vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

523 επισκέπτες, 6 χρήστες
tony1976, dkostas, bloodlessz, giorgos1999, Tazz, manoslykos

Twitter

Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες

Αποσυνδεδεμένος eGo-W

  • **
  • 122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • (πάντα ήθελα να της μοιάζω - έστω στο τσιγάρο! :))
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #900 στις: Μαΐου 04, 2012, 20:51 »
Δεν είμαι γιατρός, αλλά έχω μια θεωρία για αυτό που θα ήθελα να ρωτήσετε τους γιατρούς σας αν στέκει: (σημειωτέον, εγώ δεν έχω κανένα τέτοιο πρόβλημα) Ξέρουμε ότι και η pg και η vg, αλλά κυρίως η pg αφυδατώνει. Υπάρχει περίπτωση το σκίσιμο στη μύτη να προκαλείται ακριβώς λόγω της αφυδάτωσης της περιοχής (πράγμα που μπορεί να συμβαίνει είτε εκπνέει κανείς από τη μύτη είτε όχι); Αν ναι, θα βοηθούσε μήπως α) μεγαλύτερη κατανάλωση νερού (δηλ. εσωτερική ενυδάτωση) β) εξωτερική ενυδάτωση της μύτης με πλύσεις πχ με otrisalin (σαν αυτό που χρησιμοποιούμε στα παιδάκια για το ξεβούλωμα της μύτης);

Επίσης, μια άλλη θεωρία (την έχω δει House ή μου φαίνεται;  :)) ) είναι ότι η vg κάνει τις ρινικές εκκρίσεις πιο παχύρευστες και άρα πιο δύσκολο να απομακρυνθούν (γι' αυτό εγώ αισθάνομαι ότι κάτι κολλάει πίσω στο λαιμό μου όταν κάνω vg) και ίσως στην προσπάθειά σας να φυσήξετε τη μύτη γίνονται μικροπληγές (αυτό ισχύει προφανώς μόνο αν όντως προσπαθείτε να φυσήξετε τη μύτη σας και ζορίζεστε!!)

Και τέλος, κάποια στιγμή πρέπει να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε το τρομακτικό ενδεχόμενο να πρέπει να ζήσουμε χωρίς κτ και χωρίς η.τ.  :'(  Δε θέλω ρε γμτ. Μα καθόλου...

Αποσυνδεδεμένος poseidonas7

  • ****
  • 1030
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #901 στις: Μαΐου 04, 2012, 20:55 »
χωρις η.τ??? δεν παιζει με τιποτα...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 04, 2012, 21:09 από poseidonas7 »

Αποσυνδεδεμένος VXR_ZAP

  • **
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
  • Drive It Like You Stole It
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #902 στις: Μαΐου 04, 2012, 22:43 »
Παιδια εκανα ετοιμα υγρα τοσο καιρο pg ποιο πολυ...

Το Εριξα στο Diy 50-50 balance και εβγαλα μπιμπικακια στην πλατη...και επισης οταν βγαζω ατμο απο την μυτη με πιανει ενα πραγμα σαν καταροη για λιγα δευτερολεπτα...το ιδιο και αν φυσηξω ατμο προς τα κατω...νοιωθω οτι τα γενια μου εχουν υδρατμους επανω...

Ξερουμε τιποτα ειχε καποιος καποιο παρομοιο θεμα???

Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #903 στις: Μαΐου 04, 2012, 22:52 »
Φυσικά παίζει μεγάλο ρόλο η ατομική κατασκευή του καθενός και οι προϊστορία υγείας του. Απο την άλλη μεριά κανείς δεν είπε ότι το ΗΤ δεν έχει παρενέργειες ιδιαίτερα όταν χρησιμοποιούμε ένα πολύ ισχυρό δηλητήριο όπως η νικοτίνη.

Πιστεύω πως εδώ κρύβονται όλα και στην κατασκευή (ανάσα-στραβό διάφραγμα) αλλά και στη νικοτίνη που εισπνέουμε.
Το καλύτερο θα είναι από μόνοι μας ένα πείραμα με κατέβασμα για λίγο της νικοτίνης και τότε πιο ασφαλή συμπεράσματα :yes:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #904 στις: Μαΐου 04, 2012, 23:20 »
Δεν είμαι γιατρός, αλλά έχω μια θεωρία για αυτό που θα ήθελα να ρωτήσετε τους γιατρούς σας αν στέκει: (σημειωτέον, εγώ δεν έχω κανένα τέτοιο πρόβλημα) Ξέρουμε ότι και η pg και η vg, αλλά κυρίως η pg αφυδατώνει. Υπάρχει περίπτωση το σκίσιμο στη μύτη να προκαλείται ακριβώς λόγω της αφυδάτωσης της περιοχής (πράγμα που μπορεί να συμβαίνει είτε εκπνέει κανείς από τη μύτη είτε όχι); Αν ναι, θα βοηθούσε μήπως α) μεγαλύτερη κατανάλωση νερού (δηλ. εσωτερική ενυδάτωση) β) εξωτερική ενυδάτωση της μύτης με πλύσεις πχ με otrisalin (σαν αυτό που χρησιμοποιούμε στα παιδάκια για το ξεβούλωμα της μύτης);

Επίσης, μια άλλη θεωρία (την έχω δει House ή μου φαίνεται;  :)) ) είναι ότι η vg κάνει τις ρινικές εκκρίσεις πιο παχύρευστες και άρα πιο δύσκολο να απομακρυνθούν (γι' αυτό εγώ αισθάνομαι ότι κάτι κολλάει πίσω στο λαιμό μου όταν κάνω vg) και ίσως στην προσπάθειά σας να φυσήξετε τη μύτη γίνονται μικροπληγές (αυτό ισχύει προφανώς μόνο αν όντως προσπαθείτε να φυσήξετε τη μύτη σας και ζορίζεστε!!)

Και τέλος, κάποια στιγμή πρέπει να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε το τρομακτικό ενδεχόμενο να πρέπει να ζήσουμε χωρίς κτ και χωρίς η.τ.  :'(  Δε θέλω ρε γμτ. Μα καθόλου...
φίλη μου , δεν νομίζω οτι το πρώτο που λες  παίζει, αφού αυτό δεν ισχύει για τη μύτη όπου με το άτμισμα παρατηρούμε περισσότερη παρά λιγότερη υγρασία. Αν ατμίζεις σε ψηλά mg και ρουφήξεις δυνατά τη μύτη θα διαπιστώσεις ένα μικρό ή μεγαλύτερο "κάψιμο", αυτή είναι η νικοτίνη που επικ΄λαθεται στα τριχίδια της μύτης.
Για τις μικροπληγές που λες, πράγματι έτσι είναι, αλλά σε έναν υγιή οργανισμό που δεν καπνίζει ούτε ατμίζει δεν συμβαίνει αυτό.
Παράθεση
Πιστεύω πως εδώ κρύβονται όλα και στην κατασκευή (ανάσα-στραβό διάφραγμα) αλλά και στη νικοτίνη που εισπνέουμε.
Το καλύτερο θα είναι από μόνοι μας ένα πείραμα με κατέβασμα για λίγο της νικοτίνης και τότε πιο ασφαλή συμπεράσματα
Όντως φίλε Γιάννη το στραβό διάφραγμα ευθύνεται σε μέγάλο βαθμό γι αυτό. Εμένα όπως είπα ματώνει η μύτη απο τη μεριά του κλειστού ρουθουνιού. Είναι μια καλή ευκαιρία για όσους(ες) έχουν αυτό το πρόβλημα να πάνε να το διορθώσουν. Σήμερα διορθώνεται εύκολα και γρήγορα με χρήση λέϊζερ και δε χρειάζεται να είσαι 1 βδομάδα με επιδέσμους όπως παλιότερα.

Αποσυνδεδεμένος eGo-W

  • **
  • 122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • (πάντα ήθελα να της μοιάζω - έστω στο τσιγάρο! :))
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #905 στις: Μαΐου 05, 2012, 00:21 »
φίλη μου , δεν νομίζω οτι το πρώτο που λες  παίζει, αφού αυτό δεν ισχύει για τη μύτη όπου με το άτμισμα παρατηρούμε περισσότερη παρά λιγότερη υγρασία. Αν ατμίζεις σε ψηλά mg και ρουφήξεις δυνατά τη μύτη θα διαπιστώσεις ένα μικρό ή μεγαλύτερο "κάψιμο", αυτή είναι η νικοτίνη που επικ΄λαθεται στα τριχίδια της μύτης.
Για τις μικροπληγές που λες, πράγματι έτσι είναι, αλλά σε έναν υγιή οργανισμό που δεν καπνίζει ούτε ατμίζει δεν συμβαίνει αυτό.Όντως φίλε Γιάννη το στραβό διάφραγμα ευθύνεται σε μέγάλο βαθμό γι αυτό. Εμένα όπως είπα ματώνει η μύτη απο τη μεριά του κλειστού ρουθουνιού. Είναι μια καλή ευκαιρία για όσους(ες) έχουν αυτό το πρόβλημα να πάνε να το διορθώσουν. Σήμερα διορθώνεται εύκολα και γρήγορα με χρήση λέϊζερ και δε χρειάζεται να είσαι 1 βδομάδα με επιδέσμους όπως παλιότερα.

Πραγματικά, απ'ό,τι βλέπω, ο καθένας έχει άλλες αντιδράσεις. Εμένα ας πούμε η μύτη μου είναι πλέον σαφώς πιο ξηρή και παραδόξως, από τότε που το άρχισα, λιγότερο μπουκωμένη. Να σημειώσω ότι η μύτη μου ήταν μπουκωμένη από τότε που γεννήθηκα! Έχω και λειτουργική ρινίτιδα (πχ όταν ξυπνάω νωρίτερα από το κανονικό, τρέχει, όταν περνάει γρήγορα ένα αυτοκίνητο από δίπλα μου, τρέχει, όταν αλλάζει απότομα η θερμοκράσία... guess what... τρέχει! -ούτε ο Φόρεστ Γκαμπ, τέτοιο τρέξιμο!) Σε μένα λοιπόν η ξηρότητα οδήγησε στο νορμάλ, γι' αυτό υπέθεσα ότι στους νορμάλ θα είχε οδηγήσει σε υπερβολική ξηρότητα. Από την άλλη, το πώς αντιδρούν οι βλεννογόνοι εξαρτάται από πολλά, και κυρίως από την προτέρα κατάστασή τους και την ευαισθησία τους.

Δείτε και εδώ πάντως http://www.e-cigarette-forum.com/forum/new-members-forum/277688-anyone-else-get-nose-bleeds.html όπου επίσης ο καθένας διατυπώνει μια τελείως διαφορετική άποψη -κάποιοι υποστηρίζουν την ξηρότητα και την αφυδάτωση και κάποιοι επισημαίνουν ότι η μύτη τους τρέχει συνέχεια και είναι βουλωμένη.

Πάντως σίγουρα κάτι συμβαίνει. Το τι και το γιατί, δεν το ξέρουμε ακόμη. Σε κάθε περίπτωση, ίσως η εκπνοή από τη μύτη θα πρέπει να αποφεύγεται. Ίσως και η βαθιά εισπνοή (το προσπαθώ, αλλά μου τι σπάει να μην απολαμβάνω τον ατμό μου με την ησυχία μου και συνήθως κάνω παρασπονδίες).

Αποσυνδεδεμένος xarmanis

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #906 στις: Μαΐου 05, 2012, 02:31 »
Πραγματικά, απ'ό,τι βλέπω, ο καθένας έχει άλλες αντιδράσεις. Εμένα ας πούμε η μύτη μου είναι πλέον σαφώς πιο ξηρή και παραδόξως, από τότε που το άρχισα, λιγότερο μπουκωμένη. Να σημειώσω ότι η μύτη μου ήταν μπουκωμένη από τότε που γεννήθηκα! Έχω και λειτουργική ρινίτιδα (πχ όταν ξυπνάω νωρίτερα από το κανονικό, τρέχει, όταν περνάει γρήγορα ένα αυτοκίνητο από δίπλα μου, τρέχει, όταν αλλάζει απότομα η θερμοκράσία... guess what... τρέχει! -ούτε ο Φόρεστ Γκαμπ, τέτοιο τρέξιμο!) Σε μένα λοιπόν η ξηρότητα οδήγησε στο νορμάλ, γι' αυτό υπέθεσα ότι στους νορμάλ θα είχε οδηγήσει σε υπερβολική ξηρότητα. Από την άλλη, το πώς αντιδρούν οι βλεννογόνοι εξαρτάται από πολλά, και κυρίως από την προτέρα κατάστασή τους και την ευαισθησία τους.

PG περιέχουν τα αντισταμινικά φάρμακα.... Για την βουλωμένη μύτη  ;) ;)
Ρώτα ένα γιατρό ή φαρμακοπειό  8)

Αποσυνδεδεμένος eGo-W

  • **
  • 122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • (πάντα ήθελα να της μοιάζω - έστω στο τσιγάρο! :))
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #907 στις: Μαΐου 05, 2012, 02:44 »
Και γλυτώνω και το αντισταμινικό!  :thumpup:

Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #908 στις: Μαΐου 05, 2012, 03:00 »
αν ατμίζεις pg,η γλυκερίνη αφυδατώνει ;)

Αποσυνδεδεμένος eGo-W

  • **
  • 122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • (πάντα ήθελα να της μοιάζω - έστω στο τσιγάρο! :))
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #909 στις: Μαΐου 05, 2012, 03:17 »
Τώρα με μπέρδεψες! Η vg δεν είναι η γλυκερίνη; Αυτή εννοείς ότι αφυδατώνει ή η pg (η προπυλενοφτου,.. όλη);

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #910 στις: Μαΐου 05, 2012, 03:19 »
PG περιέχουν τα αντισταμινικά φάρμακα.... Για την βουλωμένη μύτη  ;) ;)
Ρώτα ένα γιατρό ή φαρμακοπειό  8)
PG περιέχουν πολλά φάρμακα και αρώματα ως ουδέτερο διαλύτη, μη μπερδεύουμε τα πράγματα
PG επίσης περιέχουν πολλά καλλυντικά αλλά πάντα ως διαλύτη

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #911 στις: Μαΐου 05, 2012, 04:09 »
Σωστά. Ως διαλύτη τα περιέχουν και όχι ως δραστικά συστατικά.
Η επιλογή τους ως διαλύτες όμως μας δείχνει ότι τα θεωρούν ακίνδυνα και ασφαλή.
Για όσους έχουμε κάποιους ενδοιασμούς σχετικά με την ασφάλεια αυτών των συστατικών, αυτό σίγουρα αποτελεί ένα θετικό δείγμα.

Αποσυνδεδεμένος smoka

  • **
  • 408
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάνε το καλό και ριξ΄το στον ατμό!
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #912 στις: Μαΐου 06, 2012, 14:19 »
1)αρχισαν να εμφανιζονται σπυρακια στο προσωπο
2)τα ματια μου ειναι κοκκινα κι ας κοιμαμαι καλα
3)ματωμα των ουλων οταν τα βουρτσιζω (το οποιο εχει φυγει προς το παρων)
4)η φωνη μου βαρυνε

Για το ματωμα των ουλων διαβασα πως οφειλεται στη διακοπη του καπνισματος.
Για τη φωνη...μαλλον το παρακανα με το ατμισμα  ::)
Για τα σπυρακια και τα κοκκινα ματια ομως?

Αποσυνδεδεμένος sifis

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
  • ΛΕΥΚΟ CUBE,PROVARI MINI ΛΕΥΚΟ,spheroid,
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #913 στις: Μαΐου 06, 2012, 14:24 »
σταματα την PG

Αποσυνδεδεμένος psychologos

  • **
  • 224
  • Φύλο: Άντρας
  • DUM SPIRO SPERO
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #914 στις: Μαΐου 06, 2012, 14:29 »
σταματα την PG

Απο τις παρενεργειες μονο τα ουλα μου πονουσαν χωρις να ματωνουν ομως αλλα κι αυτο περασε με τον καιρο. :D . Τι σου προκαλουσε η pg sifis; :hmmm:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180541 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8304 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33943 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536095 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59762 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237366 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 577 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15534 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136109 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085282 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35389 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10221 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12