vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

525 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, camber, Jorge, th3ofilos

Twitter

Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #885 στις: Μαΐου 04, 2012, 15:22 »
Εγώ δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα με VG.
Μια υποψία /ίχνη/ιδέα αίματος απ'τα ρουθούνια, μόνο για δυο-τρεις μέρες που έκανα PVG 50/50, αλλά σταμάτησα γιατί ούτως ή άλλως μ'ενοχλούσε στο λαιμό.
Από τότε μόνο VG χωρίς τέτοια προβλήματα.

Αποσυνδεδεμένος Lord

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #886 στις: Μαΐου 04, 2012, 15:36 »
Τι ηθελα και διαβασα λιγο απο αυτο το νημα... τωρα αρχισα να νομιζω - φοβαμαι οτι εχω και εγω μερικα απο τα συμπτωματα που αναφερετε  :wall:
Συνεχιζω ακαθεκτος ομως γιατι ειμαι και λιγο αλεργικος στην ανοιξη οποτε θα κατηγορησω τα λουλουδακια και τα ζιρτεκ!

Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #887 στις: Μαΐου 04, 2012, 15:45 »
Την υγρασία δεν την σκέφτεται κανείς που λόγο άνοιξης είναι πάντα σε ανώτερα όρια, η οποία
προκαλεί ένα σαν συνάχι με υγρές βλέννες που επηρεάζουν την ρινική κοιλότητα και κατά συνέπεια
μετά από ξεκούραση-ύπνο- υπάρχει ξηρότητα που δημιουργεί συχνά ρινορραγίες !
Αυτά τα παθαίνω από 5 χρονών. Αλλά και όταν κάπνιζα το ίδιο όπως και τώρα ειδικά την
άνοιξη.
Πολλοί από μας τέτοια εποχή πέρυσι δεν άτμιζαν και δεν έχουν άλλο μέτρο σύγκρισης για συνέπειες.
Επίσης μην αποκλείουμε ποτέ μας να γίνουμε σε κάτι αλλεργικοί. Η αλλεργία είναι φαινόμενο
που μπορεί να το πάθει ο καθένας οποτεδήποτε στη ζωή του και όχι στα νεανικά του χρόνια  :)

Αποσυνδεδεμένος agialas

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #888 στις: Μαΐου 04, 2012, 15:50 »
πριν 3 μηνες  εμενα ο γιατρος μου βρηκε σκισιματακι στο δεξι ρουθουνι  :yes: αλα ποιο το κανει pg vg η νικοτινη ?εγω και τα δυο δικα μου ατομα δεν μας ειχε συμβει ποτε Γιαννο ουτε με 3 πακετα κτ ουτε με αλλεργιες  :yes:

Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #889 στις: Μαΐου 04, 2012, 15:58 »
Μάτωνε συνέχεια η μύτη μου και στο τέλος δεν σταμάταγε όταν πήγα στον Ερυθρό Σταυρό μου είπαν ότι οφείλετε σε μια αρτηρία πολύ λεπτή που πάντα τέτοια εποχή έσπαγε ακόμα και με φτέρνισμα. Μου έκαναν το λεγόμενο καυτήρι ( ένα γαργάλημα είναι με κάτι σαν οξυζενέ) και από τότε ποτέ.
Αυτά δεν έχουν σχέση με το η.τ. απλά τώρα τα παρατηρούμε όλα και ξέρετε γιατί ?
Γιατί ακόμα δεν μπορούμε να το πιστέψουμε πως και δεν νοιώθουμε κάποια επίπτωση  :D

Αποσυνδεδεμένος agialas

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #890 στις: Μαΐου 04, 2012, 16:04 »
Γιαννο μην παμε να το κουκουλωσουμε  το θεμα  :) εγω παραψαχτηκα γι αυτο  :yes: και δεν ειμα ο μονος πολοι εχουν γραψει για αιμα στην μυτη  :yes: το θεμα ειναι να βρουμε το γιατι και απο τι ?

Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #891 στις: Μαΐου 04, 2012, 16:08 »
Τι να κουκουλώσουμε δεν έχουμε τίποτα να κρύψουμε ούτε μας..ταίζει κανείς !!
Όποιος νομίζει πως έχει σοβαρό πρόβλημα να πάει σε έναν Ο ρυ λα  να τον δει ! :yes:
Απλά εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό  :yes:

Αποσυνδεδεμένος agialas

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #892 στις: Μαΐου 04, 2012, 16:17 »
η διαγνωσει των ορλ απ Ολους σε Ουλους ειναι σκισιμο στην μυτη  :yes :οχι απο τι και γιατι ? :bye:

Αποσυνδεδεμένος scouteraki

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #893 στις: Μαΐου 04, 2012, 17:34 »
Σχετικά με το αίμα στην μύτη αρχικά το παρατήρησα όταν ξεκίνησα για πρώτη φορά το άτμισμα(πριν δύο μήνες) και μάλιστα ήταν και αρκετά έντονο.Επειδή όμως εκείνη την εποχή είχα οσμές από νέφτι (λόγω βαψίματος) δεν έδωσα σημασία.Τις τελευταίες μέρες πάλι παρατηρώ μικρές αιμοραγίες .Γνώμη μου είναι ότι πρέπει να οφείλεται στην ποσότητα λήψης νικοτίνης η οποία προκαλεί σκλήρυνση των αγγείων.

Αποσυνδεδεμένος dentaltasos

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep Vaping...!!!
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #894 στις: Μαΐου 04, 2012, 17:38 »
Μονη παρενεργεια δια εμε μονον η αυξηση της ορεξης.............. :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος poseidonas7

  • ****
  • 1030
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #895 στις: Μαΐου 04, 2012, 17:39 »
τα ιδια και εγω..οχι συνεχεια αλλα 1-2 φορες την εβδομαδα εχω λιγο αιμα στη μυτη
αλλα σταματαει αμεσως

Αποσυνδεδεμένος agialas

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #896 στις: Μαΐου 04, 2012, 18:20 »
δεν μιλαμε και για αιμορραγια  ;D για  λιγο αιμα η λιγα μαυρακια σαν κακαδι, στο φυσημα η πλυσιμο λεμε ποσειδωνα  :yes:αντε εγω παω για καφε κατεβα μια βολτα :laugh1: :laugh1: 

Αποσυνδεδεμένος kalodios

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΑ ΤΟΥΣ!!!!!!
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #897 στις: Μαΐου 04, 2012, 19:14 »
Σημερα,μετα απο 6 ακριβως μηνες που ατμιζω,ετρεξε λιγο αιμα απο τη μυτη μου
εντελως ξαφνικα ,χωρις καποιο προφανη λογο.
Υποψειν οτι δεν ειμαι αλεργικος και δεν μου εχει ξανασυμβει.
Επισης να σας πω πως εδω και 1 μηνα ,εχω προσθεσει στη "διατροφη" μου 20-30% PG
και κατεβασα τη νικοτινη απο τα 18 στα 12mg

Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #898 στις: Μαΐου 04, 2012, 19:29 »
έχει σκεφτεί κανείς ότι πολλές παρενέργειες οφείλονται στο τσιγάρο και απλώς βγαίνουν μετά από καιρό?
το μόνο που με ανησυχεί είναι τα αιωρούμενα σωματίδια,ίνες από το φιτίλι και ενδεχόμενη εισαγωγή των στα πνευμόνια,και το ίδιο για τα κάρτο με τα πανάκια τους.
όλα τα άλλα αποφεύγονται με σωστές επιλογές και μέτρο στην χρήση

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #899 στις: Μαΐου 04, 2012, 19:39 »
Σημερα,μετα απο 6 ακριβως μηνες που ατμιζω,ετρεξε λιγο αιμα απο τη μυτη μου
εντελως ξαφνικα ,χωρις καποιο προφανη λογο.
Υποψειν οτι δεν ειμαι αλεργικος και δεν μου εχει ξανασυμβει.
Επισης να σας πω πως εδω και 1 μηνα ,εχω προσθεσει στη "διατροφη" μου 20-30% PG
και κατεβασα τη νικοτινη απο τα 18 στα 12mg

Το θέμα είναι απλό για μένα
Η νικοτίνη έχει αγγειοδιασταλτική δράση
Η νικοτίνη κατά το άτμισμα επικάθεται και επομένως επιβαρύνει το ανώτερο αναπνευστικό (κοιλότητες της μύτης κλπ), ενω με το τσιγάρο πάει κατευθείαν στους πνεύμονες
Αυτά τα 2 είναι γεγονότα διαπιστωμένα. Αν κανείς τα συνδυάσει βγάζει τα συμπεράσματα του.
Φυσικά παίζει μεγάλο ρόλο η ατομική κατασκευή του καθενός και οι ιστορικό υγείας του. Απο την άλλη μεριά κανείς δεν είπε ότι το ΗΤ δεν έχει παρενέργειες ιδιαίτερα όταν χρησιμοποιούμε ένα πολύ ισχυρό δηλητήριο όπως η νικοτίνη.
Προσωπικά αντιμετωπίζω το πρόβλημα με μείωση της νικοτίνης. Οποτε ατμίζω κάτω απο 10mg/ml ποτέ δεν έχω πρόβλημα αίματος. Αντίθετα όταν για μήνες είμαι σε ψηλά ποσοστά όλο και παρουσιάζεται το πρόβλημα αλλά όχι σε ανησυχητική συχνότητα.
Δυστυχώς δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα, ΚΑΙ την απόλαυση ΚΑΙ χωρίς καμιά παρενέργεια !
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 04, 2012, 23:11 από Abet »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8364 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180698 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34005 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536474 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59834 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237612 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 595 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15790 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136165 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085375 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35446 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10287 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12