vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

532 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, akis91, geotron, Ηρακλης, manoslykos, Jorge, athmichalop, th3ofilos

Twitter

Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες

Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #840 στις: Απριλίου 24, 2012, 21:18 »
Καλύτερα να συμβουλευτείς έναν δερματολόγο - αλλεργιολόγο, είναι και άνοιξη  :)




ΥΓ Κοίτα και εδώ
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,542.msg337767.html#msg337767

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #841 στις: Απριλίου 25, 2012, 00:04 »
Αν μπορει καποιος να βοηθησει....
ατμιζα αρκετους μηνες με διακοπες και αυτο γιατι εχω το εξης προβλημα που ειναι σιγουρα απο το η.τ.Καθε φορα που ξεκιναω το η.τ. γεμιζει το προσωπο μου με μικρα εξανθηματα κυριως κατω απο τα ματια και πανω απο το στομα και γενικοτερα εχω ξηροδερμια σε ολο το προσωπο...εχω δοκιμασει υγρα με pg, υγρα μονο με vg, υγρα με λιγοτερη νικοτινη αλλα τιποτα...μονο οταν σταματαω το η.τ. τοτε φευγει και η ξηροδερμια.και φυσικα ξαναγυρναω στο κανονικο!!τι να κανω???υπαρχει καμια λυση στο προβλημα???ή να ξεχασω το η.τ.??   :'(

Αν ατμιζες PG γύρνα το σε VG. Αν το έκανες ήδη αλλά το πρόβλημα παραμένει ....περίμενε να περάσει η Άνοιξη όπως λέει ο Pap. Αν κι αυτό δεν δουλέψει πάρτο απόφαση ότι δεν σε πάει και βρες άλλο τρόπο διακοπής.
Το πρόβλημα σου το είχε πολυ έντονo ένας παλιότερος ατμιστής. TΤόχαμε συζητήσει πολύ αλλά τζίφος, τα σπυράκια επέμεναν για μήνες.

Αποσυνδεδεμένος Elena111

  • *
  • 21
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #842 στις: Απριλίου 25, 2012, 01:47 »
Απ' ό,τι διάβασα κατάλαβα ότι οι περισσότεροι λίγο πολύ όλο  και κάποιο συμπτωματάκι έχουν λόγω του κοψίματος κτ, άλλοι πιο έντονο άλλοι πιο ελαφρύ. Οπότε μου πέρασε το άγχος για το μπούκωμα που ένιωθα και το σφίξιμο στο στήθος. Δυστυχώς κατάλαβα ότι μάλον με ενοχλούν τα αρώματα στα υγρά της Βιο Flovour Art αν και μ αρέσει η μυρωδιά τους  :( οπότε τα σταματώ.

Προφανώς μετά από κάποιο διάστημα όλα στρώνουν. Καλά, το πόσο πολύ πεινάω κατάντησε γελοίο, νομίζω πως δε χορταίνω με τίποτα :-[  Κι αυτή η υπνηλία.. άλλο πράμα, νομίζω ότι μπορώ να κοιμηθώ κι εκεί που περπατάω  :))
Κι όλα αυτά ενάμισυ μήνα μετά το κόψιμο του κτ. Δεν πειράζει, όλα καλά, όλα ανθηρά  ;)

Αποσυνδεδεμένος salonikios

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #843 στις: Απριλίου 25, 2012, 02:12 »
Η νικοτίνη έχει αγγειοδιασταλτική ιδιότητα, γι αυτό άλλωστε αντενδεικνύεται σε καρκινοπαθείς παρόλο που δεν έχει καρκινογόνες ιδιότητες.
Ασχέτως αν εκπνέουμε ατμό απ τη μύτη ή όχι , σταγονίδια ατμού επικάθονται στις κοιλότητες του ανώτερου αναπνευστικού (δίπλα στη μύτη έως πάνω απ τα μάτια) Εξ αιτίας αυτού, πολλοί έχουν παρατηρήσει "δάκρυσμα" ή τσούξιμο στα μάτια όταν ξαπλώνουν.
Το αποτέλεσμα είναι ρινορραγία σε αυτούς που έχουν ευαισθησία (πχ όπως εγώ - στραβό ρινικό διάφραγμα όπου παρατηρώ  κατά περιόδους αίμα στη μύτη)
Στις ρινικές κοιλότητες  υπάρχουν τριχίδια που μετακινούν προς τα έξω τη βλέννα (σε όσους δεν έχουν καταστραφεί απο το κάπνισμα) τα οποία στέλνουν τη βλέννα (που περιέχει πλεον νικοτίνη) στο φάρυγγα, ιδίως κατά την κατάκλιση. Αυτός είναι και ο λόγος γαργαλήματος του λαιμού και βήχα όταν ξαπλώνουμε.
Για τα ούλα έχει αναφερθεί πολλές φορές στο φόρουμ (και απο οδοντιάτρους) η αιμοστατική ιδιότητα του καπνού που λείπει όταν το κόβουμε οπότε εκδηλώνεται η ήδη υπάρχουσα ουλίτιδα. Πάραυτα τα ούλα μας μετά απο αρκετό καιρό ατμίζματος είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση απ ότι πριν (ετσι τουλάχιστον μου είπε ο δοντάς μου μετά απο 2 χρόνια ατμίσματος, κορυφαίος δοντάς ο οποίος αφου με είδε μετά απο 2 χρόνια αποφάσισε να ρισκάρει να μου βάλλει 2 εμφυτεύματα εκεί που πριν έλεγε ότι αν στα βάλω είναι 50-50. Τα εμφυτεύματα πέτυχαν!)
Αυτή είναι η γνώμη μου γι αυτά τα συμπτώματα που έχω αντιληφθεί και ο ίδιος. Φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος αφού δεν εκφράζω επιστημονική γνώμη.
στο βικιπαιδεια παντος το εχει ως καρκινογονο http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%B7 τερμα δεξια κατω ειναι η δεν ειναι τελικα καρκινογονος ουσια?
 :)

Αποσυνδεδεμένος salonikios

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #844 στις: Απριλίου 25, 2012, 02:14 »
εγω εχω παρατηρησει και καποια εντερικα προβληματα οπως το κοψιμο τωρα θα μου πεις με τετοιες αηδιες που τρωμε καθε μερα δεν θα εχουμε τετοια?δεν ξερω αν οφειλεται στο ητ η στην διατροφη..κανενας αλλος με παρομοιο προβλημα?

Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #845 στις: Απριλίου 25, 2012, 02:16 »
Μειώνοντας τις συνηθισμένες παρενέργειες κατά το κόψιμο του τσιγάρου:

http://whyquit.com/greek/Joel_03_21_blood_sugar.html

http://whyquit.com/greek/Joel_03_23_every_quit_different.html

Αποσυνδεδεμένος menelaos007

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΤΜΟΣ vs ΚΑΠΝΟΣ...1-0
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #846 στις: Απριλίου 25, 2012, 15:56 »
Ρε παιδια ειχα γραψει και λιγο πιο παλια γιαυτο...
Πριν απο 10 ημερες περιπου ειχα παρατηρησει ενα κοκκινισμα στη γλωσσα με ταυτοχρονο τσουξιμο που επιδεινωνονταν οταν ατμιζα.
Πηγα στον φαρμακοποιο μου (για να μην τρεχω με το παραμικρο σε γιατρους) και μου εδωσε ενα σιροπι για στοματιτιδα (μυκητιαση) το χρησιμοποιησα και καπως καλυτερευσε το προβλημα σχεδον ειχε περασει και πριν απο 2 ημερες ξανα τα ιδια.
Το θεμα ειναι οτι οταν ξυπναω το πρωι (οπου και εχω να ατμισω καποιες ωρες) ολα καλα....με το που ατμιζω και κατα τη διαρκεια της ημερας χειροτερευει ωσπου το βραδυ ειναι σχεδον ανυποφορο.
Αρα αποδεδειγμενα με πειραζει το ατμισμα...μαλλον :hmmm:
Ατμιζω της HALO υγρα στα 12 mg, αλλα οτι αλλο ρε γ@μτ πηγα να  δοκιμασω, μηπως με πειραζει η PG που εχουν μεσα, δεν μου αρεσε καθολου :(
Εχει παθει κανεις κατι παρομοιο;

Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #847 στις: Απριλίου 25, 2012, 16:03 »
Κάνε και το τεστ χρησιμοποίησε υγρά από Vg και να δείς αν θα συνεχιστεί.
Αν ναι, πήγαινε μετά  σε παθολόγο - στοματολόγο  :)

Αποσυνδεδεμένος VXR_ZAP

  • **
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
  • Drive It Like You Stole It
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #848 στις: Απριλίου 25, 2012, 18:20 »
Παιδες τωρα τελευταια μολις τραβαω τζουρα με πονανε τα πισω δοντια μου ελαφρα...

Δεν εχω χαλασμενα δοντια...

Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #849 στις: Απριλίου 25, 2012, 18:24 »
Το ίδιο ακριβώς και εγώ εδώ και 3 μήνες τώρα και διαπίστωσα μάλιστα
ότι ...κουνιούνται  :o μάλλον όμως δεν είναι από το άτμισμα αλλά από τα
τόσα χρόνια καπνίσματος. Μάλλον η ζημιά έγινε και είναι μη ανατρέψιμη  :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος VXR_ZAP

  • **
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
  • Drive It Like You Stole It
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #850 στις: Απριλίου 25, 2012, 18:26 »
Το ίδιο ακριβώς και εγώ εδώ και 3 μήνες τώρα και διαπίστωσα μάλιστα
ότι ...κουνιούνται  :o μάλλον όμως δεν είναι από το άτμισμα αλλά από τα
τόσα χρόνια καπνίσματος. Μάλλον η ζημιά έγινε και είναι μη ανατρέψιμη  :'( :'(

Ρε φιλε φρικαρα και πηγα στον καθρεφτη και τα κοιταγα ενα ενα...και τα κουναγα αλλα ειναι ΜΠΕΤΟ ΟΛΑ...

Αποσυνδεδεμένος eGo-W

  • **
  • 122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • (πάντα ήθελα να της μοιάζω - έστω στο τσιγάρο! :))
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #851 στις: Απριλίου 26, 2012, 00:02 »
Ρε φιλε φρικαρα και πηγα στον καθρεφτη και τα κοιταγα ενα ενα...και τα κουναγα αλλα ειναι ΜΠΕΤΟ ΟΛΑ...

 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος eGo-W

  • **
  • 122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • (πάντα ήθελα να της μοιάζω - έστω στο τσιγάρο! :))
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #852 στις: Απριλίου 26, 2012, 00:08 »
Ρε παιδια ειχα γραψει και λιγο πιο παλια γιαυτο...
Πριν απο 10 ημερες περιπου ειχα παρατηρησει ενα κοκκινισμα στη γλωσσα με ταυτοχρονο τσουξιμο που επιδεινωνονταν οταν ατμιζα.
Πηγα στον φαρμακοποιο μου (για να μην τρεχω με το παραμικρο σε γιατρους) και μου εδωσε ενα σιροπι για στοματιτιδα (μυκητιαση) το χρησιμοποιησα και καπως καλυτερευσε το προβλημα σχεδον ειχε περασει και πριν απο 2 ημερες ξανα τα ιδια.
Το θεμα ειναι οτι οταν ξυπναω το πρωι (οπου και εχω να ατμισω καποιες ωρες) ολα καλα....με το που ατμιζω και κατα τη διαρκεια της ημερας χειροτερευει ωσπου το βραδυ ειναι σχεδον ανυποφορο.
Αρα αποδεδειγμενα με πειραζει το ατμισμα...μαλλον :hmmm:
Ατμιζω της HALO υγρα στα 12 mg, αλλα οτι αλλο ρε γ@μτ πηγα να  δοκιμασω, μηπως με πειραζει η PG που εχουν μεσα, δεν μου αρεσε καθολου :(
Εχει παθει κανεις κατι παρομοιο;

Δεν έχω πάθει κάτι παρόμοιο, αλλά αν είναι μυκητίαση, τότε νομίζω οτιδήποτε γλυκό επιδεινώνει την κατάσταση (γιατί αν θυμάμαι καλά οι μύκητες "τρέφονται" από τη γλυκόλη/ζάχαρη κτλ). Φαντάζομαι πως μια πρόχειρη "λύση" θα είναι να ατμίζεις  για κάποια ώρα και μετά να ξεπλένεις καλά το στόμα σου, με νερό. (Προφανώς δε θα πιάσει αν παίρνεις 1-2 τζούρες ανά 5 λεπτά -βέβαια δε ξέρω αν θα πιάσει και αλλιώς...) Περαστικά!

Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1204
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #853 στις: Απριλίου 26, 2012, 00:22 »
Ρε παιδια ειχα γραψει και λιγο πιο παλια γιαυτο...
Πριν απο 10 ημερες περιπου ειχα παρατηρησει ενα κοκκινισμα στη γλωσσα με ταυτοχρονο τσουξιμο που επιδεινωνονταν οταν ατμιζα.
Πηγα στον φαρμακοποιο μου (για να μην τρεχω με το παραμικρο σε γιατρους) και μου εδωσε ενα σιροπι για στοματιτιδα (μυκητιαση) το χρησιμοποιησα και καπως καλυτερευσε το προβλημα σχεδον ειχε περασει και πριν απο 2 ημερες ξανα τα ιδια.
Το θεμα ειναι οτι οταν ξυπναω το πρωι (οπου και εχω να ατμισω καποιες ωρες) ολα καλα....με το που ατμιζω και κατα τη διαρκεια της ημερας χειροτερευει ωσπου το βραδυ ειναι σχεδον ανυποφορο.
Αρα αποδεδειγμενα με πειραζει το ατμισμα...μαλλον :hmmm:
Ατμιζω της HALO υγρα στα 12 mg, αλλα οτι αλλο ρε γ@μτ πηγα να  δοκιμασω, μηπως με πειραζει η PG που εχουν μεσα, δεν μου αρεσε καθολου :(
Εχει παθει κανεις κατι παρομοιο;
Πίνεις φραπέ ?
Με το καλαμάκι ?
Είναι από το carrefour ?
Γράφει "μη τοξικά" ?
 ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος dimkor

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #854 στις: Απριλίου 26, 2012, 01:11 »
Αν μπορει καποιος να βοηθησει....
ατμιζα αρκετους μηνες με διακοπες και αυτο γιατι εχω το εξης προβλημα που ειναι σιγουρα απο το η.τ.Καθε φορα που ξεκιναω το η.τ. γεμιζει το προσωπο μου με μικρα εξανθηματα κυριως κατω απο τα ματια και πανω απο το στομα και γενικοτερα εχω ξηροδερμια σε ολο το προσωπο...εχω δοκιμασει υγρα με pg, υγρα μονο με vg, υγρα με λιγοτερη νικοτινη αλλα τιποτα...μονο οταν σταματαω το η.τ. τοτε φευγει και η ξηροδερμια.και φυσικα ξαναγυρναω στο κανονικο!!τι να κανω???υπαρχει καμια λυση στο προβλημα???ή να ξεχασω το η.τ.??   :'(
Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ το όποίο εξαφανίστηκε με:
1)Κάλο πλύσιμο χεριών με σαπούνι  μετά από κάθε επάφή με υγρά αναπλήρωσης(προσοχή στο πιπάκι-Drip tip).
2)Πέταμα υγρών natura F.A. !
 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8356 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180676 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33988 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536365 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59813 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237551 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 591 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15718 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136155 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085349 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35428 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10273 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12