vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

513 επισκέπτες, 6 χρήστες
kyrgiannis, dkostas, Tem, Tazz, manoslykos, Jorge

Twitter

Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες

Αποσυνδεδεμένος idonodini

  • *
  • 75
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #825 στις: Απριλίου 16, 2012, 22:51 »
πωπω απέκτησα ένα πράμα που σιχαίνομαι!!!
 ουλίτιδα γμτ :wall:
είχα διαβάσει στην αρχή εδώ ότι έχουν θέμα με ουλίτιδα κάποιοι ατμιστές αλλά ήλπιζα ότι δε θα μου συμβεί  :idiot1:
αν μειώσω νικοτίνη θαναι καλύτερα;



Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #826 στις: Απριλίου 17, 2012, 11:21 »
πωπω απέκτησα ένα πράμα που σιχαίνομαι!!!
 ουλίτιδα γμτ :wall:
είχα διαβάσει στην αρχή εδώ ότι έχουν θέμα με ουλίτιδα κάποιοι ατμιστές αλλά ήλπιζα ότι δε θα μου συμβεί  :idiot1:
αν μειώσω νικοτίνη θαναι καλύτερα;

Φίλε μου μην προβληματίζεσε είσαι καινούργιος στο άτμισμα γιαυτό.
Και εγώ το πρώτο διάστημα πράγματιείχα πρόβλημα σοβαρό το πρωί ειδικά με τοπλύσιμο των δοντιων μάτωναν πολύ τα ούλαμου και τρελλάθηκα.

Διάβασα όμως κάπου εδώ μέσα από φίλο συνατμιστή  ;) ότι είχε το ίδιο πρόβλημα και ρωτώντας οδοντογιατρό του είπε ότι το τσιγάρο που καπνίζαμε δρά αιμμοστατικά στα ούλα και με την διακοπή τα ούλα αρχίζουν να ματώνουν για κάποιο διάστημα.

Πράγματι και σε μένα τα ούλα μου μετά από μικρό χρονικό διάστημα σταμάτησαν να ματώνουν και σήμερα τα δόντια μου είναι σε πολύ καλίτερη κατάσταση από ότι ήταν όταν κάπνιζα κανονικό τσιγάρο ;D
 

Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #827 στις: Απριλίου 17, 2012, 11:30 »
Το κακό με το τσιγάρο είναι ότι "επουλώνει" -κρύβει προβλήματα του οργανισμού, τα οποία με τη διακοπή του εμφανίζονται, μέσα σε αυτά είναι ρινορραγίες, πονοκέφαλοι,ζάλη και ουλίτιδα  :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #828 στις: Απριλίου 17, 2012, 23:00 »
Η νικοτίνη έχει αγγειοδιασταλτική ιδιότητα, γι αυτό άλλωστε αντενδεικνύεται σε καρκινοπαθείς παρόλο που δεν έχει καρκινογόνες ιδιότητες.
Ασχέτως αν εκπνέουμε ατμό απ τη μύτη ή όχι , σταγονίδια ατμού επικάθονται στις κοιλότητες του ανώτερου αναπνευστικού (δίπλα στη μύτη έως πάνω απ τα μάτια) Εξ αιτίας αυτού, πολλοί έχουν παρατηρήσει "δάκρυσμα" ή τσούξιμο στα μάτια όταν ξαπλώνουν.
Το αποτέλεσμα είναι ρινορραγία σε αυτούς που έχουν ευαισθησία (πχ όπως εγώ - στραβό ρινικό διάφραγμα όπου παρατηρώ  κατά περιόδους αίμα στη μύτη)
Στις ρινικές κοιλότητες  υπάρχουν τριχίδια που μετακινούν προς τα έξω τη βλέννα (σε όσους δεν έχουν καταστραφεί απο το κάπνισμα) τα οποία στέλνουν τη βλέννα (που περιέχει πλεον νικοτίνη) στο φάρυγγα, ιδίως κατά την κατάκλιση. Αυτός είναι και ο λόγος γαργαλήματος του λαιμού και βήχα όταν ξαπλώνουμε.
Για τα ούλα έχει αναφερθεί πολλές φορές στο φόρουμ (και απο οδοντιάτρους) η αιμοστατική ιδιότητα του καπνού που λείπει όταν το κόβουμε οπότε εκδηλώνεται η ήδη υπάρχουσα ουλίτιδα. Πάραυτα τα ούλα μας μετά απο αρκετό καιρό ατμίζματος είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση απ ότι πριν (ετσι τουλάχιστον μου είπε ο δοντάς μου μετά απο 2 χρόνια ατμίσματος, κορυφαίος δοντάς ο οποίος αφου με είδε μετά απο 2 χρόνια αποφάσισε να ρισκάρει να μου βάλλει 2 εμφυτεύματα εκεί που πριν έλεγε ότι αν στα βάλω είναι 50-50. Τα εμφυτεύματα πέτυχαν!)
Αυτή είναι η γνώμη μου γι αυτά τα συμπτώματα που έχω αντιληφθεί και ο ίδιος. Φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος αφού δεν εκφράζω επιστημονική γνώμη.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 18, 2012, 02:08 από Abet »

Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #829 στις: Απριλίου 18, 2012, 00:01 »
Abet  :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος steliosss

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #830 στις: Απριλίου 18, 2012, 08:33 »
Υπάρχει κάτι που ίσως μας διαφεύγει.
Όταν κόβουμε το κ.τ. τελείως και ξεκινάμε το ηλεκτρονικό, αναπληρώνουμε ΜΟΝΟ ΤΗ ΝΙΚΟΤΙΝΗ στον οργανισμό μας!
Φίλος γιατρός μου είπε οτι υπάρχουν περίπου άλλες 100 ουσίες στις οποίες έχει εθιστεί ο οργανισμός μας με το κ.τ.  :o

Εγώ πέρασα από τον "δύσκολο" δρόμο.
Κάπνιζα τα τελευταία 5 χρόνια πουράκια (St.Louis Queen) και τα έκοψα "μπαμ".
Το πρώτο δίμηνο πέρασα όλα όσα προαναφέρετε, εκτός από πονοκεφάλους.

Για όλα βρήκα λύση... σιγά-σιγά και με υπομονή  :)

Να σκέφτεστε οτι θα περάσετε μια περίοδο αρκετά δύσκολη, αλλά στο τέλος σίγουρα θα δικαιωθείτε.  :yes:




Αποσυνδεδεμένος xarmanis

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #831 στις: Απριλίου 18, 2012, 15:12 »
Υπάρχει κάτι που ίσως μας διαφεύγει.
Όταν κόβουμε το κ.τ. τελείως και ξεκινάμε το ηλεκτρονικό, αναπληρώνουμε ΜΟΝΟ ΤΗ ΝΙΚΟΤΙΝΗ στον οργανισμό μας!
Φίλος γιατρός μου είπε οτι υπάρχουν περίπου άλλες 100 ουσίες στις οποίες έχει εθιστεί ο οργανισμός μας με το κ.τ.  :o

Εγώ πέρασα από τον "δύσκολο" δρόμο.
Κάπνιζα τα τελευταία 5 χρόνια πουράκια (St.Louis Queen) και τα έκοψα "μπαμ".
Το πρώτο δίμηνο πέρασα όλα όσα προαναφέρετε, εκτός από πονοκεφάλους.

Για όλα βρήκα λύση... σιγά-σιγά και με υπομονή  :)

  :yes:

Συμφωνώ, αλλά προσωπικά δεν με ζόρισε και ιδιαίτερα το ότι έκοψα το τσιγάρο. Βασικά προσωπικά για εμένα έπαιξε σημαντικό ρόλο η απόφασή μου να κόψω το τσιγάρο. Tις πρώτες δύο ημέρες μου την έδινε αφάνταστα αλλά μετά όλα Ok

Αποσυνδεδεμένος kouladi

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #832 στις: Απριλίου 18, 2012, 17:32 »
και για εμενα ηταν "πολυ ευκολο" να κοψω,μια που ξεκινησα το ατμισμα και μια που εκοψα το τσιγαρο.τωρα ομοως πρεπει να κοψω και το ατμισμα ::) ???

Αποσυνδεδεμένος mitsos_82

  • **
  • 236
  • Φύλο: Άντρας
  • Devil Or The Blue Cat's Song
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #833 στις: Απριλίου 18, 2012, 18:10 »
Θα γίνει και αυτό.   ;)

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #834 στις: Απριλίου 18, 2012, 18:32 »
Πάντως μου ρθε αρκετά εύκολο να κόψω το κ.τ. από όταν έπιασα στο χέρι μου το η.τ. Κάπνισα και ένα κ.τ. σε μια φάση που ένας μ#$6#$^ γνωστός μου χύσε όλο το υγρό και πραγματικά δεν μου έκανε αίσθηση καθόλου. Ίσα ίσα που αηδίασα.

Τέσπα, οι μόνες παρενέργειες για εμένα σε αυτούς τους 4 μήνες ήταν θετικές. Κοιμάμαι και ξυπνάω ξεκούραστος! Δεν βήχω σχεδόν καθόλου (είναι υπερβολικά σπάνιο και πρέπει να κάνω πάρτι με το η.τ. ή να τα φτύνει ο ατμοποιητής)!

Και κάτι υπερβολικά θετικό... Το σπίτι και το κουτί του υπολογιστή έχουνε πλέον ελάχιστη σκόνη.  :laugh1: Α και έχω πιο πολλά λεφτά... παρά την κρίση... :/

Ότι και να λένε οι τύποι, ότι είναι καρκινογόνο κτλ, προτιμώ αυτό τον καρκίνο από το τσιγάρο. Αν λένε βλακείες, τότε έκοψα μια κακή συνήθεια απροβλημάτιστα. Υποθέτω ότι είμαι εξαρτημένος στην κίνηση. Ε τι να κάνουμε;  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος steliosss

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #835 στις: Απριλίου 18, 2012, 19:12 »

Ότι και να λένε οι τύποι, ότι είναι καρκινογόνο κτλ,

Που άκουσες οτι είναι καρκινογόνο;  :o

Αποσυνδεδεμένος xarmanis

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #836 στις: Απριλίου 18, 2012, 22:41 »
και για εμενα ηταν "πολυ ευκολο" να κοψω,μια που ξεκινησα το ατμισμα και μια που εκοψα το τσιγαρο.τωρα ομοως πρεπει να κοψω και το ατμισμα ::) ???

"Ολα είναι ατμός" που είχε πει και ο Βέγγος σε μια ταινία. Ατμιζε άφοβα  :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #837 στις: Απριλίου 19, 2012, 00:10 »
Που άκουσες οτι είναι καρκινογόνο;  :o

Πότε ήταν που λέγανε ότι περιέχει νιτροζαμίνες και άλλες 100 καρκινογόνες ουσίες; Πάει καιρός πάντως. Οι έρευνες λένε ότι και να τα περιέχει είναι σε μη τοξικές ποσότητες. Κάτι σαν το "Η βιταμίνη C προκαλεί καρκίνο", που είχανε πει, και η έρευνα έλεγε ότι πρεπει να κατεβάσεις μερικούς τόνους πορτοκάλια για να είναι επικίνδυνη.

Βλακείες ρε παιδί μου, αλλά ορισμένοι ανίδεοι το ακούσανε και τους κόλλησε.

Ας είχε ετοιμάσει η Phillip Morris παραγωγή ηλεκτρονικού τσιγάρου και e-liquid και θα βλέπατε για πότε θα ήταν "Η καλύτερη λύση για όσους δεν μπορούν να το κόψουν!".

Αποσυνδεδεμένος steliosss

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #838 στις: Απριλίου 19, 2012, 00:20 »
Αν αποδειχθεί κάτι... θα βουϊξει ο κόσμος να ξέρεις  ;)

Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #839 στις: Απριλίου 24, 2012, 21:15 »
Αν μπορει καποιος να βοηθησει....
ατμιζα αρκετους μηνες με διακοπες και αυτο γιατι εχω το εξης προβλημα που ειναι σιγουρα απο το η.τ.Καθε φορα που ξεκιναω το η.τ. γεμιζει το προσωπο μου με μικρα εξανθηματα κυριως κατω απο τα ματια και πανω απο το στομα και γενικοτερα εχω ξηροδερμια σε ολο το προσωπο...εχω δοκιμασει υγρα με pg, υγρα μονο με vg, υγρα με λιγοτερη νικοτινη αλλα τιποτα...μονο οταν σταματαω το η.τ. τοτε φευγει και η ξηροδερμια.και φυσικα ξαναγυρναω στο κανονικο!!τι να κανω???υπαρχει καμια λυση στο προβλημα???ή να ξεχασω το η.τ.??   :'(

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8346 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180667 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33983 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536330 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59807 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237529 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 589 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15693 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136153 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085344 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35426 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10266 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12