vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

515 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tazz, manoslykos, Jorge, dkostas, ZoeM, bloodlessz

Twitter

Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #675 στις: Φεβρουαρίου 29, 2012, 20:12 »
Καλησπέρα ατμιστής 2,5 μηνών και εγώ ήθελα να σας πω την εμπειρία μου
Πριν 15 μέρες περίπου είχα έντονο πονοκέφαλο και ένα ελαφρύ πόνο πίσω μάλλον στα νεφρά (δεν πήγα γιατρό).πήρα 1 πονστάν αλλά ο πονοκέφαλος δεν έφυγε μετά από μία ώρα.
Έβαλα το πιεσόμετρο και μέτρησα την πίεση μεγάλη 15,5μικρή 9 . Θορυβήθηκα γιατί ποτέ δεν είχα μετρήσει την πίεσή μου πάνω από 13,5.
Άτμιζα έτοιμα υγρά με 18αρα νικοτίνη και υπέθεσα ότι έφταιγε η νικοτίνη.
Πήρα βάσεις και έφτιαξα υγρά με 6αρα νικοτίνη την οποία ατμίζω περίπου 10 ημέρες (βέβαια ζορίστηκα λίγο τις πρώτες μέρες από το απότομο χαμήλωμα της νικοτίνης.
Διαπιστώνω ότι η πιεση έστρωσε και η ενόχληση στα νεφρά σιγά σιγά εξαφανίζεται.
Είχε κάποιος άλλος παρόμοια εμπειρία.?

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #676 στις: Μαρτίου 01, 2012, 12:46 »
Δεν είμαι γιατρός μα ο πόνος στα νεφρά μπορεί να οφείλεται σε χίλιους λόγους όπως πέτρα είτε ουρολοίμωξη που δύσκολα μπορεί κανείς να την σκεφτεί  κ μάλλον όχι στα υγρά. Η υψηλή πίεση που λες  ίσως να ήταν από την νικοτίνη μα καλλίτερα να το ψάξεις με γιατρό κ να κάνεις υπέρηχο να δείς τα νεφρά σου που όταν υπάρχει πρόβλημα (πόνος) μπορεί να ανεβάσει την πίεση είτε να την ρίξει ναι?
Μην το αμελήσεις γιατί αν έχεις κάποια πέτρα (μικρή ) στα νεφρά ίσως σε πιάσει πάλι πόνος.
Ειχε ο μπαμπάς μου πέτρες στα νεφρά  κ όποτε πάθαινε "κρίσεις" δεν σου λέω τίποτα. Μακάρι να μην είναι τίποτα κ φυσικά  αυτό να στο πεί ο γιατρός  ;)

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #677 στις: Μαρτίου 01, 2012, 12:55 »
καποιος πονος στα νεφρα μπορει να ειναι οτιδηποτε, πιθανοτατα ασχετο με το ατμισμα, αυτο μονο γιατρος μπορει να το εξακριβωσει :dontknow: ακομα και καποιος απο εμας να ηταν γιατρος (μπορει και να ειναι) δεν νομιζω να εκανε καποια διαγνωση ετσι, καλο θα ειναι να επισκεφθεις καποιον γιατρο ωστε να λυθει και το προβλημα σου :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #678 στις: Μαρτίου 01, 2012, 13:19 »
Παιδιά ευχαριστω για τις συμβουλες.
Και βέβαια το θέμα των νεφρών αν συνεχίσει θα πάω να το δει γιατρός.

Πιστεύω όμως η 18αρα νικοτίνη που χρησιμοποιούσα ήταν δυνατή γιατί τώρα που έπεσα στην 6αρα νοιώθω βελτίωση στα παραπάνω συμπτώματα.
Τέλος πάντων μπορεί να είναι και ιδέα μου.
Χαίρομαι πάντως που έπεσα στην 6αρα νικοτίνη και θα προσπαθήσω και για παρακάτω τώρα που εφοδιάστηκα με βάσεις και μπορώ μόνος μου να ρυθμίζω την νικοτίνη κατεβάζοντάς την βαθμό βαθμό. 

Αποσυνδεδεμένος Domin

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #679 στις: Μαρτίου 02, 2012, 03:21 »
Η νικοτίνη ανήκει στη κλάση ουσιών που προκαλούν διέγερση.. Καφεΐνη,κοκαινη κτλ..πολυ πιθανο να ατμιζες πολυ και βαθιές τζουρες. Σε συνδιασμο με κάποια προδιάθεση η δυσλειτουργία λόγω π.χ. Πετρας είναι σίγουρο οτι σε επηρέαζε. Τα νεφρα είναι άμεσα συνδεδεμένα με την ρύθμιση της πίεσης στη καρδιά. Συνιστώ πολλά νερά και επίσκεψη σε νεφρολογο να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο   :yes:

Αποσυνδεδεμένος Misirlou

  • *
  • 78
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #680 στις: Μαρτίου 02, 2012, 04:25 »
Μήπως δεν πρέπει να καταπιανόμαστε με θέματα που δεν είναι της σπουδής και της αρμοδιότητάς μας;
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, πρόκλησης πανικού και παραπληροφόρησης;
Άλλο η ανταλλαγή απόψεων για κάποια ψιλοσυμπτώματα που μας αγχώνουν αρχικά, και άλλο η διαφορική διάγνωση!!!

Δλδ, δεν θαταν τρομοκρατικό και ανώριμο εκ μέρους μου να πω πως, ένας πόνος στα νεφρά σε καπνιστές μπορεί νάναι κακοήθεια λόγω νικοτίνης; (γιατί και αυτό μπορεί να συμβεί σε 75χρονο καπνιστή πολλών ετών...)

Ας είμαστε προσεκτικοί...

Και μ' αυτή τη λαμπαδοσκόπηση που διάβασα παραπάνω, έμεινα.....λαμπριάτικη λαμπάδα !!!!!   :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Κουράγιο!
Το παλεύουμε.
 :angel: :angel: :angel:

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #681 στις: Μαρτίου 02, 2012, 04:34 »
εγω εκανα χολη τον ιουνιο...μηπως εφταιγε το κανονικο τσιγαρο?
ρε παιδια να ερθουμε λιγο στην λογικη...... !!!!!
αντε πες το κεφαλι να ποναει...δεκτο....αλλα τα νεφρα με την διακοπη καπνισματος τι ρολο παιζουν?
εχουμε φτασει σε ενα σημειο να θεωρησουμε τελικα το κανονικο τσιγαρο καλυτερο λογο μη εμφανων παρενεργιων.....


Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #682 στις: Μαρτίου 02, 2012, 07:35 »
Βρε παιδιά για ηρεμήστε
Μια χαρα είμαι με αγχώσατε και θα αρρωστήσω πραγματικά. :)
Τι να πούμε που πριν τρεις μήνες με το κ.τ. που κάπνιζα για 35 χρονια ξυπνούσα το πρωι και πόναγε όλο το κορμί μου δεν άνοιγαν τα μάτιαμου αν δεν έκανα καφέ και τσιγάρο (μετά πήγαινα στομπάνιο)  :D και άρχιζα το βήξιμο και τα φλέματα.

Και βέβαια με το η.τ.. νοιώθω όχι απλώς καλίτερα, πολύ καλίτερα. :D
Ούτε πόνος στο κορμί,ούτε βήξιμο ούτε φλέματα.
Εκείνο που ήθελα να επισημάνω είναι ότι ένοιωσα μεγάλη βελτίωση πέφτοντας από την 18αρα νικοτίνη στην 6άρα και αυτό το συνιστώ σε όλους σας.
Και κάτι άλλο είμαι 55 ετών :( δεν είμαι  κανένα παιδάκι και λέω δάξα τω Θεό που η υγεία μου μέχρι σήμερα είναι μια χαρά. :D

Αποσυνδεδεμένος Domin

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #683 στις: Μαρτίου 02, 2012, 08:43 »
Δεν ξέρω γιατί υπαρχει πολεμικό κλίμα μεταξύ κτ και ητ., υπαρχει διαφορα ετη φωτος το ενα απο το αλλο στις παρενεργειες.Στο παρόν τοπικ ομως μιλάμε για θέματα υγείας που προκαλούν τρόμο ειδικά αν κάποιος αναρμοδιος σου τάζει κολονοσκοπηση  8) αν ανεβασες μια μέρα πίεση απο άγχος.Φυσικά και είναι άσχετο η διακοπή τσιγάρου με εμφάνιση προβλημάτων,ή το κάπνισμα η.τ και πέτρα στη χολή...όσο για τις παρενέργειες,παιδιά η νικοτίνη είναι διεργετικο  σε οποία μορφή και αν είναι είτε κτ είτε ητ είτε τσικλα είτε patch. Και θέλει μετρο. Όσο για τα νεφρα,έχετε δει τι νερό μας ποτίζουν; ; ;

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #684 στις: Μαρτίου 02, 2012, 10:54 »
Καλο ειναι να ακουγονται αναλυσεις και τεκμηριωμενες επιστημονικα αποψεις
οπως αυτες του Domin- περιμενουμε ακομα μεγαλυτερη συμμετοχη και στα
υπολοιπα ιατρικα θεματα φιλε μου :bow:

Αποσυνδεδεμένος Domin

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #685 στις: Μαρτίου 02, 2012, 12:24 »
Θα κάνω οτι μπορώ giannis  :thumpup: πιστεύω οτι πρέπει να καθαρίσει λίγο το θολό τοπίο και οι μύθοι περι ητ. Αν η επιστημονική κοινότητα πάρει μια απόφαση επιτέλους, ανεξάρτητα απο τα κέρδη διαφόρων εταιριών τότε θα έχει γίνει το μεγάλο βήμα...Νομίζω οτι το ητ είναι μια νέα σχετικά πίτα,όπου όλοι σκέφτονται πως θα την δαγκωσουν με σκοπό το κέρδος,γιαυτο και αναμεται πρώτα η μοιρασιά....

Αποσυνδεδεμένος sotirakos10

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
  • Rock 'n Vape
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #686 στις: Μαρτίου 09, 2012, 00:17 »
Ρε παιδια με το θεμα του φουσκοματος και τα γουργουρισματα που προκαλει συνηθως η vg τι μπορουμε να κανουμε?Βρεθηκε καμια λυση?
Αντε γιατι εχω τουμπανιασει λεμε :)) :)) :))
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 09, 2012, 00:33 από sotirakos10 »

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #687 στις: Μαρτίου 09, 2012, 00:57 »
.....τα πρωτα χιλιομετρα θελουν στρωσιμο - υπομονη και η προσαρμογη θα γινει σταδιακα ::)

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #688 στις: Μαρτίου 09, 2012, 01:05 »
Ρε παιδια με το θεμα του φουσκοματος και τα γουργουρισματα που προκαλει συνηθως η vg τι μπορουμε να κανουμε?Βρεθηκε καμια λυση?
Αντε γιατι εχω τουμπανιασει λεμε :)) :)) :))

Εγώ εδώ και 3 μήνες που ξεκίνησα δεν έχω βγάλει άκρη. ατμίζω 80 Pg - 20 VG και το πρόβλημα παραμένει. Μια βελτίωση είδα όταν άλλαξα από m&m και πήγα σε giant, αλλά δυστυχώς λύση δεν βρήκα ακόμη.
Δοκίμασα 80-20, VG σκέτη, 50-50, DIY.....τίποτα!

Γιάννη, όταν λες σταδιακά, σε πόσο περίπου χρόνο αναφέρεσαι?

Αποσυνδεδεμένος agialas

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #689 στις: Μαρτίου 09, 2012, 01:21 »
φιλε σου ειχα απαντήσει και παλιότερα  :yes:εχει γινει σε μενα και σε 3-4 που εχω διαβασει η μου απαντησαν οταν το εγραψα.επιδη παιζει τιποτα η αρκετα, απο οτι καταλαβα οταν πηγα στον γιατρο ευχομαι τιποτα :yes:  γνωμη μου αυριο γιατρο και να ζητησεις λαπαροσκοπιση να σου κανει για να εισαι ησυχος :yes:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 17 8319 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:56
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180601 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33961 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536224 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59779 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237442 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 582 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15609 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136127 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085319 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35410 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10239 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12