vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #570 στις: Ιανουαρίου 11, 2012, 16:47 »
φιλε μου μπορει να ειναι απο οτιδηποτε, εγω θα ελεγα να πας σε ενα γιτρο η να μετρησεις πιεση κτλπ, και οταν αποκλησεις κατι παθολογικο να στραφεις στην νικοτινη κτλπ, ετσι θα εκανα εγω τουλαχιστον, υπαρχουν σιγουρα καποιες παρενεργειες απο το σταματημα του κ.τ. αλλα εφ οσον σε εσενα επιμενουν οι ζαλαδες κτλπ καλο θα ηταν να πας σε ενα γιατρο για τυπικες εξετασεις :dontknow: δεν ειναι κακο

Αποσυνδεδεμένος vachos lele

  • *
  • 42
  • Φύλο: Άντρας
  • no smoking
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #571 στις: Ιανουαρίου 11, 2012, 16:49 »
μαλλον εχεις δικιο ευχαριστω πολυ για της απαντησεις

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #572 στις: Ιανουαρίου 11, 2012, 16:59 »
Αν έχεις πιεσόμετρο, παρακολούθα την πίεσή σου κανα δυό μερες. Αν δεν εχεις και εισαι πανω απο 35, πάρε. καλο ειναι να υπάρχει στο σπίτι.
μετρα την πίεσή σου το πρωί που ξυπνάς, μετα το φαγητό, το βράδυ, τεσπα να δεις ποσο ειναι το νορμάλ σου, και αν σε πιάσει ζαλάδα, μετρα ΕΚΕΙΝΗ τη στιγμη, ν δεις αν μεταβάλλεται.
Ειχα παρόμοια εμπειρία, οχι με το ΗΤ βεβαια, αλλα με ξαφνικές ζαλάδες, και ταχυπαλμίες κλπ, που με εκαναν να κανω απο τεστ κόπωσης μεχρι αξονικη χωρις να μου βρούν τίποτ, ενω τελικά με δικές μου μετρήσεις απλα μου έπεφτε η πίεση ανευ λόγου. Αλλα όταν λέμε έπεφτε εκανε βουτιά. Και ενω δεν επεφτε τραγικά, επεφτε απότομα και εξ ου τα συμπτώματα. Αν δεν εχεις σκοπο να πας σε γιατρο στις επομενες δυπ μερες ας πουμε, παρε ενα πιεσόμετρο και μετρα, και πηγαίνοντας στον γιατρό να εχεις και αυτο να του δείξεις, να δουμε τι θα πεί.

Αποσυνδεδεμένος johnk10

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #573 στις: Ιανουαρίου 11, 2012, 17:17 »
φυσα-ξεφυσα συνεχεια και με χωρις ''ηκ'' η ζαλαδα προκαλειται...λογικο ειναι

Αποσυνδεδεμένος mitsos

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #574 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 19:30 »
καλησπερα σε ολους

  ατμιζω εδω και εναμιση μηνα και μετα τις πρωτες 2-3 εβδομαδες αρχισαν οι ζαλαδες.

επειδη αναφερθηκε απο καποια ατομα μεσα στο forum θελω να πω οτι μετα απο πολλη σκεψη επισκεφτηκα γιατρο..
εκπληξη πρωτη..ο γιατρος με ενα nobacco hybrid στο χερι..
εκπληξη δευτερη...αφου του ανεφερα για ζαλαδες  :hmmm:μου λεει οτι τον τελευταιο μηνα τον εχουν επισκεφτει καμια 15αρια ατμιστες με το ιδιο προβλημα... :hmmm:

  για να μην πολυλογω μου ειπε οτι το πιθανοτερο ειναι οι μεγαλυτερες δοσεις νικοτινης που παιρνουμε απο το ητ και μου προτεινε να την μειωσω..
να αναφερω εδω οτι τον τελευταιο καιρο ατμιζω golden margy 12mg nic το οποιο βεβαια οπως και ολα τα υγρα της nobacco ειναι full PG με παπαδες.. :D

το θεμα ειναι οτι ξεκινησα με καποιες εξετασεις σε θεματα που μπορει να προκαλεσουν ζαλαδες (αυχενικο,οφθαλμιατρο και συντομα και ωρλ) και βλεπουμε..

απο εχθες σταματησα το ητ για καμια εβδομαδα για να μπορεσω να βρω καμια ακρη

οποιος αλλος την εχει ψαξει για τις ζαλαδες θα χαρω να ακουσω αποτελεσματα η λυσεις γιατι θελω να συνεχισω το ητ και να ξεφυγω απο τον διαολο το κωλοτσιγαρο..


Αποσυνδεδεμένος kouladi

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #575 στις: Ιανουαρίου 18, 2012, 14:59 »
ειχα κ γω ζαλαδες και κατεβασα την νικοτινη απο 16 σε 12mg και ολα καλα.μπορεις να αλλαξεις μαρκα και να παρεις π.χ natura η flavour art,9mg βγαινουν και τα δυο.

Αποσυνδεδεμένος DeareN

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
  • Always looking for genesis attys and hybrids...
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #576 στις: Ιανουαρίου 19, 2012, 00:07 »
Να πω και εγω με τη σειρα μου μιας και τελειωνω ιατρική  οτι λογω του χειμωνα και της πτώσης της θερμοκρασίας είναι λογικό να σπάνε  κάποια  αγγειακια της μύτης  ειδικα αν μπαινοβγαινεις απο το κρυο στη ζεστη.  Είναι  πολυ αποτομη η αλλαγη της θερμοκρασίας.  Σε συνδυασμό με τον ατμο του η. τ μη σας φαίνεται  παθολογικο.  Οσο για τις ζαλάδες  εχει να κανει με την αλλαγή  στην ποσότητα πρόσληψης  νικοτινης ειτε περισσοτερο (συνηθως)  είτε  λιγότερο.  Βέβαια  καλο ειναι να κάνουμε  και καμια εξέταση  αίματος και ουρων που και που για να αποκλεισουμε και αλλους παράγοντες.  Τελος να πω οτι επισης κλασικό φαινόμενο ειναι και η ουλιτιδα στη μετάβαση  απο κ.τ σε η. τ ειδικά  αν δεν εχουμε καλη στοματικη υγιεινή..
Εγω μεσα σε μια βδομάδα παρατηρησα αιματακι τοσο στη μυτη οσο και στα ουλα. Αλλα δε μπορει να συγκριθει με τιποτα σε σχεση με τα οφελη που εχω.  Επιτέλους  αναπνεω,  δε βηχω σαν τρελος και κοιμαμαι σαν πουλακι.  Ο βηχας πριν κοψω το κ. τ ηταν καταστροφικος για τον οργανισμο μου,  εβηχα μεσο ορο 20 φορές  την ημέρα  και ορισμενες φορες ανακατευομουν και δακριζα.  Τώρα  βηχω 1-2 φορές το πρωι,  παραπανω μονο αν βγω  κρυο.  Σχεδον απόλυτα  ευχαριστημενος με το η. τ

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #577 στις: Ιανουαρίου 19, 2012, 00:23 »
Ας με διορθώσει ο ιατρός συνατμιστης που λαμβανει μέρος στην κουβέντα αν κάνω λάθος...
 Ζαλάδα μπορεί να προέρχεται ειτε ως παρενέργεια χρήσης ή έλλειψης κάποιας ουσίας φαρμακευτικής, συμπληρωμα διατροφης κλπ. (ασφαλώς η φαρμακευτικη νικοτίνη ανηκει σε αυτη την κατηγορία ουσιών.)
Μπορείεπίσης να προκληθεί  ζάλη απο πτώση της πίεσης, λαβύρινθο στα αυτιά, χαμηλό αιματοκρίτη,μειωμένη ή αυξημένη πρόσληψη οξυγόνου στον οργανισμό και μερικά άλλα παθολογικά αίτια.
Ζαλάδα τέλος μπορεί να προκληθεί και απο ψυχολογικούς παράγοντες όπως ειναι η αγχώδης διαταραχή, η κατάθλιψη, η αγοραφοβία κ.α.

Όποια απο τις παραπάνω και αν είναι η αιτια που κάποιος ατμιστής ή μή αντιμετωπίζει ζαλάδες καλό θα είναι να σπεύσει σε ειδικους ιατρούς, να υποβληθεί στις εξετάσεις που θα του υποδείξουν,να διαγνώσουν την φύση του προβλήματος και να του προτείνουν την κατάλληλη θεραπεία (συμφωνα με την επιστήμη της ιατρικής)...
 Αν η κατάσταση οποιουδήποτε απο εμάς παρεκλίνει του "φυσιολογικού" (σύμφωνα παντα με τα μέτρα της ιατρικής επιστήμης) έστω και λίγο, καλό θα ειναι να μην κανουμε υποθέσεις αλλα να καταφευγουμε στο μόνο όπλο που διαθέτουμε, την επιστήμη.

Εγώ το ομολογώ είμαι ολιγον αρρωστοφοβικός και πράτω έτσι...

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #578 στις: Ιανουαρίου 19, 2012, 00:25 »
  Οσο για τις ζαλάδες  εχει να κανει με την αλλαγή  στην ποσότητα πρόσληψης  νικοτινης ειτε περισσοτερο (συνηθως)  είτε  λιγότερο.  Βέβαια  καλο ειναι να κάνουμε  και καμια εξέταση  αίματος και ουρων που και που για να αποκλεισουμε και αλλους παράγοντες. 
και εγκυμοσύνης... :happy_roll_01:

Αποσυνδεδεμένος DeareN

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
  • Always looking for genesis attys and hybrids...
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #579 στις: Ιανουαρίου 19, 2012, 02:06 »
Ας με διορθώσει ο ιατρός συνατμιστης που λαμβανει μέρος στην κουβέντα αν κάνω λάθος...
 Ζαλάδα μπορεί να προέρχεται ειτε ως παρενέργεια χρήσης ή έλλειψης κάποιας ουσίας φαρμακευτικής, συμπληρωμα διατροφης κλπ. (ασφαλώς η φαρμακευτικη νικοτίνη ανηκει σε αυτη την κατηγορία ουσιών.)
Μπορείεπίσης να προκληθεί  ζάλη απο πτώση της πίεσης, λαβύρινθο στα αυτιά, χαμηλό αιματοκρίτη,μειωμένη ή αυξημένη πρόσληψη οξυγόνου στον οργανισμό και μερικά άλλα παθολογικά αίτια.
Ζαλάδα τέλος μπορεί να προκληθεί και απο ψυχολογικούς παράγοντες όπως ειναι η αγχώδης διαταραχή, η κατάθλιψη, η αγοραφοβία κ.α.

Όποια απο τις παραπάνω και αν είναι η αιτια που κάποιος ατμιστής ή μή αντιμετωπίζει ζαλάδες καλό θα είναι να σπεύσει σε ειδικους ιατρούς, να υποβληθεί στις εξετάσεις που θα του υποδείξουν,να διαγνώσουν την φύση του προβλήματος και να του προτείνουν την κατάλληλη θεραπεία (συμφωνα με την επιστήμη της ιατρικής)...
 Αν η κατάσταση οποιουδήποτε απο εμάς παρεκλίνει του "φυσιολογικού" (σύμφωνα παντα με τα μέτρα της ιατρικής επιστήμης) έστω και λίγο, καλό θα ειναι να μην κανουμε υποθέσεις αλλα να καταφευγουμε στο μόνο όπλο που διαθέτουμε, την επιστήμη.

Εγώ το ομολογώ είμαι ολιγον αρρωστοφοβικός και πράτω έτσι...

Συμφωνώ  και φυσικά  μπορούμε  να επεκταθούμε πολύ στο κεφάλαιο της ζαλης - ιλίγγου και ποιοι παράγοντες μπορεί να ευθύνονται αλλά η αλήθεια είναι ότι δε χρειάζεται στο συγκεκριμένο θέμα,  ο καθένας πρέπει να φροντίζει την υγεία του αλλά μέτρο,  οι υποχονδριοι ασθενείς υποφέρουν και απο ψυχολογικούς παράγοντες που επιδεινωνουν κάποιο τυχόν παθολογικο πρόβλημα.  Με απλα λόγια  αν βγει λιγο αιματακι 2-3φορες απο τη μύτη ή με πιασει 1-2 φορές ζάλη  δε σημαίνει ότι εχω κατι παθολογικο. Αν το πρόβλημα όμως επιμείνει τοτε πρεπει να επισκευτω ειδικο.  Ιδιαιτερη προσοχή πρέπει να δωθει σε περίπτωση αλλεργίας σε κάποιο συστατικό του υγρού που ατμιζουμε.  Εγω προσωπικά προτιμω 1000 φορές τις παρενέργειες του ατμού παρα τις παρενέργειες των φαρμάκων διακοπής του καπνίσματος και ιδιαίτερα εκείνα που επιδρουν στους νικοτινικους υποδοχεις του εγκεφάλου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 19, 2012, 02:11 από DeareN »

Αποσυνδεδεμένος petruccios

  • *
  • 29
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #580 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 11:50 »
Δεν είμαι σίγουρος εάν είναι το κατάλληλο θέμα αλλά μιας και αφορά πιθανές παρενέργειες ας πω την εμπειρία μου..Ξεκίνησα πριν μια εβδομάδα να χρησιμοποιώ το DCT και τις τελευταίες 3 μέρες δοκίμασα μια γεύση κατ'εμέ απίστευτη (αλλά αυτό είναι για άλλο θέμα) το Coffee της Decadence. Από την ώρα που τη δοκίμασα ξέχασα το Tribecca (τουλάχιστον για λίγο  :tongue_smilie: )

Προχθές το βράδυ όμως, μόλις στη 2η μέρα ατμίσματος του Coffee εμφανίστηκε κάτι σαν σπυράκι/άφθα/επιχείλιος έρπης στο κάτω χείλος μου. Έκανα κι εγώ τη βλακεία να προσπαθήσω να το σπάσω και κατέληξα σήμερα πρωί πρωί στο γιατρό με πρησμένο και μουδιασμένο όλο το κάτω χείλος να μου γράφει αντιβίωση έπειτα απο μια βραδιά αυπνίας από τους πόνους.

Δεν ξέρω αν φταίει το πιπάκι,το υγρό ή φυσικά να μην έχει καμία απολύτως σχέση με το η.τ. Όμως σκέφτηκα να το πω αφού όσο άτμιζα το Tribecca δεν είχε παρουσιαστεί τίποτα..η πορεία θα δείξει.  :)

Αποσυνδεδεμένος panosfl22

  • *
  • 80
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #581 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 22:13 »
δεν νομιζω οτι εχει να κανει με τα υγρα.
το πιθανοτερο ειναι τα επιστομια.
πρεπει να τα καθαριζουμαι συχνα ή με βρασιμο ή με λιγο οινοπνευμα γιατι δημιουργουνται πολλα μικροβια...

Αποσυνδεδεμένος lefterisGR

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #582 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 22:55 »
Για τον επιχείλιο ερπης ,σχολαστικη απολυμανση στα επιστομια !
εγω βαζω σε ενα βαζακι ολα τα επιστομια με νερο + corega και καθε πρωι παιρνω απλος το επιστομιο που θελω και το ξεπλενω με νερο , και το βραδι ξανα μεσα στο βαζακι.
καθε 2-3 μερες αλλαζω το νερο και ριχνω καινουργια ταμπλετα corega μεσα

Αποσυνδεδεμένος alexos

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #583 στις: Ιανουαρίου 23, 2012, 11:42 »
    Ατμιζω σχεδον 2 μηνες. Ολα ξεκινησαν ιδανικα χωρις καμια παρενεργεια στον πρωτο μηνα(υγρα Nobacco και Ovale). Μπαινοντας στον δευτερο εκαναν την εμφανιση τους οι πρωτες αφθες, αν θυμαμαι καλα οταν πηγα σε Inawera(περιοδος προσαρμογης υγρων υποθετω).Ευτυχως ηταν μονο 2, η μια μετα την αλλη και απο τοτε δεν ξαναεβγαλα.
   
    Τις τελευταιες δυο μερες εχω αιμοραγια μυτης(μια καθε μερα).Εδω να πω οτι ισως να εκανα εγω την μ@λ@κια αλλα δεν ειμαι σιγουρος.Τραβηξα μια τριχα που προεξειχε και με ετσουξε καλα  :idiot1:. Ομως η αιμοραγια ερχεται απο διαφορετικο σημειο.Ταυτοχρονα αυτες τις 2 μερες νιωθω και μια πιεση που ξεκιναει απο το πισω μερος του κεφαλιου.

  Τελος αραια και που καποια <φτερουγισματα> στην καρδια κανουν την εμφανιση τους

  Προβλημα με πιεση δεν εχω αλλα ουτε και καποιο αλλο ιστορικο. Επισης πριν 2 χρονια που ειχα κοψει το τσιγαρο για 3 μηνες χωρις βοηθημα δεν ειχα καποιο αναλογο θεμα

Κακως δεν εχω μετρησει την πιεση μου ακομα αλλα τα αναφερω να δω μηπως τα εχει αντιμετωπισει και κανας αλλος
Θα ζησω γιατρε? :)

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #584 στις: Ιανουαρίου 23, 2012, 11:48 »
Οι αφθες ειναι απο μικροβια λογω μη καθαρισμου των επιστομιων.
Η ταχυπαλμιες και η πιεση στο κεφαλι ειναι απο την πολλη νικοτινη. Χαμηλωσε την.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180585 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8314 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33958 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536199 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59778 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237431 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 582 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15596 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136125 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085313 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35410 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10236 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12