vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

527 επισκέπτες, 3 χρήστες
manoslykos, Jorge, th3ofilos

Twitter

Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #45 στις: Ιανουαρίου 04, 2010, 08:23 »
καμμια παρενεργεια εδω και 5 μηνες και απ τις δυο pg vg  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #46 στις: Ιανουαρίου 12, 2010, 02:31 »
Τις τελευταίες μέρες ατμίζω high και παρατηρώ ότι λαχανιάζω και ανεβάζω σφύξεις. Επίσης, νιώθω τα πνευμόνια μου και τον λαιμό μου σαν να έχω καπνίσει 2 βαριά πακέτα κ.τ. Είναι φυσιολογικό? Οφείλεται στη High νικοτίνη? Το λαχάνιασμα ενός καπνιστή σε τι αποδίδεται? Στη νικοτίνη, την πίσσα, κάτι άλλο ή όλα μαζί? ???

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #47 στις: Ιανουαρίου 12, 2010, 04:14 »
Πρέπει να παίζει κάποιο ρόλο και η νικοτίνη.
Κι εγώ έχω μια τέτοια αίσθηση τελευταία που το γύρισα στο σχεδόν-high από medium ή σχεδόν medium, όχι έντονη όμως.
Τι υγρά; PG ή VG.
(Εγώ με VG τελευταία).

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #48 στις: Ιανουαρίου 12, 2010, 04:22 »
Πρέπει να παίζει κάποιο ρόλο και η νικοτίνη.
Κι εγώ έχω μια τέτοια αίσθηση τελευταία που το γύρισα στο σχεδόν-high από medium ή σχεδόν medium, όχι έντονη όμως.
Τι υγρά; PG ή VG.
(Εγώ με VG τελευταία).
PG. Με low και medium που άτμιζα μέχρι προχθές δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Θα συνεχίσω με low κυρίως και medium με τον καφέ για να το εξακριβώσω.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #49 στις: Ιανουαρίου 12, 2010, 07:04 »
να κάνω μια σχετική παρατήρηση εδώ. Το λαχάνιασμα εμφανίζεται και σε άτομα που δεν ατμίζουν ή δεν καπνίζουν γενικότερα. Πολλές φορές μάλιστα σε μεγαλύτερη ένταση απο άτομα που είναι καπνιστές ή ατμιστές.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #50 στις: Ιανουαρίου 12, 2010, 11:34 »
Ατμίζω 4 μήνες. Τα δυο σύμπτωματα που θα περιγράψω τα βίωσα από τις πρώτες βδομάδες και έχω σιγουρευτεί πλέον ότι προέρχονται απο το ΗΤ.

Οταν παω για υπνο, δηλ το σωμα είναι σε θεση κατάκλισης περίπου απο 15 λεπτά ως 30 λεπτά, νοιώθω μια ενόχληση βαθιά στο λάρυγγα όπως όταν είσαι κρυωμένος και θες επιτακτικά να βήξεις . Η διαφορά με το αντίστοιχο στο  κρύωμα είναι ότι μετά απο 3-4 καταπόσεις σάλιου και μετά απο περίπου 1-2 λεπτά δεν με ξαναενοχλεί.
Αυτό δεν παρουσιάζεται καθημερινά, αλλά με συχνότητα 2-3 φορές τη βδομάδα.
Συμβαίνει και με VG και με PG. Εχω την αίσθηση ότι με PG περισσότερο.
Η εξήγηση που δίνω είναι ότι κάποιο ποσό υγρου με νικοτίνη συγκεντρώνεται στο λάρυγγα και μετά "τσουλάει" βοηθούμενο απο την στάση ύπνου και συγκεντρώνεται σε κάποιο σημείο που ερεθίζει.

Το άλλο σύμπτωμα. Τις βραδυνές κυρίως ώρες νοιώθω ένα τσούξιμο , όχι δυσάρεστο, ρηχά στη μύτη. Φυσώντας τη μυτη πριν την πέσω για ύπνο φεύγει.
Η εξήγηση που δίνω είναι ότι συγκεντρώνεται νικοτίνη στη ρινική κοιλότητα και στα τριχίδια της μύτης. Αυτό γίνεται γιατί ως ατμιστής όπως παλιότερα ως καπνιστής συνηθίζω να εκπνέω ατμό απ τη μύτη συν το γεγονός ότι έχω στραβό διάφραγμα που ίσως "εγκλωβίζει" κάποια ποσότητα υγρού.
Αλλος(η) ?


Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #51 στις: Ιανουαρίου 12, 2010, 14:05 »
 
Τις τελευταίες μέρες ατμίζω high και παρατηρώ ότι λαχανιάζω και ανεβάζω σφύξεις. Επίσης, νιώθω τα πνευμόνια μου και τον λαιμό μου σαν να έχω καπνίσει 2 βαριά πακέτα κ.τ. Είναι φυσιολογικό? Οφείλεται στη High νικοτίνη? Το λαχάνιασμα ενός καπνιστή σε τι αποδίδεται? Στη νικοτίνη, την πίσσα, κάτι άλλο ή όλα μαζί? ???
Κάτι παρόμοιο έζησα τώρα τις μέρες των γιορτών.
Επειδή ατμίζω μόνο medioum τώρα στις γιορτές είπα να το ρίξω λίγο έξω όσον αφορά τη νικοτίνη και η αλήθεια είναι πως όταν θα πιεις και ένα ποτηράκι θές κάτι λίγο πιο δυνατό.
Τις βραδιές λοιπόν που άτμισα high κοιμήθηκα με δυσφορία,σαν να είχα καπνίσει παραπάνω τσιγάρα όπως τότε που κάπνιζα.Στην αρχή νόμισα ότι απλά άτμισα παραπάνω,αλλά όσο άτμιζα medioum δεν είχα τέτοιο φαινόμενο κι ας το είχα καραμέλα όλη μέρα.
Το έκανα ξανά επίτηδες κάποιες βραδιές και τελικά το κατάλαβα ότι έφταιγε το high.

Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #52 στις: Ιανουαρίου 13, 2010, 17:15 »
ΟΤΑΝ ΠΡΩΤΟΑΡΧΙΖΕΙΣ ΝΑ ΚΑΠΝΙΖΕΙΣ ΖΑΛΙΖΕΣΑΙ ΛΙΓΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΙΚΟΤΙΝΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΛΑΔΑΚΙ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΕ ΝΙΚΟΤΙΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΜΗΝ ΑΤΜΙΖΕΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΛΛΑ ΣΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΚΑΠΝΙΖΕ 3 ΠΑΚΕΤΑ ΚΑΡΕΛΙΑ ΚΑΣΕΤΙΝΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ MEDIUM ΝΙΚΟΤΙΝΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ. ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ ΤΡΩΤΕ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΠΟΥ ΣΕ ΦΟΥΣΚΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑ ΚΑΙ ΥΓΕΙΗΝΑ.

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #53 στις: Ιανουαρίου 14, 2010, 00:09 »
ΗΑRRYS7 ΣΕ ΠΑΡΚΑΛΩ ΜΗΝ ΦΩΝΑΖΕΙΣ,ΔΕΝ ΕΊΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ΚΟΥΦΟΙ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ. :)) :)) :)) :))

Θέλω να πω να γράφεις με μικρά γραμματα please ;)

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #54 στις: Ιουλίου 05, 2010, 12:24 »
Γεια σας παιδια,

Εγω ατμιζω λιγες μονο μερες απο τις 24-06-10 κ κτ δεν εχω αγγιξει ουτε σκοπευω να το κανω.

Ατμιζω υγρα απο nobacco none  κ μερικες φορες προσθετω δυο σταγονες   low. Απο την πρωτη μερα που ξεκινησα το ατμισμα ενοιωθα μια χαρα!!! Ομως προσεξα κ εγω τις ζαλαδες που λετε!

Τις προσεξα οταν ατμισα αρκετη ωρα με low  κ οταν σταματησα κ εβαλα υγρο με none  ολα επανηλθαν!

Ομως ακομα κ τωρα οταν ατμιζω πολλες ωρες την ημερα? νοιωθω ενα κενο στο κεφαλι?  :o :o  :laugh1: :laugh1: εννοω κατι σαν ζαλη???

Εχω απιστευτη ορεξη παιδια κ μεσα σε αυτες τις μερες εβαλα ενα κιλο!!!! Αφου φυσικα τρωω!!! Λενε οτι οταν κοβουμε το κτ αλλαζει ο μεταβολισμος κ οτι ακομα κ αν δεν τρωμε πολλυ θα παρουμε 2 με 3 κιλα!

Δεν με πειραζει γιατι γυμναζομαι καθημερινα κ  πιστευω οτι θα επανελθω στα φυσιολογικα κιλα.

Ποτε δεν ενοιωσα καμια ενοχληση στον λαιμο εκτος απο τις δυο πρωτες μερες που τον ενοιωθα στεγνο.

Το μονο που με κανει να προσεχω ειναι τα υγρα με νικοτινη, κ αυτη σε low!!! γιατι οπως ειπα κ πριν νοιοθω ζαλη αν ατμισω για πανω απο μια ωρα.

Η ελλειψη νικοτινης προκαλει, πονοκεφαλους, ναυτιες, ριγη!!! καταθλιψη!!!! κ πολλα αλλα! αυτα τα γνωριζω πολλυ πολλυ καλα!!!

Η πεινα που νιωθουμε οφειλεται  κ αυτη σε δυο παραγοντες, στην ελλειψη  νικοτινης!! κ στην καλλιτερευση της οσφρησης κ της γευσης μας.

Σιγουρα εχει να κανει κ η ψυχολογικη πλευρα σε πολλες απο τις αντδιρασεις μας.


Η υπνηλια που παλι πολλα παιδια λετε οφειλεται κ αυτη στην ελλειψη νικοτινης κ κραταει για περισσοτερο απο ενα χρονο!

Εγω τα βραδια κοιμαμαι καλλιτερα απο οτι στις αρχες που δεν ειχα καθολου υπνο κ το πρωι ειμουν καλα  :o, αυτο συνεβαινε λογω της νικοτινης γιατι αρχικα πηγα στην  none.

Tωρα  κοιμαμαι καλα, κ που κ που ξυπναω στην μεση της νυχτας δυο με τρεις φορες  κ ετσι τα πρωινα ακομα νυσταζω μα οταν το παρω αποφαση κ σηκωθω μετα απο μιση ωρα ειμαι καλα. ;D


Οσο καπνιζα κτ δυομιση πακετα την μερα merit one (lights) ειχα απιστευτο  βηχα κ βαρος στο στερνο.

Τιποτα τετοιο δεν εχω νοιωσει ολες αυτες τις μερες κ να προσθεσω οτι εχω φοβερες αντοχες στο γυμναστηριο!

Ειναι βεβαια λιγες οι μερες που ατμιζω, κ οταν θα κλεισω εναν μηνα θα επανελθω σιγουρα. ;) Μεχρι στιγμης νοιοθω πολλυ καλλιτερα απο οταν καπνιζα  ;)


Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #55 στις: Ιουλίου 05, 2010, 12:35 »
Κάθε οργανισμός έχει διαφορετικό τρόπο αντίδρασης...
Εγώ μόνο την τρίτη ημέρα από το κόψιμο του Κ.Τ. ένιωθα λίγο πονοκέφαλο, μετά τπτ  :)
Όσο για ζαλάδες από το Η.Υ. πάλι τίποτα και να φανταστείς ατμίζω συνεχώς με 24άρι υγρό  :idiot1:
Οπότε, καταλαβαίνεις οτι δεν είναι όμοια η αντίδραση σε κάθε οργανισμό και να προσθέζω οτι κάπνιζα Κ.Τ. lights κι εγώ...
Έχω την αίσθηση πάντως οτι είτε δεν "περνάνε" στον οργανισμό μου ΚΑΙ τα 24mg της νικοτίνης που ατμίζω, ή απλά έγινα "αναίσθητος"  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #56 στις: Ιουλίου 05, 2010, 13:49 »
Κάθε οργανισμός έχει διαφορετικό τρόπο αντίδρασης...
Εγώ μόνο την τρίτη ημέρα από το κόψιμο του Κ.Τ. ένιωθα λίγο πονοκέφαλο, μετά τπτ  :)
Όσο για ζαλάδες από το Η.Υ. πάλι τίποτα και να φανταστείς ατμίζω συνεχώς με 24άρι υγρό  :idiot1:
Οπότε, καταλαβαίνεις οτι δεν είναι όμοια η αντίδραση σε κάθε οργανισμό και να προσθέζω οτι κάπνιζα Κ.Τ. lights κι εγώ...
Έχω την αίσθηση πάντως οτι είτε δεν "περνάνε" στον οργανισμό μου ΚΑΙ τα 24mg της νικοτίνης που ατμίζω, ή απλά έγινα "αναίσθητος"  :laugh1:
λες ατμιζεις με το 24? οντος εδω εχει να κανει με τον καθε οργανισμο!! εγω με low  κ αν ατμισω πανω απο δυο ωρες? νοιοθω οτι εχω μεθυσει!!  :o :o :o  παντος αναισθητος οχι δεν εγινες σιγουρα οχι!! Απλα ο οραγνισμος σου δεν εχει προβλημα στην νικοτινη? μαλλον ναι?  Τωρα ειμαι στο none  κ δεν εχω ζαλαδες, μονο αν νοιωσω περιεργα? βαζω το φιλτρακι με την low  για πεντε λεπτα.

Παντος το ατμισμα ειναι το κατι αλλο!!!!!!!! καμια σχεση με το τσιγαρο!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #57 στις: Ιουλίου 05, 2010, 14:26 »
Παντος το ατμισμα ειναι το κατι αλλο!!!!!!!! καμια σχεση με το τσιγαρο!!!!!!!
Αυτό είναι η μεγαλύτερη έκπληξη!!
Όταν βρεις το συνδυασμό που σου ταιριάζει, ακόμα και ο πρωινός καφές ή το άτμισμα μετά το φαγητό, είναι σκέτη απόλαυση  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #58 στις: Ιουλίου 05, 2010, 14:58 »
Εγώ ατμίζω περίπου 14 μηνες ..Μπορώ να σας πω πως η μυρουδιά και μόνο του κ.τ. με αηδιάζει πλέον ... Φυσικά περισσότερο απολαμβάνω το η.τ. με τον πρωινό καφέ παρότι το απολάμβανα με το κ.τ. ... ¨Ωρες ώρες σκέφτομαι : μα καλα...Τι έκανα τόσα χρόνια ? ...Τί έβαζα μέσα μου ??? " :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #59 στις: Ιουλίου 05, 2010, 15:42 »
Εγώ ατμίζω περίπου 14 μηνες ..Μπορώ να σας πω πως η μυρουδιά και μόνο του κ.τ. με αηδιάζει πλέον ... Φυσικά περισσότερο απολαμβάνω το η.τ. με τον πρωινό καφέ παρότι το απολάμβανα με το κ.τ. ... ¨Ωρες ώρες σκέφτομαι : μα καλα...Τι έκανα τόσα χρόνια ? ...Τί έβαζα μέσα μου ??? " :) :) :)
ειλικρινα συμφωνω μαζι σου!!!!!  :thumpup: Αν κ δεν πινω καφε τωρα αλλα ακομα κ με το τσαι κ με την σωστη γευση υγρου ειναι ολα τελεια κ οπως ειπες αναρωτιεμαι μερα-νυχτα πως καπνιζα αυτο το κακο πραγμα??????? ειλικρινα ειμαι χαρουμενη που εστω κ τωρα καταλαβα το κακο που εκανα με το κτ!!! Παιρνω ομως δυναμη ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΕΣΑΣ!!!!  :respect: :respect:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8364 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180693 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34003 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536457 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59832 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237603 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 595 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15774 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136163 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085362 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35437 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10286 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12