vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

527 επισκέπτες, 12 χρήστες
Tazz, manoslykos, dkostas, Jorge, Joskoil, domaze, th3ofilos, teo77, Tem, FaniFox, camber, kyrgiannis

Twitter

Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #315 στις: Νοεμβρίου 21, 2011, 11:35 »
ΣΥΓΓΝΩΜΗ? Διαβασα καλα εδω? συγγνωμη ξανα.. οχι! κ παλι οχι !! δεν εχεις προβλημα απο το ητ ναι? στο λεω καθαρα κ ομορφα οπως το εθεσες ναι? να δεις εναν καλο γιατρο κ να δεις τι αλλο σε βασανιζει αυτο το καιρο στην ζωη σου ναι?  Αλλα οταν αφου καπνιζες ? δεν ειχες προβλημα μαλλον το ητ ΔΕΝ ΣΟΥ  εκανε κατι στον ψυχολογικο σου κοσμο κ θα ελεγα ομως κ παλι  να δεις  εναν καλο ψυχολογο ναι? διχως να με παρεξηγησεις το λεω πολυ σοβαρα κ απλα.  :)


EDIT: Ολοι λιγο πολυ γνωριζουν οτι οταν διακοψουν το κτ ξεκινανε διαφορα ψυχολογικα προβληματα τα οποια αρχικα δεν τα καταλαβαινουμε ναι?
θελω να πω οτι οταν καποιος κανει μια αλλαγη πολυ ξαφνικα τα παντα θα μπορουσαν να επιρεαστουν! Οργανικα κ ψυχολογικα. Δεν πιστευω οτι καποιο υγρο μπορει να προκαλεσει καποιο προβλημα αλλα ο ψυχολογικος μας παραγοντας μπορει να κανει απιστευτα παιχνδια μαζι μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 21, 2011, 13:33 από Andreass »

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #316 στις: Νοεμβρίου 21, 2011, 11:38 »
Αρχικά σου συνιστώ να αλλάξεις υγρό. Πραγματικά ποτέ κανείς δεν ανέφερε κάτι παρόμοιο. Προσωπικά θα έλεγα πως σε μένα συνέβη το αντίθετο.
Λαμβάνοντας υπ' όψιν πως σε αυτό παίζουν ρόλο διάφοροι άλλοι παράγοντες με πρωτεύων τη ψυχολογία, ήταν τόσο μεγάλη η δική μου ψυχολογική ανάταση που είχα απαλλαχθεί από τη συνήθεια του καπνίσματος που λειτούργησε ευεργετικά σε πολλούς τομείς.

Τώρα, όλοι γνωρίζουμε πως η νικοτίνη λειτουργεί "τονοτικά" στον οργανισμό. Αυξάνει την πίεση καθώς και την αιμάτωση των κυττάρων. Αυτά τα δύο, είναι παράγοντες που επηρεάζουν τη στήση.
Άρα, σκέφτομαι μήπως είναι λίγη η νικοτίνη που λαμβάνεις πλέον, σε σχέση με το τσιγάρο?

Γιατρός δεν είμαι, απλά προσπαθώ να ερμηνεύσω με λογικούς συνειρμούς την κατάσταση.


Αποσυνδεδεμένος spal

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #317 στις: Νοεμβρίου 21, 2011, 11:44 »
Κατ' αρχήν σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας.
Κάπνιζα 2 πακέτα την ημέρα BF medium (μπλε). Τώρα ατμίζω όπως είπα Decadence 11mg. Είναι η ίδια ποσότητα νικοτίνης, μεγαλύτερη ή μικρότερη από τα τσιγάρα που κάπνιζα? Δεν έχω ιδέα περί αναλογίας ΚΤ και ΗΤ ως προς την ποσότητα νικοτίνης.

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #318 στις: Νοεμβρίου 21, 2011, 11:49 »
Δεν είναι σαφές αυτό δυστυχώς. Δεν υπάρχουν έρευνες. Ο οργανισμός σου θα το διαπιστώσει. Άτμιζε όσο σου χρειάζεται ώστε να αισθάνεσαι καλυμμένος.
Δες και την απάντησή μου που έδωσα μόλις εδώ. http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,768.msg130930/topicseen.html#new

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #319 στις: Νοεμβρίου 21, 2011, 11:53 »
Η πιθανώς λιγότερη νικοτίνη (η οποία προκαλεί προσωρινή στένωση των αγγείων) καθώς και η έλλειψη μονοξειδίου και άλλων παραγώγων της καύσης θα αναμενόταν να δώσουν τα ακριβώς αντίθετα αποτελέσματα.

Δεν μου φαίνεται να σχετίζεται χημικά με το ηλ. τσιγάρο.
Έχεις άλλα συμπτώματα? οποιαδήποτε διαφορετικά απο πρίν
Από περιέργεια, ποιό decadence χρησιμοποιείς?

Αποσυνδεδεμένος spal

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #320 στις: Νοεμβρίου 21, 2011, 11:58 »
Αν εξαιρέσω λίγη ζάλη και κάψιμο λαιμού, δεν έχω άλλα συμπτώματα.
Το υγρά που ατμίζω είναι τα Desert Blend & American Red.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #321 στις: Νοεμβρίου 21, 2011, 12:07 »
Την ζάλη την έχεις όταν ατμίζεις ή γενικά μεσα στην ημέρα?
Αν την έχεις όταν ατμίζεις τότε ίσως ατμίζεις πολύ.
Επίσης το κάψιμο στο λαιμό συνήθως το παθαίνει κανείς όταν ατμίζει πολύ, εκτός αν κάποιο συστατικό του υγρού σε πειράζει.
Πόσες ημέρες βγάζεις με 1 μπουκάλι υγρό?


Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #322 στις: Νοεμβρίου 21, 2011, 12:10 »
Αποδεδειγμενα απο εμενα ναι? η ζαλη ωφειλεται στο ποσοστο της νικοτινης που ατμιζει καποιος! Ειχα πολυ σοβαρο προβλημα με την αρτηριακη μου πιεση να πεφτει αρκετα χαμηλα οταν ατμιζα με 11 mg για αρκετες μερες! Οταν το εψαξα καταλαβα τι εφταιγε κ εμαθα να μην ατμιζω μονο με 11 αλλα κ με υγρα με λιγοτερη νικοτινη. Το καψιμο μπορει να το προκαλεσει κ ενας "χαλασμενος"ατμοποιητης! Αυτο το κατλαβα μολις σημερα!  ;D

Αποσυνδεδεμένος spal

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #323 στις: Νοεμβρίου 21, 2011, 12:14 »
Όταν ατμίζω έχω ζάλη ελαφριά. Το μπουκάλι των 10ml κρατάει περίπου 4-5 ημέρες.
Πάντως, δοκίμασα και υγρό με 0,8mg και δεν καταλάβαινα τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #324 στις: Νοεμβρίου 21, 2011, 12:23 »
2 ml την ημέρα με 11mg νικοτίνης που ατμίζεις δεν θα το έλεγα πολύ πάντως...

Δεν έχω ξανακούσει να αναφέρεται τέτοιο σύμπτωμα από άτμισμα (τη δυσλειτουργία εννοώ).

Αν μπορείς να μην ατμίσεις 1-2 ημέρες και να δεις τι γίνεται.

Ασχετα όμως με το αν συνεχίσεις η όχι το η.τ. θα σου συνιστούσα να κάνεις ένα έλεγχο σε ένα γιατρό γιατί η δυσλειτουργία που αναφέρεις
 πολλές φορές δεν εμφανίζεται ξαφνικά και απο το πουθενά αλλά υπάρχει κάποια αιτία που δεν έχει πέσει στην αντίληψή μας...



Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #325 στις: Νοεμβρίου 21, 2011, 12:46 »
Χωρίς να θέλω να φανώ κακός, θα αναζητούσα το πρόβλημα είτε ψυχολογικά είτε παθολογικά στο ιατρικό ιστορικό μέχρι τώρα.
Όπως και να το κάνουμε. όπως και να το δούμε 30 χρόνια ΚΤ εχουν σαφώς μεγαλύτερη πιθανότητα συμμετοχής από μερικές εβδομάδες ΗΤ.

Η διακοπή του ΚΤ και το άγχος που αυτό συνεπάγεται σαν αλλαγή σε ενα μακροχρόνιο τρόπο ζωής (υποσυνείδητα πολλές φορές) ειναι μαλλον το πρόβλημα κατά τη γνώμη μου.

Υ.Γ. πάντως όπως ανέφεραν και προηγούμενοι, συνήθως η διακοπή του ΚΤ και η μετάβαση σε ΗΤ εχει ευεργετικά αποτελέσματα στη σεξουαλική ζωή (μεγαλύτερες αντοχές, όρεξη κλπ)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #326 στις: Νοεμβρίου 21, 2011, 15:36 »
Χαίρομαι που το θέμα αντιμετωπίστηκε με σοβαρότητα από όλους όσους λαμβάνουν μέρος στη συζήτηση. Αυτό δείχνει ένα επίπεδο στο φόρουμ μας και πραγματικά με χαροποιεί ιδιαίτερα.  :thumpup:

Για το φίλο μας που ανέφερε το πρόβλημα έχω να πω κι εγώ, όπως ο φίλος Polioud παραπάνω, ότι μεταξύ σοβαρού και αστείου έχει αναφερθεί πολλές φορές στο παρελθόν βελτίωση σ' αυτόν τον τομέα από πολλά μέλη και ποτέ ως τώρα επιδείνωση. Όλοι το αποδίδουν στην καλύτερη φυσική κατάσταση και από ιδία πείρα θα συμφωνήσω μαζί τους.

Αποσυνδεδεμένος Peristeri

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
    • Physiorelax.gr - Υπηρεσίες Φυσικοθεραπείας & Μασάζ
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #327 στις: Νοεμβρίου 21, 2011, 15:57 »
Πιστευω και εγω οτι δεν εχει καμια σχεση το ΗΤ με την στυτικη δυσλειτουργια. Καλυτερα ομως πηγαινε σε ενα γιατρο ψυχολογο-σεξολογο η ουρολογο-ανδρολογο και να κανεις τις καταλληλες εξετασεις. Ενα καλο τεστ για να διαλεξεις τον καταλληλο γιατρο και για να μαθεις αν η στυτικη σου δυσλειτουργια οφειλεται σε ψυχολογικα η οργανικα αιτια ειναι η πρωινη στυση. Αν εχεις ακομα πρωινη στυση αυτο σημαινει οτι κατι τρεχει με την ψυχολογια σου. Ενω αν δεν εχεις πρωινη στυση η ειναι μειωμενη τοτε κατι σου συμβαινει οργανικα και χρειαζεσαι ανδρολογο.

Αποσυνδεδεμένος spal

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #328 στις: Νοεμβρίου 21, 2011, 21:47 »
Σας ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή σας στο ερώτημά μου.
Παρεπιπτόντως, η πρωινή στύση έχει βελτιωθεί (κατά πολύ), από τότε που έκοψα το ΚΤ.
Οπότε, μάλλον για ψυχολογικά αίτια θα πρέπει να ψάξω.
Νάστε καλά και θα σας ενημερώσω για οτιδήποτε νεότερο.

Αποσυνδεδεμένος zzooii

  • *
  • 90
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Vape, vape, vape! (since 24.11.11)
    • Facebook
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #329 στις: Νοεμβρίου 27, 2011, 10:10 »
Καλημέρα. Ξεκίνησα με ενα Giant εδώ και 3 ημέρες και υγρό 11mg. Προσπαθώ να ελέγχω το πόσο ατμίζω και να μην το εχω πιπιλα ολη την ωρα. Δεν έχω ούτε ζαλάδες, ούτε τίποτα και μπορώ να πω ότι με ικανοποιεί απολύτως. Είμαι δε τόσο ευτυχής που από τη μια στιγμή στην άλλη σταμάτησε να βρωμάει το σπίτι μου, τα ρούχα μου κι εγώ, που νομίζω ότι θα ανεχτώ την όποια παρενέργεια... Μια παρενέργεια λοιπον είναι ότι έχω ένα μόνιμο κάψιμο στη γλώσσα μου. Σαν να έχει καει από πολύ καυτό φαγητό. Τι κανω? Ατμίζω πολύ? Είναι κάτι που θα περάσει? Είναι κάτι που πρεπει να με ανησυχεί? Ο άντρας μου -με τον οποίο ξεκινήσαμε μαζί - νιώθει ένα αντίστοιχο κάψιμο, αλλά στο λαιμό...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8349 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180672 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33986 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536337 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59809 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237539 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 590 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15705 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136154 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085346 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35426 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10270 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12