vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

526 επισκέπτες, 5 χρήστες
manoslykos, Jorge, th3ofilos, FaniFox, camber

Twitter

Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες

Αποσυνδεδεμένος zakman35

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #300 στις: Νοεμβρίου 10, 2011, 14:11 »
Περίπου 2 μήνες στο Η.Τ ατμίζω  PG 24mg και δυστυχώς έχω και εγώ τις ακόλουθες παρενέργειες.
1. Πρησμένα ούλα που ματώνουν στο βούρτσισμα.
2. Ξερός λαιμός (είμαι συνέχεια με καραμέλες).
3. Τσούξιμο στα χείλια.

Θα δοκιμάσω με VG και χαμηλότερη νικοτίνη 12mg και βλέπουμε.



Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #301 στις: Νοεμβρίου 10, 2011, 14:19 »
Τους 1ους 2-3 μηνες ατμιζα PG και εβγαζα κοκκινιλες στο στηθος και στην πλατη με σχετικα εντονη φαγουρα. Οταν την αλλαξα με VG , τα συμπτωματα σταδιακα εξαφανιστηκαν . Ξηρο λαιμο ειχα μονο τον 1ο καιρο ( δεν μπορω να προσδιορισω αν ηταν ενας μηνας η περισσοτερο γιατι η χαρα μου που εκοψα το τσιγαρο ξεπερνουσε κατι τετοιες μικρες λεπτομερειες  ;) )

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #302 στις: Νοεμβρίου 10, 2011, 14:24 »
και εμενα μου εβγαινε μια φαγουρα στην πλατη
και κανω πιο πολυ vg τωρα και βλεπω μια ξηροτητα
κυριως γυρω γυρω απο τα χειλη δεν ξερω αν συμβαινει
κ σε αλλον αυτο...

Αποσυνδεδεμένος pitbull07

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #303 στις: Νοεμβρίου 10, 2011, 21:08 »
Καλησπερα παιδια!Επειτα απο 17 χρονια αποφασισα εδω και 2 μερες να δοκιμασω και εγω το η.τ!Ετσι προμηθευτικα ολα τα συναφη μετα απο αρκετο διαβασμα στο site σας!Απο χτες δοκιμαζω τα halo, tribeca kai freedom στα 11mg, kai ενα american red max απο την decadence στα 18mg!Και με τα 3 απο τις πρωτες τζουρες ενιωσα ενα μυρμηγκιασμα σε ολο μου το κορμι σαν πολυ ελαφρια φαγουρα αρκετα υποφερτη,χωρις ομως κοκκινιλες,πονοκεφαλο και οτιδηποτε αλλη παρενεργεια!Βεβαια εκανα και καποια κ.τ στο διαστημα της ημερας γιατι πιστευω οτι πρεπει να ξεκινησω σιγα σιγα!Το χειροτερο μου ηταν σημερα στο πρωινο ξυπνημα :-\.Σηκωθηκα με ενα στομαχι απιστευτα χαλια λες και ειχα πιει χλωρινη :hmmm:απιστευτο φουσκωμα λες και ειχα καρβουνα μεσα μου,το οποιο με αφησε μετα απο 3 ωρες :angry_orange:Οποτε ξενερωσα απιστευτα και σημερα εχω κανει μονο 5 τζουρες και αυτες με προσοχη!

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #304 στις: Νοεμβρίου 10, 2011, 21:24 »
κοντεύω 10 μήνες που ατμιζω και θέλω να ρωτήσω κάτι. :idiot1:
εδώ και μια εβδομάδα έχω ενα κάψιμο στο στομάχι,το μόνο που άλλαξα  είναι η νικοτίνη.
υπάρχει  περίπτωση να είναι από αυτό??
το είχε κανένας άλλος? 
ΥΓ. και την ανέβασα .απο 10 που μουν την πήγα 20 mg :idiot1:

Καούρες είχα κι εγώ. Στην αρχή είχα πολύ περισσότερες, τώρα αρκετά σπανιότερα και συνήθως όταν ατμίζω ''βαριά'' υγρά.
Αν δεν έχεις έλκος μη μασάς..θα περάσει. Εμένα όπως σου είπα και είναι και τσεκαρισμένο αυτό μου συμβαίνει με κάποια συγκεκριμένα υγρά, και σε συγκεκριμένες ποσότητες νικοτίνης.
Δεν τρέχει τίποτα πάντως, χτύπα ένα Simeco και θα στανιάρεις.. :yes:

Αποσυνδεδεμένος Peristeri

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
    • Physiorelax.gr - Υπηρεσίες Φυσικοθεραπείας & Μασάζ
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #305 στις: Νοεμβρίου 10, 2011, 23:00 »
Εχει παρατηρησει κανεις αυξηση βαρους με το κοψιμο του κ/τ και ξεκινημα του η/τ? Ατμιζω περιπου 2 μηνες και τον πρωτο μηνα πηρα 5 κιλα. Τις τελευταιες μερες ειμαι σε διαιτα :P

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #306 στις: Νοεμβρίου 10, 2011, 23:15 »
Η αύξηση βάρους είναι συχνό επακόλουθο διακοπής του ΚΤ.
Κι εγώ πήρα 7 κιλά τους πρώτους 2 μήνες.
Τουλάχιστον, σταμάτησα εκεί.
Είναι μια πολύ μικρή θυσία για να ξαναβρούμε την υγειά μας.
Και αντιμετωπίσιμη...

Αποσυνδεδεμένος gihal

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #307 στις: Νοεμβρίου 11, 2011, 00:00 »
Και εγώ έχω 2 μήνες να βάλω στο στόμα μου κ.τ και έχω ανέβει 8 κιλά στην ζυγαριά... Σιγά σιγά θα αρχίσω τις περικοπές όμως γιατί έχω αρχίσει και τρώω διάφορα σκατολοϊδια που πριν δεν τα ακούμπαγα καν.

Γενικά όμως δεν έχω αντιμετωπίσει παρενέργειες απο το η.τ ακόμα, ίσα-ίσα, έχει εξαφανιστεί ο βήχας και τα φλέματα που είχα όταν κάπνιζα και είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος.

Ποτέ ξανά κ.τ.

Αποσυνδεδεμένος masteras

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #308 στις: Νοεμβρίου 11, 2011, 11:04 »
οι δικες μου εντυπωσεις υστερα απο 2 μηνες η.τ ειναι οι εξης
*Τις πρωτες ημερες ατμισματος ενω ειχα συνεχεια μια εντονη γλυκαδα στο στομα και μια ξυνιλα στο στομαχι(καουρα) τις επομενες μερες που ξυπνουσα το πρωι ο λαιμος και το στομα ολο ηταν τοσο ξερα σε σημειο που δεν μπορουσα να μιλησω καν. :laugh1:
σπυρακια ειδα κι εγω και βλεπω ακομη σε διαφορα σημεια του κεφαλιου.
υπαρχει μια ξηροτητα συνεχεια στο λαιμο(κατι σαν φαρυγγγιτιδα)
επισης τις πρωτες ημερες ενιωθα σαν να μου ειχαν πρηστει τα χειλια και η γλωσσα.
στην γλωσσα ειδα και και καποια σημαδια σαν να εχει καει σε καποια σημεια μπροστα απο οξυ.
Αν καποιος νομιζει πως ειμαι υπερβολικος δικαιωμα του. απλως να προσθεσω πως ατμιζω ακομα, αλλα πιο λιγο και και μερικα απο αυτα τα συμπτωματα εχουν υποχωρησει ,δυστυχως οχι ολα.
αυτο που με απασχολει πιο πολυ ειναι ειναι η εντονη ξηροτητα του στοματος οταν ξυπναω το πρωι(εδω να πω πως δεν εχω σακχαροδιαβητη ειχα κανει τελευταια φορα καμπυλη σακχαρου πριν απο 6 μηνες και ημουν απολυτα φυσιολογικος, τωρα αν απεκτησα με το η.τ αυτο δεν το ξερω ακομα??)
Πραγματικα κανω υπερπροσπαθεια για να μην ξεκινησω το κ.τ γιατι παρα τα τοσα προβληματα ειδα και μερικα καλα κυριως στο αναπνευστικο(η διαφορα ειναι τεραστια!!)
Υ.Γ να πω πως καπνιζω εδω και 20 χρονια

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #309 στις: Νοεμβρίου 11, 2011, 11:13 »
....δεν αναφερεις τι υγρα ατμιζεις :confused1:
Ολα τα υγρα δεν κανουν για ολους και εκει που εισαι....σε αβολη διαθεση,
εχουν βρεθει σχεδον ολοι οι ατμιστες.
Πρεπει να δεις αν ειναι η PG που σε πειραζει ή τα αρωματα που επιλεγεις.
Γενικα,
ακομα και λαθος ατμοποιητης που δεν δουλευει καλα-καμενο,
φερνει συμπτωματα.....φυσικα αν εχεις λογο να σκεφτεσαι,
οτι χρηζεις ιατρικης μεριμνας,
μια επισκεψη σε ειδικο επιστημονα ειναι παντα χρησιμη ::)

Αποσυνδεδεμένος georgekriti

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #310 στις: Νοεμβρίου 11, 2011, 11:29 »
Πέρα από τα υγρά που πιθανόν κάποιος να εμφανίσει αλλεργική αντίδραση  σε PG ή VG, θεωρώ ότι παίζει ρόλο για πιθανές αντιδράσεις στη στοματοφαρυγγική κοιλότητα η καθαριότητα του φίλτρου ή του επιστομίου αν χρησιμοποιούμε. Απαραίτητο είναι να απολυμαίνουμε  συχνά το σημείο που έρχεται σε επαφή με το στόμα διαφορετικά σπυράκια και άφθες θα έιναι μόνιμοι κάτοικοι στο στόμα μας. Επίσης εμένα προσωπικά η σκέτη VG μου προκαλέι περισσότερη ξηρότητα στο λαιμό απο τα υγρά με PG/VG.

Αποσυνδεδεμένος masteras

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #311 στις: Νοεμβρίου 11, 2011, 12:49 »
....δεν αναφερεις τι υγρα ατμιζεις :confused1:
Ολα τα υγρα δεν κανουν για ολους και εκει που εισαι....σε αβολη διαθεση,
εχουν βρεθει σχεδον ολοι οι ατμιστες.
Πρεπει να δεις αν ειναι η PG που σε πειραζει ή τα αρωματα που επιλεγεις.
Γενικα,
ακομα και λαθος ατμοποιητης που δεν δουλευει καλα-καμενο,
φερνει συμπτωματα.....φυσικα αν εχεις λογο να σκεφτεσαι,
οτι χρηζεις ιατρικης μεριμνας,
μια επισκεψη σε ειδικο επιστημονα ειναι παντα χρησιμη ::)

καταρχην καλως σας βρηκα! και ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση.
Τα υγρα που ατμιζω ειναι της Νοbacco ry3 & turkish blended στα 16mg αν και εχω δοκιμασει και 11mg(δεν με καλυπτουν λογω χαμηλης νικοτινης) και η.τ εχω το nobacco hybrid το οποιο μπορω να πω ενω στην αρχη ηταν θαυμασιο μετα ενα σωρο προβληματα(πρωτα με τις μπαταριες 2 εχω αλλαξει μεσα στην εγγυση του πρωτου μηνα και τωρα εχω μεινει με μια μονο)
ειδα μεσα στο site για το GG(αυτο που παιρνει διαφορες μπαταριες) και θα ηθελα να το δοκιμασω μιας και γλυτωνω με τα γνωστα προβληματα των κινεζικων μπαταριων, αλλα δεν γνωριζω τι χρειαζεται μια τετοια συσκευη για να δουλεψει(διαβασα αρκετα το forum αλλα δεν μπορεσα να ξεπερασω τον σκοπελο των ορολογιων που χρησημοποιειται και μπερδευτηκα αρκετα).
οσων αφορα τα υγρα θα συμφωνησω με τον επομενο που κανει λογο για αλεργια(καπως ετσι μου μοιαζει κι εμενα) και θα ηθελα αν μπορουσες να μου προτεινεις καποια για δοκιμη(βαση αυτων που προανεφερα οτι χρησιμοποιω)
Με εκτιμιση Χρηστος

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #312 στις: Νοεμβρίου 11, 2011, 12:56 »
....η Νομπακο εχει pg - το αναφερω γιατι εμενα μου δημιουργει διαφορα.....
Με VG εγω προσωπικα βρηκα την υγεια μου,
αλλα παραλληλα σταματησα και τα αρωματα.
Τωρα τα γουστα και οι προτιμησεις διαφερουν και
ακομα και αρωματικα υγρα εχουν πιστους χρηστες.
Αναποφευκτα η ερευνα ειναι προσωπικη σου υποθεση και αναλογα
πως αντιδρας - αλλα και διαβαζοντας τη θεματολογια των υγρων,
θα βρεις το δρομο σου ::)

Αποσυνδεδεμένος georgekriti

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #313 στις: Νοεμβρίου 11, 2011, 13:00 »
Να σου προτείνω κάτι αντίστοιχο με τα υγρά που χρησιμοποιείς δε ξέρω μιας και δεν έχω εμπειρία με υγρά Nobacco. Δώσε βάση όμως σ'αυτο που σου είπα για την καθαριότητα του σημείου που έρχεται σε επαφή με το στόμα. Είναι πολύ σημαντικό...

Αποσυνδεδεμένος spal

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #314 στις: Νοεμβρίου 21, 2011, 11:30 »
Γεια σας παιδιά,
Ειμαι και εγώ νέος στο άτμισμα (3 εβδομάδες), μετά από 30 χρόνια καπνίσματος. Χρησιμοποιώ υγρό Decadence 11mg.
Εδώ και 2 εβδομάδες έχω μια σοβαρή παρενέργεια στητικής δυσλειτουργίας (πρόβλημα στύσης, μειωμένη ευαισθησία), χωρίς να έχει αλλάξει τίποτα άλλο στη ζωή μου ή να παίρνω φάρμακα). Φοβάμαι ότι οφείλεται στο ΗΤ, αλλά δεν έχω δει κανένα σας να αναφέρει κάτι τέτοιο στο forum.
Τι να κάνω? Να το σταματήσω προσωρινά και να επιστρέψω στο ΚΤ για να δω αν οφειλόταν στο ΗΤ, ή προτείνετε κάτι άλλο?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8357 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180683 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33995 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536399 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59817 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237570 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 592 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15732 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136159 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085351 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35432 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10278 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12