vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

519 επισκέπτες, 7 χρήστες
manoslykos, dkostas, DonnaWhidA, kurtz, takoulas, Jorge, camber

Twitter

Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #240 στις: Οκτωβρίου 02, 2011, 00:01 »
φιλε καλησπέρα πέρνα πρωτα απο εδω να σε γνωρισουμε....

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1888.345.html  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #241 στις: Οκτωβρίου 02, 2011, 01:21 »
πρώτο post και καλως σας βρηκα!!!!
 8 μερες πια, και το στομα μου ειναι 'τσαρουχι' αν ξερετε τι εννοώ...
Αλλος εχει κατι τετοιο;
Γεια σου n1kolas :bye:
Εμενα παντως το στομα μου ηταν τσαρουχι,
ολα αυτα τα χρονια με το κτ :eyesplash: :laugh1: .....πολλα νερα φιλε μου για αρχη :D

Αποσυνδεδεμένος ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #242 στις: Οκτωβρίου 25, 2011, 18:02 »
διαβαστε στο παρακατω λινκ τι ειναι προπυλενογλυκολη(pg) και τι ερεθιζει και δειτε τι ατμιζουμε τελικα

http://keenonskin.blogspot.com/2010/07/propylene-glycol-bad-news.html

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #243 στις: Οκτωβρίου 25, 2011, 18:17 »
Καλό το ποστ σου αλλα αν προσεξεις λέει ενα κομματι
Η χρήση της σε καλλυντικά έχει χαρακτηριστεί ως ασφαλής υπό την προϋπόθεση ότι η συγκέντρωσή της (ως διάλυμα) στο προϊόν δεν υπερβαίνει το 50%
αλλα επισης σε ενα σημειο παρακατω λεει
Εδώ βεβαίως αξίζει να σημειωθεί ότι έχει βρεθεί ότι ακόμα και σε συγκεντρώσεις της τάξης του 2%, η προπυλενογλυκόλη μπορεί να προκαλέσει αλλεργίες και ερεθισμούς στην επιδερμίδα, ειδικά σε άτομα με έκζεμα ή άλλους ερεθισμούς στην επιδερμίδα(εννοει μη ηδη υπαρχον ερεθισμους με ηδη υπαρχον εκζεμα?)

Επίσης απο οτι ξερω ατομα που ατμιζουν 3 χρονια κοντα τωρα δεν εχουν αναφερει καποιο προβλημα
στην υγεια τους εκτος απο καποιες πειπτωσεις αλλεργιας λογω pg και τελειωνει με
Η προπυλενογλυκόλη αποδεδειγμένα μπορεί να προκαλέσει ερεθισμούς στην επιδερμίδα, τα μάτια και τους πνεύμονες και κατά συνέπεια κατηγοριοποιείται στις ουσίες με ερεθιστική ή τοξική δράση

Μηπως ομως αυτο αφορα την ουσια σε καλλυντικη αναμειξη κ οχι προς ατμισμα..Μηπως υπαρχει καποια διαφοροποιηση?

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #244 στις: Οκτωβρίου 25, 2011, 18:19 »
διαβαστε στο παρακατω λινκ τι ειναι προπυλενογλυκολη(pg) και τι ερεθιζει και δειτε τι ατμιζουμε τελικα

http://keenonskin.blogspot.com/2010/07/propylene-glycol-bad-news.html

Φίλε Νεκταριε,
Αν έχεις οποιαδήποτε αμφιβολία για την προπυλενικη γλυκολη, θα σου πρότεινα να ατμιζεις vg,
η εναλλακτικά να σταματήσεις το ατμισμα αν πιστεύεις οτι μπορεί να είναι πιο επικίνδυνο απο το κάπνισμα.

Φιλικά
Κώστας

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 975
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #245 στις: Οκτωβρίου 25, 2011, 18:23 »
Δεν μπορώ να κρατηθώ και θα γίνω κακός.

Ο αρθρογράφος ξέχασε να μας πει ότι προπυλενογλυκολη έχουν και οι μπουκάλες οξυγόνου στα νοσοκομεία.
Συμπέρασμα: Μην τολμήσει κανείς να πάει στο νοσοκομείο με αναπνευστικά προβλήματα, μαύρο φίδι που τον έφαγε.

Ο αρθρογράφος ξέχασε να μας πει ότι προπυλενογλυκολη έχουν και οι ηλιακοί θερμοσίφωνες.
Συμπέρασμα: Μην τολμήσει κανείς και ξανακάνει μπάνιο κάηκε.
                     Μόνο 2 επιλογές έχουμε...μπάνιο με παγωμένο νερό ή να κάνουμε πλούσια τη ΔΕΗ χρησιμοποιώντας ηλεκτρικό θερμοσίφωνα.

Ο αρθρογράφος ξέχασε να μας πει ότι προπυλενογλυκολη έχουν και οι ομίχλες που δημιουργούνται σε μπαρ, συναυλίες κλπ.
Συμπέρασμα: Μην τολμήσει κανείς και πάει σε αυτά τα "αρρωστημένα" μέρη γιατί τη βγάζει δεν τη βγάζει τη μέρα.


ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ δεν έχω τίποτα μαζί σου αλλά είμαι σχεδόν 2 χρόνια στο άτμισμα και έχω ακούσει και διαβάσει ότι μπορείς να φανταστείς.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #246 στις: Οκτωβρίου 25, 2011, 18:27 »
Δεν μπορώ να κρατηθώ και θα γίνω κακός.

Ο αρθρογράφος ξέχασε να μας πει ότι προπυλενογλυκολη έχουν και οι μπουκάλες οξυγόνου στα νοσοκομεία.
Συμπέρασμα: Μην τολμήσει κανείς να πάει στο νοσοκομείο με αναπνευστικά προβλήματα, μαύρο φίδι που τον έφαγε.

Ο αρθρογράφος ξέχασε να μας πει ότι προπυλενογλυκολη έχουν και οι ηλιακοί θερμοσίφωνες.
Συμπέρασμα: Μην τολμήσει κανείς και ξανακάνει μπάνιο κάηκε.
                     Μόνο 2 επιλογές έχουμε...μπάνιο με παγωμένο νερό ή να κάνουμε πλούσια τη ΔΕΗ χρησιμοποιώντας ηλεκτρικό θερμοσίφωνα.

Ο αρθρογράφος ξέχασε να μας πει ότι προπυλενογλυκολη έχουν και οι ομίχλες που δημιουργούνται σε μπαρ, συναυλίες κλπ.
Συμπέρασμα: Μην τολμήσει κανείς και πάει σε αυτά τα "αρρωστημένα" μέρη γιατί τη βγάζει δεν τη βγάζει τη μέρα.


ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ δεν έχω τίποτα μαζί σου αλλά είμαι σχεδόν 2 χρόνια στο άτμισμα και έχω ακούσει και διαβάσει ότι μπορείς να φανταστείς.

Επισης κ σε καποιες τροφες οποτε μην τυχον και ξαναφαμε...Τελος θα κανει πεινα!! :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 975
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #247 στις: Οκτωβρίου 25, 2011, 18:33 »
Έτσι που πάνε τα πράγματα μόνο φασόλια θα έχουμε να φάμε τα οποία δεν περιέχουν προπυλενογλυκολη. :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #248 στις: Οκτωβρίου 25, 2011, 18:39 »
Έτσι που πάνε τα πράγματα μόνο φασόλια θα έχουμε να φάμε τα οποία δεν περιέχουν προπυλενογλυκολη. :laugh1: :laugh1:

 :respect: :respect: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #249 στις: Οκτωβρίου 25, 2011, 19:54 »
Το συγκεκριμένο άρθρο που λέει ο φίλος προέρχεται από blog που καταπιάνεται με τα καλλυντικά. Από όσο είδα στο διαδίκτυο και στη Dow που μπήκα, για την προπυλενογλυκόλη στα καλλυντικά έχει καθοριστεί ένα ανώτατο όριο 50% στη σύσταση των καλλυντικών. Αυτό δεν γίνεται γιατί καταναλώνονται τα καλλυντικά (τα τρώμε) αλλά γιατί το δέρμα αποτελεί μέσο απορρόφησής της στον οργανισμό.
Φαντασθείτε λοιπόν μία κρέμα σώματος που την απλώνουν οι γυναίκες στο σώμα τους και με μια πλήρη επάλειψη καταναλώνουν λίγα γραμμάρια κρέμας. Αν η κρέμα έχει πάνω από 50% (υποθετικό παράδειγμα) και έχουν αλείψει στο σώμα τους 10 γραμμάρια, τότε η προπυλενογλυκόλη με την οποία έχουν καλύψει το δέρμα είναι πάνω από 5 γραμμάρια. Μεγάλη ποσότητα απορροφάται (γίνονται έρευνες για να καθοριστεί το πόσο). Ωστόσο, επειδή έχει παρατηρηθεί θέμα με τοξικότητα (λόγω υπερβολικής ποσότητας λήψης), έχει τεθεί το όριο του 50% ως διαλύτη καλλυντικών με την έννοια πως ένας μέσος χρήστης, μέσω των καλλυντικών που χρησιμοποιεί καθημερινά δεν θα εμφανίσει προβλήματα.
Πάμε τώρα στο η.τ.
Η προπυλενογλυκόλη χρησιμοποιείται ως διαλύτης για τις γεύσεις των υγρών ατμίσματος. Μάλιστα σε σχέση με τη γλυκερίνη είναι πιο οξύ το "χτύπημα" της νικοτίνης στην προπυλενογλυκόλη.
Αν κάποιος ατμίζει λοιπόν έστω 4 ml /ημέρα (μεγάλη ποσότητα), ουσιαστικά λόγω της εκπνοής που γίνεται, προσλαμβάνει αρκετά λιγότερη ποσότητα μέσα του. Επομένως αυτομάτως δεν ξεπερνά τα συνήθη όρια.
Στα υπόψη ότι κλασικά φάρμακα έχουν την προπυλενογλυκόλη ως διαλύτη, αν είναι ορθό το άρθρο εδώ:
http://www.inchem.org/documents/pims/chemical/pim443.htm
Εκεί μπορεί να δει κανείς το Valium, τη Δραμαμίνη και κάτι άλλα φάρμακα που δεν τα έχω ξαναδεί.
Μάλιστα, επειδή ήμουν περίεργος έψαξα τα επιτρεπόμενα όρια της προπυλενογλυκόλης στα τρόφιμα. Βρήκα στη DOW http://www.dow.com/propyleneglycol/products/pg_uspep.htm ότι το μέγιστο επιτρεπόμενο είναι 1 gr ανά κιλό τελικού τροφίμου. Βέβαια στο τρόφιμο την καταναλώνεις όση είναι (δεν είναι όπως στην απορρόφηση μέσω του δέρματος).

Συμπέρασμα- προσωπική άποψη: Αν πάρω όλο το σωληνάριο τη 1000άρα βιταμίνη-C μεμιάς, θα έχει τοξική επίδραση στον οργανισμό μου και θα με "δηλητηριάσει". Δεν μετρά μόνο η ουσία αλλά και η ποσότητα της ουσίας που προσλαμβάνουμε. Λόγω της 6ετούς τουλάχιστον παγκόσμιας εμπειρίας (όχι δική μου- εννοώ τη χρήση του συστηματικά σε διάφορες χώρες) στο η.τ. δεν είχα την ευκαιρία να διαβάσω κάποιο πρόβλημα -πλην της γνωστής αλλεργίας- με την προπυλενογλυκόλη σε ατμιστές. Την χρησιμοποιώ κι εγώ, αν και τη θεωρώ (για άλλους λόγουςπου δεν αφορούν την ασφάλεια προς τον ατμιστή) υποδυέστερη της γλυκερίνης. Δε νομίζω να είναι προβληματική.


Αποσυνδεδεμένος saxo_29

  • **
  • 239
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS #937 & Iatty, GG Stealth #568, GGTB...
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #250 στις: Οκτωβρίου 25, 2011, 21:07 »
Κυριοι καλησπερα

Σορρυ για το λιγο off topic, αλλα εχει τυχει σε κανεναν απο εσας να ατμισετε καποιο υγρο (PG 50% VG45% νερο 5% ) και να σας ξεραινει τοσο πολυ τον λαιμο το βραδυ στον υπνο σας, που οσο και να καταπινεις σαλιο να μην συνερχετε και να χρειαζεται να πας να πιεις νερο για να συνερθει ο λαιμος;
Μου ετυχε με καποια υγρα αυτο και ομολογω οτι ακομι και με νερο δεν συνερχετε τελειως ο λαιμος μου ( πολυ στεγνος/ξερος ).
Φυσικα τα σταματησα αυτα τα υγρα, αλλα αναρωτιομουν εαν εχει τυχει σε καποιον αλλον αυτο, και εαν βρηκε καποια λυση, μιας και τα εχω σταματησει εδω και 3 μερες και ο λαιμος μου ακομη να συνερθει.


Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #251 στις: Οκτωβρίου 28, 2011, 00:43 »
Διαβάστε παρακάτω την πραγματικότητα για τα υποκατάστατα που βοηθούν τη διακοπή του καπνίσματος...Η θεραπεία με υποκατάστατα νικοτίνης δεν έχει αποτέλεσμα

Καπνιστές που χρησιμοποιούν υποκατάστατα νικοτίνης έχουν διπλάσιες πιθανότητες να καταφέρουν να διακόψουν το κάπνισμα. Άνθρωποι που χρησιμοποιούν υποκατάστατα νικοτίνης σύμφωνα με τις οδηγίες μπορεί να διακόψουν το κάπνισμα για παραπάνω από ένα εξάμηνο

Τα υποκατάστατα νικοτίνης είναι το ίδιο με τη νικοτίνη γι'αυτό και προκαλούν εθισμό

Η νικοτίνη στα υποκατάστατα σε σχέση με τα τσιγάρα είναι σε πολύ μικρότερη ποσότητα και δεν προκαλεί εθισμό

Με τα υποκατάστατα νικοτίνης δεν θα έχω καθόλου συμπτώματα στέρησης του τσιγάρου

Τα υποκατάστατα μπορούν να βοηθήσουν αλλά δεν εξαλείφουν τελείως τα συμπτώματα, απλά τα μειώνουν. Αυτά είναι η αυπνία, ο θυμός, η ευερεθιστότητα, το άγχος και η πείνα.

Τα υποκατάστατα μπορεί να προκαλέσουν ασθένειες

Η επίδραση τους δεν είναι πλήρως γνωστή αλλά είναι σίγουρα πιο ασφαλής η χρήση τους σε σχέση με τα τσιγάρα.

Δεν μπορεί να χρησιμοποιώ ταυτόχρονα δύο υποκατάστατα

Τα υποκατάστατα νικοτίνης μπορούν να χρησιμοποιηθούν συνδυαστικά αρκεί να έχετε προηγουμένως συμβουλευτεί τον ιατρό σας

Τα υποκατάστατα είναι πολύ ακριβά

Το κόστος τους συγκριτικά με αυτό των τσιγάρων είναι πολύ χαμηλότερο γιατί χρησιμοποιούνται για πολύ λιγότερο χρόνο ενώ η χρήση των τσιγάρων είναι μακροχρόνια

Μόνο εκείνοι που δεν έχουν προβλήματα υγείας μπορούν να χρησιμοποιούν υποκατάστατα νικοτίνης

Αυτό δεν ισχύει γιατί η χρήση τους είναι ασφαλής ακόμα και σε άτομα με διαβήτη και υψηλή αρτηριακή πίεση και επιπλέον δεν αυξάνει τον κίνδυνο καρδιακών προσβολών. Η θεραπεία θα πρέπει πάντα να γίνεται σε συνεργασία με τον ιατρό σας.

Πηγη
iatropedia.gr

Αποσυνδεδεμένος Andreass

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #252 στις: Οκτωβρίου 28, 2011, 01:31 »
Με καρδιολόγους που έχω μιλήσει , μου έχουν αναφέρει ότι η νικοτίνη προκαλεί αρρυθμίες και ενοχοποιείται για μερικές παθήσεις στην καρδιά .
Βέβαια αυτό είναι σχετικό γιατί κανένας δεν μου ανέφερε σε ποιες δοσολογίες και για πόσο χρονικό διάστημα χρήσης .
Η αναφορά αυτή αφορούσε για τη νικοτίνη των Κ.Τ.

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #253 στις: Οκτωβρίου 28, 2011, 10:49 »
Είμαι εθελοντής αιμοδότης από το 1993 και δίνω αίμα 3-4 φορές το χρόνο. Πάντα άκουγα ότι οι καπνιστές έχουν αυξημένο αιματοκρίτη κατά 2-3 μονάδες σε σχέση με τον κανονικό.Κάποια στιγμή που το είχα συζητήσει με ένα γιατρό μου είπε ότι επειδή το μονοξείδιο από τον καπνό του τσιγάρου μπλοκάρει θέσεις οξυγόνου στο αίμα, ο οργανισμός παράγει ερυθροκύτταρα παραπάνω. Μάλιστα αυτό λέγεται δευτεροπαθής ερυθροκυττάρωση και είναι το ίδιο που έχουν και όσοι ζουν σε μεγάλο υψόμετρο όπου η συγκέντρωση του οξυγόνου είναι μειωμένη.
Βρήκα και αυτό: http://kosmaser.pblogs.gr/tags/aimatokritis-gr.html
Θεωρώ ότι με το η.τ. ο αιματοκρίτης μου θα επανέλθει στα φυσιολογικά του (αν δεν το έχει ήδη κάνει)...

Αποσυνδεδεμένος Chris S.

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #254 στις: Οκτωβρίου 28, 2011, 11:25 »
Κυριοι καλησπερα

Σορρυ για το λιγο off topic, αλλα εχει τυχει σε κανεναν απο εσας να ατμισετε καποιο υγρο (PG 50% VG45% νερο 5% ) και να σας ξεραινει τοσο πολυ τον λαιμο το βραδυ στον υπνο σας, που οσο και να καταπινεις σαλιο να μην συνερχετε και να χρειαζεται να πας να πιεις νερο για να συνερθει ο λαιμος;
Μου ετυχε με καποια υγρα αυτο και ομολογω οτι ακομι και με νερο δεν συνερχετε τελειως ο λαιμος μου ( πολυ στεγνος/ξερος ).
Φυσικα τα σταματησα αυτα τα υγρα, αλλα αναρωτιομουν εαν εχει τυχει σε καποιον αλλον αυτο, και εαν βρηκε καποια λυση, μιας και τα εχω σταματησει εδω και 3 μερες και ο λαιμος μου ακομη να συνερθει.

Φιλε Saxo29,

είμαι πολύ νέος ατμιστής (2 εβδομάδες), ακόμα ψάχνομαι με υγρά κλπ, το πρωί ξυπνάω πολύ καλύτερα απ'ότι πριν με το κ.τ. (ήμουν σα ζόμπι μέχρι να πιω την πρώτη γουλιά ελληνικό και τραβήξω την πρώτη τζούρα κ.τ. - τώρα όχι πια), αλλά δυστυχώς έχω και γω το πρόβλημα με το λαιμό που λες, είναι πολύ στεγνός - ξηρός και έχω προβληματιστεί.

Στο υπόλοιπο της ημέρας η κατάσταση στρώνει βέβαια με νερά, υγρά, φαγητά, καραμέλες κλπ παράλληλα με άτμισμα βέβαια (μιλάμε για μέσο όρο 2ml/ημερα στα 10-12mg νικοτινη).

Δεν ξέρω αν φταίει το γεγονός οτι τις πρώτες 2-3 μέρες που σταματησα το κτ και άρχισα το ητ, για να μη νοιώσω καμμιά στέρηση επέλεξα να ξεκινήσω με Halo Prime στα 18mg που είχα διαβάσει εδώ στο φόρουμ οτι είναι το πιο "τσιγαρίσιο" υγρό της Halo, και συνηθισμένος από το κτ τράβαγα πολύ δυνατές τζούρες-ρουφηξιές. Ή μήπως εκτός αυτού παίζει ρόλο και το οτι από τότε αλλάζω 1-2 φορές γεύση υγρών ανα ημέρα και ανακατεύω έτοιμα PG (πχ Decadence Marlboro / Tobacco ή Welsh pipe στα 10-12mg) με έτοιμα VG 0mg γευσεων (πορτοκάλι, μεντα κλπ).

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180503 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8297 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33926 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536009 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59739 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237318 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15469 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136094 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085263 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35367 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10199 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12