vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

516 επισκέπτες, 2 χρήστες
th3ofilos, vlasismiriagos

Twitter

Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #30 στις: Νοεμβρίου 18, 2009, 14:18 »
Από τον τρόπο που το περιγράφεις θα έλεγα ότι οφείλεται στην αλλαγή από κανονικό τσιγάρο σε υγρό.
Όπως και με την αλλαγή της μάρκας των τσιγάρων.
Σε δυό τρεις μέρες θα το συνηθίσεις και θα είσαι εντάξει.

Επίσης:
Η προπυλενογλυκόλη (PG) έχει την ιδιότητα να δεσμεύει το νερό και κατ' επέκταση και το σάλιο.
Mπορεί δηλαδή να ξεραίνεται λίγο ο λαιμός.
Πίνοντας λίγο νερό το ξεπερνάς.

Η σύνηθες περίπτωση "στους παλιούς" κατά τη γνώμη μου είναι η συνεχής αλλαγή των υγρών.
Είναι όπως στο τσιγάρο.
Εάν αλλάζεις συνέχεια την μάρκα νιώθεις το λαιμό σου πειραγμένο.

Σε πάρα πολύ σπάνιες περιπτώσεις υπάρχει περίπτωση να υπάρχει αλλεργία στην  προπυλενογλυκόλη.
Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να πάρεις υγρά με VG.

EDIT: Και με το κανονικό τσιγάρο εγώ ένιωθα μια συνεχή ξεραΐλα στο λαιμό, περισσότερο από το ηλεκτρονικό. Έπινα απλώς συνέχεια νερό το οποίο το κάνω και τώρα αλλά για άλλους λόγους χωρίς να νιώθω τόσο έντονη ανάγκη γι' αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #31 στις: Νοεμβρίου 18, 2009, 14:21 »
Απλά τα γράφω αυτά, γιατι όταν ήμουν στις πρώτες μέρες ατμίσματος, ότι και να μου συνέβαινε το απέδιδα στο η.τ.

Αυτό ξαναπές το!!  :))
Αυτό με το λαιμό συνδυάζεται λογικά, αλλά έχω διαβάσει (στο αμερικάνικο φόρουμ) και μερικά πολύ τρελά: Έβγαλα ένα σπυράκι στο αυτί... , Με πονάει το δόντι μου... , Με πονάει το δάχτυλο...  :tongue_smilie:

Αλλά στην αρχή (μη σου πω και ακόμα και τώρα) μπαίνουμε όλοι σ' αυτό το λούκι. Όταν καπνίζαμε τα κανονικά τσιγάρα, παρόλο που έφταιγαν αυτά για αρκετά πράγματα, τις περισσότερες φορές ούτε που σκεφτόμασταν να τα συνδυάσουμε.  ::)

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #32 στις: Νοεμβρίου 18, 2009, 14:23 »
Αυτό ξαναπές το!!  :))
Αυτό με το λαιμό συνδυάζεται λογικά, αλλά έχω διαβάσει (στο αμερικάνικο φόρουμ) και μερικά πολύ τρελά: Έβγαλα ένα σπυράκι στο αυτί... , Με πονάει το δόντι μου... , Με πονάει το δάχτυλο...  :tongue_smilie:

Αλλά στην αρχή (μη σου πω και ακόμα και τώρα) μπαίνουμε όλοι σ' αυτό το λούκι. Όταν καπνίζαμε τα κανονικά τσιγάρα, παρόλο που έφταιγαν αυτά για αρκετά πράγματα, τις περισσότερες φορές ούτε που σκεφτόμασταν να τα συνδυάσουμε.  ::)

Ναι, το κλασικό πρόβλημα του φόβου.  :))
Τι δεν έχω ακούσει και γω...  :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #33 στις: Νοεμβρίου 18, 2009, 14:28 »
Σε πάρα πολύ σπάνιες περιπτώσεις υπάρχει περίπτωση να υπάρχει αλλεργία στην  προπυλενογλυκόλη.
Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να πάρεις υγρά με VG.

EDIT: Και με το κανονικό τσιγάρο εγώ ένιωθα μια συνεχή ξεραΐλα στο λαιμό, περισσότερο από το ηλεκτρονικό. Έπινα απλώς συνέχεια νερό το οποίο το κάνω και τώρα αλλά για άλλους λόγους χωρίς να νιώθω τόσο έντονη ανάγκη γι' αυτό.

Κι εγώ είχα πάντα κάτι να πίνω όταν κάπνιζα κ.τ., και δεν ήταν ποτέ νερό. Στο 90% ήταν καφές ή ποτό (τα έπινα πολύ αργά βέβαια, κάτι γουλίτσες ίσα για να βρέχεται το λαρύγγι). Τα άλλα μου φαινόταν ασυνδύαστα με το κ.τ. Τώρα μπορώ να έχω και ένα χυμό ή ένα αναψυκτικό π.χ.

Όσο για την αλλεργία στην PG το πρώτο σύμπτωμα συνήθως (από ό,τι έχω διαβάσει από άλλους χρήστες) είναι μικρά εξανθήματα στο σώμα, τα οποία εξαφανίζονται γρήγορα μόλις διακόψεις τη χρήση της.

Αποσυνδεδεμένος spou

  • *
  • 31
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #34 στις: Νοεμβρίου 18, 2009, 14:38 »
"Κι εγώ είχα πάντα κάτι να πίνω όταν κάπνιζα κ.τ., και δεν ήταν ποτέ νερό. Στο 90% ήταν καφές ή ποτό (τα έπινα πολύ αργά βέβαια, κάτι γουλίτσες ίσα για να βρέχεται το λαρύγγι). Τα άλλα μου φαινόταν ασυνδύαστα με το κ.τ. Τώρα μπορώ να έχω και ένα χυμό ή ένα αναψυκτικό π.χ."

Αυτό πια...., δε μπορούσα να καπνίσω χωρίς να πίνω κάτι γλυκό (καφέ με 4 κουταλιές ζάχαρη, γλυκά ποτά, λίτρα coca cola). Τώρα το έχω ρίξει στους φυσικούς χυμούς, με το ζόρι τελειώνω τον καφέ μου και δεν έχω πιεί coke!!!! Ένας άλλος καλός λόγος να συνεχίσει κανείς το άτμισμα...ασε που μπορείς να γλιτώσεις και τα extra κιλά που όλοι λένε ότι μοιραία παίρνεις όταν διακόπτεις το κάπνισμα!

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #35 στις: Νοεμβρίου 18, 2009, 15:46 »
Τα χάνεις πάλι όμως.  :)
Άντε να σου μείνουν κάνα - δυο.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #36 στις: Νοεμβρίου 19, 2009, 03:10 »
Παράθεση
Να βήξω πραγματικά έχω ένα χρόνο, από τότε που άρχισα το η.τ.
και γω το ιδιο
μιλαω για συνηδειτο βηχα

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #37 στις: Νοεμβρίου 19, 2009, 03:14 »
spou
κοιτα να κρατησεις τη συνη8εια με φυσικους χυνους κλπ
Το ΗΤ ως υποκαταστατο, ευκαταστατο  χομπυ  η οτι αλλο 8ελεις σε σχεση με το ΚΤ εχει τις ιδιες πανω κατω ιδιοτητες
Δηλαδη ευνοει την χρηση cola , ποτων , καφε κλπ 

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #38 στις: Δεκεμβρίου 19, 2009, 13:50 »
χειροπιαστες αποδειξεις για παρενεργειες δειτε τις.πως ημουν με το κτ και πως ειμαι τωρα με το ητ και ενα λινκ με μαρτυριες γνωστης κυριας των μιντια

http://www.yupi.gr/gkrinia/c7833/To_Tsigaro_Poy_8a_Swsei_Ton_Kosmo_(;).html

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #39 στις: Δεκεμβρίου 19, 2009, 15:50 »
Τρομερό !!
Ρε, που την ξέρω αυτή την ξανθιά στο κέντρο ?
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 19, 2009, 15:56 από Abet »

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #40 στις: Δεκεμβρίου 22, 2009, 19:02 »
να μας πείς εντυπώσεις για το evo. To έχω και εγώ αλλά υποψιάζομαι ότι δεν θα σε καλύψει πλήρως.....
Λοιπόν, παρέλαβα το μεσημέρι το evo! Με 2 μπαταρίες + 1 manual που παράγγειλα, + 1 ατομ. έξτρα, + 1 janty RY-4, + 1 ecopure rich high με 1 σύριγγα! Κατευθείαν, αφού δεν χρειάζεται αρχική φόρτιση, στέγνωσα φιλτράκι, έσταξα 10 σταγόνες RY-4 και πάφα-πούφα... Η πρώτη μου εντύπωση, καλή έως πολύ καλή. Κάποιες στομαχικές διαταραχές σε συνδυασμό με διάρροια αλλά αυτό συμβαίνει με την PG, σωστά? Γι' αυτό θα κοιτάξω για τα άλλα υγρά (τα φυτικά). Αύριο θα δοκιμάσω το ecopure.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #41 στις: Δεκεμβρίου 22, 2009, 19:29 »
Η πρώτη μου εντύπωση, καλή έως πολύ καλή. Κάποιες στομαχικές διαταραχές σε συνδυασμό με διάρροια αλλά αυτό συμβαίνει με την PG, σωστά? Γι' αυτό θα κοιτάξω για τα άλλα υγρά (τα φυτικά). Αύριο θα δοκιμάσω το ecopure.

Όχι, δεν συμβαίνει. Ίσως να ήταν και τυχαίο ή έχεις ευαισθησία (λίγο σπάνιο).
Θα το ανακαλύψεις.

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #42 στις: Δεκεμβρίου 22, 2009, 20:39 »
Σίγουρα δεν συμβαίνει.
Μάλλον σύμπτωση είναι.

Αποσυνδεδεμένος koalex

  • **
  • 181
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #43 στις: Δεκεμβρίου 22, 2009, 20:53 »
Παιδια η διαροια συμβαινει  :)
Ή θα το συνηθισει ο οργανισμος σου σε 4-5 μερες ή αν συνεχιστει έχεις ελαφριά αλλεργια στην PG και πρέπει να το γυρίσεις σε VG.
Ειναι πολύ κοινό συμπτωμα η διαροια τις πρωτες μερες. (και εγω περασα απο εκει

Σορυ για το offtopic  :-[ αλλλα είχε ήδη εκροχιαστει το τρένο...εγω το πέταξα στο ποταμι απλα  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #44 στις: Δεκεμβρίου 22, 2009, 20:58 »
Aλήθεια???
Δεν έχει ξανααναφερθεί οπότε sorry.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8365 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180701 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34006 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536486 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59836 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237619 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 596 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15801 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136167 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085375 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35446 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10291 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12