vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

1+ΧΡΟΝΟΣ ΣΤΟΝ ΑΤΜΟ: ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΜΑΣ

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Το παρόν κλειδώθηκε,
Η συνέχεια εδώ:
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα"




Αγαπητοί συν-φορουμίτες,
καλωσήρθατε στο νήμα των "επιπτώσεων του η.τ. στην υγεία των μακροχρόνιων ατμιστών".

Είναι ο χώρος στον οποίο θα ποστάρουμε πιθανές παρενέργειες που παρατηρήσαμε στον οργανισμό μας,
μετά από ένα και πλέον έτος στο άτμισμα.

Όπως είναι αντιληπτό, λόγω του ότι υπάρχουν διάφορες φήμες για κάποιον "δείνα του τάδε μπατζανάκης που είπε στον Χιψόπουλο ότι έχει τον ίδιο γιατρό, που οι μανάδες μας απλώνουν ρούχα στον ίδιο ήλιο"
κι επειδή το θέμα είναι καθαρά ιατρικού ενδιαφέροντος, θ'ακολουθούνται ορισμένοι ΑΥΣΤΗΡΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ:

1.Ανάρτηση μηνύματος θα γίνεται μόνο από μέλη που έχουν συμπληρώσει ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΕΤΟΣ στο φόρουμ.
Νεότερα μέλη που ισχυρίζονται ότι είναι ατμιστές πέραν του ενός έτους, θα γίνονται δεκτά να ποστάρουν μετά από επιβεβαίωση άλλου μέλους ότι όντως είναι παλιοί ατμιστές.

2.Τις θετικές αλλαγές στον οργανισμό μας με το η.τ. αντί του κ.τ. τις γνωρίζουμε.
Γι αυτό τα μηνύματά σας θα πρέπει να εστιάζονται στις παρενέργειες που παρατηρήσατε στον οργανισμό σας και πιθανόν να οφείλονται στο η.τ..
Ακόμη καλύτερα εάν έχετε ιατρική γνωμάτευση σχετικά με κάτι που διαπιστώσατε. (Χτυπάμε ξύλο, μακάρι ποτέ να μην υπάρξει τέτοια περίπτωση)

3. Μηνύματα που αναφέρονται σε τρίτους και όχι σε εσάς προσωπικά, θα διαγράφονται αμέσως και χωρίς άλλη προειδοποίηση.
Εάν θέλετε να αναφέρετε σοβαρά περιστατικά (π.χ. νοσηλεία) που αφορούν συγγενικά ή πολύ προσφιλή σε σας πρόσωπα, θα πρέπει να διαθέτετε τα στοιχεία τους υπ'όψιν της διαχείρισης ή του συντονισμού, ώστε να είναι δυνατή η διασταύρωση αυτών (πόσο καιρό ατμίζουν, που νοσηλεύονται κτλ.).

Επίσης, δε χρειάζεται ν'αναφέρω ότι ισχύουν ΚΑΙ ΟΙ ΓΕΝΙΚΟΙ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ του φόρουμ.

Όσα μηνύματα δεν ακολουθούν τους παραπάνω κανονισμούς, θα διαγράφονται χωρίς άλλη προειδοποίηση.

Τα μέλη που καλούνται να γράψουν τις διαπιστώσεις τους, είναι έμπειρα, τόσο σαν ατμιστές, όσο και σαν χρήστες του φόρουμ. Καλό είναι να μας δώσουν όσο το δυνατόν χρήσιμες πληροφορίες, όπως:

-"Ατμιστικό προφίλ" στην πάροδο του χρόνου (π.χ. ξεκίνησα με Χ συσκευή, με Ψ mg/ml για τρεις μήνες, μετά πήρα επισκευάσιμο για Ν μήνες κτλ.)
-Παρενέργειες που διαπιστώθηκαν και αν έχουν εξαλειφθεί με κάποια άλλη επιλογή (π.χ. αλλεργία σε pg που εξαφανίστηκε με χρήση vg)
-Ακριβής χρόνος ατμίσματος.
-Ταυτόχρονο κάπνισμα κ.τ. (αν ναι, συχνότητα).
-Ημερήσια κατανάλωση ml και τι περιεκτικότητα σε mg/ml νικοτίνης.
-Προτίμηση υγρών: έτοιμα ή DIY, PG ή VG και σε τι αναλογία.
-Προτίμηση τύπου ατμοποιητή π.χ, cartomizer με πολυεστέρα ή tank.
-Αν υπάρχει προτίμηση σε επισκευάσιμο, αναφέρετε ωμική αντίσταση που έχετε καταλήξει να χρησιμοποιείτε περισσότερο.
-Προτίμηση βολτάζ με VV μοντ, ή βατάζ με VW σε συνδυασμό με αντίσταση ατμοποιητή (π.χ. μου διέγνωσαν σπαστική βρογχίτιδα όταν άτμιζα για δέκα μέρες με αντίσταση 1,5 Ωμ στα 4,5 Volts που σταμάτησε όταν έπεσα στα 4,0)
-Εάν υπήρξε επίσκεψη σε γιατρό ή εργαστηριακή εξέταση, τι συμβουλές ακολουθήσατε και τι αποτελέσματα είχαν. (π.χ. έκανα σπιρομέτρηση και έδειξε Χ πρόβλημα, έριξα τη νικοτίνη στα X mg/ml κι όλα καλά)
-Άλλη σημαντική πληροφορία που κρίνετε ότι χρειάζεται ν'αναφερθεί. (π.χ. εργάζομαι σε εξαιρετικά τοξικό περιβάλλον, η περιοχή που ζω φημίζεται για την αυξημένη υγρασία, συμμετείχα στην έρευνα του συν-φορουμίτη kfarsal, κτλ.)

Επισήμανση:
Το παρόν θέμα δεν έχει σκοπό να υποκαταστήσει κανενός είδους έρευνα.
Δεν εξαναγκάζουμε κανέναν να δημοσιοποιήσει προσωπικά δεδομένα.
Το φόρουμ έχει βασικό στόχο την πληροφόρηση και την αμοιβαία βοήθεια των ατμιστών.
Καλό είναι λοιπόν να εξερευνήσουμε και τα θολά νερά της μακροχρόνιας χρήσης η.τ.

Φυσικά το ιδανικό θα είναι, πέραν αυτού του εναρκτήριου μηνύματος, να μην υπάρξει άλλο, ή όσα υπάρξουν, να είναι με διαπιστώσεις ασήμαντες και άμεσα αντιμετωπίσιμες.

Απλά, αν υπάρξει κάτι το πραγματικά ανησυχητικό, καλό είναι να υπάρχει εδώ, μαζί με όλα τα "σημαντικά κι επίσημα" συγκεντρωμένα στοιχεία που θα έχουμε.

Πάμε λοιπόν...
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 02, 2022, 06:58 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: 1+ΧΡΟΝΟΣ ΣΤΟΝ ΑΤΜΟ: ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΜΑΣ
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 26, 2012, 01:25 »
Αν και θα έπρεπε να δώσω το ¨καλό παράδειγμα" ποστάροντας πρώτος τις διαπιστώσεις μου, επιφυλλάσομαι για τις αρχές του Ιούνη, ώστε να έχω συμπληρωμένο ένα έτος στο άτμισμα.

Καλώ τα "παλιά" μέλη να συνεισφέρουν με τις διαπιστώσεις που τυχόν έχουν και μακάρι το νήμα αυτό να μείνει "αχρείαστο" ;)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: 1+ΧΡΟΝΟΣ ΣΤΟΝ ΑΤΜΟ: ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΜΑΣ
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 27, 2012, 16:56 »
Φίλοι συνατμιστές. Θέλουμε το θέμα να παραμείνει καθαρό από σχόλια. Και υπόψιν: Δεν μιλάμε για βελτιώσεις εδώ. Μιλάμε μόνο για επιπτώσεις, δηλαδή παρενέργειες ή αλλιώς αρνητικές εμπειρίες οι οποίες θα πρέπει να είναι όσο το δυνατόν καλύτερα τεκμηριωμένες και μόνο από μέλη που έχουν κλείσει τουλάχιστον 1 χρόνο στο φόρουμ.
Σχόλια που δεν αποτελούν τέτοιες μαρτυρίες, θα διαγράφονται.

Αποσυνδεδεμένος saxo_29

  • **
  • 239
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS #937 & Iatty, GG Stealth #568, GGTB...
Απ: 1+ΧΡΟΝΟΣ ΣΤΟΝ ΑΤΜΟ: ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΜΑΣ
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 27, 2012, 17:07 »
Ας ξεκινησω λοιπον...

Μετα απο σχεδων 14 μηνες, εχω διαπιστωσει τα εξης...

1. Λυπαροτητα στο δερμα.

Εχω προσεξει οτι το τελευταιο διαστημα που ατμιζω αποκλειστικα και μονο VG εχω αρκετη λυπαροτητα στο δερμα μου και εχουν εμφανιστει αρκετα σπυρακια / πιμπικακια στην πλατη μου.

2. Αυθρες στο στομα.

Ο κυριως λογος που αρχισα αποκληστικα να ατμιζω VG, και εκοψα εντελως το PG,  ηταν λογο των αυθρων που μου προκαλουσε στο εσωτερικο του στοματος η PG.
Ψαχνοντας στο διαδικτυο ειδα οτι δεν ειμουν ο μονος με τετοια θεματακια σχετικα με την PG.

3. Φουσκωμα στο στομαχι

Νομιζω οτι ισως να φταιει και το υπερβολικο ατμισμα στην δικη μου περιπτωση.


Θα επανερθω με οτι αλλο παρατηρησω.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: 1+ΧΡΟΝΟΣ ΣΤΟΝ ΑΤΜΟ: ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΜΑΣ
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 27, 2012, 18:50 »
Επαναλαμβάνω για να προλάβω τυχόν σχόλια ή υποδείξεις:
Μόνο μηνύματα σαν το παραπάνω γίνονται δεκτά. ΟΧΙ απαντήσεις σ' αυτά.

Αποσυνδεδεμένος kd66

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 1+ΧΡΟΝΟΣ ΣΤΟΝ ΑΤΜΟ: ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΜΑΣ
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 27, 2012, 20:34 »

1. Λυπαροτητα στο δερμα.

Εχω προσεξει οτι το τελευταιο διαστημα που ατμιζω αποκλειστικα και μονο VG εχω αρκετη λυπαροτητα στο δερμα μου και εχουν εμφανιστει αρκετα σπυρακια / πιμπικακια στην πλατη μου.


Το ιδιο συμπτωμα συν καποιο βαρος στο στηθος και πνιξιμο στην αναπνοη μετα απο εντονο ατμισμα και μονο το βραδυ!
Αποκλειστικα VG , 5ml maximum και κατα μεσο ορο 15mg.

-Λογος τροποποιησης-
Nα συμπληρωσω πως σημερα βγηκαν και οι γενικες εξετασεις ουρων-αιματος και πληρης βιοχημικος ελεγχος και ηταν ολα εντος οριων , εκτος απο μια μικρη αυξηση στα Ηωσινοφυλα 8.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 28, 2012, 10:56 από kd66 »

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: 1+ΧΡΟΝΟΣ ΣΤΟΝ ΑΤΜΟ: ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΜΑΣ
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 27, 2012, 22:20 »
ατμίζω 15 μήνες και αυτό που έχω παρατηρήσει τους τελευταίους 4, που κάνω μόνο vg, είναι πως ενίοτε έχω βήχα και καμιά φορά φλέματα... :dontknow:
 από τα μέσα του καλοκαιριού μέχρι και τον οκτώβρη περίπου η χειρότερη επίπτωση, υποθέτω πως είναι από το ατμισμα, ήταν ένας έντονος κόμπος στο λαιμό. ιδιαίτερα όταν ξάπλωνα ένιωθα πως κάτι μου είχε σταθεί και δεν έφευγε με τιποτα.
ομολογώ πως ήταν πολύ ενοχλητικό. και τώρα καμιά φορά το νιώθω αλλά όχι σε μεγάλο βαθμό.

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: 1+ΧΡΟΝΟΣ ΣΤΟΝ ΑΤΜΟ: ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΜΑΣ
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 27, 2012, 22:53 »
Σε τέσσερις μέρες κλείνω χρόνο που ξεκίνησα άτμισμα.
Επιβεβαιωμένες παρενέργειες:


- Εμφανίζω μικρά σπυράκια, στο πηγούνι κυρίως αλλά και δίπλα στο στόμα ή στη μύτη. Αυτά τα αποδίδω στις αρωματικές ουσίες που περιέχουν τα υγρά, γιατί αντίστοιχα παθαίνω αν τρώω για μέρες πολύ μαγιονέζα ή σαλάμια - δηλ. σκευάσματα με τεχνητά αρώματα. Μου το είχε πει γιατρός από παιδί, και μου επιβεβαιωνόταν όταν τον παράκουγα. Ενόχληση: ελάχιστη.
Πιθανόν να φταίνε συγκεκριμένα ή συγκεκριμένο άρωμα (και όχι οποιοδήποτε άρωμα ή υγρό), δεν ξέρω, ατμίζω δυο-τρία χαρμάνια συγχρόνως.


- Όταν ατμίσω πολύ όλη μέρα, νοιώθω τα πνευμόνια μου 'μπουκωμένα' , ένα συναίσθημα που μοιάζει με το μπούκωμα του τσιγάρου - αλλά περνάει γρήγορα (αν μειώσω το άτμισμα!), χωρίς μόνιμη επίδραση.


[Για τις άφθες: δεν είναι παρενέργειες του ατμίσματος, αλλά η εξαφάνισή τους ήταν παρενέργεια του τσιγάρου.]

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: 1+ΧΡΟΝΟΣ ΣΤΟΝ ΑΤΜΟ: ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΜΑΣ
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 28, 2012, 00:25 »
Παιδιά, καμιά λεπτομέρεια από αυτές που αναφέρονται στο αρχικό μήνυμα ίσως μας βοηθούσε να κάνουμε κάποια ομαδοποίηση σε περίπτωση που έχουμε πολλά παρόμοια μηνύματα. Αν έχετε κάτι σχετικό, μπορείτε ακόμα να το προσθέσετε με τροποποίηση στο μήνυμά σας.
Ευχαριστούμε.

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: 1+ΧΡΟΝΟΣ ΣΤΟΝ ΑΤΜΟ: ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΜΑΣ
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 28, 2012, 00:53 »
Σε συνέχεια του παραπάνω μηνύματος του κου Διαχειριστή,
Ας ξεκινησω λοιπον...
...
..φίλε saxo_29, αν θέλεις όσο ακόμη μπορείς να τροποποιήσεις το μήνυμά σου, συμπλήρωσε κάποιες πληροφορίες ακόμη:
π.χ. περιεκτικότητα νικοτίνης,  προτίμηση ατμοποιητή/αντίστασης, τυχόν ιατρικές εξετάσεις (ακόμη κι αν είναι πεντακάθαρες).

ατμίζω 15 μήνες και αυτό που έχω παρατηρήσει τους τελευταίους 4, που κάνω μόνο vg, είναι πως ενίοτε έχω βήχα και καμιά φορά φλέματα... :dontknow:
...
Σε τέσσερις μέρες κλείνω χρόνο που ξεκίνησα άτμισμα.
...
...αγαπητοί φίλοι και συνατμιστές lemy και Λιάκουρα, ισχύει η ανωτέρω παράκληση για περαιτέρω πληροφορίες :)

 

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 1+ΧΡΟΝΟΣ ΣΤΟΝ ΑΤΜΟ: ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΜΑΣ
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 28, 2012, 01:08 »


Είμαι τρία χρόνια ατμιστης και τα τσιγάρα που εκανα ενδιάμεσα ηταν δυο φορες.
Ξεκίνησα με συσκευές εμπορίου στα 3,7 βολτ και υγρά οτι διέθετε η αγορα εκεινη την εποχη (ολα κινεζικα) στην μεγαλυτερη παντα περιεκτικότητα νικοτινης
Καπου μετα απο 6-7 μηνες ξεκινησα την χρηση των mod που κατασκευαζα ο ιδιος και αυτο γιατι ειχα αγανάκτηση απο τις συμπεριφορές των μπαταριων τοτε αλλα και τις τιμες τους.
Να πω καπου εδω οτι η σχεση μου με γιατρούς, νοσοκομεία και εξετάσεις ειναι οπως με το κανονικό τσιγάρο.......... απαίσια.
Δυο τρεις φορες που χρειάστηκε να με πάρουν σηκωτό με φορείο και ασθενοφόρο ηταν την μια λογω κριση αγχους (προετοιμασια γαμου :idiot1: ) την δευτερη για υπερκόπωση και την τριτη για ψύξη βαριάς μορφης που τα συμπτωματα της θύμιζαν έμφραγμα
Σε  ολες τις περιπτώσεις οι εξετάσεις που εγιναν μεσα στα νοσοκομεία αιματος,καρδιας κτλ βγηκαν απλα αψογες.
Οι βελτιωσεις που παρατηρησα στον εαυτο μου μετα απο τρια χρονια ατμισματος ειναι τεραστιες και δεν θα μπω στην διαδικασία να τις απαριθμήσω γιατι εχουν χιλιοειπωθει.
Αν ζητηθεί απο τον ιδρυτή του νήματος θα το κανω.
Στα δυόμιση τελευταία χρόνια  που ατμιζω στα 5 βολτ (1,5-2 ωμ) συνηθως και στα 36 mg νικοτινης μεχρι πριν 4-5 μηνες (τωρα ειμαι στα 18 mg) το μονο που παρατήρησα ειναι καποιος πονόλαιμος που εμφανίζεται οταν κάνω χρηση υγρων 50-50 vg-pg.
Προφανώς η pg ειναι αυτη που δημιουργεί τον πονόλαιμο γιατι μέχρι πριν λιγο καιρο ατμιζα μονο  σκετη βαση vg.
Tωρα καποια συμπτωματα που διαβαζα κατα καιρούς (πονοι στο στηθος-αέρια-ματωμα ουλων-ταχυπαλμίες κτλ κτλ ) μπορω να πω οτι τα είχα οταν κάπνιζα σαν αράπης δυόμιση πακέτα,οταν έτρωγα φασολάδα ::) ,οταν έτρεχα η κουραζόμουν και οσο για το μάτωμα των ούλων το ειχα και το εχω
Το μοναδικο που εχω παρατηρήσει με το ξεκίνημα χρησης vg-pg ειναι καποιο ειδος ξηροδερμιας στο προσωπο και αυτο βεβαια χωρις να ειμαι σιγουρος οτι οφείλεται εκει.
Μπορει να είναι απο κάποιο σαμπουάν η και πολλά άλλα μπορεί. :dontknow:

Συμπλήρωση μετά από διαπιστώσεις:

Τελικά μετά απο πειραματισμούς και πολλές εναλλαγές στα σαμπουαν η ξηροδερμία οφειλόταν εκει.
Γενικό συμπέρασμα απο πλευράς μου οτι εκτός του πονόλαιμου απο την χρήση pg εδώ και τρία χρόνια αλλη εμφανής επίπτωση δεν εχει παρατηρηθεί.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 23, 2012, 15:00 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: 1+ΧΡΟΝΟΣ ΣΤΟΝ ΑΤΜΟ: ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΜΑΣ
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 28, 2012, 01:33 »
Το παρόν θέμα είναι στον πίνακα των ιατρικών θεμάτων.
Επίσης έχει ειδικούς κανονισμούς για το ποιος και τι θα ποστάρει, που αναλύονται εδώ:
http://vaping.gr/index.php/topic,9551.0.html
Παρακαλώ, διατηρείστε το νήμα καθαρό για τους λόγους που έχουν αναλυθεί σ'αυτό το αρχικό μήνυμα.


Μηνύματα που δεν ακολουθούν αυτούς τους κανονισμούς, θα διαγράφονται χωρίς άλλη ειδοποίηση


Απ΄το συντονισμό του φόρουμ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 02, 2022, 06:59 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος MANOSF

  • ***
  • 503
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 1+ΧΡΟΝΟΣ ΣΤΟΝ ΑΤΜΟ: ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΜΑΣ
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 28, 2012, 02:11 »
Σε 5 μερες κλείνω  ενα  χρόνο ατμιστής.  Θα περιμενα  να  κλείσω  ακριβώς τον ένα  χρόνο αλλά  φοβάμαι πως  μετά από 5 μέρες  θα  ξεχάσω να γράψω  σε αυτό το τόσο ενδιαφέρων  θέμα. To  πρώτο ητ  το πήρα από φαρμακείο intellicig  EVO το κράτησα μόλις μια μέρα  , μετά πήρα ενα ego t με το οποίο έκανα 6 ml καθημερινα  18 mg.   Στο  διάστημα  του ενός  χρόνου μπορώ  να  πω  πως  το όφελος  δεν είναι οικονομικό  αφού  έχω ξοδέψει σχεδόν  τα ίδια  χρήματα σε σχέση  με το τσιγάρο.  Είναι κυρίως  θέμα  διάθεσης  και αντοχής.   Από τότε  που σταμάτησα  τα σχεδόν τρία πακέτα τσιγάρα έχω κερδίσει σε αντοχή  και διάθεση. Κάνω  ένα τσιγάρο κάθε πρωί και ενα το μεσημέρι μετά το φαγητό , δεν ξέρω ακριβώς  τον λόγο αλλά  μάλλον είναι θέμα  μυαλού.  Το βράδυ δεν αισθάνομαι κουρασμένος  και μπουκομένος. H διάθεση μου δεν είναι τόσο αγχωτική.  Παράλληλα άρχισα  να αθλούμαι .  Κάνω  30 χλμ  καθημερινά με ποδήλατο και τα σαββατοκύριακα αλλά  130 χλμ.   Ξεκίνησα πέρσι να κάνω  και kitesurf. 
Τους  πρώτους 3 μήνες  έκανα 50 50 βιτζι πιτζι , Μετά από ένα πρόβλημα που είχα στον λαιμό γύρισα σε σκέτη  vg μέχρι και σήμερα.  Που και που βάζω και κάποιο άρωμα.  Μέτα τους 6 μήνες πήρα τον  πρώτο επισκευάσιμο έναν α2 και έκανα 4 ml  στα 12 mg και παράτησα τους  κοινούς  εμπορικούς ατμο.   Σήμερα έχω στην κατοχή μου 4 επισκευάσιμους  και δεν ξέρω  αν θα σταματήσω εκει αφού πλέον  το άτμισμα  έχει εξελιχθεί και σε χόμπυ εκτός από ανάγκή.   Κάνω  κατά 99 %  DIY υγρά με μόνη εξαίρεση το torque .  Η πρώτη μου επιλογή σε ατμό είναι ο Οδυσσέας τον οποίο χρησιμοποιώ  κατά  90%  ,  η δεύτερη  είναι ο rcmizer προς το παρών  αφού δεν ξέρω τι μας επιφυλάσσει το μέλλον.   

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: 1+ΧΡΟΝΟΣ ΣΤΟΝ ΑΤΜΟ: ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΜΑΣ
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 28, 2012, 02:45 »
1,5 χρόνο στον ατμό
Οφέλη: Από την πρώτη εβδομάδα καθάρισα από βροχικά, μέσα σε 1 μήνα επανήλθαν οι αισθήσεις γεύση-όσφρηση,  μέσα σε 2 μήνες αυξήθηκαν οι αντοχές και οι επιδόσεις κάθε είδους, μετά από 1 χρόνο νιώθω τελείως καθαρός από τσιγάρο. Γενικά, φαντάζομαι έτσι είναι τα οφέλη της διακοπής του τσιγάρου (δεν ξέρω, δεν το είχα κόψει ποτέ τα 20 χρόνια που κάπνιζα)
Αρνητικά: Τον πρώτο μήνα μάτωμα τα ούλα, το οποίο έμαθα στην συνέχεια οτι δεν οφείλονταν στο η.τ. αλλά στην διακοπή του κ.τ. Οι αιμορραγίες σταμάτησαν μετά από κανένα 3μηνο
Δεν είχα ΚΑΝΕΝΑ άλλο αρνητικό σύμπτωμα, όσο και αν έχω παίξει για καιρό με όλους τους συνδυασμούς PG/VG. Καμιά φορά έχω πολύ ερεθισμένο λαιμό, αλλά έχει να κάνει με τις ακραίες αντιστάσεις που φτιάχνω (χρησιμοποιώ επισκευάσιμους αποκλειστικά). Όταν με ενοχλεί ο λαιμός, φτιάχνω μια πιο φυσιολογική αντίσταση και ο λαιμός επανέρχεται την επόμενη μέρα

Εϊμαι πολύ ικανοποιημένος με την επιλογή μου να το γυρίσω στο η.τ, το γύρισα με την μία, δεν γύρισα ούτε για μισή τζούρα στο κ.τ και δε νομίζω να το κάνω ποτέ. Και να μείνω χωρίς η.τ από κάποια δυσλειτουργία των συσκευών μου, δεν χάθηκε ο κόσμος, ατμίζω την επόμενη μέρα αφού τα φτιάξω. Δεν τρελαίνομαι δηλαδή από την έλλειψη, έχω περάσει μάλιστα και πολλές φορές 3μερα χωρίς ατμό λόγω .. βλάβης. Δεν το κόβω όμως το η.τ, γιατί μου αρέσουν πολύ οι γεύσεις που φτιάχνω

Ατμίζω υγρά με ελάχιστη νικοτίνη (κάτω απο 0.5%), πιο πολύ στάζω λίγο νικοτίνη για ψυχολογικούς λόγους

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: 1+ΧΡΟΝΟΣ ΣΤΟΝ ΑΤΜΟ: ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΜΑΣ
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 04, 2012, 22:16 »
Μετά από μία βδομάδα, αν είναι μόνο αυτές οι παρενέργειες που παρατηρούν τα "παλιά" μέλη/συνατμιστές, είναι κάτι πολύ σημαντικό για τις όποιες φήμες κατά καιρούς έχουν βγει στη φόρα.
(Εκτός κι αν το παρόν θέμα πέρασε "απαρατήρητο"...)

Επαναφέρω τις επισημάνσεις:
Σε συνέχεια του παραπάνω μηνύματος του κου Διαχειριστή,
Ας ξεκινησω λοιπον...
...
..φίλε saxo_29, αν θέλεις όσο ακόμη μπορείς να τροποποιήσεις το μήνυμά σου, συμπλήρωσε κάποιες πληροφορίες ακόμη:
π.χ. περιεκτικότητα νικοτίνης,  προτίμηση ατμοποιητή/αντίστασης, τυχόν ιατρικές εξετάσεις (ακόμη κι αν είναι πεντακάθαρες).

ατμίζω 15 μήνες και αυτό που έχω παρατηρήσει τους τελευταίους 4, που κάνω μόνο vg, είναι πως ενίοτε έχω βήχα και καμιά φορά φλέματα... :dontknow:
...
Σε τέσσερις μέρες κλείνω χρόνο που ξεκίνησα άτμισμα.
...
...αγαπητοί φίλοι και συνατμιστές lemy και Λιάκουρα, ισχύει η ανωτέρω παράκληση για περαιτέρω πληροφορίες :)


...επειδή πλέον δεν έχετε τη δυνατότητα να τροποποιήσετε τα παραπάνω μηνύματα, αγαπητοί saxo_29, lemy και Λιάκουρα, αν επιθυμείτε να μοιραστείτε μαζί μας κάποιες παραπάνω πληροφορίες, μπορείτε να ποστάρετε εδώ νέα μηνύματα ή να μου στείλετε π.μ. ώστε να συμπληρώσω με τροποποίηση τα ήδη υπάρχοντα.

Φυσικά αναμένουμε νέα μηνύματα με τυχόν διαπιστώσεις παρενεργειών κι από άλλα παλαιά μέλη ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 68 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 100 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20457 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280305 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207816 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65329 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173872 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312512 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13677 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124510 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix