vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

127 επισκέπτες, 6 χρήστες
dvelev, manoslykos, tibolaso, Buliwyf, Milarepa, bloodlessz

Twitter

Vg vs Pg.

Αποσυνδεδεμένος asala

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vg vs Pg.
« Απάντηση #30 στις: Αυγούστου 07, 2009, 00:14 »
Αυτη που πουλανε ειναι ''χυμα''  και ειναι χημικη.
Η φυτικη ειναι συσκευασμενη [αυτη που παραγγειλα μετα απο πολυ ψαξιμο] και το αναγραφει στην συσκευασια

Αποσυνδεδεμένος imeothanasis

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Achilles was a modder
    • GG-GoldenGreek
Απ: Vg vs Pg.
« Απάντηση #31 στις: Οκτωβρίου 03, 2009, 19:34 »
Απο που αγορασες asala;

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Vg vs Pg.
« Απάντηση #32 στις: Οκτωβρίου 03, 2009, 20:19 »
Πάντως η ΓΛΥΚΕΡΙΝΗ που παρουσιάζει ο Μythos φωτογραφία της στη σελ. 2 του thread αυτού (δεν ξέρω πως να κάνω την παράθεσή της) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ προπυλενογλυκόλη (propylene glykol) .
Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός επαναλαμβάνοντάς το αλλά πρόθεσή μου είναι να μη γίνει λάθος.
Στην ίδια συσκευασία από τον ίδιο παρασκευαστή υπάρχει ΚΑΙ προπυλενογλυκόλη (propylene glykol). 

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Vg vs Pg.
« Απάντηση #33 στις: Οκτωβρίου 03, 2009, 21:19 »
Κάποιες διαπιστώσεις και σκέψεις επι του 8έματος ...
Το συμπέρασμα που έχω βγάλει ειναι το εξής ( αγορασα γλυκερίνη και προπυλενογλυκόλη απο φαρμακείο)
προπυλενογλυκόλη  ειναι στανταρ χημική σύν8εση
γλυκερίνη κυκλοφορεί σε φυτικής προέλευσης (vegetable)  και χημική , μακάρι να ήξερα τη διαφορά χημικής και προπυλενογλυκόλη , αλλά 8α ρωτήσω εξαδερφη χημικό γι αυτο !

για φυτική vs χημική
χημική σύν8εση δεν πα να πει αναγκαστικά οτι ειναι κακό, αντί8ετα μερικές φορές ίσως είναι πιό ελεγχόμενο απο το φυτικό. Ας κάτσουμε να σκευτούμε πόσα φάρμακα ή πρόσ8ετα (βιταμίνες ας πούμε) είναι χημικά παρασκευασμένα. Επίσης  πόσα φυτικά σκευάσματα είναι δηλητήρια ( η νικοτίνη είναι ένα απ αυτά).
Το θέμα μας, λοιπόν,  είναι να μην ειναι τοξική κλπ κλπ  και να αναλυ8ούν τα συστατικά ατμίσματος ( εχει γίνει μερικώς) και όχι ο τρόπος παρασκευής.


Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vg vs Pg.
« Απάντηση #34 στις: Οκτωβρίου 03, 2009, 21:40 »
για φυτική vs χημική
χημική σύν8εση δεν πα να πει αναγκαστικά οτι ειναι κακό, αντί8ετα μερικές φορές ίσως είναι πιό ελεγχόμενο απο το φυτικό. Ας κάτσουμε να σκευτούμε πόσα φάρμακα ή πρόσ8ετα (βιταμίνες ας πούμε) είναι χημικά παρασκευασμένα. Επίσης  πόσα φυτικά σκευάσματα είναι δηλητήρια ( η νικοτίνη είναι ένα απ αυτά).
Το θέμα μας, λοιπόν,  είναι να μην ειναι τοξική κλπ κλπ  και να αναλυ8ούν τα συστατικά ατμίσματος ( εχει γίνει μερικώς) και όχι ο τρόπος παρασκευής.
:thumpup:  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Vg vs Pg.
« Απάντηση #35 στις: Οκτωβρίου 03, 2009, 21:56 »
Φίλε ΑΒΕΤ επετρεψέ μου να κάνω σχόλια στα λεγόμενα σου όχι με κριτική διάθεση αλλά για αποφυγή λαθών.
Τι έχω εγώ καταλάβει:

Παράθεση
προπυλενογλυκόλη  ειναι στανταρ χημική σύν8εση
Kαι ναι και όχι!! Αν πάρεις από το φαρμακείο έχουν μόνο ένα είδος να σου δώσουν. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν μικρο-υποκατηγορίες της. Φυσικά δεν είμαι χημικός αλλά από το ψάξιμο στο internet έτσι κατάλαβα.

Παράθεση
1) γλυκερίνη κυκλοφορεί σε φυτικής προέλευσης (vegetable)  και χημική, 2) μακάρι να ήξερα τη διαφορά χημικής και προπυλενογλυκόλη

1) Ναι. 2) Λάθος διατύπωση  ;) . Για να έχει είρμο η πρόταση θα έπρεπε να συγκρίνεις τη χημική γλυκερίνη με τη φυτική γλυκερίνη και οχι τη χημική γλυκερίνη με την προπυλενογλυκόλη . Αυτό το λέω γιατί στα υγρά χρησιμοποιείται Προπυλενογλυκόλη ως βασικός διαλύτης στην οποία προστείθεται ΚΑΙ γλυκερίνη.

Παράθεση
χημική σύν8εση δεν πα να πει αναγκαστικά οτι ειναι κακό
Συμφωνώ.

Παράθεση
Το θέμα μας, λοιπόν,  είναι να μην ειναι τοξική
Πολύ σωστά.

Αν κάνω λάθος παρακαλώ να με διορθώσετε.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Vg vs Pg.
« Απάντηση #36 στις: Οκτωβρίου 03, 2009, 23:18 »
Γενικά φίλε μου marbass, αντιπαθώ την αντιπαράθεση σε θέματα που δεν γνωρίζω. Αντίθετα φανατίζομαι και υποστηρίζω με πά8ος κάποιο 8έμα το οπόιο έχω μελετήσει και το ξέρω .
Στην προκειμένη περίπτωση δηλώνω άσχετος και σκοπός μου είναι η ενημέρωση.
Συγκρίνω 2 χημικά προίόντα - χημ γλυκερίνη και προπ/γλυκόλη  - που δείχνουν να έχουν ίδιες ή παραπλήσιες ιδιότητες, γιατί η διαφορά τους με VG είναι προφανώς ο τρόπος παραγωγής που όμως απ ότι είπα , προσωπικά μαφήνει αδιάφορο.
Με 2 λόγια , μόνο ένας ( μια ) χημικός βασει του χημ τύπου και του τρόπου παρασκευής , μπορεί να μας ενημερώσει για τυχόν διαφορές μεταξύ των  υλικών αυτών

Αποσυνδεδεμένος asala

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vg vs Pg.
« Απάντηση #37 στις: Οκτωβρίου 03, 2009, 23:24 »
Θαναση Εισαγωγεας και κατασκευαστης [ενας που ξερω ] ειναι ο
ΕΥΣΤΑΘΙΟΥ   Πρατινου και Στραβωνος  στο παγκρατι.
Ειναι φαρμακειο και εχει τα παντα απο φυτικο και φυσικα VG.
ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
Oσες φορες εχω παρει βρωμαει χορταριλα απιστευτα,οταν ειναι φρεσκια..μετα απο λιγες μερες ειναι μια χαρα.
Αραιωνω  σε ποσοστο 50-50  με αλλα υγρα ,δικιμαστικα εδω και ενα μηνα .
Κανενα προβλημα σε ατμοποιητες...μπορω να πω οτι δουλευουν και καλυτερα  !!!.
Το κανω και στο Janty stick και βγαζει αριστη ποσοτητα και πυκνοτητα ατμου,πραγματικα απολαμβανω ατμισμα..που να ειχα και καμια ΣΟΒΑΡΗ συσκευη δηλαδη..χε χε χε [λεμε τωρα]

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vg vs Pg.
« Απάντηση #38 στις: Οκτωβρίου 04, 2009, 00:32 »
Επίσης ένα επιχείρημα που βλέπω συχνά εδώ, είναι ότι επειδή η φυτική γλυκερίνη χρησιμοποιείται στη μαγειρική και άρα δεν μπορεί να είναι βλαβερή...

Όχι απαραίτητα:
Το στομάχι είναι ένας ιστός φτιαγμένος τελείως διαφορετικά από τον πνεύμονα και αντέχει πολύ όπως π.χ σε οξέα.
Ότι μπορούμε να φάμε δεν σημαίνει απαραίτητα ότι μπορούμε και να το ατμίσουμε!

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vg vs Pg.
« Απάντηση #39 στις: Οκτωβρίου 04, 2009, 00:37 »
Αραιωνω  σε ποσοστο 50-50  με αλλα υγρα ,δικιμαστικα εδω και ενα μηνα .
Κανενα προβλημα σε ατμοποιητες...μπορω να πω οτι δουλευουν και καλυτερα  !!!.
Το κανω και στο Janty stick και βγαζει αριστη ποσοτητα και πυκνοτητα ατμου,πραγματικα απολαμβανω ατμισμα..που να ειχα και καμια ΣΟΒΑΡΗ συσκευη δηλαδη..χε χε χε [λεμε τωρα]

Δεν θέλω να διαφωνίσω με την εμπειρία σου αλλά έχω την εξής απορία:
Το πιο ακριβό υλικό των υγρών (ξεχνάω τη νικοτίνη) είναι ουσιαστικά τα μυρωδικά που εμπεριέχουν.
Γιατί λοιπόν δεν τα φτιάχουν εξαρχής με περισσότερη γλυκερίνη (πχ. τη διπλάσια) για να κάνουν και οικονομία?

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Vg vs Pg.
« Απάντηση #40 στις: Οκτωβρίου 04, 2009, 00:58 »
Κωστα, τα αρώματα είναι μεν πανάκριβα αλλα για τις ποσότητες που μιλάμε δεν επηρεάζουν το γενικό κόστος των εταιρειών.
Η νικοτίνη, δεν ξέρω βέβαια , αλλά αν κρίνω απο τις τιμες ( ΝΟΝ = low=med=high)  ουτε κι αυτή φαινεται να παιζει ρολο !
Το 3ο σκέλος της ερώτησης , ομολογω δεν το κατάλαβα
Παράθεση
Γιατί λοιπόν δεν τα φτιάχουν εξαρχής με περισσότερη γλυκερίνη (πχ. τη διπλάσια) για να κάνουν και οικονομία?
Ποιός δηλ να κάνει οικονομία και σε τι ?

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Vg vs Pg.
« Απάντηση #41 στις: Οκτωβρίου 04, 2009, 01:06 »
Αυτό που έχω ακούσει εγώ, είναι ότι η VG αν υπερθερμανθεί εκλύει ακρολείνη.
Η ακρολείνη είναι επιβλαβής γενικά και ειδικότερα στην αναπνευστική οδό.
Μάλιστα έχει χρησιμοποιηθεί και σε όπλα χημικού πόλεμου.
Βέβαια τα ατομάιζερ στα 3.7 volt δε μπορούν να θερμανθούν τόσο ώστε να δημιουργηθεί αυτή η ουσία, αλλά και πάλι δε θα ήθελα να ατμίζω ένα …τέρας που κοιμάται.
Όλα αυτά τα λέω με τις ελλιπέστατες γνώσεις περί του θέματος, μόνο απ’ότι έχω διαβάσει σε φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Vg vs Pg.
« Απάντηση #42 στις: Οκτωβρίου 04, 2009, 01:32 »
Abet oύτε εγώ γνωρίζω ούτε και το παίζω ειδικός. Όλα για την ενημέρωση γίνονται  :)

Παράθεση
Συγκρίνω 2 χημικά προίόντα - χημ γλυκερίνη και προπ/γλυκόλη  - που δείχνουν να έχουν ίδιες ή παραπλήσιες ιδιότητες, γιατί η διαφορά τους με VG είναι προφανώς ο τρόπος παραγωγής που όμως απ ότι είπα , προσωπικά μαφήνει αδιάφορο.
ο τρόπος παρασκευής τους με αφήνει κι εμένα αδιάφορο.
Δεν υπάρχει λογος όμως να συγκρίνεις χημ γλυκερίνη και προπ/γλυκόλη γιατί χρησιμοποιούνται και οι 2 στα υγρά ταυτόχρονα. Δεν είναι ή το ένα ή το άλλο.

Παράθεση
αγορασα γλυκερίνη και προπυλενογλυκόλη απο φαρμακείο
Τι γλυκερίνη αγόρασες? Φυτική ή χημική?

Το ερώτημα με λίγα λόγια θα έπρεπε να είναι: Xημικό προϊόν  (είτε αυτό είναι χημ γλυκερίνη είτε προπ/γλυκόλη ) ή φυσικό προϊόν ( φυσική γλυκερίνη) ?

Ελπίζω να έγινα κατανοητός :)

Παράθεση
Ότι μπορούμε να φάμε δεν σημαίνει απαραίτητα ότι μπορούμε και να το ατμίσουμε!
Έτσι πιστεύω κι εγώ.
 

Απ: Vg vs Pg.
« Απάντηση #43 στις: Οκτωβρίου 04, 2009, 01:38 »
Ο atimistis είναι μαζί σας – δεν είναι προβοκάτορας.
Προβληματισμός- τα εισπνέουμε!
Μην δέχεστε ότι σας πλασάρουν – έχετε επιφυλάξεις!

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Vg vs Pg.
« Απάντηση #44 στις: Οκτωβρίου 04, 2009, 01:56 »
Το ερώτημα κατα τη γνώμη μου ειναι ΠΟΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ οι φωστήρες θα βγάλουν μια ικανοποιητική και πληρη έκ8εση γι αυτα τα προϊοντα
Μεχρι τότε , μονο ερασιτεχνικες εικασιες μπορουμε να κανουμε.
Εννοεις marbass ποιο χρησιμοποιειται στα υγρα που αγοράζουμε ?  ή ποιο ειναι καλυτερο γενικά?
Η απαντηση στο 1ο ερωτημα ειναι σαφής. Απλά διαβάζουμε το χαρτάκι της συσκευασίας
Η απάντηση στο 2ο ερώτημα ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ασαφής, και μακάρι να ξέραμε  :idiot1:
__________________
Η γλυκερίνη που αγόρασα ειναι μαλον χημικη ( δεν ειμαι και σιγουρος) ζητησα απο το φαρμακοποιο να μου φερει το μπυκάλι να δω, εγραφε μονο το χημικο τύπο ( που πι8ανως ειναι ο ιδιος και στη φυτικη) , δεν ειχε καν λατινικη ονομασια επανω γραμμενη.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 40 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 92 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20412 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280253 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207801 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65238 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173861 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13636 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124445 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93429 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix