vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

524 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, antiklitos140, camber, Tazz, manoslykos, Jorge

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #4080 στις: Απριλίου 13, 2019, 20:53 »
Εγώ δε θα πρότεινα σετάκι με μοντ που εχει ενσωματωμένη μπαταρία. Μπορεί να μη σου φτάνει μες στη μέρα η μπαταριά και να χρειαστεί να αλλάξεις. Eleaf Pico 25 με Innokin Zenith 24mm. Aν έχεις μούσια όμως, θα πονέσεις με τον Zenith. Πάρε τον Ιnnokin Zlide καλύτερα με κανένα Pico X, ή Aspire Nautilus 2s ή Αspire Tigon. 

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #4081 στις: Απριλίου 14, 2019, 01:43 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις !

Νομίζω πως καταλήγω σε mod Eleaf iStick Pico X Black και ατμοποιητή Aspire Nautilus 2S Blackκαι για μπαταρία  LG HG2 18650 35A 3000mAh. Το κιτ θεωρείται ολοκληρωμένο και θα μπορώ να ξεκινήσω , σωστά ? Είναι οκ σαν κιτ?

Όσον αφορά στα υγρά θα πάρω για αρχή 3 διαφορετικά των 10ml  με 12mg νικοτίνης . Όσον αφορά τη χρήση των υγρών , για ένα καπνιστή των 10-15 στριφτών τσιγάρων ημερησίως , ποιά είναι περίπου η χρήση υγρού σε ml την ημέρα? Καταλαβαίνω οτι δεν είναι στάνταρ , απλά για να έχω μια εικόνα.

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος kyrgiannis

  • **
  • 313
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #4082 στις: Απριλίου 14, 2019, 03:52 »
Κάνε τόσα όσα χρειάζεται για να μην ανάψεις τσιγάρο (κοντά στα 3-5 ml σε υπολογίζω για αρχή). Απλά για το ναυτίλο 2ς που διάλεξες κοιτα να είναι αυτός με 2,6 ml περιεκτικότητα γιατί ο άλλος είναι μπελαλίδικος και βάλε την 1,8 ωμ αντίσταση για αρχή. Καλό ξεκίνημα με το σετ αυτό θα τα καταφέρεις .

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #4083 στις: Απριλίου 14, 2019, 04:50 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις !

Νομίζω πως καταλήγω σε mod Eleaf iStick Pico X Black και ατμοποιητή Aspire Nautilus 2S Blackκαι για μπαταρία  LG HG2 18650 35A 3000mAh. Το κιτ θεωρείται ολοκληρωμένο και θα μπορώ να ξεκινήσω , σωστά ? Είναι οκ σαν κιτ?

Όσον αφορά στα υγρά θα πάρω για αρχή 3 διαφορετικά των 10ml  με 12mg νικοτίνης . Όσον αφορά τη χρήση των υγρών , για ένα καπνιστή των 10-15 στριφτών τσιγάρων ημερησίως , ποιά είναι περίπου η χρήση υγρού σε ml την ημέρα? Καταλαβαίνω οτι δεν είναι στάνταρ , απλά για να έχω μια εικόνα.

Ευχαριστώ
ΚαλημΕρα, Καλωσόρισες στο φόρουμ μας  :)

Πάρα πολύ καλές οι επιλογές σου κ πιστεύω ότι θα είσαι μια χαρά ναι? Το kit είναι ολοκληρωμένο 
απλά αν δεν κάνω λάθος δεν έχει την μπαταρία την οποία εσύ θα επιλέξεις κ φυσικά  τον ατμοποιητή που λες
 κ που είναι όντως μια χαρά. 

Θα σου πρότεινα κ τον Zenith όμως για αρχή είσαι πολύ καλά με αυτήν σου την επιλογή.
Αργότερα  θα αγοράσεις σίγουρα κ άλλους ατμοποιητές για να δεις τι σου αρέσει καλύτερα.

Απλά αν θέλεις αγόρασε κ μια δεύτερη μπαταρία για να την έχεις έτοιμη όταν θα φορτίζεις την άλλη.
Με αυτές σου τις επιλογές είσαι έτοιμος να ξεκινήσεις το άτμισμα που όμως δεν έχει καμία σχέση με το κάπνισμα!
Θα δεις ότι είναι πολύ καλύτερο κ θα έχεις τόσες επιλογές στις γεύσεις που θα ατμίζεις.

Τώρα για τα ml που ρωτάς εγώ θα σου πω ότι ποτέ δεν κάθισα να δω πόσα κάνω ειδικά στις αρχές.
Ατμίζω 8+ χρόνια κ σου λέω ότι αυτό είναι το τελευταίο που θα έπρεπε να σε απασχολεί τώρα ναι?

Θα ατμίζεις τόσο όσο για να μένεις μακριά από το Κ.Τ. (Κανονικό Τσιγάρο) κ με τον καιρό θα ατμίζεις όσο το χρειάζεσαι.
Μην βάζεις όρια τώρα σε αυτή σου την κίνηση.  Άτμιζε ελεύθερα κ όλα τα άλλα θα έρθουν με τον καιρό.

Σου εύχομαι καλή αρχή στον όμορφο κόσμο του ατμίσματος.

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #4084 στις: Απριλίου 14, 2019, 09:03 »
Καλό το pico x , αλλά δεν χωράει μεγαλύτερης διαμέτρου ατμοποιητές. 

Τον nautilus 2s οριακά τον χωράει.

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 535
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #4085 στις: Απριλίου 14, 2019, 13:26 »
Εγω αν ξεκινουσα τωρα το ατμισμα,θα επαιρνα το Aegis mini με ενσωματωμενη μπαταρια 2200mah,ταχεια φορτιση 2Α,αδιαβροχο (ερωτας με την πρωτη ματια και οτι πιο βολικο εχω κρατησει στα χερια μου), εναν Kabuki clone (παιρνει τις αντιστασεις του Nautilus,με 3ml χωρητικοτητα),2 ανταλλακτικα τζαμακια (να εχω σε περιπτωση ατυχηματος) , 5 αντιστασεις 1.8Ω Nautilus και ατμισμα στα 11Watt.
Υγρο θα επαιρνα σιγουρα κατι καπνικο,κατοπιν δοκιμης, με πανω απο 6mg νικοτινη.



Υ.Γ: Αν επιλεξεις mod με αποσπωμενη μπαταρια θα χρειαστεις και εξωτερικο φορτιστη.

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #4086 στις: Απριλίου 14, 2019, 14:04 »
Θέλω να συμπληρώσω στις συμβουλές των προηγουμένων, πως το υγρό είναι το μόνο που δεν μπορείς να «διαλέξεις». Θα ατμίσεις τη γεύση που σου αρέσει, θα έχει τόση νικοτίνη όση ζητάει ο οργανισμός σου και θα ατμίζεις τόσο όσο ζητάει ο οργανισμός σου. Τίποτα από αυτά δεν μπορείς να γνωρίζεις εκ των προτέρων, θα το μάθεις μόνο όταν ξεκινήσεις.

Θα πω για άλλη μια φορά το παράδειγμα στο δικό μου σπίτι. Εγώ κάπνιζα 40 στριφτά τη μέρα, ο άντρας μου 10. Εγώ ξεκίνησα με 9άρα νικοτίνη και 1,5 χρόνο μετά έχω καταλήξει σε φρουτένια αρώματα και κάνω πάνω από 5ml τη μέρα, εκείνος ξεκίνησε με 15άρα και ένα χρόνο τώρα δεν έχει αλλάξει το πρώτο καπνικό άρωμα που διάλεξε και δεν έχει ξεπεράσει το 1ml τη μέρα. Γιατί, μάλλον, εγώ είμαι λιχούδω και ατμίζω και για τη γεύση, ενώ εκείνος μόνο όταν του λείπει νικοτίνη.

Μην φοβάσαι ότι θα ατμίζεις παραπάνω νικοτίνη, δεν μπορείς, θα σε ειδοποιήσει αμέσως με ζαλάδα, ταχυπαλμία ή κάψιμο στο λαιμό. Τη λιγότερη να φοβάσαι, γιατί θα σε αναγκάσει να ατμίζεις όλο και περισσότερο. Ο οργανισμός θα πάρει την ποσότητα που θέλει, είτε του τη δώσουμε σε μικρές δόσεις υψηλής περιεκτικότητας, είτε σε τεράστιες χαμηλής περιεκτικότητας.

Αποσυνδεδεμένος sidereal

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα και από εμένα 
Αποφάσισα ξανά να κόψω το τσιγάρο και να γυρίσω σε ηλεκτρονικό. Λέω να πάρω το κιτ innokin kroma a με τον zenith ατμοποιτη. Αξίζει?

Με κλειστά μάτια.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Υπάρχει και το PICO X μαζί με Innokin ZLIDE, ότι πρέπει για ξεκίνημα. Και αρκετά καλή τιμή.

Εγώ εχθές τσίμπησα αυτό σε μια κρίση υπερκαταναλωτισμου

http://www.zerobacco.gr/ilektronika-tsigara/mods/falcons-mod-by-teslacigs.html

-είχα ήδη αγοράσει το dotmod μηχανικό και έναν Leto - με το που το έπιασα. Η φωτογραφία το αδικεί. Ίσως και ελαφρύτερο από το minifit -λέμε τώρα-...

Για παραλία και έξοδο, και κυρίως δεν σου κατεβάζει την βερμούδα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 07, 2019, 17:03 από Π. Σκουλουδάκης »

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Ο Leto είναι αστέρι και ταιριάζει απόλυτα με το μοντάκι.  ;)

Να σου πω την αλήθεια μου, περίμενα να βαράει καλύτερα την 0.3 Ni80 που έχω μέσα στον leto.
Το έχω σε παράλληλη σύνδεση προς το παρόν.

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #4093 στις: Ιανουαρίου 28, 2020, 14:07 »
Χαιρετώ την ομήγυρη 

καπνίζω γύρω στα 5 στριφτά την ημέρα και περιστασιακά λίγο περισσότερο, όχι όμως πάνω από 10.
Θέλω να δοκιμάσω το ηλεκτρονικό μπας και το κόψω τελείως και θα ήθελα την συμβουλή σας για ατμοποιητή, mod κλπ.
Ζητούμενα:
Θα ήθελα το ηλεκτρονικό να μοιάζει με το στριφτό οπότε δεν θέλω ντουμάνια κλπ.
Επίσης, είναι σημαντικό να μην είναι μεγάλη η συσκευή και η ποιότητα κατασκευής έτσι ώστε να μην χρειαστεί να ξαναμπώ στην ίδια διαδικασία σύντομα.

Έτσι ξεχωρίσει τα εξής:
vaporesso swag 1 ή 2 ?
eleaf iStick Pico
Και
Ehpro True Mtl RTA
Berserker MTL RDA 1.5

Ποιόν από τους παραπάνω (ή κάποιον άλλο) συνδυασμούς προτείνετε ;

Οι ατμοποιητές έχουν αντίσταση ή πρέπει να πάρω ξεχωριστά (αν ναι, ποια) ;
Με ατμοποιητή, mod, μπαταρία και υγρό είναι έτοιμο ή χρειάζονται κι άλλα ;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Αποσυνδεδεμένος azzazel

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #4094 στις: Ιανουαρίου 28, 2020, 14:42 »
Από τα παραπάνω mod, έχουν περάσει και τα τρία από τα χέρια μου και μάλιστα ως κύρια για mtl κυρίως ατμοποιητές. Το pico αν και πολύ καλό, άστο γιατί τα swag είναι σαφώς καλύτερα. Ανάμεσα στα δύο σου προτείνω το 2 με κυριότερο λόγο ότι χωράει και ατμοποιητές μεγαλύτερους των 22mm (μέχρι 25mm).
Όσον αφορά τους ατμοποιητές, ο true είναι ο αγαπημένος μου mtl και έχω δοκιμάσει 5-6. Εσύ όμως έχεις εξοικείωση με επισκευάσιμους? Αν όχι τότε για κοίτα προς zenith/zlide, nautilus όπου εκεί οι αντιστάσεις είναι έτοιμες.
Για τα υγρά τώρα ... Είναι εντελώς υποκειμενικό. Εμένα για παράδειγμα με κράτησαν μακρυά από το τσιγάρο υγρά γλυκά (custard, μπισκότα κλπ) με ξηρούς καρπούς και μερικά ήταν ελαφρώς καπνικα. Εδώ θα χρειαστεί να κάνεις δομικές αλλά είναι και το πιο σημαντικό κομμάτι.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 17 8324 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:56
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180629 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33965 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536252 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59784 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237464 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 586 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15635 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136132 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085325 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35415 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10245 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12