vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

291 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, manoslykos

Twitter

Στόχος μου είναι η πλήρης διακοπη ολων των εισπνεόμενων...

Αποσυνδεδεμένος ALATOPIPERO

  • *
  • 38
  • Φύλο: Γυναίκα
Εγώ θέλω απλά να επισημάνω ότι δε θα πρέπει να βιαστούμε να προσπαθήσουμε να μειώσουμε τα mg στο ητ ή ακόμα και να το κόψουμε επείδη αισθανόμαστε ότι "το'χουμε". Χρειάζεται πολύς χρόνος και επεξεργασία στο μυαλό μας για να φτάσουμε εκεί. Πρέπει να το φιλοσοφίσουμε το πράγμα! Πόσες φορές οι περισσότεροι από εμάς όσο καπνίζαμε κανονικά, σκεφτήκαμε ότι θέλουμε να κόψουμε το κάπνισμα? Πόσες μεθόδους σκεφτήκαμε, πόσες φορές σκεφτήκαμε σε ποιες φάσεις της καθημερινότητας θα μας λείπει....Πολλοί έκαναν και κάποιες αποτυχημένες απόπειρες να το κόψουν.... Μας πήρε χρόνο....... Έτσι και τώρα, αργά, προσεκτικά, σταθερά βήματα προς την πλήρη διακοπή!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Nordic

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Black Metal Vapers
Στόχος μου είναι η πλήρης διακοπη ολων των εισπνεόμενων...
« Απάντηση #31 στις: Ιουλίου 16, 2012, 17:48 »
Αργα και σταθερα βηματα οπως λεει και συμφορουμιτης.Δεν χρειαζεται να στρεσαρετε τον οργανισμο σας με την ιδεα.Προσωπικα 6μηνες το πηγαινα full 18αρα και σιγα σιγα κατεβαινα σε 16-14 και μετα παλι στα 18 οταν εβλεπα τα ζορια.Τωρα βρισκομαι 1εβδομαδα στο 14 και παει μια χαρα.Καπως ετσι θα κατεβω και πιο χαμηλα μεχρι να φτασω στο σημειο να το αφησω στην ακρη οπου ειναι και ο τελικος στοχος μου.

Όσο περνάει ο καιρός όλο και πιο πολύ σκέφτομαι : Μήπως ήρθε η ώρα να κόψω το άτμισμα?
αν δεν αποκαλυφθεί πως είναι βλαβερότερο από το κ.τ. και αν δεν βλάπτει τον οργανισμό - που
οι ενδείξεις ως τώρα στο αντίθετο με οδηγούν - όχι μόνο δεν θα το κόψω αλλά θα με παροτρύνουν
ακόμα περισσότερο στην παραμονή του ηλεκτρονικού τσιγάρου θες σαν πάθος θες σαν ... λάθος :)

Αποσυνδεδεμένος gastzoum

  • **
  • 200
  • Φύλο: Άντρας
Καλημερα σε ολους .Στοχος μου ειναι να κοψω και το ατμισμα καποια στιγμη.Ξεκινησα απο την αρχη στην κατηγορια φλωρεξ ωστε να μπορεσω να απαλλαγω απο την νικοτινη.Ειμαι στο 6μηνο και πιστευω οτι μεσα στο επομενο 6μηνο θα καταφερω να κοψω και το ατμισμα.Θεωρω οτι το 1 ετος ειναι χρονος ικανος για να πει καποιος οτι καθαρισα.

Αποσυνδεδεμένος georgekriti

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Ξεκίνησα από τα 18 Mg, στη πορεία με ευκολία έπεσα στα 12 και με ιδιαίτερη δυσκολία κατάφερα να πέσω στα 6 mg! Τώρα πια με καλύπτουν τα 6 και νιώθω ότι πολύ εύκολα θα μπορούσα να πώ ότι δεν το έχω ανάγκη! Όμως το έχω δει σαν Hobby και μ αρέσει να ασχολούμαι ενώ παράλληλα η χρήση του η.τ. εκμηδενίζει την πιθανότητα υποτροπής και επιστροφής μου στο κ.τ. Ίσως κάποια στιγμή βέβαια να βαρεθώ τις επισκευές συσκευών και τις παρασκευές υγρών οπότε τότε θα το αφήσω στην άκρη κι αυτό! Από την άλλη γνωρίζω άτομο που με τη χρήση του η.τ. κατάφερε να κόψει το κ.τ. και μετά από λίγο και το η.τ.

Αποσυνδεδεμένος ALATOPIPERO

  • *
  • 38
  • Φύλο: Γυναίκα
Κι εγώ ξέρω κάποιους που έκοψαν και το ητ!! Βασικά όλοι όσοι ξέρω που ξεκίνησαν ητ, ή το παράτησαν και γύρισαν ξανά στο κανονικό, ή το παράτησαν και δεν καπνίζουν τίποτα!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Ποιο πολύ εξάρτηση έχω από το χτύπημα θα έλεγα παρά από την νικοτίνη στο κτ&ητ
Πρώτη τζούρα την έκανα σήμερα στις 4.30μμ και είμαι στο πόδι από τις 6,30πμ
Μακάρι να το κόψω και το ητ σύντομα!!

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Ξεκίνησα το άτμισμα πριν από 7 1/2 μήνες με πρωταρχικό  στόχο να κόψω το τσιγάρο το οποίο κάπνιζα για 35 χρόνια.

Με τη βοήθεια του φόρουμ και των άλλων ατμιστών πιστεύω πως τα κατάφερα αφού έχω 7 μήνες να βάλω στο στόμα μου κανονικό τσιγάρο.

Αρχισα με 18αρα νικοτινη την οποία άτμιζα για τρεις μήνες περίπου όταν τελείως ξαφνικά αποφάσισα ότι έπρεπενα την μειώσω.
Με συνεχείς προσπάθειες και αρκετα ανεβοκατεβάσματα βρίσκομαι σήμερα να ατμίζω 3-4 ml μηδενική νικοτίνη και 1 ml περίπου 3mg

Εδώ θάθελα να εξηγήσω τα προηγούμενα για να μην σας μπερδεύω.
Στην αρχή κατεβάζοντας την νικοτίνη απότομα στα 9mg είχα έλειψη.Έτσι σκέφτηκα και εφάρμοσα την εξής μέθοδο.
Στο ένα η.τ 12αρα νικοτίνη στο άλλο 15αρα.
Συνεχές άτμισμα από 12αρα κα όταν είχα έλλειψη μερικές τζούρες από την 15αρα και όλα ο.κ.

Μετά από μήνα περίπου 9αρα στο ένα 12αρα στο άλλο .Άτμισμα από 9αρα και και όταν είχα έλλειψη νικοτίνης μερικές τζούρες από την
12αρα.

Να μην τα πολυλογώ όπως προανέφερα βρίσκομαι σήμερα να ατμίζω μηδενική με μερικές τζούρες 3αρα.

Στόχος μου μέχρι να βγεί το καλοκαίρι μόνο μηδενική.

Επειδή γυροφέρνοντας στις διάφορες ενότητες και συζητώντας σε συναντήσεις με συνατμιστές είδα ότι υπάρχουν αρκετοί που ατμίζουν
μηδενική νικοτίνη,προτείνω και εγώ στους συντονιστές να υπάρχει μία ενότητα όπου θα γράφουν μόνο ατμιστές που ατμίζουν μηδενική
νικοτίνη για κάποιο χρονικό διάστημα (1 μήνα ας πούμε)  όπου θα πειγράφουν την εμπειρία τους πως ξεκίνησαν με τι η.τ. πως εξελίχθηκε
η πορεία τους σε ml και mg και με τι ηλεκτρονικά τσιγάρα και ατμοποιητές.

Πιστεύω πως θάναι ένα καλό βιλίο να διαβάζουμε όλοι μας να τους συγχαίρουμε και να προσπαθούμε να τους μοιάσουμε.

Θα μου πεί κάποιος υπάρχει η ενότητα (κατηγορία φλωρέξ) αλλά σε αυτή πιο πολύ χαβαλές γίνεται παρά ακούγονται ή διαβάζονται
σοβαρές απόψεις.



Αποσυνδεδεμένος moroua

  • *
  • 95
  • Φύλο: Άντρας
Ξεκινησα το ηλεκτρονικο τσιγαρο τον Οκτωβρη του 10 με 18 mg σταθερα,μετα κατεβηκα στα 12 και τελικα εδω και 3 μηνες περιπου εχω παει στα 9 mg.
Ολα ειναι σχετικα και ο καθενας ειναι μια ειδικη περιπτωση.
Στοχος ειναι για μενα να μην ξαναγυρισω ΠΟΤΕ στο κανονικο,ετσι νιωθω  ικανοποιημενος με την μεχρι τωρα πορεια που εχω,αν και αλλοι που εχουν ξεκινησει μετα απο μενα εχουν κατεβει πιο γρηγορα και πιο ευκολα!!!!!!!!!ΜΑΓΚΙΑ ΤΟΥΣ  :respect: δεν με πειραζει αντιθετα τους χαιρομαι.
Γενικα θελει δουλεια και δεν ειναι τοσο ευκολο οσο φαινεται,μην ξεχναμε ποσοι απο τους φιλους μας ξαναγυρισαν στο κανονικο και ισως ανεπιστρετι!!!!
Ετσι το θεμα ειναι για τον καθενα ειναι διαφορετικο,εγω π.χ καπνιζα 33 χρονια....δεν ειναι το ιδιο με καποιον που καπνιζε 5-10 χρονια και μην ξεχναμε οτι ολοι μας ειμαστε... δυνατοι αλλα οχι στα ιδια πραγματα ;)




Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στόχος μου είναι η πλήρης διακοπη ολων των εισπνεόμενων...
« Απάντηση #39 στις: Οκτωβρίου 08, 2012, 22:12 »
Μετά από παρότρυνση του φιλου-πρώην συνατμιστή newholborn θα ηθελα να γράψω και εγώ δυο λόγια για το πώς ξεκίνησα το η.τ και πώς τελικά κατάφερα να το κόψω και αυτό.
Θυμάμαι ήταν τέλη Οκτώβρη του 2011 όταν μέσα σε 2 μέρες τότε είχα συναντήσει στη δουλειά αρκετούς συναδέλφους να βαζουν ένα μακρόστενο πραγματάκι στο στόμα και να ατμίζουν.
Εχοντας το μικρόβιο του γκατζετάκια, δεν ηθελα και πολύ να μπώ στον πειρασμό και να αρχίσω να ψάχνω.
Φυσικά το πρώτο πράγμα που βρηκα οταν ξεκινησα να ψάχνω ήταν αυτο εδώ το φόρουμ και φυσικά δεν έχασα ευκαιρία να γίνω και εγώ μέλος του και μάλιστα σε συντομο χρονικό διάστημα, αρκετά ενεργό.
Εννοειται πώς το κ.τ κόπηκε μαχαίρι με το που ξεκινησα το ηλεκτρονικό.
Διάβασμα πολύ και η πρωτη συσκευη τί άλλο από ενα ego-t.
Η νικοτινη στην αρχή ηταν στα 12mg και εκει εμεινε για αρκετό διάστημα.Πολύ γρηγορα διαπίστωσα πώς ο λαιμός άρχισε να μην την σηκώνει και ετσι χαμηλωσα και πήγα κοντά στα 9mg.To τέλος του καλοκαιριού με βρήκε να ατμίζω με 6mg νικοτίνη χωρις να νοιωθω οτι μου λείπει απεναντιας ενοιωθα γεμάτος σε σημειο που πολές φορές το ξεχνουσα και δεν εκανα τζουρα για αρκετές ώρες.
Τελικά την περασμένη Παρασκευη εκανα μερικές λίγες τζουρες τελευταιες και το Σάββατο αν και το ειχα μαζί μου στη δουλειά δεν το έβαλα κάν στο στόμα μου.
Αυτό ήταν! Αφου κατάφερα να βγάλω μιά ολόκληρη μέρα χωρίς ουτε μια τζούρα γιατι να μην το κόψω τελειως?
Ετσι και εγινε.Από την Παρασκευη μέχρι σημερα ουτε μυρωδιά που λένε.Και το καλό στην υπόθεση ειναι πώς δεν το ζητάω κάν.Δεν νοιωθω την αναγκη πλέον να ατμισω.Σημερα εκανα ενα πείραμα και εφτιαξα καφέ, έκατσα μπροστά στο pc και μπήκα μετά από καιρό στο φόρουμ.Φοβήθηκα για μία στιγμη ότι θα ερθει η επιθυμια να ατμίσω αλλά ως εκ θαυματος ουτε επιθυμία αλλά και ο καφες έμεινε στη μέση....
Λέτε να κόψω και τον καφέ σιγά σιγά? :laugh1:

Και μία συμβουλή τώρα αν θελετε να με ακουσετε όσοι σκοπευετε να το κόψετε.Μειώστε σταδιακά τη νικοτίνη.Αυτη ευθυνεται για το 95% της συνήθειας τόσο στο κ.τ όσο και στο η.τ.Μειωνοντας ανα δυο μηνες την νικοτινη πιστευω πώς ο οργανισμός μαθαινει να συνηθιζει στα νεα δεδομενα και ετσι σιγά σιγά χαμηλώνοντας τη νικοτίνη αρκετά, ο οργανισμός αποτοξινώνεται σταδιακά.
Βέβαια ειναι και το θεμα της πολύπλοκότητας.
Αφήστε στην άκρη τους μιας χρησεως ατμοποιητές και πάρτε επισκευάσιμους.Θα δειτε πώς μετά από λίγο καιρό κάτι το setάρισμα κάτι η μάκα της φυτιλοαντίστασης κάτι το καμμένο στη γευση κάτι το να κάτι τ άλλο θα βαριεστε τη διαδικασία και σιγά σιγά θα εγκαταλείπετε τις προσπάθειες.Αυτο τουλάχιστον μερικες φορες συνεβη και σε εμένα.Ειναι άλλο το να έχεις ετοιμο τον ατμό και να τραβάς και ειναι άλλο να παλεύεις με μία φυτιλοαντισταση που μισοδουλευει.
Ασχολειθειτε παράλληλα και με άλλο  χομπι ετσι ώστε να ξεγελάτε τον εαυτό σας και να τον απομακρύνετε από το κυνηγι των νεων μοντελων επισκευασιμων και μή.
Μερικοι φοβουνται για τα κιλά.Εγω προσωπικά ουτε εχασα ουτε πήρα τον καιρό που άτμιζα.Το ίδιο νοιωθω και αυτες τις λίγες μερες που δεν ατμιζω.Δεν εχω περισσότερη όρεξη για φαι πχ.Τρωω όσο έτρωγα μπορεί και λιγότερο.
Τέλος αν καποιος θελει να το κόψει δεν θα καταφερει τιποτα από τα παραπάνω αν δεν το βάλει καλά στο μυαλό του.
Χρησιμοποιουμε το 10% του εγκεφάλου μας μόνο.Ας το χρησιμοποιήσουμε τουλάχιστον για καλό δικό μας και της οικογενειάς μας ελαφρυνοντας τον προυπολογισμο της από υγρά και νεα καλουδια.

Επίσης θα ηθελα να εκφράσω τις ευχαριστίες μου σε όσους ανθρωπους με βοήθησαν όλο αυτο το διάστημα.
Ευχαριστώ και τον ΑTMOS για την ευκαιρία που μου εδωσε να ειμαι στο συντονισμό και να δώ καποια πραγματα από την άλλη μεριά, όχι την απέναντι πάντως, και ετσι να εχω μια γενικη ιδέα της λειτουργίας του φόρουμ.
Δεν μετανοιωνω επίσης για ότι είπα ή ότι έκανα όλο αυτο το διάστημα εδώ μεσα.Εκανα φίλους αλλά και εχθρούς.Δεν αξίζει να ασχολείσαι με όσους δεν σε πάνε, εξάλλου η βλακεία και η κουτοπονηριά δεν αλλάζει στον άνθρωπο.
Το φόρουμ ειναι μια ανοιχτη εγκυκλοπαίδεια και όχι ριγκ.Εκμεταλευτειτε οτι μπορει να σας δώσει και βοηθηστε όπου και όσο μπορείτε.
Ελπίζω να μην κουρασα. :bye:
Ελπίζω να μην επιστρέψω... :wall:
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 08, 2012, 23:44 από malamadre »

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στόχος μου είναι η πλήρης διακοπη ολων των εισπνεόμενων...
« Απάντηση #40 στις: Οκτωβρίου 08, 2012, 22:40 »
Κωστα  :thumpup: :thumpup: :thumpup:
Εμεις τωρα θα δουμε, ας ερθει πρωτα η επιθυμια για διακοπη και βλεπουμε  ::)

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Στόχος μου είναι η πλήρης διακοπη ολων των εισπνεόμενων...
« Απάντηση #41 στις: Οκτωβρίου 08, 2012, 22:52 »
Μπραβο Κωστα τετοια νεα ειναι απο τα καλυτερα ... σου ευχομαι ετσι με τετοιο ζηλο και  θεληση να εισαι παντα .. και θα ηθελα να  σε εβλεπα και μετα απο 3 μηνες εδω  να μας λες  τα δικα σου να περνουμε θαρρος και εμεις .. ειναι πολυ συμαντικο να ακουμε ιστοριες με επιτυχια  ;) ;) ;) :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος NewHolborn

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στόχος μου είναι η πλήρης διακοπη ολων των εισπνεόμενων...
« Απάντηση #42 στις: Οκτωβρίου 08, 2012, 23:15 »
Και παλι μπραβο και απο μενα malamadre!
Χαιρομαι που εγραψες τελικα κατι πριν μας αφησεις (Σαν ατμιστης. Δεν ξερω αν θα επισκεπτεσε το φορουμ που και που...) και θα προτεινα να κανουν το ιδιο και σε οσους ακολουθησουν ή ακολουθησαν τον ιδιο δρομο με σ'ενα, ετσι για να παιρνουμε δυναμη οσοι θελουμε στο μελλον να κανουμε το ιδιο, γιατι ειναι λυπητερο να μαθαινουμαι οτι ενας συνατμιστής κοβει και το η.τ. απο τις αγγελιες... και ακομα πιο λυπητερο να μην το μαθαινουμαι καθολου.
Πιστευω τετοιες κινησεις αξιζουν ενα ξεχωριστο νημα. Θα πρότεινα στον Ατμος και καρφιτσωμένο αν γινοταν.. ετσι για να δειχνουμε στον κοσμο οτι το η.τ. μπορει να γινει και τροπος διακοπης του κ.τ. ή ολων των εισπνεόμενων ας πουμε.


PS
Ειμαι ο Newholborn... :) το Old Holborn ειναι παρελθον...
Ααα και αν καποια στιγμη ξαναγυρισεις στο η.τ. που δεν στο ευχομαι... ακομα και στο κανονικο που ΔΕΝ ΣΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ!... Ανθρωποι ειμαστε... εδω ειμαστε...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 08, 2012, 23:23 από NewHolborn »

Αποσυνδεδεμένος jimbeam

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Στόχος μου είναι η πλήρης διακοπη ολων των εισπνεόμενων...
« Απάντηση #43 στις: Οκτωβρίου 08, 2012, 23:23 »
Πολλα μπραβο στον φιλο κ εμενα ο σκοπος μου ειναι ο ιδιος κ θα ακολουθησω τα βηματα σου

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στόχος μου είναι η πλήρης διακοπη ολων των εισπνεόμενων...
« Απάντηση #44 στις: Οκτωβρίου 08, 2012, 23:47 »

PS
Ειμαι ο Newholborn... :) το Old Holborn ειναι παρελθον...
Ααα και αν καποια στιγμη ξαναγυρισεις στο η.τ. που δεν στο ευχομαι... ακομα και στο κανονικο που ΔΕΝ ΣΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ!... Ανθρωποι ειμαστε... εδω ειμαστε...
εχεις δίκιο φίλε από λάθος μου σου άλλαξα το όνομα.... :laugh1:
τώρα ειναι οκ.... :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180295 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8264 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33896 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534603 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59707 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237215 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 545 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14038 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136090 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085153 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35310 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10090 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12