vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

308 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, tony1976, camber, mathimatikos1966

Twitter

Χωρίς ΗΤ, τι γίνεται τώρα ? Μήπως το ΗΤ είναι η καλύτερη μέθοδος απεξάρτησης?

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Τον δεύτερο μήνα που άτμιζα αποφάσισα να κοψω τη νικοτίνη
4 μέρες δεν έβαλα νικοτίνη ,  είδα ότι το ανέχτηκα πολύ καλα με συνέπεια μόνο ελαφρύ εκνευρισμό. Ξανάρχισα να ατμίζω νικοτίνη έτσι όπως και με το ΚΤ, δηλαδή άτμισα  λίγο , την άλλη μέρα περισσότερο κλπ
Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν η ευκολία που πέρασα σε non και το χρονικό διάστημα των 4 ημερών. Όσοι με ξέρουν ή απο το φόρουμ και έχουν  διαβάσει το ημερολόγιο μου γνωρίζουν ότι στην κλιμακα εθίσματος  στο τσιγάρο έπαιρνα 10 στα 10, 34 χρόνια χωρίς να το κόψω ούτε 1 μέρα και 2-3 πακέτα την ημέρα.
Γράφω αυτό το θέμα  γιατί προχτές μου έτυχε το εξης
Ξεκινάω απ το σπίτι για 4ωρη εργασία ( με τις μετακινήσεις 5 ώρες)
Όπως πάντα χώνω στην τσάντα μου υγρά, μπαταρίες , mod κλπ
Φτάνω στο χώρο εργασίας και με φρίκη διαπιστώνω ότι δεν έχω πάρει ΟΥΤΕ 1 ατμοποιητή μαζί μου.
Η πρώτη σκέψη μου είναι να παω στο περίπτερο. Μετά όμως από ώριμη σκέψη το παίρνω απόφαση ότι θα την βγάλω έτσι...
Με έκπληξη διαπιστώνω κάθε ώρα που περνάει ότι το άτμισμα ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ! (υπογραμίζω το καθόλου)
Φυσικά μόλις γύρισα σπίτι το ντουμάνιασα.
Όταν  κάπνιζα δεν μου ήταν αδιανόητο να μείνω 5 ώρες χωρίς τσιγάρο, αλλα μου ήταν αδιανόητο ΝΑ ΜΗ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ που είμαι 5 ώρες χωρίς τσιγάρο.
Μήπως τελικά έχουμε απεξαρτηθεί και δεν το ξέρουμε ?
Καταθέτω αυτή την εμπειρία για να βρω παρόμοιες απο συνατμιστές.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 29, 2010, 22:28 από Abet »

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Κι εγώ πρόσφατα χρειάστηκε να βρεθώ για 3 ώρες σε χώρο που δεν γινόταν να ατμίσω, και δεν ένιωσα καθόλου άσχημα ουτε ενκνευρίστηκα ουτε τίποτε πράγμα πολύ αξιοσημείωτο για μένα μια που ήμουν βαρύς καπνιστής.
Οταν βρέθηκα πάλι σε χώρο που μπορούσα, οι πρώτες τζουρες με χτύπησαν κατακέφαλα (16mg)...

Το η.τ. είναι η λύση...

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Αυτό το θέμα έχει εκπλήξει και μένα. Κάπνιζα 23 χρόνια. Είμαι ατμιστής εδώ και μία εβδομάδα.

Κάθε πρωί, το πρώτο πράγμα που σκεφτόμουν ήταν να γίνει ο καφές για να ανάψω τσιγάρο. Στη συνέχεια της μέρας, το μάξιμουμ που μπορούσα να ανεχτώ να μείνω χωρίς τσιγάρο ήταν δύο ώρες. Μετά από το δίωρο για το καλό το δικό μου και των συνανθρώπων μου οπωσδήποτε έβρισκα τρόπο να ανάψω τσιγάρο (σκότωνα άνθρωπο από τα νεύρα μου).

Και όμως, πλέον δεν τσακίζομαι να ατμίσω μόλις ξυπνήσω... Εχθές έβαλα δύο συνεχόμενα φιλτράκια non και μετά (από 6 ώρες) είχα απλά εκνευριστεί λίγο και πήρα καμια δεκαριά τζούρες med για να ισιώσω. Δύο ώρες στα jumbo με τις γυναίκες της ζωής μου δεν είναι πλέον αιτία να ψάχνω αφορμή για να τσακωθώ με όλο τον κόσμο, πρώτα κουράζομαι και μετά με απασχολεί το πότε θα φύγουμε για να ατμίσω.

Μήπως τελικά κόβουμε την εξάρτηση και δεν το έχουμε καταλάβει; Μήπως κάποιο άλλο συστατικό του τσιγάρου μας "σπρώχνει" να θέλουμε τη νικοτίνη τόσο πολύ και κόβοντας αυτό το συστατικό μετά η νικοτίνη δεν μας είναι τόσο απαραίτητη; Ξύπνησε ο λιακό μέσα μου και λέω τώρα, μην τα παίρνετε τοις μετρητοίς :p

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Ούτε 3-5 ώρες δεν αντέχετε? 23 χρόνια κάπνιζα αλλά μπορούσα και 12 ώρες χωρίς τσιγάρο. Όταν αναγκαζόμουν εννοείται λόγω δουλειάς! Δεν εννοώ να κάθομαι στον καναπέ μου και να περνάει 5ωρο χωρίς τζούρα! Πάντως Abet, κάνε άλλη μια δοκιμή χωρίς νικοτίνη. Δεν αποκλείεται τελικά. Όλα στο μυαλό είναι. :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Παράθεση
Μήπως τελικά κόβουμε την εξάρτηση και δεν το έχουμε καταλάβει; Μήπως κάποιο άλλο συστατικό του τσιγάρου μας "σπρώχνει" να θέλουμε τη νικοτίνη τόσο πολύ και κόβοντας αυτό το συστατικό μετά η νικοτίνη δεν μας είναι τόσο απαραίτητη; Ξύπνησε ο λιακό μέσα μου και λέω τώρα, μην τα παίρνετε τοις μετρητοίς :p

Αυτό αναρωτιέμαι και γω zoobi μετά απο 5 μήνες άτμισμα
Στα πρώτα βήματα ΗΤ , έχεις γερές άμυνες και δεν μπορείς να κρίνεις το βαθμό απεξάρτησης , αλλά όσο προχωράει το πράγμα νομίζω ότι η απεξάρτηση απο το ΗΤ σε σχέση με το ΚΤ είναι πολύ ευκολότερη

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
vasillis γνωρίζω τη φύση της δουλειάς σου και είναι φυσικό να προσαρμόζεσαι σε 12 ώρες μη καπνίσματος. Και γω το ίδιο θα έκανα. Αλλά άν δεν είχα  stop απο ανάγκη κάπνιζα τον άμπακο , όπως και συ φαντάζομαι

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
vasillis γνωρίζω τη φύση της δουλειάς σου και είναι φυσικό να προσαρμόζεσαι σε 12 ώρες μη καπνίσματος. Και γω το ίδιο θα έκανα. Αλλά άν δεν είχα  stop απο ανάγκη κάπνιζα τον άμπακο , όπως και συ φαντάζομαι
Δυστυχώς κι εγώ! :( Είναι όμως πλέον παρελθόν. Πάντως, τώρα με το η.τ. όταν βρίσκομαι εκτός σπιτιού μπορεί και να μην το πάρω μαζί μου. Δεν εννοώ φυσικά για καφέ ή ποτό αλλά για εξωτερικές δουλειές.

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Ούτε 3-5 ώρες δεν αντέχετε? 23 χρόνια κάπνιζα αλλά μπορούσα και 12 ώρες χωρίς τσιγάρο. Όταν αναγκαζόμουν εννοείται λόγω δουλειάς! Δεν εννοώ να κάθομαι στον καναπέ μου και να περνάει 5ωρο χωρίς τζούρα! Πάντως Abet, κάνε άλλη μια δοκιμή χωρίς νικοτίνη. Δεν αποκλείεται τελικά. Όλα στο μυαλό είναι. :hmmm:
Εξαρτάται και από τη δουλειά. Αν κουράζεται το σώμα, το τελευταίο που ζητάει είναι τσιγάρο (άσε που μετά από ζωηρή άσκηση εκκρίνεται στον οργανισμό μας ντοπαμίνη οπότε τη δόση χαράς την παίρνει το σώμα). Αν όμως κάθεσαι σε ένα γραφείο όλη μέρα...

Μπορεί πάντως απλά να ήσουν ελαφρά έθισμενος (σαν τον αδερφό μου). Κλείνει ο λαιμός του, σταματάει το τσιγάρο, ανεβάζει δέκατα, σταματάει το τσιγάρο, μπαίνει ο πλούτωνας στους ιχθείς, σταματάει το τσιγάρο, έχει τζακ ποτ στο τζόκερ, σταματάει το τσιγάρο... Υπό φυσιολογικές συνθήκες όμως καπνίζει 25-30 τσιγάρα την ημέρα.

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Μπορεί πάντως απλά να ήσουν ελαφρά έθισμενος (σαν τον αδερφό μου). Κλείνει ο λαιμός του, σταματάει το τσιγάρο, ανεβάζει δέκατα, σταματάει το τσιγάρο, μπαίνει ο πλούτωνας στους ιχθείς, σταματάει το τσιγάρο, έχει τζακ ποτ στο τζόκερ, σταματάει το τσιγάρο... Υπό φυσιολογικές συνθήκες όμως καπνίζει 25-30 τσιγάρα την ημέρα.
Η αλήθεια είναι ότι με κλεισμένο λαιμό ή πυρετό δεν υπήρχε περίπτωση να καπνίσω! Επίσης, όταν ξυπνούσα, πρώτα έπινα καφέ και μετά από καμιά ώρα άναβα τσιγάρο. Μετά βέβαια του έδινα και καταλάβαινε!

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Παιδιά συμφωνώ οτι "κάτι συμβαίνει" με το ΗΤ ..Στην δικιά μου περίπτωση πιάνω τον εαυτό μου το πρωί να πίνει 5-6 τζούρες καφέ και να βάζει αργότερα το ΗΤ στο στόμα του χωρίς να τρέχει τίποτα...Αυτο το 10 λεπτο δεν υπήρχε οταν κάπνιζα κανονικά τσιγάρα...

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Θα συμφωνήσω κι εγώ παιδιά. Αυτό που λες Abet κι εγώ το διαπίστωσα 2-3 μήνες μετά. Τον πρώτο μήνα που μου έτυχε να είμαι έξω και να χαλάσει ο ατμ, έτρεξα κατευθείαν στο περίπτερο. Μεσα σε ένα βράδυ έκανα μισό φακελάκι Craven. Πρίν κανα μήνα έφυγα βιαστικά από το σπίτι και τα ξέχασα όλα. Πέρασα όλη την μέρα χωρίς και δεν με πείραξε καθόλου. Πραγματικά αισθάνομαι ότι το ελέγχω. Δεν ατμίζω από εξάρτηση, αλλά επειδή το γουστάρω!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
atloupa έχεις πείρα στο ΗΤ
Το "γουστάρω" είναι μια έκφραση που έχω ακούσει απο πολλούς . Μεταξυ των άλλων και απο asala που γύρισε εν μερει στο ΚΤ αλλά τώρα κάνει προσπάθεια να επανέλθει.
Επιστημονικά πρέπει να υπάρχει μια εξήγηση
ή το ΚΤ  έχει και άλλους τρόπους πλην νικοτίνης για εθισμό ( στους ινδιάνους που κάπνιζαν φύλλα καπνου δεν αναφέρθηκε ποτέ εθισμός σε τέτοιο βαθμό)
ή στο ΗΤ η νικοτίνη λόγω απορόφησης της στο ανώτερο αναπνευστικό , αργεί να δώσει τη δόση μας , οπότε δεν αισθανόμαστε άμεση στέρηση .
Κάνω δυο λογικες υποθέσεις που οι αύριο ερευνητές μπορεί να ψάξουν.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 30, 2010, 00:57 από Abet »

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Abet για την πρώτη υπόθεση που κάνεις είμαι απόλυτα σίγουρος. Αν η μεγάλη εξάρτηση ήταν από τη νικοτίνη τότε οι τσίχλες και τα τσιρότα θα κάναν θαύματα. Αν ήταν απλά η κίνηση σίγουρα θα ήταν ακόμα ευκολότερο. Πιστεύω πως την χειρώτερη εξάρτηση την προκαλούν τα χημικά πρόσθετα του τσιγάρου. Η δεύτερη υπόθεσή σου είναι επίσης πολύ πιθανή. Στο η.τ. πιστεύω πως αυτό που προκαλεί μεγάλη εξάρτηση είναι το επίπεδο των ατμιστών. Δεν τολμώ να κόψω το η.τ. για να έχω δικαιολογία να τα λέμε φίλε μου.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
ακούγεται λογικό αυτό που λες

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Δηλαδη , αν δεν άκουγες AC/DC θα έλεγα οτι έχεις απόλυτο δίκιο  :laugh1: :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 44 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8757 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181235 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34290 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537770 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60236 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238460 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 712 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16548 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137708 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085815 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35711 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro