vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

526 επισκέπτες, 8 χρήστες
Tem, dkostas, Jorge, webtool, manoslykos, billias7815, th3ofilos, grag

Twitter

Η δεύτερη προσπάθειά μου να κόψω το ΚΤ!

Απ: Η δεύτερη προσπάθειά μου να κόψω το ΚΤ!
« Απάντηση #300 στις: Φεβρουαρίου 18, 2014, 21:20 »
Καλησπερα φιλε! Θα τα καταφερεις, ολα μια αποφαση ειναι και σε βλεπω αποφασισμενο!
Το καταλαβες το λαθος που ειχες κανει που ηταν να ριξεις τοσο γρηγορα την νικοτινη ειδικα σε 0. Και το 12 που κανεις δεν ειναι και πολυ οποτε μην σε αγχωνει.


Την 2η εβδομαδα ατμισματος λεω ειμαι ετοιμος ας ριξω την νικοτινη στα 6mg απο 12. Ε το βραδυ ημουν ετοιμος να παω να παρω καπνο..ευτυχως ειχα κρατησει καβατζα λιγα ml απο το προηγουμενο υγρο. Θελει τον χρονο του  :)


Να σαι καλά φίλε μου. Την πάτησα τότε γιατί έκανα τσιγάρα με 0,1 mg (βέβαια μπόλικα, 1,5+ πακέτο) και θεώρησα πως θα μπορούσα γρήγορα να ρίξω τη νικοτίνη. Τώρα όπως έγραψα είμαι στα 12, το πρωί με χτυπάει στο λαιμό φουλ έξτρα αλλά θα το συνηθίσω και κυρίως δεν έχω καμία μα καμία όρεξη για τσιγάρο.

Αποσυνδεδεμένος jhon100

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η δεύτερη προσπάθειά μου να κόψω το ΚΤ!
« Απάντηση #301 στις: Φεβρουαρίου 18, 2014, 21:49 »
Τωρα ξερεις τι εφταιξε την πρωτη φορα, οποτε εισαι προετοιμασμενος.
Ευστοχες οι παρατηρησεις του haigs.
Γινεται πιο ευκολο αν το πιστεψεις πραγματικα.
Καπνιζα 30+ χρονια camel, ειμαι απο τον Αυγ καθαρος και συνεχιζω.
Σιγουρα δεν εχω κατι παραπανω απο σενα.  :)

Αποσυνδεδεμένος marts

  • *
  • 37
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Η δεύτερη προσπάθειά μου να κόψω το ΚΤ!
« Απάντηση #302 στις: Φεβρουαρίου 18, 2014, 22:01 »
Στάνταρ πιστεύω κι εγώ ότι είναι πολύ καλή εποχή για προσπάθεια με το ητ...οι βελτιώσεις με βάση τις εμπειρίες που διαβάζω στο φόρουμ, τα τελευταία δύο χρόνια και μόνο, είναι πολύ μεγάλες (αν το δω σε βάθος χρόνου πρέπει να είναι τεράστιες). Είναι πολύ καλή συγκυρία να ξαναπροσπαθήσει κανείς και 2η και 3η και ν-οστή φορά αν γίνεται. Πραγματικά αν παλιότερα υπήρχαν αντιξοότητες, είναι κρίμα να μη γίνει ξανά προσπάθεια, τώρα που τα πράγματα έχουν βελτιωθεί πολύ και βελτιώνονται και μέρα με τη μέρα.


Εγώ δυόμιση μήνες είμαι μόνο με το ητ και συνέχεια πέφτω σε κάτι αναβαθμισμένο και με πολύ προσιτή τιμή, που κάνει την προσπάθεια ακόμη πιο εύκολη. βέβαια και πάλι ο ρόλος του φόρουμ, των εμπειριών και της πείρας που υπάρχει πάνω στα θέματα βοηθάει πολύ και κάνει την κατάσταση πολύ πιο άνετη νομίζω. Διαβάζοντας βγαίνει πάντα πολύ άκρη αλλά το κυριότερο είναι η ψυχολογική υποστήριξη για κάθε νέα προσπάθεια, όσες άσχημες και να ήταν οι εμπειρίες στο παρελθόν κι όσο μεγάλο το κόλλημα με το κτ. Όλοι σε αυτά τα λούκια ήμασταν κι από αυτά προσπαθούμε να βγούμε...

Απ: Η δεύτερη προσπάθειά μου να κόψω το ΚΤ!
« Απάντηση #303 στις: Φεβρουαρίου 24, 2014, 15:36 »
Εγω να πω την αληθεια, απο οταν ξεκινησα το ηλ. τσιγαρο τον Αυγουστο δεν ξαναβαλα κανονικο καρκινοσωληνα στο στομα μου και εδν μου ελειψε κιολας. Βεβαια ατμιζω 20mg νικοτινη και το εχω ψιλοπιπιλα, αλλα και παλι αμα προσπαθησω να καπνισω τσιγαρο μου βρωμαει, δεν εχει γευση κτλ κτλ. Πραγματικα δεν καταλαβαινω πως καποιος επιστρεφει στο τσιγαρο  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος stelios365

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η δεύτερη προσπάθειά μου να κόψω το ΚΤ!
« Απάντηση #304 στις: Φεβρουαρίου 24, 2014, 15:48 »
εγω νομιζω οτι καποιοσ γυρναει στο κανονικο τσιγαρο οταν αντιμετοπισει καποιο προβλημα οπως ατμοποιητη υγρο και δεν μπορει να ασχολιθει λογο δουλειας

Απ: Η δεύτερη προσπάθειά μου να κόψω το ΚΤ!
« Απάντηση #305 στις: Φεβρουαρίου 24, 2014, 16:03 »
Ακριβως. Για αυτο και ειναι σημαντικο να παρει καποιος κατι αξιοπιστο οταν ξεκιναει. Δεν θα προτεινα επισκευασιμο για αρχη σε καποιον, αλλα υπαρχουν ενα σωρο καλες επιλογες.




Διαγραφη αμεσης παραθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 24, 2014, 16:16 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος chdimis

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
Απ: Η δεύτερη προσπάθειά μου να κόψω το ΚΤ!
« Απάντηση #306 στις: Ιουνίου 23, 2014, 16:34 »
 Γνωρίζω πως το τόπικ είναι παλιό αλλά δεν μπορώ ν ανοίξω νέο οπότε είπα να πω τον νταλκά μου εδώ.

Από το Νοέμβριο του 11 είμαι μέλος, τότε που έψαχνα να το "γυρίσω" κι εγώ. Είχα αγοράσει τότε ένα σετ Ego-T αλλά αγανάκτησα και το παράτησα αφού είχα κλείσει ένα μήνα με πολύ προσπάθεια. Όχι τόσο για την επιθυμία του κτ ίσα ίσα που το απολάμβανα και περισσότερο τη γεύση στο φαγητό, αλλά μου είχε σπάσει τα νεύρα αφού είχα δώσει ~200€ σε ένα μήνα σε ατμοποιητές-μπουκαλάκια.Οι άτμο τότε μου πήγαιναν 2-3 μέρες και αγόραζα θυμάμαι 5€ το τεμάχιο και τα έπαιρνα σε λωρίδες.

Όποια σήκωναν επισκευή τα επισκεύαζα κιόλας. Το αποκορύφωμα ήταν όταν ξέρασε τα σωθηκά του στο σακάκι και μου τα κανε όλα μ.. γιατί είχε ξεχειλώσει εκείνη η τάπα σιλικόνης.Έτσι το παράτησα και δεν ήθελα ούτε να το βλέπω.

Υπήρχαν και από τότε καλές λύσεις και τα mod  ήταν στους τόρνους θυμάμαι αλλά δεν είμουν διατεθημενος για περεταίρω έξοδα.Από τότε ... στρίβω.
Είδα πως η τεχνολογία έχει προχωρήσει αρκετά, οι επιλογές γίνανε πολύ περισσότερες, οι τιμές πέσανε πολύ  και προχώρησα σε νέα αγορά ενος mod, μπαταρίες, φορτιστές και τον Kayfun Lite με σύρματα-κορδόνια.Επειδή γνωρίζω την διαδικασία και το έχω δοκιμάσει δεν πιστεύω να έχω κανα πρόβλημα και ο λόγος που πήγα σε επισκευάσιμο ήταν πως δεν ήθελα να μπλέξω πάλι στο κάηκε το ένα - χάλασε το άλλο.
Ερώτηση:Μια φρέσκια κεφαλή επισκευασμένη μετά από πόσα ml (περίπου) παραδίδει πνεύμα;Είτε να κοπεί η αντίσταση είτε να βαράει κούφιες.Η επισκευη πάντως μου φαίνεται γελοία μιας και ασχολούμαι με ηλεκτρονικά εδώ και 20 χρόνια περίπου.

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η δεύτερη προσπάθειά μου να κόψω το ΚΤ!
« Απάντηση #307 στις: Ιουνίου 23, 2014, 16:38 »
Καλη αρχη καταρχας, κατα δευτερον... οι αντιστασεις που φτιαχνεις κρατανε απο 1 μερα εως και 2 βδομαδες αναλογα ποσο ατμιζεις και κυριως τι υγρο ατμιζεις. Αν δεις να πεφτει πολυ η αποδοση στην γευση τοτε ηρθε η ωρα για αλλαγη ;)

Αποσυνδεδεμένος vd

Απ: Η δεύτερη προσπάθειά μου να κόψω το ΚΤ!
« Απάντηση #308 στις: Αυγούστου 09, 2014, 21:45 »
chdimis κι εγώ κάπως έτσι την είχα πατήσει την πρώτη φορά που το ξεκίνησα

Αποσυνδεδεμένος agaida

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η δεύτερη προσπάθειά μου να κόψω το ΚΤ!
« Απάντηση #309 στις: Νοεμβρίου 16, 2014, 20:20 »
Μετα απο πολυ καιρο γυρισα εχτες και στο η.τ και στο forum.
Ατμιζα για ενάμιση χρονο χωρις κανενα κ.τ αλλα κατι λαθος σεταρισματα στον επισκευασιμο  bulli (A2) κατι χαλασμενες μπαταριες που με αφηναν μπουκαλα κατι οι γυρω μου με τις εξυπναδες "ακουσα οτι το η.τ ειναι χειροτερο" "ακουσες στις ειδήσεις τι ειπαν για τον ατμο"αρχισα παλι το καπνισμα .
Αποφασησα παλι να δωσω μια ευκαιρια στον ευατο μου με το γεγονος οτι στην οικογένεια μου εχουμε ιστορικο καρκινου (εχασα τον πατερα μου και προσφατα διάγνωση καρκινου και στη μητερα μου)χωρις να εχουν κανει ποτε τσιγαρο... ξεκίνησα απο εχτες το η.τ.
Αγορασα ενα IJUST και απο εχτες ατμιζω παλι .
Καλο ατμισμα σε ολους και καλη συνέχεια !!

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Η δεύτερη προσπάθειά μου να κόψω το ΚΤ!
« Απάντηση #310 στις: Νοεμβρίου 16, 2014, 20:56 »
Με παρόμοιο ιστορικό κι εγώ και άμεσες επιπτώσεις στην υγεία μου από το κ.τ. (δύσπνοια κ.λ.π.) ξεκίνησα. Αισθάνομαι τυχερή που γνώρισα το άτμισμα , αλλαγές είδα άμεσα και ελπίζω ότι δίνω μια ευκαιρία στον εαυτό μου. Σου εύχομαι ειλικρινά καλή επιτυχία και..επιμονή και πίστη! :yes:

Αποσυνδεδεμένος bykostas

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η δεύτερη προσπάθειά μου να κόψω το ΚΤ!
« Απάντηση #311 στις: Νοεμβρίου 16, 2014, 21:53 »
οι προσπάθειες να το κοψω τελείος το κτ έγιναν πραγματικότητα όταν το σταμάτησα εντελώς και δεν το μπέρδευα με το κ.τ. όσο καιρό προσπαθούσα να το κόψω και κάπνιζα και κτ μαζί με ητ όλο στο ητ κατι μου έφτεγαι. οταν δεν ξαναβακα στο στόμα που κτ και i pg δεν με ενοχλούσε και τα αρώματα τα καταλάβενα πολυ πιο ωραία

Αποσυνδεδεμένος kostasfmx

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
    • computermods
Απ: Η δεύτερη προσπάθειά μου να κόψω το ΚΤ!
« Απάντηση #312 στις: Ιουλίου 20, 2016, 22:58 »
Καλησπέρα,
Τις τελευταίες βδομάδες διαβάζω στο φόρουμ σχετικά με τις συσκευές Ή/Τ και τους ατμοποιητες!
Βλέπω ότι ή τεχνολογία έχει κατά πολύ προχωρήσει αλλά ακόμα τα βασικά προβλήματα βλέπω ότι παραμένουν.Για παράδειγμα διαροη υγρού ή ή κεφαλή δεν κρατεί περισσότερο από βδομάδα κτλ.
Δυστυχώς τα προβλήματα παρατηρούνται ακόμα και σε καλούς ατμοποιητες και καλά Mods!
Τα ίδια προβλήματα είχανε και το 2011 και αυτά τα προβλήματα με κάνανε να διακοψω το Ή/Τ.
Επίσης τώρα που ξαναμπηκα παρατήρησα ότι για πολλούς το Ή/Τ έχει γίνει χόμπυ και προσπαθούν να κάνουν εξομοίωση του κανονικού τσιγάρου στο Ή/Τ πχ. Τσιγαρίσιες τζουρες ,τσιγαρισια γεύση,χτυπημα στο λαιμό κτλ..
Αναρωτιέμαι αν ξεφύγουμε λίγο από τον στόχο τις διακοπής του κανονικού τσιγάρου και βρήκαμε μία νέα εναλλακτική πιο υγιείς μέθοδο για να καπνίζουμε!
Τέλος να αυτοσυστυθω μιας και δεν το εκανα στην αρχή πρώην ατμιστης (2 φορές για μεγάλα διαστήματα, μετά ΜΗ καπνιστής και ΜΗ ατμιστης ,τώρα για χ και ψ λόγους καπνιστής με την ελπίδα να περάσω στο Ηλεκτρονικό ξανά και μετά πλήρη αποχή από όλα!
Υ.Γ. οφείλω να πω ότι έχω χάσει την μπάλα ,αναθεμα κι αν καταλαβαίνω όλα που γράφεται σχετικά με τα Watt,ohm κτλ.
Υ.Γ 2 θέλω να ξανατμισω αλλά με κόβει το γεγονός των προβλημάτων που ανέφερα πιο πάνω στους ατμοποιητες κτλ.

Απο συγχώνευση
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 21, 2016, 00:23 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η δεύτερη προσπάθειά μου να κόψω το ΚΤ!
« Απάντηση #313 στις: Ιουλίου 20, 2016, 23:04 »
φιλε μου ξανα καλως ορισες.
κ εγω μετα απο μια 15μηνη αποχη, ψιλοεχασα λιγο το τοπι.
αλλα δεν ειναι κ κατι πολυ δυσκολο να μπεις στο κλιμα.
πλεον ολα ειναι καλυτερα σε σχεση με το μακρυνο 2009 που ξεκινησα. 
καλυτερα σε ολα. κ σε υγρα, κ σε υλικο, κ σε τιμες.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η δεύτερη προσπάθειά μου να κόψω το ΚΤ!
« Απάντηση #314 στις: Ιουλίου 20, 2016, 23:26 »
Για παράδειγμα διαροη υγρού ή ή κεφαλή δεν κρατεί περισσότερο από βδομάδα κτλ.

Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη που θα είμαι λίγο απότομος αλλά:

Προτιμάς να δίνεις 5 ευρώ κάθε 1-2 μέρες για τσιγάρα αντί 3.5 ευρώ την εβδομάδα για κεφαλή??? 
Προτιμάς να επιβαρύνεις την υγεία σου γιατί μπορεί ενδεχομένως να έχεις μια διαρροή???
Αυτά είναι το προβλήματα που σε κρατάνε στο κανονικό τσιγάρο???
Μήπως απλά ψάχνεις δικαιολογίες?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8442 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180830 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34084 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537046 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59968 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237911 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 612 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16142 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136226 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085475 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35534 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10380 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12