vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

276 επισκέπτες, 7 χρήστες
tibolaso, paiktaras, dkostas, tapantari, grag, Jorge, Mimhsdr

Twitter

Πρώτη μέρα ατμιστής (τρυφερό πόδι) - εντυπώσεις

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Κατ' αρχήν καλώς σας βρήκα  :)

Προχθές το βράδυ έτυχε να επισκεφθώ ένα blog και να διαβάσω ένα θέμα σχετικά με το ηλεκτρονικό τσιγάρο (μέχρι τότε απλά ήξερα πως υπήρχε και αυτό).

Ο γούγλης πήρε φωτιά και ψιλοχάθηκα ανάμεσα σε πολλές δεκάδες "επαναστατικά προϊόντα", τα "καλύτερα που κυκλοφορούν", τα "μοναδικά με πιστοποιήσεις" κ.λ.π. Έπρεπε λοιπόν να βρω κάποιο χώρο όπου χομπίστες συζητούν χωρίς φόβο και πάθος για το ηλεκτρονικό τσιγάρο μήπως και βγάλω καμία άκρη.

Έτσι βρήκα το forum σας. Αφού διάβασα καμιά 50αριά θέματα μονοκοπανιά αποφάσισα πως αρκετά βρωμοκόπησα το σπίτι μου με καπνό, μαύρισα τα πνευμόνια μου με πίσσα και τουμπάνιασαν τα αυτιά μου από τις ιαχές της συζύγου μου σχετικά με την κάπνα.

Ψάχνοντας λοιπόν να βρω από που να αρχίσω, θεώρησα - απ' όσα γράφετε - ως ασφαλείς επιλογές ενός άσχετου, το evo της intellicig και το black line της nobacco. Και πήρα το evo.

Εχθές, πρώτη μέρα αγοράς του evo, ξεκίνησα δυναμικά αποφασισμένος να μην ανάψω καθόλου συμβατικό τσιγάρο καθ' όλη τη διάρκεια της ημέρας. Και θα το είχα καταφέρει αν δεν έμενα 2 φορές από μπαταρία! Παρ' όλ' αυτά αντί για τα τυπικά 30 συμβατικά τσιγάρα άναψα μόνο 6 οπότε το θεωρώ πρόοδο. Παρήγγειλα λοιπόν μία ακόμα μπαταρία (χειροκίνητη αυτή τη φορά). Ένα ακόμα που με χάλασε ήταν και η επιλογή μου να πάρω φιλτράκια με χαμηλή περιεκτικότητα νικοτίνης (μηδενικό χτύπημα). Επίσης, από το ολοήμερο ρούφα -πλην ωρών φόρτισης- το βράδυ πονούσαν οι μύες του λαιμού μου. Έτσι σήμερα παρήγγειλα υγρό medium ώστε νιώθω τη τζούρα. Κάτι άλλο που με χάλασε είναι το υγρό που τρέχει καμιά φορά από το φιλτράκι μετά από δυνατές τζούρες αλλά νομίζω πως σύντομα θα συνηθίσω πόση δύναμη ακριβώς πρέπει να βάζω και για πόση ώρα.

Πως μου φάνηκε η όλη εμπειρία λοιπόν. Πολύ καλή! Με τόση ποικιλία υγρών, πιστεύω πως θα βρω ποιά μου ταιριάζουν. Θα αρχίσω σιγά σιγά να ολοκληρώνω τη συλλογή μου με υγρά, μπαταρίες, ατμοποιητές, διαφορετικούς τύπους η/τ κ.λ.π. Καπνίζω - η καλύτερα ατμίζω - όπου θέλω, όσο θέλω χωρίς να ενοχλώ τους άλλους και χωρίς να επιβαρύνω τον οργανισμό μου όσο με το τσιγάρο.

Νομίζω όμως πως εύκολα ξαναγυρίζει κάποιος στο κανονικό τσιγάρο αν δεν είναι σχετικά αποφασισμένος και δεν το βλέπει και λίγο σαν χόμπυ. Θέλει προεργασία ώστε να μην μείνεις από μπαταρία στο δρόμο, να μη μείνεις από ατμοποιητή στο ταξίδι, να μη μείνεις από υγρά το Σαββατοκύριακο. Δε θα με χαλούσαν δηλαδή μπαταρίες που κρατάνε 24 ώρες, ούτε φιλτράκια που κρατάνε 24 ώρες. Εντάξει με τον ατμοποιητή δε μπορείς να κάνεις πολλά αν καεί, πρέπει να κουβαλάς δεύτερο, αλλά νομίζω πως πρέπει να το προσπαθήσουν οι εταιρίες ώστε με ένα η/τ στην τσέπη να βγάζουμε 24 ώρες χρήσης. Επίσης, βρίσκομαι σε αναζήτηση ταμπακιέρας που να παίρνει ένα η/τ ολόκληρο, 2 μπαταρίες, δεύτερο ατμοποιητή και 3-4 έξτρα φιλτράκια (ή μπουκαλάκι υγρού), όποιος ξέρει ας μου προτείνει κάποια.

Και πάλι καλώς σας βρήκα :)

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρώτη μέρα ατμιστής (τρυφερό πόδι) - εντυπώσεις
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 26, 2010, 14:05 »
Καλωσήρθες και καλή επιτυχία.  :thumpup:
Υπάρχουν αρκετοί στην παρέα μας που γνωρίζουν το evo καλά και σίγουρα μπορούν να βοηθήσουν σε ότι πρόβλημα ή απορία έχεις.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Πρώτη μέρα ατμιστής (τρυφερό πόδι) - εντυπώσεις
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 26, 2010, 14:15 »
Καλωσήρθες zoobi
Για αυτά που σε χαλάνε ...
- για τις μπαταρίες κυκλοφορούν e-cases ταμπακιέρες για φόρτιση μεχρι 3-4 φορές στο δρόμο. Ψάξε συμβατότητα για 401 ατμο ( evo) , για black line διαθέτει ο έλληνας αντιπρόσωπος
- Για το το υγρό που τρέχει  μην προσθέτεις "on the fly" υγρό στο φίλτρο, βγάλτο πλύνε το η βάλε καινούριο και γεμισε το χωρίς να ξεχειλίζει
Καλή συνέχεια

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9581
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρώτη μέρα ατμιστής (τρυφερό πόδι) - εντυπώσεις
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 26, 2010, 15:06 »
καλή αρχή και απο εμένα  :thumpup:.  Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με υγρά υψηλής περιεκτικότητας σε νικοτίνη ώστε να έχεις ένα αξιοπρεπέστερο χτύπημα που θα σε κρατήσει σε ασφαλή απόσταση απο το ΚΤ

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρώτη μέρα ατμιστής (τρυφερό πόδι) - εντυπώσεις
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 26, 2010, 15:11 »
καλή αρχή και απο εμένα  :thumpup:.  Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με υγρά υψηλής περιεκτικότητας σε νικοτίνη ώστε να έχεις ένα αξιοπρεπέστερο χτύπημα που θα σε κρατήσει σε ασφαλή απόσταση απο το ΚΤ
Της ίδιας ακριβώς άποψης είμαι και εγώ.
Αργότερα έχεις χρόνο να τη μειώσεις.

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Πρώτη μέρα ατμιστής (τρυφερό πόδι) - εντυπώσεις
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 26, 2010, 15:21 »
Σας ευχαριστώ!

Θα δω τι λένε τα medium και αν χρειαστεί προχωράω σε high.

Τα υγρά Janty τα φέρνει κάποιος στην Ελλάδα ή να τα παραγγείλω από janty europe;

Αποσυνδεδεμένος koalex

  • **
  • 181
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρώτη μέρα ατμιστής (τρυφερό πόδι) - εντυπώσεις
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 26, 2010, 16:17 »
Καλως ηρθες

Τα Janty τα φερνει το funstore όπως και το Evo που κρατας  ;)

http://www.funstore.gr/index.php?target=categories&category_id=38

Το θεμα των μπαταριων είναι το μεγάλο προβλημα του η.τ. Αν δεν πας σε mod δεν λυνεται και πολυ ευκολα εκτος αν έχεις 3-4 μεγάλες μπαταριες.

Στην αρχή και εγώ πάθαινα έναν πανικό και για να φυγω απο το σπίτι έπερνα ενα βαλιτσάκι μαζι μου με ανταλλακτικα λόγω ανασφάλειας. Στην πορεία όμως μαθαίνεις και φεύγεις με ότι χρειάζεσαι και όχι με ενα κάρο τσιμπράκαλα  ;D

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Πρώτη μέρα ατμιστής (τρυφερό πόδι) - εντυπώσεις
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 26, 2010, 17:34 »
Καλως ηρθες

Τα Janty τα φερνει το funstore όπως και το Evo που κρατας  ;)

http://www.funstore.gr/index.php?target=categories&category_id=38
Σ' ευχαριστώ. Βλέπω έχουν και pass-thru μπαταρία για το evo!

Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρώτη μέρα ατμιστής (τρυφερό πόδι) - εντυπώσεις
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 26, 2010, 17:39 »
Zoobi kαλώς σε βρίσκουμε :)

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρώτη μέρα ατμιστής (τρυφερό πόδι) - εντυπώσεις
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 26, 2010, 17:50 »
Καλώς ήρθες και καλή δύναμη  :)

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Πρώτη μέρα ατμιστής (τρυφερό πόδι) - εντυπώσεις
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 26, 2010, 19:20 »
Παράθεση
Σ' ευχαριστώ. Βλέπω έχουν και pass-thru μπαταρία για το evo!
το pass-thru δεν είναι άσχημη αγορά, θα σε γλυτώσει από αρκετούς μπελάδες. Εχε υπόψη όμως ότι όσα έχω δοκιμάσει εγώ τουλάχιστον δίνουν συνεχή μεν αλλά χαμηλότερη τάση , ιδιαίτερα στα laptops.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Πρώτη μέρα ατμιστής (τρυφερό πόδι) - εντυπώσεις
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 26, 2010, 20:13 »
Καλώς ήρθες Zoobi!
Κι εγώ νέος είμαι στο forum το οποίο είναι εξαιρετικό και οι γνώσεις που παίρνεις από αυτό φοβερές.

Το ηλ. τσιγάρο είναι θέμα συνήθειας, όπως και το κανονικό.
Εγώ το συνήθισα απο την πρώτη ημέρα και τώρα το κανονικό τσιγάρο μου φαίνεται να έχει άθλια γεύση.
Καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Πρώτη μέρα ατμιστής (τρυφερό πόδι) - εντυπώσεις
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 26, 2010, 22:16 »
Πάρε μία θήκη για φωτογραφική μηχανή και βάλε τα όλα μέσα. Εγώ ξεκινώ να βγω έξω με 4 μπαταρίες και 2-3 ατμοποιητές. ΠΟΛΥ βολικό το passthrough εάν δουλεύεις σε Η/Υ.  Και ένας δεύτερος φορτιστής, δεν θα είναι άσχημος.
Σιγά-σιγά θα μάθεις και το driping.
Επομένως, παράγγειλε ένα δεύτερο σετ και μόλις νιώσεις σίγουρος παραγγέλνεις πιο φθηνά στο heaven-gifts

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Πρώτη μέρα ατμιστής (τρυφερό πόδι) - εντυπώσεις
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 26, 2010, 22:28 »
το pass-thru δεν είναι άσχημη αγορά, θα σε γλυτώσει από αρκετούς μπελάδες. Εχε υπόψη όμως ότι όσα έχω δοκιμάσει εγώ τουλάχιστον δίνουν συνεχή μεν αλλά χαμηλότερη τάση , ιδιαίτερα στα laptops.
Αν σκεφτείς πως λόγω επαγγέλματος - web developer - περνάω σχεδόν όλη μου τη μέρα μπροστά από έναν υπολογιστή, το pass-thru είναι η καλύτερη λύση. Κρατάω και δύο μπαταρίες γεμάτες για όταν δεν είμαι κοντά σε υπολογιστή και είμαι αρχηγόπουλο  :tongue_smilie:

Αυτό που με βάζει σε σκέψεις είναι κάτι που διάβασα σε ένα άλλο θέμα. Πως δηλαδή ο ατμοποιητής χρειάζεται 1A και η usb κανονικά βγάζει 0.5A. Ισχύει; Μην πάρω καμία μητρική ή -ακόμα χειρότερα- κανένα laptop στα χέρια...

Μήπως υπάρχει κανένα pass-thru που να συνδέεται απ' ευθείας στο ups;  ;D :eyesplash:

Άσχετο, αλλά μάλλον το η/τ μου αρέσει περισσότερο απ' όσο νόμιζα. Ήμουν σε συνάντηση με πελάτη και δεν νιώθω ακόμα άνετα να τραβάω τζούρες από σφυρίχτρες με κόκκινα λαμπάκια μπροστά σε κόσμο  :tongue_smilie: , οπότε κάπνιζα συμβατικά τσιγάρα. Φεύγοντας από τη συνάντηση, με το που μπαίνω στο αυτοκίνητο, βγάζω το evo και τραβάω μερικές τζούρες σκεφτόμενος "επιτέλους". Που να πάρω και κανένα πιο σοβαρό υγρό δηλαδή...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 26, 2010, 22:35 από zoobi »

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρώτη μέρα ατμιστής (τρυφερό πόδι) - εντυπώσεις
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 26, 2010, 22:54 »
...Αν σκεφτείς πως λόγω επαγγέλματος - web developer - περνάω σχεδόν όλη μου τη μέρα μπροστά από έναν υπολογιστή...
zoobi καλώς ήρθες κι από μένα.
Μιας και είσαι web developer, μπορείς να κάνεις κάτι γι' αυτό; 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 15 8170 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 25, 2024, 21:40
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33845 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534455 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59667 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237113 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 522 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14010 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136063 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085018 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35267 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9994 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478622 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy