vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

243 επισκέπτες, 3 χρήστες
tasos1976, Jorge, camber

Twitter

Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή
« Απάντηση #225 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2012, 11:52 »
Η βάση, είναι η βάση του υγρού που ατμίζεις και εσύ, αλλα χωρίς αρώματα.
Είναι φυσικά Φυτική γλυκερίνη ή/και προπυλενογλυκόλη, και πολλοί, (συμπεριλαμβανομένου και εμού) την προτιμούν σαν ατμιστική "εμπειρία" γιατι κατα τη γνώμη μας αυτή είναι που προσομοιάζει περισσότερο το αληθινό τσιγάρο παρά τα αρώματα.
Επιπροσθέτως, με την σκέτη βάση, συνήθως, δέν έχεις το πιθανό "μπούχτισμα" της γεύσης που παρατηρείται σε πολλούς ατμιστές μετα απο καιρό με το ίδιο υγρό.
Ρίξε και μια ματιά εδώ
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,3028.0.html
αλλα και εδώ
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,10958.100.html

Αποσυνδεδεμένος cobolt

  • **
  • 329
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή
« Απάντηση #226 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2012, 11:53 »
καλημέρα σας


διάβαζα αυτά που γράψατε και ειδικά ένα σχόλιο του papou και είπα μήπως με βοηθούσατε με μια απορία μου


και εγώ μείωσα την νικοτίνη μου στα 6 mg πρόσφατα και όλα μια χαρά (αυτή την περίοδο κάνω torque της Halo)


αυτή η ρημάδα η βάση που γράφετε και ξαναγράφετε τι μέρος του λόγου είναι?


ατμίζεται ή είναι μια αηδία και μισή?

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2733.msg71219.html#msg71219
Και σε άλλες απορίες, αξίζει τον κόπο να τσεκάρουμε την εγκυκλοπαίδεια  ;)

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή
« Απάντηση #227 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2012, 11:53 »
η βάση είναι η γλυκερίνη. είτε προπυλαινική είτε φυτική είτε συνδυασμός και των δύο
το υγρό που κάνεις εσύ, αποτελείται από βαση+νικοτίνη+άρωμα.

οι βάσεις είναι είτε μηδενικές, είτε με νικοτίνη.
ο παππούς κάνει μηδενική βάση, δηλαδή χωρίς καθόλου νικοτίνη και χωρίς καθόλου άρωμα.

τις βάσεις τις χρησιμοποιούν κυρίως αυτοί που φτιάχνουν υγρά μόνοι τους.
δηλαδή αγοράζουν μια βάση (με νικοτίνη συνήθως) για παράδειγμα με 20 mg νικοτίνη και αν θέλουν να τη χαμηλώσουν αγοράζουν μαζί και μια 0mg και τα μιξάρουν. οπότε πέφτει η νικοτίνη από το υγρό που φτιάχνουν. έπειτα αν το επιθυμεί κάποιος προσθέτει και λίγες σταγόνες άρωμα από αυτά που κυκλοφορούν.

αν θέλεις να διαβάσεις, για DIY υγρά, (φτιάξτο μόνος σου δηλαδή), τα οποία θα σου στοιχίζουν και φθηνότερα από ότι τα έτοιμα πας εδώ..
http://e-kapnisma.gr/index.php/board,21.0.html
καλή περιήγηση και καλό κουράγιο στο διάβασμα! :D

Αποσυνδεδεμένος zenon

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή
« Απάντηση #228 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2012, 12:17 »



ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις, θα δω τα links που μου δώσατε με την ησυχία μου....


όσο για το "ημερολόγιο" έχω να πω τα εξής από πλευρά μου


πρωτοξεκίνησα φέτος τον Ιανουάριο, και συνεχίζω να ατμίζω μέχρι και σήμερα.


δεν τα βρήκα δύσκολα στην αρχή αλλά περιοδικά σε στιγμές όπως:
μπούκωμα του ατμοποιητή και μου ρχεται να του δώσω μια και να τον πετάξω από το παράθυρο
έχασα τον πατέρα μου τον Φεβρουάριο
άναψε τσιγάρο ο ηθοποιος στην τηλεόραση
και πάει λέγοντας.....


δηλαδή εμένα με δυσκόλεψαν στιγμές και όχι μια μεγάλη περίοδο


ταυτόγχρονα όμως με διευκόλυνε ο θάνατος του πατέρα μου..........
ήταν χρόνιος καπνιστής, πέθανε κυρίως από καρδιά και πνεύμονα
έχετε δει αναρόφηση φλεμάτων από αναροφητήρα στο πνευμολογικό? δεν θέλετε όσοι δεν έχετε δει
αυτά και άλλα πολλά είδα στο πνευμολόγικό του νοσοκομείου και είπα βαστα γερά με το η.τ.
και έτσι συνεχίζω ακόμα....




Αποσυνδεδεμένος dreamymoments

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή
« Απάντηση #229 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2012, 12:23 »
Ξαναποστάρω ένα παλαιότερο κείμενό μου για να γίνει λίγο πιο εύκολη η ζωή των καινούργιων φίλων. Όποιος θέλει κάτι να προσθέσει πολύ ευχαρίστως να το κάνει.

Μιας και πιθανολογώ ότι ένας άσχετος με το η.τ. που θέλει να ενημερωθεί έστω στα κυρίως θέματα που το αφορούν, μάλλον θα πελαγώσει στον χαμό των πολλών θεμάτων, για διευκόλυνση παραθέτω κάποιες σελίδες που πιστεύω (κατά την γνώμη μου πάντα) ότι για αρχή είναι σημαντικές..:

1ον. http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2629.0.html (ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ)

2ον. http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2689.0.html (ΒΑΣΙΚΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΤΣΙΓΑΡΩΝ)

3ον. http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2733.0.html (ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ)

4ον. http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,183.0.html (ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛ.ΤΣ.)

5ον. http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,416.0.html (ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΑΡΘΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΗΛ. ΤΣ.)

6oν. http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,3272.0.html (ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ) και

7ον. http://e-kapnisma.gr/index.php/board,22.0.html (ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΙ, ΕΜΠΟΡΟΙ ΗΛ.ΤΣ.)

Παραθέτω και ένα link εκτός φόρουμ που το βρίσκω και αυτό πολύ ενδιαφέρον όσον αφορά την σύγκριση η.τ. και κ.τ.
http://www.electroniccig.gr/elektronikotsigaro/ugeia/episemessugkritikesmeletestouelektronikoumetoparadosiakotsigaro.html (Επίσημες συγκριτικές μελέτες του ηλεκτρονικού με το παραδοσιακό τσιγάρο)

Αν η προσπάθειά σας στεφθεί με επιτυχία, που το εύχομαι ολόψυχα, τότε έχετε όλο τον χρόνο να χαθείτε ψάχνωντας το φόρουμ και διαβάζοντας πιό εξειδικευμένα θέματα, ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος nikos1970

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζεις δεν καπνίζεις.
Απ: Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή
« Απάντηση #230 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2012, 19:12 »
Και μόνο που μπορώ να συμμετέχω   σε  αυτό το θέμα  μου φτιάχνει την ψυχολογία.

Παιδιά   ....ΕΚΟΨΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ .....

Και ότι και να μου λένε εγώ  θα συνεχίζω  να ΑΤΜΙΖΩ  τα υπέροχα σε γεύση υγρά, που έχω φτιάξει

και να το απολαμβάνω !!!

Βέβαια  αν   σας  γνώριζα πριν αρχίσω να ατμίζω  θα ήταν αλλιώς  γιατί τώρα  θα  είχα  ενα  όμορφο

μοντάκι   με  αυτονομία  αστα  να πάνε  και δεν θα κουβαλούσα μπαταρίες  , φορτιστή   αυτοκινήτου


Οι  καιροί είναι δύσκολοι  και θα  συνεχίσω να  φορτόνωμαι μπαταρίες  >:(   όταν φευγώ  απο το σπίτι...


Όταν θα κάνω απόσβεση των χρημάτων  που έχω  δώσει στο να αγοράσω:

2  ΣΕΤ   EGO T (  αρα 4  μπαταρίες)... (  οι ατμοποιήτες δεν   με βόλεψαν :tongue_smilie: )

φορτίστή  αυτοκινήτου,  θήκη,  κορδόνι, μπαταριά  900αρα , υγρα , αρωματα

πηρά  8  και εχω γίνει χημικός..... :))



Τότε  θα  ψαχτώ  καλά για να  αγοράσω ενα μοντάκι 

και από όσο διαβάζω  υπάρχουν παιδιά που φτιάχνουν  ''παπάδες''

στο φτερό  και απο οτι καταλαβαίνω δεν θα μου βγεί και περιούσια. :thumpup:



Ερωτήσεις  τώρα  :


Πως  στέλνω προσωπικό μύνημα ;

Να φτιάξω  μόνος μοντάκι υπάρχει περίπτωσή;

Αν   στο άρωμα ροδάκινο που   δεν βλέπω να το  ατμίζω 
βάλω  οινόπνεύμα  θα γίνει κολώνια; ;D




Υ.Γ   έχω κολλήσει στο   (RY  69  και μαστίχα χίου :respect: )


http://www.todmuller.com/ejuice/ejuice.php

7  σταγόνες απο το πρώτο 3 απο την μαστίχα. :thumpup: )



Υ.Γ. 2   με   ζηλεύουν που ατμίζω :thumpup:



Αποσυνδεδεμένος dreamymoments

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή
« Απάντηση #231 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2012, 02:32 »

Παιδιά   ....ΕΚΟΨΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ .....

EΥΓΕ..!!!!  :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Παράθεση
Πως  στέλνω προσωπικό μύνημα ;

Πατάς πάνω στο όνομα που θέλεις  να στείλεις, σου εμφανίζει την σελίδα του και κάτω από την φώτο που έχει επιλέγεις Αποστολή ΠΜ

Παράθεση
Να φτιάξω  μόνος μοντάκι υπάρχει περίπτωσή;

Αν έχεις τις κατάλληλες τεχνικές γνώσεις, τα κατάλληλα εργαλεία και πιάνουν και τα χέρια σου και δεν δοκιμάζεις; Το πολύ πολύ να ..ανατιναχτεί στα χέρια σου  :))  :)) :))

Παράθεση
Αν   στο άρωμα ροδάκινο που   δεν βλέπω να το  ατμίζω 
βάλω  οινόπνεύμα  θα γίνει κολώνια; ;D

Για κολώνια δεν γνωρίζω αλλά αν βάλεις ζάχαρη, άστο να πάρει μια βράση και κάντο ..μαρμελάδα!!  :)) :))



Μπράβο για την προσπάθειά σου, καλή υπομονή, επιμονή και καλή συνέχεια να έχεις
  :thumpup: :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 10, 2012, 08:49 από dreamymoments »

Αποσυνδεδεμένος nikosq

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
  • Το παλεύω
Απ: Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή
« Απάντηση #232 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2012, 12:56 »
 Καλημέρα καλημέρα,
είμαι ο Νίκος (και είμαι καλά :thumpup: ) κάπνιζα (θέλω να πιστεύω ότι ο αόριστος θα είναι διαρκείας) από 19 ετών δηλ.: 45(είμαι τώρα)-19=26 χρόνια σταθερά. Τη πρώτη δεκαπενταετία Samson μπλε 50 g σε 2 ημέρες και τα υπόλοιπα 11 χρόνια Craven πάλι 50 g σε 2 ημέρες αλλά έβαλα και φιλτράκι (Τελευταία έγινε 40 g η συσκευασία οπότε έφτανα με το ζόρι τις 2 μέρες). Αντιλαμβάνεστε το βαθμό εξάρτησης (όποια φωτο και να κοιτάξω μ’ ένα τσιγάρο στο χέρι είμαι) που έχω. Θεωρώ ότι ανήκω στους τυχερούς που δεν έχω «τινάξει πέταλα» ακόμη και ότι η υγεία μου είναι σε μια καλή κατάσταση. Τον Ιούνιο συνάντησα 2 ανθρώπους που άτμιζαν η.τ. και κάπνιζαν λίγο, κουβεντιάσαμε, προβληματίστηκα :confused1: , έψαξα στο net, βρήκα το forum, διάβασα, ξαναδιάβασα και σκέφτηκα για 15 ημέρες ότι μάλλον πρέπει να κόψω το τσιγάρο. Ποιος εγώ?? Ναι εγώ. Ζαλάδες τάση για εμετό  :angry_orange: ερωτήματα αναπάντητα πως θα ζω, πως θα διαβάζω, πως θα πίνω καφέ, πως θα συγκεντρώνομαι, πως θα οδηγώ, πως θα πίνω μπύρες, πως θα λέω καλημέρα στο φίλτατο περιπτερά, πως θα ζήσω μετά το φαί???? Πολλά πως. Η αλήθεια είναι ότι πιέζομαι και από παιδιά :'( : «μπαμπά μυρίζει» (τι φταίνε ρε γ@#ώτο) αλλά και από σύζυγο >:( : «παντού καπνούς μαζεύω, κόψ’ το το ρημάδι» το τελευταίο διάστημα αρκετά. Ήρθε η μεγάλη μέρα 10-7-’12 ημέρα γενεθλίων έγινα και επίσημα 45 ετών και ζω. Θολωμένος, φοβισμένος και περίεργος πήγα σε γνωστή αλυσίδα του χώρου (Njoy Hellas) πήρα ένα set δοκίμασα 6 υγρά αναπλήρωσης (κατέληξα στο Torque & στο Tobacco στα 18mg/ml) μου τα έβαλαν σε μια σακούλα άσπρη και έφυγα. Πόλεμος μέσα μου στο εξάωρο που περίμενα τη μπαταρία να φορτιστεί. Δαίδαλος αντιφατικών σκέψεων πήγε να καεί το μυαλό μου (αν δεν είναι ήδη δηλαδή). Ο ένας έσπρωχνε αριστερά «έλα ρε μ@##κα αφού δεν έχεις τίποτε τι ψάχνεις τώρα κάπνιζε εκεί, μια χαρά είσαι» ο άλλος δεξιά «έχεις παιδιά να μεγαλώσεις, δε βαρέθηκες?, ούτε μπάσκετ δε μπορείς να παίξεις πλέον» :wall: . Αλήθεια σας λέω ένοιωθα περίεργα πρωτόγνωρα αισθήματα, και εκεί γύρω στο απόγευμα έσβησε η σπίθα του τσιγάρου μέσα μου. Έσβησα το τελευταίο τσιγάρο με ευλάβεια στο βρομερό όπως συνήθως τασάκι. Κοίταξα το μισοάδειο πακέτο του Craven, σχεδόν δάκρυσα, πήγα στον σκουπιδοτενεκέ και το εναπόθεσα. Είχα πειστεί ότι θα κόψω το τσιγάρο. Ποιος εγώ?? Ναι εγώ. Δεν κάπνισα για 3 ώρες και βγήκαμε με κάποιους φίλους να τους κεράσω. Και τότε έβγαλα το γεμισμένο η.τ. και κάπνισα (έτσι ένιωθα ότι καπνίζω), έπινα μπύρα και κάπνιζα. Έπεσαν οι ερωτήσεις βροχή, η καζούρα σαν επακόλουθο αλλά βράχος εγώ δεν θα ξανακαπνίσω κ.τ. Ποιος εγώ?? Ναι εγώ. Η επόμενη μέρα, αν και άργησε να αρχίσει για μένα, ήταν δε σα να παίρνεις πυρωμένο σίδερο και το ζουμπάς σε φρέσκο χιόνι. Μαλιοκούβαρα η ψυχοσύνθεσή μου. Πιστεύω ότι άξιζα ψυχιατρικής έρευνας. Τρικυμία, μανούβρες ελιγμού (θυμάμαι ότι κάπνιζα το η.τ. με τον καφέ και με έβριζα γιατί δεν έφερα αναπτήρα), τιμωρία κανονική σας λέω. Πέρασαν τα κρίσιμα 24ωρα αντάρας, δεν άναψα ούτε κράτησα κ.τ. (στο πίσω μέρος του μυαλού υπήρχε πάντα η σκέψη όταν έφευγα: «μήπως ξέχασα αναμμένο τσιγάρο?» είχα ένα μικρό νταβαντούρι παλιά) έπεισα πιστεύω τον εαυτό μου ότι τέρμα. Ποιος εγώ?? Ναι εγώ. Τελείωσαν τα υγρά και άρχισε ο αναγκαίος πειραματισμός. Διάβασμα από το forum, με συνέπαιρναν οι απόψεις των ανθρώπων που ‘γράφαν και γράφουν (πιστεύω ότι πολλοί διυλίζουν το κώνωπα και καταπίνουν τη κάμηλο) μου κίνησε το ενδιαφέρον να ψάξω. Τι έκανα: 1) έφτιαξα μόνος μου υγρό πήρα βάσεις δηλ. και έβαλα άρωμα. 2) Αγόρασα έναν ατμοποιητή επισκευάσιμο (DID Genesis) μπαταριοθήκη (Vmax)μπαταρίες (efest) φορτιστή. 3) Δοκίμασα υγρά και από άλλη αλυσίδα (Nobacco) και άλλα της (Halo) 4) Έπεσα σε συγκέντρωση νικοτίνης 12-11mg/ml, δεν νομίζω ότι μπορώ να πέσω άλλο στη παρούσα. 5) καπνίζω 6 ml περίπου/ημέρα
Συμπερασματικά, (νιώθω ότι σας κούρασα) με κάπνισμα η.τ. ακριβώς 2 μηνών απορώ με τον εαυτό μου πως κρατιέται και δεν καπνίζει κ.τ. Ποιος εγώ?? Ναι εγώ. (λίγο με απασχολεί μέσα στη μέρα) νιώθω ότι έχω ανακτήσει λίγο από την όσφρησή μου, νιώθω να μην με ενοχλεί ο λαιμός μου, νιώθω ότι μπορώ να κάνω πιο εύκολα κάποια πράγματα. Καπνίζω δύο γεύσεις (καθαρά προσωπικό γούστο) εναλλάξ με τον προαναφερθέντα εξοπλισμό tobacco decadence και με μπαταρία ego-T & CE4 με torque. Ελπίζω ότι σε 2 χρόνια θα πέσω σε 0 οπότε θα πετάξω και αυτή τη σκατοσυσκευή (και μη μου πείτε ότι δεν ξέρετε ποιος πεθαίνει τελευταίος).

 ΥΓ. Να σημειώσω ότι κατά τα άλλα είμαι ένας φυσιολογικός άνθρωπος 8)

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή
« Απάντηση #233 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2012, 14:29 »
ΧΙΛΙΑ μπράβο φίλε μου!!!!   :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Διαβάζοντας αρχικά (πριν ακόμα την ορθή επανάληψη) είχα την εντύπωση ότι κάποιος γράφει τη βιογραφία μου, και απλά αλλάζει τα ονόματα, μάρκες καπνών κλπ....  :hmmm: :hmmm: :hmmm:
Ειδικά σε αυτά με παιδιά, γυναίκα (παντόφλα κλπ) :)) :)) :)) , είχα ετοιμαστεί πλέον να πράξω τα δέοντα..... Μηνύσεις, πνευματικά δικαιώματα , κλπ....  :laugh1: :laugh1: :laugh1:


Αλλά μετά, έμεινα με την απορία: Ποιός τελικά πεθαίνει τελευταίος? ??? ??? ??   :hmmm: :hmmm: :hmmm:
Επιπλέον, εσύ είσαι φυσιολογικός!!!!  8) 8)


Και πάλι χίλια μπράβο φίλε μου!!

Αποσυνδεδεμένος dreamymoments

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή
« Απάντηση #234 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2012, 17:25 »
Μπράβο Νίκο  :bravo_encouragements:

Μια πολύ όμορφη εξομολόγηση, μια κατάθεση από καρδιάς θα τολμούσα να πω..!!  :bravo_encouragements:

Με την σειρά μου δεν έχω τίποτε να σχολιάσω..  ή μάλλον θα πω κάτι μικρό.. Εξ αιτίας αυτής της ..σκατοσυσκευής όπως ανέφερες βρίσκεσαι στην παρέα μας και σε ενοχλεί λιγότερο ο λαιμός, έχεις καλύτερη όσφρηση και νιώθεις ότι κάνεις πιο εύκολα πράγματα..  Ισως τελικά να μην είναι και τόσο ..σκατοσυσκευή, καταλαβαίνεις τι εννοώ..

Και πάλι μπράβο σου, καλή συνέχεια και σε σένα  :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή
« Απάντηση #235 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2012, 10:18 »
Καλημέρα καλημέρα,
είμαι ο Νίκος (και είμαι καλά :thumpup: ) κάπνιζα (θέλω να πιστεύω ότι ο αόριστος θα είναι διαρκείας) από 19 ετών δηλ.: 45(είμαι τώρα)-19=26 χρόνια σταθερά. Τη πρώτη δεκαπενταετία Samson μπλε 50 g σε 2 ημέρες και τα υπόλοιπα 11 χρόνια Craven πάλι 50 g σε 2 ημέρες αλλά έβαλα και φιλτράκι (Τελευταία έγινε 40 g η συσκευασία οπότε έφτανα με το ζόρι τις 2 μέρες). Αντιλαμβάνεστε το βαθμό εξάρτησης (όποια φωτο και να κοιτάξω μ’ ένα τσιγάρο στο χέρι είμαι) που έχω. Θεωρώ ότι ανήκω στους τυχερούς που δεν έχω «τινάξει πέταλα» ακόμη και ότι η υγεία μου είναι σε μια καλή κατάσταση. Τον Ιούνιο συνάντησα 2 ανθρώπους που άτμιζαν η.τ. και κάπνιζαν λίγο, κουβεντιάσαμε, προβληματίστηκα :confused1: , έψαξα στο net, βρήκα το forum, διάβασα, ξαναδιάβασα και σκέφτηκα για 15 ημέρες ότι μάλλον πρέπει να κόψω το τσιγάρο. Ποιος εγώ?? Ναι εγώ. Ζαλάδες τάση για εμετό  :angry_orange: ερωτήματα αναπάντητα πως θα ζω, πως θα διαβάζω, πως θα πίνω καφέ, πως θα συγκεντρώνομαι, πως θα οδηγώ, πως θα πίνω μπύρες, πως θα λέω καλημέρα στο φίλτατο περιπτερά, πως θα ζήσω μετά το φαί???? Πολλά πως. Η αλήθεια είναι ότι πιέζομαι και από παιδιά :'( : «μπαμπά μυρίζει» (τι φταίνε ρε γ@#ώτο) αλλά και από σύζυγο >:( : «παντού καπνούς μαζεύω, κόψ’ το το ρημάδι» το τελευταίο διάστημα αρκετά. Ήρθε η μεγάλη μέρα 10-7-’12 ημέρα γενεθλίων έγινα και επίσημα 45 ετών και ζω. Θολωμένος, φοβισμένος και περίεργος πήγα σε γνωστή αλυσίδα του χώρου (Njoy Hellas) πήρα ένα set δοκίμασα 6 υγρά αναπλήρωσης (κατέληξα στο Torque & στο Tobacco στα 18mg/ml) μου τα έβαλαν σε μια σακούλα άσπρη και έφυγα. Πόλεμος μέσα μου στο εξάωρο που περίμενα τη μπαταρία να φορτιστεί. Δαίδαλος αντιφατικών σκέψεων πήγε να καεί το μυαλό μου (αν δεν είναι ήδη δηλαδή). Ο ένας έσπρωχνε αριστερά «έλα ρε μ@##κα αφού δεν έχεις τίποτε τι ψάχνεις τώρα κάπνιζε εκεί, μια χαρά είσαι» ο άλλος δεξιά «έχεις παιδιά να μεγαλώσεις, δε βαρέθηκες?, ούτε μπάσκετ δε μπορείς να παίξεις πλέον» :wall: . Αλήθεια σας λέω ένοιωθα περίεργα πρωτόγνωρα αισθήματα, και εκεί γύρω στο απόγευμα έσβησε η σπίθα του τσιγάρου μέσα μου. Έσβησα το τελευταίο τσιγάρο με ευλάβεια στο βρομερό όπως συνήθως τασάκι. Κοίταξα το μισοάδειο πακέτο του Craven, σχεδόν δάκρυσα, πήγα στον σκουπιδοτενεκέ και το εναπόθεσα. Είχα πειστεί ότι θα κόψω το τσιγάρο. Ποιος εγώ?? Ναι εγώ. Δεν κάπνισα για 3 ώρες και βγήκαμε με κάποιους φίλους να τους κεράσω. Και τότε έβγαλα το γεμισμένο η.τ. και κάπνισα (έτσι ένιωθα ότι καπνίζω), έπινα μπύρα και κάπνιζα. Έπεσαν οι ερωτήσεις βροχή, η καζούρα σαν επακόλουθο αλλά βράχος εγώ δεν θα ξανακαπνίσω κ.τ. Ποιος εγώ?? Ναι εγώ. Η επόμενη μέρα, αν και άργησε να αρχίσει για μένα, ήταν δε σα να παίρνεις πυρωμένο σίδερο και το ζουμπάς σε φρέσκο χιόνι. Μαλιοκούβαρα η ψυχοσύνθεσή μου. Πιστεύω ότι άξιζα ψυχιατρικής έρευνας. Τρικυμία, μανούβρες ελιγμού (θυμάμαι ότι κάπνιζα το η.τ. με τον καφέ και με έβριζα γιατί δεν έφερα αναπτήρα), τιμωρία κανονική σας λέω. Πέρασαν τα κρίσιμα 24ωρα αντάρας, δεν άναψα ούτε κράτησα κ.τ. (στο πίσω μέρος του μυαλού υπήρχε πάντα η σκέψη όταν έφευγα: «μήπως ξέχασα αναμμένο τσιγάρο?» είχα ένα μικρό νταβαντούρι παλιά) έπεισα πιστεύω τον εαυτό μου ότι τέρμα. Ποιος εγώ?? Ναι εγώ. Τελείωσαν τα υγρά και άρχισε ο αναγκαίος πειραματισμός. Διάβασμα από το forum, με συνέπαιρναν οι απόψεις των ανθρώπων που ‘γράφαν και γράφουν (πιστεύω ότι πολλοί διυλίζουν το κώνωπα και καταπίνουν τη κάμηλο) μου κίνησε το ενδιαφέρον να ψάξω. Τι έκανα: 1) έφτιαξα μόνος μου υγρό πήρα βάσεις δηλ. και έβαλα άρωμα. 2) Αγόρασα έναν ατμοποιητή επισκευάσιμο (DID Genesis) μπαταριοθήκη (Vmax)μπαταρίες (efest) φορτιστή. 3) Δοκίμασα υγρά και από άλλη αλυσίδα (Nobacco) και άλλα της (Halo) 4) Έπεσα σε συγκέντρωση νικοτίνης 12-11mg/ml, δεν νομίζω ότι μπορώ να πέσω άλλο στη παρούσα. 5) καπνίζω 6 ml περίπου/ημέρα
Συμπερασματικά, (νιώθω ότι σας κούρασα) με κάπνισμα η.τ. ακριβώς 2 μηνών απορώ με τον εαυτό μου πως κρατιέται και δεν καπνίζει κ.τ. Ποιος εγώ?? Ναι εγώ. (λίγο με απασχολεί μέσα στη μέρα) νιώθω ότι έχω ανακτήσει λίγο από την όσφρησή μου, νιώθω να μην με ενοχλεί ο λαιμός μου, νιώθω ότι μπορώ να κάνω πιο εύκολα κάποια πράγματα. Καπνίζω δύο γεύσεις (καθαρά προσωπικό γούστο) εναλλάξ με τον προαναφερθέντα εξοπλισμό tobacco decadence και με μπαταρία ego-T & CE4 με torque. Ελπίζω ότι σε 2 χρόνια θα πέσω σε 0 οπότε θα πετάξω και αυτή τη σκατοσυσκευή (και μη μου πείτε ότι δεν ξέρετε ποιος πεθαίνει τελευταίος).

 ΥΓ. Να σημειώσω ότι κατά τα άλλα είμαι ένας φυσιολογικός άνθρωπος 8)

Αξίζεις χίλια μπράβο μα να μην ξεχάσεις ότι εσΥ Ναι εσΥ Εχεις την δΥναμη να κΑνεις τα πΑντα!!!!!!!!!

Ξεκίνησες με θΑρρος κ κατΑφερες αυτό που πολλοι άνθρωποι θεωρούν αδΥνατο!!!!!!!!
Θα σου πώ μόνο ότι αν δεν κατάφερνες όλα όσα μας περιγράφεις τότε για μένα  δεν θα Ησουν φυσιολογικΟς Ανθρωπος !!!!!!!!!!!!!  :yes: :yes: :yes: :yes: :yes:
Στην φύση μας είναι το θΑρρος κ η "δΥναμη" μα κ το σημαντικότερο όλων η ΠΙΣΤΗ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ  ΜΑΣ!!
ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!! Συνέχισε δίχως να αναρωτιέσαι γιατί εσΥ είσαι αυτΟς που μπορεί να σε βεβαιώσει ότι μπορείς να καταφέρεις τα πΑντα !!!!!!!!!!!!
:respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect:
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 11, 2012, 10:23 από DARK ANGEL »

Αποσυνδεδεμένος nikosq

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
  • Το παλεύω
Απ: Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή
« Απάντηση #236 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2012, 09:45 »
Σας ευχαριστώ πολύ. Επειδή έχω πολύ δουλειά στο γραφείο :laugh1: , θα επανέρθω δρυμίτερος.

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Νίκη

  • **
  • 116
  • Φύλο: Γυναίκα
  • e_High ατμιστής
Απ: Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή
« Απάντηση #237 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2012, 23:37 »
Έγραψες την ιστόρια μου μονη διαφορα ο ατμοποιητής.3 πακετα και με αντρα που δεν εχει καπνισει ποτεΑπο της 6/6/2012 έχω να καπνίσω ξεκινησα και εγω με ego t  .Τώρα νικοτινη 9 και σιγα σιγα ποιο κατω το VMAX έχω τώρα και είναι πολύ καλό.ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.

Αποσυνδεδεμένος kimmi

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • 생활은 아름답습니다
Απ: Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή
« Απάντηση #238 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2012, 23:51 »
Μπράβο ρε Νίκο!!

Ναι εσύ, όπως Ναι εγώ, όπως ΝΑΙ ΌΛΟΙ μας

Αποσυνδεδεμένος dreamymoments

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή
« Απάντηση #239 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2012, 10:17 »
Έγραψες την ιστόρια μου μονη διαφορα ο ατμοποιητής.3 πακετα και με αντρα που δεν εχει καπνισει ποτεΑπο της 6/6/2012 έχω να καπνίσω ξεκινησα και εγω με ego t  .Τώρα νικοτινη 9 και σιγα σιγα ποιο κατω το VMAX έχω τώρα και είναι πολύ καλό.ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.

Μπράβο σου Νίκη..!! Και μη μασήσεις.. Αν μη τι άλλο με 3 πακέτα ημερησίως, ε κάντο για το ..πορτοφόλι σου!!!  :D Δυσκολέψαν οι καιροί πια..!! :D

Και πάλι μπράβο σου, κράτα γερά  :thumpup: :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9129 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42544 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 362 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34633 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557239 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181750 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8859 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538499 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60533 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238882 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1612 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12