vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

402 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, camber

Twitter

Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή

Αποσυνδεδεμένος dreamymoments

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή
« Απάντηση #240 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2012, 16:01 »
Καλησπέρα σε όλους σας..!!  :D

Με αφορμή διάφορα ποσταρίσματα που διάβασα και που διαβάζω κατά διαστήματα στο νήμα "Αποφάσισα να το κόψω, τι ηλεκτρονικό τσιγάρο να αγοράσω;" μου γεννήθηκε για πολλοστή φορά η απορία, "γιατί είναι τόσο δύσκολο οι παλιοί ατμιστές, αυτοί που έχουν κάποια πείρα έστω, να συμφωνήσουν στο τι πρέπει να προτείνουν σε κάποιον που κάνει αυτή την ερώτηση;"

Πολλές οι φορές οι απόψεις διαφορετικές, επιρεασμένες από προσωπικά καθαρά βιώματα, μερικές φορές και κολλήματα. Ίσως δεν είμαι ο καταλληλότερος να μιλήσω σε κάποιον που θέλει να σταματήσει το τσιγάρο, τι συσκευή να αγοράσει αλλά από την αρχή, την δική μου αρχή και ακόμη και τώρα, φανταζόμουν τις προτάσεις από παλαιότερους, εμπειρότερους ατμιστές, που από κάπου ξεκίνησαν και αυτοί, πιο απλές, πιο κοινά αποδεχτές, με μεγαλύτερο φάσμα επιλογών. Προτάσεις που να αφορούν την συσκευή και ας υπάρχει αρνητική απόψη λόγω προσωπικού κακού βιώματος (όταν πχ στους 10 που αγόρασαν μία συσκευή απλή, εργοστασιακή, για ξεκίνημα, οι 9 έμειναν ευχαριστημένοι, ε δεν μπορώ εγώ να την βγάλω σκάρτη επειδή ήμουν ο γκαντέμης και μου παρουσίασε πρόβλημα..). Προτάσεις που να φορούν τους ατμοποιητές.

Και όταν λέω προτάσεις, μα θα μου πείτε προτάσεις κάνουμε. Καμμιά αντίρρηση. Αλλά πρόταση με πρόταση έχει διαφορά. Θα χαιρόμουν πολύ να δω να βγεί ένας συνατμιστής που να κατέχει το αντικείμενο όσον αφορά το τι κυκλοφορεί στην αγορά και να πει " Κοιτάχτε να δείτε παίδες, καινούργιοι ατμιστές. Στην αγορά υπάρχουν 1,..,2..,3.. ή χ μοντέλα που στατιστικά έχουν βγεί καλά και είναι Α,Β,Γ. Και το στατιστικά έχει να κάνει με την πλειονότητα καλών απόψεων. Όποιο σας κάνει, πάρτε το. Όλα έχουν ατμοποιητή από την μάνα τους. Αν δεν σας καλύπτει για τους χ λόγους, υπάρχουν 1,2,3 που επίσης στατιστικά είναι κοινώς αποδεχτοί. Καπνίζατε πολύ; Πάρτε και μια έξτρα μπαταρία, την τάδε ή την δείνα. Στα υγρά, συγνώμη παίδες αλλά εδώ μούγγα. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Δοκιμάστε και αποφασίστε μόνοι σας, σε σχέση με το τι καπνίζατε, την νικοτίνη που θέλετε και το τι κάνει κέφι το στόμα σας και την μύτη σας.. Από κει και πέρα, το δοκιμάσατε; Σας έκανε; Το σταματήσατε το τσιγάρο και την καταβρήκατε με το ηλεκτρονικό; Οκ, no problema, πάμε για άλλα, μέχρι και βαστάζους να σας το κουβαλάνε..!!"

Κάπως έτσι φανταζόμουν και φαντάζομαι ότι θα ήθελα να δω πρόταση σε κάποιον που ρωτάει, τι να πάρω; 2-3 λύσεις συσκευής, 2-3 εναλλακτικές λύσεις έξτρα ατμοποιητών (για όλα τα γούστα και τις περιπτώσεις), άντε και καμμιά μπαταρία και πάπαλα. Και σε αυτή την πρόταση να έβλεπα μια γενική συμφωνία και όχι εγώ προτείνω αυτό, ο άλλος προτείνει το άλλο και ο τρίτος προτείνει την Άρτα και τα Γιάννενα.. Και άντε τώρα ο δύσμοιρος που έκανε την ερώτηση, τι να πάρω καλέ, να βγάλει άκρη και να πάρει.. Και αυτή η πρόταση να είναι σταθερή και άντε να ανανεώνεται λόγω εξέλιξης της ..τεχνολογίας.

Το απλό ή το πολύπλοκο, το εύκολο ή το δύσκολο, τις περισσότερες φορές το δημιουργούμε μόνοι μας. Και χάνουμε το μυστικό στην όλη υπόθεση. Και το μυστικό είναι ότι, όποια συσκευή και να διαλέξεις και όποιον ατμοποιητή να πάρεις, όποιο υγρό και να ατμίσεις, αυτό που θα κάνει την διαφορά είναι η ΥΠΟΜΟΝΗ και η ΕΠΙΜΟΝΗ. Αν τα έχεις αυτά τα δύο έχεις ξεκινήσει σωστά..  :thumpup:  Από κει και πέρα η άκρη βρίσκεται..  :D Αν δεν τα 'χεις, άστο καλύτερα, συνέχισε τον καρκίνο..

Καλή συνέχεια, να έχουμε ένα όμορφο Σαββατοκύριακο  :bye:

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή
« Απάντηση #241 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2012, 17:50 »

Με αφορμή διάφορα ποσταρίσματα που διάβασα και που διαβάζω κατά διαστήματα στο νήμα "Αποφάσισα να το κόψω, τι ηλεκτρονικό τσιγάρο να αγοράσω;" μου γεννήθηκε για πολλοστή φορά η απορία, "γιατί είναι τόσο δύσκολο οι παλιοί ατμιστές, αυτοί που έχουν κάποια πείρα έστω, να συμφωνήσουν στο τι πρέπει να προτείνουν σε κάποιον που κάνει αυτή την ερώτηση;"



Και εγώ έχω την απορία γιατί δεν τα έγραψες αυτά σε εκείνο το νήμα.

Επίσης για το δεύτερο πώς γίνετε να συμφωνούμε σε όλα?

Διαφορετικοί άνθρωποι είμαστε με διαφορετικά βιώματα (ατμιστικά εν τω προκειμένω) και αυτά προτείνουμε.

Όχι εγώ βέβαια διότι δεν το θεωρώ σωστό απο τη στιγμή που προσωπικά ως νέος ατμιστής δεν το ζήτησα ποτέ.

Ακολούθησα το ρητό:

''Διαβάζοντας έρχεται η γνώση'' :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή
« Απάντηση #242 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2012, 20:33 »
@dreamymoments

αυτο που ειδες και σου δημιουργησε την απορια ειναι πιστευω το πιο φυσιολογικο πραγμα, το πιο αναμενομενο να συμβει. Δοκιμασε να κανεις ερωτηση σε φορουμ με κινητα (πχ xda-developers) του τυπου "παιδια ειμαι νεος, ποιο κινητο να αγορασω" ή δοκιμασε σε ενα φορουμ με αντικειμενο τα αυτοκινητα να ρωτησεις ποιο αμαξι να αγορασω, κλπ..

Ακομη και σε αυτο το φορουμ που εχει αντικειμενο και εμπειρους στο η.τ. καποιος πριν λιγο καιρο ρωτησε "ποιο λαπτοπ να αγορασω" και πηρε ενα σωρο απαντησεις.

Τι πιο φυσιολογικο οταν εχεις ενα μεγαλο γκρουπ ανθρωπων που εχουν δοκιμασει πολλα και καποια τους εχουν αφησει ευχαριστημενους να τα προτεινουν. Επειδη ομως εχεις πολλους ανθρωπους (με την καθε διαφορετικοτητα τους) και πολλα προιοντα που εχουν δοκιμασει.. θα ακουστουν και πολλες αποψεις.

Σε ενα νημα, δεν προσπαθουμε να ερθουμε σε συμφωνια αποψεων, η πολυφωνια εχει την σημασια της και τα συμπερασματα απο την συζητηση ανηκουν παντα στον αναγνωστη. Δεν γινεται αυτοι που γραφουν να ερθουν σε συμφωνια στο τι θα γραφτει.. ειναι μια απο τις "ομορφιες' ενος φορουμ αυτο.

Για να καταληξω, η ερωτηση αυτη ειναι μια απο τις πιο δυσκολες ερωτησεις που μπορει να κανει ενας νεος (αν ρωτησει κατι αντικειμενικο οι απαντησεις ερχονται αμεσως και συνηθως ειναι στο ιδιο μηκος κυματος). Αν κοιταξεις το νημα, τα μελη που εκαναν την προσπαθεια να δωσουν απαντηση στο ερωτημα (με τα προσωπικα τους κριτηρια) δεν ειχαν στο νου τους να κανουν το θεμα πολυπλοκο στον νεο ατμιστη, αλλα οντως να προσφερουν την συμβουλη τους στο ερωτημα αυτο. Δεν μπορουμε να βαζουμε προδιαγραφες στο τι και πως μπορει να απαντησει καποιος ομως.. Αν η απαντηση μας προσφερει κατι.. ευχαριστουμε τον ανθρωπο που την εδωσε.. αν οχι παμε στον επομενο..

Αποσυνδεδεμένος dreamymoments

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή
« Απάντηση #243 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2012, 11:34 »
Και εγώ έχω την απορία γιατί δεν τα έγραψες αυτά σε εκείνο το νήμα.

Επίσης για το δεύτερο πώς γίνετε να συμφωνούμε σε όλα?

Φίλτατε tsiv, καλή σου ημέρα  :D

Την απορία σου θα στην λύσω αμέσως. Δεν υπήρξε κανένας ιδιαίτερως λόγος και μάλιστα εάν θέλεις κάνω κι ένα copy paste και την βάζω και εκεί. Επειδή είναι πολλές οι φορές που διαβάζω και ξαναδιαβάζω τα γραφώμενα εδώ, πιο νωρίς είχα διαβάσει το εν λόγω νήμα και την ώρα που ήμουν σε αυτό εδώ μου 'ρθε η φλασιά και τα έγραψα εδώ. Αν αυτό δημιουργεί κάποιο πρόβλημα, το διορθώνουμε πάραυτα..  ;)

Και απευθυνόμενος και στους δυο, εννοώ tsiv και urahara, θα πω το εξής. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει την προσωπική του άποψη αλλά υπάρχουν κάποια πράγματα που είναι κοινώς αποδεκτά, στην πλειονότητα, και δεν νομίζω ότι θα υπήρχε πρόβλημα να τα αναφέρουμε. Και θα αναφέρω παράδειγμα με τα laptop.. Είναι κοινά αποδεκτό ότι τα Toshiba, γενικά ως σύνολο, θεωρούνται τα καλύτερα. Εάν κάποιος με ρωτήσει τι laptop να αγοράσει, επειδή εγώ έχω HP ή πήρα ένα Toshiba και δεν έμεινα ευχαριστημένος γιατί να μην του προτείνω ως πραγματικότητα τα Toshiba;

Kαι επειδή μίλησες για φυσιολογικό φίλε urahara, ναι δεν έχεις άδικο ούτε εσύ στην τοποθέτησή σου ούτε ο tsiv αλλά θα μου επιτρέψετε να γυρίσω και το νόμισμα αλλιώς.. Φυσιολογικό είναι επίσης όταν κάνουμε μια πρόταση επειδή κάποιος μας ζήτησε να τον βοηθήσουμε με την γνώμη μας, να σκεφτούμε πριν την δώσουμε και να προσπαθήσουμε να δώσουμε μια αντικειμενική και όχι υποκειμενική απάντηση.  Και για να χρησιμοποιήσω πάλι ένα παράδειγμα, είναι κοινά αποδεκτό, ότι οι C4+ ατμοποιητές είναι μια καλή επιλογή για κάποιον που θέλει κάτι διαφορετικό. Ξέρουμε επίσης ότι αυτός που θέλει να ξεκινήσει είναι χαμένος στο διάστημα και με μεγάλες πιθανότητες να την κάνει με ελαφρα πηδηματάκια. Τι μας εμποδίζει λοιπόν όλους εμάς όταν αποφασίσουμε να απαντήσουμε για να του πούμε ποιόν ατμοποιητή εναλλακτικά, εάν θέλει, να επιλέξει, να προτείνουμε τον C4+; Ναι μπορεί να υπάρχουν και άλλοι αλλά με γνώμονα ότι θέλουμε να βοηθήσουμε και να κάνουμε εύκολη την αρχική προσπάθεια κάποιου, ίσως, δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά, να έπρεπε και στην πράξη να το κάναμε αυτό. Και η πραγματικότητα και το αποτέλεσμα της άλλης πλευράς, αυτής που έκανε την ερώτηση, είναι ..το πελάγωμα, κάτι που δεν το θέλουμε και δεν χρειάζεται και να το προσπαθήσουμε. Αρκεί κάποιος να ξεκινήσει να διαβάζει μόνο και να μην ρωτήσει και αυτό αρκεί για να πελαγώσει. Όταν πρωτοξεκίνησε αυτό το φόρουμ, αν δεν κάνω λάθος το 2009, λίγα τα νήματα, λίγες οι πληροφορίες, ευκολοδιάβαστες. 3 χρόνια μετά, υπάρχει κάποιος που πιστεύει ότι είναι εύκολο για κάποιον που το ψάχνει για να ξεκινήσει να βγάλει άκρη από εδώ;   :laugh1: :laugh1: :laugh1: Θα ήταν καλό ως ανέκδοτο..

Και για να ολοκληρώσω, έχετε και οι δύο δίκιο στις τοποθετήσεις σας αλλά αυτή είναι η μία πλευρά του νομίσματος, κατά την γνώμη μου. Η δική μας πλευρά. Πιστεύω ότι το ζητούμενο όμως δεν είναι η δική μας πλευρά αλλά η άλλη όψη του νομίσματος, η άλλη πλευρά, αυτής ή αυτού που αποφάσισε να κάνει μια προσπάθεια να κόψει το τσιγάρο με την βοήθεια του ηλεκτρονικού. Και αυτή την πλευρά πρέπει να υπολογίσουμε και σε αυτής της πλευράς την θέση πρέπει να έρθουμε για να δώσουμε μια απάντηση που θα βοηθήσει ουσιαστικά.. Και μην ξεχνάμε urahara ότι ο υποψήφιος νέος ατμιστής δεν είναι καθόλου σε θέση να αξιολογήσει και να "εκτιμίσει" τις απαντήσεις που παίρνει, δεν έχει την γνώση να το κάνει. Άρα το μόνο σε πρώτη φάση που εισπράττει είναι ένας καταιγισμός από απαντήσεις που αμφιβάλλω αν κατ΄ουσία τον βοηθούν κάπου. Πωλησιακά, είναι νόμος, ότι απαγορεύεται να δίνεις σε έναν υποψήφιο πελάτη, παραπάνω από 2-3 προτάσεις, επιλογές. Αν κάνεις το λάθος και του δώσεις περισσότερες, την έκατσες την βάρκα, τον έχασες, χάνει την μπάλλα και από ένα σημείο και μετά δεν καταλαβαίνει τίποτα.. Και εμείς είμαστε κατά μια έννοια ..πωλητές.

Και όλα αυτά πάντα με σεβασμό στις δικές σας απόψεις..  :)

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή
« Απάντηση #244 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2012, 11:54 »
Και μην ξεχνάμε urahara ότι ο υποψήφιος νέος ατμιστής δεν είναι καθόλου σε θέση να αξιολογήσει και να "εκτιμίσει" τις απαντήσεις που παίρνει, δεν έχει την γνώση να το κάνει. Άρα το μόνο σε πρώτη φάση που εισπράττει είναι ένας καταιγισμός από απαντήσεις που αμφιβάλλω αν κατ΄ουσία τον βοηθούν κάπου.

Φίλε dreamymoments, απο τη στιγμή που κάποιος νέος ατμιστής, απευθύνει μια τετοια ερώτηση, σε 80-100 διαφορετικά άτομα, είναι πολύ λογικό να λάβει πολλές διαφορετικές απαντήσεις!
 :yes: , μιας και απευθύνεται σε ενα σύνολο ανθρώπων και όχι σε ένα πωλητη.

Απλό παράδειγμα:

Αν βγώ εγω τώρα έξω στη Συγγρού (που έχει και κίνηση και είναι σταματημένα), και φωνάξω ότι θέλω ένα φτηνό και οικονομικό αυτοκίνητο για να πάρω στη γυναίκα μου και ρωτήσω τη γνώμη τους, πόσο αντικειμενικά και πόσα διαφορετικά αυτοκίνητα πιστεύεις ότι θα μου προτείνουνε??? :hmmm:

Και όταν μια απάντηση βασίζεται στην εμπειρία κάποιου, τότε ναι, είναι υποκειμενική.
Όταν η απάντηση δίνεται εγκυκλοπαιδικά απ' ότι έχει διαβάσει, τότε ναι, θα είναι αντικειμενική.

Έτσι ο νέος ατμιστής, βλέπει τι του απαντούν εμπειρικά οι περισσότεροι, και κάνει την επιλογή του..

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή
« Απάντηση #245 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2012, 11:59 »
@dreamymoments
και σε ενα πωλητη ομως δεν αρκει η ερωτηση "τι <ταδε> να αγορασω?". Θελει και αυτος περισσοτερες πληροφοριες για να σου προτεινει κατι.. Να δει τι πραγματικα θα σε αφηνε ικανοποιημενο (οσον αφορα στο προιον, στην τιμη κοκ). Ακομη περισσοτερο αν ρωτησεις πολλους πωλητες θα παρεις διαφοροποιημενες ως ενα βαθμο απαντησεις. Και δεν το περιοριζω καν στους πωλητες μονο, αλλα σε ολους τους ειδικους καθε τομεα (πχ δικηγορους,γιατρους κλπ). Εκει πηγαινε το φυσιολογικο.. στην κατασταση (οχι απο την μερια του ενος ή του αλλου).

Υπαρχουν καποια προιοντα που δεν βγηκαν καλα.. σε αυτο η απαντηση θα μπορουσε να δωθει πιο ευκολα. Ομως πολλααπο τα εργοστασιακα (πχ) προιοντα βγηκαν καλα και δημιουργησαν ατμιστες, υ βρισκονται τωρα αναμεσα μας. Δεν ειναι καποιος διαγωνισμος η ερωτηση του τυπου ποιο ειναι το καλυτερο, αλλα ζητειται μια αρχη. Αρχη, λοιπον, μπορει να γινει με πολλους τροπους. Τα προιοντα που εχουν επιζησει στην αγορα τα θεωρω αρκετα ασφαλη για εναν νεο ατμιστη να ξεκινησει. Η αναζητηση του "καλυτερου" ισως δεν ειναι σωστη για εναν νεο ατμιστη.. δεν θα επρεπε να ειναι ο στοχος.

Οταν θα μπει, αν μπει, σε αυτη την αναζητηση.. τοτε ναι, θα πρεπει να διαβασει... να διαβασει αρκετα. Προς το παρον πολλες απο τις προτασεις του νηματος συμπιπτουν.. και ειναι ολες σωστες. Δυστυχως δεν υπαρχει προσωπικη επαφη τις περισσοτερες φορες, αλλα γινεται το καλυτερο δυνατο απο τους παλαιοτερους ατμιστες στο να συμβουλεψουν τους νεοτερους.. αυτο το πιστευω γιατι το βλεπω

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή
« Απάντηση #246 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2012, 12:05 »
Εγώ απλά θα πω ότι ο νέος ατμιστής που μπαίνει σε αυτό εδώ το φόρουμ σίγουρα έχει έναν μεγάλο δρόμο να περπατήσει!!!
Ναι, θα ρωτήσει κ ναι, θα πρέπει να διαβάσει πολλές απαντήσεις στην μια του κ μοναδική του ερώτηση... ;)

Δεν θα χαθεί από τις πολλές κ διαφορετικές μας απαντήσεις αν....... βάλει καλά στο μυαλό του ότι είναι "αντιμέτωπος" με πολλούς διαφορετικούς
ανθρώπους που όμως έχουν ένα κοινό!!!! Την διακοπή του Κ.Τ. ναι?

Ο νέος λοιπόν ατμιστής δεν θα χαθεί αν έχει πάρει την απόφαση να σταματήσει το Κ.Τ. γιατί θα ακολουθήσει πρώτα από όλα το ένστικτό του!!!
Αυτό κάνουμε όλοι μας!!! Κ εγώ θυμάμαι βροχή να με λούζει από διάφορες απαντήσεις συνατμιστών μου!!!!

Φυσικά κ όλοι τους θέλανε να με βοηθήσουν με τον καλλίτερο δυνατό τρόπο!!! Κανείς όμως ΚΑΝΕΙΣ! Δεν μου εγγυήθηκε την επιτυχία μου
στην διακοπή του Κ.Τ. παρά μόνο ο εαυτός μου που με επιμονή κ με υπομονή έκατσε μαζί μου κ έψαξε λίγες μέρες κ στο τέλος επιλέξαμε
το σωστό για "μας" Η.Τ.  ;) 

Θέλω να πω ότι όσα Η.Τ. κ αν μας προτείνουν τα παιδιά εδώ κ με όποια σειρά κ αν το κάνουν αυτό κ ακόμα κ αν μας πάρουν κ από το
χέρι να μας οδηγήσουν....... η επιτυχία μας στο άτμισμα δεν είναι εγγυημένη παρά μόνο αν εμείς το έχουμε αποφασίσει πριν ακόμα
ατμίσουμε!!!

 :yes: :yes: :yes: :yes: Ακούγεται εξωφρενικά τρελό ........ μα δείτε καλά γύρω σας πόσα παιδιά ακόμα ψάχνουν να βρουν το Κ.Τ. μέσα στο
Η.Τ. Εύχομαι να μην με  παρεξηγήσετε με τον τρόπο που το λέω μα αυτή είναι η αλήθεια.

Πάντα θα υπάρχουν πολλοί δρόμοι να μας οδηγήσουν κάπου..........Μόνο ένας θα είναι ο σωστός κ αυτός θα επιλεχτεί από εμάς κ μόνον
εμάς.........ακόμα κ αν η επιλογή μας φαντάζει χάος μέσα σε ένα άλλο χάος η θέλησή μας κ το ένστικτό μας θα μας οδηγήσουν εκεί που
εμείς πραγματικά έχουμε αποφασίσει να πάμε.

Αν την πρώτη φορά κάνουμε λάθος αυτό θα είναι υπέρ μας για να συνεχίσουμε την επόμενη δίχως καμία δικαιολογία αποτυχίας μας!
Το Κ.Τ. μπορούμε όλοι να το κόψουμε από τη στιγμή που υπάρχει το Η.Τ.
Η επιτυχία μας στηρίζεται όχι σε μια συσκευή...... μα στην απόφασή μας ......Γιατί η συσκευή μπορεί να βγει όχι καλή...... μα αυτό δεν
πρέπει να αναιρεί την σωστή μας απόφαση!!!!!  :) :) :)   ;) Θα συνεχίσουμε με την ίδια απόφαση αλλά με άλλη συσκευή μέχρι να
καταλάβουμε τι μας κάνει κ τι όχι.  :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή
« Απάντηση #247 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2012, 12:22 »
@dreamymoments

αυτο που ειδες και σου δημιουργησε την απορια ειναι πιστευω το πιο φυσιολογικο πραγμα, το πιο αναμενομενο να συμβει. Δοκιμασε να κανεις ερωτηση σε φορουμ με κινητα (πχ xda-developers) του τυπου "παιδια ειμαι νεος, ποιο κινητο να αγορασω" ή δοκιμασε σε ενα φορουμ με αντικειμενο τα αυτοκινητα να ρωτησεις ποιο αμαξι να αγορασω, κλπ..


Ο προβληματισμός πολλών που διαβάζουν το νήμα δεν είναι οι διαφορετικές απόψεις που ακούγονται για το αν ένας νέος πρέπει να ξεκινήσει με CE4 ή boge ή egoC, με απλή ego ή με twist.
Ο προβληματισμός είναι - για να χρησιμοποιήσω το παράδειγμά σου - οι προτάσεις του στιλ: πάρε iphone για πρώτη συσκευή και φεράρι για πρώτο αυτοκίνητο.
Ο νοών νοείτω...

Να απαντήσω και στην Αγγελικούλα: Πόσο δίκιο έχεις... πραγματικά για κάποιους, η ιστορία κτ δεν έχει τελειώσει με την αγορά και χρήση του πρώτου τους η.τ.... καμιά φορά ούτε με την αγορά και χρήση της 15ης μόντας. Ισως μάλιστα η συλλογή να λειτουργεί και ως ψυχαναγκασμός παραμονής στο η.τ. για κάποιους, όταν στους περισσότερους λειτουργεί απλά ως χόμπι.  Είναι αυτό που λέμε ότι όλοι είμαστε διαφορετικοί.  Πραγματικά το θέμα της προσωπικής προσπάθειας είναι από μόνο του ένα κεφάλαιο.
Αυτό όμως που πρέπει να γνωρίζουν όλοι όσοι ταλαιπωρούνται περισσότερο από εμας στην προσπάθειά τους να αλλάξουν το κ.τ. με η.τ. είναι το εξής: πολύ περισσότερο θα υπέφεραν αν επέλεγαν μια μέθοδο διακοπής καπνίσματος. Ολικής εννοώ. Οχι αντικατάστασής του με η.τ. Χάπια, βελονισμός, τσίχλες νικοτίνης... Η ανάγκη για νικοτίνη καλύπτεται με αυτά, όχι όμως η απόλαυση της κίνησης, που είναι το μεγαλύτερο ψυχολογικό μειονέκτημα για να μην ξανακυλήσει κάποιος στο κτ

Αποσυνδεδεμένος dreamymoments

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή
« Απάντηση #248 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2012, 13:25 »
Άλλος ένας λόγος φίλε tsiv που δεν το έγραψα εκεί. Θα είχαμε βγεί εκτός θέματος ίσως..  :))

Κατ' αρχήν δεν πιστεύω να νομίζει κανένας από εσάς ότι γράφω αυτά για να έρθω σε αντιπαράθεση γενικώς.. Τα γράφω γιατί απλά έχω μια άλλη άποψη ή αν θέλετε έχω και μια άλλη άποψη.
Και πιστεύω αγαπημένε joyeman ότι αν κάποιος έχει την εμπειρία και την γνώση, μπορεί να δώσει αντικειμενικές απαντήσεις και ίσως το ότι αυτό δεν συνηθίζεται να μην σημαίνει ότι θα έπρεπε να συμβαίνει και έτσι..

Πριν μερικούς μήνες είχα επισκεφθεί με την Δήμητρα έναν φίλο, ίσως οι Αθηναίοι να τον γνωρίζουν, τον Κοράνα που έχει την αντιπροσωπεία με τα Skoda, γιατί ψάχνει να πάρει (η Δήμητρα) ένα αυτοκίνητο. Πήγαμε λοιπόν εκεί για να δει και τα Skoda και γενικώτερα να μας πει ότι μπορούσε για να βοηθήσει. Την έβαλε λοιπόν "κάτω" και της είπε 1,2,3 αυτά είναι καλές μάρκες για αυτούς τους λόγους, λόγοι αντικειμενικοί που βασίζονταν πάνω στην εμπειρία του στον χώρο του αυτοκινήτου και στις γνώσεις του.. Τελευταία άφησε την Skoda..
Kαι ναι, η αγορά ενός αυτοκινήτου, θέλει να δώσεις πληροφορίες περισσότερες από το τι αυτοκίνητο να αγοράσω, κάτι που πιστεύω όμως ότι δεν ισχύει για την πρώτη αγορά μιας συσκευής η.τ. Θεωρώ ότι σε αυτή την περίπτωση τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά. Και μιλάω πάντα για την αγορά μιας απλής ολοκληρωμένης εργοστασιακής συσκευής, με την μπαταρία της και τον ατμοποιητή της. Δεν είναι όλες οι μάρκες καλές και το ξέρουμε. Δεν είναι όλες τσεκαρισμένες, και αυτό επίσης το ξέρουμε. Υπάρχουν 10 πχ καλές και τσεκαρισμένες: E, δεν χρειάζεται να αναφερθούν και οι 10, δεν μας υποχρεώνει κανένας. Αν έχουν δωθεί 2-3 απαντήσεις την ώρα που πάω να γράψω την δική μου και δω ότι αυτές είναι σωστές και δεν διαφωνώ, οκ, γιατί να μην κάνω πίσω, δεν πειράζει και να μην απαντήσω ή αν θέλω ντε και καλά να γράψω κάτι, μπορώ απλά να συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες..
Και επαναλαμβάνω, δεν τα λέει κανένας από εσάς λάθος, μια χαρά τα λέτε. Απλά ξαναλέω, πιστεύω ότι υπάρχει και αυτή η πλευρά του νομίσματος. Πάντα κατά την γνώμη μου..  :)

Και δεν σας μπορώ άλλο, πάω να πιώ τσιπουράκι και να φάω μεζεδάκια θαλασσινά..!!! Χαρά Θεού έξω..!!  Καλή συνέχεια σε όλους σας  :thumpup:

Α, το ξέχασα. Angel..  :respect:

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή
« Απάντηση #249 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2012, 15:13 »
Ειναι πολυ νωρις ακομα για να παραλληλιζουμε φερνοντας παραδειγματα με λαπτοπ και αυτοκινητα. Τα αυτοκινητα αυτος που θελει να διαλεξει, τα εχει στο πετσι του ηδη, εχει μεγαλωσει βλεποντας τα και ξερει τι κανουν. Το ιδιο και οι υπολογιστες και τα κινητα.

Μιλαμε για ενα ολοκαινουργιο στα ματια του πραγμα, που εκτος απο ολοκαινουργιο, καλειται να αντικαταστησει ενα ελαφρυτατο, μικρουλι, και απαραιτητο τσιγαρο - δεν παίζει εδω καν χρονος εκμαθησης-εξοικειωσης, αν δεν δουλεψει την πρωτη ωρα 9 στους 10 ξαναναβουν τσιγαρο, και πετανε το ητ. 6 μηνες ατμιζω, κι εχω χασει λογαριασμο ποσοι μου ειπαν, "το δοκιμασα κι εγω, δεν δουλευε καλα και το πεταξα". Προφανως ο καθενας λοιπον εχει τη γνωμη του και προτεινει αυτο που του αρεσει, αλλά θα ηταν παραλογο επειδη εμενα πλεον μου αρεσει ο επισκευασιμος "Πολυκρατης" που για να τον σεταρω θελω μια ωρα και αρκετες γνωσεις μηχανολογιας, συν μια μοντα 2μισυ κιλα, να την προτεινω στο νεουδι που εχει ενα τρομο στο ματι βλεποντας την εγκο 650ρα. Θα του προτεινω οτι νομιζω οτι θα του δωσει αξιοπρεπες και ασφαλες αποτελεσμα, χωρις διαρροες, χωρις καμμενα, με ευκολια γεμισματος, και μικρο. Να τον κρατησω μην αναψει τσιγαρο. Κατοπιν, θα τα βρει και τα κλαρινα και τους ζουρναδες.

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή
« Απάντηση #250 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2012, 14:41 »
1η προσπάθεια για μείωση της νικοτίνης σήμερα...από 18-20mg  στο 13-14 περίπου..

ίδωμεν.....

Αποσυνδεδεμένος lemon

  • *
  • 23
  • Φύλο: Γυναίκα
Αρχίζω να υποπτεύομαι....
« Απάντηση #251 στις: Οκτωβρίου 02, 2012, 20:56 »
οτι η γεύση του ηλεκτρονικου τσιγάρου είναι καλύτερη από του στριφτού
 :laugh1:

βασικά ειναι λίγο αστειο γιατι τις προηγουμενες δυο τρεις μερες έλεγα πως μαλλον ηταν αποτυχημένη η πρώτη επιλογή υγρού που εκανα και θα περιμενα να ερθουν τα άλλα υγρά που παράγγειλα

ακομα κανω μερικα στριφτα βέβαια, κυρίως με τον καφε, αλλά σήμερα η διάθεση να παω μεχρι το τασάκι λιγόστεψε

άσε που την έχω καταβρεί στο οριζόντιο χωρίς να φοβάμαι μη κάψω πάλι κανένα σεντόνι

 :happy_roll_01:
               
         :thumbsup_move_1:

Αποσυνδεδεμένος capable

  • ***
  • 599
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρχίζω να υποπτεύομαι....
« Απάντηση #252 στις: Οκτωβρίου 02, 2012, 21:00 »
σεντονια,φορεματα και καθισματα αυτοκινητου.... σωθηκες  λεμε.....  :thumpup: :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 02, 2012, 21:15 από capable »

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Αρχίζω να υποπτεύομαι....
« Απάντηση #253 στις: Οκτωβρίου 02, 2012, 21:04 »
@capable
Μεγάλη είναι, αλλά δεν πειράζει!!! ;)

@lemon
Και που να δεις όταν θα καταλήξεις σε μια γεύση που θα την ευχαριστιέσαι, τα καλύτερα συναισθήματα!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος efhkal

  • ***
  • 572
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ποτέ δε φοβήθηκα τα άσχημα,πάντα τα μέτρια έτρεμα.
Απ: Αρχίζω να υποπτεύομαι....
« Απάντηση #254 στις: Οκτωβρίου 02, 2012, 21:11 »
Τα καλα που θα ανακαλυπτεις καθε μερα θα ειναι ολο και περισσοτερα.......οταν επανελθει η γευση που τοσο καιρο ειχες χασει με το κ.τ τα υγρα θα σου φαινοντε θεικα.........η αισθηση οτι δεν εχεις την τσιγαριλα θα σε εντυπωσιασει........του οτι ατμιζεις παντου χωρις τιποτα παρα μονο το η.τ ηταν αυτο που μου αρεσε απο την αρχη......ουτε τασακια ουτε αναπτηρες ουτε σταχτες..... ;) ;) ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63279 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3756 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1019 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172593 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277890 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15477 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14131 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9489 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43681 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 467 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36401 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560678 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem