vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Αποριες νεου υποψηφιου ατμιστη

Αποριες νεου υποψηφιου ατμιστη
« στις: Ιανουαρίου 16, 2010, 14:31 »
Χαιρετω ολα τα μελη του φορουμ. Θελω να ξεκινησω το ατμισμα αλλα εχω μπερδευτει με οσα διαβαζω γενικα στο Ιντερνετ αλλα και εδώ. Τι πρεπει να προτιμησω για πρωτο ηλεκτονικο τσιγαρο?
Ειμαι μεταξυ ενος supermini για να νοιωθω όσο πιο κοντα στο κανονικο αλλα μου αρεσουν και τα ΔΙΑΦΟΡΑ MOD (οπως το ego) για την πρακτικότητά τους. Επίσης να εμπιστευθω καποια προϊοντα από την Κίνα που είναι σαφως φθηνότερα ή όχι? Πασα συμβουλη δεκτή 

Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποριες νεου υποψηφιου ατμιστη
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 16, 2010, 14:45 »
Καλώς ήρθες Fokion! Tα προϊόντα της Κίνας είναι ακριβώς τα ίδια με αυτά που πουλάνε οι Ευρωπαίοι εισαγωγείς- αντιπρόσωποι. Απλά δίνουν το Brand name της εταιρείας τους ;) Π.χ. το Κινέζικο Joye 510 μετονομάζεται εδώ (Ε.Ε) Janty Dura ή Nobacco BlackLine ή Titan 510 και φυσικά το πληρώνεις για "Ευρωπαϊκό" :yes: . Αν σ'ενδιαφέρει επίσης να έχεις άμμεση υποστήριξη κ εγγύηση σε τυχόν προβλήματα με τη συσκευή σου τότε η αγορά από τους γνωστούς Έλληνες αντιπροσώπους είναι μονόδρομος... Αλλιώς Κίνα και πάλι Κίνα χωρίς "καπέλα" κ έμμεσους φόρους ....Γιατί τα φύκια είναι φύκια κ όχι μεταξωτές κορδέλες.
Εύχομαι να μείνεις στην ωραία Ατμόςσφαιρά μας για πολύ καιρό!
Κ μην παρασύρεσαι από Brand names διότι όλα στην Κίνα φτιάχνονται κ με τον ίδιο ποιοτικό έλεγχο ;) :bye:

Αποσυνδεδεμένος koalex

  • **
  • 181
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποριες νεου υποψηφιου ατμιστη
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 16, 2010, 15:46 »
Οι Ελληνικές εταιρείες προσφέρουν εγγύηση. Αν έχεις την εντύπωση ότι "έλα μωρέ σιγά μην την χρησιμοποιήσω" κάνεις λάθος. Τα ηλεκτρονικά τσιγάρα ΔΕΝ είναι ούτε τηλεοράσεις ούτε πλυντήρια. Τα ηλεκτρονικά τσιγάρα χαλάνε. Είναι φτιασμένα έτσι. Οπότε την εγγύηση θα την χρησιμοποιήσεις ΣΙΓΟΥΡΑ.
Τα προϊόντα αγορασμένα από κίνα έχουν επίσης εγγύηση (συνήθως 28 μέρες) αλλά δεν αξίζει τον κόπο και τα μεταφορικά για να αλλάξεις κάτι. Πέραν το γεγονότος ότι δεν θα έχεις η.τ για αρκετό καιρό.
Εν ολίγοις αν θα πάρεις από Κινά κατευθείαν θα πρέπει να πάρεις μεγάλες ποσότητες για να έχεις "καβατζα". Αυτό το βήμα γίνεται συνήθως από όλους μας αλλά αφού έχουμε κατασταλάξει στο τι θέλουμε και το παραγγέλνουμε σε μεγάλες ποσότητες άφοβα πλέον για τα γούστα μας.

Σχετικά με τα mod τώρα. Θα σου πρότεινα να δαπανήσεις πρώτα λίγο χρόνο και χρήμα στις εμπορικές κατασκευές. Και αν δεις ότι σου αρέσει και σε καλύπτει επίσης θα είναι το επόμενο βήμα.
Τα mod είναι προχωρημένο στάδιο.

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Αποριες νεου υποψηφιου ατμιστη
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 16, 2010, 16:01 »
Συγγνώμη taxtsom, αλλά θα συμφωνήσω με τον koalex.
Σε έναν καινούριο χρήστη, θα πρότεινα καί εγώ την αγορά από Ελλάδα, καί εάν είναι δυνατόν, απευθείας από την αντιπροσωπεία η οποία θα τού λύσει καί όποια απορία (είτε τηλεφωνικά έιτε από κοντά με μία επίσκεψη).

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Αποριες νεου υποψηφιου ατμιστη
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 16, 2010, 16:06 »
Παράθεση
Ειμαι μεταξυ ενος supermini για να νοιωθω όσο πιο κοντα στο κανονικο αλλα μου αρεσουν και τα ΔΙΑΦΟΡΑ MOD (οπως το ego) για την πρακτικότητά τους.
Το supermini είναι ιδανικό για αρχή. Στη συνέχεια δεν θα σε ικανοποιήσει πιθανως, αλλά μεχρι τότε έχεις καιρό ( μη λυπηθεις να ξοδέψεις όσα ξοδεύεις στο ΚΤ  για αρχή)
Τα mods είναι μονο για αυτονομία, αστα για τον επόμενο μήνα. Αν δεν βγάλει κάλους το χέρι σου να στρίβει μπαταρίες στους φορτιστές όλη μέρα , εδω που τα λέμε , δεν καταλαβαίνεις τη γλύκα του  ΗΤ  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Προσωπικά ψηφίζω Κινα , αλλά με βαρύ stock όπως είπε και ο koalex
Παράθεση
Tα προϊόντα της Κίνας είναι ακριβώς τα ίδια με αυτά που πουλάνε οι Ευρωπαίοι εισαγωγείς- αντιπρόσωποι.
εξαιρούνται τα υγρά, όπου υπάρχουν αγγλικά , γερμανικά, ολλανδικά και ιταλικά υγρά , προς το παρόν.

Παράθεση
Συγγνώμη taxtsom, αλλά θα συμφωνήσω με τον koalex.
Σε έναν καινούριο χρήστη, θα πρότεινα καί εγώ την αγορά από Ελλάδα, καί εάν είναι δυνατόν, απευθείας από την αντιπροσωπεία η οποία θα τού λύσει καί όποια απορία (είτε τηλεφωνικά έιτε από κοντά με μία επίσκεψη).
Δεν αποκλείεται και επισκεψη σε έλληνες για υγρά

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποριες νεου υποψηφιου ατμιστη
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 16, 2010, 18:20 »
Fokion γεια κι από μένα. Επειδή βλέπω πως ρωτάς για το ego, μου δίνεις την ευκαιρία να πω ότι το συγκεκριμένο δεν ξέρω αν μπορεί να χαρακτηριστεί mod. Ουσιαστικά παραλαμβάνεις ένα αρχικό σετ ολόιδιο με οποιοδήποτε εμπορικό μοντέλο, ( 2 μπαταρίες, 1 ατμοποιητή, φορτιστές και φιλτράκια). Το μόνο επιπλέον είναι το κάλυμμα του ατμ. Οι μπαταρίες φορτίζουν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο όπως και των εμπορικών μοντέλων. Η διαφορά είναι στην αίσθηση. Για να πω την αλήθεια όταν ξεκίνησα το η.τ. ντρεπόμουν να κρατάω δημόσια ακόμα και το μικρό BL. Τώρα δεν με νοιάζει καθόλου. Επίσης το θέμα της εγγύησης πρέπει να σε προβληματίσει. H Janty δίνει 3 μήνες για τις μπαταρίες και δεν έχω ιδέα πόσο εύκολο είναι να την χρησιμοποιήσεις. Αν περιμένεις λίγο, μάλλον θα το φέρει στην Ελλάδα το funstore και ίσως με μεγαλύτερη εγγύηση. Επίσης το φέρνει και η TW ως Titan tornado και σε 2 καινούργια χρώματα (λευκό και ασημί). Δεν θέλω να σε μπερδέψω. Έχουμε όλοι πολλά τσιγάρα που τα τρώει η σκόνη. Είναι εύκολο να μείνεις στο η.τ. Το δύσκολο είναι να μείνεις με μόνο ένα η.τ.!    ;)

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Αποριες νεου υποψηφιου ατμιστη
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 16, 2010, 18:30 »
Παράθεση
Για να πω την αλήθεια όταν ξεκίνησα το η.τ. ντρεπόμουν να κρατάω δημόσια ακόμα και το μικρό BL
Πρέπει να μαζευτούμε όλοι οι miniturbάδες και να κάνουμε διαδήλωση στην Πανεπιστημίου, έτσι για να φύγουν οι αναστολές  :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Η πλάκα είναι οτι το miniturbo μου είναι άσπρο και μου λένε " που πας με το θερμοσίφωνα στο χέρι ? "  :laugh1: :laugh1: :laugh1:
(γνωρίζω ότι είμαι πάλι off , boss  ::) )

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Αποριες νεου υποψηφιου ατμιστη
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 16, 2010, 18:38 »
" που πας με το θερμοσίφωνα στο χέρι ? "  :laugh1: :laugh1: :laugh1:
(γνωρίζω ότι είμαι πάλι off , boss  ::) )

δεν είμαι το boss, αλλά γιατί είσαι off?
απορία εκφράζεις.

Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποριες νεου υποψηφιου ατμιστη
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 16, 2010, 18:48 »
δεν είμαι το boss, αλλά γιατί είσαι off?
απορία εκφράζεις.
Σωστά αλλά  ο τίτλος αναφέρεται σε υποψήφιους αγοραστές! Ο Abet είναι μινιτουρμπισμένη rcaσμένη θερμοσιφωνισμένη ατμοκαραβάνα :laugh1: :laugh1:

Απ: Αποριες νεου υποψηφιου ατμιστη
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 18, 2010, 19:23 »
Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας. Μόλις με ψήσατε και ακύρωσα την παραγγελία του Εgo.  Λέω να παραγγείλω ενα supermini 84mm μηκος (με το συμπαθειο) 8mm φαρδος και μπαταρια 100maH (ελπίζω να το έγραψα σωστα) απο Jantyworld . To σετακι περιλαμβανει 2 ατμοποιητες,2 μπαταριες ενα usb  φορτιστη και 6 cartridges. Aναφέρει ενα (ουάου) χρονο εγγυηση για τους ατμοποιητες και τις μπαταριες. Τιμη 32 dollars + εξοδα αποστολης (3-10 $) δηλαδη πρεπει να μου ερθει γυρω στα 25-30 ευρώ. Ο θεος βοηθός    :D
   

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Αποριες νεου υποψηφιου ατμιστη
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 18, 2010, 19:29 »
στέλνεις το link σε παρακαλώ, γιατί στην janty δεν βρίσκω κάτι τέτοιο?

Αποσυνδεδεμένος koalex

  • **
  • 181
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποριες νεου υποψηφιου ατμιστη
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 18, 2010, 19:32 »
100mah???? ωχ ωχ ωχ

Απ: Αποριες νεου υποψηφιου ατμιστη
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 18, 2010, 19:48 »
Συγνωμη λαθος πληκτρολογηση απο την Heaven-gifts ειναι το τσιγαρακι

Link:  http://www.heaven-gifts.com/index.php?gOo=goods_search_list.dwt&gcat=14

Aν υπαρχει παλι λαθος πειτε μου ( Αχ το χανουμε σιγα-σιγα μου φαινεται ) :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Αποριες νεου υποψηφιου ατμιστη
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 18, 2010, 19:56 »
Ναί , είναι το 808 fokion
Αυτό λογικά πρέπει να ειναι συμβατό και με τα cartomizers της heaven.  Είναι ανοικτού τύπου αλλά με αρσενικό σπείρωμα αντι για θηλυκό όπως του επίσης ανοικτού 401.
Αν το πάρεις , επειδή δεν ξέρω αν το έχει δοκιμάσει άλλος απο εδω , θα 8ελαμε ένα review
Παντως εγω θα συνιστούσα το 901

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Αποριες νεου υποψηφιου ατμιστη
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 18, 2010, 19:57 »
100mah μπαταρία, δεν θα στο συμβούλευα.

αν θες ντε καί καλά σε αυτό το μέγεθος, M401. (ή 510 αλλά με την μεγάλη μπαταρία καί θα είσαι κάπου στα 120 χιλιοστά -μην μετράω τώρα  :-[ - )

EDIT  ήδη απάντησε ο abet (ε! καινούρια μηχανή, θά ναι πιό γρήγορη) οπώτε ... μάλλον θα σε μπλέξουμε πάλι.
εγώ ... την γνώμη μου είπα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8200 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33857 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534512 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59686 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237150 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 526 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14019 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136071 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085072 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35282 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10025 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478680 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy