vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

207 επισκέπτες, 5 χρήστες
antiklitos140, dkostas, Jorge, athmichalop, TasMan

Twitter

Απορίες - ερωτήσεις για DCT system atomisers

Αποσυνδεδεμένος Tigris

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari v2 blue
Απορίες - ερωτήσεις για DCT system atomisers
« στις: Μαρτίου 30, 2012, 15:09 »
Ελπίζω κατ'αρχήν να είμαι στο σωστό νήμα για να ανοίξω αυτό το θέμα αν όχι ας γίνει μετακίνηση ...

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τους DCT (tank system),επειδή πήρε το μάτι μου ότι έχουν βγεί και v2 ,ποιές οι διαφορές με τους v1?
Επίσης διάβασα για την δημιουργία τρύπας/ών πάνω στο carto τους...
Αυτό γιατί γίνεται και μήπως αυτή είναι η διαφορά μεταξύ v1-v2 ?
Τέλος ξέρω ότι βγαίνουν και σε "ασημί" έκδοση κι είδα review με έναν ss και κάπου αλλού λέγαν για άλλον από αλουμίνιο ...
Υπάρχουν και οι δύο τύποι ?
Εδώ στην Ελλάδα υπάρχουν σε ss ή aluminium ; Και κάνα link δεν θα ήταν άσχημο

Αυτά τα ολίγα ... ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορίες - ερωτήσεις για DCT system atomisers
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 30, 2012, 15:29 »
Αυτο που πεορε το αυτι μου ειναι οτι οι v2 θα εχουνε ακομα μια τρυπα
Αυ τοσ ειναι σε ασημη v1,αλλα υπαρχει και σε αλουμινιο και σε ss αν δεν κανω λαθοσ,απο τον paps

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορίες - ερωτήσεις για DCT system atomisers
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 30, 2012, 15:42 »
Και αυτο ειναι του paps αλουμινιου

Αποσυνδεδεμένος Tigris

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari v2 blue
Απ: Απορίες - ερωτήσεις για DCT system atomisers
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 30, 2012, 15:52 »
Οι v2 μάλλον έχουνε 2 τρύπες ,απ'ότι είχα δεί και σε ένα review ,σωστά !

Αποσυνδεδεμένος Nicko

  • *
  • 42
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορίες - ερωτήσεις για DCT system atomisers
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 03, 2012, 08:32 »
Δε νομίζω να είναι αυτό. Το V2 μου ακούγεται σαν βελτίωση και η διαφορά μίας και δύο τρυπών αφορά την τροφοδοσία, ανάλογα με το πόσ παχύρευστο είναι το υγρό (PG/VG). Δεν είμαι ειδήμων αλλά έτσι νομίζω.

Αποσυνδεδεμένος dimitra78

  • ***
  • 793
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απορίες - ερωτήσεις για DCT system atomisers
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 09, 2012, 14:47 »
να ρωτησω κατι παιδια? εχω αυτο http://buyit.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=garden_flypage.tpl&product_id=649&category_id=69&option=com_virtuemart&Itemid=133 και θελω να του βαλω ατμοποιητη DCT http://on247.gr/components/com_virtuemart/shop_image/product/3.5ML_Dual_Coil__4f517f9be5de2.jpg, μπαινει στο δικο μου, σωστα? αυτο εχει μεσα κεφαλη η χρειαζεται να παρω αλλες? συγνωμη αν κανω χαζη ερωτηση..... :doh3:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απορίες - ερωτήσεις για DCT system atomisers
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 09, 2012, 14:55 »
Καθόλου χαζή ερώτηση, αν δεν ρωτήσεις δεν θα μάθεις!

Λοιπόν το DCT που αναφέρεις (το οποίο και διαθέτω) αποτελείται από: 1) τη δεξαμενή με τα "καπάκια" της (o-rings), 2) το cartomiser (κεντρικός μεταλλικός σωλήνας) στη βάση του οποίου βρίσκεται το βίδωμα 510 και 3) το drip tip το επιστόμιο δηλαδή που κουμπώνει επάνω.

Βιδώνει κανονικά επάνω στην μπαταρία του ego σου και το μόνο που έχεις να αλλάζεις είναι το cartomiser όταν μπουκώνει ή καίγεται.

Μόνο και μόνο για αισθητικούς λόγους, μπορείς (αν βρεις γιατί εγώ δεν μπορώ να βρω στο ελλάντα) να πάρεις και το δαχτυλίδι το οποίο καλύπτει τις εξωτερικές σπείρες της μπαταρίες και δίνει ένα πιο ομοιόμορφο look.

Ελπίζω να βοήθησα!

Αποσυνδεδεμένος dimitra78

  • ***
  • 793
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απορίες - ερωτήσεις για DCT system atomisers
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 09, 2012, 15:08 »
δλδ το περνω και το βιδωνω και ειναι κομπλε! εχω ακουσει καλα λογια για αυτον, οτι δινει καλυτερη ποιοτητα και καπνου και γευσης. εσυ θα ξερεις και καλυτερα αφου το χρησιμοποιεις ηδη! :thumpup: δαχτυλιδι εχω βρει εγω,αν ειναι αυτο που λες, θα το κανω κουκλακι :dance: σε ευχαριστω πολυ!

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απορίες - ερωτήσεις για DCT system atomisers
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 09, 2012, 15:52 »
Τα περισότερα που κυκλοφορούν είναι χαμηλής αντίστασης, γύρω στο 1.5Ω και με την μπαταρία σου πράγματι έχει εξαιρετική απόδοση γεύσης και άφθονο ντουμάνι! Λίγο παράξενο στην αρχή είναι το μέταλο από το drip tip στο στόμα αλλά συνηθίζεται εύκολα. Χρησιμοποιώ ακριβώς το ίδιο σε ακριβώς την ίδια μπαταρία. Όντως, το παίρνεις, το βιδώνεις ακολουθείς με ευβλάβεια τις οδηγίες του 1ου γεμίσματος και είσαι κομπλέ. Για το γέμισμα βέβαια θα χρειαστείς μπουκαλάκι με βελόνα ή σύριγγα.

Αποσυνδεδεμένος dimitra78

  • ***
  • 793
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απορίες - ερωτήσεις για DCT system atomisers
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 09, 2012, 16:18 »
ναι κατι ακουσα οτι το πρωτο γεμισμα θελει λιγο προσοχη αλλα μετα ολα οκ! οποτε να παρω και μπουκαλακια με μεταλικη μυτουλα μπροστα :thumbsup_move_1: ωραια να σαι καλα!

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απορίες - ερωτήσεις για DCT system atomisers
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 09, 2012, 16:41 »
Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις! Άπαξ και πετύχει το πρώτο γέμισμα μετά είσαι στα πούπουλα!

Αποσυνδεδεμένος dimitra78

  • ***
  • 793
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απορίες - ερωτήσεις για DCT system atomisers
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 09, 2012, 17:22 »
γιατι ομως θελει το πρωτο γεμισμα τοση προσοχη? ανχωθηκα τωρα :wall: αν ειναι θα πω εκει στο μαγαζι να μου το κανουν αυτοι για να μην κανω καμια βλακεια!

Αποσυνδεδεμένος dimitra78

  • ***
  • 793
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απορίες - ερωτήσεις για DCT system atomisers
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 09, 2012, 17:38 »
εδω δεν δειχνει και τοσο δυσκολο!

Αποσυνδεδεμένος xsad

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορίες - ερωτήσεις για DCT system atomisers
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 10, 2012, 01:18 »
Ούτε τόσο δύσκολο είναι ούτε χρειάζεται βελόνα. Υπομονή θέλει, λίγο λίγο να πέφτουν οι σταγόνες και ένα δυο λεπτά να ποτίσει πριν μπει στο tank. 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απορίες - ερωτήσεις για DCT system atomisers
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 10, 2012, 09:56 »
Δεν υπάρχει λόγος για άγχος. Σκέψου απλά ότι η αντίσταση διαπερνάει όλο το μήκος του απορροφητικού υλικού και δεν υπάρχει περίπτωση να τροφοδοτηθεί μόνο του από την τρύπα που έχει χαμηλά. Το ποτίζεις λοιπόν καλά την πρώτη φορά και μετά η τροφοδοσία γίνεται σωστά. Μπηκε το υγρό στο αυλάκι δηλαδή! :thumpup:

Θέλει αργά, σταγόνα σταγόνα και περιστροφές του cartomiser με προσοχή να μη σου πέφτουν οι σταγόνες στην τρύπα στο κέντρο (αλλιώς απλά θα βγαίνουν από κάτω!) μέχρι να ποτίσει αρκετά καλά το απορροφητικό υλικό. Και να κάνεις λάθος μια φορά, δεν τρέχει και τίποτα!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92771 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:53
από Tem
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63518 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3834 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1073 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172757 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278149 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15526 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14194 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9563 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43798 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 491 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36563 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex