vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ ΑΠΟ ΜΗ ΕΙΔΙΚΟΥΣ

Αποσυνδεδεμένος Elena111

  • *
  • 21
  • Φύλο: Γυναίκα
Όταν προσπαθείς χρόνια και χρόνια να ελατώσεις το κάπνισμα ( να το κόψεις τελείως μοιάζει με ουτοπία) και τελικά... είσαι κοντά.. το καταφέρνεις..... έστω με το η.τ. Δε λέω ότι είναι το ιδανικό όπως αν καταφέρεις να απεξαρτοποιηθείς τελείως. Αλλά κι αυτό είναι ένα τεράστιο βήμα. Πλησιάζεις τον στόχο " να καταφέρω να σταματήσω το κάπνισμα" αν είναι αυτός κι ο δικός σου.

  Τρίτη ημέρα σήμερα χωρίς κ.τ. Μετά από 30 χρόνια καπνίσματος. Είναι κατόρθωμα!!  Πρέπει να πω ένα "μπράβο" στον εαυτούλη μου που συνέχεια τον κατηγορώ και τον κατακρίνω. 

 Δε θα έπρεπε να υπάρχει ένα  μέρος που να λέμε μπράβο στον εαυτό  μας και στους άλλους για κάθε μέρα που προσπαθούμε? Ή έστω μια νέα παρότρυνση όταν υποκήψαμε και πήγαμε πίσω? Μια βοήθεια, μια καλή ή και κακή κουβέντα, να ταρακουνηθούμε, να πάρουμε μπρος, να συνεχίσουμε... 

Αν δε κάνω λάθος, δεν υπάρχει αντίστοιχο τόπικ. Αλλιώς σβήστε το.


   Κάνω την αρχή.. πάλι...  ξανά και ξανά θα το λέω....

 Τρίτη ημέρα χωρίς κτ. Έξω, ποτά, παρέες, "έλα μωρέ, τι πειράζει, κάνε ένα τσιγαράκι" οι φίλοι μου, όχι, κρατήθηκα, βράχος, μου πέρασε, μια χαρά είμαι τώρα. Εκεί..., δύναμη, στόχος, το σάιτ αυτό τρομερή βοήθεια.
Μου λείπει όμως που να πάρει, μου λείπει, ένα μόνο, ένα.. ΟΧΙ... κανένα, κρατιέμαι...

Εδώ θα στηρίζουμε ο ένας τον άλλον :)

Θέλετε? Συμπαράστηση? ^^

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ ΑΠΟ ΜΗ ΕΙΔΙΚΟΥΣ
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 20, 2012, 04:50 »
Πολυ ωραιο το νημα που ανοιξες Ελενα! :thumpup:
βεβαια,πολυ συντομα θα καταλαβεις πως ολοκληρο το φορουμ εκτος απο πηγη πληροφοριων ειναι και ανοιχτη γραμμη στηριξης αλλα και επιβραβευσης για ολους, 24/7...  :yes:

Σταματησα τα τρια πακετα βαρεια τσιγαρα των 100χιλιοστων την ημερα μετα απο 22 χρονια καπνισματος....

Ασφαλως μου αξιζει και σου αξιζει ενα μεγαλο Μπράβο!!!!  :dance2: :yahoo:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 20, 2012, 02:31 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος Elena111

  • *
  • 21
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ ΑΠΟ ΜΗ ΕΙΔΙΚΟΥΣ
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 20, 2012, 05:04 »
 Ναι, να μας κανακεύουμε και λιγάκι, να μας θαυμάζουμε.... :D

24/7 σταμάτησες το κτ? Δηλ. κλείνεις ολόκληρο χρόνο σε 3-4 μήνες???  :respect:

Μακάρι κι εγώ στα βήματά σου. Έχω τουλάχιστον 2 χρόνια να κάνω κάτι ιδιαίτερο και θαυμαστό.... Το να σταματήσω το κάπνισμα μου ήταν το ίδιο πιθανό με το να φτάσω στο έβερεστ (δεν είμαι ιδιαίτερα αθλητικός τύπος^^)

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 20, 2012, 02:31 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ ΑΠΟ ΜΗ ΕΙΔΙΚΟΥΣ
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 20, 2012, 05:13 »


Οχι βρε Ελενα! εννοούσα πως η ανοιχτη γραμμη υποστηριξης (το φορουμ) ειναι ανοιχτο 24/7 (twenty four seven) που λενε οι φιλοι μας οι Αμερικλάνοι! :laugh1:
Εγω κλεινω γυρω στους 7 μηνες χωρις καθολου τσιγαρο και τους τελευταιους 3-4 μηνες,σκοπιμα αναβω ενα τσιγαρο μια δυο φορες το μηναγια να δω αν θα μου αρεσει....
Ε,λοιπον,καθε φορ ακανω την πρωτη τζουρα και τοπεταω! μου βρωμάει αφάνταστα!!!
Απορώ πως καπνιζα αυτη την αηδία!  :yes:
Πλέον απολαμβάνω το άτμισμα πολύ περισσότερο απο οσο απολάμβανα το κάπνισμα.... :yes:

Υ.Γ. το οτι βλεπεις τον ηλιο καθε πρωί ειναι θαυμαστό και ιδιαιτερο οσο δεν παίρνει απο μόνο του... :yes:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 20, 2012, 02:32 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ ΑΠΟ ΜΗ ΕΙΔΙΚΟΥΣ
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 20, 2012, 07:51 »

Με την ευκαιρία που μου δίνετε με αυτη τη συζήτηση:
Το να επιδοκιμαζεις τον εαυτό σου (χωρίς να θεωρείς κατ' ανάγκη ότι πρέπει να υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος γι αυτό) είναι μια απο τις δυο ευφυέστερες πράξεις
που μπορεί να κανει  κανείς  για τον εαυτό του κατα την ταπεινη μου άποψη.
Η δευτερη είναι να αποφευγεις να αποδοκιμάζεις τον εαυτό σου ακόμη και όταν θεωρείς ότι υπάρχει λόγος για να τον αποδοκιμάσεις.
Διόρθωσε την αιτία που σε ωθεί στην αυτοαποδοκιμασία, μην βαρας όμως τον εαυτό σου.


Αντε να πω και μια τρίτη που ερχεται αμεσως μετα:
Είναι άχρηστο να αγωνιάς για την επιδοκιμασία από άλλους (και να στεναχωριέσαι όταν δεν σου δίνεται), ειδικά όταν αυτοί οι άλλοι αποδοκιμάζουν ακόμη και τον εαυτό τους!


Θυμαμαι τον πρωτο καιρό που ατμιζα και ετυχε να καπνίσω κανενα κ.τ. πηγα να στεναχωρεθώ, αλλά ευτυχως δεν επεσα στην παγίδα (η στεναχώρια για μια πραξη σου είναι μια καλή
δικαιολογία για να την ξανακάνεις διότι με τη στεναχώρια αυτοτιμωρείσαι και θεωρείς τον εαυτό σου "εξαγνισμένο"), είπα "ωραία καπνισες, καλά έκανες κανε ότι θες, αν θες κάπνισε και πακέτο κανενα πρόβλημα" και ως δια μαγείας έφυγε και η διάθεσηγ για κτ και η στεναχώρια...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 20, 2012, 08:05 από panos »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ ΑΠΟ ΜΗ ΕΙΔΙΚΟΥΣ
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 20, 2012, 10:35 »
Ειμαι η Πέτρα κι είμαι εντάξει!!!!!  :D :D

Ελενα, το κάθε νήμα εδώ ουσιαστικά είναι ψυχολογική υποστήριξη.

Αν πας σε συναντήσεις θα νιώσεις επίσης ψυχολογικά ανεβασμένη.

Αλλά πιστεύω ότι τη μεγάλη ψυχολογική υποστήριξη τη χρειάζονται αυτοί που θέλουν να κόψουν το κ.τ με τα παραδοσιακά μέσα του ηλεκτροβελονισμού, της τσίχλας, της φαρμακευτικής αγωγής, της θέλησης.

Εμείς εδώ επιλέξαμε έναν εναλλακτικό τρόπο καπνίσματος, απείρως απολαυστικότερο.
Θεωρώ ότι η όποια ψυχολογική υποστήριξη έχει να κάνει περισσότερο με τα προβλήματα που μπορεί να μας δημιουργήσιε ο εξοπλισμός, παρά με αυτήν καθεαυτήν τη συνήθεια

Αποσυνδεδεμένος Makis S

  • **
  • 196
  • Φύλο: Άντρας
  • provari mini + trap tank
Απ: ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ ΑΠΟ ΜΗ ΕΙΔΙΚΟΥΣ
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 20, 2012, 11:59 »
Βάστα γερά Έλενα...βάστα γερά. Και εγώ μετράω χαρούμενα τις μέρες που περνάνε χωρίς τσιγάρο, δεν έχω κάνει ούτε ένα ακόμα αλλά θα δοκιμάσω ένα μετά το μήνα...είμαι βέβαια σίγουρος πια ότι δεν θα μου ξαναλείψει ποτέ

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ ΑΠΟ ΜΗ ΕΙΔΙΚΟΥΣ
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 20, 2012, 12:07 »
Εδώ
http://e-kapnisma.gr/index.php/board,24.0.html

θα βρείτε αρκετά παρόμοια θέματα που έχουν ανοιχθεί παλαιότερα.(μην ψάχνετε μόνο στην 1η σελίδα)
Υπήρχαν και άλλα (όπως 5 μέρες ατμίσματος) αλλά με τις συνεχείς αλλαγές και αναδιατάξεις κατηγοριών τα έχω χάσει.

Αποσυνδεδεμένος smartmedia

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ ΑΠΟ ΜΗ ΕΙΔΙΚΟΥΣ
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 20, 2012, 12:17 »
Κοίτα υπάρχουν πολλοί τρόποι να το αντιμετωπίσεις, άλλος μπορεί να αυτοχαστουκιστεί και να πει σύνελθε μακακα, τι πας να κάνεις, άλλος μπορεί να φτιάξει ενα τσαγάκι, άλλος να πάει μια βόλτα, θέλω να πω οτι χρειάζεται και λίγο θέληση, χωρίς αυτό δε γίνεται τπτ, καλή η προσπάθεια αλλά χωρίς πείσμα και θέληση, άστα. Το σίγουρο είναι ότι η ανάγκη προκύπτει πρωτίστως απο τη νικοτίνη, αν δεν πάρεις το ποσοστό νικοτίνης που πρέπει, έχεις πρόβλημα και δευτερευόντως απο ψυχολογικούς παράγοντες που όμως είναι συνάρτηση της νικοτίνης. Η νικοτίνη δρα ως νευροδιασταλτικό (δεν είμαι και Γιατρός, απο οτι έχω διαβάσει, μη βαράτε) και κατευνάζει το συναίσθημα άγχους του Καπνιστή. Όταν το άγχος είναι μεγάλο γιατί όλοι ζητάμε ενα τσιγάρο ? οεω... :wall:
Άρα αν η περιέκτικότητα της νικοτίνη που παίρνεις είναι χαμηλή τότε έχεις προβλημα.
Μη μασάς ανέβασε τη λίγο και θα συνέλθεις. Εγω ξεκίνησα με 18 πήγα στα 12 μετά στα 9 τώρα ξανά στα 18. Σιγά τα λάχανα, αρκεί να μην πιάσεις το ρημαδο-Θάνατο..
Καλημέρα..

Αποσυνδεδεμένος Nickkos

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ ΑΠΟ ΜΗ ΕΙΔΙΚΟΥΣ
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 20, 2012, 12:48 »
Θα συμφωνησω με τον Smart, οτι η θεληση και το πεισμα ειναι το κυριοτερο στην αποφυγη κ.τ. και στην διακοπη του.Απο την αλλη ομως αν ειχαμε ολη τοσο πεισμα και θεληση θα μπορουσαμε να το κοψουμε χωρις να πιασουμε το η.τ. δλδ μαχαιρι. Οποτε κατι αλλο παιζει εκτος απο την νικοτινη, συνηθεια κτλ.

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ ΑΠΟ ΜΗ ΕΙΔΙΚΟΥΣ
« Απάντηση #10 στις: Μαρτίου 20, 2012, 13:32 »
Ειμαι η Πέτρα κι είμαι εντάξει!!!!!  :D :D

Ελενα, το κάθε νήμα εδώ ουσιαστικά είναι ψυχολογική υποστήριξη.

Αν πας σε συναντήσεις θα νιώσεις επίσης ψυχολογικά ανεβασμένη.

Αλλά πιστεύω ότι τη μεγάλη ψυχολογική υποστήριξη τη χρειάζονται αυτοί που θέλουν να κόψουν το κ.τ με τα παραδοσιακά μέσα του ηλεκτροβελονισμού, της τσίχλας, της φαρμακευτικής αγωγής, της θέλησης.

Εμείς εδώ επιλέξαμε έναν εναλλακτικό τρόπο καπνίσματος, απείρως απολαυστικότερο.

Θεωρώ ότι η όποια ψυχολογική υποστήριξη έχει να κάνει περισσότερο με τα προβλήματα που μπορεί να μας δημιουργήσιε ο εξοπλισμός, παρά με αυτήν καθεαυτήν τη συνήθεια
Συμφωνώ Πέτρα!!  :yes: :yes: :yes: :yes: :yes:
Εδώ όποιος θέλει μπορεί να απαλλαγεί για πάντα από το κτ!!!!!!!!!!!! Σε αυτό εδώ το φόρουμ βρίσκουμε τα πάντα!!!!
Δίχως τους καλούς ανθρώπους αυτού του φόρουμ εγώ σίγουρα θα κάπνιζα ακόμα!!!! Μπορεί να ακούγεται κάπως μα αυτή είναι η αλήθεια!!!!!! Μέσα εδώ βλέπεις άτομα με έναν κοινό στόχο κ φυσικά κανείς δεν θα κάνει πίσω ακόμα κ αν κάποιος από εμάς  λυγίσει θα βρεί ξανά την δύναμη να σηκωθεί κ να συνεχίσει μέχρι να αφήσει για πάντα το κτ!!!  :)

Αποσυνδεδεμένος CHARMANIS13S

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ ΑΠΟ ΜΗ ΕΙΔΙΚΟΥΣ
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 21, 2012, 22:06 »
Καλησπερα σε ολους .χρειαζομαι ψυχολογικη υποστηριξη καποιος που μπορει να βοηθηση παρακαλω?

Αποσυνδεδεμένος yansta

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ ΑΠΟ ΜΗ ΕΙΔΙΚΟΥΣ
« Απάντηση #12 στις: Μαρτίου 21, 2012, 22:18 »
Ειμαι (ήμουν) 30 χρονια καπνιστης....
Κι ετσι χωρις προγραμμα αγορασα ενα η.τ
Εντυπωσιαστηκα..... Δεν περιμενα να με βοηθησει τοσο πολυ!
Βέβαια μονο 2 εβδομαδες εχουν περάσει, αλλα κι ετσι ειναι κατι απιστευτο για μενα!   :yes:

Ελπιζω κι ετσι να συνεχισω!

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ ΑΠΟ ΜΗ ΕΙΔΙΚΟΥΣ
« Απάντηση #13 στις: Μαρτίου 21, 2012, 22:25 »
Ημουν 45 χρονια τουλαχιστον καπνιστης
και περιπου 6 μηνες ατμιστης
και εδω και 2 μηνες στο 0 νικοτινη (φλωρεξ)

 :yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος gastzoum

  • **
  • 200
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ ΑΠΟ ΜΗ ΕΙΔΙΚΟΥΣ
« Απάντηση #14 στις: Μαρτίου 21, 2012, 22:34 »
Ημουν 34 χρονια καπνιστης.
Εδω και 2 μηνες ατμιστης με 0 νικοτινη απο την πρωτη μερα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1685 180245 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 23:10
από tasos1976
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8253 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33878 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534568 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59696 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237185 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 535 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14034 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136079 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085131 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35298 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10063 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12