vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Νικοτίνη και παρενέργειες

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #30 στις: Δεκεμβρίου 28, 2009, 00:49 »
φίλε Vassili, μού δίνεις αφορμή, να πω επιτέλους, δεν κρατιέμαι άλλο, γιά αυτό το άστοχο -το λιγότερο- κείμενο πού υπάρχει μάλιστα σε site αντιπροσώπου ηλ. συσκευής.
Επειδή όταν το είδα πρώτη φορά, έπεσα από τα σύνεφα, θέλω -επιτέλους- να πω ότι ΛΥΠΑΜΑΙ πού αυτές οί γραμμές υπάρχουν σε επίσημο site.
Τίποτα άλλο.

Τελικά βρίσκουμε πολλά σημεία να συμφωνούμε.  :laugh1:

Το πιο ωραίο είναι το ακόλουθο (.. και σωστό) που το γράφει ο ίδιος έμπορος στο ίδιο άρθρο και νομίζω ότι το πρόσθεσε αργότερα:
Για όσους επιμένουν στην χρήση της νικοτίνης, νεότερες μελέτες δείχνουν πως η νικοτίνη δεν είναι τόσο εθιστική όσο νομίζουμε ! Περισσότερο εθιστικές είναι άλλες πρόσθετες χημικές ουσίες στα παραδοσιακά τσιγάρα, την ύπαρξη των οποίων μάλιστα αγνοούμε, παρά η νικοτίνη. ’λλωστε στο εμπόριο κυκλοφορούν πολλά εγκεκριμένα φαρμακευτικά προϊόντα όπως οι τσίχλες και τα επιθέματα, που περιέχουν νικοτίνη σε ασφαλής ποσότητες και μπορούν να χρησιμοποιηθούν από όποιους νομίζουν πως τα έχουν ανάγκη...

Σαν να λέει:
Bρε παιδιά, πάρτε και κανένας από μένα!
Εντάξει πουλάω χωρίς νικοτίνη αλλά εάν επιμένετε όλο και κάτι θα βρεθεί και για σας.
Τόσο κακή δεν είναι πια...

 :laugh1: :laugh1: :laugh1:

EDIT:
Επίσης πιο κάτω φαίνεται ότι το έπιασε και αυτός το νόημα:
Σχετικά με επανειλημμένες ερωτήσεις σας σχετικά με τον εάν το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι η όχι εγκεκριμένο από τον Ελληνικό Οργανισμό Φαρμάκων (ΕΟΦ), τονίζουμε πως το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν είναι φαρμακευτικό προϊόν ! Ο ΕΟΦ εγκρίνει φαρμακευτικά προϊόντα και μόνον.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 28, 2009, 01:00 από Kostas »

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9583
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #31 στις: Δεκεμβρίου 28, 2009, 06:30 »
Ο ανταγωνισμός δημιουργεί ορισμένες φορές υπερβολές.  Περισσότερη υπευθυνότητα και σοβαρότητα δεν βλάπτουν  ;D

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #32 στις: Δεκεμβρίου 28, 2009, 09:35 »
Ολο αυτό το καιρό που ατμίζω έχω δεχτεί χιλιάδες ερωτήσεις για την νικοτίνη.
Φυσικά και δεν είμαι ο ερυθρός σταυρός.
Οταν προσπαθώ να απαντήσω και να εστιάσω στις υπόλοιπες 3999 ουσίες που περιέχει το κανονικό όλοι σε κοιτούν σαν ....δεν ξέρω....κάπως :idiot1:
Αλλά όλοι εστιάζουμε στην νικοτίνη λες και είναι το όλο το κακό του κόσμου μαζεμένο σε ένα μπουκαλάκι υγρού.
Και όλο αυτό οφείλεται στην άγνοια του κόσμου αλλά χωρίς να θέλω να κατηγορήσω κανέναν αφού και εγώ είμαι μέσα,στην αδιαφορία.

Αδιαφορούμε για το τι εισπνέουμε τόσα χρόνια και ούτε μια φορά δεν διαβάσαμε τις παρενέργειες των υπόλοιπων χημικών στοιχείων που περιέχονται στο κανονικό.
Οταν διάβασα ότι η φορμαλδεύδη είναι άκρως τοξική και θανατηφόρος απόρησα.
Το χειρότερο ήταν όταν διάβασα ότι η ασπαρτάμη που αποτελείται και από φορμαλδεύδη θεωρείτε υπεύθυνη για θανάτους αιφνίδιους και καρκινογενέσεις στον εγκέφαλο και νευρολογικές διατραχές.
Και η ασπαρτάμη όπως ξέρουμε είναι συστατικό σε μια μεγάλη γκάμα τροφίμων.
Πρόσφατα έμαθα ότι βρίσκεται σε 7000 είδη τροφίμων που κυκλοφορούν κανονικά με την έγκριση του ΕΟΦ σαν να μην συμβαίνει τιποτα.
Ολες οι μελέτες είναι λίγο πολύ γνωστές και όλες τις έχουν θάψει μέσα σε μπαούλα.

Φυσικά δεν είναι οι μόνες θανατηφόρες ουσίες που κυκλοφορούν με την έγκριση των οργανισμών υγείας.Απλά παραδείγματα φέρνω.

Δεν ξέρουμε την αλήθεια.Και όπως είπε ο Kostas επιλέγουμε να το κάνουμε.
Τουλάχιστον εδω επιλέγουμε έναν άλλο τρόπο καπνίσματος.
Και αν δούμε ότι κάτι στραβώνει μπορούμε κάλλιστα να ξαναγυρίσουμε στο κανονικό ή και σε άλλο τρόπο
Απλά καλά θα ήταν να κοιτάμε πιο ψύχραιμα το όλο θεμα και μην εμπιστευόμαστε ότι έχει πάνω του μια βούλα έτσι χωρίς  ψάξιμο.Ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει και να παραπλανεί όσο θέλει.
Είναι στο χέρι μας τι θα κάνουμε.

Αποσυνδεδεμένος imeothanasis

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Achilles was a modder
    • GG-GoldenGreek
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #33 στις: Δεκεμβρίου 28, 2009, 10:15 »
Σωστά αυτά που λέτε, εγώ όμως νιώθω σαν να έχω ίωση. Άλλο να έχεις πονοκέφαλο κι άλλο ίωση! Δεν ξέρω, ελπίζω ο οργανισμός μου να το συνηθίσει σύντομα γιατί δεν βλέπω να την παλεύω. :dontknow:

Αν αισθανεσαι οτι εχεις ιωση τοτε φταιει το υγρο που ατμιζεις. Ακριβως το ιδιο μου συνεβει με TW υγρα

Αποσυνδεδεμένος imeothanasis

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Achilles was a modder
    • GG-GoldenGreek
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #34 στις: Δεκεμβρίου 28, 2009, 10:19 »
Στο 38 φτάσαμε παρακαλώ !!!
http://www.oksmokey.com/store/category.php?id=19

ειμαστε ηδη στα 56 Αbet

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #35 στις: Δεκεμβρίου 28, 2009, 10:21 »
Αν αισθανεσαι οτι εχεις ιωση τοτε φταιει το υγρο που ατμιζεις. Ακριβως το ιδιο μου συνεβει με TW υγρα

Γρήγορος και απόλυτος είσαι βρε Θανάση με τις "ιατρικές" σου συμβουλές.
Και εάν ο άνθρωπος έχει πραγματικά κάποια ίωση ή κάποιο πρόβλημα υγείας άλλου είδους?

Το καλύτερο είναι η επίσκεψη στο γιατρό.
Μόνο αυτός μπορεί να απαντήσει.

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #36 στις: Δεκεμβρίου 28, 2009, 12:11 »
Και εάν ο άνθρωπος έχει πραγματικά κάποια ίωση ή κάποιο πρόβλημα υγείας άλλου είδους?
Δεν είχα ίωση, είχα συμπτώματα ίωσης και σίγουρα οφειλόταν στο υγρό. Είναι ανάλογα με τον οργανισμό, τωρα ας πούμε που ατμίζω με φιλτράκια virginia medium από i-cig.gr δεν έχω κανένα πρόβλημα. Δεν ήταν πάντως σύμπτωση γιατί επιχείρησα ξανά να ατμίσω το συγκεκριμένο υγρό της janty και είχα τα ίδια συμπτώματα.

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #37 στις: Δεκεμβρίου 28, 2009, 15:35 »
Περίπου τα ίδια συμπτώματα τα είχα και εγώ με Janty PG-510. Κατέληξα πως η pG δεν είναι για μένα και πήγα σε VG-Μ401 (ecopure) που όλα είναι καλά. Μερικές φορές καπνίζω PG, αλλά πολύ σπάνια πλέον.
Επίσης, κατέβα σε περιεκτικότητα, εάν το έχεις ως
γλειφιτζούρι...
Πάντως, η ανακοίνωση του ΕΟΦ δεν είναι καθόλου καλή. Ίσως θα πρέπει να την συζητήσουμε σε άλλο θέμα....

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #38 στις: Δεκεμβρίου 28, 2009, 16:35 »
Περίπου τα ίδια συμπτώματα τα είχα και εγώ με Janty PG-510. Κατέληξα πως η pG δεν είναι για μένα και πήγα σε VG-Μ401 (ecopure) που όλα είναι καλά. Μερικές φορές καπνίζω PG, αλλά πολύ σπάνια πλέον.
Επίσης, κατέβα σε περιεκτικότητα, εάν το έχεις ως
γλειφιτζούρι...
Πάντως, η ανακοίνωση του ΕΟΦ δεν είναι καθόλου καλή. Ίσως θα πρέπει να την συζητήσουμε σε άλλο θέμα....
"Χαίρομαι" που υπάρχουν κι άλλοι με παρόμοια συμπτώματα γιατί ούτε τρελός είμαι ούτε άρρωστος :))
Πιθανότατα ο οργανισμός μου να μη "σηκώνει" την PG αλλά πάλι αυτά τα ecopure δεν μου κάνουν!
Έχεις να μου προτείνεις κάποια τσιγαρίσια - τύπου virginia - γεύση σε VG? Γιατί αυτά που δοκίμασα είναι τύπου γαλακτομπούρεκου :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #39 στις: Δεκεμβρίου 28, 2009, 17:29 »
Μια λύση είναι να ατμίσεις για μερικές ώρες σοκολάτες, φράουλες, πεπόνια κτλ. και μετά καπάκι να γυρίσεις σε Eco pure (σε δικό του ατομάιζερ). Θα σου φανεί πολύ τσιγαρίσιο.  :))

Αυτό δεν ισχύει μόνο με το Eco Pure βέβαια αλλά με όλα τα "τσιγαρίσια".


Από την άλλη πάλι, αν έχεις κάνει ένα κανονικό τσιγάρο πριν, ό,τι τσιγαρίσιο υγρό και να δοκιμάσεις, γαλακτομπούρεκο θα σου φανεί.  :tongue_smilie:


Κάποιος είχε μια παρόμοια θεωρία, νομίζω τον λέγανε Einstein.  ::) 8) :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #40 στις: Δεκεμβρίου 28, 2009, 17:55 »
Μια λύση είναι να ατμίσεις για μερικές ώρες σοκολάτες, φράουλες, πεπόνια κτλ. και μετά καπάκι να γυρίσεις σε Eco pure (σε δικό του ατομάιζερ). Θα σου φανεί πολύ τσιγαρίσιο.  :))

Αυτό δεν ισχύει μόνο με το Eco Pure βέβαια αλλά με όλα τα "τσιγαρίσια".


Από την άλλη πάλι, αν έχεις κάνει ένα κανονικό τσιγάρο πριν, ό,τι τσιγαρίσιο υγρό και να δοκιμάσεις, γαλακτομπούρεκο θα σου φανεί.  :tongue_smilie:


Κάποιος είχε μια παρόμοια θεωρία, νομίζω τον λέγανε Einstein.  ::) 8) :laugh1:
:laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Κι όμως τα τσιγαρίσια φίλτρα από i-cig είναι (σχεδόν) τσιγαρίσια, είναι όμως PG και το στομάχι μου ψιλοδιαμαρτύρεται! Όλο και λιγότερο πάντως με την πάροδο των ημερών. Έχω 8 μέρες να καπνίσω κ.τ.

Αποσυνδεδεμένος imeothanasis

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Achilles was a modder
    • GG-GoldenGreek
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #41 στις: Δεκεμβρίου 28, 2009, 19:37 »
Γρήγορος και απόλυτος είσαι βρε Θανάση με τις "ιατρικές" σου συμβουλές.
Και εάν ο άνθρωπος έχει πραγματικά κάποια ίωση ή κάποιο πρόβλημα υγείας άλλου είδους?

Το καλύτερο είναι η επίσκεψη στο γιατρό.
Μόνο αυτός μπορεί να απαντήσει.

οι απαντησεις ειναι γρηγορες Κωστα γιατι απο οτι καταλαβα απο τα συμφραζομενα ο φιλος μας το εχει καιρο αυτο το προβλημα.

Επισης να πω οτι το προβλημα το δικο μου ηταν με VG και οχι με PG, δηλ. αντιστροφο του δικου σου Βασιλη

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #42 στις: Δεκεμβρίου 29, 2009, 00:31 »
Μα ακριβώς αυτό λέμε...

Παραθέτω το άρθρο εδώ
Με αφορμή δημοσιεύματα και σχετικά ερωτήματα που δέχεται ο Εθνικός Οργανισμός Φαρμάκων για το ηλεκτρονικό τσιγάρο (e-cigarette), ενημερώνουμε το καταναλωτικό κοινό για τα εξής :

Τα προϊόντα που χρησιμοποιούνται ως υποκατάστατα του καπνίσματος και περιέχουν νικοτίνη υπάγονται στα «φαρμακευτικά προϊόντα». Η διάθεσή τους στην αγορά προϋποθέτει την χορήγηση άδειας κυκλοφορίας φαρμάκου από τον ΕΟΦ. Στην κατηγορία αυτή υπάγεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο.   Μέχρι σήμερα ο ΕΟΦ δεν έχει χορηγήσει άδεια κυκλοφορίας σε ανάλογο προϊόν για την Ελληνική αγορά.


Όταν πρωτοξεκίνησε το ηλεκτρονικό τσιγάρο κάποιοι "έξυπνοι" προσπάθησαν να το πουλήσουν σαν μέθοδο διακοπής του καπνίσματος ή ως υποκατάστατο του καπνίσματος για προφανείς λόγους... Αυτόματα κατατάχθηκε στα "φαρμακευτικά προϊόντα" με αποτέλεσμα να υπάρξει τότε και αυτή η απάντηση του ΕΟΦ!.

Ενδιάμεσα κατάλαβαν τι έγινε και ο τρόπος πώλησης άλλαξε.
Τα υγρά είναι προϊόντα καπνού όπως ο καπνός που καπνίζουμε...(????)
Η νικοτίνη που εμπεριέχεται προέρχεται από φύλλα καπνού και τα μυρωδικά επίσης.[/u](???????????)

Το ηλεκτρονικό ΔΕΝ είναι μέθοδος διακοπής του καπνίσματος
Είναι απλά ένας διαφορετικός τρόπος "καπνίσματος".

Το θέμα έχει συζητηθεί άπειρες φορές και θα πρότεινα να διαβάσεις παλιότερα άρθρα του φόρουμ.

προιόντα καπνού?απο φύλλα καπνού?

εδω γιατι σε χάνω?...(τεράστια όμως!!!)

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #43 στις: Δεκεμβρίου 29, 2009, 00:47 »
Παράθεση
Η νικοτίνη που εμπεριέχεται προέρχεται από φύλλα καπνού
O συγγραφέας εννοεί ότι η η νικοτίνη των υγρών είναι φυσικό προϊον απο φύλλα καπνού, αν κατάλαβα καλά ( οχι χημικά παρασκευασμένο)

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 29, 2009, 01:24 από Abet »

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #44 στις: Δεκεμβρίου 29, 2009, 00:54 »
Από nobacco.gr: "Τι είναι νικοτίνη;
Η νικοτίνη είναι ένα αλκαλοειδές που βρίσκεται σε ορισμένα φυτά, κυρίως στον καπνό και σε πολύ πιο μικρές ποσότητες στις ντομάτες, τις πατάτες, τη μελιτζάνα και την πράσινη πιπεριά. Όταν απορροφάται σε μικρή ποσότητα, είτε από τα τσιγάρα και τα πούρα είτε από το NOBACCO, η νικοτίνη μπορεί να προκαλέσει την υποκίνηση, του συναισθήματος της χαλάρωσης, της ηρεμίας και της ευεξίας.
Τα αποτελέσματα της νικοτίνης μπορούν να διαρκέσουν από μερικά λεπτά μέχρι κάποιες ώρες..."

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8729 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181194 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34252 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537687 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60196 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238367 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 701 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16514 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136912 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085745 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35685 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10571 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12