vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

309 επισκέπτες, 10 χρήστες
giorgos1999, Stedorian93, grag, dkostas, Jorge, lounik, avalon, manoslykos, danys620, djfloor

Twitter

Νικοτίνη και παρενέργειες

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #15 στις: Δεκεμβρίου 24, 2009, 17:16 »
Πρώτον:  :thumpup: :thumpup: για τη μεταπήδηση εδώ ενώ πανεύκολα θα μπορούσες να το συνεχίσεις εκεί  :respect: . Παρόλο που το θέμα εκείνο είναι από μόνο του επιρρεπές στο off topic, η συζήτηση ανήκει εδώ. (Τελευταία όλο προς το off topic είμαστε).  ::)

Άντε, on topic τώρα:

Μη νομίζεις. Και το 20 mg που είπα, ψιλο-αυθαίρετο είναι. Εγώ το έβγαλα από την τσέπη (που το είχα), επειδή τα πρώτα υγρά που είχαν βγει ήταν εκεί στα 18 τα high ενώ παραπάνω λέγονταν έξτρα χάι, (όχι μόνο από μία εταιρία αλλά από όλες σχεδόν).

Σιγά σιγά, άρχισαν οι απαιτήσεις μερικών χρηστών για παραπάνω και φτάσαμε και στα 36 και στη συνέχεια μερικοί άλλαξαν και λιγάκι τις ονομασίες.

Εγώ που είμαι "από τους παλιούς" τα βλέπω πιο υπερβολικά από κάποιον που μόλις επισκέφτηκε ένα site σήμερα και το 36 ήταν προσφορά φάτσα κάρτα στην πρώτη σελίδα.
Είναι και ψυχολογικό σίγουρα.  :hmmm: Αλλά το "όσο λιγότερη, τόσο καλύτερα" είναι απίσης σίγουρο, όπως είπες.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #16 στις: Δεκεμβρίου 24, 2009, 17:28 »
Παράθεση
Σιγά σιγά, άρχισαν οι απαιτήσεις μερικών χρηστών για παραπάνω και φτάσαμε και στα 36

Στο 38 φτάσαμε παρακαλώ !!!
http://www.oksmokey.com/store/category.php?id=19

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #17 στις: Δεκεμβρίου 24, 2009, 20:40 »


Μη νομίζεις. Και το 20 mg που είπα, ψιλο-αυθαίρετο είναι. Εγώ το έβγαλα από την τσέπη (που το είχα), επειδή τα πρώτα υγρά που είχαν βγει ήταν εκεί στα 18 τα high ενώ παραπάνω λέγονταν έξτρα χάι, (όχι μόνο από μία εταιρία αλλά από όλες σχεδόν).


δεν ανέφερα βέβαια το 20, επειδή το είπες εσύ, αγαπητέ atmin, αλλά ακριβώς επειδή -φοβάμαι- είναι αυθαίρετα όλα αυτά. η janty ας πούμε, έχει στα high 20.η vinirette 15 καί είναι σαφώς πιό "βαρειά" -σε αίσθηση.Απλά ήθελα να τονίσω, πως αυτό είναι το πλέον "ευαίσθητο" σημείο τού ατμίσματος καί κάποτε οί έρευνες πρέπει να στραφούν καί προς τα εκεί.
(θα με ενδιέφερε να ξέρω ας πούμε, τι περιεκτικότητα έχουν τα cartomizer της njoy, ακριβώς επειδή είναι Αμερικάνικη εταιρία καί όχι Κινέζικη.)
EDIT αφού η απάντηση ήρθε γρήγορα. 16mg τα high cartomizer.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 24, 2009, 21:15 από alfisti »

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #18 στις: Δεκεμβρίου 27, 2009, 22:23 »
Μήπως το παρακάνεις με τη νικοτίνη ?
Μάλλον το παράκανα με τη νικοτίνη αλλά δεν είναι τελικά αυτός ο λόγος. Έχω προμηθευτεί φιλτράκια και υγρά μόνο High 20mg και όταν άτμιζα αρκετά είχα έντονους μυϊκούς πόνους και μάλιστα έφτανα στα όρια των παραισθήσεων. Σοβαρολογώ. Τώρα έχω κάνει κάποιες παραγγελίες υγρών Low 6mg. Όσο για την PG εξακολουθεί να μου δημιουργεί στομαχικές διαταραχές αλλά έχω περιορίσει το άτμισμα κι έτσι μειώθηκαν στο ελάχιστο. Η VG και συγκεκριμένα το ecopure δεν μου δημιούργησε καθόλου στομαχικές διαταραχές αλλά δεν με ικανοποιεί γευστικά παρά τη μεγάλη πυκνότητα του ατμού. Ίσως ο ΕΟΦ δικαίως δεν εγκρίνει τη νικοτίνη πάντως.
Κι επειδή ξέφυγα τελείως από το θέμα να σημειώσω πως το 901 μαζί με τα δικά του φιλτράκια virginia είναι ο αγαπημένος μου συνδυασμός ως τώρα!

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #19 στις: Δεκεμβρίου 27, 2009, 22:58 »
Μάλλον το παράκανα με τη νικοτίνη αλλά δεν είναι τελικά αυτός ο λόγος.
Αυτό θα έλεγα και εγώ.

Έχω προμηθευτεί φιλτράκια και υγρά μόνο High 20mg και όταν άτμιζα αρκετά είχα έντονους μυϊκούς πόνους και μάλιστα έφτανα στα όρια των παραισθήσεων. Σοβαρολογώ.
Καταρχάς εδώ δεν είναι ιατρικό φόρουμ και υπάρχουν νέοι φίλοι οι οποίοι προσπαθούν να ενημερωθούν.
Δεν μπορούν να διαβάζουν ότι του κατέβει στο κεφάλι του καθενός που για οποιοδήποτε λόγο το ρίχνει στο ηλεκτρονικό και στα υγρά...
Θα σου έλεγα να συμβουλευτείς ένα γιατρό γιατί το πρόβλημά σου μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες.

Παραισθήσεις από την νικοτίνη είσαι ο πρώτος που το ακούω.
Το αντίθετο. H νικοτίνη φαίνεται να εμποδίζει σε σημαντικό βαθμό τις παραισθήσεις των σχιζοφρενών.
Δες το αντίστοιχο άρθρο:
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_world_2_20/07/2004_109950
Έχω ακούσει από πολλούς νέους με αρχικό σύνδρομο φόβου για τα υγρά πολλά.
Αλλά παραισθήσεις...

Τώρα έχω κάνει κάποιες παραγγελίες υγρών Low 6mg. Όσο για την PG εξακολουθεί να μου δημιουργεί στομαχικές διαταραχές αλλά έχω περιορίσει το άτμισμα κι έτσι μειώθηκαν στο ελάχιστο. Η VG και συγκεκριμένα το ecopure δεν μου δημιούργησε καθόλου στομαχικές διαταραχές αλλά δεν με ικανοποιεί γευστικά παρά τη μεγάλη πυκνότητα του ατμού. Ίσως ο ΕΟΦ δικαίως δεν εγκρίνει τη νικοτίνη πάντως.
Κι επειδή ξέφυγα τελείως από το θέμα να σημειώσω πως το 901 μαζί με τα δικά του φιλτράκια virginia είναι ο αγαπημένος μου συνδυασμός ως τώρα!
Γιατί δεν κόβεις το ηλεκτρονικό και να επιστρέψεις στο κανονικό?
Εκεί είσαι σίγουρος...

EDIT:
Αυτό με τον ΕΟΦ μόλις το πρόσεξα καλύτερα.
Καταρχάς δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Ο ΕΟΦ είναι ένας οργανισμός που εγκρίνει φάρμακα.
Κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά τσίχλες και έμπλαστρα νικοτίνης ως φάρμακα που έχουν εγκριθεί από τον ΕΟΦ.
Νικοτίνη όμως υπάρχει και στο κανονικό τσιγάρο, το οποίο δεν χρειάζεται έγκριση από τον ΕΟΦ γιατί απλά δεν είναι φάρμακο. Θεωρείται προϊόν καπνού.
Για τον ίδιο λόγο δεν χρειάζεται έγκριση των υγρών από τον ΕΟΦ γιατί είναι επίσης προϊόντα καπνού.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 27, 2009, 23:26 από Kostas »

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #20 στις: Δεκεμβρίου 27, 2009, 23:30 »
Κώστα σ' ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σου. Θα τις λάβω σοβαρά υπόψη μου. :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #21 στις: Δεκεμβρίου 27, 2009, 23:34 »
θέλω να γράψω κάτι μέρες τώρα, αλλά το αποφεύγω.
έγραψες γιά ζαλάδες εξαιτίας της νικοτίνης.
καί ελέχθη γιά "υπερβολική δόση". 

αναρωτιέμαι. μήπως συμβαίνει το εντελώς αντίθετο?
μήπως οί ζαλάδες οφείλονται σε έλλειψη νικοτίνης?
πιό πιθανό το βλέπω.

(το ίδιο είχα τις πρώτες μέρες, παρά τα high 20 mg υγρά, καί κατέφευγα σε τσιγάρο καί στην 3η τζούρα, όλα μιά χαρά).

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #22 στις: Δεκεμβρίου 27, 2009, 23:36 »
Και να συμπληρώσω για τον ΕΟΦ, απλά έτυχε να διαβάσω το εξής: "Νικοτίνη και ηλεκτρονικό κάπνισμα:

Πρέπει να σημειώσουμε πως σε αντίθεση με άλλα προϊόντα που κυκλοφορούν στην Ελληνική αγορά το υγρό αναπλήρωσης E-Liquid το οποίο διαθέτουμε ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΝΙΚΟΤΙΝΗ. Η νικοτίνη είναι εξαιρετικά τοξική και απαγορεύεται η χρήση της στα προϊόντα ηλεκτρονικού καπνίσματος με απόφαση του Ελληνικού Οργανισμού Φαρμάκων ( ΕΟΦ ). Διαβάστε την ανακοίνωση του ΕΟΦ εδώ. Η νικοτίνη στα αναλώσιμα των ηλεκτρονικών τσιγάρων απαγορεύεται και σε άλλες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, στην Αυστραλία και πρόκειται σύντομα να απαγορευθεί και στις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής.

ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν: Η διάθεση προϊόντων ηλεκτρονικού καπνίσματος με Νικοτίνη είναι απαγορευμένη και προφανώς επικίνδυνη για την υγεία σας, ενώ όσοι εξακολουθούν να διαθέτουν προϊόντα με Νικοτίνη παρανομούν !"
από http://www.esmoke.com.gr/e-liquid.html

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #23 στις: Δεκεμβρίου 27, 2009, 23:37 »
αναρωτιέμαι. μήπως συμβαίνει το εντελώς αντίθετο?
μήπως οί ζαλάδες οφείλονται σε έλλειψη νικοτίνης?
πιό πιθανό το βλέπω.
Θα συμφωνήσω και εγώ σ' αυτό.
Η πιθανότητα να οφείλονται τέτοιου είδους συμπτώματα σε έλλειψη νικοτίνης είναι μεγαλύτερη.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #24 στις: Δεκεμβρίου 27, 2009, 23:54 »
Και να συμπληρώσω για τον ΕΟΦ, απλά έτυχε να διαβάσω το εξής: "Νικοτίνη και ηλεκτρονικό κάπνισμα:

Πρέπει να σημειώσουμε πως σε αντίθεση με άλλα προϊόντα που κυκλοφορούν στην Ελληνική αγορά το υγρό αναπλήρωσης E-Liquid το οποίο διαθέτουμε ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΝΙΚΟΤΙΝΗ. Η νικοτίνη είναι εξαιρετικά τοξική και απαγορεύεται η χρήση της στα προϊόντα ηλεκτρονικού καπνίσματος με απόφαση του Ελληνικού Οργανισμού Φαρμάκων ( ΕΟΦ ). Διαβάστε την ανακοίνωση του ΕΟΦ εδώ. Η νικοτίνη στα αναλώσιμα των ηλεκτρονικών τσιγάρων απαγορεύεται και σε άλλες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, στην Αυστραλία και πρόκειται σύντομα να απαγορευθεί και στις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής.

ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν: Η διάθεση προϊόντων ηλεκτρονικού καπνίσματος με Νικοτίνη είναι απαγορευμένη και προφανώς επικίνδυνη για την υγεία σας, ενώ όσοι εξακολουθούν να διαθέτουν προϊόντα με Νικοτίνη παρανομούν !"
από http://www.esmoke.com.gr/e-liquid.html

Πρόκειται για διαφήμιση εμπόρου ο οποίος ερμηνεύει τον νόμο με έναν συγκεκριμένο τρόπο για διάφορους λόγους...
Σαφώς και η νομοθεσία για το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν είναι ξεκάθαρη σε όλο τον κόσμο κι αυτό γιατί όλα τα κράτη δεν έχουν ακόμη αποφασίσει εάν είναι προϊόντα καπνού ή όχι.
Και επειδή όλοι τα εμπορεύονται ως προϊόντα καπνού, που είναι και κατά τη γνώμη μου σωστό, δεν τίθεται εύκολα θέμα απαγόρευσης με τη σημερινή νομοθεσία.
Εάν απαγορεύσουν τα προϊόντα καπνού, πρέπει να απαγορεύσουν και το τσιγάρο...
Το θέμα έχει συζητηθεί άπειρες φορές.
Με βάση αυτή την επιχειρηματολογία μπορούν και το εμπορεύονται (σχεδόν) σε όλο τον κόσμο...

Και επειδή η συγκεκριμένη διαφήμιση είναι παλιά, δείχνει ότι ενδιάμεσα τελικά μάλλον τα πράγματα πήγαν προς το καλύτερο.

Το μέλλον θα δείξει.

EDIT:
To link στο άρθρο του εμπόρου με την ανακοίνωση του ΕΟΦ δεν υπάρχει...
Για ποιά ανακοίνωση λοιπόν μιλάμε?
Επίσης πιο κάτω ο ίδιος έμπορος γράφει:
Για όσους επιμένουν στην χρήση της νικοτίνης, νεότερες μελέτες δείχνουν πως η νικοτίνη δεν είναι τόσο εθιστική όσο νομίζουμε ! Περισσότερο εθιστικές είναι άλλες πρόσθετες χημικές ουσίες στα παραδοσιακά τσιγάρα, την ύπαρξη των οποίων μάλιστα αγνοούμε, παρά η νικοτίνη. ’λλωστε στο εμπόριο κυκλοφορούν πολλά εγκεκριμένα φαρμακευτικά προϊόντα όπως οι τσίχλες και τα επιθέματα, που περιέχουν νικοτίνη σε ασφαλής ποσότητες και μπορούν να χρησιμοποιηθούν από όποιους νομίζουν πως τα έχουν ανάγκη...

Τα συμπεράσματα δικά σου...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 28, 2009, 00:18 από Kostas »

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #25 στις: Δεκεμβρίου 27, 2009, 23:54 »
Και να συμπληρώσω για τον ΕΟΦ, απλά έτυχε να διαβάσω το εξής: "Νικοτίνη και ηλεκτρονικό κάπνισμα:

Πρέπει να σημειώσουμε πως σε αντίθεση με άλλα προϊόντα που κυκλοφορούν στην Ελληνική αγορά το υγρό αναπλήρωσης E-Liquid το οποίο διαθέτουμε ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΝΙΚΟΤΙΝΗ. Η νικοτίνη είναι εξαιρετικά τοξική και απαγορεύεται η χρήση της στα προϊόντα ηλεκτρονικού καπνίσματος με απόφαση του Ελληνικού Οργανισμού Φαρμάκων ( ΕΟΦ ). Διαβάστε την ανακοίνωση του ΕΟΦ εδώ. Η νικοτίνη στα αναλώσιμα των ηλεκτρονικών τσιγάρων απαγορεύεται και σε άλλες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, στην Αυστραλία και πρόκειται σύντομα να απαγορευθεί και στις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής.

ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν: Η διάθεση προϊόντων ηλεκτρονικού καπνίσματος με Νικοτίνη είναι απαγορευμένη και προφανώς επικίνδυνη για την υγεία σας, ενώ όσοι εξακολουθούν να διαθέτουν προϊόντα με Νικοτίνη παρανομούν !"
από http://www.esmoke.com.gr/e-liquid.html

φίλε Vassili, μού δίνεις αφορμή, να πω επιτέλους, δεν κρατιέμαι άλλο, γιά αυτό το άστοχο -το λιγότερο- κείμενο πού υπάρχει μάλιστα σε site αντιπροσώπου ηλ. συσκευής.
Επειδή όταν το είδα πρώτη φορά, έπεσα από τα σύνεφα, θέλω -επιτέλους- να πω ότι ΛΥΠΑΜΑΙ πού αυτές οί γραμμές υπάρχουν σε επίσημο site.
Τίποτα άλλο.

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #26 στις: Δεκεμβρίου 27, 2009, 23:57 »
Νικοτίνη όμως υπάρχει και στο κανονικό τσιγάρο, το οποίο δεν χρειάζεται έγκριση από τον ΕΟΦ γιατί απλά δεν είναι φάρμακο. Θεωρείται προϊόν καπνού. Για τον ίδιο λόγο δεν χρειάζεται έγκριση των υγρών από τον ΕΟΦ γιατί είναι επίσης προϊόντα καπνού.
Κι επειδή θυμάμαι ότι το είχα διαβάσει, το βρήκα και το παραθέτω: http://eof1.eof.gr/html/announc55.html
Αν δεν ήμουν 22 χρόνια καπνιστής και δεν ήμουν εθισμένος στη νικοτίνη, δεν θα δοκίμαζα το η.τ. και μάλιστα με υγρό νικοτίνης, όπως όλοι μας φαντάζομαι.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #27 στις: Δεκεμβρίου 28, 2009, 00:08 »
Κι επειδή θυμάμαι ότι το είχα διαβάσει, το βρήκα και το παραθέτω: http://eof1.eof.gr/html/announc55.html
Αν δεν ήμουν 22 χρόνια καπνιστής και δεν ήμουν εθισμένος στη νικοτίνη, δεν θα δοκίμαζα το η.τ. και μάλιστα με υγρό νικοτίνης, όπως όλοι μας φαντάζομαι.

Μα ακριβώς αυτό λέμε...

Παραθέτω το άρθρο εδώ
Με αφορμή δημοσιεύματα και σχετικά ερωτήματα που δέχεται ο Εθνικός Οργανισμός Φαρμάκων για το ηλεκτρονικό τσιγάρο (e-cigarette), ενημερώνουμε το καταναλωτικό κοινό για τα εξής :

Τα προϊόντα που χρησιμοποιούνται ως υποκατάστατα του καπνίσματος και περιέχουν νικοτίνη υπάγονται στα «φαρμακευτικά προϊόντα». Η διάθεσή τους στην αγορά προϋποθέτει την χορήγηση άδειας κυκλοφορίας φαρμάκου από τον ΕΟΦ. Στην κατηγορία αυτή υπάγεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο.   Μέχρι σήμερα ο ΕΟΦ δεν έχει χορηγήσει άδεια κυκλοφορίας σε ανάλογο προϊόν για την Ελληνική αγορά.


Όταν πρωτοξεκίνησε το ηλεκτρονικό τσιγάρο κάποιοι "έξυπνοι" προσπάθησαν να το πουλήσουν σαν μέθοδο διακοπής του καπνίσματος ή ως υποκατάστατο του καπνίσματος για προφανείς λόγους... Αυτόματα κατατάχθηκε στα "φαρμακευτικά προϊόντα" με αποτέλεσμα να υπάρξει τότε και αυτή η απάντηση του ΕΟΦ!.

Ενδιάμεσα κατάλαβαν τι έγινε και ο τρόπος πώλησης άλλαξε.
Τα υγρά είναι προϊόντα καπνού όπως ο καπνός που καπνίζουμε...
Η νικοτίνη που εμπεριέχεται προέρχεται από φύλλα καπνού και τα μυρωδικά επίσης.

Το ηλεκτρονικό ΔΕΝ είναι μέθοδος διακοπής του καπνίσματος
Είναι απλά ένας διαφορετικός τρόπος "καπνίσματος".

Το θέμα έχει συζητηθεί άπειρες φορές και θα πρότεινα να διαβάσεις παλιότερα άρθρα του φόρουμ.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 28, 2009, 00:15 από Kostas »

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #28 στις: Δεκεμβρίου 28, 2009, 00:23 »
ΟΚ, το δέχομαι. Δέξου όμως κι εσύ ότι η παρότρυνσή σου να κόψω το ηλεκτρονικό και να επιστρέψω στο κανονικό ήταν τουλάχιστον άστοχη. :o

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #29 στις: Δεκεμβρίου 28, 2009, 00:44 »
ΟΚ, το δέχομαι. Δέξου όμως κι εσύ ότι η παρότρυνσή σου να κόψω το ηλεκτρονικό και να επιστρέψω στο κανονικό ήταν τουλάχιστον άστοχη. :o

Δεν ήταν παρότρυνση αλλά απορία μου...

Εφόσον όμως σε ενόχλησε τόσο πολύ το παίρνω πίσω.

Όλοι μας περάσαμε από το αρχικό στάδιο με φοβικά σύνδρομα είτε ψάχνοντας (υποσυνείδητα) για λόγους να επιστρέψουμε ξανά στο κανονικό.
Άλλοι περισσότερο και άλλοι λιγότερο.

Η αλήθεια είναι ότι:
Κανείς δεν μπορεί σήμερα να απαντήσει το τι μπορεί να συμβεί με την μακροχρόνια χρήση υγρών.
Ξέρουμε ότι η προπυλενογλυκόλη είναι ένα (σχετικά) ασφαλές συστατικό που χρησιμοποιείται σχεδόν παντού.
Επίσης και σε φάρμακα που είναι για εισπνοές.
Έχουν γίνει πολλά πειράματα σε ζώα που εκτέθηκαν σε μεγάλες ποσότητες προπυλενογλυκόλης για μεγάλα χρονικά διαστήματα και δεν παρουσιάσαν καρκινογεννέσεις ή άλλων ειδών προβλήματα.

Όμως είτε μας αρέσει είτε όχι, είμαστε οι πρώτοι άνθρωποι που λαμβάνουν προπυλενογλυκόλη για μεγάλα χρονικά διαστήματα.

Οι μέχρι τώρα έρευνες έδειξαν ότι δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα, αλλά το τι μπορεί να συμβεί μετά από 5 ή 10 χρόνια χρήσης δεν το ξέρει κανείς.

Ξέρω ατμιστές που ατμίζουν για πάνω από δύο χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα στην υγεία τους. Το αντίθετο μάλιστα.
Προσωπικά είμαι στον 1 χρόνο και σχεδόν 2 μήνες.
Μόνο θετικά μπορώ να μιλήσω.
Νιώθω ότι ξαναγεννήθηκα και το βασικότερο δεν αναγκάζω τα παιδιά μου να είναι παθητικοί καπνιστές.

Το εάν θέλει κάποιος να αναλάβει το (μικρό κατά τη γνώμη μου) ρίσκο για τον εαυτό του είναι καθαρά προσωπική του απόφαση.
Οι εναλλακτικές είναι είτε να το κόψει τελείως είτε να καπνίζει το κανονικό.

EDIT:
Κάποια υλικά διαφημίζονται ότι χρησιμοποιούνται στην μαγειρική, στη ζαχαροπλαστική κτλ. και άρα είναι ακίνδυνα.

Λάθος!

Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι ακίνδυνα (αλλά ούτε φυσικά και ότι δεν είναι...).
Τα υλικά αυτά τα εισπνέουμε και δεν τα τρώμε...
Αλλιώς λειτουργεί το στομάχι και αλλιώς ο πνεύμονας.
Άλλος ιστός ο ένας και άλλος ο άλλος..
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 28, 2009, 01:17 από Kostas »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 28 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8749 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181218 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34267 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537737 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60219 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238419 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 710 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16535 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137331 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085786 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35706 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro