vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

315 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, Panokali, dkostas, camber, giorgos1999, Jorge, athmichalop

Twitter

Νικοτίνη και παρενέργειες

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Νικοτίνη και παρενέργειες
« στις: Δεκεμβρίου 23, 2009, 00:04 »
Επίσης είχα έντονες ζαλάδες. Τώρα ατμίζω ecopure και περιμένω τυχόν παρενέργειες.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 23, 2009, 00:29 »
Παράθεση
Επίσης είχα έντονες ζαλάδες
Μήπως το παρακάνεις με τη νικοτίνη ?

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 23, 2009, 06:06 »
Στο FAQ της NJOY HELLAS και στο ερώτημα "Είναι το ηλεκτρονικο τσιγαρο NJOY κατάλληλο για όλους?" αναφέρεται το εξής: "Συμβουλευτείτε τον γιατρό σας εάν αισθανθείτε συμπτώματα κακής χρήσης νικοτίνης όπως ζαλάδες, εμετεούς, ναυτία, διάρροια, αδυναμία και ταχυπαλμία." Τα συμπτώματα που εγώ είχα προσωπικά ήταν ζαλάδες, ναυτία, διάρροια, αδυναμία. Αρχικά υπέθεσα πως ευθυνόταν η PG. Μετά από γκουγκλάρισμα ανακάλυψα πως πιθανότατα οφείλεται σε υπερκατανάλωση νικοτίνης. Δηλαδή δηλητηρίαση από την υπερβολική ποσότητα νικοτίνης.(σ.σ. δεν έχει να κάνει με τη συγκεκριμένη εταιρία, απλά εκεί βρήκα την αναφορά: http://www.njoyhellas.gr/faq/
Επίσης:
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%B7
Τι περιεκτικότητα σε νικοτίνη έχει μια σταγόνα υγρού ας πούμε High 18 ml, πόσες χρειάζεται να βάλουμε στο φίλτρο έτσι ώστε να είναι - το πολύ - ισοδύναμο με ένα κ.τ.? Νομίζω πως οι εταιρίες έχουν ευθύνη να ενημερώνουν τους καταναλωτές-πελάτες τους. Η νικοτίνη είναι δηλητήριο πιο επικίνδυνο από τη στριχνίνη και δεν πρέπει να πειραματιζόμαστε με τέτοια σοβαρά θέματα. Το ίδιο ισχύει και για τα έτοιμα φιλτράκια. Η περιεκτικότητα νικοτίνης είναι αυθαίρετη?

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9584
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 23, 2009, 06:53 »
Η μετάβαση απο το ΚΤ στο ΗΤ μπορεί να έχει κάποιες παρενέργειες που είναι πιθανό να οφείλονται και σε υπερβολική λήψη νικοτίνης. Είναι γεγονός ότι ο νέος χρήστης του ΗΤ κάνει ίσως κατάχρηση με την προμήθεια πολλών νικοτινούχων υγρών, σε αναζήτηση πάντα της επιθυμητής γεύσης. Σε αυτό το στάδιο ο χρήστης πειραματίζεται και είναι πολύ πιθανό να παίρνει τελικά πολύ μεγαλύτερες ποσότητες νικοτίνης απο αυτές που έπαιρνε με το ΚΤ. Η σταδιακή εξοικείωση με το ΗΤ οδηγεί σε αναθεώρηση των αρχικών εκτιμήσεων για τα επίπεδα της επιθυμητής νικοτίνης.

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 23, 2009, 08:41 »
Παρόλο που έχω προσαρμοστεί τελείως πολλές φορές όταν θα ατμίσω σαν τρένο(πάφα-πούφα) η νικοτίνη με χτυπάει στο κεφάλι και έχω ζαλάδες  :shock_sick_01: :shock_sick_01:
Και εκεί σταματάω λίγο και κάνω ένα διάλειμμα.

Στο κανονικό όταν κάπνιζα παραπάνω είχα πολύ χειρότερες παρενέργειες,τι κεφάλι τι στομάχι όλα μαζί.

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9584
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 23, 2009, 08:51 »
Στο κανονικό όταν κάπνιζα παραπάνω είχα πολύ χειρότερες παρενέργειες,τι κεφάλι τι στομάχι όλα μαζί.
έτσι ακριβώς. Και με το κανονικό δεν είχες να κάνεις μόνο με τη νικοτίνη

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 23, 2009, 08:56 »
Σωστά αυτά που λέτε, εγώ όμως νιώθω σαν να έχω ίωση. Άλλο να έχεις πονοκέφαλο κι άλλο ίωση! Δεν ξέρω, ελπίζω ο οργανισμός μου να το συνηθίσει σύντομα γιατί δεν βλέπω να την παλεύω. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 23, 2009, 10:29 »
Βασίλη επειδή το θέμα μας έχει απασχολήσει όλους πολλάκις και φυσικά ακόμα μας απασχολεί, στα γρήγορα θα πω
2-3 πραγματάκια-συμπεράσματα που έχω καταλήξει εγώ και τα θεωρώ το ρεζουμέ.
1) η περιεκτικότητα νικοτίνης των υγρών εκφράζεται ανά 1ml.  Όταν  το υγρό λέει 18mg νικοτίνης εννοεί 18mg στο 1ml.
Στα ΚΤ τσιγάρα εκφράζεται ανά τσιγάρο. 0.8mg Νικοτίνης περίπου για ένα βαρύ τσιγάρο. Άρα ένα πακέτο 20Χ0.8mg=16mg (όσο δηλαδή και 1ml υγρού των 18mg).
2) Έχει συζητηθεί ότι επειδή η απορρόφηση της νικοτίνης στο ΗΤ γίνεται από το ανώτερο αναπνευστικό,  προσλαμβάνουμε λιγότερη από την εισπνεόμενη   (σε ένα ποσοστό 30-70%, ακόμα δεν έχουμε αποφασίσει  :)))
Κάνε τώρα τους λογαριασμούς σου ανάλογα με το πόσο και τι ατμίζεις.
Να και σχετικό link http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,150.0.html

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9584
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 23, 2009, 14:15 »
Σωστά αυτά που λέτε, εγώ όμως νιώθω σαν να έχω ίωση. Άλλο να έχεις πονοκέφαλο κι άλλο ίωση! Δεν ξέρω, ελπίζω ο οργανισμός μου να το συνηθίσει σύντομα γιατί δεν βλέπω να την παλεύω. :dontknow:
μήπως έχεις πραγματικά ίωση ?

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 23, 2009, 19:17 »
από,τι κατάλαβα, ξεκίνησες με high. Θ σου πρότεινα να κατέβεις λιγάκι. Εάν έχεις usb passthrough , προχώρησε σε medium και low.

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 23, 2009, 22:34 »
Να συμπληρώσω ότι περίπου 20 σταγόνες, αναλόγως του υγρού, κάνει ένα ml. (18 με 22)
Οπότε περίπου 20 σταγόνες έχουν 18mg νικοτίνης σε ένα high υγρό.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 24, 2009, 01:18 »
Εξαιρετικη εργασία για τη νικοτίνη στα Ελληνικά

http://www.chem.uoa.gr/chemicals/chem_nicotine.htm

Μεταξυ των άλλων αναφέρεται οτι
"... Η νικοτίνη διαπιστώθηκε ότι δεν είναι η ίδια καρκινογόνος ή μεταλλαξιγόνος ουσία . Ωστόσο, συνδέεται έμμεσα με τον καρκίνο διότι διαπιστώθηκε σε πειράματα in vitro και in vivo ότι διεγείρει τους μηχανισμούς αγγειογένεσης και ο σχηματισμός νέων αγγείων είναι απαραίτητη προϋπόθεση για την τροφοδοσία με αίμα και επομένως την ανάπτυξη ενός κακοήθους όγκου. Αυτό σημαίνει ότι σε περίπτωση διάγνωσης καρκίνου σε καπνιστή, ανεξάρτητα του είδους του καρκίνου και του σταδίου του, πρέπει να διακόπτεται αμέσως το κάπνισμα..."

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 24, 2009, 01:22 »
Πολύ καλή σελίδα, Abet!  :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 24, 2009, 01:48 »
Πολύ καλή σελίδα, πράγματι. Κι εγώ που πίστευα ότι η νικοτίνη είναι "απλά" εθιστική...
Οπότε, τα HIGH τα βάζω στην άκρη, συνεχίζω με MEDIUM, σε 5-6 μήνες LOW, σε άλλους 6 μήνες NON και μετά βλέπουμε!  :dontknow: :hmmm: :angry_orange: :wall:

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Νικοτίνη και παρενέργειες
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 24, 2009, 16:57 »
από εδώ http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,745.msg13379.html#msg13379 πού ο Atmos έγραψε πως

Πάνω από High (κάπου στα 20 mg) εγώ το βρίσκω επικίνδυνο. Ας μην ξεχνάμε ότι η νικοτίνη είναι από τα πιο ισχυρά δηλητήρια.

θα συνεχίσω εδώ.
Είναι ένα θέμα γιά το οποίο έχω αναρωτηθεί κάμποσες φορές.
Δεν το έχω θέσει ποτέ, διότι κανείς δεν μπορεί να απαντήσει -νομίζω.
Εντάξει, είναι σαφές πως όσο λιγότερη τόσο καλύτερα.
Από κεί καί πέρα, όμως?

Τα ... παλιά χρόνια, τα τσιγάρα είχαν πολύ μεγάλες περιεκτικότητες, τις οποίες σιγά σιγά τα εργοστάσια κατέβαζαν λόγω "οδηγιών" των κυβερνήσεων.

Εδώ τι γίνεται? Γιατί είναι όριο το 20 καί όχι το 16 ή το 24?

Από την στιγμή πού έστω καί ελάχιστοι, χρησιμοποιούν ένα προιόν, το οποίο πουλιέται, κάτω από όποιο καθεστώς κλπ κλπ , θα έπρεπε αυτή να είναι η πρώτη πληροφορία την οποία θα ήταν σε θέση να δώσουν οί εταιρίες.

(Μην ξεχνάμε πως εκτός από "ανάγκη", παίζει καί ο ψυχολογικός παράγοντας καί πάνω από όλα το άτιμο το χτύπημα. Με το vinirette λοιπόν, δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα 15mg ή ακόμη καί με τα 10 σε 510 συσκευή. Με το ecopure όμως γιά το οποίο έγραφα atmin μας, ε! το high δεν με καλύπτει σε χτύπημα).

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 33 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8754 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181223 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34275 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537752 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60225 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238436 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 710 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16543 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137491 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085797 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35708 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro