vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

308 επισκέπτες, 7 χρήστες
tibolaso, Stedorian93, lagoudakis, Jorge, Doubt, manoslykos, Olga68

Twitter

αμφιβολιες το μυαλο μου βασανιζουνε πολλες

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: αμφιβολιες το μυαλο μου βασανιζουνε πολλες
« Απάντηση #15 στις: Δεκεμβρίου 11, 2009, 17:13 »
Δεν διαφωνώ με το σκεπτικό σου. Όμως:

α) Έρευνες έχουν γίνει από Nobacco και Intellicig. Υπάρχουν επίσεις και πολλές άλλες έρευνες και άρθρα. Το "γιατί" οι κρατικοί φορείς κάνουν το κορόϊδο... φανταζόμαστε.

β) Σίγουρα δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να "μολύνεται" με οποιονδήποτε τρόπο από κάποιον άλλο. Που είναι η ευαισθησία τους όμως για την ακτινοβολία των κινητών, για τους αρωματικούς υδρογονάνθρακες των καταλυτικών αυτοκινήτων, για τον καρκινογώνο αμίαντο, κλπ, κλπ, κλπ... (τώρα μιλάω σαν καπνιστής.) Μην παρεξηγηθώ. Αν αποδειχθεί βλαβερό, πρώτος εγώ θα υποστηρίξω την απαγόρευσή του από δημόσιους χώρους.

Από κει και πέρα, το να κυνηγάμε και να αφορίζουμε οτιδήποτε βγάζει καπνό, ατμό, υδρατμό, ομίχλη, πάχνη... (όπως κάνει η συγκεκριμένη οργάνωση), το βρίσκω λίγο "μεσαιωνικό". Καταλαβαίνω κάθε νέο χρήστη και τους φόβους που μπορεί να έχει για κάτι άγνωστο. Κι εγώ τους είχα και τους έχω. Κανείς δεν μπορεί και δεν πρέπει να βγάζει βιαστικά συμπεράσματα. Και σε αυτό σίγουρα συμφωνούμε.  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 11, 2009, 17:18 από atloupa »

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: αμφιβολιες το μυαλο μου βασανιζουνε πολλες
« Απάντηση #16 στις: Δεκεμβρίου 11, 2009, 17:17 »
Παράθεση
Έρευνες έχουν γίνει από Nobacco και Intellicig. Υπάρχουν επίσεις και πολλές άλλες έρευνες και άρθρα. Το "γιατί" οι κρατικοί φορείς κάνουν το κορόϊδο... φανταζόμαστε.
Ποιές? Πού είναι? Προσοχή μιλάω για το παθητικό άτμισμα όχι το αν βλάπτεται ο ίδιος ο χρήστης του ΗΤ .

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: αμφιβολιες το μυαλο μου βασανιζουνε πολλες
« Απάντηση #17 στις: Δεκεμβρίου 11, 2009, 17:31 »
Οι δύο αναλύσεις των "δικών μας" εταιρειών είναι εδώ:
http://www.nobacco.gr/datafiles/files/DIMOKRITOS.pdf

http://www.intellicig.gr/products1.php?wh=1&lang=1&the1id=37&the2id=39&theid=39&open1=37&open2=39

Αν καταλαβαίνω σωστά, οι αναλύσεις έγιναν στον ατμό που παράγεται και όχι μόνο στα συστατικά που περιέχει το υγρό. Ο ατμός που εισπνέουμε εμείς και οι γύρω μας δεν είναι ίδιος;  :)

Δεν είμαι καθόλου σίγουρος για αυτά που γράφω, έτσι; Απλά σου λέω τι καταλαβαίνω εγώ.  :D

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: αμφιβολιες το μυαλο μου βασανιζουνε πολλες
« Απάντηση #18 στις: Δεκεμβρίου 11, 2009, 17:37 »
Από κει και πέρα, το να κυνηγάμε και να αφορίζουμε οτιδήποτε βγάζει καπνό, (όπως κάνει η συγκεκριμένη οργάνωση), το βρίσκω λίγο "μεσαιωνικό".

Μην ξεχνάς πως μιλάμε για την ίδια χώρα που υπήρξε οργάνωση (με αρκετά χιλιάδες μέλη μάλιστα!) που ζήταγε την απόσυρση του Μίκυ Μάους από τις οθόνες επειδή ήταν "ανήθικος", μιας και είχε την Μίνι..... αστεφάνωτη!  :idiot1: :idiot1: :idiot1:
Και όμως, μπορεί να μην πέτυχαν (μιας και αντίπαλός τους ήταν η πολυεθνική Disney), αλλά κατάφεραν στα απο δω και μπρος καρτούν ο Μίκυ και οι Μίνι να παρουσιάζονται ως "αρραβωνιασμένοι"...

Αν ήθελα να το πάω λίγο πιο "φιλοσοφικά", θα έλεγα πως όταν ένα κράτος σαν την Αμερική θέλει να έχει τους υπηκόους του "σούζα", τους δίνει μια αίσθηση "δύναμης" στα μικρά θέματα, ετσι ωστε να νιώθουν "μεγάλοι" και να ασχολούνται με χαζομαρούλες, την ιδια ώρα που οι πραγματικά μεγάλοι κάνουν αυτό που γουστάρουν!

Στο θέμα μας λοιπόν, το σκεπτικό είναι: "ασχολήσου με το ΗΤ, από το οποίο δεν μας ενδιαφέρει να κονομήσουμε ή όχι, που δεν μπορουν να αντιδράσουν δυναμικά οι κατασκευαστές (γιατι είναι κι'αυτοί μικροί και δεν εχουν ενα στρατό δικηγόρους όπως οι καπνοβιομηχανίες), και ξέχνα το ότι το ΚΤ ζει και βασιλεύει (και ας το "απαγορέψαμε")"

Ο χαζοαμερικάνος λοιπόν νιώθει ευτυχής που έκανε το "καθήκον του, ο πολιτικός νιώθει ευτυχής που δεν θα του βάλει χέρι κανένας καπνοβιομήχανος (και θα συνεχίζει το "χαρτζιλικάκι" να πέφτει), και ο καπνοβιομήχανος είναι ο πιο ευτυχής από όλους μιας και, και εναν επικίνδυνο ανταγωνιστή ξεφορτώνεται, και το προϊόν του παραμένει ασφαλές.......

Και φυσικά, όταν η Αμερική μιλάει, οι υπόλοιποι πρεπει να ακούμε σαν τα σκυλάκια...
Με τις υγείες μας!!  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: αμφιβολιες το μυαλο μου βασανιζουνε πολλες
« Απάντηση #19 στις: Δεκεμβρίου 11, 2009, 17:40 »
 :bravo_encouragements: :bravo_encouragements: :bravo_encouragements:

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: αμφιβολιες το μυαλο μου βασανιζουνε πολλες
« Απάντηση #20 στις: Δεκεμβρίου 11, 2009, 17:51 »
Ποιές? Πού είναι? Προσοχή μιλάω για το παθητικό άτμισμα όχι το αν βλάπτεται ο ίδιος ο χρήστης του ΗΤ .

Έχει γίνει έρευνα στην Γερμανία γι' αυτό το θέμα.
Το αποτέλεσμα ήταν ότι ενώ ο καπνός μένει στην ατμόσφαιρα για πολύ ώρα, εάν θυμάμαι καλά μέχρι και τουλάχιστον 1,5 ώρες, ο ατμός εξαφανιζόταν μέσα σε πολύ ελάχιστα δευτερόλεπτα.
Δεν υπήρχε τίποτα μετρήσιμο μετά και είχαν γίνει ακριβείς μετρήσεις γι' αυτό.

Το αποτέλεσμα ήταν ότι δεν τίθεται θέμα παθητικού ατμίσματος, εκτός ίσως εάν κάποιου του το φυσήξεις κατευθείαν στο πρόσωπο.

EDIT: Επίσης από τις έρευνες του Dr. Murray Laugesen στα υγρά της Ruyan η νικοτίνη που εκπνέεται είναι απειροελάχιστη. Απειροελάχιστη είναι επίσης και όταν κάποιος χρησιμοποιεί τσίχλες νικοτίνης.

Τώρα εάν τα αρωματα που εμπεριέχονται είναι επιβλαβή δεν το νομίζω, αλλά με αυτή τη λογική και το άρωμα που φοράω κάθε μέρα μπορεί να είναι το ίδιο ζημιογόνο, για να μην αναφέρω τις εκπομπές αερίων από τα αυτοκίνητα κτλ...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 11, 2009, 17:59 από Kostas »

Αποσυνδεδεμένος tronicgr

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
  • eGo + Vinirette e-liquids
    • Home Motion Flight Simulator
Απ: αμφιβολιες το μυαλο μου βασανιζουνε πολλες
« Απάντηση #21 στις: Δεκεμβρίου 11, 2009, 20:16 »

Τώρα εάν τα αρωματα που εμπεριέχονται είναι επιβλαβή δεν το νομίζω, αλλά με αυτή τη λογική και το άρωμα που φοράω κάθε μέρα μπορεί να είναι το ίδιο ζημιογόνο, για να μην αναφέρω τις εκπομπές αερίων από τα αυτοκίνητα κτλ...

... ή και "αλλων" αεριων, ειδικα τωρα που με το κρυο, η φασολαδα παει συννεφο....!  :o  :)) :)) 

 

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: αμφιβολιες το μυαλο μου βασανιζουνε πολλες
« Απάντηση #22 στις: Δεκεμβρίου 11, 2009, 21:30 »
Παράθεση
Το αποτέλεσμα ήταν ότι ενώ ο καπνός μένει στην ατμόσφαιρα για πολύ ώρα, εάν θυμάμαι καλά μέχρι και τουλάχιστον 1,5 ώρες, ο ατμός εξαφανιζόταν μέσα σε πολύ ελάχιστα δευτερόλεπτα.

Παντως εγω έκανα 1 τεστ παλιότερα
Παιρνεις 1 μπουκάλι coca cola 1 1/2 L και φυσας μεσα 5-6 τζουρες τσιγάρο, μετά
Παιρνεις 1 μπουκάλι coca cola 1 1/2 L και φυσας μεσα 5-6 τζουρες ΗΤ
Το ΗΤ ξεθολώνει πιο γρήγορα , αλλά μένει θολό για  1/2 ωρα περίπου, αρα και ο ατμός το ίδιο
πρέπει όμως να είναι βαρύτερος απο τον αέρα (και απ τον καπνό) , γιατί όταν καις το ατομάιζερ πάει προς τα κάτω. Ετσι μετά από λιγα λεπτά ( αφού κρυώσει και γίνει ακόμα βαρύτερος , ο ατμός παει στο πάτωμα.
Το ότι δεν δυαλύεται πάντως σε λίγα δευτερόλεπτα, μπορείς να το τεστάρεις αν ατμισεις στο δωμάτιο και μπαίνει ήλιος απο κάπου , η ισχυρό φως
Ο ατμός παραμένει για αρκετο χρονικό διάστημα στον χώρο.

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: αμφιβολιες το μυαλο μου βασανιζουνε πολλες
« Απάντηση #23 στις: Δεκεμβρίου 11, 2009, 21:50 »
Παράθεση
Αν καταλαβαίνω σωστά, οι αναλύσεις έγιναν στον ατμό που παράγεται και όχι μόνο στα συστατικά που περιέχει το υγρό. Ο ατμός που εισπνέουμε εμείς και οι γύρω μας δεν είναι ίδιος;  :)
Μα αν ο ατμός που εισπνέουμε είναι ίδιος με αυτόν που εισπνέουν και οι γύρω μας, και εμείς εισπνέουμε νικοτίνη, και οι γύρω μας εισπνέουν νικοτίνη!! Μιλάω μόνο για τη νικοτίνη. Δε μιλάω για τα άλλα συστατικά (που έτσι κι αλλιώς είμαι πεπεισμένος ότι είναι ακίνδυνα, τουλάχιστον για τους γύρω μας).  

Παράθεση
Το αποτέλεσμα ήταν ότι ενώ ο καπνός μένει στην ατμόσφαιρα για πολύ ώρα, εάν θυμάμαι καλά μέχρι και τουλάχιστον 1,5 ώρες, ο ατμός εξαφανιζόταν μέσα σε πολύ ελάχιστα δευτερόλεπτα.
Δεν υπήρχε τίποτα μετρήσιμο μετά και είχαν γίνει ακριβείς μετρήσεις γι' αυτό.
Ίσως δεν υπήρχε τίποτα έντονα ή άμεσα ορατό . Η νικοτίνη ?
Από την άλλη, αν δεν υπήρχε τίποτα μετρήσιμο (και αν αυτό σημαίνει οτι δεν υπήρχε και νικοτίνη), τότε πάω πάσο! Να επιτρέπεται παντού το ΗΤ.

Παράθεση
Το ότι δεν δυαλύεται πάντως σε λίγα δευτερόλεπτα, μπορείς να το τεστάρεις αν ατμισεις στο δωμάτιο και μπαίνει ήλιος απο κάπου , η ισχυρό φως
Ο ατμός παραμένει για αρκετο χρονικό διάστημα στον χώρο.
Από τη στιγμή που θεωρηθεί ακίνδυνος, όσο κι αν  παραμείνει ο ατμός στο χώρο έχει καθαρά και μόνο ψυχολογική επίδραση στον εναντιούμενο του ΗΤ αλλά δυστυχώς δεν παύει να αποτελεί και (placebo βέβαια) επιχείρημα του. Ακόμα πάντως και μέσα σε μικρό δωμάτιο που ατμίζω  και συχνά με κλειστό παράθυρο, δεν παραμένει ούτε καν η μυρωδιά του μαλλιού της γριάς μετά από λίγο. Τώρα πως ενοχλούνται μερικοί είναι πράγματι μυστήριο αλλά αφού είναι ορατός ο ατμός έστω και για λίγο τι να τους πεις? Οτι υπερβάλλει και αυθυποβάλλεται ? "Εμένα με ενοχλεί" σου λέει.






Το παρόν κλειδώθηκε,
Η συνέχεια εδώ:
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα"


« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 22, 2016, 20:27 από Atmos »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8713 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181171 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34226 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537638 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60169 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238317 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 697 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16499 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136484 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085718 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35674 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10560 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12