vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

310 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, Jorge, Xxristos, Doubt, manoslykos

Twitter

αμφιβολιες το μυαλο μου βασανιζουνε πολλες

Αποσυνδεδεμένος oldseaman

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
αμφιβολιες το μυαλο μου βασανιζουνε πολλες
« στις: Δεκεμβρίου 07, 2009, 22:55 »
Το παρόν κλειδώθηκε,
Η συνέχεια εδώ:
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα"









Eνταξει παιδια επιτελους κατορθωσα εως τωρα τουλαχιστον
να κανω το τσιγαρο παρελθον,δεν κρυβω οτι νοιωθω μεγαλη ικανοποιηση.Δεν μπορω ομως να διωξω την αμφιβολια του κατα ποσο ειναι πιο ασφαλες το αντικειμνο στο οποιο μεταβιβασα τον εθισμο μου (κακα τα ψεματα αυτο κανουμε)
Εχω ψαξει οσον ειναι δυνατο το φορουμ για να βγαλω συμπερασμα αλλα δεν μπορεσα,υπαρχει τελικα καποιος
υθπευθυνος φορεαςπου να εγγυατε την ασφαλεια των υγρων που εισπνεομε?
Υπαρχουν τρεις περιπτωσεις
α να ειναι πραγματι πιο ασφαλες λογω απουσιας καυσης πισσας κλπ κλπ
β να περιεχει καρκινογονα στοιχεια που ναεχουν το ιδιο ρισκο για εμφανιση καρκινου οπως το κανονικο τσιγαρο
και γ το  χειροτερο σεναριο να ειναι πιο βλαβερο απο το κανονικο τσιγαρο
και τα 3 σεναρια ειναι πιθανα εφοσον δεν εχουμε καταληξη
σε κανενα υπευθυνο επιστημονικο συμπερασμα
τελικα ειμαστε πειραματοζωα?? αυτο δεν θα μου αρεσε
Στα υγρα της nobaco υπαρχει η ενδειξη (στο site της)οτι ειναι
ελεγμενα απο το δημοκριτο ειναι αληθεια?
τελος παντων δεν θελω να απογοητευω κανενα ,ειμαι σιγουρος οτι ολοι μας εδω εχουμε αυτες τις αμφιβολιες
που μεικες φορες επισκιαζουν το γεγονος οτι επιτελους
εχουμε βγαλει απο τη ζωη μας τον εφιαλτη του καπνισματος
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 22, 2016, 20:26 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: αμφιβολιες το μυαλο μου βασανιζουνε πολλες
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 07, 2009, 23:51 »
Εδώ υπάρχουν πάρα πολλά άρθρα, έρευνες και συζητήσεις. Από κει και πέρα ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του. Το μόνο αρνητικό έχει υπωθεί από την έρευνα του FDA, και στο συγκεκριμένο θέμα υπάρχουν πάρα πολλές απαντήσεις. Οι έρευνες στα υγρά και της Nobacco και της Intellicig φυσικά και είναι αληθινές. Επίσης τα υγρά της Vinirette περνούν αυστηρούς ελέγχους στην Γερμανία. Τώρα για μακροχρόνιες συνέπειες δεν μπορούμε να ξέρουμε. Το η.τ. είναι ένα νέο προϊον με μόλις 6 χρόνια ζωής. Προς το παρόν πάντως, δεν έχει αναφερθεί κανένα πρόβλημα υγείας που να σχετίζεται με το η.τ.   :)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: αμφιβολιες το μυαλο μου βασανιζουνε πολλες
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 08, 2009, 00:08 »
Μη νομίζεις ότι είσαι ο μόνος με τις αμφιβολίες.
Δεν θα απαντήσω με γνώση αλλά... διαισθητικά περισσότερο. Αυτά που λέω δεν είναι ακριβώς απάντηση αλλά οι δικές μου σκέψεις πάνω στο αντικείμενο.
 
Εγώ την πιθανότητα για καρκινογόνα συστατικά την έχω για ελάχιστη μπροστά στο κανονικό τσιγάρο γιατί τα συστατικά είναι γνωστά εδώ και δεκαετίες και δεν έχουν κατηγορηθεί (ως τώρα τουλάχιστον) ως ύποπτα για καρκινογενέσεις σε αντίθεση με τα κανονικά που περιέχουν ουσίες που είναι αποδεδειγμένα καρκινογόνες (και παρόλα αυτά δεν παθαίνουν όλοι καρκίνο).

Το μόνο που με κάνει να βρίσκομαι σε επαγρύπνηση είναι μήπως τα συγκεκριμένα συστατικά έχουν κάποια επίπτωση στο σώμα μας, σε ζωτικά όργανα ή στο μεταβολισμό μας. Υπάρχουν π.χ. τροφές που είναι ακίνδυνες αλλά άμα καταναλωθούν σε μεγάλες ποσότητες μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα.

Όμως κάτι που με κάνει να αισιοδοξώ είναι το ότι ένα μεγάλο ποσοστό χρηστών που κάνουν χρήση ηλεκτρονικού τσιγάρου είναι στην... ώριμη ηλικία, ακριβώς γιατί οι επιπτώσεις του καπνίσματος είχαν αρχίσει να κάνουν έντονη την παρουσία τους και μιας και δεν μπορούσαν να το ξεφορτωθούν λόγω εθισμού, βρήκαν σανίδα σωτηρίας στην πλησιέστερη εναλλακτική λύση. Μερικοί λοιπόν από αυτούς έχουν κλείσει τετραετία, έχουν κάνει εξετάσεις (όπως συνηθίζουν οι άνθρωποι αυτής της ηλικίας) και δεν έχει αναφερθεί κάτι ως τώρα (από όσο ξέρω).

Το δεύτερο αισιόδοξο μήνυμα (για μένα) έρχεται από τους Σουηδούς που ένα ποσοστό τους εδώ και χρόνια έχει αντικαταστήσει το τσιγάρο με το Snus. Το Snus είναι κάτι σαν φακελάκι που περιέχει σκόνη ταμπάκο αλλά με διαφορετική επεξεργασία από των τσιγάρων. Μέσα στο μείγμα περιέχεται και γλυκερόλη και προπυλενογλυκόλη και οι Σουηδοί βάζουν το φακελάκι ανάμεσα στο χείλος και στα δόντια τους με τις ώρες, παίρνοντας έτσι τη δόση τους με τη νικοτίνη. (Διάβασε στα Additives σε αυτή τη σελίδα)
Και γι' αυτούς δεν έχει αναφερθεί κάτι ιδιαίτερα επιλήψιμο (εκτός από τις επιπτώσεις της νικοτίνης). Ίσα ίσα, έρευνες έδειξαν ότι έχουν πολύ λιγότερες πιθανότητες να πεθάνουν από ασθένειες σχετιζόμενες με το κάπνισμα σε σύγκριση με τους υπόλοιπους Ευρωπαίους.

Πραγματικά δεν ξέρω και μάλλον δεν μπορεί να ξέρει κανείς για την ώρα. Απλά ακολουθώ τη λογική. Από τους επιστήμονες ήταν μερικοί που τόλμησαν να το πουν ανοιχτά ότι για κάποιον που δεν μπορεί να κόψει το τσιγάρο θα έχει πολύ λιγότερες επιπτώσεις με την αλλαγή σε ηλεκτρονικό. Υποθέτω ότι κι αυτοί σε κάποιες από τις γνώσεις τους βασίζονται για να το πουν αυτό.
Αντίθετα δεν διάβασα να υποστηρίζει κάποιος ευθέως (όχι με "μπορεί") ότι το ηλεκτρονικό είναι πιο επικίνδυνο από το κανονικό τσιγάρο. Αν μπορούσαν να βασιστούν κάπου, θα το 'καναν νομίζω.

Ο FDA στην προσπάθειά του να βρει πάτημα για την απαγόρευση των η.τ. έβγαλε ανακοίνωση που παρακαλάει όποιον νιώσει ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο του δημιούργησε πρόβλημα υγείας, να το αναφέρει.
Τελικά βλέπουμε ότι τελευταία (και μετά από θύελλα διαμαρτυριών για την μεροληπτική στάση του) έχει διασκευάσει τις αρχικές απόψεις με λιγότερο πολεμικές διαθέσεις.

Άρα...  :hmmm: 8)

----

Όσο για την ανάλυση των υγρών της Nobacco από το Δημόκρτιτο, αν δεν ήταν αληθινή, θα είχε μαθευτεί σε χρόνο ρεκόρ και θα είχε και σοβαρές επιπτώσεις.
Ίσα ίσα ήταν μια γενναία απόφαση να γίνει σε επίσημο ελληνικό ίδρυμα η ανάλυση, όπου ο καθένας μπορεί να το διασταυρώσει ανά πάσα στιγμή (ή να μαθευτεί με ελάχιστη τύχη) πολύ πιο εύκολα από ό,τι αν γινόταν σε ένα ξένο πανεπιστήμιο, ίδρυμα ή εταιρία που θα έπρεπε να ψάχνουμε να δούμε και τι ρόλο παίζει (είναι ιδιωτικό; είναι δημόσιο; είναι αξιόπιστο;).

Σε αντίθετη περίπτωση (αν ήταν ψεύτικη) θα ήταν η περίπτωση για το χρυσό μετάλλιο του θράσους.  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: αμφιβολιες το μυαλο μου βασανιζουνε πολλες
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 08, 2009, 02:28 »
Παράθεση
α να ειναι πραγματι πιο ασφαλες λογω απουσιας καυσης πισσας κλπ κλπ
β να περιεχει καρκινογονα στοιχεια που ναεχουν το ιδιο ρισκο για εμφανιση καρκινου οπως το κανονικο τσιγαρο
και γ το  χειρότερο σεναριο να ειναι πιο βλαβερο απο το κανονικο τσιγαρο

Πράγματι και τα 3 σενάρια είναι πι8ανά φίλε oldseamen
για το β , μάλλον δεν ισχύει (υπογραμμίζω το "μάλλον" )   
Οι καρκινογόνες ουσίες λιγο - πολύ είναι γνωστές ιατρικά και αυτά που ατμίζουμε δεν συμπεριλαμβάνονται. Οπότε , για μένα προσωπικά, αν υπάρχουν καρκινογόνες στα αρώματα κλπ θα είναι σίγουρα λιγότερες απο το ΚΤ.

για το γ Ναι , μπορεί να αποδειχθεί τελικα οτι ειναι πιό βλαβερό
Αλλά του δίνω λίγες πιθανότητες σύμφωνα με τα στοιχεία που μέχρι στιγμής έχουμε. Το γ μοιάζει με το β. Η διαφορά είναι στον καρκίνο. Αλλά, άλλες επιπτώσεις σοβαρές, στην κοινότητα μας τουλάχιστον και σε άλλες διεθνείς κοινότητες, δεν έχουν γίνει γνωστές.
Αντίθετα η βελτίωση της υγείας όλων μας μας κάνει να ελπίζουμε το καλλυτερο

Όσο για τα πειραματόζωα...
Ποτέ κανένα προϊόν δεν θεωρήθηκε ασφαλές χωρίς το τεστ δοκιμής σε ανθρώπους. Ο άνθρωπος πάντα πειραματίζονταν με τροφές ποτά , τεχνικές μαγειρικής κλπ
Σκέψου μόνο τι θα σκεφτόσουν και πως θα αντιδρούσες αν έτρωγες μιά ελιά απο το δέντρο
Θα έφτυνες 1 ώρα και η πικρίλα θα σου ήταν αφόρητη για πολλές ακόμα
Επρεπε κάποιοι να πειραματιστούν , με αλάτι , δοκιμάζοντας με ξύδι,  ( και ποιος ξερει με πόσα άλλα υλικα) . Μέχρι να καταλήξουν στο πιεστήριο και στο αγνό ελαιόλαδο.
Ακόμα δες γύρω σου τι γίνεται ας πούμε με τον Η1Ν1.
Ασφαλές ή μη ασφαλές  το εμβόλιο ?
Σταθμίζεις τα δεδομένα και παίρνεις μιά απόφαση . Το κάνεις ή δεν το κάνεις το ρημάδι!
Σίγουρα είμαστε πειραματόζωα...ή μάλλον εθελοντές δοκιμαστές ! Γιατί όλοι εδω πιστεύουμε  οτι το    " α" συγκεντρώνει τις περισσότερες πι8ανότητες
και κάτι ακόμα που το έχω ξαναγράψει στο φόρουμ
Θα είμαστε απ τους πρώτους που θα μυριστούν ότι κάτι δεν πάει καλά, αν αυτό δεν πάει...
Οπότε προφταίνουμε να γλυτώσουμε τη ζημιά  :laugh1:

απο atmos
Παράθεση
Όσο για την ανάλυση των υγρών της Nobacco από το Δημόκρτιτο, αν δεν ήταν αληθινή, θα είχε μαθευτεί σε χρόνο ρεκόρ και θα είχε και σοβαρές επιπτώσεις.

Αφαλώς φίλε atmos το γνωρίζεις , απλά θέλω να το επισημάνω
Ο Δημόκριτος είναι ενα ερευνητικό κέντρο
Δεν έχει αρμοδιότητα να αποφαν8εί αν κάποιο συστατικό ειναι καρκινογόνο η επιβλαβές ή οτιδηποτε άλλο. Απλά αναλύει το δείγμα στα συστατικά απο τα οποία αποτελείται
Η συγκεκριμένη ανάλυση έγινε με σκοπό να αποδείξει ότι τα υπό ανάλυση υγρά δεν περιείχαν νιτροζαμίνες  για τις οποίες ο FDA κατηγόρησε τα συγκεκριμένα υγρά που ανέλησε
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 08, 2009, 03:24 από Abet »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: αμφιβολιες το μυαλο μου βασανιζουνε πολλες
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 08, 2009, 02:59 »
Σωστό κι αυτό με το Δημόκριτο,  :thumpup: αλλά και για τα άλλα εργαστήρια το ίδιο ισχύει, ψάχνουν για σταμπαρισμένες καρκινογόνες ή τοξικές ουσίες.

Αποσυνδεδεμένος oldseaman

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
Απ: αμφιβολιες το μυαλο μου βασανιζουνε πολλες
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 08, 2009, 08:32 »
οκ παιδια ας βαλω ως δεδομενο (ΕΛΠΙΖΩ)το α και προχωρω
Το μονο που δεν θλω ειναι να ξαναγυρισω στο κτ

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: αμφιβολιες το μυαλο μου βασανιζουνε πολλες
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 08, 2009, 08:47 »
οκ παιδια ας βαλω ως δεδομενο (ΕΛΠΙΖΩ)το α και προχωρω
Το μονο που δεν θλω ειναι να ξαναγυρισω στο κτ

Και νομιζω οτι θα τα καταφερεις. Στο κατω κατω γι'αυτο ειμαστε ολοι εδω, για να δουμε κουραγιο ο ενας στον αλλον.
Το αν κανει κακο ή οχι κανεις δεν θα στο απαντησει με σιγουρια. Το μονο που ειναι σιγουρο είναι οτι αν κάνει, θα κάνει λιγότερο κακό.
Ήδη τα πρώτα θετικά θα τα έχεις καταλάβει και εσύ στον οργανισμό σου.

Αποσυνδεδεμένος corvum

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: αμφιβολιες το μυαλο μου βασανιζουνε πολλες
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 09, 2009, 00:37 »
Εγω περισσοτερο ανησυχω για την προελευση καποιων υγρων απο Κινα, παρα για την τεχνολογια και τη θεωρια του η/τ.
Δυστυχως το υβριδικο συστημα του κινεζικου καπιταλισμου δειχνει μια αδιαφορια για τις συνεπειες των "πατεντων" τους.
Τοξικα παιχνιδια, μελαμινη σε βρεφικο γαλα, τσιγαρα με χημικα και δε ξερω και εγω τι αλλο.
Απο την αλλη προσωπικα παρηγοριεμαι οτι αν υπηρχε η υπαρξει καποιο προβλημα υγειας θα εμφανιστει πρωτα στα φουγαρα εδω μεσα  :tongue_smilie:
Απλα χρησιμοποιησε τα υγρα που χρησιμοποιουν και αν δεις οτι δε ποσταρουν για καποιο χρονικο διαστημα κοψε το ατμισμα μεχρι να ξεκαθαρισει το τοποιο :))
ΥΓ: πλακα κανω ;D

Απ: αμφιβολιες το μυαλο μου βασανιζουνε πολλες
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 11, 2009, 14:55 »
Δυστυχώς τα ηλεκτρονικα τσιγάρα δεν φέρουν έγκριση από πουθενά, οπότε δεν έχεις ιδέα τι μπορεί να εισπνέεις , επίσης στις αμπούλες με νικοτίνη είναι σχεδόν σίγουρο οτι είναι χειρότερα από τα κανονικά γιατί μπορεί να παρουσιαστεί μεγαλύτερη συγκέντρωση νικοτίνης τελικά.
Το θέμα είναι οτι πωλούνται στα φαρμακεία αλλά θα μου πεις .. σήμερα τα φαρμακεία είναι απλά καταστήματα υγείας λίγοι οι πραγματικοί επιστήμονες.

Το αστείο της υπόθεσης είναι οτι όταν το αγόρασα νόμιζα οτι θα'ναι ακίνδυνο LOL.... :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: αμφιβολιες το μυαλο μου βασανιζουνε πολλες
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 11, 2009, 15:02 »
Χρήστο, από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι είναι χειρότερο από το κανονικό; 4000 τοξικές ουσίες και 45 καρκινογόνοι υδρογονάνθρακες που γλυτώνεις δεν σου λένε τίποτα; Όσο για την νικοτίνη, ρίξε μια ματιά εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,150.0.html

Αποσυνδεδεμένος tronicgr

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
  • eGo + Vinirette e-liquids
    • Home Motion Flight Simulator
Απ: αμφιβολιες το μυαλο μου βασανιζουνε πολλες
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 11, 2009, 15:11 »
Δεν ειναι καθολου αστειο xrhstaras...   >:(

Δεν ατμιζουμε για την πλακα μας αλλα για να σωθουμε απο το ακρως επικινδυνο καπνο του κ/τ ...!!!! Ακομα και με διπλασια περιεκτικοτητα σε νικοτινη απο το κανονικο, στα υγρα του η/τ δεν προκειτε να παθεις τιποτα, πιστεψε με... Αντε, το πολυ λιγο πονοκεφαλο αν δεν σταματησεις εγκαιρα! Και ειναι πολυ ευκολο για καθε ατμιστη να καταλαβει ποτε ειναι αρκετη η "δοση" της νικοτινης και να το αφησει κατω, λογω οτι η απορροφηση γινεται απο το ανω αναπνευστικο συστημα, αρα και αμεσα αντιληπτη.

Δεν ξερω ποια εφημεριδα ή αρθρο του FDA διαβασες παλι και τα λες ολα αυτα... αλλα απλα δεν ειναι η πραγματικοτητα... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ Κ/Τ  :angry_orange:

Ατμιζω 5 μηνες τωρα και σε διαβεβαιω, οτι ποτε δεν ημουν καλυτερα... σε ΟΛΟΥΣ τους τομεις!

(EDIT: 6 ΜΗΝΕΣ!!!!!! Ποτε περασαν κιολας!!!!   :thumpup:)

Θανος


« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 11, 2009, 15:17 από tronicgr »

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: αμφιβολιες το μυαλο μου βασανιζουνε πολλες
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 11, 2009, 15:27 »

Δεν ξερω ποια εφημεριδα ή αρθρο του FDA διαβασες παλι και τα λες ολα αυτα... αλλα απλα δεν ειναι η πραγματικοτητα...


Καταλαβαίνω απόλυτα τον δίκαιο θυμό σου tronicgr. Επειδή όμως είμαι κακός άνθρωπος και θέλω να σε τσαντίσω κι άλλο, :)) κοίτα εδώ να δεις τι γράφουν οι Ταλιμπάν!
http://www.pr-inside.com/nj-poised-to-ban-e-cigarettes-in-r1626034.htm


Αποσυνδεδεμένος tronicgr

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
  • eGo + Vinirette e-liquids
    • Home Motion Flight Simulator
Απ: αμφιβολιες το μυαλο μου βασανιζουνε πολλες
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 11, 2009, 16:28 »
You Bystard!!!!!  Χαχαχαχαχα.... το ακουσαμε κι αυτο!!!  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:


Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: αμφιβολιες το μυαλο μου βασανιζουνε πολλες
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 11, 2009, 16:46 »
Παιδιά νομίζω δεν πρέπει να μεροληπτούμε και να παρασυρόμαστε από τον ενθουσιασμό μας που έχουμε ανακαλύψει κάτι που δε βλάπτει τόσο όσο το ΚΤ . Τίποτα δεν είναι ακίνδυνο.
Διατυπώνω μερικές σκέψεις και προσπαθώ να τις συνδέσω μεταξύ τους.

Θεωρώ τα παρακάτω αυτονόητα και δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποιος που να διαφωνεί με αυτά:
1) O καθένας έχει το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης (μπορεί να χρησιμοποιεί ότι σκ@τ.. θέλει μόνο για τον εαυτό του).
2) Υπο φυσιολογικές συνθήκες, ένας καπνιστής (ΚΤ) δεν έχει κανένα απολύτως δικαίωμα έναντι του μη καπνιστή. Η φυσιολογική κατάσταση του ανθρώπου είναι να μη χρησιμοποιεί καμία ουσία.
3) Αν αποδειχθεί ή έχει αποδειχθεί ότι ο εκπνεόμενος ατμός του ΗΤ δεν περιέχει καθόλου νικοτίνη (ή και αν περιέχει αυτή δεν δημιουργεί παθητική νικοτινίαση) δεν υπάρχει κανένας λόγος  να απαγορευτεί το ΗΤ σε εσωτερικούς χώρους. Στην αντίθετη περίπτωση υπάρχει τέτοιος λόγος/οι. 
4) Σε καμία περίπτωση δεν μπορώ και δεν πρέπει να υποχρεώνω τον άλλον να εισπνέει ακόμα και την ελάχιστη ποσότητα οποιασδήποτε ουσίας που θα τον βλάψει.

Το εύλογο (ρητορικό?) ερώτημα που προκύπτει είναι γιατί δεν εφαρμόστηκαν οι παραπάνω "αρχές" εξ αρχής έχοντας τη γνώση οτι το ΚΤ βλάπτει τον "διπλανό" μου?
Δεν υπάρχει αμφιβολία οτι το ΗΤ υπόκειται σε αρνητική μεροληψία (ας μην επεκταθούμε στους λόγους, έχουν πολλάκις διατυπωθεί σχετικές απόψεις) .
Γιατί οι παραπάνω "αρχές" εφαρμόζονται με τέτοια αυστηρότητα και ζήλο στο ΗΤ?
Γιατί δεν γίνεται μια έρευνα όσον αφορά το παθητικό άτμισμα και να δοθεί μια κι έξω η απάντηση? Τόσο δύσκολο είναι? Βλάπτει ή δε βλάπτει ????????? (προσοχή ζητώ όχι θεωρητική απάντηση αλλά τεκμηριωμένη).

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: αμφιβολιες το μυαλο μου βασανιζουνε πολλες
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 11, 2009, 16:56 »
Δυστυχώς τα ηλεκτρονικα τσιγάρα δεν φέρουν έγκριση από πουθενά, οπότε δεν έχεις ιδέα τι μπορεί να εισπνέεις , επίσης στις αμπούλες με νικοτίνη είναι σχεδόν σίγουρο οτι είναι χειρότερα από τα κανονικά γιατί μπορεί να παρουσιαστεί μεγαλύτερη συγκέντρωση νικοτίνης τελικά.
Το θέμα είναι οτι πωλούνται στα φαρμακεία αλλά θα μου πεις .. σήμερα τα φαρμακεία είναι απλά καταστήματα υγείας λίγοι οι πραγματικοί επιστήμονες.

Το αστείο της υπόθεσης είναι οτι όταν το αγόρασα νόμιζα οτι θα'ναι ακίνδυνο LOL.... :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Επιστροφή στο κανονικό είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις (εσύ συγκεκριμένα) τελικά....
Είναι σίγουρα καρκινογόνο...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 2 73 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:11
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8766 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181246 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34301 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537816 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60270 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238506 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 717 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16570 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138098 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085846 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35729 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro