vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

309 επισκέπτες, 7 χρήστες
Mimhsdr, Panokali, dkostas, Tem, camber, giorgos1999, Jorge

Twitter

Σταγονες στο στομα

Αποσυνδεδεμένος oldseaman

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
Σταγονες στο στομα
« στις: Δεκεμβρίου 07, 2009, 19:16 »
Το παρόν κλειδώθηκε,
Η συνέχεια εδώ:
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα"







Ειμαι νεος ατμιστης,εχω αρχισει εδω και 10 μερες και απο τοτε δεν εχω βαλει κτ στο στομα μου
Χρησιμοποιω υγρο της nobaco,
Λογω απειριας στο γεμισμα μου εχει ελθει αρκετες φορες υγρο στο στομα το οποιο καμια φορα αναποφευκτα μπορει να καταληγει στο στομαχι.Μηλαμε βεβαια για αμελητεες ποσοτητες,
Θα ηθελα ομως να ξερω κατα ποσο ειναι ασφαλες για την υγεια,αν και εχει ελθει πολες φορες σε επαφη με το δερμα δεν παρουσιαζει τοξικοτητα
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 22, 2016, 20:25 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Σταγονες στο στομα
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 07, 2009, 19:40 »
Ειλικρινά, φίλε μου, δεν ξέρω να σου απαντήσω με σιγουριά. Αν έχουμε κάποιον ειδικό θα τον παρακαλούσα πολύ να μας δώσει τα φώτα του. Ευπρόσδεκτες είναι και οι πληροφορίες που έτυχε κάποιος να συλλέξει από ξένα φόρουμ ή άλλες πηγές στο δίκτυο.

Μου έχει συμβεί κι εμένα και συνήθως το σκουπίζω από τη γλώσσα έστω και με την ανάστροφη της παλάμης αλλά αυτό δεν μπορεί να γίνει πάντα και όντως μερικές φορές αμελητέες ποσότητες καταλήγουν και στο στομάχι.

Το σκεπτικό το δικό μου είναι ότι εφόσον το υγρό περιέχει νικοτίνη, όσο μεγαλύτερη περιεκτικότητα, τόσο είναι καλό να  αποφεύγουμε την κατάποση γιατί πρόκειται για ένα από τα πιο ισχυρά δηλητήρια όταν είναι αδιάλυτη. Εδώ βέβαια είναι διαλυμένη αλλά όπως είπα παίζει ρόλο και η δυναμικότητα του υγρού σε νικοτίνη.

Για τα υπόλοιπα συστατικά δεν ανησυχώ ιδιαίτερα (ελπίζω να έχω δίκιο) γιατί είναι ουσίες που μπορεί να τις τρώμε σε πολύ μεγαλύτερες ποσότητες σε φαγητά, κονσέρβες, αρτοσκευάσματα κτλ.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Σταγονες στο στομα
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 07, 2009, 19:47 »
Νομίζω πάντως οτι ο καλός και φρέσκος ατμοποιητης , σε γλυτώνει απο τις σταγόνες
Εμένα έχει να μου έρθει σταγόνα εδω και 1 μηνα.
Επισης σημαντικό είναι η τζουρα σου να είναι αργή και μακρόσυρτη , ωστε να προφταίνει να ατμοποιη8εί το υγρό.
Αν ατμίζεις κλειστου τύπου ( BL  η 901 κλπ) και έχεις πρόβλημα σταγόνων, δοκίμασε να ατ,ίσεις χωρίς το μικρό προστατευτικό επιστόμιο με την τρυπούλα εισπνοής , βγαίνει και μπαινει ευκολα με ένα συνδετήρα αν τον χωσεις στην τρυπα εισπνοής και το τραβήξεις

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Σταγονες στο στομα
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 07, 2009, 20:31 »
επειδή είσαι μόνο 10 ημερών  :D καί χρησιμοποιείς υγρά nobacco, θα υποθέσω ότι ατμίζεις σε black line.
μία όντως... δύσκολη συσκευή στο θέμα, πού θέλει τον τρόπο της.
δεν ξέρω πόσο βλαβερό μπορεί να είναι αλλά σίγουρα δεν είναι εύγευστο  : :D

βγάζουμε το φιλτράκι γιά να το γεμίσουμε λοιπόν.
δεν είναι απαραίτητο να το κάνεις κάθε φορά, αλλά εγώ κάθε 3-4 γεμίσματα, το εφαρμόζω:
βγάζω με ένα συνδετηράκι το πίσω καπάκι (αν δεν το έχεις "ανακαλύψει", ναί! βγαίνει) καί σκουπίζω το -λίγο- υγρό πού υπάρχει εκεί.
Φυσάω (από εκεί πού ρουφάμε) καί θα δείς να στάζουν από το πλάι σταγονίτσες. σκούπισμα καί αυτές.
καθάρισμα δηλαδή, καλό, τού πλαστικού φίλτρου.


Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Σταγονες στο στομα
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 07, 2009, 20:36 »
Κατ' αρχάς oldseaman χαίρομαι που ξεκίνησες το άτμισμα και δεν έχεις καπνίσει καθόλου από τότε!! :thumbsup_move_1:

Το παραγέμισμα του HT έχει ως αποτέλεσμα το μπουκωμα του ατμο και επειδή δεν βγαίνει ατμός ρουφάμε με δύναμη με αποτέλεσμα πάλι να έρχεται υγρό στο στόμα.
Ο Ατμός το έθεσε σωστά το θέμα της επικινδυνότητας και με επιφύλαξη. Κι εγώ πιστεύω ότι οι ποσότητα νικοτίνης που θα καταλήξει στο στομάχι μας είναι αμελητέα και δε με ανησυχεί.
Όπως λέει και ο Abet, μακριές και αργόσυρτες τζούρες. Δεν χρειάζεται να ρουφάς με δύναμη. Η ατμοποίηση του υγρού είναι (σχεδόν) ανεξάρτητη από τη δυνατή ρουφηξιά.   

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σταγονες στο στομα
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 07, 2009, 22:07 »
Τις πρώτες μέρες ατμίσματος πρέπει να ήπια τουλάχιστον ένα μπουκάλι (high). Μέχρι στιγμής είμαι μια χαρά.Τώρα τι να σου πω; Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. :)

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Σταγονες στο στομα
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 07, 2009, 22:43 »
Σίγουρα μια κάποια προσοχή θα τη θέλει.
Αλλά αυτό το ελάχιστο που φτάνει στο στόμα κι εμένα δε με ανησυχεί, μιλώντας βέβαια κι εγώ με επιφύλαξη.
Απλά κάνω τον εξής συλλογισμό:
20-25 σταγόνες είναι ένα ml. Ένα ml στα υγρά της Nobacco περιέχει 16mg νικοτίνης.
Το υγρό που θα φτάσει στο στόμα πριν το αντιληφθείς δεν θα’ναι ούτε 1 σταγόνα, ελάχιστη νικοτίνη δηλαδή.
Επαναλαμβάνω όμως ότι είναι απλά υποθέσεις δικές μου.
Πάντως για να το αποφύγεις όσο γίνεται, να χρησιμοποιείς ατομάιζερ που δεν έχει πέσει η απόδοση τους,
ώστε να ατμοποιούν όλο το υγρό και να μην παραγεμίζεις το φίλτρο.
Δεν πρόκειται να κρατήσει περισσότερο, απλά θα μπουκώνει το ατομάιζερ και θα σου δυσκολέψει τη χρήση γενικότερα.
Καλύτερα να γεμίζεις συνέχεια παρά να πίνεις υγρό.
Συχνό φύσημα επίσης όπως ήδη είπαν τα παιδιά (άλλωστε τα είπαν όλα :) ) από εκεί που ρουφάμε καθαρίζει μια χαρά τους αεραγωγούς.
Καμιά φορά είναι και θέμα μπαταρίας, όταν δεν δίνει σωστή τάση.
Έχω μία Titan Μega που έχει αυτό το πρόβλημα, φέρνει υγρό στο στόμα. Οι υπόλοιπες 6 είναι μία χαρά.
Χρησιμοποιείς εργοστασιακά φίλτρα ή τα γεμίζεις με δικό σου πολυεστέρα;


Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Σταγονες στο στομα
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 07, 2009, 23:08 »
Πάνω και πέρα από όλα δεν πρέπει να παραγεμίζουμε και να ξεχειλίζουμε το φίλτρο.
Καλύτερα 2-3 σταγόνες λιγότερες στο φίλτρο παρά έστω και μία στο στόμα ή στο στομάχι(αυτή η πικρίλα στη γλώσσα δεν περιγράφεται)

Από όταν το πρόσεξα αυτό δεν είχα ξανά τέτοια ατυχήματα
.
Και φυσικά προσοχή στον ατμοποιητή ,τον βάζουμε μια φορά στις3-4 μέρες να στραγγίξει για να φύγει όσο υγρό συσσωρεύεται

Καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Στη συσκευασία το υγρό που πήρα (ecopure) γράφει πως είναι τοξικό και μπορεί να προκαλέσει προβλήματα αν έρθει σε επαφή με το δέρμα... Πολλές φορές όμως υπερχειλίζει το φιλτράκι και έρχεται σε επαφή με τη γλώσσα ή τα χείλη.

Ξέρει κανείς τι παίζει; Το ξεπερνάμε αδιάφορα και βάζουμε και σε ένα σφηνοπότηρο να πιούμε λίγο ακόμα; Τρέχουμε για γαργάρες; Βγάζουμε κέρατα και ουρά;

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Αν ατμίζεις σε high ,  η ποσότητα νικοτίνης που περιέχουν 2-3 σταγόνες είναι πολύ περισσότερο απο 2-3 τζούρες. Σε αυτό αναφέρεται η τοξικότητα ( νικοτίνη), άλλωστε το καταλαβαίνεις και απο την πικρίλα. Στα non δεν υπάρχει πρόβλημα.
Σ' αυτή την περίπτωση φτύσε το υγρό και είσαι οκ . Βέβαια κοιτα να μη σου συμβαίνει καθε λίγο και λιγάκι. Με την εμπειρία μαθαίνεις να μη τραβάς υγρό. Εμένα έχει μήνες να μου συμβεί αυτό.

Αποσυνδεδεμένος koalex

  • **
  • 181
  • Φύλο: Άντρας
H νικοτίνη είναι ένα πολυ επικίνδυνο υγρο στην καθαρη της μορφη που φτάνει 98%-99%.
Τα υγρα μας όμως περιέχουν πολυ λιγότερο (φυσικά  ;) )
Αν δεν κάνω λάθος ενα υγρο High των 18mg περιέχει 1,8% νικοτίνη αν ml.
Oπότε αν και δεν είναι ότι καλύτερο είναι σχετικά ακίνδυνο. Αν βάλεις ότι 5ml καθαρής νικοτίνης είναι ικανές να σκοτώσουν ενήλικο ανθρωπο μαλλόν πρέπει να γεμίσεις την μπανιέρα και να μπείς μέσα για να το πετύχεις με eliquid  :yes:

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απλά είναι θέμα νικοτίνης δηλαδή σε μεγάλες ποσότητες, δύο τρία σταγονίδια δεν κάνουν ζημιά.

Σας ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Ναι είναι πράγματι 1,8%  στα 18mg νικ  /  1ml υγρού
για 5ml = 5000 mg νικοτίνης, για την ακρίβεια θέλεις 5000/18 = 277 ml υγρού
εεε  δηλαδή όχι και μπανιέρα. Αν δηλ πιεις  1 μπουκάλι αναψυκτικού σε υγρό 18mg . Χαίρεται  :bye: :bye: :bye: :bye: :bye: :bye:

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9584
  • Φύλο: Άντρας
είμαι περίεργος τι θα συμβεί αν κάποιος πιεί σαν σφηνάκι ένα ολόκληρο μπουκαλάκι ecopure regular High  :hmmm:
Λογικά δεν υπάρχει παρενέργεια. Το έχει δοκιμάσει κανένας ?

Αποσυνδεδεμένος ΧΡΗΣΤΟΣ

  • **
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
  • EVO-Ego-901
Το έχει δοκιμάσει κανένας ?
:wall: :wall: :wall: παντως αποκλειεται να το εχει κανει καποιος απ το forum tem!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 33 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8754 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181223 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34275 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537754 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60225 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238436 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 710 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16544 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137496 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085797 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35708 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro