vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

245 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, ipomonias, lagoudakis

Twitter

Αλλαγή υγρών, καθαρισμός μυρωδιών

Απ: Αλλαγή υγρών, καθαρισμός μυρωδιών
« Απάντηση #60 στις: Ιουνίου 11, 2015, 15:07 »
Μια καλή λύση επίσης, εκτός του απλούστερου 5-υγρά την ημέρα = 5-ατμοποιητές, ειναι ντριπερ και μοντ με έλεγχο θερμοκρασίας. Στεγνώνεις το φυτίλι απο το υγρό και βάζεις το επόμενο.
Επίσης είναι αποδοτικό και για αυτους που ατμίζουν Τράκα-Pawns  :laugh1: (λεφτά να υπήρχαν , αλλα δεν..)

Αποσυνδεδεμένος frantic

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή υγρών, καθαρισμός μυρωδιών
« Απάντηση #61 στις: Ιουνίου 29, 2015, 11:34 »
εγώ είμαι με 1-2 Lemo 2 για έξω και αυτοκίνητο και με Veritas και Marquis για τις υπόλοιπες εναλλαγές γεύσεων. Γενικά αν θες να αλλάζεις πολλά flavors μέσα στη μέρα, βολέυει να αλλάζεις απλά βαμβάκι σε RDA παρά σε RTAs. Καλό είναι να αλλάζεις και σύρμα μετά από 3-4 μέρες αν αλλάζεις συνεχώς υγρά που αναπόφευκτα κάποια θα σου αφήσουν περισσότερα κατάλοιπα απο άλλα. Στη μακροβιότερη επιβίωση των αναλώσιμων, νομίζω βοηθάει και το να μεσολαβούν βάσεις σκέτες αναμεσα στις γεύσεις. Πέρα από το ότι γνωρίζεις καλύτερα και το υγρό σου έτσι, είναι και πιο οικονομικό.

Αποσυνδεδεμένος ralloss

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή υγρών, καθαρισμός μυρωδιών
« Απάντηση #62 στις: Ιουλίου 30, 2015, 13:06 »
Εγω τα πλενω ολα με ξυδονερο
και κανει καλη δουλεια οσον αφορα τις μυρωδιες..

Υπαρχει περιπτωση να κανει κακο σε καποια μερη του ατμοποιητη;
(Και εργοστασιακο και επισκευασιμο καθαριζω ετσι).

Επισης τα ο rings δεν τα βγαζω απο φοβο μην τα χαλασω . Υπαρχει περιπτωση να εχω καποιο θεματακι και μ αυτο;

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Αλλαγή υγρών, καθαρισμός μυρωδιών
« Απάντηση #63 στις: Ιουλίου 30, 2015, 13:27 »
 Πολύ καλό ξέπλυμα με άφθονο νερό, να φυσάς να φεύγει το νερό απο τις τρύπες αέρα και είσαι αρχηγός. Τα oring να τα τσεκάρεις να μην μαζεύουν υπολείματα απο μέσα, βγαλε-ξέπλυνε και πάλι τοποθέτηση..

Αποσυνδεδεμένος BillythekingRhodes

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω 24 μήνες και βρήκα την υγειά μου!!!
Απ: Αλλαγή υγρών, καθαρισμός μυρωδιών
« Απάντηση #64 στις: Ιουλίου 30, 2015, 14:59 »
 :) παιδιά, Corega για τεχνιτές οδοντοστοιχίες και καθαρίσατε!!!


Το κουτι με τις 35 κοστίζει 5€ και κατι ψιλά, συμφέρει!!!!


Και μιλάμε ούτε μυρωδιές, απόλυτο καθάρισμα, απολύμανση και εγγύηση αφού ειλναι για......ΜΑΣΕΛΕΣ!!


Σε ένα μπολάκι, νεράκι, μια ταμπλέτα αναβράζουσα, και τον ατμο μας μέσα σε κομμάτια, με τα 0-rings. 15 λεπτάκια και έτοιμος.

Αποσυνδεδεμένος vpk

  • *
  • 29
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή υγρών, καθαρισμός μυρωδιών
« Απάντηση #65 στις: Ιουλίου 30, 2015, 15:03 »
Επειδή χρησιμοποιώ υγρά που αφήνουν πολλά κατάλοιπα τελευταία και έχω 2 ατμοποιητές ουσιαστικά, πέρασα σήμερα από ένα φαρμακείο για να πάρω φαρμακευτικό οινόπνευμα για τα πολύ συχνά πλυσίματα που χρειάζονται οι ατμοποιητές και τα επιστόμια (δεν πλένω ανταλλακτικές κεφαλές). Η φαρμακοποιός μου είπε να αποφύγω το οινόπνευμα και να δοκιμάσω φυσιολογικό ορό. Φαίνεται αθώο και αρκετά οικονομικό, κάνει ομως δουλειά, το έχει δοκιμάσει κανείς;
Μια καλή λύση, για αρκετά καλό και εύκολο καθάρισμα, είναι οι υπέρηχοι, δες στο http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,13425.0.html . Μια φορά τη βδομάδα, καθαρίζω όλον τον χρησιμοποιημένο εξοπλισμό, tanks, rbas, επιστόμια κτλ (με νερό και μια σταγόνα απορρυπαντικού πιάτων) και ό,τι καινούριο :)

Αποσυνδεδεμένος Christos_swc

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή υγρών, καθαρισμός μυρωδιών
« Απάντηση #66 στις: Αυγούστου 26, 2015, 10:38 »
Εγω...δεν τα πλενω καθολου.
Στην αρχη καθομουν και ξελπλενα σχολαστικα τον ατμοποιητη αφου τον αποσυναρμολογουσα πρωτα.
Στην πορεια αλλαξε το πραγμα, απλα αδειαζω τη γευση που περισσευει πισω στο μπουκαλακι της και ριχνω την επομενη μεσα.
Οι 3 πρωτες τζουρες ειναι η παλια γευση, οι 3 επομενες ενα μιγμα και απο κει και περα η παλια γευση ουσιαστικα εξαφανιζεται.
Εμπειρικα λοιπον, ενω περιμενα οτι η παλια γευση θα εβγαινε απο τον ατμοποιητη και θα διαχεοταν μεσα στο καινουριο υγρο αναμειγνυοντας τις γευσεις, κατι τετοιο δε συμβαινει.
Φυσικα αφου κανω την αλλαγη δεν περιμενω με τις ωρες να αρχισω την ατμιση ουτε καθομαι να το ανακατεψω.
Γλυτωσα απο μεγαλο μπελα ετσι και τωρα αλλαζω τη γευση οσο συχνα θελω χωρις να εχω στο μυαλο μου οτι θα ειναι αλλοιωμενη μεχρι να ατμισω 3 τανκακια :o
Αυτα σε εργοστασιακες αντιστασεις, περιμενω υπομονετικα εναν Russian, εκει λογικα τα πραγματα θα ειναι ακομα πιο απλα αφου δεν υπαρχει κλειστη αντισταση, ελπιζω τουλαχιστον.

Αποσυνδεδεμένος angelosdes

  • ***
  • 531
  • Φύλο: Άντρας
  • MTL+flavour
Απ: Αλλαγή υγρών, καθαρισμός μυρωδιών
« Απάντηση #67 στις: Αυγούστου 26, 2015, 10:49 »
..όλα εξαρτωνται από το αρωμα που εχουν τα υγρα.....
υπαρχουν ''γευσεις''που θελουν πολύ μα πολύ σχολαστικο καθαρισμα για να ''φυγουν''
π.χ κανελλα-κρεμες..κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Christos_swc

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή υγρών, καθαρισμός μυρωδιών
« Απάντηση #68 στις: Αυγούστου 31, 2015, 14:15 »
Σωστα.
Εγω κανω μονο καπνικες γευσεις και εκει δεν εχω δει θεμα.
Το να πλυνεις τον εξοπλισμο σου δεν ειναι σπουδαια ιστορια για μενα.
Το στεγνωμα ειναι το θεμα.
Μπορει να εχω και αλλους ατμοποιητες να χρησιμοποιησω μεχρι να στεγνωσει ο πλυμενος αλλα ξερετε πως παει, αμα θες να αλλαξεις γευση θες να κανεις την αλλη γευση τωρα, οχι αυριο.
Οποτε οταν καθομουν και τα επλενα τα εβαζα στο ρομποτακι ψησιματος και το ανοιγα, χωρις να ανεβασω θερμοκρασια βεβαια, μονο με το δυνατο αερα.
Μιση ωριτσα ετσι και στεγνωνε εντελως, γρηγορα και ευκολα.
Κατι σαν αυτο δηλαδη.
http://www.soundimage.gr/img/p/9846-11986-home.jpg
Ολα τα λεφτα.
Οχι τοσο για το στεγνωμα αλλα για το μαγειρεμα.
Μπριζολες, πιτσες, κροκετες κοτοπουλο/ψαρι, τα παντα ολα.
Μεχρι και σουβλα εχει το δικο μου.
Εφτιαξε η γυναικα μου τις προαλλες ενα κοτοπουλο στη σουβλα στο ρομποτακι, ακομα το χωνευω, αυτα παθαινεις αμα φας ολοκληρο κοτοπουλο μονος σου.
Βγηκα λιγο εκτος θεματος :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή υγρών, καθαρισμός μυρωδιών
« Απάντηση #69 στις: Αυγούστου 31, 2015, 15:20 »
Εμένα πάλι γιατί μου φαίνεται πως στεγνώνουν τα πάντα σε πέντε λεπτά; Ειδικά αν τα ξέπλυνεις με πολύ ζεστό νερό και με λίγο φύσημα σε περίπλοκα κομμάτια.

Για άμεση αλλαγή γεύσης βέβαια τίποτα δεν συγκρίνεται με έναν dripper.

Αποσυνδεδεμένος silver_21

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή υγρών, καθαρισμός μυρωδιών
« Απάντηση #70 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2015, 18:22 »
Εγώ στο πλυντήριο πιάτων το βάζω.. και ούτε μυρωδιές και τέλειο καθάρισμα.. ;)

Αποσυνδεδεμένος Christos_swc

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή υγρών, καθαρισμός μυρωδιών
« Απάντηση #71 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2015, 23:18 »
Εμένα πάλι γιατί μου φαίνεται πως στεγνώνουν τα πάντα σε πέντε λεπτά; Ειδικά αν τα ξέπλυνεις με πολύ ζεστό νερό και με λίγο φύσημα σε περίπλοκα κομμάτια.

Για άμεση αλλαγή γεύσης βέβαια τίποτα δεν συγκρίνεται με έναν dripper.


Γιατι δε πλενεις εργοστασιακες αντιστασεις,μονο τα εξαρτηματα.
Αμα ομως ατμιζεις με εργοστασιακες αντιστασεις και θες να φυγει η γευση πρεπει να τις πλυνεις και αυτες και το βαμβακι δε προκειται να στεγνωσει σε 5 λεπτα :) .

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή υγρών, καθαρισμός μυρωδιών
« Απάντηση #72 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2015, 23:26 »
Δεν πλένω εργοστασιακές όντως, γιατί δεν θέλω να ατμίζω σαπούνια πιάτων και χλώρια. Περι ορέξεως όμως...  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Christos_swc

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή υγρών, καθαρισμός μυρωδιών
« Απάντηση #73 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2015, 08:51 »


Σκετο νερο σε αυτες τις περιπτωσεις.
Να φυγει η γευση απο την αντισταση θελει κανεις.
Βαζεις την αντισταση κατω απο ζεστο νερο που τρεχει να περναει ακριβως απο μεσα και μετα τη βυθιζεις σε καυτο νερο και την αφηνεις οση ωρα θες.
Θα δεις οτι εχει απομεινει απο γευση να επιπλεει μετα απο λιγο.
Το χλωριο εξατμιζεται κατα το στεγνωμα.
Ετσι και αλλιως μιλαμε για το νερο που πινουμε εκ γεννετης.


Αποσυνδεδεμένος chrishar

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή υγρών, καθαρισμός μυρωδιών
« Απάντηση #74 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2015, 20:49 »
Τα αρώματα συνήθως είναι είτε υδατοδιαλυτά είτε όχι. Οπότε αρκεί ένα ξέβγαλμα με ζεστό νερό πρώτα (για τα υδατοδιαλυτά) και ένα ξέβγαλμα με καθαρό οινόπνευμα μετά για τα μη υδατοδιαλυτά. Καλό στέγνωμα και είστε έτοιμοι. Άν έχετε οινόπνευμα με ισοπροπυλική αλκοόλη τότε ξανά ξέβγαλμα με νερό. Αυτά από την εμπειρία μου περίπου 15 χρόνων  με αρώματα τροφίμων.
Υ.Γ. Δεν συμφωνώ με το ξύδι, είναι από τα πιο ύπουλα δηλητήρια, γιατί δεν είναι το απλό ξυδάκι από κρασί αλλά γεμάτο χημικά και πρόσθετα γεύσης.

Sent from my D6603 using Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13876 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9201 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42623 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 372 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34670 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557349 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181830 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 149 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8876 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538604 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60583 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238956 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa