vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

133 επισκέπτες, 6 χρήστες
2Fdeal, Jorge, manoslykos, Mimhsdr, gstamatos, Buliwyf

Twitter

Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?

Αποσυνδεδεμένος bender

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
  • ...like a normal person?
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #300 στις: Ιανουαρίου 23, 2013, 19:59 »
Σαφώς ειναι φτηνότερο το ΗΤ σε σχέση με κτ.
Ορισμένοι για να δειξουν το αντίθετο συγκρίνουν τα  φτηνότερα κτ με τα ακριβότερα ητ. Δηλ στριφτά σε συγκριση με τα ακριβότερα mod επισκευασιμους τις ακριβότερες μπαταρίες φορτιστές κλπ. Δεν πάει ετσι, τα φτηνότερα στριφτά να συγκρινονται με επισκευασιμο των 5 ευρώ, όχι των 150.

Ομως ο λόγος που ειναι φτηνότερο το ΗΤ ειναι λόγω της υπερφορολόγησης των τσιγάρων.
Αν ειχε τετοιους φορους το ητ, φανταστειτε οτι (υποθετικό σενάριο, αδύνατο να γινει στην πράξη) ενας ce4 των 5 ευρώ θα κοστιζε 50!

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #301 στις: Ιανουαρίου 23, 2013, 20:17 »
Ακόμη και έτσι να τα συγκρίνεις το κ.τ. χάνει. Δεν αγοράζεις μοντ κάθε μέρα. Σε βάθος χρόνου η σύγκριση γίνεται κυρίως μεταξύ κόστους υγρών και κόστους κ.τ.. Εκεί το η.τ. νικάει κατά κράτος.

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #302 στις: Ιανουαρίου 31, 2013, 10:49 »
Λοιπόν απο την στιγμή που φτιάχνω εγω τα υγρά και έχω επισκευάσιμους άτμο το κόστος μου πλέον είναι σταθερά 17 € το δίμηνο!!!!
 (
Υγρά,σύρμα,φυτίλια και πλέγμα)
οπότε  :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #303 στις: Ιανουαρίου 31, 2013, 11:00 »
Για έναν που ασχολείται με επισκευάσιμους ατμοποιητές, mod και DΙΥ υγρά, πέρα από ένα αρχικό κόστος, το κόστος είναι πολύ χαμηλό, ίσως και μερικά λεπτά την μέρα. Όμως αυτοί ( ή εμείς) δεν είναι η πλειοψηφία...
Ο μέσος άνθρωπος που θα μπεί σε ένα μαγαζί ΗΤ κατά πάσα πιθανότητα θα αγοράσει ένα υπερτιμολογημένο σετάκι, θα πληρώσει 0.80-1.00 ευρώ το ml το έτοιμο υγρό, και θα χρειαστεί έναν ατμοποιητή των 5-8 ευρώ την εβδομάδα στη καλύτερη περίπτωση. Αμέσως-αμέσως όλα αυτά είναι πάνω από 4-5 ευρώ ημερησίως... χωρίς την αρχική απόσβεση. Φυσικά αν το ψάξει μπορεί να πέσει σημαντικά...

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #304 στις: Ιανουαρίου 31, 2013, 11:02 »
Το ισοζύγιο έχει γυρίσει θετικό πλέον (η.τ. - κ.τ.), και έχω ήδη έτοιμα υγρά για 3 μήνες. Πάμε γερά.

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #305 στις: Ιανουαρίου 31, 2013, 11:33 »
εγώ για κ.τ έδινα 120-140 ευρώ/μήνα

αγόρασα ένα starter kit από φίλη που δεν το χρησιμοποίησε γιατί έκανε 2-3 τσιγάρα τη μέρα και το πλήρωσα 25 ευρώ-απόσβεση σε 5 ημέρες

τα πρώτα μου υγρά στοίχιζαν 8 ευρώ/15ml και μου κρατούσαν μία εβδομάδα με δέκα μέρες τί να λέμε...

τώρα άρχισα δειλά δειλά να κάνω τα δικά μου και με 80 ευρώ που έδωσα για αρώματα θα τη βγάλω ένα χρόνο αγοράζοντας μόνο βάση και αν συνυπολογίσω και αντιστάσεις για τους epsilon το άτμισμα μου βγαίνει λιγότερο από 14 ευρώ/μήνα :sign_oa:


αυτά επειδή δεν είμαι γκατζετάκιας ευτυχώς!

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #306 στις: Ιανουαρίου 31, 2013, 13:18 »
Το κόστος ατμίσματος είναι από φθηνό εώς πολύ φθηνό σε σχέση με το κανονικό κάπνισμα, κι αυτό είναι κάτι που μπορεί να το διαπιστώσει και να το τεκμηριώσει ο καθένας με απλά μαθηματικά, αλλά και πρακτικά, ακόμη κι αν είναι τζιμινιέρα και ατμίζει αρκετά ml καθημερινά.

Βέβαια, αυτό δεν σημαίνει ότι τα προϊόντα ηλεκτρονικού τσιγάρου πωλούνται φθηνά! Όπως και σε άλλες κατηγορίες, υπάρχουν περιπτώσεις όπου τα κέρδη είναι αρκετά πολλαπλάσια του κόστους παραγωγής ή κατασκευής, είτε στις συσκευές είτε στα υγρά.

Είναι πολύ εύκολο, όμως ένα τέτοιο προϊόν να πουληθεί αρκετά ακριβότερα από το κόστος του, από την στιγμή που το κόστος του κανονικού τσιγάρου είναι αρκετά μεγαλύτερο!
 :yes:





Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #307 στις: Ιανουαρίου 31, 2013, 13:23 »

Βέβαια, αυτό δεν σημαίνει ότι τα προϊόντα ηλεκτρονικού τσιγάρου πωλούνται φθηνά! Όπως και σε άλλες κατηγορίες, υπάρχουν περιπτώσεις όπου τα κέρδη είναι αρκετά πολλαπλάσια του κόστους παραγωγής ή κατασκευής, είτε στις συσκευές είτε στα υγρά.


Η αποψη μου ειναι οτι τα προιοντα ηλεκτρονικου τσιγαρου οντως πωλουνται φθηνα...
και αυτο εχει συντελεσει σημαντικα στο να διαδοθει το ηλεκτρονικο τσιγαρο απο την αρχη του.
Αυτο αποδυκνυεται και απο το γεγονος οτι η μεγαλη πλειοψηφια απο ολους μας εδω εχει παραπανω απο μια συσκευη ηλεκτρονικου τσιγαρο και μιλαμε για μια χωρα που ταλαιπωρειται οικονομικα αρκετα.

Μην κοιτας μονο τις συσκευες που ειτε πωλουνται και ως προιοντα πολυτελειας ή αυτες που ειναι στην αιχμη της τεχνολογιας.. Ατμισμα μπορει να κανει καποιος με πολυ φθηνες συσκευες..και με το πολυ φθηνες, εννοω να το σηκωνει ευκολα η τσεπη του και θα μενει και ικανοποιημενος...  ;)

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #308 στις: Ιανουαρίου 31, 2013, 13:29 »
Πολύ σωστά vantamis!
Ένας μέσος καπνιστής τσιγάρων δαπανά χοντρικά 2000-2500 ευρώ ετησίως.
Με το ηλεκτρονικό τσιγάρο μπορείς να χαλάσεις από 200 ευρώ μέχρι όσο θέλεις...
Όμως νομίζω ότι με καλή ενημέρωση που θα οδηγήσει σε ευστοχες επιλογές υλικού μπορεί κάποιος να χαλάει 500-700 ευρώ ετησίως και να πέρνει και τα αρωματάκια του για δοκιμές, να πέρνει και τον εξοπλισμό του, ( είτε μοντάκια είτε ατμοποιητές) με μέτρο πάντα, και να είναι μια χαρα, να γλιτώνει τον "καρκίνο", και να του μένει και ένα σοβαρό ποσό στη τσέπη ;D

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #309 στις: Ιανουαρίου 31, 2013, 14:24 »
Συμφωνώ φίλε urahara.  :thumpup:

Υπάρχουν αρκετά φθηνές λύσεις για άτμισμα και σαφώς η κατάσταση στην αγορά, λόγω καλύτερης ενημέρωσης, αλλά και έντονου ανταγωνισμού, έχει βελτιωθεί εμφανώς. Κι αυτό ισχύει για όλα τα προϊόντα. Επίσης, σαφώς και ορισμένα ποιοτικά και αισθητικά χαρακτηριστικά παίζουν σημαντικό ρόλο στην τιμή ενός προϊόντος.

Απλά αυτό που λέω είναι ότι εύκολα μπορεί κάποιος να "τσιμπήσει" μια τιμή, λόγω της μεγάλης διαφοράς που έχει ο καταναλωτής σε σχέση με το παραδοσιακό κάπνισμα. Εκεί ακριβώς, βέβαια, βρίσκει χώρο κι ο ανταγωνισμός κι ευτυχώς για όλους εμάς τους καταναλωτές-ατμιστές, οι τιμές μειώνονται και οι παροχές αυξάνονται!
 :D

Αποσυνδεδεμένος smokerina

  • **
  • 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η φτώχεια που δεν έχει χρέη είναι μεγάλος πλούτος.
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #310 στις: Απριλίου 19, 2013, 18:47 »
 Ως νέα στο άθλημα έχω ένα θεματάκι με τα έξοδα , αχ… και αυτό θέλω να δοκιμάσω  :hapy_crazy:  αχ…και εκείνο . Πιστεύω με τον καιρό θα ηρεμίσω  :wall: . Και το άλλο πρόβλημα είναι ότι μένοντας επαρχεία δεν έχεις δυνατότητα δοκιμής υγρών οπότε τα αγοράζεις μέσο του ιντερνέτ  και στο τέλος  :shock_sick_02: δεν σου αρέσουν . Τι να κάνω όμως δεν θέλω άλλη πίσσα μέσα μου … 8)
 

Αποσυνδεδεμένος mpoygatsa kollias

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #311 στις: Απριλίου 19, 2013, 18:59 »
η οικονομια  του ΗΤ για μενα ειναι οτι αγοραζοντας υγρα,μπαταριες ,μπαταριοθηκες κ.α που αργοτερα δεν τα θες η τα βαρεθηκες, μπορεις να βοηθησεις ενα νεο ατμιστη χαριζοντας  η πουλωντας.με το ΚΤ τι να χαρισεις σταχτες η γοπες?
συγνωμη για το οφ τοπικ.

Αποσυνδεδεμένος dimitra78

  • ***
  • 793
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #312 στις: Απριλίου 19, 2013, 19:06 »
αν εισαι γκατζετακιας και χομπυστας του η.τ σαφως και ειναι ακριβο. ξερω πολλους που εχουν χαλασει τρελα λεφτα(αν τα εχει καλα κανει και μακαρι να ειχα και γω) αλλα τουλαχιστον ειναι πολυ διαφορετικο απο το να τα δινεις για τα βρωμοτσιγαρα :nope:
σε κανει και ασχολησε,μαθαινεις πραγματα και επωφελησε κιολας! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Fugazi

  • **
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
  • Τζιτζίς
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #313 στις: Απριλίου 19, 2013, 19:17 »
σκεφτομαι οτι εδινα 250+ευρο το μηνα για τσιγαρα,με τα diy υγρα που φτιαχνω νομιζω πως δεν υπαρχει μετρο συγκρισης με το ητ!
...εκτος αν αγοραζω ενα προβαρι καθε μηνα :idiot2:

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Γ

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής από Φεβ 2013
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #314 στις: Απριλίου 19, 2013, 19:22 »
Εγώ πάντως όπως τα υπολόγισα κατα προσέγγιση:
κ.τ. 120€/μήνα
η.τ. 40 - 45€/μήνα (υπολογίζοντας και αγορά 1 μπαταρίας ego ανά μήνα)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279779 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207707 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64934 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173755 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13508 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124315 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93329 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4087 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1364 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15781 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14560 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias