vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

135 επισκέπτες, 4 χρήστες
Mimhsdr, Jorge, Sergios, manoslykos

Twitter

Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?

Αποσυνδεδεμένος TerraByter

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #240 στις: Δεκεμβρίου 27, 2012, 05:21 »
ηθελα να βάλω 80% και πάνω αλλα θα με κράξουν πολλοί  8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)

Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #241 στις: Δεκεμβρίου 27, 2012, 09:37 »
Μπορεί να είναι εκτός από σωτήριο για την υγεία ΚΑΙ οικονομικό αρκεί να το δει ο χρήστης ως μια συσκευή που θα τον βοηθήσει να απαλλαγεί από το Κάπνισμα...
Σε αυτή την περίπτωση το μοναδικό ουσιαστικό κόστος είναι τα υγρά αφού στις μέρες μας υπάρχουν επισκευάσιμοι ατμοποιητές και τανκ από ..15 ευρώ! (το κόστος φυτιλοαντιστάσεων είναι αμελητέο)...
Υπάρχει όμως και ένα "αν"....
Αν λοιπόν ο χρήστης δεν μείνει εκεί και δεί το ηλεκτρονικό τσιγάρο ως χόμπι (όπως το έχουμε δει οι περισσότεροι) και θέλει να αγοράζει κάθε καινούρια συσκευή που βγαίνει στο εμπόριο (όπως κάνουμε αρκετοί) τότε μπορεί να αποδειχθεί μια ιδιαίτερα ακριβή συνήθεια... Μην ξεχνάμε ότι το ηλεκτρονικο τσιγάρο είναι ένα σχετικά πρόσφατο προιόν που βρίσκεται σε καλπάζουσα ανάπτυξη... Νέες συσκευές, καινούριες μόντες, νέοι ατμοποιητές, καλύτερες μπαταρίες, πιό "έξυπνοι" φορτιστές θα βγαίνουν διαρκώς και με ρυθμούς πολυβόλου...
Απο εκεί και πέρα εξαρτάται αν θα..κολλήσει το μικρόβιο ο χρήστης...  :dontknow:

Στέλιο αν αναλύσουμε το κόστος των χαμένων χρημάτων που δίνει ο καθένας, αυτά είναι τα πραγματικά χρήματα μιας και ότι καταναλώνουμε είναι μόνο για τα υγρά, σύρματα και φιτίλια
ή για εργοστασιακούς ατμοποιητές.
Οι συσκευές mods είναι αντικείμενα και ως εκ τούτου αν δεν σου χαλάσει ή το χάσεις, η αξία αν και μειώνεται ( μερικές φορές μάλιστα αυξάνεται λόγω υπεραξιών), μπορείς ένα μέρος της αρχικής αγοράς να το πάρεις πάντα πίσω με τυχόν πώληση.

Μόνο αν είσαι συλλέκτης συσκευών θα ξοδεύεις πολλά χρήματα για συσκευές.
Συνεπώς το ηλεκτρονικό τσιγάρο σε σχέση με το κανονικό των 4-8 € /ημερησίως για καθένα είναι πάμφθηνο γιατί στο κ.τ. πετάς-καις τα λεφτά σου ενώ στο η.τ. πέραν του σχετικά χαμηλού κόστους, πάντα οι συσκευές σου δίνουν ένα μέρος χρημάτων πίσω.
Φυσικά αυτά ισχύουν στο μέτρο του φυσιολογικού και όχι στη λογική του κάθε μέρα shopping therapy  8)

Αποσυνδεδεμένος efhkal

  • ***
  • 572
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ποτέ δε φοβήθηκα τα άσχημα,πάντα τα μέτρια έτρεμα.
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #242 στις: Δεκεμβρίου 27, 2012, 09:56 »
αν το δουμε σαν τροπο διακοπης του καπνισματος ειναι πάμφθηνο......δλδ αν βρουμε μια συσκευη που μας ικανοποιει και μας κραταει μακρυα απο το τσιγαρο
Αν το δουμε σαν χομπυ και θελουμε να περνουμε οτι βγαινει και οτι περνει ο διπλανος για να μην νιωθουμε ασχημα που εμεις ειμαστε με ego και αυτος με προβαρι δεν ειναι φθηνο........ειναι επιλογη του καθενος μας σε ποια κατηγορια θα το καταταξουμε.......για μενα των 2 πακετων κ.τ δλδ των 246 ευρο τον μηνα επι 11 μηνες που το γλιτωσα δλδ 2706 ευρο ειναι παμφθηνο......δεν ξερω ποσα ξοδεψα αλλα σιγουρα πολυ λιγοτερα...........

Αποσυνδεδεμένος Κρόνιος

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #243 στις: Δεκεμβρίου 27, 2012, 21:39 »
Τι συζητάμε τώρα;
Πάμφθηνο είναι το ΗΤ.
Έκλεισα 6 μήνες σήμερα. Αν συνέχιζα το κάπνισμα, αυτό το εξάμηνο θα είχα ξοδέψει περίπου στο χιλιάρικο αφού ήθελα 5-6 ευρώ την μέρα...
Όμως με το ΗΤ, στους 6 μήνες ξόδεψα συνολικά λιγότερα από 200 ευρώ, δηλαδή ένα και κάτι ευρώ ανά μέρα. Έχω όμως καβάτζα 3 μπαταρίες, έχω 350ml φτιαγμένα διάφορα υγρά, έχω 700ml βάσεις, έχω 14 μπουκαλάκια διάφορα αρώματα, έχω 4 επισκευαζόμενους ατμοποιητές, έχω 2 μέτρα φιτίλι και 2 μέτρα αντίσταση... Έχω δηλαδή υλικά για να βγάλω όλο το 2013 χωρίς να ξοδέψω ούτε ένα ευρώ...
Δεν λέω ότι δεν θα ξοδέψω. Θα ξοδέψω πιθανόν κάνα 200άρι - 300άρι τον επόμενο χρόνο, θα αγοράσω κάνα δυο μοντάκια, κάνα δυο λίτρα βάσεις, κάνα δυο μέτρα φιτιλοαντιστάσεις, αφού στοχεύω και στο καβάτζωμα του 2014...  :)
Αυτά όμως τα έξοδα δεν συγκρίνονται με τίποτα με τα έξοδα του κανονικού τσιγάρου...

Αποσυνδεδεμένος Stellitsa

  • *
  • 52
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #244 στις: Δεκεμβρίου 27, 2012, 22:36 »
συγνώμη, αλλα με 200 ευρώ πως έχεις 4 επισκευάσιμους και όλα τα υπόλοιπα ;


 :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος greedy

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
  • www.rottweilers-club.com
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #245 στις: Δεκεμβρίου 27, 2012, 22:40 »
Εμενα παντως απο οικονομικης αποψης μου βγαινει μια η αλλη περιπου.
Χωρις να κυνηγω τις νεες συσκευες κτλ.
Λαθος αγορες,λαθος υγρα,λαθος συστηματα,σου ανεβαζουν πιολυ το κοστολογιο.
Οταν μαθεις να επιλεγεις και ξερεις τι θελεις τοτε μπορει να χαρακτηριστει οικονομικο.
Μεχρι τοτε ομως ,μπαινει στην μεση το ψαξιμο και η εξερευνηση που σε οδηγουν στην απολαυση,και στην καλυτερη υγεια απο το κ.τ.
 

Αποσυνδεδεμένος TerraByter

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #246 στις: Δεκεμβρίου 27, 2012, 22:43 »
Αν το δουμε σαν χομπυ και θελουμε να περνουμε οτι βγαινει και οτι περνει ο διπλανος για να μην νιωθουμε ασχημα που εμεις ειμαστε με ego και αυτος με προβαρι δεν ειναι φθηνο

φίλε μου διαφωνώ κάθετα, δεν υπαρχει μέτρο σύγκρισης μεταξύ EGO και Provari, δεν θα πάρεις Provari επιδεί το πείρε ο διπλανός αλλά επιδεί θα αλλάξεις επίπεδο ατμίσματος

πάντα φιλικά και καλοπροαίρετα !!!!

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #247 στις: Δεκεμβρίου 27, 2012, 22:47 »
Εγώ πάντως σιγά σιγά ξαναγυρνάω στα eGo. Με ντρίπερ βέβαια επάνω ετσι;  8)

Αποσυνδεδεμένος TerraByter

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #248 στις: Δεκεμβρίου 27, 2012, 22:48 »
καλά ........


γιατί δεν με πείθεις  :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #249 στις: Δεκεμβρίου 27, 2012, 22:54 »
Πηγα στο φλωρεξ με e-go και giant ατμοποιητη σε 3-4 μηνες
μετα απο 48 χρονια τσιγαρο.
Και μενω στο φλωρεξ εχοντας επισκευασιμους.
Μπηκα στο λουκι και μου αρεσει,
μανια της καταναλωσης και δεν θεωρουμαι καταναλωτικος
Ολα στο μυαλο ειναι.

 :yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #250 στις: Δεκεμβρίου 27, 2012, 22:55 »
Παράθεση
καλά ........


γιατί δεν με πείθεις  :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:

Τόσο καιρό που κυκλοφορώ με προβαρι και gg βλέπω μόνο ατμιστές με eGo.
Φαντάζεσαι τώρα που θα βγω εγώ με eGo να πλακώσουν γύρω γυρω με GGTS και Provari;  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος TerraByter

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #251 στις: Δεκεμβρίου 27, 2012, 22:59 »
 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

 :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect:

το γ@μ@σ@μ@ το θέμα

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #252 στις: Δεκεμβρίου 27, 2012, 23:00 »
Ντροπη

 :-[ :-[ :-[ :-[

Αποσυνδεδεμένος vougiouklakis

  • ***
  • 565
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #253 στις: Δεκεμβρίου 27, 2012, 23:15 »
Εγώ πάντως σιγά σιγά ξαναγυρνάω στα eGo. Με ντρίπερ βέβαια επάνω ετσι;  8)
Οφ τοπιτς  :-[
 
Με φωναξες ??.....εδω ειμαι....αγοραζω  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #254 στις: Δεκεμβρίου 27, 2012, 23:19 »
Ον τοπικ: Ειναι πολλά τα λεφτά Κώστα...

Οφ: Για εκτός σπιτιού είπαμε ρε, ηρέμησε... :laugh1: :laugh1: :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279738 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207703 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64906 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173737 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312140 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13491 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124310 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93323 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4083 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15781 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14559 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias