vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

314 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, Panokali, dkostas, camber, giorgos1999, Jorge, athmichalop

Twitter

PG: Μας προστατεύει από την γρίπη;

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
PG: Μας προστατεύει από την γρίπη;
« στις: Νοεμβρίου 24, 2009, 16:43 »
Επειδή ανησυχώ για την υγεία σας αλλά και επειδή, κακά τα ψέματα, είμαστε και λίγο πειραματόζωα, είπα να ανοίξω το συγκεκριμένο θέμα. Εγώ ατμίζω μόλις 4 μήνες. Σε αυτό το διάστημα δεν έχω περάσει ούτε απλό κρυολόγημα. Ξέρω ότι 4 μήνες είναι λίγοι, αλλά να πώ ότι γενικά είμαι δέκτης ιών και με ένα πολύ καταπονημένο αναπνευστικό. Δύο ιώσεις τις έχω για πλάκα κάθε χρόνο. Νομίζω οτι στατιστικά οι απαντήσεις μας κάτι θα δείξουν.

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: PG: Μας προστατεύει από την γρίπη;
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 24, 2009, 16:46 »
εγω πάντως ψιλοάρπαξα μια γριπούλα προ μιας εβδομάδας....

Κανονική, ε; Οχι γουρουνίσια!  ;D

Αποσυνδεδεμένος andreas_scorpio

  • **
  • 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: PG: Μας προστατεύει από την γρίπη;
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 24, 2009, 16:50 »
Ατμιζω(μανιωδως ;D) εδω και 11μιση μήνες και ούτε μια φορα δεν αρρωστησα.
Φυσικα εδω και 2 χρόνια περιπου εχω λιωσει στη γυμναστικη,στις βιταμίνες και στα συμπληρώματα οποτε μπορει να εχει κ αυτο το ρολο του :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος cap

  • *****
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
  • EGO/GG/NPRO
    • Γυρίζω και μυρίζω!
Απ: PG: Μας προστατεύει από την γρίπη;
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 24, 2009, 16:51 »
Ρίξτε μια ματιά και εδώ: http://www.esmoke.net/news.php?newsid=30

(Συγνώμη που δεν προλαβαίνω να μεταφράσω - φρικτή έλλειψη χρονου)

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: PG: Μας προστατεύει από την γρίπη;
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 24, 2009, 16:54 »
Ωραία. Η υπόθεση έκλεισε πριν καν ανοίξει. Αν χτύπησε εσένα Under που αναπνέεις μόνο PG, δεν βλέπω γιατί να συνεχίσουμε να το συζητάμε... Κρίμα! Και είχα μια ελπίδα πως θα την βγάλω καθαρή φέτος.  :'(

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: PG: Μας προστατεύει από την γρίπη;
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 24, 2009, 17:00 »
Πρόεδρε πολύ καλό και αναλυτικό το συγκεκριμένο άρθρο. Το περίεργο είναι πως δεν βρίσκω τίποτα από το 1944 και μετά. Τι απέγινε με αυτά τα πειράματα. Εγκατέληψαν κάτι τόσο ελπιδοφόρο; Ή δεν εξυπηρετούσε κανέναν μια τόσο απλή και φθηνή μέθοδος πρόληψης και αντιμετώπισης;

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: PG: Μας προστατεύει από την γρίπη;
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 24, 2009, 20:10 »
Προσωπικά πέρασα όλο τον πρώτο χρόνο χωρίς ούτε ένα κρυολόγημα!.
Το εάν οφείλεται στο ηλεκτρονικό δεν ξέρω.
Πάντως επειδή έγραψα άρθρο για το ίδιο θέμα και τα συγκεκριμένα πειράματα στο γερμανικό φόρουμ πριν πολλούς μήνες, υπήρξαν συνατμιστές εκεί που πέρασαν τις χειρότερες ιώσεις της ζωής τους ενώ ατμίζαν...

Πάντως ένα είναι σίγουρο:
Το θέμα χρησιμοποιείται από εταιρίες εμπορίας ηλεκτρονικού τσιγάρου για διαφήμιση!!!  :wall:

Η προπυλενογλυκόλη δεν έχει αντιική δράση αλλά αντιμικροβιακή.
Πάντως δεν ξέρω γιατρό που να συστήνει την προπυλενογλυκόλη για αυτό το λόγο!!!!!
Υπάρχουν προφανώς καλύτερα...

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: PG: Μας προστατεύει από την γρίπη;
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 24, 2009, 21:52 »
Πρέπει να περάσει ο χειμώνας για να έχουμε ένα στατιστικό δείγμα. Πόσοι κρυολόγησαν, πόσες μέρες, πόσες φορές κ.λ.π.
Προσωπικά ελπίζω στην αντιμικροβιακή δράση της προπυλενογλυκόλης,αρρωσταίνω πολλές φορές το χρόνο και αρκετά βαριά.
Ο καθένας που θα κουβαλάει μικρόβιο θα μου το κολλήσει και μόνο με το ...βλέμμα.
Για να δούμε πώς θα περάσει αυτός ο Χειμώνας ....

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: PG: Μας προστατεύει από την γρίπη;
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 24, 2009, 23:41 »
Δεν είμαι και πολύ σίγουρη αλλά το ότι δεν καπνίζουμε κανονικό τσιγάρο βοηθάει πολύ την κατάσταση.
Πέρυσι πέρασα μια ίωση και ταλαιπωρήθηκα ενάμιση μήνα με αντιβιώσεις,σιρόπια κ.τ.λ..Το χειρότερο ήταν ο βήχας που με τάραζε από πάνω μέχρι κάτω και δεν με άφηνε ούτε να κοιμηθώ.Ο γιατρός μου με φώναζε να σταματήσω να καπνίζω τουλάχιστον μέχρι να γίνω καλά.
Ελεγε ότι υπάρχουν ουσίες στο κανονικό όπως η φορμαλδεύδη και το μονοξείδιο που επειδυνώνουν την κατάσταση του αναπνευστικού.Και η φυσικά η πίσσα που βουλώνει τα πάντα.Ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ.
Φέτος ξανακόλλησα και είπα πάλι από την αρχή.
Αλλά έκανα λάθος.Ενω την πρώτη μέρα είχα τα ίδια συμπτώματα,αυτά υποχώρησαν από την τρίτη μέρα.Δεν χρειάστηκε να πάρω ούτε μια κουταλιά σιρόπι.
Ρώτησα τον γιατρό μου τι έγινε και μου είπε πολύ απλά ότι κόβοντας το τσιγάρο έδωσα στον  οργανισμό μου την ευκαιρία να αντιμετωπίσει μόνος του την ίωση χωρίς να τον επιβαρύνω με όλα τα άλλα δηλητήρια,με τα οποία τον έβαζα να παλέψει.
Και το πιστεύω.
Δεν ξέρω αν η PG έχει τις ιδιότητες αυτές που λένε,μακάρι να τις είχε δλδ,αυτό που ξέρω είναι ότι είμαστε πολύ καλύτερα και θα είμαστε γιατί απλά κόψαμε το τσιγάρο.
Και αυτό σημαίνει ότι δεν είμαστε πια τόσο ευάλωτοι στις επιθέσεις των ιών και όλων των άλλων μικροβίων.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: PG: Μας προστατεύει από την γρίπη;
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 24, 2009, 23:47 »
fairy
Εγώ κολλάω σπάνια ιώσεις αλλά και ενα ψιλοκρυολόγημα όταν κολούσα + το τσιγάρο έβηχα όλη μέρα. Τι κρυολόγημα δηλαδή ? έβηχα όλη μέρα και χωρίς κρυολόγημα  :))
Τωρα το αναπνευστικό μας με το ΗΤ  έχει βελτιωθεί δραματικά. οπότε είναι πολυ φυσικό να μην έχουμε τα χοντρά συμπτώματα που είχαμε με το ΚΤ.
Σημειωσε ακόμα ότι με το ΚΤ ο οργανισμός ήταν πολύ πιό ευάλωτος και με κατεστραμένη την βιταμινη C (βασική στα κρυολογήματα)
Αυτό και μόνο είναι αρκετό για την αλλαγή . Τώρα άν επειρεάζει και η PG , μακάρι να επειρεάζει και με 'γειά μας , με χαρά της  :D

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: PG: Μας προστατεύει από την γρίπη;
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 25, 2009, 00:26 »
Δε μου λες fairy, στο γιατρό είπες ότι έκοψες το τσιγάρο, του είπες όμως ότι "καπνίζεις" ηλεκτρονικό τσιγάρο; Αν ναι, πώς αντέδρασε;

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: PG: Μας προστατεύει από την γρίπη;
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 25, 2009, 00:51 »
Είπε ότι δεν υπάρχουν ακόμη επίσημες μελέτες ,οπότε δεν μπορούσε να εκφέρει γνώμη.
Ομως είδε τα συστατικά και είπε ότι δεν είναι επικίνδυνα για τον οργανισμό.
Οι αμφιβολίες του ήταν καθαρά στην ατμοποίηση κι αυτό γιατί δεν υπάρχουν  χρόνιοι χρήστες ώστε να μπορούμε να δούμε αποτελέσματα και επιπτώσεις.
Ενας άλλος φίλος και επίσης γιατρός αγόρασε ένα.Αλλά δεν μπόρεσε να αντέξει δυστυχώς.
Αλλά μου είπε μπράβο που τα κατάφερα και να συνεχίσω αν μπορώ γιατί κατά την προσωπική του πάντα γνώμη είναι καλύτερα να ατμίζω παρά να καπνίζω.
Η αλήθεια είναι ότι δεν ήθελα να τα αναφέρω αυτά γιατί δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τίποτα και δεν θέλω να επηρεάζεται κανένας απότις γνώμες άλλων έστω κι αν είναι γιατροί.
Αλλωστε όπως είπε και ο πρώτος μέχρι να δούμε αποτελέσματα δεν ξέρουμε.
Πάντως και οι δύο ήταν θετικοί ως προς το ηλεκ σαν μέθοδο διακοπής του καπνίσματος

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: PG: Μας προστατεύει από την γρίπη;
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 25, 2009, 09:12 »
Δε μου λες fairy, στο γιατρό είπες ότι έκοψες το τσιγάρο, του είπες όμως ότι "καπνίζεις" ηλεκτρονικό τσιγάρο; Αν ναι, πώς αντέδρασε;

Δεν ξέρουν κι αυτοί Ατμέ. Είναι πολύ καινούργιο το προϊόν ακόμα. Και πίστεψε με η μεγαλύτερη Ελληνική πηγή γνώσης, σε ο,τι έχει να κάνει με το ητ, βρίσκεται εδώ μέσα.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: PG: Μας προστατεύει από την γρίπη;
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 25, 2009, 09:43 »
Παράθεση
σε ο,τι έχει να κάνει με το ητ, βρίσκεται εδώ μέσα.

Πες στο γιατρο σου fairry να μπει στο e-kapnisma.gr να ενημερωθεί  ;D

Με την ευκαιρια ...
...πως κανουμε  " Παράθεση από  xxxxx"  ?

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: PG: Μας προστατεύει από την γρίπη;
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 25, 2009, 10:41 »
Με την ευκαιρια ...
...πως κανουμε  " Παράθεση από  xxxxx"  ?

Εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,322.msg5728.html#msg5728

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 33 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8753 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181223 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34275 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537752 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60225 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238436 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 710 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16542 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137490 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085797 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35708 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro