vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

304 επισκέπτες, 12 χρήστες
Jorge, vag21, nightdream, manoslykos, Tem, Stedorian93, djfloor, AK47, lounik, Buliwyf, JohnDag, maprix

Twitter

προσωπική εμπειρία σε ότι αφορά το κλασικό κάπνισμα καθώς και το ηλεκτρονικό .

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Θεωρώ πως το άρθρο που είχε δημοσιεύσει ο Φώτης 5557 στο παλιό φόρουμ είναι σημαντικό και αν ήθελε θα μπορούσε να το αντιγράψει εδώ.

Αποσυνδεδεμένος 5557

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
  • MAYHEM
Γιώργο εγώ ευχαρίστως θα το ξαναδημοσίευα αλλά μάλλον θα έπρεπε να έχουμε την άδεια του Admin.
Η αναδημοσίευση από το παλιό forum ίσως δεν υπόκειται  στους κανόνες του νέου forum.
:dontknow:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 31, 2009, 04:48 από 5557 »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Όχι, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Απλά να γίνονται οι απαραίτητες διορθώσεις ώστε να είναι επίκαιρα τα άρθρα και όχι απλά αντιγραφή - επικόλληση (όπου είναι απαραίτητο βέβαια).


Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
ΜΙΑς και ο 5557 δεν μπαινει συχνα το δημοσιευω εγω.σημ:o 5557 ειναι οδοντιατρος.

Εδώ θα ήθελα να σας αναφέρω την προσωπική μου εμπειρία σε ότι αφορά το κλασικό κάπνισμα καθώς και το ηλεκτρονικό κάπνισμα.

15 χρόνια στο επάγγελμα μπορώ να σας πω ότι έχω μια αρκετά καλή εμπειρία επάνω στους ασθενείς μου που είναι καπνιστές και μη καπνιστές .Μοναχός μου έχω κάνει μια στατιστική στους πελάτες μου που καπνίζουν και αυτούς που δεν καπνίζουν.

Οι παρατηρήσεις μου είναι οι εξής :
Σαφώς οι καπνιστές έχουν έντονες χρωστικές που οφείλονται στο τσιγάρο και τον καφέ αντίστοιχα. Με το που ανοίγει κάποιος το στόμα του μπορώ να καταλάβω στο περίπου και πόσο καπνίζει.
Σε ότι αφορά τις άλλες παθήσεις του στόματος όμως τερηδόνα , ουλίτιδα και κατ επέκταση περιοδοντίτιδα δεν είδα οι καπνιστές να είναι περισσότερο επιβαρημένοι από τους μη καπνιστές . Θα έλεγα ότι οι καπνιστές είναι σε κάπως καλύτερη κατάσταση στατιστικά και μόνο και αυτό το εξηγώ ως εξής. Οι καπνιστές επειδή έχουν τη δυσχρωμία ιδίως στα μπροστινά τους τα δόντια έρχονται συχνότερα στο ιατρείο για καθαρισμό από τους μη καπνιστές . Αποτέλεσμα ο έλεγχος είναι συχνότερος η θεραπεία ουλίτιδας συχνότερη και η τερηδόνα να προλαμβάνεται εν τη γένεση της . Βλέπεται η ματαιοδοξία του ανθρώπου για ωραίο χαμόγελο είναι ισχυρότερη από την παιδία του για τη στοματική υγιεινή. Έχει τύχη ασθενείς μου να έχει έρθει στο ιατρείο μου για λεύκανση, εγώ να του λέω ότι τα δόντια του όλα που κουνιόνταν το πολύ να έχουν 6 μήνες ζωή και κάτι πρέπει να κάνουμε για αυτό και αυτός να επιμένει να κάνει λεύκανσή. Τώρα τη να τα κάνει τα λευκά τα δόντια όταν σε 6 μήνες θα τα έχει στο χέρι δεν μπόρεσα να του δώσω να το καταλάβει.

Εδώ θα σας πω τη δικιά μου εμπειρία από τότε που άρχισα το e-smoking :
Ήμουν βαρύς καπνιστής (ένα πακέτο Samson 50g στριφτό σε 2 μέρες ) και τα δόντια μου ήταν κατάμαυρα μπροστά. Τα καθάριζα ανά 10 μέρες περίπου ή μόνος μου με τη σοδοβολή και τον υπέρηχο που έχω ή πήγαινα σε ένα συνάδελφό μου οδοντίατρο.
Έκανα τον τελευταίο μου καθαρισμό από τότε που ξεκίνησα το e-cig και από ότι βλέπεται και στο μπανεράκι μου από κάτω 66 μέρες τώρα έχω τόσο άσπρα δόντια όπως στα 24 μου πριν αρχίσω το κάπνισμα (45 είμαι τώρα).
Άρχισα να τρέχω , περπατάω άνετα έως 7 χιλ τη μέρα (από το ιατρείο έως το σπίτι μου) και οι δουλειές στον κήπο του σπιτιού μου είναι πλέων διασκέδαση. Blushing Δεν ξέρω για εσάς αλλά και οι επιδώσεις μου στο sex έχουν πάει x3. σε σημείο να με λέει η γυναίκα ότι τόσα χρόνια μπας και είχα γκόμενα και με παράτησε και τώρα δεν την αφήνω στην ησυχία της.BigGrin

πηγη:http://www.e-kapnisma.info/yaf_postst196_----.aspx
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 03, 2009, 22:01 από GIORGOS1969 »

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
και αυτο επισης του 5557:
Φίλε Γιώργο δυστυχώς μέχρι στιγμής στα ιατρικά και τα οδοντιατρικά περιοδικά που είμαι συνδρομητής δεν αναφέρθηκε ακόμα τίποτα για το ηλεκτρονικό κάπνισμα .
Σε ένα γναθοχειρουργικό συνέδριο που ήμουν έκανα το GG που έχω και όλοι οι συνάδελφοί μου δήλωναν ότι πρώτη φορά έβλεπαν ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ένας καθηγητής μου που ήταν και εισηγητής στο συγκεκριμένο συνέδριο είπε ότι αξίζει τον κόπο να το ερευνήσουμε και να δούμε τελικά τα αρνητικά και τα θετικά του. Εγώ βέβαια τους εξήγησα ότι πρόκειται για propylene glycol και vegetable glycerin αλλά όλοι δηλώσανε άγνοια για της επιπτώσεις εισπνοής των συγκεκριμένων ουσιών. Το συμπέρασμά τους ήταν ότι είναι αντικείμενο προς μελέτη και θα ήταν επιπόλαιο να κάνουμε οποιαδήποτε πρόγνωση χωρίς να υπάρχει πρώτα μία έρευνα από πίσω.
Ένας άλλος επίτιμος καθηγητής είπε με σκεπτικιστικό ύφος : Η έρευνα βέβαια δεν έχει αξία αν χρηματοδοτηθεί από εταιρίες που κατασκευάζουν ή εμπορεύονται το ηλεκτρονικό τσιγάρο γιατί ,όπως είπε, και στο παρελθόν (κάπου το 1936 αν θυμάμαι καλά) υπήρξε μία έρευνα για τα ΄΄ οφέλη του καπνίσματος ΄΄. Αργότερα έγινε γνωστό ότι χρηματοδοτήθηκε από συγκεκριμένη καπνοβιομηχανία. Πέρασαν πολλά χρόνια και πέθαναν πολλοί άνθρωποι μέχρι να βγει η αλήθεια για τις θανατηφόρες επιπτώσεις του καπνίσματος .
Σας αναφέρω ότι και η γυναίκα μου που είναι γιατρός και κάνει ειδικότητα στην ψυχιατρική ούτε και αυτή έχει υπόψη της για κάποια σχετική έρευνα πάνω στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.
Φίλε Γιώργο παρακολουθώ το θέμα επάνω στην έρευνα πολύ στενά και να είσαι σίγουρος ότι όποια επίσημη ανακοίνωση δημοσιευτεί σε ιατρικό περιοδικό ή ιατρικό συνέδριο θα την αναρτήσω στο forum μας

πηγη:http://www.e-kapnisma.info/yaf_postst196_----.aspx

Αποσυνδεδεμένος 5557

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
  • MAYHEM
Φίλε Γιώργο χαίρομαι ιδιαίτερα που τα παλιά μου δημοσιεύματα τα βρίσκεις τόσο χρήσιμα. Συγνώμη που δεν τα αναδημοσίευσα εγώ αλλά αυτό τον καιρό είμαι τόσο πιεσμένος από τη δουλειά που δεν προλαβαίνω. Καθημερινά έρχομαι στο σπίτι γύρω στης 11:00 το βράδυ
Πάντως εσύ έκανες πολύ καλή δουλειά.
Εύχομαι να συνεχίσεις έτσι.
Μόλις ξελασκάρω λίγο θα έχω και εγώ καλύτερη συμμετοχή.
 :) :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8726 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181185 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34245 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537670 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60189 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238349 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 698 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16507 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136792 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085735 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35680 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10566 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12