vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

195 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, dimitrisd, xloupas, Jorge

Twitter

Άτμισμα και Παχυσαρκία

Αποσυνδεδεμένος Humphrey

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Σήμερα είναι το αύριο για τ οποίο ανησυχούσες χτες
Άτμισμα και Παχυσαρκία
« στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 10:47 »
Καλημέρα παιδιά. Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί ενδιαφέρομαι να μάθω τις απόψεις και την εμπειρία σας ως προς τη σχέση ατμίσματος και όρεξης.
Εχω διαπιστώσει από ιδία πείρα  , εδώ και 14 ημέρες που ατμίζω ότι η ορεξη μου έχει τριπλασιαστεί >:(
Την προηγουμενη φορά που έκοψα για δυο μηνες το κτ με τον παραδοσιακό τρόπο δηλ ανευ ητ, πριν 3 χρόνια, καταφερα ο αθεόφοβος να βάλω 12 κιλα :angry_orange:
Ηλπιζα λοιπόν ότι αυτη τη φορά και με δεδομενο ότι η νικοτινη (που ειναι ο κατασταλτικός παράγοντας της όρεξης και η αιτία του αυξημενου μεταβολισμου των καπνιστών) διατηρείτε συν το γεγονός ότι η κινηση καπνισματος παραμενει, δε θα ειχα παρόμοιο προβλημα. Προς το παρόν δε συμβαινει κατι τετοιο..
Εσεις πως αισθάνεστε ? Αν θέλετε μοιραστείτε την εμπειρία και γνώση σας μαζί μου  :bye:


(αλλαγή τίτλου)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 15, 2017, 11:37 από e-spy »

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 10:52 »
λιγη προσοχη στο τι τρως και ενα γυμναστηριακι δεν θα ειναι κακο :yes: δεν μπορεις να το αποφυγεις αυτο στην αρχη, ολοι πηραμε καποια κιλακια μολις κοψαμε το κ.τ νομιζω, ελεγχεται παντως ειδικα μετα απο κανα τριμηνο αν προσεχεις λιγο θα επανελθεις :yes:

Αποσυνδεδεμένος sifis

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
  • ΛΕΥΚΟ CUBE,PROVARI MINI ΛΕΥΚΟ,spheroid,
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 10:54 »
αστα στους 4 μηνες εχω παρει 15 κιλα .αμα δεν ξεκηνησω δυαιτα δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα

Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 11:00 »
Με τη διακοπή του τσιγάρου έχω καλύτερη φυσική κατάσταση που μου επιτρέπει
ποιό έντονη φυσική άσκηση... Προσπαθώ (χωρίς μεγάλη επιτυχία) να αποφεύγω τις
μεγάλες ποσότητες φαγητού  τρώγωντας συχνότερα  :laugh1: !
Με αυτό τον συνδιασμό πέρασα τις γιορτές με μόνο +1 κιλό.

Αποσυνδεδεμένος spionoff

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 11:05 »
Και εγώ πήρα τις πρώτες 3 εβδομάδες αρκετή "μπάκα" (5-6 κιλά)... Μετά συνειδητοποίησα ότι τα κουράγια μου στο περπάτημα και σε οποιαδήποτε σωματική άσκηση, είχαν αυξηθεί σημαντικά και είπα να το εκμεταλλευτώ.
Προσπαθώ να ανεβοκατεβαίνω από σκάλες, πάω κάτι μπασκετάκια (μαζί με άλλους "παλαίμαχους", 37 γάρ :p) και γενικά όπου μπορώ να πάω με τα πόδια το κάνω. Είναι πολύ πιο ευχάριστο πλέον αφού δεν λαχανιάζω, δεν κουράζομαι κλπ.

Εμένα μου έλειπε πολύ αυτό, θυμηθείτε πως ήσασταν προ τσιγάρου...

Αποσυνδεδεμένος nosmoke

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 11:06 »
είχα διαβάσει παλαιότερα ότι η ζάχαρι μεταβολίζει την τροφή σε λίπος. Υποπτεύομαι ότι κάτι σχετικό προκαλούν η PG και κυρίως η VG.
Πρέπει ένας ειδικός να μας ενημερώσει!

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 11:10 »
Τι σχεση εχει η ζαχαρη με την γλυκερινη ;) ;) ;)
Αν ειχαν ζαχαρη,
θα ειχαμε παει οι διαβητικοι αδιαβαστοι. :'( :'( :'(
Διαβασε πριν αρχισεις να γραφεις :lipssealed: :lipssealed: :lipssealed:

Αποσυνδεδεμένος jimkaldi

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 11:19 »
Με τη διακοπή του τσιγάρου έχω καλύτερη φυσική κατάσταση που μου επιτρέπει
ποιό έντονη φυσική άσκηση.
.. Προσπαθώ (χωρίς μεγάλη επιτυχία) να αποφεύγω τις
μεγάλες ποσότητες φαγητού  τρώγωντας συχνότερα
:laugh1: !
Με αυτό τον συνδιασμό πέρασα τις γιορτές με μόνο +1 κιλό.

Ειναι μια πολυ καλη συνηθεια σε συνδυασμο με την ελλατωση της ζαχαρης
Το καπνισμα εμτος ρου οτι "κοβει" την ορεξη "ριχνει" και τα επιπεδα ζαχαρου στο αιμα με αποτελεσμα οι καπνιστες να χρειαζονται μεγαλυτερες ποσοτητες της "εθιστικης" ζαχαρης ειδικα αν αυτη καταναλωνεται ως σοκολατα ... με την διακοπη του καπνισματος επιβαλλεται η αμεση ελατωση της σαν πρωτο μετρο

Αποσυνδεδεμένος nosmoke

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 11:25 »
ίσως η γλυκερίνη (επηρεαζόμενος από την γλυκιά γεύση που έχει) λέω ίσως να προκαλεί κάτι παρόμοιο στον οργανισμό ΚΑΙ ασφαλώς η γλυκερίνη δεν είναι ζάχαρι!
Αν παρακολουθεί κάποιος ειδικός ας μας το διασαφηνίσει.

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 11:42 »
Το σακχαρο δεν επηρεαζεται απο το ητ ...  σε αντιθεση με το κτ .

Αποσυνδεδεμένος jimkaldi

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 11:52 »
Η ζαχαρη δεν μεταβολιζει ...μεταβολιζεται σε λιπος  .
οι μελετες σχετικα με το ητ ειναι ακομα στα σπαργανα ως εκ τουτου μην περιμενεις απαντησεις απο "ειδικους"
η γλυκερολη μεταβολιζεται και αυτη σε λιπος αλλα οι ποσοτητες που καταναλωνουμε (μερικα ml) ειναι ασημαντες
 

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 11:57 »
Υπαρχουν ομως μερικοι διαβητικοι στο φορουμ οι οποιοι μετριουνται καθημερινα .
Δεν υπαρχει η παραμικρη ενδειξη .

Αποσυνδεδεμένος jimkaldi

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 12:07 »
δεν ειπα κατι για αυξηση του σακχαρου στο αιμα
η παχυσαρκια ομως επηρεαζει αλλα οι διαβητικοι ουτως η αλλως προσεχουν την διατροφη τους
κι ενδεχομενως γι αυτο να εχουν λιγοτερες παρενεργειες "παχυσαρκιας " απο τους υπολοιπους

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 12:17 »
Μην ορκίζεσαι οτι οι διαβητικοι προσεχουν την διατροφή τους! θα ΕΠΡΕΠΕ αλλα μην νομιζεςι οτι το κανουν ολοι!  :tongue_smilie: :tongue_smilie:
Το ζάχαρο ξεχνα το, δεν υπαρχει καμμια απολυτωςμεταβολή και το  λεω ως παχύσαρκος με πολυ ελαφρο ζάχαρο που μετριεται και δεν χει διαπιστωσει καμμια μεταβολη!
οσο για την παχυσαρκία, εγω δεν παρατηρησα ΚΑΜΜΙΑ αλλαγη στην ορεξη μου κλπ κοβοντας το κτ, ΟΥΤΕ οταν αρχισε να πεφτει η νικοτίνη, (μονη της, την μπουχτιζα...) απο 1α 18 στα 12, στα 11 στα 6,5...
Οταν ομως αρχισα φλορεξ, σαν να ξεκινουσα απ την αρχη ηταν! Ανοιξε ο ορεξη μου τοσο που αναγκαστηκα να ξαναρχισω και την νικοτινη! Θα κατεβω απο τα 5mg σταδιακα τωρα να παρατηρησω αλλαγες!

Αποσυνδεδεμένος pdim

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 12:17 »
Στις δυο-τρεις πρώτες μέρες είχα αυξημένη όρεξη (πιθανόν από μικρότερη ποσότητα νικοτίνης) και επειδή ήμουνα ήδη υπέρβαρος πρόσεξα λίγο το φαγητό με συνέπεια από τις αρχές Σεπτεμβρίου έχω χάσει ήδη 10 κιλά.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9140 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42562 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 362 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34636 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557254 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181773 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8859 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538516 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60542 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238904 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1629 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12