vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

309 επισκέπτες, 10 χρήστες
dkostas, JohnDag, camber, panoskapa, chief79, Nikrom, mathimatikos1966, yorgoss, Jorge, ZoeM

Twitter

Πιστοποιήσεις. Τι σημαίνουν άραγε;

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Πιστοποιήσεις. Τι σημαίνουν άραγε;
« στις: Σεπτεμβρίου 30, 2009, 02:10 »
Τελευταία πάντως παίζουν πολλές αλλαγές γεύσεων έχω καταλάβει.
Μήπως συμμορφώνονται σε κανόνες και αλλάζουν κάπως τα συστατικά;…


Αλήθεια, εκτός από τον αιφνιδιαστικό έλεγχο του FDA και κάποιων εταιρειών που κάναν από μόνες τους έρευνες για τα υγρά τους, γίνεται κανένας τακτικός έλεγχος, ή μπορούν να μας πλασάρουν ότι νά'ναι;

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Πιστοποιήσεις. Τι σημαίνουν άραγε;
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2009, 13:08 »
Αλήθεια, εκτός από τον αιφνιδιαστικό έλεγχο του FDA και κάποιων εταιρειών που κάναν από μόνες τους έρευνες για τα υγρά τους, γίνεται κανένας τακτικός έλεγχος, ή μπορούν να μας πλασάρουν ότι νά'ναι;

Αυτά που φέρουν την πιστοποίηση ROHS έχουν ελεγχθεί για τα συστατικά τους. Ότι δηλαδή περιέχουν ακίνδυνα συστατικά τα οποία επιτρέπονται.

EDIT: Γράψε λάθος: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,606.msg8762.html#msg8762   Το ROHS είναι μόνο για ηλεκτρικές και ηλεκτρονικές συσκευές.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 01, 2009, 05:07 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Πιστοποιήσεις. Τι σημαίνουν άραγε;
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2009, 13:38 »
Ωραία. Απ' όσο είδα κανένα απ' τα υγρά μου δεν έχει τέτοια πιστοποίηση. Είδα και στα μπουκαλάκια και στα σάιτ. Υπάρχει δυνατότητα να έχουμε μια λίστα με τα υγρά που έχουν πιστοποίηση;

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Πιστοποιήσεις. Τι σημαίνουν άραγε;
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2009, 13:47 »
Σε υγρά με νικοτίνη δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις τέτοια πιστοποίηση και επειδή τα περισσότερα έχουν νικοτίνη, βγάζουν άλλες πιστοποιήσεις TUV κτλ.
Αν σε ενδιαφέρει, πρέπει να διαβάζεις τις πιστοποιήσεις που έχει το κάθε site.

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Πιστοποιήσεις. Τι σημαίνουν άραγε;
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2009, 13:54 »
TUV βρήκα. Μπορούμε να έχουμε έστω κάποια εμπιστοσύνη στην συγκεκριμένη πιστωποίηση; Θα ψάξω και μόνος μου, αλλά θα ήθελα και την δική σου γνώμη.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Πιστοποιήσεις. Τι σημαίνουν άραγε;
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2009, 14:07 »
Ανοίξαμε ένα θέμα που σηκώνει πολύ κουβέντα και πολύ ψάξιμο.

Οι πιστοποιήσεις TUV από όσο ξέρω είναι από γερμανικά εργαστήρια και θεωρούνται πολύ σοβαρές. Το τι ακριβώς σημαίνει πιστοποίηση TUV πρέπει να το κοιτάξουμε, όπως επίσης πρέπει να κοιτάξουμε και τι σημαίνουν πιστοποιήσεις ROHS, CE, ISO κτλ.

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πιστοποιήσεις. Τι σημαίνουν άραγε;
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2009, 14:27 »
Με την πρώτη έπεσα εδώ: http://www.alibaba.com/product-gs/244419985/Electronic_cigarette_ISO_CE_ROHS_TUV.html

Αυτό που μου έκανε εντύπωση δεν ήταν οι πιστοποιήσεις, που μάλον αφορούν τις συσκευές και όχι τα υγρά ή τα φίλτρα, αλλά ότι είναι και FDA registered. Είχαμε καμια εξέλιξη που δεν την πήρα χαμπάρι; Btw αυτή η ιστορία με τις πιστοποιήσεις δείχνει αρκετά πολύπλοκη.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πιστοποιήσεις. Τι σημαίνουν άραγε;
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2009, 14:35 »
Με την πρώτη έπεσα εδώ: http://www.alibaba.com/product-gs/244419985/Electronic_cigarette_ISO_CE_ROHS_TUV.html

Αυτό που μου έκανε εντύπωση δεν ήταν οι πιστοποιήσεις, που μάλον αφορούν τις συσκευές και όχι τα υγρά ή τα φίλτρα, αλλά ότι είναι και FDA registered. Είχαμε καμια εξέλιξη που δεν την πήρα χαμπάρι; Btw αυτή η ιστορία με τις πιστοποιήσεις δείχνει αρκετά πολύπλοκη.

Οι πιστοποιήσεις αφορούν αποκλειστικά τις συσκευές.
Για το FDA δεν ξέρω κάτι, αλλά τι σημαίνει "FDA registered" για τα κινεζάκια, καλύτερα να μην το ξέρω...

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Πιστοποιήσεις. Τι σημαίνουν άραγε;
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2009, 14:38 »
Με πρόλαβες, Κώστα.
Αυτό ακριβώς θα έλεγα κι εγώ.
Αν θέλουμε να κοιτάμε για πιστοποιήσεις πρέπει να στρέψουμε το βλέμμα μας στις ευρωπαϊκές και αμερικάνικες εταιρίες. Από τους Κινέζους δεν βγάζεις άκρη.

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πιστοποιήσεις. Τι σημαίνουν άραγε;
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2009, 15:14 »
Μπορεί να είναι τελείως λάθος η σκέψη μου, αλλά αναρωτιέμαι. Αν τα κινεζάκια βάζουν στα προιόντα τους ότι πιστοποίηση θέλουν και από την στιγμή που σχεδόν όλα τα υγρά έρχοντε από Κίνα, τότε τι εμποδίζει τους Ευρωπαίους μεταπωλητές να κάνουν τους "Κινέζους" και να χρησιμοποιούν και αυτοί τις ίδιες πιστοποιήσεις; Έχουν προσωπική ευθήνη ή την ευθήνη την χρεώνεται ο προμηθευτής τους; Σόρυ, μπορεί να λέω μπούρδες, αλλά από εμπόριο έχω μαύρα μεσάνυχτα.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Πιστοποιήσεις. Τι σημαίνουν άραγε;
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2009, 19:30 »
Οι Ευρωπαίοι έχουν αντίγραφα των πιστοποιητικών στο site τους (ίσως όχι όλοι) με αριθμούς κτλ. Τα κινέζικα site (κι εδώ όχι όλα) απλά αναφέρουν τις πιστοποιήσεις χωρίς να τις βλέπουμε πουθενά. Είναι σημαντική η διαφορά.

Και τα κινέζικα δεν είναι εντελώς ανεξέλεγκτα πιστεύω αλλά θέλει προσοχή στη διατύπωση και πολλές διευκρινιστικές ερωτήσεις. Πώς μπορεί να έχει πιστοποίηση ROHS ένα υγρό με 24 mg νικοτίνη; Δε στέκει λογικά. Αν τον ρωτήσεις, πιθανώς θα σου πει ότι αναφέρεται μόνο στα υγρά ΝΟΝ και ότι δεν είναι δυνατόν κάτι τέτοιο στα υπόλοιπα με νικοτίνη.

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Πιστοποιήσεις. Τι σημαίνουν άραγε;
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2009, 23:18 »
Και τα κινέζικα δεν είναι εντελώς ανεξέλεγκτα πιστεύω αλλά θέλει προσοχή στη διατύπωση και πολλές διευκρινιστικές ερωτήσεις. Πώς μπορεί να έχει πιστοποίηση ROHS ένα υγρό με 24 mg νικοτίνη; Δε στέκει λογικά. Αν τον ρωτήσεις, πιθανώς θα σου πει ότι αναφέρεται μόνο στα υγρά ΝΟΝ και ότι δεν είναι δυνατόν κάτι τέτοιο στα υπόλοιπα με νικοτίνη.

Είναι μια ανακούφιση αυτή πάντως. Αν ένα none υγρό έχει πιστοποίηση ROHS τότε δε θα είναι το ίδιο στο αντίστοιχο με νιτονίνη;
Με το δικό μου μυαλό δηλαδή, απλά η νικοτίνη προστίθεται, η οποία ok, ξέρουμε τι περίπου κάνει και τίποτε άλλο.
Βεβαίως στο μυαλό του Κινέζου μπορεί να μην είναι έτσι...
Αν και νομίζω τελικά ότι η πιστοποίηση RoHS πάει μόνο σε μηχανήματα. Κάποιος πρέπει να μας διαφωτίσει :)

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πιστοποιήσεις. Τι σημαίνουν άραγε;
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 01, 2009, 00:34 »
Είναι μια ανακούφιση αυτή πάντως. Αν ένα none υγρό έχει πιστοποίηση ROHS τότε δε θα είναι το ίδιο στο αντίστοιχο με νιτονίνη;
Με το δικό μου μυαλό δηλαδή, απλά η νικοτίνη προστίθεται, η οποία ok, ξέρουμε τι περίπου κάνει και τίποτε άλλο.

Εμένα και αυτό με τρομάζει. Φαντάζομαι έναν Κινέζο σε μια αποθήκη με μπετόνια, να γεμίζει μπουκαλάκια με νικοτίνη μετρώντας με το "μάτι" και ανατριχιάζω.  :shock_sick_01:

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Πιστοποιήσεις. Τι σημαίνουν άραγε;
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 01, 2009, 00:46 »
Απαπαπα! Πως τα σκέφτεσαι έτσι?
Δεν νομίζω ότι είναι έτσι τα πράγματα.Δεν ξέρω γιατί αλλά τους εμπιστεύομαι πιο πολύ και όχι τόσο λίγο,άλλωστε τέτοια συμπεριφορά την είδαμε πολλές φορές και στην Ευρώπη και στην Αμερική.(ας μην ξεχνάμε τις τρελλές αγελάδες,τα τρελλά κοτόπουλα και τα μεταλλαγμένα ψάρια στα ιχθυοτροφεία που κάποιοι εντός των ορίων της πολιτισμένης Ευρώπης μας πασσάρισαν για χρόνια)
Δεν πιστεύω ότι η απατεωνιά έχει πατρίδα.

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πιστοποιήσεις. Τι σημαίνουν άραγε;
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 01, 2009, 00:55 »
Έχεις δίκιο fairy. Το έθεσα λάθος. Δεν μιλάω υποτιμιτικά για τους Κινέζους (πως θα μπορούσα άλωστε; Το 90% των συσκευών που χρησιμοποιώ είναι Κινέζικες). Κι εγώ την απάτη φοβάμαι!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 53 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8761 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181243 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34296 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537789 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60249 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238483 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 714 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16560 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137900 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085827 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35722 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro