vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

58 επισκέπτες, 3 χρήστες
Giannis.B, mathimatikos1966, white varadero

Twitter

Περιεργοι πονοι κατω απο την γλωσσα...?

Αποσυνδεδεμένος kos-greece

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
  • Χερι που το φοβασαι φιλα το
Περιεργοι πονοι κατω απο την γλωσσα...?
« στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 19:51 »
Το παρόν κλειδώθηκε,
Η συνέχεια εδώ:
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα"






Καλησπερα παιδια

Εδω και μια βδομαδα ενω ατμιζω εχω καποιες περιεργες ενοχλησεις κατω απο την γλωσσα μια δεξια και αλλη φορα αριστερα και μια φορα απο πανω της βαθια μεσα στο στομα,ειναι σαν να υπαρχει καποιο σπρι καπως  ετσι ειναι αυτος ο πονος...

Πηγα σε γιατρο το κοιταξε και μου ειπε δεν ειναι τιποτα απλα μαλλον ρουφας με δυναμη και την πρεσαρεις πολυ με αποτελεσμα να ερεθιζεται λιγο οσο αφορα το κομματι του γιατρου ειναι αυτο και ειναι ολα οκ απο σοβαρο θεμα...

Απλα μια απορια θελω να μυραστω μαζι σας
Κανω μηξη υγρου απο μηδενικο αρωματικο και απο αρωματικο με νικοτινη 11mg και τωρα προσφατα η καπνικο με νικοτινη 11mg και μηδενικο με αρωμα αλλα ειναι απο αλλες εταιριες το καθενα,μηπως φταιει αυτο για τον ερεθισμο...?(Δεν το ειπα αυτο στον γιατρο) :angel: :angel: :angel: :angel: :angel:

Ευχαριστω
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 22, 2016, 19:56 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος girlplay

  • **
  • 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μη κλεβετε!Η κυβερνηση σιχαινεται τον ανταγωνισμο!
Απ: Περιεργοι πονοι κατω απο την γλωσσα...?
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 19:56 »
ουτε μου εχει τυχει κατι τετοιο ουτε το χω ξανακουσει ::)....και εχω κανει μιξεις απο διαφορετικες εταιριες :hmmm: :hmmm: Αυτο το σαν σπυρακι που ενιωθες...ειδε κατι ο γιατρος..??? :hmmm: Δες και τι αλλο μπορει να εκανες διαφορετικο αυτες τις μερες... ;)

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Περιεργοι πονοι κατω απο την γλωσσα...?
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 19:57 »
Έλεγξε με ένα φακό στον καθρέπτη μήπως έχεις βγάλει κάποια άφθα (πυώδες σπυρί)
Είναι αρκετά σύνηθες με χρήση επιστομίων που μαζεύουν μικρόβια για Χ λόγους.
Αν ναι, τότε κάνε πλύση με σόδα (σκόνη) σε μια μέρα θα σου έχει φύγει.
Ο λόγος που λες με τα διαφορετικά υγρά δεν ισχύει, το πιθανότερο είναι να προκαλείται απ το επιστόμιο.
Οταν χρησιμοποιείς πολύ καιρό ένα επιστόμιο, βούτα το στο οινόπνευμα τακτικά να καθαρίζεται και μη το αφήνεις όπου νάναι. Κάθε τι που έρχεται σε επαφή με το στόμα, πρέπει να είναι καθαρό.

Αποσυνδεδεμένος kos-greece

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
  • Χερι που το φοβασαι φιλα το
Απ: Περιεργοι πονοι κατω απο την γλωσσα...?
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 20:02 »
Ο γιατρος δεν μου ειπε κατι μπορει να το ειδε και να μην ειπε τιποτα γιατι ηταν κατι απλο αυτο που σας ειπα μονο μου ειπε τιποτα αλλο αλλα το γελειο σε ολην την υποθεση ειναι πως οταν σταματαει απο αριστερα μετα απο μερα με ποιανει δεξια :)) :)) :)) :)) :))...

Πολυ πιθανον να ειναι απο επιστομια λογο μικροβιων γιατι σε τσαντακι χυμα το ριχνω αλλα θα μου το ελεγε και ο γιατρος ομως?

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Περιεργοι πονοι κατω απο την γλωσσα...?
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 20:03 »
Αν έχει πολύ σφιχτές τζούρες μπορεί να σε πονέσουν οι μύες του λαιμού στο σημείο που αρχίζει η γλώσσα. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να νιώθεις μια ενόχληση σ' εκείνο το σημείο. Αφού ο γιατρός δεν είδε τίποτα, πάει να πει ότι δεν υπάρχει. Εσύ "ψάχνοντας" με τη γλώσσα σου το σημείο που σε ενοχλεί, την κουράζεις ακόμα περισσότερο και επιδεινώνεις την κατάσταση.
Είχα πάθει κάτι παρόμοιο παλιά στην προσπάθειά μου να εξερευνήσω κάτι πίσω δόντια με τη γλώσσα μου και νόμιζα ότι το πρόβλημα ήταν στη γλώσσα. Ευτυχώς μου είπε ο γιατρός "σταμάτα να ψαχουλεύεις με τη γλώσσα γιατί το κάνεις χειρότερα". Όντως μόλις σταμάτησα το "ψάξιμο", και τις ακροβατικές κινήσεις της γλώσσας μέσα στο στόμα, σε 2-3 μέρες είχε περάσει.

Αποσυνδεδεμένος iceberg

  • **
  • 223
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περιεργοι πονοι κατω απο την γλωσσα...?
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 20:04 »
Πρέπει να γίνεται αρκετές φορές την ημέρα ένα πέρασμα των επιστομίων με οινόπνευμα. Και να προσέχουμε να μην τα πιάνουμε συνέχεια με τα χέρια όπως επίσης να προσέχουμε που τα ακουμπάμε.
Το πιθανότερο είναι άφθες όπως είπε ο abet. Στην αρχή έβγαζα κι εγώ συνέχεια. Τώρα που έχω το οινόπνευμα στον στάνταρ εξοπλισμό έχει περιοριστεί αρκετά.

Αποσυνδεδεμένος kos-greece

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
  • Χερι που το φοβασαι φιλα το
Απ: Περιεργοι πονοι κατω απο την γλωσσα...?
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 20:10 »
Και εγω ακροβατικα με την γλωσσα κανω μερικες φορες  :laugh1: :laugh1: αλλα μαλλον αυτο με το οινοπνευμα ειναι το καλυτερο απ'οτι φενεται και να το αφησω να ηρεμησει ταυτοχρονα γιατι με βλεπω να αποκταω κανενα τικ :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος zzooii

  • *
  • 90
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Vape, vape, vape! (since 24.11.11)
    • Facebook
Απ: Περιεργοι πονοι κατω απο την γλωσσα...?
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 20:25 »
Οι αφθες είναι ένα θέμα. Ο γιατρος μου είπε ότι οι άφθες είναι αυτοάνοσο όμως όταν αλλάζει κάτι στο γενικότερο πρόγραμμα της καθημερινότητας μπορεί να αυξηθούν. Ταλαιπωρήθηκα αρκετά, περνούσε η μια έβγαινε η άλλη. Είμαι σχολαστική με τη καθαριότητα από την αρχή. Μετά από 5-6 εβδομάδες άρχισε να υποχωρεί το φαινόμενο της άφθας.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Περιεργοι πονοι κατω απο την γλωσσα...?
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 20:36 »
Οι αφθες είναι ένα θέμα. Ο γιατρος μου είπε ότι οι άφθες είναι αυτοάνοσο όμως όταν αλλάζει κάτι στο γενικότερο πρόγραμμα της καθημερινότητας μπορεί να αυξηθούν. Ταλαιπωρήθηκα αρκετά, περνούσε η μια έβγαινε η άλλη. Είμαι σχολαστική με τη καθαριότητα από την αρχή. Μετά από 5-6 εβδομάδες άρχισε να υποχωρεί το φαινόμενο της άφθας.
Ετσι ακριβώς. Και γω ταλαιπωρήθηκα με 5-6 συνεχόμενες τον προηγούμενο μήνα. Ειναι είδος έρπητα και οφείλεται μερικές φορές και σε ψυχολογικούς λόγους. Ομως η καθαριότητα είναι ο μεγαλύτερος εχθρός τους  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος nikoshat

  • **
  • 169
  • Χαμογελάστε σήμερα...το αύριο θα είναι χειρότερο.
Απ: Περιεργοι πονοι κατω απο την γλωσσα...?
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 28, 2012, 20:56 »

Δεν ηξερα οτι περνανε με σοδα.
Συνηθως εκανα πλυση με απλο ξυδι.

Απ: Περιεργοι πονοι κατω απο την γλωσσα...?
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 03, 2012, 03:57 »
Λογικά άφθα πρέπει να είναι, το κάτω μέρος της γλώσσας είναι κλασσικό μέρος όπου εμφανίζονται.

Παρόλα αυτα, δεν είμαι σίγουρος προσωπικά αν προκαλείται μόνο από το επιστόμιο και όχι από τα υγρά ή κάποιο άρωμα.

Απ: Περιεργοι πονοι κατω απο την γλωσσα...?
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 03, 2012, 05:10 »
Μπορεί και κάποιο καινούριο άρωμα να σε ενόχλησε,μπορεί και το επιστόμιο να θέλει αλλαγή ή να του βάλεις μία καλύπτρα για να το έχεις καθαρό.
Μπορεί ακόμα αν φτιάχνεις υγρά κάτι να σου έπεσε μέσα που δεν το πήρες χαμπάρι και να έγινε εστία μικροβίων.

Απ: Περιεργοι πονοι κατω απο την γλωσσα...?
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 03, 2012, 10:05 »
Οταν χρησιμοποιείς πολύ καιρό ένα επιστόμιο, βούτα το στο οινόπνευμα τακτικά να καθαρίζεται και μη το αφήνεις όπου νάναι. Κάθε τι που έρχεται σε επαφή με το στόμα, πρέπει να είναι καθαρό.
  :thumpup: :thumpup:
Το ίδιο περίπου πάθαινα και εγώ και μάλιστα μερικές φορές πρίζονταν λίγο στο χείλος αριστερά ή δεξιά.
Μετά από απολυμάνσεις τακτικές ολα μια χαρά

Αποσυνδεδεμένος Themis1

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περιεργοι πονοι κατω απο την γλωσσα...?
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 09, 2012, 12:06 »
Η προσωπική μου άποψη χωρίς να είμαι γιατρός φυσικά είναι:
1)Καθαρά θέμα υγειϊνής. Προσέχουμε που βάζουμε το Η/Τ και καθαρίζουμε τα επιστόμια ή τα φιλτράκια.
2)Πολύ σφιχτές τζούρες με αποτέλεσμα να ζορίζεσαι. Αλλαγή ατμοποιητή.
3)Καμία σχέση με το Η/Τ. Μπορεί να οφείλεται κάπου άλλου.

Πιστεύω να σε βοήθησα και εγώ με την σειρά μου.
Φιλικά,
Θέμης

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Περιεργοι πονοι κατω απο την γλωσσα...?
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 15, 2012, 12:43 »
δε νομίζω πως είναι καθαρά θέμα υγιεινής. όλοι όταν ξεκιναμε το άτμισμα τους 2 πρώτους μήνες έχουμε διαφορετικά ο καθένας μας συμπτώματα. άφθες έβγαλε και μια φίλη μου στην αρχή και μάλιστα πονούσαν πολύ. σιγά σιγά έφυγαν. εγώ στην αρχή είχα ουλίτιδα. αίμα με το παραμικρό.
είναι αντιδράσεις της στοματικής κοιλότητας είτε στην pg είτε στη vg και στα αρώματα.




Το παρόν κλειδώθηκε,
Η συνέχεια εδώ:
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα"


« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 22, 2016, 19:56 από Atmos »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 0 170 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 14:41
από zamploutos
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 3318 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1104789 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 177415 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 710 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 475 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22728 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 286268 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209875 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 69242 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 316517 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 16037 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios