vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

302 επισκέπτες, 9 χρήστες
lounik, tibolaso, lagoudakis, Stedorian93, Jorge, manoslykos, Doubt, TasMan, teo77

Twitter

0 mg? Γιατί?

Αποσυνδεδεμένος asala

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 0 mg? Γιατί?
« Απάντηση #15 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2009, 19:06 »
Οκ .
Επειδη καθε ανθρωπος διαφερει αλλα ολοι εχουν κοινες συμπεριφορες ,η βασικη ιδεθα δουλεψει εαν ο χρηστης εχει ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ να κανει μια ουσιαστικη προσπαθεια.
Στην περιπτωση αυτη θα εχει υγρα με αρωμα καπνου [πχ RY3 Η flue cured] σε none καθως και υγρα με ευχαριστ γευση που σου θυμιζει κατι γλυκο.
Καραμελλα και καπουτσινο ας πουμε.
Ο χρηστης ατμιζει χωρις και με τον ενθουσιασμο του καινουριου[ολοι τον ειχαμε οταν καναμε το ΗΤ] κερδιζει ΑΥΤΟΠΕΠΙΘΗΣΗ.
Στοχος ειναι να γινει καθαρισμος απο Νικοτινη των χαμηλοτερων κεντρων του εγκεφαλου.
Χρονος περιπου 3 μερες Η 72 ωρες.
Ο χρηστης με  οταν δεχεται''  επιθεση '' απ την ελειψη νικοτινης μπορει να περασει σε φιλτρο που αναλογει στην κατηγορια που ανηκει.
Εχω κανει παλαιοτερες δημοσιευσεις πανω σε αυτο και ακομα δουλευεται.
Το κολπο ειναι ΠΟΣΗ χρηση νικοτινης θα κανει.
Ειναι πολλες παραμετροι που ευχαριστως να τις συζητησουμε παιδια απο κοντα .Θα επανελθω

Αποσυνδεδεμένος Jimenes

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 0 mg? Γιατί?
« Απάντηση #16 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2009, 20:46 »
Πολύ καλό και σίγουρα θα το δοκιμάσω όταν θα αισθανθώ έτοιμος για να δώσω τη 2η και μεγαλύτερη μάχη μου με την νικοτίνη! :thumpup:

Σε ευχαριστώ πολύ :)

Αποσυνδεδεμένος asala

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 0 mg? Γιατί?
« Απάντηση #17 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2009, 21:00 »
Εαν θες στειλε μου ΠΜ να στα πω και τηλ  οταν νιωσεις ετοιμος γιατι ειναι τοσα πολλα..
Ασε που τα καταφερνω καλυτερα στα λογια.. :D

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: 0 mg? Γιατί?
« Απάντηση #18 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2009, 00:52 »
Μπαινω και γω στην πολυ ενδιαφερουσα αυτη συζητηση με τους εξης προβληματισμους.
- Υπαρχει καποιος εδω στο φορουμ που ατμιζει NON αποκλειστικα ?
- Αν ναι , ειναι ο μονος αρμοδιος να μας εκ8εσει την εμπειρια του
Κατα τα άλλα ...
Θα πρεπει εκ προοιμιου να δεχτουμε οτι υπαρχουν δυο ,,,τι λεω ?  τρεις ... μα τι λεω  10  ... οκ 1.000.000 αποψεις για το γιατι και πως καπνιζει ( η οτι αλλο ) καποιος.
Ο τροπος που ο κα8ενας μας αντιλαμβανεται μια ενεργεια ειναι μεν κοινος αλλα και πολυ διαφορετικος ( αυτο αλλωστε κατα τον Βολταιρο , μας κανει προσωπα και οχι ατομα)
Υπαρχουν  ατμιστες που ατμιζουν επειδη τους αρεσει το ατμισμα και αλλοι που ατμιζουν για να κοψουν το τσιγαρο.
Αν το φιλοσοφησουμε περαιτερω , κακες συνη8ειες υπαρχουν πολλες. Π.χ τι ειναι χειροτερο ... να ατμιζεις η να ζεις στην πολη ? η να ψηφιζεις τους ιδιους αποστειρομενους πολιτικους ? , η να ανεχεσαι τα σημερινα ελληνικα σχολεια? και αλλα πολλα πολλα πολλα.
Αν το παμε τοσο βα8εια , 8α πρεπει να αναρωτη8ουμε παράλληλα με τον Σεξπιρ , γιατι καπνιζω ?  ( η γιατι ατμιζω ? )
Κατα την ελλειπη , φτωχη μου αποψη καπνιζουμε ( χοντραινουμε, πλουτιζουμε  κλπ ) προσπα8ωντας να αντλησουμε ικανοποιηση επειδη δεν καλυπτουμε τις στοιχειωδεις προσωπικες μας αναγκες ( μασα , γαμισι , επαφη με τη φυση, μη με παρεξηγειτε τα εννοω στην αυ8εντικη και απολυτη εννοια τους)
Γνωριζω πολυ ισοροπιμενα προσωπα,τα οποια 8αυμαζω,  που καπνιζουν οποτε 8ελουν, το αρχιζουν και το κοβουν οποτε 8ελουν , η καπνιζουν 2-3 τσιγαρα την ημερα.
Η συζητηση αυτη , λοιπον , που ξεκινησε ο συμπα8εστατος vapi και που αν καταλαβα καλα 8ετει το ερωτημα " ΗΤ- κοψιμο ΚΤ ? η ατμισμα μια ζωη ? " δεν εχει ιδιαιτερο νοημα σε μη ατομικο επιπεδο. Ασφαλως ομως εχει νοημα αν σηζητησουμε για το ποιοτικο επιπεδο ζωης μας. Αλλα αυτο ξεφαυγει απο το topic και παει στο γενικο topic ........



Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 0 mg? Γιατί?
« Απάντηση #19 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2009, 01:13 »
Γνωριζω πολυ ισοροπιμενα προσωπα,τα οποια 8αυμαζω,  που καπνιζουν οποτε 8ελουν, το αρχιζουν και το κοβουν οποτε 8ελουν , η καπνιζουν 2-3 τσιγαρα την ημερα.

Το κατά τα άλλα πολύ ενδιαφέρον άρθρο σου μου θύμησε (σ' αυτό το σημείο) το ανέκδοτο που έλεγε κάποιος:
Δεν υπάρχει πιο εύκολο πράγμα από το να κόψεις το τσιγάρο.
Εγώ το έκοψα 200 φορές!  :laugh1:

Τώρα εάν είναι θέμα ισορροπημένου ανθρώπου αυτό, το συζητάμε...

Επίσης η ένταση του εθισμού στη νικοτίνη εξαρτάται και από γονιδιακούς παράγοντες.
Δηλαδή κάποιος που μπορεί να έχει κάποιο καλύτερο γονίδιο είναι πιο ισορροπημένος?


Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: 0 mg? Γιατί?
« Απάντηση #20 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2009, 01:18 »
Ε...καλα Κωστα τωρα ...μη τα ριχνουμε ολα στα γονιδια , Παραειναι μοντερνα αποψη αυτη ΙοΙ

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 0 mg? Γιατί?
« Απάντηση #21 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2009, 01:20 »
Ε...καλα Κωστα τωρα ...μη τα ριχνουμε ολα στα γονιδια , Παραειναι μοντερνα αποψη αυτη ΙοΙ

Δεν είναι άποψη.
Είναι αποδεδειγμένο :)


Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: 0 mg? Γιατί?
« Απάντηση #23 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2009, 01:23 »
Ναι ρε παιδια , αλλα αυτα οι gande επιστημονες τα λενε τωρα και μετα απο 5-6 χρονια λενε αλλα , με νεες ερευνες ( επιδοτουμενες απο εταιρειες )  κλπ κλπ

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: 0 mg? Γιατί?
« Απάντηση #24 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2009, 01:26 »
εγώ δεν έκανα κανένα σχόλιο, πάντως!!!   ;)

να σας βοηθήσω ή να σας μπερδέψω κι άλλο ήθελα  :)

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 0 mg? Γιατί?
« Απάντηση #25 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2009, 01:31 »
- Υπαρχει καποιος εδω στο φορουμ που ατμιζει NON αποκλειστικα ?

Στο φόρουμ εδώ δεν ξέρω.
Ξέρω όμως από το γερμανικό φόρουμ, ότι κάποιοι προσπάθησαν έστω και σαν πείραμα, να ατμίσουν NON.
Και φυσικά με σύστημα.
Ξεκίνησαν από high, μετά κάποιες εβδομάδες σε medium, μετά σε low και μετά σε none.

Ο ένας όσο θυμάμαι το κατάφερε για κάποιους λιγοστούς μήνες, αλλά μετά το ξαναγύρισε σε none, low και λίγο medium εναλλάξ.

Είναι φυσικά καλύτερα να επιστρέψεις σε άτμισμα με νικοτίνη παρά στο κανονικό τσιγάρο.

Δεν θέλω να πω ότι κάποιοι δεν μπορούν να το καταφέρουν.
Υπάρχουν και παραδείγματα ανθρώπων που από τα 4 πακέτα το κόψαν μαχαίρι και χωρίς ηλεκτρονικό (πχ ο πατέρας μου και δεν ξανακάπνισε τα τελευταία 30 χρόνια...)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 27, 2009, 01:36 από Kostas »

Αποσυνδεδεμένος asala

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 0 mg? Γιατί?
« Απάντηση #26 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2009, 09:41 »
Η αλλαγη απο κανονικο τσιγρο σε Η.Τ ειναι ενα σοκ για τον οργανισμο.
Μια νεα αρχη.
Εαν ξεκινησεις με νικοτινη ...πολυ δυσκολα θα σταματησεις πιστευω.
Σε οσους  γνωστους δουλεψαμε με ΝΟΝ .τα αποτελεσματα ηταν εντυπωσιακα καλα.
Ειναι πολυ πιο ευκολο απ οτι πιστευετε να ζησεις και χωρις νικοτινη και να ειναι ΕΠΙΛΟΓΗ και οχι αναγκη

Αποσυνδεδεμένος Jimenes

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 0 mg? Γιατί?
« Απάντηση #27 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2009, 11:11 »
Πολύπλοκο το θέμα με τεράστιες προεκτάσεις.
Και οι ειδικοί πιστεύω δεν έχουν ξεκάθαρη άποψη σε κάποια επιμέρους θέματα.

Προσπαθώ απλουστευμένα και με κοινό νου να προσεγγίσω γονιδιακά την περίπτωσή μου σαν καπνιστής. Και εξηγούμαι όχι επιστημονικά αφού δεν είμαι ειδικός. :thumpdown:
Οι γονείς μου δεν κάπνιζαν, ο μεγαλύτερος αδελφός μου δεν έχει καπνίσει ποτέ, η γυναίκα μου δεν καπνίζει, τα παιδιά μου δεν καπνίζουν. Οι παππούδες μου όμως κάπνιζαν μέχρι να πεθάνουν – από φυσιολογικό θάνατο – στα 90+ ! Τρεχαγυρευόπουλος... :confused1:

Τέλος πάντων επαναλαμβάνω δεν είμαι ειδικός, αλλά πιστεύω ότι κανείς δεν γεννιέται καπνιστής.
Όπως κανένα παιδί δεν γεννιέται για να γίνει μετέπειτα πότης coca-cola. Νομίζετε ότι όταν εθιστεί είναι εύκολο να του την κόψετε τελείως?

Άτιμες ουσίες... κάτι ξέρουν αυτοί που τις προωθούν.
Αγαπάμε ότι μας σκοτώνει. :wall:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: 0 mg? Γιατί?
« Απάντηση #28 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2009, 11:17 »
Οπως λεει και η λαικη ρηση
- Ολη η απολαυση της ζωης βρισκεται στα ανηθικα και στα ανθυγιεινα !   :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: 0 mg? Γιατί?
« Απάντηση #29 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2009, 11:43 »
Δεν πιστεύω ότι είναι γονιδιακό αλλά ψυχολογικό.
βλέπουμε ανθρώπους που κάπνιζαν για 20 ή 30 χρόνια και το έκοψαν στη στιγμή(όπως ο πατέρας μου που πήγε για τσιγάρα και γύρισε με σπόρια :)) :)) γιατί λέει τα τσιγάρα πήραν αύξηση :)) :)) και δεν ξανακάπνισε εδώ και 20 χρόνια)
Βλέπουμε ανθρώπους που όταν έρχονται γιορτές λένε θα βγούμε έξω αυτές τις μέρες θα διασκεδάσουμε θ α πιούμε ας κάνουμε και τα τσιγαράκια μας και καπνίζουν έτσι ένα μήνα και μετα πετάνε το πακέτο μέχρι τις επόμενες γιορτές.
Βλέπουμε ακόμη ανθρώπους που καπνίζουν  το πρωί με τον καφέ ή το βράδυ με τα ποτηράκια τους όπως μια φίλη μου που την κερνούσα το πρωί τσιγάρο και με ρωτούσε γιατί ? θα πιούμε καφέ?
Και βλέπουμε ακόμη ανθρώπους σαν εμένα καλή ώρα που δεν το βγάζουν  από το στόμα τους και δεν τους τρομάζουν τα καιρικά φαινόμενα όταν πρόκειται να καπνίσουν.
Σε όλες αυτές τις περιπτώσεις βλέπω την επιλογή που κάνει ο καθένας και πως έχει προσδιορίσει την έννοια τσιγάρο στον εγκέφαλο του

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8713 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181170 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34223 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537628 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60164 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238312 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 697 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16498 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136432 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085714 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35674 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10559 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12