vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

312 επισκέπτες, 4 χρήστες
camber, mathimatikos1966, Jorge, nipapa

Twitter

0 mg? Γιατί?

Αποσυνδεδεμένος Jimenes

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
0 mg? Γιατί?
« στις: Σεπτεμβρίου 25, 2009, 21:02 »
Παρακαλώ θα ήθελα να απαντήσουν όσοι ατμίζουν αποκλειστικά και μόνο με 0mg νικοτίνης.

Μου γεννάται το εύλογο ερώτημα γιατί εξακολουθούν «τη συνήθεια» αφού έχουν απεξαρτηθεί από τη νικοτίνη.

Υπάρχει αίσθημα στέρησης αν δεν ατμίσουν για μία μέρα?       

Αποσυνδεδεμένος asala

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 0 mg? Γιατί?
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2009, 02:24 »
Η αισθηση του ζεστου μυροδικου ατμου στο ανω αναπνευστικο.
Το οτι κρατας μια συσκευη που βγαζει ατμο κα ιοχι μια ..σφυριχτρα.
Μου αρεσει να ρουφαω να φυσαω αλλα και να κολυμπαω!![βγαζει νοημα αν το ψαξεις ;)]

Αποσυνδεδεμένος Jimenes

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 0 mg? Γιατί?
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2009, 11:04 »
Από την απάντησή σου συνάγεται ότι η «εξάρτηση» υπάρχει και έχει να κάνει με αίσθημα και συναίσθημα.
Επιβεβαιώνονται πλήρως οι επιστημονικές μελέτες που μιλούν για σωματική και ψυχική εξάρτηση του καπνιστή, με τον δεύτερο εθισμό πολύ ισχυρότερο.

Νομίζω ότι οι παρατηρήσεις μας είναι επιστημονικά αξιοποιήσιμες αφού ο στόχος ενός καπνιστή με γνώση και κατανόηση είναι η πλήρης διακοπή της βλαβερής συνήθειας.
 Από τις αναφορές των μελών συμπεραίνεται ότι το η.τ. είναι η μόνη ενδεδειγμένη μέθοδος διακοπής του καπνίσματος με πολύ υψηλά ποσοστά επιτυχίας.

Χωρίς σωβινισμό, μήπως οι ερευνητές βοηθηθούν παρακολουθώντας e-kapnisma.gr ?   

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 0 mg? Γιατί?
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2009, 11:18 »
Από την απάντησή σου συνάγεται ότι η «εξάρτηση» υπάρχει και έχει να κάνει με αίσθημα και συναίσθημα.
Σαφώς

Επιβεβαιώνονται πλήρως οι επιστημονικές μελέτες που μιλούν για σωματική και ψυχική εξάρτηση του καπνιστή, με τον δεύτερο εθισμό πολύ ισχυρότερο.
Αμφιβάλλω εάν οι επιστημονικές μελέτες επιβεβαιώνονται με 2 ή 3 απαντήσεις/εμπειρίες ανθρώπων εδώ.

Νομίζω ότι οι παρατηρήσεις μας είναι επιστημονικά αξιοποιήσιμες αφού ο στόχος ενός καπνιστή με γνώση και κατανόηση είναι η πλήρης διακοπή της βλαβερής συνήθειας.
 Από τις αναφορές των μελών συμπεραίνεται ότι το η.τ. είναι η μόνη ενδεδειγμένη μέθοδος διακοπής του καπνίσματος με πολύ υψηλά ποσοστά επιτυχίας.
Κατά τη γνώμη μου, σαφώς και δεν επιβεβαιώνεται κάτι τέτοιο, ούτε και οι παρατηρήσεις μας είναι επιστημονικά αξιόπιστες.

Χωρίς σωβινισμό, μήπως οι ερευνητές βοηθηθούν παρακολουθώντας e-kapnisma.gr ?
Αμφιβάλλω :)

Αυτό που μπορεί να πει κανείς ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο σε σχέση με άλλους εναλλακτικούς τρόπους να πάρει κάποιος νικοτίνη (τσίχλες κτλ.) φαίνεται να βοηθά περισσότερο, γιατί βοηθά και στην ψυχολογική εξάρτηση. Αυτό όμως δεν αποτελεί επιστημονική απόδειξη.

Σε φόρουμ του εξωτερικού κάποιοι φίλοι, ξεκίνησαν, ως πείραμα, να σταματήσουν τελείως την χρήση νικοτίνης, χρησιμοποιώντας υγρά none. Πολύ σύντομα τα παράτησαν.

Παρότι δεν μπορεί να γενικεύσει κανείς από μερικές εμπειρίες χρηστών, πιστεύω ότι η φυσική εξάρτηση στη νικοτίνη είναι ΠΟΛΥ ισχυρή και συνήθως δεν μπορεί να ικανοποιηθεί μόνο από την ικανοποίηση της κίνησης.

Το ηλεκτρονικό είναι για μένα ένας εναλλακτικός τρόπος "καπνίσματος" (άτμισμα), θεωρώντας ότι, όπως προκύπτει από τις μελέτες μέχρι και σήμερα, είναι πιο υγιεινός από το συμβατικό κάπνισμα.


Αποσυνδεδεμένος Jimenes

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 0 mg? Γιατί?
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2009, 11:58 »
Φίλε μου δεν καταλαβαίνω το πνεύμα της απάντησης σου.

Στις παραθέσεις σου επί του κειμένου μου αμφιβάλλεις για όλα και στο κυρίως σου κείμενο συμφωνείς γράφοντας περίπου τα ίδια με δικά σου λόγια.   

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 0 mg? Γιατί?
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2009, 12:04 »
Φίλε μου δεν καταλαβαίνω το πνεύμα της απάντησης σου.
Στις παραθέσεις σου επί του κειμένου μου αμφιβάλλεις για όλα και στο κυρίως σου κείμενο συμφωνείς γράφοντας περίπου τα ίδια με δικά σου λόγια.   

Η βασική μας διαφωνία είναι ότι για μένα δεν είναι ένας τρόπος διακοπής του καπνίσματος, αλλά ένας εναλλακτικός τρόπος "καπνίσματος".

Για να μην βγούμε όμως off topic, σου έγραψα στην απάντησή μου για φίλους που σταμάτησαν τη χρήση νικοτίνης και πολύ γρήγορα επέστρεψαν σ' αυτή γιατί δεν τα κατάφεραν.

Αποσυνδεδεμένος Jimenes

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 0 mg? Γιατί?
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2009, 12:39 »
Λέμε το ίδιο με διαφορετική προσέγγιση.
Θα προσπαθήσω να το προσεγγίσω όπως εσύ.

Υπογράφεις ότι έχεις να καπνίσεις 325 μέρες, το κατόρθωσες εφαρμόζοντας ποια μέθοδο?

Απώτερος στόχος κάθε καπνιστή με γνώση και κατανόηση είναι η πλήρης διακοπή της βλαβερής «συνήθειας».

Δεν είμαστε η Πυθία για να χρειαζόμαστε καπνούς ή ατμούς για να λειτουργήσουμε.
Απλώς είμαστε ασθενείς.   

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: 0 mg? Γιατί?
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2009, 13:35 »
εξαρτάται από ποιά μεριά το βλέπεις.
έχω γνώση καί κατανόηση, αλλά όπως έχω ξαναπεί, ΔΕΝ θέλω να κόψω το κάπνισμα ή όπως αλλοιώς λέγεται τώρα τελευταία.

έχω πεί τις πρώτες μερες της παρουσίας μου στο φόρουμ, πως γιά μένα, κακώς έχει -ή πάει να- συνδεθεί το άτμισμα με διακοπή καπνίσματος.

επίσης, όλες οί συζητήσεις αφορούν το τσιγάρο. καί επειδή έχω περάσει όλα τα στάδια καπνίσματος, ίσως -λέω, ίσως- πιό "υγιεινό" καί από το άτμισμα μπόλικων ml είναι απλά ένα καλό πούρο.

(ναί! πέρσι τέτοια εποχή καί γιά πολλού μήνες, ήμουν με δύο πούρα την ημέρα.Μην νομίζεις, γύρω στα 100 ευρώ τον μήνα χάλαγα).

Απλά, όποιος θέλει να το κόψει, απλά το κόβει. Κάποιοι ψάχνουν εναλακτικούς τρόπους καπνίσματος γιά διάφορους λόγους καί κάποιοι θα καπνίζουν επειδή έχουν γνώση καί κατανόηση τού τι κάνουν    ;)

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 0 mg? Γιατί?
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2009, 13:49 »
έχω πεί τις πρώτες μερες της παρουσίας μου στο φόρουμ, πως γιά μένα, κακώς έχει -ή πάει να- συνδεθεί το άτμισμα με διακοπή καπνίσματος.

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό.

Πολλές φορές συγγενείς και φίλοι (καπνιστές και μη) με ρωτάνε το εξής:

Μα αφού έχεις σχεδόν ένα χρόνο να καπνίσεις τι το θέλεις το ριμάδι το ηλεκτρονικό?, θεωρώντας ότι το έχω κόψει...

Δεν καταλαβαίνουν όμως ότι απ' τη στιγμή που χρειάζομαι τη νικοτίνη δεν το έκοψα ουσιαστικά.
Απλώς άλλαξα τη μέθοδο που την παίρνω στον οργανισμό μου με έναν τρόπο, που φαίνεται από τις μελέτες, να είναι υγιεινότερος από το τσιγάρο αλλά σαφώς όχι υγιεινός...

Ποιά είναι η δικιά σας γνώμη γι' αυτό?
Κάποιος δηλαδή που ατμίζει αποκλειστικά έχει σταματήσει το κάπνισμα?? (με την ευρεία έννοια και όχι μόνο του καπνού)

PS: Το θέμα είναι μάλλον off topic αλλά ενδιαφέρον και ας κρίνει ο atmin εάν θέλει να το μεταφέρει αλλού.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: 0 mg? Γιατί?
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2009, 14:37 »
Υπάρχει μία σχετική έρευνα: Κλινικές δοκιμές στη Νότιο Αφρική. και λέει ότι βοηθάει στη διακοπή του καπνίσματος.
Αν είναι να τη σχολιάσουμε, ας πάμε εδώ καλύτερα:
 "Συζήτηση για έρευνες και άρθρα σχετικά με τα η.τ."

Αποσυνδεδεμένος Jimenes

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 0 mg? Γιατί?
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2009, 16:00 »
Αγαπητοί φίλοι χαίρομαι που καταθέτετε τη γνώμη σας σ’ ένα τόσο σοβαρό θέμα που μας απασχολεί όλους αφού έχει να κάνει με την υγεία μας.

Οι εμπειρίες και οι απόψεις σας επί του θέματος είναι πολύτιμες για μένα αφού ο τελικός στόχος μου, χωρίς να το κρύβω, είναι η πλήρης διακοπή του καπνίσματος όπως άλλωστε είναι και για πολλούς άλλους.

Ο πρώτος μου στόχος λοιπόν επιτεύχθηκε!
Δεν κρατάω πια στα χέρια μου το κωλοτσίγαρο που κράταγα επί 35 χρόνια και αποδεδειγμένα «πήγε να με στείλει».

Κρατάω την ψηφιακή του μορφή.
Μοιάζει σαν κατασκεύασμα των εξωγήινων όντων του Λιακόπουλου και του Χαρδαβέλλα!
Σε κάποια επίσκεψη τους στη γη είχαν την ατυχή περιέργεια να δοκιμάσουν το γήινο τσιγάρο και να εθιστούν στη νικοτίνη!
Αφού δεν μπορούσαν να καλλιεργήσουν καπνό στον πλανήτη τους δημιούργησαν κάτι υποκατάστατο το οποίο ξέχασαν σε κάποια προσγείωσή τους στην Κίνα.
Αυτό ήταν! Οι διαβολοκινέζοι που πάνω απ’ όλα βάζουν το κέρδος το αντέγραψαν και το προώθησαν στην αγορά!

Κλείνει η παρένθεση της προϊστορίας του η.τ. και έρχομαι στο θέμα.

Σαν αρχή λοιπόν ξεκίνησα με υψηλή δόση νικοτίνης με στόχο να κατέβω στα 0mg, πράγμα που πιστεύω ότι σταδιακά θα πετύχω.
Εκεί εστιάζεται το ερώτημά του θέματος: και μετά τα 0mg, τι?

Αγαπητέ alfisti, δεν νομίζεις ότι είναι λίγο εγωιστικό να δηλώνεις ότι «δεν θέλω να κόψω το κάπνισμα» αντί να λες ότι δεν μπορώ να κόψω το κάπνισμα?
Επίσης λες ότι  «όποιος θέλει να το κόψει, απλά το κόβει». Το θεωρείς τόσο εύκολο?

Ξεκαθαρίζω ότι δεν έχω πρόθεση προσωπικής αντιπαράθεσης με κανένα απ’ τα παιδιά του φόρουμ.
Οι απόψεις όλων είναι αποδεκτές και ειδικά αυτές που εκφράζονται δίχως σοβαροφάνεια και με ικανή δόση χιούμορ έχουν μεγαλύτερη απήχηση.

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: 0 mg? Γιατί?
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2009, 16:08 »
σαφώς δεν είναι εύκολο, αλλά ξέρω πολλούς πού μετά από τρία πακέτα την ημέρα, το έκοψαν.

εγωιστικό? αφού είναι άποψη από μένα ... γιά μένα! πως αλλοιώς θα γίνει?  ;)
δεν λέω πως δεν μπορώ να κόψω το κάπνισμα, διότι δεν έχω προσπαθήσει ποτέ, δεν με έχει απασχολήσει ποτέ, καπνίζω - ατμίζω ή ότι άλλο θες, συνειδητά. μην αποκλείεις πως υπάρχουμε καί εμείς!!

απλά εγώ μπήκα σφήνα σε μία τέτοια συζήτηση -πού όπως καταλαβαίνεις δεν με αφορά (καί αυτό δεν είναι καί δεν σημαίνει κάτι ... κακό ή προσβλητικό ) επειδή κατά την γνώμη μου κακώς συνδέεται το άτμισμα με διακοπή τού καπνίσματος -το κάπνισμα σαν ιδέα, αν θες. με διακοπή τού τσιγάρου... ίσως  :)

Αποσυνδεδεμένος asala

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 0 mg? Γιατί?
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2009, 16:53 »
Λοιπον και εγω ξεκινησα με ΝΟΝ και σχετικα ευκολα πιστευω οτο εκοψα την νικοτινη.
Υπαρχει μια τακτικη που δουλεψα για αυτο ,.
δοκιμαζω ακομα νικοτινη και ξερω οτι μπορω οποτε θελω να μην την ατμισω  μετα απο 3 μερς.Απλα και..δυσκολα αλλα γινεται καθε φορα

Αποσυνδεδεμένος Jimenes

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 0 mg? Γιατί?
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2009, 17:21 »
Φίλε asala αν θες πες την «τακτική». Νομίζω θα είναι το πιο σημαντικό.


Φίλε alfisti οι απόψεις σου καταγράφηκαν και τέθηκαν στη κρίση των μελών και των επισκεπτών.
Δεν επιθυμώ προσωπική αντιπαράθεση μαζί σου σεβόμενος το φόρουμ.
Όμως επίτρεψέ μου, με όλη την ευγένεια, να σου πω ότι σε συζητήσεις που δεν μας αφορούν δεν «μπαίνουμε σφήνα» αφού δεν έχουμε να προσθέσουμε κάτι εποικοδομητικό και ότι τις «απόψεις από μας...για μας» τις κρατάμε για τον εαυτό μας και δεν τις δημοσιοποιούμε.
Αυτοί είναι βασικοί κανόνες λειτουργίας όλων των φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: 0 mg? Γιατί?
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2009, 17:34 »
"ο στόχος ενός καπνιστή με γνώση και κατανόηση είναι η πλήρης διακοπή της βλαβερής συνήθειας."
παρακάτω:  "Απλώς είμαστε ασθενείς."   

ήταν ίσως ο λόγος πού με έκανε να μπω σφήνα. καί μπορεί να μην "με αφορά" αφού δεν ατμίζω non -αυτό εννοούσα-, όμως κάποιες άλλες παράμετροι -όπως η παραπάνω, αφορούν καί εμένα.

από την στιγμή πού κάποιος εκφέρει προσωπική γνώμη, σαφώς έχει καί κάτι το εγωιστικό. πως αλλοιώς θα γίνει?

κάτω από αυτό το πνεύμα γίναν τα σχόλια.

αν ο καθένας κράταγε τις προσωπικές του απόψεις γιά τον εαυτό του τότε απλά, δεν θα υπήρχαν φόρουμ.

εντελώς φιλικά !
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 26, 2009, 17:43 από alfisti »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 43 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8757 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181234 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34290 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537768 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60236 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238457 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 712 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16548 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137689 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085814 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35711 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro