vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

666 επισκέπτες, 6 χρήστες
Jorge, manoslykos, tibolaso, Milarepa, grag, costasibiza84

Twitter

Απογοήτευση

Αποσυνδεδεμένος mgd

  • *
  • 41
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #420 στις: Μαρτίου 30, 2014, 20:34 »
Εγω παλι, τα θεωρω βλακειες ολα αυτα, και απλα τεμπελια στο να το παρουν αποφαση να το κοψουν..
Σημερα περασα ασχημη μερα και ειχα ακριβως διπλα μου ενα πακετο τσιγαρα και ουτε που σκεφτηκα να παρω..
Καπνιζα 5 χρονια και ακομα και σε οξεια αμυγδαλιτιδα που απαγορευοταν αυστηρα δεν το ελλατωσα καν!!
Αν δεν το παρεις αποφαση και δεν ψαχτεις και να γουσταρεις πραγματικα το η.τ. δεεεεεν..  :nope: :nope:
 ;)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #421 στις: Μαρτίου 30, 2014, 20:48 »
Τεμπελιά δεν ειναι, θα έλεγα οτι μάλλον δεν το θέλουν πραγματικά. Το άρχισαν πιο πολύ για δοκιμή, παρά από αναγκη.
Αλλιώς, δικαιολογία σήμερα δεν υπάρχει. Ατμοποιητές, υγρά και μπαταρίες είναι έτη φωτός μπροστά από αυτά που υπήρχαν πριν 3-4-5 χρόνια. Αν τα κατάφεραν οι τότε ατμιστές, γιατί όχι οι σημερινοί.

Αλλα ναι, αν δεν σου αρέσει και δεν σε ιντριγκάρει αυτό το παιχνίδι με τους φορτιστές, τις μπαταρίες, τη συντήρηση του εξοπλισμού και τα μπουκαλάκια, δεν θα πας παρακάτω.


Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #422 στις: Μαρτίου 30, 2014, 21:03 »
Ούτε τεμπελιά είναι ούτε θέμα προβληματικών εργαλείων.. Είναι μάλλον η φύση του εθισμού, που οδηγεί πολύ κόσμο πίσω στις παλιές συνήθειες, γιατί εκεί έχει βολευτεί ο καθένας. Απ' όσο ξέρω αυτοί που ξεκινούν το ΗΤ και το σταματούν είναι πολλοί περισσότεροι απ αυτούς που το συνεχίζουν. Το ΗΤ τουλάχιστον στην αρχή, είναι για όλους ένα υποκατάστατο, το οποίο "αναγκαζόμαστε" να χρησιμοποιήσουμε, καθένας για τους λόγους του, οπότε είναι φυσικό να του βρίσκουμε ελαττώματα και να είμαστε κατά κάποιο τρόπο "θυμωμένοι" μαζί του. Άλλωστε, όλοι ίσως έχουμε προσέξει, ότι όταν καπνίζαμε δεν το ψάχναμε και τόσο, ενώ με το Η.Τ. περνάμε από κόσκινο τα πάντα.


Φίλε Νίκο, εγώ θα σου έλεγα ότι όλα δουλεύουν και φυσικά, όλα έχουν προβλήματα.  Για μένα ο βήχας, οι ασθένειες που συνδέονται άμεσα με το ΚΤ και οι χιλιάδες τοξικές ουσίες είναι πολύ πιο σημαντικά προβλήματα από το "έχει διαρροή το τανκ" ή "ήταν ελαττωματικές οι κεφαλές".
Το θέλει λίγο ψάξιμο αναφέρεται ακριβώς στο  να βρεις λύσεις στα μικροπροβληματάκια που προκύπτουν... και δόξα το θεό υπάρχει τεράστιο υλικό για αυτό. Ούτε εγώ είχα κανέναν να μου δείξει... από βιντεάκια και από τα κείμενα του φόρουμ έμαθα ότι χρειάστηκα και δεν είμαι και κανένα ταλέντο στις μικροκατασκευές....
Είμαι σίγουρος ότι αν το θέλεις θα βρεις την άκρη, όπως την βρήκαμε λίγο πολύ όλοι.

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #423 στις: Μαρτίου 30, 2014, 21:13 »
Φιλε Νικο, βλεποντας οτι στις 3 τελευταιες σελιδες εχουν προσπαθησει τοσα ατομα να σε βοηθησουν και να σου εξηγησουν, ο καθενας απο την προσωπικη του εμπειρια, στη θεση σου θα σκεφτομουνα οτι αξιζει τον κοπο και οτι για ολα υπαρχουν λυσεις.
Μολις εχεις καποιο προβλημα, πριν φτασεις στο "αμην", μπες και ρωτα στα αναλογα νηματα.Τα ιδια αλλα και περισσοτερα ατομα, θα τρεξουν να σε βοηθησουν να λυσεις τα προβληματα που θα σου παρουσιαστουν... ;)

Αποσυνδεδεμένος Nico

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
  • I got 99 problems, but a smoke ain't one
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #424 στις: Μαρτίου 30, 2014, 21:14 »
Φίλες mgd και petra, μην ξεφεύγουμε και το παραποιούμε. Το ότι έγραψα πως το κ.τ είναι πιο τίμιο γιατί έχει σταθερή απόδοση, δε σημαίνει πως ξεκίνησα πάλι το κ.τ (μετά από μετά από 9 μήνες; ) ή το ότι ένας παινεμένος ατμοποιητής δεν μου αποδίδει όπως περίμενα δε σημαίνει ότι είμαι τεμπέλης όπως με βαφτίσατε. Είμαι σίγουρος πως η συντριπτική πλειοψηφία όλων εδώ μέσα δεν αντέχει πλέον καν τη μυρωδιά του κ.τ. Μπορώ να γράψω πάλι ένα κατεβατό, αλλά επειδή καταλαβαίνω πως περισσότερο προς χαζο-τσακωμό θα πάει, ξέρω πως δεν πρέπει, είναι και θέμα εμπειρίας που έχω έλλειψη. Παρ'όλ'αυτά, είναι συγκινητική η ουσιαστική ανταπόκριση όλων σας σε κάθε τι που ρωτάει ο κάθε ένας μας, κάτι που δεν το βρίσκεις εύκολα σε φόρουμς του εξωτερικού. Εκεί αν ρωτήσεις σαν αρχάριος κάτι, στην καλύτερη περίπτωση θα σου απαντήσουν κανα δυο τρολς και ένας επίτιμος διαχειριστής, από αυτούς που χρησιμοποιούν μόνο μοντάκια με πυρηνική ενέργεια και υγρό άζωτο, και φυσικά θα πάρεις και τις ανάλογες (άχρηστες) απαντήσεις!  :D

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #425 στις: Μαρτίου 30, 2014, 21:21 »
Προσωπική μου άποψη.

Κανένας μα κανένας ατμοποιητής στον κόσμο,κανένα μα κανένα μοντ στον κόσμο,όσο ακριβά και αν είναι ότι
τεχνολογία και αν έχουν δεν μπορούν να αντικαταστήσουν το τσιγάρο. :nope:

Αν υπήρχε κάτι τέτοιο να είστε σίγουροι ότι αυτή τη στιγμή θα υπήρχαν ελάχιστοι χομπίστες καπνιστές.

Νίκο και λοιποί νέοι στο άθλημα του ατμίσματος.Οπλιστείτε με θέληση,υπομονή και επιμονή αν θέλετε να
απαλαγείτε από το καταραμένο τσιγάρο.Αν περιμένετε ότι θα βρείτε τον τέλειο ατμοποιητή που θα σας
απαλλάξει από την καταραμένη συνήθεια του κ.τ. χωρίς τα παραπάνω μην ελπίζετε πως θα το βρείτε όσα
χρήματα και αν ξοδέψετε,γιατί απλά δεν υπάρχει.

Το ίδιο νοιώθαμε όλοι όταν ξεκινούσαμε τον αγώνα να απαλλαγούμε από το τσιγάρο με τη βοήθεια του
ατμίσματος.Συχνή απογοήτευση από τους ατμοποιητές  και τα υγρά.

Αλλά με θέληση , υπομονή ,βοήθεια από το φόρουμ ,πολλοί από μας καταφέραμε να απαλλαγούμε από το
τσιγάρο.
Και πολλοί από μας το καταφέραμε με έναν απλό ατμοποιητή των 6 ευρώ μία απλή μπαταρία ego και για υγρά
σκέτη βάση. :yes:

Αποσυνδεδεμένος ditse66

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
  • Τέλος το ρημαδοτσίγαρο
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #426 στις: Μαρτίου 30, 2014, 21:36 »
Φίλε Νίκο, θα σου πω και εγώ την άποψη μου.


Είμαι μόλις 5 μήνες ατμιστής, αλλά εδώ και ένα μήνα έχω σταθεροποιηθεί στα θέλω μου και δεν ψάχνομαι παραπέρα. Δεν πρόκειται να μπω σε επισκευάσιμους γιατί δεν θέλω να μπλέκομαι με φυτίλια, αντιστάσεις σεταρίσματα κλπ. Κάνω τη δουλίτσα μου με 2 μοντάκια, ένα με 18650 καθημερινά και ένα μικρότερο σε μέγεθος με 18350 για καμμιά έξοδο και 2 ατμποποιητές, ένα aspire nautilous και έναν iclear 30s και δεν αντιμετωπίζω το παραμικρό πρόβλημα. Εχω από μια ανταλλακτική κεφαλή για καβάντζα και φτιάχνω το δικό μου υγρό που με καλύπτει. Δεν πρόκειται και δεν θέλω να ψαχτώ περισσότερο, αφού με αυτά είμαι καλυμμένος.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #427 στις: Μαρτίου 30, 2014, 21:43 »
Τεμπελιά δεν ειναι, θα έλεγα οτι μάλλον δεν το θέλουν πραγματικά. Το άρχισαν πιο πολύ για δοκιμή, παρά από αναγκη.


Σε ό,τι αφορά σε μένα, δε σε είπα τεμπέλη, νομίζω μόνο ότι δεν το ηθελες 100%. Καλά κάνεις και το παλεύεις ακόμη, αλλά το πιο βασικό είναι να μην βλέπεις από τη μια τον εαυτό σου και από την άλλη τις παραξενιές του η.τ. Δεν είστε απέναντι. Θα βλέπεις τις ιδιομορφίες του σαν μια ακόμη πρόκληση, μια πίστα σε ένα όμορφο παιχνίδι. Θα μπεις στη λογική του και όταν αντιμετωπίζεις πρόβλημα, με τη λογική του η.τ. θα το ξεγελάς και θα το λύνεις. Δεν είναι απαραίτητο να πάρεις επισκευάσιμο αν σε τρομάζει η ιδεά. Μπορεις να βολευτείς με ένα δυο καλούς εργοστασιακούς, όπως gemini mini, iclear16. Ατμοποιητές που ούτε με πυρηνική ενέργεια λειτουργούν, ούτε με υγρό άζωτο. Το δε κόστος τους είναι 6.5 ευρώ μαζί με κεφαλη. Αν πας μετά σε επισκευάσιμο, θα έχει μια ρεζέρβα μέχρι να πετύχεις τα στησιματ. Ούτε ισχύει ότι όλοι οι παλιοί ατμίζουν με αυτούς. Πολλοί ναι, η πλειοψηφία των παλιών εδώ, ναι. Οχι όμως όλοι.

Αποσυνδεδεμένος johngr

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
    • SERVICE - ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ - ΕΞΟΥΣΙΟΔ. SERVICE SAMSUNG LG PANASONIC
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #428 στις: Μαρτίου 30, 2014, 23:07 »
να πω κι εγω την ιιστορια που μου ετυχε σημερα..βρεθηκα λοιπον σε ενα τεχνικο σεμιναριο στην πατρα με καμια 70αρια ατομα.απο τα οποια 60 καπνιζαν κανονικο τσιγαρο,οι υπολοιποι δεν καπνιζαν καθολου κι εγω ημουν ο μοναδικος ο οποιος ατμιζα..στη διαρκεια λοιπον του σεμιναριου ακουγα ολους τους καπνιστες κι εβηχαν ενας ενας  κι ελεγα μεσα μου ''καλα τι κανουν ολοι ετσι εδω μεσα???εδω ηρθαν να ψοφησουν??''εγω δεν εβηξα ουτε μια φορα..κι ομως ημουν κι εγω στη θεση τους πριν 4-5 μηνες που καπνιζα κι εβηχα σα γεροντας 80 χρονων...αυτο με εκανε και σκεφτηκα οτι τελικα αξιζει τον κοπο ολη αυτη η ''ταλαιπωρια'' με τις χαρτοπετσετες,τα φυτιλια,τις διαρροες,την αναζητηση της τελειας γευσης που ενω ξερω οτι δεν προκειτε να τη βρω ποτε,εξακολουθω να την αναζητω..στο κανονικο τσιγαρο θεωρω οτι δεν θα ξαναεπιστρεψω ποτε..το πιο πιθανο ειναι να παρατησω και το ατμισμα αν καποια στιγμη το βαρεθω(που δεν το νομιζω γιατι μου αρεσει κατα βαθος η ασχολια και επισκευη ολων αυτων των εργαλειων)παρα να επιστρεψω στη βρωμα του τσιγαρου..υπομονη χρειαζεται και να το βαλεις πεισμα οτι τιποτα δε θα σε κανει να γυρισεις πισω....και με λιγες δοκιμες καπου θα κατασταλαξεις-συμβιβαστεις..οπως ολοι αλλωστε...

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #429 στις: Μαρτίου 31, 2014, 01:30 »
Φιλε μου εχω να σου μιλησω λιγο ωμα λογω επαγγελματος.Μπορει τωρα να μην νιωθεις τις επιπτωσεις του κ.τ,αλλα πιστεψε με χρονο με τον χρονο φαινονται περισσοτερο
Καθε μερα κανω σε 40-50 ατομα αξονικες/μαγνητικες,δυστυχως ο αριθμος των νεων μελλοθανατων που πρωτοδιαγνωσονται με καρκινο πνευμονα,ουροδοχου κυστης,νεφρων,λαρυγγα,παγκρεατος ειναι πολυ μα πολυ υψηλος.
Ειδα οτι δεν πηγαινε αλλο με εμενα,εθελοτυφλουσα.Καπνιστης χρονια ενα απογευμα μπηκα στο πρωτο μαγαζι με η.τ και βγηκα ατμιζοντας με e-go.Πεταξα την ιδια μερα τις πιπες και το ιδιο βραδυ η γυναικα μου τα τσιγαρα της.Το ψαχνουμε,ιδιως εγω με επισκευασιμο ,DIY,και διαβαζοντας.Ειμαστε χρονια εθισμενοι αλλα ελπιζουμε με το επομενο βημα της μειωσης νικοτινης να πετυχουμε ακομα περισσοτερα πραγματα.
Ειμαι πενηντα με αρχομενη πρεσβυωπια και ομως το παλευω με αντιστασεις και σοφια ατμο.Μερικες φορες δεν βλεπω οχι τρυπα στο κεραμικο αλλα ουτε το ιδιο,κανω λαθη,βγαζω καμμενο,χαλαω συρμα,αντιστασεις κλπ.
Ε και;;;;
Αν εχω μετανιωσει για κατι,ειναι που επετρεπα τοσο καιρο να κανουμε κακο στην υγεια μας,διακινδυνευοντας να αφησουμε ορφανα τα παιδια μας.Ευχομαι και ελπιζω να μην ειναι αργα.Για αυτα ομως οσο και να σου φαινεται μελο συνεχιζουμε και ευτυχως που μας ψιλοαρεσει η ολη διαδικασια.Μολις πετυχουμε και γευση που μας αρεσει,θα ειναι ολα πολυ καλυτερα.
Ακολουθα τις παλιοτερους,φιλτραρισε τα στο μυαλο σου,οπλισου με υπομονη και συνεχισε.
Δεν ξερω για πιο λογο βρεθηκες Αγγλια αλλα φανταζομαι οτι επειδη τιποτε δεν σου χαριστηκε στη ζωη, το παλευεις και δεν τα παρατας και εισαι εκει.
Μπορει να κανω και λαθος,δεν μπαινω στην ιδιωτικη σου ζωη,επετρεψε μου ομως με ολο το θαρρος επειδη διαβασα για εγκυμοσυνη να σου πω οτι το μωρακι που ηρθε η θα ερθει στην ζωη σας θα χρειαζεται μπαμπα για πολλα χρονια.Και γονιος σημαινει δινω με οποιοδηποτε κοστος!!!!
Φιλικα,Σπυρος


σημ.ελπιζω να μην παρεξηγηθω,φιλικα και ανοιχτα μιλησα
οσο για ιδεα,επενδυσε σε ενα προβαρι και εναν επισκευασιμο,εγω ξεκινησα με σοφια και ετοιμες αντιστασεις σε κεραμικο,τωρα τις φτιαχνω μονος μου.Πολλοι μιλουν για τον καιφουν,γιατι οχι;

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #430 στις: Μαρτίου 31, 2014, 02:32 »
«Η Καψερή δεν είναι για σένα.»
Είχε έναν αέρα ο άτιμος ο Φορουμίστας, έφερε και ντόρτια… Τοποθέτησε τα πούλια του στις νέες τους θέσεις. Όχι, δεν έκανε το γνωστό θορυβώδη ήχο των γνωστών ταβλαδόρων. Τα τοποθέτησε στη σωστή θέση με μια ολύμπια ψυχραιμία.
Μπας και ήταν σίγουρος;
Μπας και το έκανε για να μου πάρει τον αέρα;
Δεν τσίμπησα.

«Άκου… η Καψερή ήταν εκεί όποτε τη ζητούσα. Πρωί ήταν, νύχτα ήταν… πάντα εκεί. Και δίπλα μου. Με υποδεχόταν πάντα με το χαμόγελο. Με το χαμόγελο του περιπτερά της γειτονιάς, αν θες. Δεν είχα παρά να κάνω μια στροφή γύρω από τον εαυτό μου και έβρισκα τουλάχιστον δέκα σημεία στα οποία μπορούσα να τη βρω. Δώσε-πάρε. Έτσι απλά. Δεν με γέλασε ποτέ.»

Εξάρες. Του πήρα το παιχνίδι, αλλά είχαμε δρόμο ακόμα. 5-5… τελειώναμε στα δέκα. Μεγάλο ματς.

«Ναι…» δεν φάνηκε να απογοητεύεται «… αλλά δεν μπορείς να θεμελιώσεις σπίτι μαζί της.»
«Γιατί; Εννοείς κάτι που δεν έχω καταλάβει;»

«Βέβαια…»
Τι εννοούσε τώρα με αυτό;
«Κάθε φορά που συναντιέστε, σου τρώει τα σωθικά. Δεν το καταλαβαίνεις. Ούτε κι εκείνη το καταλαβαίνει. Άκου… είναι εύκολο να βλέπεις σε δέκα μεριές κάποιαν που μπορεί να σου προσφέρει ευχαρίστηση για ένα λεπτό, αλλά δύσκολο να βρεις κάποιαν που να σε κάνει ευτυχισμένο. Άντε, να μην το παρατραβήξω, να σε κάνει να νοιώσεις Γαλήνη, βρε αδερφέ.»

Σφίχτηκα για να μην γελάσω. Η Ατμική του δεν ήταν παρά μια χοντρή, σκέτη χειροβομβίδα. Πώς μπορούσε να νοιώσει μαζί της το παραμικρό; Και δεν είχαν και κάποια μακροχρόνια σχέση… Εντάξει, μέχρι τώρα δεν είχε πρόβλημα, αλλά ήταν σκέτη απογοήτευση. Και υγρά έχανε, και καμένο μύριζε μερικές φορές. Και σου στοίχιζε πολύ να την ταΐσεις, έτσι χοντρή που ήταν… Αλλά, από την άλλη… πρόσεχε πολύ τα παιδιά της. Έμοιαζαν ευτυχισμένα. Έλαμπαν τα μάτια τους. Αγκάλιαζαν τον πατέρα τους…»

Εξάρες. Τον είχα στο χέρι. Η παρέα στον καφενέ μόνο που δεν χειροκρότησε. Άρχισα να καταστρώνω τα σχέδιά μου. Τον είχα στο χέρι.

«Άκου… πρέπει να συμβιβαστείς. Ή αγαπάς την Ατμική με τα μειονεκτήματά της και ανοίγεις σπίτι, ή μένεις με την Καψερή, ζεις μια σύντομη ζωή και μετά χτυπάς το κεφάλι σου.»

«Η Ατμική κοστίζει.»
«Ναι. Όπως και όλα. Για δες το γάλα… πόσο κοστίζει και πόσο το πληρώνουμε. Τα μελάνια του εκτυπωτή… σχεδόν όσο και τα υγρά της Ατμικής, να μην πω και παραπάνω. Βέβαια, τα μελάνια είναι πιο παλιά στην πιάτσα κι έχουνε βρει τα παραθυράκια τους…
Α... και ο καφές που πίνουμε εδώ; Πόσο κoστίζει, αλήθεια, αλλά και πόσο τον πληρώνουμε;»

«Ούτε με την Καψερή, ούτε με την Ατμική. Μπορώ και χωρίς αυτές.»
Μόνο 5-3 να μην φέρει και τον έχω διαλύσει. Αν το φέρει, το χάνω διπλό.
Ωχ! 5-3.

«Μπα, σταματώ…» είπε και έκλεισε το τάβλι. «… πάω να παίξω μπάλα με τα παιδιά. Για τελευταία φορά: άκουσέ με. Η απόλαυση κρατάει γι αυτό που εσύ ορίζεις σαν παρόν. Το χτύπημα του κεφαλιού στον τοίχο κρατά μια αιωνιότητα…»

Πέρασαν δέκα χρόνια από τότε. Τόσα έχω να παίξω μπάλα με τα παιδιά. Δεν άντεχα πια.
Κοίταξα δίπλα μου. Αγκάλιασα την Καψερή. Και να σκεφτεί κανείς ότι κάποτε με ενοχλούσε ακόμα και η μυρωδιά της.

Θυμήθηκα τα πικρά χαμόγελα του Φορουμίστα όταν του είπα:
«Ούτε με την Καψερή, ούτε με την Ατμική. Μπορώ και χωρίς αυτές.»

Ήμουν τόσο νέος... τότε...

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #431 στις: Μαρτίου 31, 2014, 07:16 »
Απογοητευση:  Ειμαι στην ιαπωνια εχω παρει για 8 μερες 3 μοντακια 3 ατμο απειρες μπαταριες φορτιστες και ξεχασα το βαμβακι.....και δε βρισκω πουθενα εστω και απλο για τον καυφουν μου. Εννοειται οτι ολοι με κοιτανε σαν εξωγηινο....

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #432 στις: Μαρτίου 31, 2014, 11:04 »
Φίλε μου καλημέρα και από μένα. Θα μου επιτρέψεις να πιάσω λίγο τα μηνύματά σου κομμάτι κομμάτι, από χτες το έχω στο νου μου αλλά ήμουν από κινητό και δεν την πολυπάλευα να γραφω σεντόνια. Στο δια ταύτα:

Χωρίς εισαγωγή, πραγματικά δεν έχω νοιώσει περισσότερο κορόιδο στη ζωή μου, απ'ότι στο κομμάτι της ζωής μου που λέγεται "άτμισμα". Ο λόγος που μπήκα στο χώρο, δεν ήταν ο μάλλον κλασσικός "το κάπνισμα κάνει κακό στην υγεία". Στα 35 μου δεν είχα κάποιο οφθαλμοφανές πρόβλημα λόγω τσιγάρου ώστε να με σπρώξει να το ξεφορτωθώ. Μου άρεσε κι όλας. Απλά τον Ιούλιο του '13 μάθαμε με τη γυναίκα μου ότι είναι έγκυος κι επειδή αυτή δεν καπνίζει, ήθελα να ξεφορτωθώ το κ.τ. Και πριν δεν κάπνιζα όπου να ναι και μπροστά της, αλλά και όταν κάπνιζα και επέστρεφα κουβαλούσα όλη αυτή την τσιγαρίλα μαζί μου, οπότε έψαξα να βρω κάτι εναλλακτικό. Κι έτσι έφτασα στο κατάστημα της Nobacco στην Κατερίνη. Να μην τα πολυλογώ, κατέληξα με δύο eVod και δύο ElToro μπουκαλάκια και απολάμβανα τον εθισμό μου χωρίς να ενοχλώ. Αυτή είναι μόνο η αρχή.

Από αυτό το πρώτο κομμάτι φίλε μου, δυστυχώς έχεις δίκιο μόνο στην ατάκα που έχω κάνει έντονη. Το φταίξιμο βέβαια δεν είναι δικό σου, αλλά του καταστήματος που σε νέο ατμιστή έδωσε τα συγκεκριμένα υγρά, χωρίς προφανώς να του εξηγήσει τα παρατράγουδά τους, και τον συγκεκριμένο ατμοποιητή χωρίς λεπτομερείς οδηγίες. Προσωπικά, δηλώνω φαν των El Toro, παρ' όλα αυτά τα χρησιμοποιώ πολύ σπάνια, για τον ένα και μοναδικό λόγο του ότι αφήνουν τόσα κατάλοιπα στην αντίσταση που τη γονατίζουν σε χρόνο ρεκόρ. Και αυτό δεν γίνεται σταδιακά αλλά απότομα, καθώς από τη μάκα δεν ατμοποιείται το υγρό και καταλήγεις να τραβάς σφιχτό, άγευστο ατμό σε μικρές ποσότητες και να έχεις και διαρροές. Σκέψου ότι ακόμα και με επισκευάσιμο, τα χρησιμοποιώ μόνο τη μέρα που έχω σκοπό να αλλάξω αντίσταση, ώστε να μην χρειάζεται να φτιάχνω κάθε μέρα αντιστάσεις. Φαντάζομαι επίσης, οτι δεν σου εξήγησαν λεπτομερώς την φιλοσοφία των bottom coil ατμοποιητών, ούτε το ότι δημιουργείται πίεση προς τα κάτω όσο αδειάζει το τανκ, ούτε το οτι για να το αντιμετωπίσεις αυτό πρέπει να γεμίζεις όταν ο evod φτάνει στη μέση ή αν έχεις πολυβολτική μπαταρία να ανεβάσεις βολτ. Βασικά, 75% δικό τους λάθος και 25% δικό σου, όλες αυτές οι διευκρινήσεις υπάρχουν εδώ!

Μπαίνοντας στο μαγικό κόσμο του ατμίσματος, όπως και σε όλα τα πράγματα στη ζωή, ακολουθεί η εξέλιξη, η αναζήτηση του καλύτερου, του επόμενου βήματος. Κι από εδώ και πέρα μόνο fail είδα. Η πλειονότητα των υγρών στη λιανική είναι για πέταμα. Κινέζικες (με την κακή έννοια) μίξεις με γεύση ρώσικης τσίχλας. Οι ανταλλακτικές αντιστάσεις είναι ακριβές και λαχείο (κι αν σου κάτσει;). Άρα λες, πρέπει να πάω σε κάποιον επώνυμο. Κοστίζει λίγο παραπάνω, αλλά κερδίζω σε απόδοση και αξιοπιστία. Αμ δε... Μια βόλτα σε ένα οποιοδήποτε forum για ατμιστές ανά τον κόσμο το επιβεβαιώνει. Κακοτεχνίες, φθαρμένα κομμάτια, υποτροφοδοσία, υπερτροφοδοσία, διαρροές, όλα τα καλά. Και όλα αυτά, από την τσέπη του ατμιστή. Όσο προσεκτικός να είσαι, θα την πατήσεις όπως και να χει. Π.χ. είπα να πάρω κανέναν ατμοποιητή λίγο ανώτερου επιπέδου από τους eVod. Ποια είναι τα hot κομμάτια στην αγορά, λέω; "Protank 2, φοβερός και τρομερός" λένε οι reviewers. Μπαίνω στο φόρουμ να δω, απελπισία. Άλλος πρέπει να το λιμάρει, άλλος το έχει κάνει κούπα για καφέ, άλλος προσπαθεί ακόμη να το κάνει να δουλέψει, χίλια δυο προβλήματα. Το ανέφερα σε σχόλιο κι ένας φίλος εδώ μου πρότεινε να δω τους aspire BDC. Ξανά ψάξιμο, βλέπω και τους γνωστότερους reviewers εγχώριους και παγκοσμίως (Busardo, Αγραφιώτης, gewre) να μιλάνε με τα καλύτερα λόγια. Πάω κι εγώ ο καψερός και παίρνω τον Aspire BDC 3,5 ml. Τον ετοιμάζω, όλα προβλεπόμενα, και στην ώρα του τον δοκιμάζω. Λίγο πιο ζεστός ατμός απ ότι είχα συνηθίσει, αλλά δουλεύει τέλεια! Μετά από περίπου 1,5-2 ml έπιασε η κατάρα του ατμιστή. Υπερτροφοδοσία μέχρι αηδίας. Το έλυσα, το ξανα έδεσα, έλεγξα τις εισροή αέρα, την αντίσταση, άλλαξα αντίσταση, άλλαξα υγρό, πάντα μου το έδινε να το πιω. Και το ρημάδι το 18άρι το RY4 καίει στα χείλια. Τσάμπα λεφτά. Κι έλεγα να πάρω nautilus, έξτρα μπαταρίες (να πάω από τη vision spinner σε mod). Μπα, δεν έχω ούτε καρδιά, ούτε την τσέπη του Μίδα. Και κάτσε εσύ κορόιδο ατμιστή και πλέρωνε ψάχνοντας, όχι το καλύτερο, αλλά αυτό που απλά δουλεύει χωρίς πρόβλημα. Πάρε provari (μα, 200€ για μια... μπαταριοθήκη;), πάρε modάκια, πάρε εργοστασιακούς, βγάλαμε το καινούριο που σε λίγους μήνες θα είναι παλιό, υλικά, σύρματα, αντιστάσεις, υγρά, πάρε.. πάρε... πάρε....

Όσον αφορά τα υγρά, ποια είναι αυτά που σου έδωσαν τόσο κακή εντύπωση? Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν, αλλά επίσης υπάρχουν και υγρά τα οποία είναι φανταστικά. Δυστυχώς όμως εδώ μπορείς να πάρεις μόνο μια καθοδήγηση για τα υγρά καθώς μπαίνει στη μέση η υποκειμενικότητα. Αν δεν δοκιμάσεις, δεν θα μάθεις ούτε θα βρεις το τέλειο για σένα υγρό διαβάζοντας review και βλέποντας βίντεο. Το να πάρεις επώνυμο εργοστασιακό ατμοποιητή, δεν σου δίνει κάτι έξτρα. Η ίδια εταιρεία που φτιάχνει τον evod, φτιάχνει και τον Protank. Με το ίδιο ανταλλακτικό δουλεύουν. Και το κομμάτι της πίεσης που αυξάνεται όσο αδειάζει το υγρό, είναι πιο έντονο εδώ καθώς είναι μεγαλύτερο το tank. Και μιλάω δηλώνοντας ευθαρσώς ότι ο evod είναι από τους αγαπημένους μου εργοστασιακούς και βρίσκεται πάντα ως δεύτερη λύση στη θήκη που κουβαλάω. Το παλιό και το καινούριο είναι εντελώς υποκειμενικό. Αν κάτι βολεύει εσένα, παραμένει πάντα καινούριο. Όταν και αν σταματήσει να υποστηρίζεται, τότε μόνο το αλλάζεις. Και τα περισότερρα δεν σταματούν ποτέ. Ξέρω ακόμα ατμιστές που δεν λένε να φύγουν από τον ego-c ούτε που να τους χαρίσεις μοντ και καινούριο ατμοποιητή.

Τελικά το κανονικό τσιγάρο είναι πιο τίμιο. Πας στο περίπτερο, δίνεις τρία κέρματα, παίρνεις το πακετάκι, καπνίζεις, τέλος. Ούτε υπερτροφοδοσία, ούτε καμμένο, ούτε να το πλανιάρουμε στην άκρη να δουλέψει, ούτε το φίλτρο θέλει άλλαγμα, ούτε τίποτε. το αγοράζεις, το καπνίζεις, πάντα το ίδιο, το σβήνεις, τέλος.
Δεν ξέρω, εγώ απογοητεύτηκα πολύ με το άτμισμα. Θέλω να πάρω δυο ατμιστές, πόσο κάνουν; 10-20-30-50-100; Τόσα-Πάρ'τα. Να βάζω υγρό και αντιστάσεις και τέλος. Να λειτουργεί. Όταν κάνουν τον κύκλο τους να τους αντικαθιστώ και όλα καλά. Υπάρχει; Απ'ότι βλέπω όχι, και ούτε θα υπάρξει. Η ατμιστική κοινότητα είναι μαγεμένη τελευταία με τον nautilus. Ακριβός, αλλά δουλευει και με το παραπάνω. Ήδη όμως άρχισαν τα παράπονα εδώ κι εκεί σιγά σιγά. Σίγουρα υπάρχουν και αυτοί που κάνουν κακή χρήση, αλλά ξεχωρίζω και έμπειρους που αφήνουν τον ενθουσιασμό στην άκρη.
Υπάρχει πάτος στο πηγάδι αυτό; Ή απλά είμαστε κορόιδα που απλά μας αρμέγουν λόγω του πάθους μας;

Το κατά πόσο είναι τίμιο να σου προσφέρεται σε πακέτο ένα συνοθύλευμα χημικών τυλιγμένα με χαρτί (αν νομίζεις ότι είναι καπνά το περιεχόμενο, έχεις αρκετή φαντασία και το σέβομαι αυτό, τα μη επεξεργασμένα καπνά βρωμάνε τόσο πολύ που το κόβεις το τσιγάρο θέλοντας και μη αν δε θες να σε λιθοβολούν κάθε φορά που ανάβεις!) των οποίων το προϊόν της καύσης εισπνέεις καταστρέφοντας τον οργανισμό σου, θα μου επιτρέψεις να το αμφισβητήσω. Όλα δουλεύουν και όλα παρουσιάζουν κάποια θέματα, τα οποία ευτυχώς λύνονται. Το άτμισμα απαιτεί λίγο παραπάνω ενασχόληση από το κάπνισμα, αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Όλοι ξεκινήσαμε ψάχνοντας plug n play σετ τα οποία όμως στην πορεία ανακαλύπτεις ότι το μόνο καλό που έχουν, είναι ότι σε εισάγουν στο άτμισμα. Ατμοποιητές υπάρχουν άφθονοι, εργοστασιακοί και επισκευάσιμοι, και όλοι θα έχουν οπαδούς και πολέμιους. Μέχρι σχεδόν τα δύο μου χρόνια στον ατμό, δεν είχα σκεφτεί καν να ακουμπήσω επισκευάσιμο. Μια χαρά ήμουν με τους εργοστασιακούς. Και ακόμα τους χρησιμοποιώ. Το ίδιο συμβουλεύω και εσένα. Βρες τον εργοστασιακό που σε καλύπτει, η συμβουλή της petra για Gemini Mini είναι άκρως έγκυρη(ή με spinner ή με πολυβολτικό μοντ όμως, σε ego απλή δεν θα τον ευχαριστηθείς), και αν αποφασίσεις ότι το άτμισμα τελικά σου κάνει, την ψάχνεις με πιο εξελιγμένα πράγματα. Και αυτό δεν είναι κάτι υποχρεωτικό.

Στο ότι εσείς οι παλαιότεροι γίνατε περισσότερο πειραματόζωα, έχεις απόλυτο δίκιο. Αυτό το "με λίγο ψάξιμο", νομίζω το έκανα, εκτός κι αν εννοείς κάτι άλλο που δεν το καταλαβαίνω. Βλέπω ποια μοντέλα θεωρούνται τα κορυφαία σήμερα(εργοστασιακά); protank i-ii, davide, aspire bdc. Αλλά βλέπω πως όλοι βγάζουν σοβαρά προβλήματα. Το ότι κανείς δεν κάνει ξεκάθαρες προτάσεις (είναι ο ατμοποιητής "χου" και δουλεύει. αποδίδει τόσο και κάνει τόσο), αλλά οι περισσότεροι αρκούνται σε ένα "με λίγο ψάξιμο", μου φαίνεται περίεργο. Εσείς οι πιο έμπειροι το ψάξατε; Και το βρήκατε; Κι αν το βρήκατε γιατί δε μας λέτε κι εμάς τους αδαείς και μας αφήνετε να πάμε από 'δω κι απο κεί;  :) :)

Όπως σου είπα και παραπάνω, μέχρι το Δεκέμβρη περίπου ορκιζόμουν ότι δεν θα πιάσω ποτέ επισκευάσιμο στα χέρια μου, δεν την πάλευα νόμιζα να στρίβω αντιστάσεις και φυτίλια. Και κακά τα ψέμματα, αν δεν έπαιρνα έναν κλώνο από εξωτερικό, δεν υπήρχε περίπτωση να δώσω €80,00 ρισκάροντας να μην μου ταιριάζει ο επισκευάσιμος και να ψάχνω μετά που και πόσο να τον δώσω. Το έψαξα όμως και μέχρι τότε είχα δοκιμάσει αρκετούς εργοστασιακούς. Έβλεπα κάτι καινούριο, το δοκίμαζα και αν με κάλυπτε, το έψαχνα διαβάζοντας και το έπαιρνα. Το ότι ένας ατμοποιητής είναι καλός για μένα, δεν σημαίνει ότι είναι και για σένα. Άλλες απιατήσεις και γούστα έχω εγώ για τον ατμό μου, και άλλα εσύ. Λογικό. Αλλιώς και με το τσιγάρο, θα καπνίζαμε όλοι την ίδια μάρκα και θα ξεμπερδεύαμε.

Το σκέφτηκα πολύ, και μπορώ να σου πω πως αυτό ήθελα, διότι παρατήρησα πως όλοι οι έμπειροι έχουν καταλήξει σε επισκευάσιμους, άρα εκεί είναι το τέλος του ουράνιου τόξου. Το κακό είναι όμως πως ζω στο εξωτερικό και δεν έχω καθόλου γνωστούς και φίλους στο άτμισμα για να μου δείξουν. Και αντίληψη σε τέτοια έχω και τα χεράκια μου ψιλοπιάνουν. Αλλά από κάπου πρέπει να αρχίσω, κάποιος να μου δείξει 2 πράγματα στο πρώτο βήμα. Και δυστυχώς εδώ τίποτε(ακόμη). Γι αυτό έμεινα να ψάχνω στα εργοστασιακά. Δε με ενδιαφέρει ούτε το μέγεθος, ούτε το σχήμα, ούτε η ομορφιά. Απλά να δουλεύει

Κανείς μας δεν γεννήθηκε με τη γνώση εμφυτευμένη. Παίζουν τόσα πολλά βίντεο στο ίντερνετ, που είναι πανεύκολο να μάθεις. Και όμως, ενάντια στους περισότερρους προλαλήσαντες, εγώ σου συστήνω να μείνεις για λίγο καιρό ακόμα στους εργοστασιακούς, μέχρι να σιγουρευτείς ότι το άτμισμα σου ταιριάζει σαν τρόπος ζωής. Και με αυτό εννοώ όλα τα παραμφερή. Με το τσιγάρο όπως είπες, πήγαινες περίπτερο, ψώνιζες και όλα καλά. Εδώ, χρειάζεται οργάνωση. Αν σου αδειάσει η μπαταρία και δεν έχεις κάβα, δεν μπορείς να βρεις. Το ίδιο και αν σου τελειώσει το υγρό ή παραδώσει πνεύμα η αντίσταση. Πρέπει από το σπίτι να φεύγεις οργανωμένος. Δεύτερη ή και τρίτη μπαταρία, ανταλλακτικά ατμοποιητών και αρκετό υγρό. Είναι μια μικρή θυσία νομίζω σχετικά με το κέρδος που έχεις, και σε υγεία αλλά και σε χρήμα.

Φίλες mgd και petra, μην ξεφεύγουμε και το παραποιούμε. Το ότι έγραψα πως το κ.τ είναι πιο τίμιο γιατί έχει σταθερή απόδοση, δε σημαίνει πως ξεκίνησα πάλι το κ.τ (μετά από μετά από 9 μήνες; ) ή το ότι ένας παινεμένος ατμοποιητής δεν μου αποδίδει όπως περίμενα δε σημαίνει ότι είμαι τεμπέλης όπως με βαφτίσατε. Είμαι σίγουρος πως η συντριπτική πλειοψηφία όλων εδώ μέσα δεν αντέχει πλέον καν τη μυρωδιά του κ.τ. Μπορώ να γράψω πάλι ένα κατεβατό, αλλά επειδή καταλαβαίνω πως περισσότερο προς χαζο-τσακωμό θα πάει, ξέρω πως δεν πρέπει, είναι και θέμα εμπειρίας που έχω έλλειψη. Παρ'όλ'αυτά, είναι συγκινητική η ουσιαστική ανταπόκριση όλων σας σε κάθε τι που ρωτάει ο κάθε ένας μας, κάτι που δεν το βρίσκεις εύκολα σε φόρουμς του εξωτερικού. Εκεί αν ρωτήσεις σαν αρχάριος κάτι, στην καλύτερη περίπτωση θα σου απαντήσουν κανα δυο τρολς και ένας επίτιμος διαχειριστής, από αυτούς που χρησιμοποιούν μόνο μοντάκια με πυρηνική ενέργεια και υγρό άζωτο, και φυσικά θα πάρεις και τις ανάλογες (άχρηστες) απαντήσεις!  :D

Εδώ θα σταθώ μόνο στις γραμμές που έκανα έντονες. Πρέπει να γνωρίζεις ότι οι περισότερροι από εμάς, βρήκαμε απίστευτη βοήθεια στο φόρουμ και το μόνο που κάνουμε είναι να προσπαθήσουμε να ανταποδώσουμε. Δεν έχω δει κάποιον να το παίζει "παλαίουρας" με την κακή έννοια της λέξης, ή να μην ασχολείται. Στην ουσία, "τσακωνόμαστε" για το ποιος θα απαντήσει πρώτος. Είναι στο χέρι σου να φιλτράρεις τις πληροφορίες τις οποίες λαμβάνεις, καθώς ο καθένας έχει διαφορετική φιλοσοφία. Το να σου προτείνει κάποιος απλά τον εξοπλισμό που χρησιμοποιεί, είναι το πιο εύκολο, αυτό δεν σημαίνει όμως ότι είναι και το καλύτερο. Αυτό όμως, πρέπει να το φιλτράρεις εσύ. Οι απαντήσεις τις οποίες εσύ θεωρείς άχρηστες, θα τις διαβάσει και άλλος κόσμος που θα τις βρει χρήσιμες. Άρα καμία απάντηση δεν είναι άχρηστη. Το φίλτρο σου θα αφήσει έξω τις απαντήσεις που δεν σου κάνουν και θα κρατήσει αυτές που σε ενδιαφέρουν. Και που ξέρεις, μπορεί λίγους μήνες μετά οι απαντήσεις που δεν σε ενδιέφεραν να αρχίσουν να σου κάνουν κλικ. Εδώ είμαστε πάντως και κάνοντας ερωτήσεις στα κατάλληλα νήματα, τις απαντήσεις σου θα τις πάρεις.

Καλή συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #433 στις: Μαρτίου 31, 2014, 12:18 »
Εγώ πάλι καταλαβαίνω απόλυτα τον συνατμιστή ειδικά από την στιγμή που όπως αναφέρει στο μήνυμα του "του άρεσε" και "δεν είχε λόγο να το κόψει". Έχοντας ζήσει μια παρόμοια κατάσταση με τη γυναίκα μου που ξεκίνησε να ατμίζει επειδή την έψησα εγώ και ξαναγύρισε στο κτ μετά από 6 μήνες παρότι δεν ασχολήθηκε ούτε να γεμίσει τους ατμο καταλαβαίνω απόλυτα πως λειτουργεί κάποιος.
Για μένα όταν μπήκα στο μαγαζί που ήταν δίπλα στο σπίτι μου ήταν εσκεμμένη απόφαση ότι θα κόψω το τσιγάρο. Όπως ήταν εσκεμμένη απόφαση ότι το άτμισμα έγινε hobby και απόλαυση μαζί. Ενημερώθηκα για το πως λειτουργεί η νικοτίνη στον οργανισμό (το αναφέρει και σε προηγούμενο post ένας συνατμιστής πάρα πολύ σωστά και κατατοπιστικά) όπως και το τι προκαλεί και τι δεν προκαλεί. Ενημερώθηκα για πιθανές "παρενέργειες¨της διακοπής και ήμουν προετοιμασμένος να τις αντιμετωπίσω μαζί και τα τυχόν στερητικά (τα οποία δεν ήρθαν ποτέ βέβαια).
Όταν μπήκα εδώ μέσα συνάντησα πάρα πολλούς με την ίδια ακριβώς φιλοσοφία "απόλαυση hobby" και την διάθεση να βελτιώσουν τα πάντα όπως άλλωστε κάθε χομπίστας κάνει. Έμαθα να φτιάχνω τις αντιστάσεις μου ακόμα και στους εργοστασιακούς να φτιάχνω τα υγρά μου αλλά και να "λιμάρω" για να πάρω καλύτερη γεύση ή καλύτερο χτύπημα ή περισσότερο ατμό. Ένοιωσα την ανάγκη να βοηθήσω να μεταφέρω και σε άλλους ότι είχα μάθει από εδώ ή από την δική μου πια εμπειρία και να παρέχω κάθε πληροφορία σε όποιον χρειαζόταν.
Στη δουλειά έχω φτιάξει ήδη 4 ατμιστές από άτομα που ήδη ήθελαν να σταματήσουν το τσιγάρο αλλά έβαλα και το σπόρο σε άλλους που τώρα ξέρουν ότι έχουν εναλλακτική πέρα από τις τσίχλες ή τα αυτοκόλλητα.
Όλοι όμως έχουν ένα κοινό. Θέλουν να το κόψουν. Δεν τους αρέσει. Και αυτή είναι η σημαντική διαφορά. Για κάποιον που δεν του αρέσει που δεν έχει κίνητρο δεν δουλεύει. Αργά ή γρήγορα θα γυρίσει.
Μετά την διακοπή αποφάσισα να ξεκινήσω να γυμνάζομαι. Κατά την προσφιλή μου συνήθεια άρχισα πάλι να διαβάζω να ψάχνω να ενημερώνομαι. Όλοι μα όλοι ανεξαιρέτως λέγανε ή έγραφαν το ίδιο πράγμα. Αν δεν υπάρχει κίνητρο θα σταματήσετε να γυμνάζεστε. Θα σταματήσετε να κάνετε διατροφή. Δεν ξέρω πραγματικά αν για το φίλο συνατμιστή ο ερχομός του παιδιού του θα είναι αρκετά μεγάλο κίνητρο για να σταματήσει να καπνίζει. Δεν είμαι ψυχολόγος ούτε θέλω να τον παραστήσω. Έχω όμως να του πω όπως και σε όποιον άλλο διαβάζει και πιθανά συμφωνεί μαζί του ότι αν δεν το θέλει πραγματικά και δεν έχει κίνητρο για να το κάνει απλά δεν πρόκειται να το καταφέρει ποτέ. Όχι μόνο τη διακοπή του τσιγάρου προφανώς...

Αποσυνδεδεμένος Nico

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
  • I got 99 problems, but a smoke ain't one
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #434 στις: Μαρτίου 31, 2014, 15:27 »
Δεν μπορώ να εντοπίσω το σημείο που δίνει την εντύπωση πως ξεκίνησα το τσιγάρο και το ότι το άτμισμα δε μου αρέσει, διότι εξελλίσσεται μία συζήτηση στην οποία παρομοιάζομαι με τον έκπτωτο άγγελο του ατμίσματος, σαν ο σύντροφος που δεν άντεξε κι"έπεσε".  :tongue_smilie:   Αν εξαιρέσεις αυτούς που είδαν για πρώτη φορά κάποιον να ατμίζει και είπαν "α, αυτό μοου αρέσει σαν ΕΙΚΟΝΑ και θέλω να το κάνω κι εγώ. μόνο αυτό. τέλος", όλοι οι άλλοι το κάνανε για τον ίδιο λόγο. Οπότε κι εγώ το έκοψα για τον ίδιο λόγο, απλά αντί να το κόψω επειδή "κάνει κακό στην υγεία ΜΟΥ", το έκοψα επειδή "κάνει κακό στην υγεία ΑΛΛΟΥ"(στην περίπτωση αυτή του αγέννητου παιδιού μου, το οποίο μετά από ένα μήνα αποφάσισε πως δεν θέλει να γεννηθεί, αλλά τη στιγμή που μιλάμε τώρα ένα άλλο αγέννητο είναι στο "δρόμο" ) . Δεν με πίεσε κανείς να το κάνω. Ούτε καν μου το πρότεινε να σταματίσω το κάπνισμα. Ήταν καθαρά δική μου επιλογή.
 Φίλε Cruiser79, θα τα "μαζέψω" όσο μπορώ. Δεν είχα πρόβλημα με την αρχική επιλογή. Ίσα-ίσα, αν δεν ήταν τόσο εξυπηρετικός ο Γιάννης στη Nobacco, δεν θα το άρχιζα καν. Και στα ElToro κατέληξα διότι ζήτησα να δοκιμάζω καπνικά, και όταν έφτασα στο Virginia Prime είπα "ναι, αυτό μου κάνει". Τα υγρά που μου έκαναν κακή εντύπωση (και λάθος μου στο αρχικό μήνυμα που δεν το διευκρίνησα) είναι αυτά που πωλούνται στη λιανική στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στην Πολωνία και στην Αγγλία. Δεν υπάρχει να βρεις Halo, HOL, και διάφορες γνωστές και ημι-γνωστές μάρκες στη λιανική. Μόνο κάτι "τοπικά" που στις περισσότερες περιπτώσεις είναι φτηνά κινέζικα με αλλαγμένη ετικέτα. Ειλικρινά δεν ξέρω γιατί δεν φτιάχνουν καταστήματα με επώνυμα.
Τέλος, νομίζω είναι σημαντικό που δεν έχω εδώ φίλους ή γνωστούς ατμιστές. Δηλαδή, με τη βοήθεια όλων εδώ σ'αυτό το νήμα τις τελευταίες δυο μέρες, αλλά και επί προσωπικών μηνυμάτων, είπα να δοκιμάσω έναν επισκευάσιμο. Οπότε άρχισα να ψάχνω μέσα στο φόρουμ για ανάλογες δημοσιεύσεις. Βλέπω πολλοί χρησιμοποιούν kayfun, τόσο ώστε να είναι σημείο αναφοράς, και επίσης πολλοί αναφέρουν ότι σετάρεται εύκολα. Α, ωραία, σκέφτομαι, και πάω να δω το ανάλογο νήμα-παρουσίαση του Lite 3.1 . Αμέσως το μάτι μου έπεσε στις λέξεις "πάρα πολύ αεράτη τζούρα" και "χάνει σε γεύση". Πώς γίνεται να είναι τόσο δημοφιλής όταν έχει κάποια τέτοια τρανταχτά "κουσούρια"; Μπερδεύτηκα, και δεν έχω κάποιον να ρωτήσω, και ούτε καν να δω και να δοκιμάσω ο ίδιος.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1100791 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176487 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 476 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 329 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22152 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 284899 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68471 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315341 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15452 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126666 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95150 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem