vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

110 επισκέπτες, 3 χρήστες
ZoeM, manoslykos, sakissalonika

Twitter

Απογοήτευση

Αποσυνδεδεμένος chris76

  • **
  • 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #345 στις: Νοεμβρίου 04, 2013, 05:45 »
Ευχαριστώ παιδιά, καμία μάρκα που να είναι vg based και να έχετε βρει αρώματα που να σας αρέσουν μπορείτε να μου προτείνετε;
Και κάτι άλλο, εκτός από βήχα  είχε κανείς σας δυσκολία στην αναπνοή στο ξεκίνημα του;

δες και εδώ . . .

http://inawerashop.com/vg-biobase-c-23_27.html

http://www.fabvape.gr/index.php?route=product/product&path=87_88&product_id=390

http://www.fabvape.gr/index.php?route=product/product&path=87_88&product_id=390

http://www.fabvape.gr/index.php?route=product/product&path=87_89&product_id=101


Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #346 στις: Νοεμβρίου 04, 2013, 06:05 »
Μα δεν με ανησύχησαν τα φλέγματα.
Η δύσπνοια και η ενόχληση στον λαιμό δεν μου φαίνονται φυσιολογικά.

Αν και κινδυνεύω να βγω οφ τόπιτς (δε θάναι η πρώτη φορά) θέλω να σου πω ότι εμένα μου έφερναν δύσπνοια και πολλά φλεματάκια αρκετά αρώματα που χρησιμοποιούσα (μόνος μου έφτιαχνα τα υγρά). :dontknow:
Δεν μπόρεσα να διαπιστώσω-απομωνώσω ποιά αρώματα τα κατάργησα τελείως και άτμιζα  σκέτη βάση,λύνοντας
έτσι το πρόβλημα.Μπορεί στην αρχή να μην μου άρεσε αλλά μετά τη συνήθισα και δεν μπορούσα πλέον τα αρώματα.

Ειδικά η δύσπνοια που λες θυμάμαι ότι ήταν σίγουρα από τα αρώματα,γιατί σε μικρό χρονικό διάστημα από τότε που τάκοψα
σταμάτησε εντελώς.Για τα φλεματάκια δεν μπορώ να πω με σιγουριά αυτά επέμεναν,λιγότερο βέβαια και σταμάτησαν τελείως
αργότερα μετά από τη διακοπή και του ατμίσματος.

Εύχομαι να καταφέρης να πολεμήσεις το πρόβλημα,παραμένοντας στο η.τ. και μακριά από το κ.τ. και να ξέρης ότι στο τέλος
θα βγεις κερδισμένος.

Στο λέει κάποιος που νοιώθει ευλογημένος που γνώρισε το η.τ.

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #347 στις: Νοεμβρίου 04, 2013, 06:18 »
...καμία μάρκα που να είναι vg based και να έχετε βρει αρώματα που να σας αρέσουν μπορείτε να μου προτείνετε;
Βάσeις:
http://www.egotube.gr/e-liquid-base-el/ (η πράσινη σε διάφορες περιεκτικότητες σε νικοτίνη είναι η VG)
 
http://www.fabvape.gr/index.php?route=product/product&path=87_114&product_id=283

Αρώματα:
http://www.after-8.net/Smoke_-_e-Flavor/p1741528_8014109.aspx
 
http://www.after-8.net/Smokey_Caramel_-_e-Flavor/p1741528_8032513.aspx
 
http://www.fabvape.gr/index.php?route=product/product&path=94_95_96&product_id=345
 
http://www.atmorama.gr/index.php?route=product/product&path=63_74_75_87_112&product_id=107
 

Αποσυνδεδεμένος Nikosgor

  • **
  • 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #348 στις: Νοεμβρίου 04, 2013, 08:31 »
Ευχαριστώ παιδιά, καμία μάρκα που να είναι vg based και να έχετε βρει αρώματα που να σας αρέσουν μπορείτε να μου προτείνετε;
Και κάτι άλλο, εκτός από βήχα  είχε κανείς σας δυσκολία στην αναπνοή στο ξεκίνημα του;
Αν εχεις δυσκολια στην αναπνοη δοκιμασε να κατεβασεις νικοτινη!!

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4


Αποσυνδεδεμένος Rizzla

  • *
  • 21
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #349 στις: Νοεμβρίου 04, 2013, 11:59 »
Μπα δεν φταίει αυτό. Το πρόβλημα δημιουργήθηκε με τις πρώτες τζούρες με 6mg νικοτίνης!
Όμως πάω καλύτερα και νομίζω ότι είναι θέμα προσαρμογής, ωστόσο θα πάω να ψάξω και vg based υγρά.

Αποσυνδεδεμένος gpanos

  • **
  • 248
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #350 στις: Νοεμβρίου 04, 2013, 12:36 »
Πάντως το πιο σωστό τεστ είναι να το κάνεις με καθαρή μηδενική βάση VG. Μερικά αρώματα μπορεί να σε πειράζουν στον λαιμό. Αξίζει να κάνεις το τεστ, μιας και η μηδενική βάση γλυκερίνης κάνει 2 ευρώ τα 100ml. Αν σου κάνει μετά μπορείς να πάρεις και κάνα αρωματάκι της επιλογής σου και μια VG με νικοτίνη και να φτιάξεις το δικό σου υγρό. Χαμένο δε θα πάει.  :yes: Προσοχή όμως γιατί ηγλυκερίνη είναι αρκετά πηχτή και μπορεί να μην τροφοδοτεί σωστά τα φυτίλια. Ίσως θα πρέπει να την αραιώσεις με νεράκι (όχι βρύσης αλλά water for injection).

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #351 στις: Νοεμβρίου 04, 2013, 12:49 »
Δεν υπάρχουν και βάσεις γλυκερίνης που είναι ήδη αραιωμένες με νερό;
Ή μήπως αναφέρεσαι σε αυτές και χρειάζονται επιπλέον αραίωση;

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #352 στις: Νοεμβρίου 04, 2013, 12:52 »
Προσοχή! Εγώ αυτό δεν το συνιστώ καθόλου.....
Πρόσεξε, εγγυμονεί κινδύνους.....
1. Να μη σε καλύπτει σε νικοτίνη φυσικά, να το έχεις πιπίλα, να κάνεις 10ml και περισσότερα την ημέρα ξαφνικά, κι ο λαιμός σου να γίνει χειρότερα για άλλους άσχετους λόγους.
2. Από τη ξαφνική στέρηση νικοτίνης, κάποια στιγμή που θα είσαι μαζί με καπνιστή, να κάνεις τράκα κτ..... Και τα ευκόλως εννοούμενα παραλλήπονται....


Είσαι στην αρχή... κάνε λίγο υπομονή, στην ανάγκη πάρε και καμιά καραμέλα για το λαιμό, και νομίζω δε θα έχεις κανένα πρόβλημα συντομότατα!!!! Αφού ήδη πάς καλύτερα, συνέχισε όπως είσαι.....

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #353 στις: Νοεμβρίου 04, 2013, 12:55 »
Το πιο απλό πάντως είναι να ελαχιστοποιήσεις την χρήση του η.τ. με την νικοτίνη που κάνεις μιας και είναι χαμηλή έτσι κι αλλιώς.
Δλδ να παίρνεις καμιά τζούρα μόνο τις στιγμές που αισθάνεσαι ότι ο οργανισμός σου ζητάει πραγματικά την νικοτίνη.

Αποσυνδεδεμένος Rizzla

  • *
  • 21
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #354 στις: Νοεμβρίου 04, 2013, 13:44 »
Λοιπόν πήρα ένα υγρό με 11 mg νικοτίνης, american tobacco , με φυτική γλυκερίνη, νερό , και φυσικά αρώματα. Πολύ πιο απαλό στο λαιμό.

Αποσυνδεδεμένος gpanos

  • **
  • 248
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #355 στις: Νοεμβρίου 04, 2013, 13:59 »
Δεν υπάρχουν και βάσεις γλυκερίνης που είναι ήδη αραιωμένες με νερό;
Ή μήπως αναφέρεσαι σε αυτές και χρειάζονται επιπλέον αραίωση;


Υπάρχουν αλλά και πάλι ανάλογα με τον ατμοποιητή μπορεί να μην τροφοτείται σωστά. Καλό θα είναι όταν κάνεις VG να έχεις και water for injection για να καλύπτεσαι σε κάθε περίπτωση.  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #356 στις: Νοεμβρίου 04, 2013, 14:02 »

Λοιπόν πήρα ένα υγρό με 11 mg νικοτίνης, american tobacco , με φυτική γλυκερίνη, νερό , και φυσικά αρώματα. Πολύ πιο απαλό στο λαιμό.
Σε βλέπω σύντομα στα DIY!
Κι εγώ δε μπορούσα πολύ την pg, αλλά και η σκέτη vg δε με κάλυπτε. Πήγα στα diy, και κάνω την αναλογία pg-vg που θέλω.
Μείνε λίγο στη σκέτη vg και θα δεις μόνος σου πως πάει. Στην αρχή θέλει δοκιμές. Μέχρι να βρεις την αναλογία pg-vg που σου ταιριάζει, το ποσοστό νικοτίνης, τη γεύση/τις γεύσεις... Αλλά η απόλαυση αξίζει τον κόπο, όλοι θα σου το πουν αυτό!

Αποσυνδεδεμένος octavia

  • **
  • 224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #357 στις: Νοεμβρίου 04, 2013, 15:00 »
Προσωπικά καμία ενόχληση από το ΗΤ, ίσως λίγη αϋπνία, κοιμάμαι λιγότερες ώρες και νοιώθω πιο ξεκούραστος, αλλά αυτό μάλλον οφείλεται στο ότι κάνω πολύ πιο ποιοτικό ύπνο, αλλά μπορεί να πέσω στις 3 το βράδυ και να ξυπνήσω 6:30 και να κάθομαι σαν την κουκουβάγια μετά. Γενικά έχουν βελτιωθεί τα πάντα στον οργανισμό μου. Δε λέω ότι με γιάτρεψε ξαφνικά το ΗΤ, απλά ότι το τσιγάρο μου έκανε πολύ περισσότερο κακό απ' ότι πίστευα. Επίσης εκείνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι μπορώ να κάνω ώρες χωρίς ΗΤ χωρίς να μου λείψει, πράγμα που σημαίνει ότι η αφομοίωση της νικοτίνης δείχνει να είναι λιγότερη (Κάνω 9-12mg).



καλησπερα και απο μενα πηρα θαρρος απο αυτα που γραφεις και μπορω να πω οτι προβληματιστηκα λιγο με τα λεγομενα σου τι ενοω:
λοιπον ειμαι καινουργιος στο ηλεκτρονικο τσιγαρο (1 μηνα και 10 μερες) και το αρχισα αρχικα για οικονομια αλλα μου αρεσε γιατι ειμαι γλυκατσης και βρηκα αρκετα υγρα γλυκα (τωρα εχω βανηλια και φρουτα του δασους :) ) που λετε λοιπον ειχα της πρωτες 10 μερες βηχα και ας πουμε οτι με ενοχλουσε αλλα μονο κατα της πρωτες τζουρες και μονο το πρωι μετα ολα καλα,
αλλα παρατηρησα εδω και 10 μερες περιπου οτι κατα πρωτον δεν εχω υπνο κημαμαι αργα λογο του οτι δεν νυσταζω αλλα και αν κοιμηθω ειναι για 3 -4 ωρες εχει τυχη και μερα να την πεσω στην τηλεωραση μεχρι τα ξυμερωματα και να συνεχισω την επομενη μερα χωρις να νοιωθω κουρασμενος,
μπωρει να ωφειλεται στο η.τ.?
καλα δεν μιλαμε για αναπνοη και μυρωδια που επανιλθαν.......
πηγα πρωχθες να δω τον αγωνα στο καφενειο  που συχναζει ο μπαμπας μου και δεν αντεξα την μυρωδια εκατσα εξω στο κρυο!!!!!!!!


για μενα η.τ. και τιποτα αλλο!!!!! α και εχω t2 με ego.


A απο φιλους που εμαθαν οτι αρχισα το η.τ. εχω 3 μπαταριες ego 900mh, 2 μπαταριες ego 650mh 4 ατμο t2, 2 ατμο ce4+, 1 viva nova, kai 2 mod με επεναφορτιζομενες
αλλα δεν το περνω εξω γιατι δεν μου αρεσει ειναι αρκετα ογκοδες ...........
εχω ανταλακτικα για αρκετο καιρο χαχαχα

Αποσυνδεδεμένος gpanos

  • **
  • 248
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #358 στις: Νοεμβρίου 04, 2013, 16:05 »
Τι να σου φίλτατε,
η προσωπική μου άποψη είναι ότι η αυπνία οφείλεται στην καλύτερη ποιότητα ύπνου, δηλαδή ξεκουράζομαι πιο πολύ διότι οι ανάσες μου είναι πιο πλούσιες και δεν ροχαλίζω τώρα που έχω κόψει το κάπνισμα. Φαντάσου ότι κάπνιζα δύο πακέτα την ημέρα επί 25 χρόνια. Ακόμα και σωματικά νοιώθω πιο ξεκούραστος γιατί όταν ξεκίνησα το άτμισμα πρόσεξα και την διατροφή μου και έχω χάσει και 10 κιλά. Προσωπικά η αυπνία δε με απασχολεί γιατί αισθάνομαι υπέροχα με λιγότερες ώρες ύπνου άρα έχω περισσότερες ώρες διαθέσιμες.
Επειδή ατμίζω μόνο 6 μήνες, θα περιμένω 2-3 μήνες ακόμα και μετά θα παω να κάνω εξετάσεις για να τις συγκρίνω με τότε που κάπνιζα. Μόνο θετικά αποτελέσματα αναμένω. Προσωπική άποψη είναι, αλλά καλύτερα να μας πει κάποιος φίλος του φόρουμ με την ιδιότητα του γιατρού για να είμαστε και 100% σίγουροι.

Αποσυνδεδεμένος Rizzla

  • *
  • 21
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #359 στις: Νοεμβρίου 04, 2013, 22:13 »
Τι να σου φίλτατε,
η προσωπική μου άποψη είναι ότι η αυπνία οφείλεται στην καλύτερη ποιότητα ύπνου, δηλαδή ξεκουράζομαι πιο πολύ διότι οι ανάσες μου είναι πιο πλούσιες και δεν ροχαλίζω τώρα που έχω κόψει το κάπνισμα. Φαντάσου ότι κάπνιζα δύο πακέτα την ημέρα επί 25 χρόνια. Ακόμα και σωματικά νοιώθω πιο ξεκούραστος γιατί όταν ξεκίνησα το άτμισμα πρόσεξα και την διατροφή μου και έχω χάσει και 10 κιλά. Προσωπικά η αυπνία δε με απασχολεί γιατί αισθάνομαι υπέροχα με λιγότερες ώρες ύπνου άρα έχω περισσότερες ώρες διαθέσιμες.
Επειδή ατμίζω μόνο 6 μήνες, θα περιμένω 2-3 μήνες ακόμα και μετά θα παω να κάνω εξετάσεις για να τις συγκρίνω με τότε που κάπνιζα. Μόνο θετικά αποτελέσματα αναμένω. Προσωπική άποψη είναι, αλλά καλύτερα να μας πει κάποιος φίλος του φόρουμ με την ιδιότητα του γιατρού για να είμαστε και 100% σίγουροι.

Σπινθηρογράφημα και ακτινογραφία θώρακος εννοείς; Ποιές άλλες εξετάσεις μπορεί να δείξουν την βελτίωση της υγείας λόγω του μερικού κοψίματος του τσιγάρου;

Επίσης η αυπνία δεν οφείλεται σε καλύτερη ποιότητα ύπνου σε καμία περίπτωση. Αυπνία θα πει κάποιος να νυστάζει και να μην μπορεί να κοιμηθει. Δεν είναι κάτι θετικό.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279745 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207704 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64908 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173738 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312154 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13492 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124311 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93323 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4084 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15781 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14559 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias