vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

108 επισκέπτες, 5 χρήστες
kaper21, πολυς, mathimatikos1966, manoslykos, Xxristos

Twitter

Απογοήτευση

Αποσυνδεδεμένος Iren

  • *
  • 6
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #210 στις: Απριλίου 16, 2013, 00:13 »
αν όμως χρησιμοποιείς την αστάθεια του εξοπλισμού ως προφάσεις εν αμαρτίαις, διότι η επιλογή σου είναι να επιστρέψεις στο κ.τ. τότε, ναι, κάποια σχόλια θα γίνουν.

Συμφωνώ ως επί το πλείστον.  Και πάλι, είναι δικαίωμα του καθενός να πει την γνώμη του και να μην του αρέσει η αστάθεια.  Επίσης, άλλο σχόλια και άλλο κριτική. 
 
Επιπλέον, δεν είναι όλοι εξοικειωμένοι με τέτοιες συσκευές και πως αυτές αποτυγχάνουν.  Όπως και με τους Ηλ.Υπολ.  Δεν είναι πολλοί που καταλαβαίνουν ότι είναι ένα μηχάνημα το οποίο μπορεί και να μπλοκάρει.
 
Εμένα π.χ., δεν μ'αρέσει καθόλου το γεγονός ότι πρέπει να πατάω το κουμπί στις μπαταρίες.  Πήρα 2 τέτοιες μπαταρίες, Giant S και Giant, γιατί μετά από εκτετανή έρευνα έμαθα ότι οι χειροκίνητες είναι καλύτερες από τις αυτόματες.  Με εκνευρίζει όμως γιατί το ξεχνάω το κουμπί και επίσης γιατί πρέπει να θυμάμαι να το πατάω και λίγο πριν. 
 
Γελοίο? Μπορεί και να είναι (ειδικά για μένα), και είμαι σίγουρη ότι πολλοί θα το κρίνουν.  Εμένα όμως με ενοχλεί.  Αξίζει τον εκνευρισμό? Όχι.  Και τους λόγους τους ξέρω μόνο εγώ, όπως μόνο εγώ ξέρω το γιατί δεν θα επιλέξω να εκνευρίζομαι με το κουμπί.  Θα αλλάξει? Όχι, θα συνεχίσει να με εκνευρίζει.
 
Οπότε δεν ξέρω σε ποιά κατηγορία εφαρμόζεται το προφάσεις εν αμαρτίαις.   :)
 

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #211 στις: Απριλίου 16, 2013, 00:24 »
Υπομονή.
Ξέρεις κιόλας ότι αυτό είναι μια μηχανική συνήθεια.
Σε λίγες μέρες (ναι, μέρες) ούτε που θα το σκέφτεσαι.
Πού να με δεις, από μια μεριά, να περιμένω στα φανάρια και να ψάχνω το κουμπί στην αυτόματη.
Ή, να έχω την μη-αυτόματη και να περιμένω να νοιώσω "χτύπημα".
Και να κάνω τις μηχανικές κινήσεις, από το αριστερό χέρι (άλλη συνήθεια αυτή) το ΗΤ στη θέση του ποτηριού, αλλαγή ταχύτητας και ξανά λαβή στο ΗΤ.
Αν δεν πάρω-αφήσω την ατμο-πηγή, δεν μπορώ να αλλάξω ταχύτητα.
Πόσο ποιο απλό από ένα ΚΤ, που σε βρωμίζει και μπορεί να σε κάψει... και να ψάχνεις και το βρωμερό σταχτοδοχείο... (έτσι δεν το λένε;)

Αποσυνδεδεμένος Iren

  • *
  • 6
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #212 στις: Απριλίου 16, 2013, 01:16 »
Πού να με δεις, από μια μεριά, να περιμένω στα φανάρια και να ψάχνω το κουμπί στην αυτόματη.
Ή, να έχω την μη-αυτόματη και να περιμένω να νοιώσω "χτύπημα".

 :)) :)) :)) :-[ 
Γελάω, αλλά το έχω πάθει κι εγώ με το κουμπί.  Επίσης, από το πολύ κούνημα στο αυτοκίνητο και ίσως και γιατί ο ατμοποιητής δεν μονώνει καλά, μου ήρθε και υγρό στο στόμα και άντε με τα χαρτομάντηλα.  :shock_sick_01:
 
Πάντως, πήρα με αυτόματη μπαταρία και λεπτή, για να μπορώ και να το κρατάω σαν τσιγάρο.  ;D   
Μ' αρέσει προς το παρόν και θα πάρω κι άλλη τέτοια.  'Αμα χαλάσει, χάλασε. 8)
 
 
 

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #213 στις: Απριλίου 16, 2013, 01:21 »

Οπότε δεν ξέρω σε ποιά κατηγορία εφαρμόζεται το προφάσεις εν αμαρτίαις.   :)


Κρίμα. Νόμιζα πως ήμουν ξεκάθαρη.
Πρόφαση είναι να πεις, α..... δεν μπορώ τα κουμπάκια.... ούτε το προβληματα που έχουν οι αυτόματες μπαταρίες. Επιστρέφω στο κ.τ.
Ο εκνευρισμός σου επειδή δεν μπορείς να συνηθίσεις το κουμπάκι, αλλά εξακολουθείς να προσπαθείς, είναι απόλυτα κατανοητός. Ολοι κατά καιρούς σκάσαμε με τα διάφορα προβλήματα του η.τ. Αυτό είναι επιθυμητό, γιατί δείχνει ότι εξακολουθείς να το θέλεις και να το παιδεύεις, προκειμένου να παραμείνεις στο η.τ.

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #214 στις: Απριλίου 16, 2013, 01:29 »
Σε όσους απογοητεύονται από το Η.Τ. θα ήθελα να σημειώσω και να αναφέρω τα εξής:

- Δεν έχω γνωρίσει κανέναν καπνιστή (κι εμού συμπεριλαμβανομένου) που να του άρεσε το πρώτο ή τα πρώτα Κ.Τ.!!!

- Το Η.Τ. ΔΕΝ είναι Κ.Τ.. Είναι κάτι παραπλήσιο, είναι κάτι παρόμοιο, είναι υποκατάστατο, είναι κάτι... σαν το Κ.Τ.

- Το Η.Τ. όπως και το Κ.Τ. συνηθίζεται, όπως συνηθίζεται κι ο καπνός (στριφτό) ή ο καπνός της πίπας τα οποία διαφέρουν από το κλασσικό Κ.Τ. Διαφορετικές γεύσεις, χτύπημα, διαδικασία, τζούρα κλπ Θεωρώ ότι με το Η.Τ., όσο πιο "πετυχημένος" είναι ο συνδυασμός ΣΥΣΚΕΥΗ + ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ + ΥΓΡΟ, τόσο πιο "κοντά" είναι στο Κ.Τ. και τόσο πιο εύκολα συνηθίζεται.

- Βασική προϋπόθεση για να ξεκινήσιες και να "μείνειςς" στο Η.Τ. είναι να θέλεις πραγματικά να απαλλαγείς από το Κ.Τ.


Όλα τα παραπάνω είναι η ταπεινή μου γνώμη και μιλάω εκ πείρας, επειδή κι εγώ στην αρχή απογοητεύτηκα, όμως αντί να επιστρέψω στο Κ.Τ. ενημερώθηκα μέσα από το forum και έφτιαξα μια συσκευή που με κάλυψε 100%.

Επίσης, έχω σταματήσει από καιρό να "επηρρεάζω" άλλους καπνιστές (στην αρχή το έκανα με μερικούς φίλους) και συζητώ γι'αυτό μόνο εδώ μέσα εκτός κι αν δω ότι κάποιος θέλει πραγματικά να μάθει και να ξεκινήσει (πράγμα που δεν μου έχει συμβεί ακόμη) κι όχι επειδή θέλει να σχολιάσει το "ματσούκι" που κουβαλάω μαζί μου.

Είναι ξεκάθαρα μια προσωπική επιλογή και ως τέτοια την αντιμετωπίζω.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 16, 2013, 01:35 από vantamis »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #215 στις: Απριλίου 16, 2013, 01:34 »
Το παν είναι να τους πάρεις τον αέρα  ;D
Σαν νεούδι, είχα διαρροές, ούΟΥΟΥ!!!

Μόλις αυτοδιατέθηκα σαν μεσήλιξ εδώ, ούτε διαρροή, ούτε καμμένο, ούτε τίποτα.
Πιθανόν οι συσκευές και τα υγρά να θέλουν να τους... μιλάς  :laugh1:

Αλλά, πέρα από την πλάκα, το ΗΤ είναι σαν τους υπολογιστές.
Σαν αρχάριος, είσαι σίγουρος ότι όλα έγιναν σωστά.
Σαν παλιός, δεν σε νοιάζει και τόσο...

Δεν είναι ο... αέρας της εμπειρίας, είναι η σιγουριά αυτή των μηχανικών κινήσεων ότι όλα έγιναν καλώς.

Μην ξεχνάμε ότι το ΗΤ δεν είναι το ΚΤ, που προσφέρει ο 14 χρονος στον όμοιό του με πλεονάζον χαμόγελο επαναστάτη...
... είναι κάτι που απαιτεί προσωπική εκπαίδευση - εξάσκηση...
... και αληθινή ανταρσία  :yes: απέναντι στα ταμπού που μας έθρεψαν.

Αποσυνδεδεμένος Iren

  • *
  • 6
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #216 στις: Απριλίου 16, 2013, 02:05 »

Κρίμα. Νόμιζα πως ήμουν ξεκάθαρη.
Πρόφαση είναι να πεις, α..... δεν μπορώ τα κουμπάκια.... ούτε το προβληματα που έχουν οι αυτόματες μπαταρίες. Επιστρέφω στο κ.τ.
Ο εκνευρισμός σου επειδή δεν μπορείς να συνηθίσεις το κουμπάκι, αλλά εξακολουθείς να προσπαθείς, είναι απόλυτα κατανοητός. Ολοι κατά καιρούς σκάσαμε με τα διάφορα προβλήματα του η.τ. Αυτό είναι επιθυμητό, γιατί δείχνει ότι εξακολουθείς να το θέλεις και να το παιδεύεις, προκειμένου να παραμείνεις στο η.τ.

Ξεκάθαρη ήσουν κι εγώ κατάλαβα τι ήθελες να πεις.  'Ομως, πρόφαση είναι όπως την θεωρείς εσύ, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι απόλυτο.  Είναι ο δικός σου ορισμός για την πρόφαση.  Για κάποιον άλλον μπορεί να μην είναι πρόφαση.  Έχεις ήδη κρίνει ότι κάποιος προβάλλει μία πρόφαση, αν ισχυρίζεται κάτι τέτοιο.  Ακόμα όμως κι αν είναι πρόφαση με όλους τους ορισμούς, και του λεξικού ακόμα, είναι δικαίωμα του καθενός να προβάλλει μία πρόφαση.
 
Κι εγώ δεν εξακολουθώ να προσπαθώ.  Αν με εξυπηρετεί το κάνω, αν όχι δεν θα το κάνω.  Αν δεν υπήρχαν αυτόματες μπαταρίες, ίσως και να μην το έκανα αν με εκνεύριζε πολύ.  Για μένα η προφύλαξη από τον εκνευρισμό έχει μεγαλύτερη αξία, για λόγους που δεν θα τους αναλύσω.  Αν ήθελα να πιεστώ και να εκνευριστώ, τότε θα το έκοβα τελείως, δεν θα στρεφόμουν στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.  Αυτό βέβαια ισχύει για μένα, δεν σημαίνει ότι ισχύει για άλλους, ούτε σημαίνει ότι θα χαρακτηρίσω τους άλλους με βάση τις δικές μου επιλογές.  Οπότε θα δώσω περιθώρια σε όλων τις επιλογές. 
 
Οπότε δεν θα κρίνω ούτε όσους καπνίζουν, ούτε όσους ατμίζουν, ούτε όσους κάνουν και τα 2, ούτε όσους το παρατάνε το η.τ. και γυρνάνε στο κανονικό, για όποιες προφάσεις ή μη προφάσεις.  :)
 

Μόλις αυτοδιατέθηκα σαν μεσήλιξ εδώ, ούτε διαρροή, ούτε καμμένο, ούτε τίποτα.
Πιθανόν οι συσκευές και τα υγρά να θέλουν να τους... μιλάς  :laugh1:

Αλλά, πέρα από την πλάκα, το ΗΤ είναι σαν τους υπολογιστές.

Μην ξεχνάμε ότι το ΗΤ δεν είναι το ΚΤ, που προσφέρει ο 14 χρονος στον όμοιό του με πλεονάζον χαμόγελο επαναστάτη...
Μεσήλιξ?  Σε παρακαλώ, κι αλλάζω και κωδικό φέτος  8)
 
Ναι, είναι σαν τους υπολογιστές, και όσο σκέφτομαι πόσες ώρες έχω φάει να τα παλεύω σχεδόν 30 χρόνια τώρα...δεν θελω βασικά να το σκέφτομαι.  Άμα αποκτήσω εμμονή και με τα η.τ. όση έχω με τους υπολογιστές...γι' αυτό αποφεύγω τις περιοχές του φόρουμ με τα mods  :))   Μου φτάνουν οι ομιλίες στους υπολογιστές.  :wall: :fight_shot_thickgun:
 
Δεν ξέρω για το πλεονάζον χαμόγελο επαναστάτη (δεν θυμάμαι  :angel: ), αλλά ένα χαμόγελο "ανωτερότητας" με το η.τ. ως gadget, δεν θα το θεωρούσα εκτός τόπου.  Τι δηλαδή, όλοι αυτοί που "μοστράρουν" τα tablets τους, τα iPads τους, τα iPhones τους, κλπ. (εγώ με το ebook  :laugh1: ) είναι καλύτεροι?  ;D

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #217 στις: Απριλίου 16, 2013, 06:36 »

Άτομα που έχουν κόψει το κτ χρόνια τώρα (5 / 7 χρόνια πχ), μου έχουν εξομολογηθεί ότι σε δύσκολες στιγμές της ζωής τους, το πρώτο πράγμα που τους έρχεται στο μυαλό είναι το κτ. Βέβαια, μπορεί μετά τόσα χρόνια να συνειδητοποιούν τη χαζομάρα της στιγμής και να μην το ανάβουν. Αλλά τους κάνει εντύπωση πως τόσα χρόνια μετά τους έρχεται στο μυαλό! Το κτ είναι πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού και δε φεύγει από εκεί. Ένας πρώην καπνιστής, είναι πάντα πρώην καπνιστής, που  ποτέ δε θα είναι άκαπνος απ' τη στιγμή που άρχισε το κτ.
Ελπίζω να μη βγήκα οφ topic... papoys, το προσπαθώ δε μπορείς να πεις  :laugh1:

Σένια κράτησα τις παραπάνω δύο προτάσεις.

Πολλοί μου λένε τι θέλης και παραμένης  στο φόρουμ μετά από 5 μήνες που έκοψες και το ηλεκτρονικό τσιγάρο.
Θα ήθελα να πω ότι το φόρουμ εκτός του ότι με βοήθησε να βρω τα πιό κατάλληλα εργαλεία η.τ. πιο πολύ με βοήθησε στον ψυχολογικό τομέα να κόψω καταρχήν το κ.τ. και στη συνέχεια το η.τ.

Παραμένω όμως εδώ γιατί μέσα μου πιστεύω ότι ακόμη τόχω ανάγκη το φόρουμ επειδή όπως είπες και εσύ και αρκετοί άλλοι ο καπνιστής θα είναι πάντα πρωην καπνιστής και πάντα θα υπάρχει ο φόβος να γυρίσει από εκεί που ξέφυγε.
Έτσι και γω όσο βρίσκομαι σε αυτό εδώ το φόρουμ νοιώθω τη σιγουριά ότι δεν πρόκειται να γυρίσω πίσω.

Μπορεί να είμαι και τόσο πολυλογάς όπως παλιά αλλά να ξέρης τόσο εσύ όσο και οι υπόλοιποι σας διαβάζω και πραγματικά το χαίρομαι.

Τώρα αν κάποιοι δεν τα καταφέρουν με το η.τ. και ξαναγυρίσουν πίσω στο κ.τ. εγώ προσωπικά δεν θα τους κατηγορήσω,γιατί αν κάνω κάτι τέτοιο τι πρέπει να πω στον εαυτό μου που κάπνιζα 37-38 χρόνια έκανα άπειρες προσπάθειες να το κόψω και ξαναγύριζα.
Και να πω και το άλλο .Στή ζωή ποτέ μη λες ποτέ. ;)
Αυτό όμως που λέω είναι ότι  στη ζωή όλα μπορούμε με   υπομονή και θέληση να τα καταφέρουμε.

Για τη δεύτερη πρότασή σου που κράτησα. :dontknow:
Κάνε και κανένα οφ τόπιτς.Δεν χάλασε και οκόσμος.Όλα χρειάζονται.Αν είναι καλό θα παραμείνει. :laugh1: :laugh1:
Αν όχι θα επέμβουν οι συντονιστές  :respect: και θα ξεκαθαρίσουν την κατάσταση. :bye: :bye:

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #218 στις: Απριλίου 16, 2013, 09:01 »
Καλησπέρα σε όλους.
 
Έχω διαβάσει πάρα πολλά μηνύματα στο φόρουμ, σε διάφορες θεματικές ενότητες.  Με κάποια εντυπωσιάστηκα, με κάποια διασκέδασα, με κάποια συγκινήθηκα.  :)
 
Όμως αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι όπως σε πολλούς δεν αρέσει η κριτική που δέχονται για τη χρήση ηλεκτρονικού τσιγάρου, έτσι αντίστοιχα δεν θα έπρεπε να κρίνουμε (όποιοι το κάνουν) εκείνους που γυρνούν στο κανονικό τσιγάρο για όποιο λόγο.  Ενήλικες είναι, εμβολιασμένοι (ίσως  ;) ), και είναι δική τους απόφαση.
 
Η επιλογή είναι του καθενός και ο καθένας γνωρίζει τι γίνεται στην προσωπική ζωή του, το οποίο μπορεί κανείς άλλος να μην το γνωρίζει, ούτε οι πιο κοντινοί του άνθρωποι.  Το τι επιλέγουμε ο καθένας μας είναι δική μας δουλειά και κανενός άλλου.  Ούτε και είναι θέμα δύναμης θέλησης ή όχι.  Είναι θέμα επιλογής.
Η επιλογή μου λοιπόν είναι να ......κάνω κακό στον εαυτό μου με μια κακιά μου συνήθεια? Δεν το καταλαβαίνω ειλικρινά αυτό....ναι?
Τι θα πει είναι η επιλογή μου? Εδώ λέμε για μια απόφαση που θέλει κ ΔΥΝΑΜΗ Κ ΘΕΛΗΣΗ για να ξεφύγει κάποιος από το κ.τ.!

Γιατί κάνουμε όλοι μαζί τόσους "αγώνες" εδώ για να έρθει μια μέρα κάποιος να μου πει "Μην κρίνεις τις επιλογές μου".? όταν αυτός δεν θέλει να προσπαθήσει για τον οποιονδήποτε λόγο? ...Δεν θα κρίνω τις επιλογές κανενός μα ........ΘΑ ΚΡΙΝΩ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ.....κ τον βλέπω με την παραμικρή δυσκολία να τα παρατάει!!!!

Δεν τα ισοπεδώνουμε όλα έτσι εύκολα επειδή ανάμεσά μας υπάρχουν κ "αδύναμοι" άνθρωποι ναι?  ;) ;)
Κανένα πρόβλημα μου (προσωπικό κ πολύ σοβαρό ) δεν ήταν ικανό να με στείλει στο κ.τ.!!!!
Πάντα στο μυαλό μου έχω την χαρά της δύναμης να νικάω όσα θέλω να νικάω!!!


(Η κριτική πολλές φορές γίνεται για να βοηθήσουμε κάποιον κ όχι για να τον κάνουμε να παρατήσει τον αγώνα του.
Με αυτήν την έννοια λέω "κρίνω" ναι? Να μην παρεξηγηθώ παρακαλώ πολύ.  :) :) :)    )


Φιλικά πάντα,

Αγγελική.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 16, 2013, 11:18 από DARK ANGEL »

Αποσυνδεδεμένος kimmi

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • 생활은 아름답습니다
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #219 στις: Απριλίου 16, 2013, 09:31 »
To "πάντα" και το "ποτέ" δύσκολα ταιριάζουν με την ανθρώπινη ψυχοσύνθεση
και καλό θα ήταν να τα αποφεύγουμε.
Ας μην φοβόμαστε όμως να αντικρίσουμε στον καθρέφτη της ψυχής μας  τις μικρές ή μεγαλύτερες αδυναμίες μας.
Αν μιλάμε για επιλογές, ίσως η αυτογνωσία θα αποτελούσε την πρώτη και σημαντικότερη
προκειμένου να αναγνωρίσουμε και να συμφιλιωθούμε με τον εαυτό μας αλλά και να κατανοήσουμε καλύτερα τους άλλους.
Κάνουμε έναν κοινό αγώνα εδώ μέσα και η αλληλοβοήθεια αποτελεί το πρώτο όπλο μας.
Ας μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για "σκληρό ντέρμπι" αφού το νεοσύστατο η.τ με τις όποιες αδυναμίες του,
πρέπει να αντιπαλέψει με το παγιωμένο,με το πέρας των χρόνων και κοινά αποδεκτό κ.τ.
Σε αυτό τον αγώνα κανείς μας δεν περισσεύει.


Αποσυνδεδεμένος Iren

  • *
  • 6
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #220 στις: Απριλίου 16, 2013, 12:45 »
Η επιλογή μου λοιπόν είναι να ......κάνω κακό στον εαυτό μου με μια κακιά μου συνήθεια? Δεν το καταλαβαίνω ειλικρινά αυτό....ναι?
Τι θα πει είναι η επιλογή μου? Εδώ λέμε για μια απόφαση που θέλει κ ΔΥΝΑΜΗ Κ ΘΕΛΗΣΗ για να ξεφύγει κάποιος από το κ.τ.!

Γιατί κάνουμε όλοι μαζί τόσους "αγώνες" εδώ για να έρθει μια μέρα κάποιος να μου πει "Μην κρίνεις τις επιλογές μου".? όταν αυτός δεν θέλει να προσπαθήσει για τον οποιονδήποτε λόγο? ...Δεν θα κρίνω τις επιλογές κανενός μα ........ΘΑ ΚΡΙΝΩ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ.....κ τον βλέπω με την παραμικρή δυσκολία να τα παρατάει!!!!

Δεν τα ισοπεδώνουμε όλα έτσι εύκολα επειδή ανάμεσά μας υπάρχουν κ "αδύναμοι" άνθρωποι ναι?  ;) ;)
Κανένα πρόβλημα μου (προσωπικό κ πολύ σοβαρό ) δεν ήταν ικανό να με στείλει στο κ.τ.!!!!
Πάντα στο μυαλό μου έχω την χαρά της δύναμης να νικάω όσα θέλω να νικάω!!!


(Η κριτική πολλές φορές γίνεται για να βοηθήσουμε κάποιον κ όχι για να τον κάνουμε να παρατήσει τον αγώνα του.
Με αυτήν την έννοια λέω "κρίνω" ναι? Να μην παρεξηγηθώ παρακαλώ πολύ.  :) :) :)    )


Φιλικά πάντα,

Αγγελική.

Μάλιστα.  Δηλαδή, δεν πρέπει να τολμήσει κανείς να έχει διαφορετική γνώμη, διότι θα τον "ισοπεδώσει" η κριτική και η ειρωνεία.  Αν κάποιον πιο "αδύναμο" πρέπει να τον βάλει κάτω κανείς και να τον "βαράει" έστω λεκτικά και να το καλύπτει ότι τον βοηθάει με αυτόν τον τρόπο, τότε τι να πω, έτσι πρέπει.  Με αυτή τη λογική λοιπόν, και η κριτική των άλλων που κρίνουν τους ατμιστές, καλό κάνει.  Γιατί να στραφεί κανείς στο η.τ. εφόσον αυτό είναι αδυναμία στο να κόψει το τσιγάρο...Με αυτά που λες, τότε θα πρέπει να πούμε ότι είναι αδύναμοι και δεν έχουν θέληση αυτοί που δεν το κόβουν μαχαίρι και στρέφονται στο η.τ.  Με την ίδια λογική και αυτοί που κάνουν η.τ. κάνουν κακό στον εαυτό τους, ακόμα και αν είναι μικρότερο από το κακό του κ.τ.  Και πάλι κακό είναι.
 
Ούτε εγώ την καταλαβαίνω τέτοια αντιμετώπιση.  Και ούτε καταλαβαίνω πως τέτοια κριτική επίθεσης κάνει καλό σε κανέναν.  Ίσως εγώ είμαι τόσο άσχετη και αδύναμη λοιπόν.  Τι να κάνουμε, δεν είμαστε όλοι ίδιοι. 
 
Ευχαριστώ πολύ (και αυτό είναι σαρκαστικά ειπωμένο) και για την ειρωνεία και για την κεκαλυμμένη επίθεση.  Πέρσι είπα να μην μπω στο φόρουμ, φέτος είπα ότι θα μπω, αλλά δεν θα σχολιάζω.  Τελικά έπρεπε να το κρατήσω αυτό.  Αν από τα πρώτα 5 σχόλια, λαμβάνω τέτοια επιθετικά σχόλια όπως αυτό και της petra, καλύτερα μάλλον να αποχωρήσω.
 
Πάντως ευχαριστώ ειλικρινά τον Spectrum για την ευγενική αντιμετώπισή του και τα ευγενικά σχόλιά του.

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #221 στις: Απριλίου 16, 2013, 12:55 »
Να μην αποχωρήσεις!! Να μείνεις εδώ κ θα καταλάβεις καλά ότι κανείς δεν σε προσέβαλε!

Μείνε κ δώσε την ευκαιρία στον όμορφο εαυτό σου ναι?

Αξίζει να κερδίζεις τις μάχες σου!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος onpc

  • **
  • 149
  • Φύλο: Άντρας
  • Κέντρο Επισκευής Υπολογιστών & Ανάκτησης Δεδομένων
    • Onpc
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #222 στις: Απριλίου 16, 2013, 13:08 »
IreneV δεν νομίζω να είχε πρόθεση κανείς να σε προσβάλει... και αν κάποιος το έκανε δεν είναι λόγος να αποχωρίσεις από μια τόσο όμορφη παρέα. Αν νομίζεις ότι κάποιος σε προσέβαλε πρέπει να καταλάβεις ότι κατά πάσα πιθανότητα το έκανε χωρίς να είχε αυτό το σκοπό...
 ;) ;)
Ελπίζω στην παραμονή σου λοιπόν... :)

Αποσυνδεδεμένος ManosRadX

  • **
  • 152
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #223 στις: Απριλίου 16, 2013, 13:09 »
Πρεπει να καταλαβετε οτι δεν υπαρχει μια λογικη ουτε μια οπτικη ο καθενας εχει τη δικη του και εχει δικαιωμα να την εκφραζει αν θελει χωρις ομως να προσπαθει να την επιβαλει. Το λαθος γινεται συχνα οταν καποιος προσπαθει να απαντησει στο ερωτημα καποιου φιλου εχωντας σαν δεδομενο την προσωπικη του λογικη η οποια μπορει να αντιθετη με του φιλου.
Οποιος καταλαβε τι λεω να μου εξηγησει κι εμενα :-*:-*:-*


Sent from my Nexus S using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #224 στις: Απριλίου 16, 2013, 13:12 »
Αποψη μου είναι οτι το Forum είναι για να εκφράζουμε ελεύθερα την γνώμη μας
είτε αυτές είναι για προιόντα είτε για προσωπικα γούστα
πάντα χωρίς να προσβάλουμε τους υπόλοιπους

το αν κάποιος προσπαθεί και δεν μπορεί να αποφύγει το κ.τ. δεν είναι κατακριτέο
καθως δεν είναι ο μόνος
εκατομύρια προσπαθούν και δεν το καταφέρνουν ενω κάποιοι απο αυτούς έχουν προβλήματα υγείας που οφείλονται στο κ.τ.

Και ναι το η.τ. είναι και αυτό μια συνήθεια αλλά πολλοί έχουν καταφέρει να κόψουν το κ.τ με την βοήθεια του
και κάποιοι κατάφεραν και έκοψαν και το η.τ.

αδυναμίες και φοβίες έχουμε όλοι
σκοπός των περισσότερων εδω είναι να βοηθήσουν ο ένας τον άλλον είτε για την επιλογή του προιόντος είτε να αποφύγουν το κ.τ.
αλλά και με άλλες ενέργειες που γίνονται γενικα ( κληρώσεις - δωρεές κ.α.)

μην μπαίνουμε λοιπόν σε μονοπάτια κόντρας και αντιπάθειας γιατί μόνο κακό θα κάνει και σε προσωπικό επίπεδο
αλλά και στο Forum που η αλήθεια είναι οτι έχει βοηθήσει πολύ κόσμο

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279642 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207675 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64808 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173708 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312038 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13456 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93302 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4073 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1344 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15772 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14522 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias