vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

515 επισκέπτες, 2 χρήστες
Tem, Mimhsdr

Twitter

Φλέματα σε 10 μερες ατμισματος...?

Αποσυνδεδεμένος nikosqt

  • **
  • 326
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φλέματα σε 10 μερες ατμισματος...?
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουαρίου 02, 2012, 03:40 »
το προσθετο που κανει μπαρουτι το λαιμο στο ητ ειναι η PG βγαλε την και πες μας αποτελεσματα.

Εφτιαξα μια αντισταση με 0.2mm συρμα 2.4ohms χωρις φυτιλι και την εβαλα σε 2 ακροδεκτες (στα κροκοδειλακια των probes του πολυμετρου) που δινανε σταθερα 4,7V (το molex του psu του pc κοκκινο-μαυρο) και εσταξα λιγη PG παταω 3-4 δευτερολεπτα το διακοπτη και η PG πηρε φωτια ναι οπως το ακουτε φωτια οποτε αμα βαζετε PG υγρα να τα παιζετε σε χαμηλοτερη ταση γιατι ειναι ευλεκτα.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Φλέματα σε 10 μερες ατμισματος...?
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουαρίου 02, 2012, 05:56 »
μεγάλε το παρακανεις και δημιουργείς εντυπώσεις και τρομοκρατείς!
κανε το ίδιο πειραμα ΜΕ φυτίλι και δες τι ταση χρειάζεται για να παρει φωτιά. Δεν ξερω κανεναν να ατμίζει χωρίς φυτίλι καποιου τύπου.
Μην τρομοκρατείς τον κόσμο παραθέτοντας δικά σου συμπεράσματα ως κανόνες.
Συμβουλευτικό ρόλο εχουμε όλοι όχι νομοθετικό.
Το πείραμα αυτο το εκανα κι εγω! με φυτίλι ομως ποτε δεν πηρε φωτιά.

Αποσυνδεδεμένος trn600

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα τραγουδια μου
Απ: Φλέματα σε 10 μερες ατμισματος...?
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουαρίου 02, 2012, 08:14 »
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις...το φοβομουν αυτο...οτι θα πρεπει δηλαδη να ασχοληθω με DIY υγρα....ασε που εχω κι ενα θεμα με το στομαχι......γενικως ειναι πολυ ευαισθητο κι απο οτι εχω διαβασει εδω στο φορουμ η VG δεν ειναι και τοσο ευπεπτη.

Τη πρωτη φορα που το ξεκινησα πηγα 37 μερες σερι μονο με 5 κτ, μετα αρρωστησα και δεν μπορουσα να ατμισω γιατι μου προκαλουσε βηχα ενω αντιθετως το κτ οχι...οταν μετα απο καμια 20ρια μερες υποχωρησε ο βηχας τοτε ξαναρχισα και τοτε αρχισαν και τα φλεμματα...εχω δοκιμασει τα παντα....και να ατμισω λιγοτερο ....και να το αραιωσω περισσοτερο...και να τα συνδυασω και τα 2...αλλα δεν υποχωρουν τα ρημαδια.
Απο την αλλη , εφαγα κοντα ενα μηνα και καμια 100 ευρω σε υγρα μεχρι να καταληξω σε μια γευση που να μου αρεσει και να μην μου προκαλει αηδια....δεν μπορω καθολου τα υγρα με γευσεις βανιλιες, μηλα ,κλπ .....μαλλον δεν το εχω το θεμα με το ητ....τεσπα, ειδομεν....σκεφτομαι γυμναστηριο και διατροφη , να δουμε μηπως ετσι το παλεψω καλυτερα....αλλιως με βλεπω καθε χρονο να το ατμιζω για λιγο ετσι για αποτοξινωση απο το κτ....γιατι δουλεια κανει σιγουρα αφου μεσα σε 6 μηνες μου καθαρισε πνευμονια που ειχαν παθει οξεια βρογχιτιδα απο το κτ...ασε που ξενερωνω που αρχισα να λαχανιαζω παλι.

Και παλι σας ευχαριστω για τις απαντησεις!

Αποσυνδεδεμένος MANOSF

  • ***
  • 503
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φλέματα σε 10 μερες ατμισματος...?
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουαρίου 02, 2012, 08:21 »
το προσθετο που κανει μπαρουτι το λαιμο στο ητ ειναι η PG βγαλε την και πες μας αποτελεσματα.

Ειχα να κανω  pg περιπου 4-5 μηνες  .  Χθες  εβαλα  μια βαση 50-50 και εκανα 2-3 ml  .  Απο χθες  εχω ενα  γδαρσιμο στο λαιμο και φλεματα.  Τους πρωτους μηνες  εκανα  pg κυριως  65-35,  αλλά  από την στιγμη που την αλλάξα τωρα δεν την μπορω καθολου.     

Απ: Φλέματα σε 10 μερες ατμισματος...?
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουαρίου 02, 2012, 12:47 »
Το πείραμα αυτο το εκανα κι εγω! με φυτίλι ομως ποτε δεν πηρε φωτιά.

Μήπως είχε μέσα και λίγο από την θαυματουργή VG η οποία απέτρεψε το ολοκαύτωμα ?   :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος nikoshat

  • **
  • 169
  • Χαμογελάστε σήμερα...το αύριο θα είναι χειρότερο.
Απ: Φλέματα σε 10 μερες ατμισματος...?
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουαρίου 02, 2012, 13:41 »
Απο προσωπικη εμπειρια θα σου πω οτι και εγω στην αρχη ειχα φλεματα, και μαλιστα αρκετα, και το ειχα αναφερει και στο φορουμ. Καποιος φιλος μου ειπε να εχω υπομονη γιατι μετα απο μερικες μερες (το ποσες εξαρταται απο τον καθε οργανισμο) τα φλεματα εξαφανιζονται. Ετσι και εκανα. Πραγματι μετα απο 1 περιπου μηνα τα συμπτωματα εξαφανιστικαν, ειχα συνηθησει την PG και δεν με ξαναενοχλησε.

Στην αρχη πραγματικα ειχα προβλημα και ηταν πολυ ενοχλητικο.

Ομως επειδη μου αρεσει το χτυπημα της PG ειπα να επιμεινω. Τωρα ατμιζω υγρα με μεγαλο ποσοστο PG και δεν εχω προβλημα. Υποθετω ομως οτι αν σταματησω για ενα διαστημα και την ξαναρχισω παλι θα εχω τα ιδια προβληματα.

Ειναι θεμα συνηθειας τελικα.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Φλέματα σε 10 μερες ατμισματος...?
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουαρίου 02, 2012, 15:09 »
Εγω είχα δοκιμάσει PG απο δύο διαφορετικούς προμηθευτές, οπως και VG, κάτι με ενοχλούσε, είτε σε στομάχι τη μία, είτε αέρια την αλλη, είτε λαιμός την τρίτη!
παιδεύτηκα για ενα μήνα περίπου, μέχρι που βρήκα ενα τρίτο προμηθευτή, που τελικά δεν με ενοχλούσε τίποτα.
Το εχω γυρίσει ετσι κι αλλιώς σε VG, μονο και μονο επειδη δεν με ενδιαφερει και πολυ το χτύπημα. οταν κανω PG, αρχικα εχω ενόχληση στο λαιμο, αλλα σε καμμια μερα εξαφανίζεται. Αυτα απο τον εναν προμηθευτη ομως! απο τους αλλους, το πρόβλημα παραμενει! Δυστυχώς θελει το πραγμα ψαξιμο μεχρι να καταλήξεις αλλα σε αποχζημιώνει στο τέλος!

Αποσυνδεδεμένος dimos1967

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
  • salonika
Απ: Φλέματα σε 10 μερες ατμισματος...?
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουαρίου 02, 2012, 15:27 »
καλησπερες

εγω παιδες ξεκινησα με ry4 0% και για εναν πρωτο μηνα δεν εχω κανενα απο
τα προβληματα

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Φλέματα σε 10 μερες ατμισματος...?
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουαρίου 02, 2012, 19:43 »
το προσθετο που κανει μπαρουτι το λαιμο στο ητ ειναι η PG
...
Επαναλαμβάνω την επισήμανση:

Προς όλα τα μέλη που συμμετέχουν στη συζήτηση:

Βρισκόμαστε στον πίνακα με ιατρικά θέματα.
Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να προσέχουμε δυο φορές τα γραφόμενά μας.

Όταν αναρτούμε μηνύματα σχετικά με παρενέργειες και συμπτώματα, καλό είναι να λαμβάνουμε υπ'όψην  ότι κάθε οργανισμός έχει διαφορετική αντίδραση.
Επίσης, γενικεύσεις και συμπεράσματα χωρίς ιατρικά στοιχεία θα πρέπει ν'αποφεύγονται.

Παρακαλώ να είστε διπλά προσεκτικοί και να μην "τσουβαλιάζονται" περιπτώσεις που αφορούν προσωπικές διαπιστώσεις σαν παρενέργειες που ισχύουν για όλους τους ατμιστές και που δεν μπορούν να στηριχθούν ιατρικά-επιστημονικά.

Συμβουλή του φόρουμ είναι να διαβάσετε τα σχετικά ιατρικά θέματα, να ενημερωθείτε όσο περισσότερο μπορείτε για τη σωστή χρήση των η.τ. και των e-liquids και στη συνέχεια αν κάτι απ'όλ'αυτά δε σας καλύπτει, το βάζετε "επί τάπητος" για συζήτηση.

Απ'τη συντονιστική ομάδα του φόρουμ.
Άλλοι οργανισμοί έχουν δυσανεξία στην PG, άλλοι στην VG κι άλλοι καθόλου.
Μπορείτε να γράφετε τις εμπειρίες σας σχετικά με αυτές, αλλά όχι να κρίνετε "εξ ιδίων" και να συμβουλεύετε άλλα μέλη να κάνουν το ίδιο που κάνατε κι εσείς, θεωρώντας την άποψή σας "ιατρικό θέσφατο" .
Σχετικό θέμα, υπάρχει εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,384.0.html
...κι εδώ, απόψεις πιο επιστημονικά στηριγμένες:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,384.msg218501.html#msg218501
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,384.msg218623.html#msg218623

Ας είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί κι ακόμα λιγότερο απόλυτοι...

Αποσυνδεδεμένος Μiran

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φλέματα σε 10 μερες ατμισματος...?
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουαρίου 05, 2012, 15:35 »
Καλησπέρα,

Εχω ρε παιδιά θέμα πλεον με τα φλέματα, και οχι διάφανα οπως αναφερθηκε ποιο πάνω αλλα κιτρινα προς πρασινοκαφέ και σαν κομματια ( σορρυ για την αηδία) πολύ πραμα και συνέχεια με ποναει ο λαιμός.  Δεν μπορω να καταλάβω γιατί αυτο μου βγαίνει μετά απο 25 μέρες ατμισματος.

 Δεν μπορώ να καταλάβω αυτα τα pv και τα vg που γράφετε ολοι. Εγω παίρνω υγρά ετοιμα .
Το πρώτο μου υγρο που πήρα οταν ξεκινισα το ατμισμα ήταν το flavour art RY4 20ml με 18mg νικοτινη απο ενα ψιλικατζιδικο στην γειτονια μου που εφερε υγρά, με εκεινο δεν ειχα καμια ενοχληση, επιδη ομως μου φανηκε ακριβό, μόλις τελέιωσε πήγα στην ovale και πήρα ενα Virginia 30ml 18mg και πολυ πιο οικονομικο και μου ταίριαξε και η γεύση, μιλάμε ήρθε γάντι κανονικά.  Το ατμιζω εδώ και 12 μέρες αλλα έχω πολύ φλέμα και κακο.
Φταίει το υγρό λέτε??? η φταίει που αλλαξα ατμοποιητη απο ego -T σε Ego - c?
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 05, 2012, 15:51 από Μiran »

Αποσυνδεδεμένος Teodor

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο τις 10 Δεκεμβριου 2011
Απ: Φλέματα σε 10 μερες ατμισματος...?
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουαρίου 05, 2012, 15:52 »
Γεια σου Miran! Ριξε μια ματια στο φορουμ στο τμημα "εγκυκλοπαιδεια του η. τ" και συγκεκριμενα στο νημα "υγρα"...

Εν συντομια θα σου πω οτι η VG (φυτικη γλυκερινη, glycerine) και η PG (προπυλενογλυκολη, propylene glycol) ειναι οι δυο βασικοι διαλυτες που χρησιμοποιουνται στα υγρα που ατμιζουμε.....Αν προσεξεις τα μικρα γραμματακια στα μπουκαλακια με τα υγρα σου θα διαπιστωσεις οπωσδηποτε να αναφερεται καποια απο τις παραπανω ουσιες ή και οι δυο καθως αναλογα τη μαρκα οι περιεκτικοτητες και των δυο αλλαζουν ή καμμια φορα καποια απο τις δυο δε χρησιμοποειται καθολου.

Ετσι, μπορει ας πουμε ενα υγρο να ενοχλει το λαιμο σου γιατι περιεχει περοσσοτερο απο την ουσια που σε ενοχλει ενω ενα αλλο υγρο να μη σε ενοχλει καθολου. Οποτε αξιζει τον κοπο να το "ψαξεις" λιγο ωστε να βρεις τι ακριβως ειναι αυτο που ερεθιζει το λαιμο σου........

βεβαια ολα τα παραπανω μιλαμε για ερεθισμο ή ξηρο λαιμο......τα φλεμματα και μαλιστα σκουρου χρωματος οπως ηδη εχει ειπωθει στο νημα εδω ισως να εχουν αλλη αιτια.......Στην οποια περιπτωση καλυτερα θα ηταν πιστευω να συμβουλευθεις ενα γιατρο της εμπιστοσυνης σου!

Αποσυνδεδεμένος Μiran

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φλέματα σε 10 μερες ατμισματος...?
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουαρίου 05, 2012, 16:12 »
Ευχαριστώ φίλε μου.

Πιστευω βεβαια πως ο γιατρός δεν είναι λύση διοτι απλα θα σου πει κοψε το ατμισμοκαπνιζα και τέλος.

Οπότε θα πάρω άλλο υγρό και θα δω






Διαγραφή άμεσης παράθεσης
Μην πατάτε παράθεση όταν απαντάτε στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα.
Χρησιμοποιήστε το κουμπί απάντηση
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 06, 2012, 06:20 από tsiv »

Αποσυνδεδεμένος GOOFY

Απ: Φλέματα σε 10 μερες ατμισματος...?
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουαρίου 05, 2012, 16:14 »
εγω ειχα προβλημα με την pg και την σταματησα.πιο πολυ ειχα ξερο λαιμο.τωρα κανω μονο σκετη vg και ειμαι μια χαρα.

Αποσυνδεδεμένος nikosqt

  • **
  • 326
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φλέματα σε 10 μερες ατμισματος...?
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουαρίου 06, 2012, 06:12 »
Ευχαριστώ φίλε μου.

Πιστευω βεβαια πως ο γιατρός δεν είναι λύση διοτι απλα θα σου πει κοψε το ατμισμοκαπνιζα και τέλος.

Οπότε θα πάρω άλλο υγρό και θα δω
πριν να παρεις αλλο υγρο ακου τι θα κανεις βαλε τα σε ενα κυπελακι και πηγαινε σε ενα μικροβιολογικο εργαστηριο να τα δει στο μικροσκοπιο και ρωτα το μικροβιολογο αν δει στο μικροσκοπιο ιχνη αιματος αυτο μπορει να στο κανει επιτοπου. Αμα σου πει γιατι το θες πες του οτι ξεκινησες ητ και θες να δεις αυτο αν εχουνε ιχνη αιματος τα φλεματα.
Μην πας σε παθολογο κτλπ σε μικροβιολογο πηγαινε να σου λυθει η απορια αμεσως γιατι το να πας στο γιατρο της γειτονιας αυτο ακριβως θα σου πει
κοψε το ητ χωρις εξηγηση

Αποσυνδεδεμένος Μiran

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φλέματα σε 10 μερες ατμισματος...?
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουαρίου 06, 2012, 15:02 »
πριν να παρεις αλλο υγρο ακου τι θα κανεις βαλε τα σε ενα κυπελακι και πηγαινε σε ενα μικροβιολογικο εργαστηριο να τα δει στο μικροσκοπιο και ρωτα το μικροβιολογο αν δει στο μικροσκοπιο ιχνη αιματος αυτο μπορει να στο κανει επιτοπου. Αμα σου πει γιατι το θες πες του οτι ξεκινησες ητ και θες να δεις αυτο αν εχουνε ιχνη αιματος τα φλεματα.
Μην πας σε παθολογο κτλπ σε μικροβιολογο πηγαινε να σου λυθει η απορια αμεσως γιατι το να πας στο γιατρο της γειτονιας αυτο ακριβως θα σου πει
κοψε το ητ χωρις εξηγηση

Και αμα δηλαδη βρεθουνε ιχνη αίματος τι γίνεται? Υπάρχει τετοια περίπτωση? Είναι λίγο βαρύ αυτο που μου λες τώρα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172133 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276510 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43142 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 431 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35622 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559108 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182618 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10586 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364