vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

368 επισκέπτες, 5 χρήστες
TasMan, Milarepa, dkostas, zamploutos, Tem

Twitter

Συντηρηση - Καθαρισμος eGo-C(ovale) Atomizer

Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1204
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος eGo-C(ovale) Atomizer
« Απάντηση #15 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 22:18 »
Φταίει η ταπούλα... :yes:
Πάρε καινούριο πιπάκι με την δική του ταπούλα... :thumpup:



edit:
μην πετάξεις τους ατμο!!!!

Αποσυνδεδεμένος joepower7

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος eGo-C(ovale) Atomizer
« Απάντηση #16 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 22:23 »
σε ευχαριστω απλα δεν διαβαζεις αυτα που γραφω,ποια ταπουλα αφου λεω οτι αλλαζω αμουλα η αμπουλα ειναι καινουρια.τελος παντων δεν εχει νοημα ασ διαγραψει καποιος το ποστ!!!ετσι και αλλιως δεν απανταει και κανεις,επρεπε να ανοιξω ενα θεμα με τιτλο κατι αλλο να δεις πως μπαινουν σφαιρα ολοι,τωρα θα ασχοληθουν με τον c και το τσιγαρακι μου σιγα.Παντως σε ευχαριοστω bigred

Αποσυνδεδεμένος daywalker06

  • ***
  • 746
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος eGo-C(ovale) Atomizer
« Απάντηση #17 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 22:28 »
Ειναι δυνατόν να ασχοληθούν αλλοι με το πρόβλημα σου αφού εσύ δεν κάθεσαι να διαβάσεις και τα περιμένεις στο πιάτο.

Btw  ο  BigRed μαλλον εννοεί την τάπα της αμπούλας, να βάλεις τάπα σιλικόνης

Αποσυνδεδεμένος alexis-patra

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος eGo-C(ovale) Atomizer
« Απάντηση #18 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 22:29 »
να σε ρωτησω οι αμπουλες ειναι οι δικες του το c γιατι απο το τ ειναι 2 χιλιοστα κοντυτερες κ το παρουσιαζουν αυτο το προβλημα!

Αποσυνδεδεμένος xiroxiyo

  • **
  • 366
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος eGo-C(ovale) Atomizer
« Απάντηση #19 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 22:29 »
σκέψου όμως ότι ο c είναι καινούργιος σχετικά και ίσος δεν τον έχουνε παιδιά για να μπορούνε να απαντήσουνε,καλο είναι να απαντάμε σε κάτι που έχουμε δουλέψει ασχοληθεί και ξέρουμε ;)

Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1204
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος eGo-C(ovale) Atomizer
« Απάντηση #20 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 22:36 »
Χαλαρά παιδιά... :)

να σε ρωτησω οι αμπουλες ειναι οι δικες του το c γιατι απο το τ ειναι 2 χιλιοστα κοντυτερες κ το παρουσιαζουν αυτο το προβλημα!

Άν τις σπρώξεις να πατίσουν θα είναι όλα ο.κ.  :thumpup:
Και τα δικά μου τανκ από το -Τ είναι... :bye:

Αποσυνδεδεμένος alexis-patra

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος eGo-C(ovale) Atomizer
« Απάντηση #21 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 22:46 »
Χαλαρά παιδιά... :)

Άν τις σπρώξεις να πατίσουν θα είναι όλα ο.κ.  :thumpup:
Και τα δικά μου τανκ από το -Τ είναι... :bye:
ναι κ σε μενα ολα καλα εκτοσ απο το τριμπεκα ολλο καμενο εβγαζε μετα απο λιγο!! το εβαλα στα δικατου κ οκ. κοιταξα τισ αμπουλες κ ειναι κοντητερες σαν να μην φτανουν καλα στην μυτη του ατμοποιητη :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος dimosthenis

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος eGo-C(ovale) Atomizer
« Απάντηση #22 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 22:55 »
Και εγώ είχα κάποιο προβλημα με καμμένο.
Δεν ξέρω αν έχει κάποια λογική βάση, αλλά τους βράζω κανονικά σε απλό νερό (μόνο την μπαταρία αφήνω έξω!!!!) και με αυτόν τον τρόπο έχω βγάλει 2 μήνες με τους τρείς ατμο του αρχικού πακέτου , χρησιμοποιώντας τους εναλάξ. Ακόμα δεν έχω ανοίξει , ούτε πετάξει κανέναν.
Τα πάνε μια χαρά και του δίνω και καταλαβαίνει!!!!!

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος eGo-C(ovale) Atomizer
« Απάντηση #23 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 23:00 »
Παρακαλώ πολύ να μη δημιουργούνται εντάσεις. Δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος για αντιπαραθέσεις. Κάποια μηνύματα διαγράφηκαν

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος eGo-C(ovale) Atomizer
« Απάντηση #24 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 23:36 »
Δεν μπορω να πιστεψω αυτο που μου συμβαινει.Αγοραζω το maxboro της natyra.Το ατμιζω κανονικα μα δεν εχει την ιδια ωραια γευση που ειχε στον φιλο μου που δοκιμασα,ιδια η.τ και οι δυο.ειχα την αισθηση πως μου ερχοταν κατι σαν καμενο,ανοιγω σημερα λοιπον τον ατμο να δω.καταμαυρη η αντισταση.αλλαζω ατμο καινουργιο τα ιδια μετα απο λιγα λεπτα.και στον 3 ατμο τα ιδια.Αυτο μου εχει τυχει ξανα με υγρο της flavourart το red bull απλα εκει δεν επαιζε...με την πρωτη τζουρα τους γαμαγε τους ατμο!!!!Εχω το eGo-C της ovale.Θα ηθελα να μου πειτε τι ειναι το dry burning,βαζω τον ατμο πανω στην μπαταρια χωρις το φυτιλι του και παταω?με τα φιτιλια τι παιζει?αλλαζουν?

To dry burning μπορείς να το κάνεις ως εξής:
Βγάζεις τον ατμοποιητή απο τον κώνο, έπειτα βγάζεις απο τον ατμοποιητή το μεταλλικό κομμάτι που έχει το φιτίλι, τον ξαναβιδώνεις στον κώνο και με την μπαταρία αρχίζεις να λειτουργείς τον ατμοποιητή (χωρίς την αμπούλα εννοείται) με υγρό για 4-5 δευτερόλεπτα, μετά σταματάς 4-5 δευτερόλεπτα και φυσάς την αντίσταση μετά ξανά απο την αρχή κτλ
Πότε έχει καθαρίσει:
Στην αρχή θα βγάζει πυκνους άσπρους ατμους. Μετά απο λίγο οι ατμοι θα λιγοστεύουν και θα αρχίσει να φαίνεται η αντίσταση πυρωμένη. Οταν δεν βγαίνει πλέον ατμός η αντίσταση έχει καθαρίσει.
Αυτό έχει 20-30% πιθανότητα να σου χαλάσει τον ατμοποιητή λόγω του πυρώματος.
Επίσης ναι μεν ο ατμ. πλέον είναι καθαρός αλλά έχεις αρκετή πιθανότητα για μια πτώση της απόδοσης του κατά 10-15% μάλλον λόγω του οτι το δεύτερο φιτίλι που είναι μέσα στην αντίσταση
 καταρρέει απο τη θερμοκρασία.

Μετά το burning ρίξε μερικές σταγόνες υγρό στον ατμ και σκουπισε εσωτερικά τον κώνο με μια χαρτοπετσέτα. Για λίγο θα σου μυρίζει σαν καμένο, μετά η μυρωδιά φεύγει.
Ακόμη μπορείς να κρατήσεις με μια τσιμπίδα το μεταλλικό κομμάτι που έχει το πρωτο φιτίλι, αυτό που μπαίνει στην αμπούλα και να το κάψεις σε ένα γκαζακι (το φιτίλι στη φλόγα).
Το φιτίλι καθαρίζει (πυρώνει και αυτό) χωρίς να καίγεται. Προσοχή όμως να είναι στεγνό το φιτίλι, αλλιώς το υγρό θα πιάσει φωτιά.


Για το υγρό που λές, πως είσαι σίγουρος ότι φταίει αυτό και όχι κάτι άλλο? Σου δούλεψε με άλλο υγρό?
Αυτό το λέω γιατι ένας τουλάχιστον απο τους eGo-C που είχα είχε λάθος φιτίλι και μου έβγαζε καμένο.
Το φιτίλι του πρέπει να είναι κάπως "φουντωτό" στο σημείο που ακουμπά την αντίσταση και ίσιο, να μην πάει στο ένα πλάι.
Το δικό μου φιτίλι ήταν κάπως μυτερο. Με μια καρφίτσα το έκανα πιο φουντωτό και το πρόβλημα λύθηκε.
Αν πάντως πιστεύεις ότι φταίει το υγρό, τότε λογικά θα είναι κάτι παχύρρευστο.
Δοκίμασε να το αραιώσεις λίγο με "ενέσιμο νερό" (απο φαρμακείο). Η αραίωση μπορεί να είναι απο 1-2% ως 10%. Ξεκίνα λίγο λίγο γιατί αν αραιώσει πολύ θα γίνει άχρηστο.


Θα απαντησει κανεις ρε παιδια?Μηπως κανουν κατι σπρει καθαρισμου επαφων που χρησιμοποιουμε εμεις οι ηλεκτρολογοι για την αντισταση του ατμο?
Δεν τα συνιστώ αυτά τα σπρέϊ. Λογικά θα είναι τοξικά και μπορεί να αφήσουν και άσχημη μυρωδιά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 15, 2012, 23:54 από panos »

Αποσυνδεδεμένος BARBADONIS

  • **
  • 317
  • Φύλο: Άντρας
  • There is always the other side
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος eGo-C(ovale) Atomizer
« Απάντηση #25 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 23:48 »
Θα απαντησει κανεις ρε παιδια?Μηπως κανουν κατι σπρει καθαρισμου επαφων που χρησιμοποιουμε εμεις οι ηλεκτρολογοι για την αντισταση του ατμο?
Όχι δεν χρειάζεται και ούτε θα νομίζω να κάνει δουλειά το σπρέι.
Σου βάζω εδώ μερικές φωτογραφίες για τα βήματα που ακολουθείς για dry burning στους συγκεκριμένους ατμό του C.
Το καλύτερο θα ήταν με video αλλά έχω δώσει την κάμερα.
 


Αφού αρχίσουμε να αποσυναρμολογούμε λοιπόν,





Ανοίγεις λοιπόν την κεφαλή του ατμό έτσι



και αφού τοποθετήσεις τον κωνέκτορα και το κομμάτι με την αντίσταση έτσι...





αρχίζεις και πατάς συνεχώς για να πυρώνει η αντίσταση μερικές φορές μέχρι να ασπρίσει η αντίσταση και το φυτίλι κάπως έτσι ...





και τέλος αφού ξανασυναρμολογείς τον ατμό, ΄τον βρέχεις πρώτα καλά, να ποτίσει το φυτίλι με λίγο υγρό.
Στον δικό μου εδώ, το φυτίλι το έχω αλλάξει γι' αυτό είναι "κάπως".
Εδώ επίσης θα ήθελα να προσθέσω κάτι σημαντικό. Όταν αλλάζουμε το tank, το σπρώχνουμε μέχρι να τερματίσει και μετά στρίβουμε σχεδόν ολόκληρη στροφή μέχρι να ευθυγραμίσουμε. Αυτή η κίνηση βοηθάει για να έχουμε κανονική ροή σε περίπτωση που κάτι έχει συμβεί με την τάπα. Εγώ πάντως δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Χρησιμοποιώ τάπες σιλικόνης. Όσο αφορά τα υγρά, δεν νομίζω να έχει σημασία αν είναι redboull - tribeca ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, διότι τα έτοιμα έχουν τη ρευστότητα που χρειάζεται.
Αυτά. Για ότι άλλο θες ρωτάς.





Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1204
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος eGo-C(ovale) Atomizer
« Απάντηση #26 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 23:50 »
μπορείς να κρατήσεις με μια τσιμπίδα το μεταλλικό κομμάτι που έχει το πρωτο φιτίλι, αυτό που μπαίνει στην αμπούλα και να το κάψεις σε ένα γκαζακι (το φιτίλι στη φλόγα).
Το φιτίλι καθαρίζει (πυρώνει και αυτό) χωρίς να καίγεται.


Αυτό μπορούμε να το κάνουμε κ' χωρίς να ανοίξουμε τον ατμο???
Δηλαδή, να κάνουμε dry-burn έστι όπως είναι???
Αφού το φυτήλι είναι άκαυστο κ' καθαρίζει με την φωτιά νομίζω ότι δεν χρειάζετε να τον ανοίξουμε :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος eGo-C(ovale) Atomizer
« Απάντηση #27 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 23:53 »
Προτιμω να τον ανοίγω για να μην ποτίζει η καπνίλα απο το dry burning το φιτίλι και το εσωτερικό του ατμ.
Η καπνίλα αυτή είναι βρωμερή...

Αποσυνδεδεμένος BARBADONIS

  • **
  • 317
  • Φύλο: Άντρας
  • There is always the other side
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος eGo-C(ovale) Atomizer
« Απάντηση #28 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 23:56 »
Νεκτάριε πήρες κι' εσύ το C ?

Αποσυνδεδεμένος alexis-patra

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος eGo-C(ovale) Atomizer
« Απάντηση #29 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 23:59 »
νασε ρωτησω το φυτιλι που το αλαξες ειδες διαφορα στην αποδοση γευσης η αποδοσης?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63131 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3722 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1002 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172563 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277750 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9473 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43632 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 456 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36335 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560463 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem