vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

254 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, bujinkan

Twitter

Το μετέωρο βήμα… του ατμιστού! - Η αλλιώς, to rebuildable κανείς... or not?

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2290
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Το να δοκιμάσω κάποιες από τις διάφορες έτοιμες αντιστάσεις σε διάφορες παραλλαγές υλικών και πλέξεων που κυκλοφορούν για να πάρω πιό ευκολα μια πρώτη ιδέα, είναι οπωσδήποτε κάτι που το έχω κι εγώ κατα νού.

Για έτοιμες πλεκτές ξεκίνησε με οτιδήποτε βρεις που γράφει "MTL fused clapton coils". Θα τα βρεις σε μία αρκετά ευρεία γκάμα μουτουελάδικων ωμικότητων (συνήθως από Vandy Vape & Coilology στην Ελλάδα).

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9577
  • Φύλο: Άντρας
Οκ, μόλις τις τσέκαρα. Πολύ βολικό compo. Ευχαριστώ!

Βολικό σίγουρα γιατί σου δίνει τέσσερις διαφορετικές επιλογές. Αλλά μέχρι εκεί.....

Αποσυνδεδεμένος Υπ ατμόν

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Βολικό σίγουρα γιατί σου δίνει τέσσερις διαφορετικές επιλογές. Αλλά μέχρι εκεί.....

Ε, κοίτα, βασικά θα ξεκινήσω με το κανθαλάκι πρώτα δοκιμάζοντας κανα στήσιμο με διαφορετικά ανοιχτά-κλειστά σπειρώματα ώστε να καταλάβω τις διαφορές (αν μπορέσω να τις καταλάβω) κι ας υπάρχει στην άκρη και το πακετάκι με αυτές τις λίγες πλεκτές για τη σύγκριση. Αφού έγινε η μετάβαση ας το πάω τώρα βήμα-βήμα, με ρέγουλα.  :)

Αποσυνδεδεμένος thanoulis

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
  • Το νεότερο δεν είναι απαραίτητα καλύτερο
Η σημαντικότερη διαφορά των ανοικτών από τις κλειστές σπείρες είναι πως στις ανοιχτές δεν χρειάζεται να τσεκάρεις για βραχυκυκλώματα (hotspots).

Προσωπικά, μόνο ανοιχτές σπείρες κάνω. Και πιο εύκολες είναι και λιγότερη δουλειά έχουν.  8)

Αποσυνδεδεμένος Υπ ατμόν

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Νομίζω πως οκτώ, περίπου, μήνες μετά ήρθε η κατάλληλη στιγμή για ένα update: Ήταν πράγματι προδιαγεγραμμένη πορεία/μονόδρομος. Η συνολική απόδοση και ατμιστική εμπειρία που σου προσφέρει ένας επισκευάσιμος είναι σαφώς ανώτερη. Μετά τις πολύ θετικές εντυπώσεις με την Μπρουχίλντα ακολούθησε ο Άρης ΙΙ και πολύ σύντομα προστέθηκε στην παρέα τους ο Alberich (v1), με τελευταίο απόκτημα τον Dead Rabbit MTL με τον οποίο δεν τα βρήκαμε και αντικαταστάθηκε με έναν Berserker V3.

Στο διάστημα που μεσολάβησε είχα την ευκαιρία να διαπιστώσω στην πράξη το πόσο διαφορετική απόδοση μπορεί να έχει ο ένας Ατμο από τον άλλον στα ίδια υγρά. Να κατασταλάξω στον τύπο του βασικού μου σύρματος και τις παραμέτρους του. Να βρω το εύρος των watt μου και τον αέρα της τζούρας μου και να καταλάβω το ρόλο που παίζει σε όλο αυτό η διαφορετική παροχή ρεύματος από συσκευή σε συσκευή (που βρίσκω πως είναι σημαντικός). Να προβληματιστώ πάνω στο εάν το Temperature Control είναι μια αυταπάτη η όχι (δεν έχω καταλήξει, παραμένω στον πειραματισμό και τον προβληματισμό του).

Διευρύνθηκε κάπως και η παλέτα στις προτιμήσεις μου. Πλέον φορτώνω πολύ άνετα φρούτα και ζαχαροπλαστικές, με απόλαυση. Σκέφτομαι μάλιστα μήπως ζυγώνει η ώρα που θα πρέπει να δοκιμάσω και κάνα Dripper.

Α, ναι! Έριξα και τη νικοτίνη μου. Από 20/18mg αποκλειστικά αλάτων που χρησιμοποιούσα με τους εργοστασιακούς μου, σε 12mg υβριδική μετά το πρώτο μήνα με εργοστασιακό και στην πορεία σε 9αρα-10ρα. Πλέον παράλληλα φλερτάρω και με 6άρα, αναλόγως του υγρού.

Μιά χαρά λέμε!  :yes:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110675 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159877 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515345 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146482 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303277 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12797 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 190 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530808 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201475 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801637 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11067 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40996 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet