vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

357 επισκέπτες, 5 χρήστες
Jorge, john 7, Milarepa, geoliol, trabaman

Twitter

Απορίες νέου για ατμοποιητή 510 και Dripping

Αποσυνδεδεμένος NewHolborn

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απορίες νέου για ατμοποιητή 510 και Dripping
« στις: Δεκεμβρίου 19, 2011, 00:18 »
Νεος ατμιστης στο ψαξιμο με αποριες πολλες...
Ξεκινησα με ego-t αλλα εχω ξενερωσει λογω του οτι εχω αρκετα συχνα καμμενες τζουρες
οταν καιγετε λιγο το φυτιλι, το οτι δεν εχω σταθερη γευση, το οτι βαρεθηκα
να αλλαζω φυτιλια και να τα στρωνω μεχρι να βγαζουν μια αξιοπρεπη γευση.
Οποτε γι'αυτους τους λογους σκεφτομαι να δοκιμασω κατι αλλο και λεω να
στραφω προς 510 και dripping. Αλλα
εχω αρκετες αποριες ακομα.. αν μπορειτε να βοηθησετε.

1. Εχει ο 510 μεγαλυτερη διαρκεια ζωης απο εναν ego-t?
2. Αν ασχοληθω με το dripping ειναι καλο να αφαιρεσω αυτην την γεφυρα με το μεταλλικο
πλεγμα?
3. Εχει καλυτερη γευση απο ego?
4. Δεν θα εχω αλλο καμμενες τζουρες οπως οταν καιγετε το φυτιλι σε ego-t?
5. Ειναι το dripping πιο οικονομικο σε καταναλωση υγρου σε σχεση με ego-t?
6. Γιατι δεν λειτουργει το dripping με ego-t ατμοποιητη?
7. Ποσες τζουρες μπορω να κανω μετα απο 2-3 σταγονες dripping?
8. Γινετε dry burning σε 510? Η συντηρηση-καθαρισμος του ειναι πιο δυσκολη απ'οτι ta ego-t?
9. Αλλα πλεονεκτηματα ή μειονεκτηματα με dripping ή 510 ατμοποιητες?
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 19, 2011, 00:34 από NewHolborn »

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Απορίες νέου για ατμοποιητή 510 και Dripping
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 19, 2011, 00:25 »
1) Γενικά ναι
2) Δεν την είχα αφαιρέσει ποτέ
3) Καθαρά υποκειμενικό
4) Όχι
5) Περίπου στα ίδια
6) Λειτουργεί αν βγάλεις το μεταλλική βάση
7) Σχετικό
8) Γίνεται. Όχι
9) Οι διαρροές, σοβαρό μειονέκτημα.

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορίες νέου για ατμοποιητή 510 και Dripping
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 19, 2011, 00:37 »
Μονο με αλλαγες φυτιλιων δεν απαλασσεσαι απο την γευση καμενου. Καθαριζεις καθολου τον ατμοποιητη? Θελει πληρη απομακρυνση των εναπομεινάντων υγρων και πολυ προσεκτικο dry burning για να φυγουν τα καμενα υγρα πανω στην αντισταση. Αυτα ειναι που δινουν το "καμενο". Επισης, η κακη τροφοφοσια απο πολυ σφιχτο φυτιλι ή εγκλωβισμενη φυσαλιδα αερα.

Εχω προσεξει οτι οταν δεν ακουω ομορφο σταθερο τσιτσιρισμα στην τζουρα, αλλά αισθανομαι διακοπες και αισθημα βρασιματος με μπουρμπουληθρες και δυνατοτερο και "σκαστό" ηχο τσιτσιρισματος, τοτε ξερω οτι πρεπει αμεσως να περιμενω καμενο.


Εχεις ορεξη να εισαι με ενα μπουκαλακι στο χερι, να βγαζεις το τιπ (προαιρετικα) και να σταζεις καθε λιγο 2-3 σταγονες μεσα στον ατμοποιητη? Εγω το δοκιμασα και δεν μου φανηκε καθολου πρακτικο. Αλλοι το λατρευουν.

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορίες νέου για ατμοποιητή 510 και Dripping
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 19, 2011, 00:51 »
φιλε μου καλο το dripping αλλα λιγο αβολο, σκεψου να κατσεις για καφε και να βγαλεις μπουκαλακια και να αρχισεις το ποτισμα καθε λιγο και λιγακι, παντως σε θεμα γευσης για μενα ειναι το καλυτερο 8)

Αποσυνδεδεμένος NewHolborn

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορίες νέου για ατμοποιητή 510 και Dripping
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 19, 2011, 00:57 »
1) Γενικά ναι
2) Δεν την είχα αφαιρέσει ποτέ
3) Καθαρά υποκειμενικό
4) Όχι
5) Περίπου στα ίδια
6) Λειτουργεί αν βγάλεις το μεταλλική βάση
7) Σχετικό
8) Γίνεται. Όχι
9) Οι διαρροές, σοβαρό μειονέκτημα.

4. Οταν δεν εχει υγρο η αντισταση και τραβαω τζουρα δεν θα ειναι καμμενη?
6. Μ' εστειλες τωρα!
    α) Γιατι οσο αναφορα το dripping οι περισοτεροι αναφερονται σε 510 τοτε?
    β) Και γιατι βλεπω να πουλαν driptips μονο για 510?

Μονο με αλλαγες φυτιλιων δεν απαλασσεσαι απο την γευση καμενου. Καθαριζεις καθολου τον ατμοποιητη? (Οου yes :yes:!) Θελει πληρη απομακρυνση των εναπομεινάντων υγρων και πολυ προσεκτικο dry burning για να φυγουν τα καμενα υγρα πανω στην αντισταση. Αυτα ειναι που δινουν το "καμενο". Επισης, η κακη τροφοφοσια απο πολυ σφιχτο φυτιλι ή εγκλωβισμενη φυσαλιδα αερα.

Εχω προσεξει οτι οταν δεν ακουω ομορφο σταθερο τσιτσιρισμα στην τζουρα, αλλά αισθανομαι διακοπες και αισθημα βρασιματος με μπουρμπουληθρες και δυνατοτερο και "σκαστό" ηχο τσιτσιρισματος, τοτε ξερω οτι πρεπει αμεσως να περιμενω καμενο.

Εχεις ορεξη να εισαι με ενα μπουκαλακι στο χερι, να βγαζεις το τιπ (προαιρετικα) και να σταζεις καθε λιγο 2-3 σταγονες μεσα στον ατμοποιητη? Εγω το δοκιμασα και δεν μου φανηκε καθολου πρακτικο. Αλλοι το λατρευουν.

Αν ειναι να γλυτωσω απο ολη αυτην την φασαρια (που εχω μαρκαρει με κοκκινο) και να εχω ποιοτητα στον ατμο μου ναι θα προσπαθησω.

φιλε μου καλο το dripping αλλα λιγο αβολο, σκεψου να κατσεις για καφε και να βγαλεις μπουκαλακια και να αρχισεις το ποτισμα καθε λιγο και λιγακι, παντως σε θεμα γευσης για μενα ειναι το καλυτερο 8)
:hmmm: Στον καφε μαλλον θα πηγαινω με τανκ  ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 19, 2011, 01:06 από NewHolborn »

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορίες νέου για ατμοποιητή 510 και Dripping
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 19, 2011, 01:14 »
και γιατι να κανεις ολα αυτα αφου θα εχεις τανκ :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος NewHolborn

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορίες νέου για ατμοποιητή 510 και Dripping
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 19, 2011, 01:45 »
Eιπα παραπανω, εχω βαρεθει να ασχολουμαι με αλλαγες φυτιλιων και να ψαχνομαι τι φταιει για καμενες τζουρες ή γιατι εχω απολια στην γευση κτλ.. (ειδικα αυτο το φυτιλι που πηρα οταν το πρωτο βαζω οι πρωτες 30 τζουρες ειναι καμενες..καιγονται σιγουρα υαλονηματα) αν ειναι να εχω ποιοτιτα θα κανω dripping.
Απλα λεω τωρα.. σε καποιο μαγαζι αναλογος τι μαγαζι (για να μην με περναν για εξωγηινο O0) θα μπορουσα να εχω ενα τανκ με τον ατμοποιητη ετοιμο να το κουμπωνω στην μπαταρια ego.
Εντομεταξυ δοκιμασα dripping στο ego-t προηγουμενος και ειναι τελειο  :thumpup: :thumpup: :thumpup:!
Εβγαλα την μεταλλικη γεφυρα τοποθετησα ενα αδειο φιλτρο (το οποιο δεν ειχε το καπακι που συγκρατει το υγρο κουμπομένο, δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο..) εσταξα 3 σταγονες και μιλαμε μερα με την νυχτα ο ατμος! Και απο αποψη γευσης και χτυπιματος! Με εστειλε αδιαβαστο :fight_shot_thickgun: ! Βεβαια οταν αρχησα να το νιωθω καπως διαφορετικο μετα απο καποιες τζουρες τον ατμο συμπληρωνα κατευθειαν μην μου ερθει καμενο!
 Να στε καλα ρε παιδια  :respect: :respect:!
Μονο καποιες αποριες ακομα που ειχα πιο πανω αν μπορει καποιος να μου τις λυση. me ton parpen.

10.Επισης τι διαφορες εχει το dripping σε 510 σε σχεση με ego-t?
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 19, 2011, 02:43 από NewHolborn »

Αποσυνδεδεμένος dxdydz

  • ***
  • 525
Απ: Απορίες νέου για ατμοποιητή 510 και Dripping
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 19, 2011, 02:10 »
γενικότερα προτιμούσα το dripping απο ego-t! το χτύπημα ειδικά με lr ατμοποιητή είναι η μέρα με τη νύχτα!

προσωπικά θα σου πρότεινα 510lr opw και 901lr απο funstore.

γενικότερα έχω την αίσθηση οτι κρατάει η γέφυρα μια-δυο σταγόνες πάνω της και θα πρότεινα ούτε να τη βγάλεις ούτε να πάρεις έτοιμους αγεφύρωτους 510.

πάντως με το που γνώρισα τους 510d της boge δε ξανασχολήθηκα με dripping! αν δε τους έχεις δοκιμάσει πάρε μια 5αδα και θα με θυμηθείς! 5$ οι 5! και άμα κάνεις και το κολπάκι (να φτιάξεις τανκ με μια ένεση των 10ml για μένα είναι ο καλύτερος συνδιασμός :)

Αποσυνδεδεμένος NewHolborn

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορίες νέου για ατμοποιητή 510 και Dripping
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 19, 2011, 02:33 »
γενικότερα προτιμούσα το dripping απο ego-t! το χτύπημα ειδικά με lr ατμοποιητή είναι η μέρα με τη νύχτα!

προσωπικά θα σου πρότεινα 510lr opw και 901lr απο funstore.

γενικότερα έχω την αίσθηση οτι κρατάει η γέφυρα μια-δυο σταγόνες πάνω της και θα πρότεινα ούτε να τη βγάλεις ούτε να πάρεις έτοιμους αγεφύρωτους 510. (Ναι ομως dry burn με γεφυρα πανω πως βλεπεις την αντισταση να κοκκινιζει αν θες να το κανεις καθαρισμο? Εμπειρικα?)

πάντως με το που γνώρισα τους 510d της boge δε ξανασχολήθηκα με dripping! αν δε τους έχεις δοκιμάσει πάρε μια 5αδα και θα με θυμηθείς! 5$ οι 5! Τι λες ρε φιλε!! Απο που? :o και άμα κάνεις και το κολπάκι (να φτιάξεις τανκ με μια ένεση των 10ml για μένα είναι ο καλύτερος συνδιασμός :)

Αποσυνδεδεμένος Zioa

  • ***
  • 525
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορίες νέου για ατμοποιητή 510 και Dripping
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 19, 2011, 02:40 »
Έχει εδώ
http://www.greenhouseone.com/Electronic-Cigarette-Cartomizers-s/34.htm

(δεν τα έχω δοκιμάσει γενικά τα cartomizers  )
 

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Re: Απορίες νέου για ατμοποιητή 510 και Dripping
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 19, 2011, 02:42 »
δοκιμασε και τα καρτο που λεει ο φιλος κ θα δεις

Αποσυνδεδεμένος dxdydz

  • ***
  • 525
Απ: Απορίες νέου για ατμοποιητή 510 και Dripping
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 19, 2011, 02:44 »
αρχηγέ με στράβωσες! τι γραμματοσειρά είναι αυτή! χεχε!

αυτούς τους 2 opw ποτέ δε τους έκανα καθαρισμό με dry burning! μια στο τόσο τους φύσαγα και τους ξέπλενα με λίγο νεράκι.. ο 901 κράτησε κανά 2 μηνο, ενώ τον 510 τον ανοιξα εγώ για να πάρω το κεραμικό. τον είχα κανα 4μηνο εύκολα. Βέβαια δε σου λέω πως κι εσένα θα σου κρατήσουν τόσο! πολύ πιθανό να μουν εγώ ο τυχερός!

πήρα και κάτι άλλους αγεφύρωτους όχι opw. 3 σταγονες και μπούκωνε από το υγρό ενώ στους άλλους έβαζα άνετα 5.

3.6$ οι 5 μέχρι τα χριστούγεννα μετά 4.5 οι 5
http://www.healthcabin.net/index.php?main_page=product_info&cPath=1076_1078&products_id=7615

είναι καρτομάιζερ. κρατάνε 5-7 μέρες ο καθένας. αν κάνεις και το κόλπο με την ένεση κρατάνε και 20μερο!

Πραγματικά στους συνιστώ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ!

αυτό είναι το ¨κόλπο¨με την ένεση! http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2921.0.html

κι αυτά που λέει ο Zioa καλά πρέπει να ναι αλλά α)δε τα χω δοκιμάσει β)το greenhouseone δεν έχει πια paypal..

Αποσυνδεδεμένος Zioa

  • ***
  • 525
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Re: Απορίες νέου για ατμοποιητή 510 και Dripping
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 19, 2011, 02:52 »
δοκιμασε και τα καρτο που λεει ο φιλος κ θα δεις
Παλιά είχα δοκιμάσει καρτο και δεν μου άρεσε η γεύση και δεν ξαναμπήκα σε κόπο να τα ξαναδοκιμάσω
 

Αποσυνδεδεμένος NewHolborn

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορίες νέου για ατμοποιητή 510 και Dripping
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 19, 2011, 02:56 »
Ευχαριστω πολυ φιλε για τις πληροφοριες! Θα τα δοκιμασω σιγουρα! Απλα τωρα περιμενω ειδη μια παραγγελια με ego.. δεν ηξερες δεν ρωταγες  :wall:... τον αλλο μηνα βλεπω να κανω νεες παραγγελιες.
Δηλαδη γενικοτερα οι 510 ατμοποιητες δεν εχουν θεμα καμενης τζουρας επειδη δεν εχουν φυτιλι ή μαλλον εχουν φυτιλι απο μεταλικο πλεγμα? Τα λεω σωστα? Και ποια η κυριοτερη διαφορα με τους ego ατμοποιητες? Παντως απ'οτι βλεπω οι περισσοτεροι νεοι αγοραζουν ego και βλεπω γενικοτερα περισσοτερη διαφημιση σ'αυτο το μοντελο.

Edit:
Κατι που με χαλαει τωρα με το dripping στον ego-t ειναι οτι απο την  3-4 τζουρα και μετα ξεκιναει το καμενο..και ξανασταζω αλλες 3 σταγονες. φυσιολογικο? Εχει κανα κολπο να παρατεινω το υγρο που καθετε πανω στην αντισταση? Ειναι καλυτερα να εχω το τσιγαρο σε ορθια σταση?
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 19, 2011, 03:09 από NewHolborn »

Αποσυνδεδεμένος Black_Cloud

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορίες νέου για ατμοποιητή 510 και Dripping
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 19, 2011, 03:10 »
ποσες μερες κανουν να ερθουν αυτα :

http://www.healthcabin.net/index.php?main_page=product_info&cPath=1076_1078&products_id=7615

και ποσο ειναι η Minimum παραγγελια σε αυτο το site

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63206 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3749 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1012 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172573 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277815 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15477 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9483 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43652 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 465 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36361 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560538 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem