vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Skyline R by e-smokeguru

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Skyline R by e-smokeguru
« Απάντηση #45 στις: Μαρτίου 29, 2021, 21:48 »
Bελτιώθηκε λίγο το mtl του  αλλά πάλι δεν τον λες και άτμο που θα τον προτείνεις με χίλια σε κάποιον mtlα.Λείπει το throwhit εντελώς...  :bye:
Πάνω απο  το 1,5mm πιστεύω είναι το δυνατό του σημείο,εκεί φαίνεται η απίστευτη smoothάδα του και η υποδειγματική του τροφοδοσία.
Προσωπικά τον προτιμώ με το 1,5/3 airdisk και mini alien στα σπλάχνα του μέχρι να μου έρθει το μεταλλικό drip tip που έχω παραγγείλει για να μπορέσω να παίξω πιο
άνετα και με τα μεγαλύτερα airdisk.



Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline R by e-smokeguru
« Απάντηση #46 στις: Μαρτίου 29, 2021, 21:55 »
Έχω την εντύπωση ότι εχεις πολύ βαμβάκι,δοκίμασε σε 2.5αρι πυρήνα και κοφτό σύριζα στις τρύπες τροφοδοσίας,δεν χρειάζεται να ακουμπάει το βαμβάκι μέχρι κάτω.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Skyline R by e-smokeguru
« Απάντηση #47 στις: Μαρτίου 29, 2021, 21:58 »
2,5άρι είναι το συγκεκριμένο alienακι και το βαμβάκι δεν ακουμπάει κάτω ...μην μου αγχώνεσαι,απλά ειναι cb prime και φουσκώνει top

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Skyline R by e-smokeguru
« Απάντηση #48 στις: Μαρτίου 29, 2021, 22:41 »
Μπορείτε να μου εξηγήσετε όσοι τον έχετε, τι είναι αυτό που κάνει τη διαφορά στον R σε σχέση με τον πρώτο skyline με το dropkit το οποίο έχει τη θολωτή καμπάνα, γιατί η πρώτη έκδοση είχε άλλη καμπάνα. Αν λοιπόν έχουν ίδια καμπάνα, τότε τι είναι αυτό που διαφοροποιεί τη γεύση? Δε νομίζω να είναι αρκετή η μικροδιαφορά στο ντεκ και στα δισκάκια που από peek έγιναν ss.
Ειδικά από σένα Σταύρο και επειδή δεν τον έχω δοκιμάσει, θα 'θελα να μου εξηγήσεις πώς είναι δυνατόν οι μικροδιαφορές στο εσωτερικό να δικαιολογούν τέτοια διαφορά στη γεύση, ώστε από μέτριος και παρακάτω για κάποιους, σε απόδοση να έχει εκτοξευτεί στην κορυφή?

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline R by e-smokeguru
« Απάντηση #49 στις: Μαρτίου 30, 2021, 12:21 »
Διάφορες εχει, δεν μιλαμε για τον ιδιο ατμό, μεν εχει την ίδια φιλοσοφία αλλα υπάρχουν  αλλαγες στην τροφοδοσία  (διαφορετικά κανάλια για τοποθέτηση του βαμβακιού  ),τα ποστ/ οι βίδες πιο χοντρά  (αρα πιο καλό πιάσιμο και απόδοση στην αντισταση ) και τέλος διαφορετικη εισαγωγη αέρα απο κατω....αυτα για την βάση. ....το πανω τμήμα όντως είναι σχεδόν ίδιο με το χαμηλό αλλα με λιγότερο μεταλλο που μπορεί να παιζει το ρολο του και αυτό. ....
Τωρα αν ολα αυτά συντελούν ουσιαστικά  στη διαφορετική απόδοση θα πω ναι εκ του αποτελεσματος.....ετσι και αλλιώς άβυσσος είναι αυτοι οι ατμοποιητες εχω δει ατμοποιητες με ακριβως ιδια φιλοσοφία και μικρό διάφορες που ατμιζουν διαφορετικά ενα παράδειγμα ο fev και οι προσπάθειες απο αλλες εταιρείες να αντιγράψουν το τροπο λειτουργίας του αλλα παντα έχουν διαφορετικο αποτέλεσμα. ...

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Skyline R by e-smokeguru
« Απάντηση #50 στις: Μαρτίου 30, 2021, 14:18 »
Δεν ξέρω Μπάμπη, τα κανάλια τροφοδοσίας δεν τα θεωρώ σημαντική αλλαγή, από την άποψη αυτής καθεαυτής της τροφοδοσίας, γιατί και ο προηγούμενος δεν έχει κάποιο μειονέκτημα σ' αυτό, η ροή του υγρού γινόταν εντελώς απροβλημάτιστα. Στην ευκολία τοποθέτησης του βαμβακιού μπορεί να υπερτερεί ο νέος, αλλά αυτό δεν επηρεάζει τη γεύση.
Κι αυτό με τις βίδες και τα ποστ, σίγουρα αυξάνει την ευκολία του χρήστη και ίσως να βελτιώνει τη λειτουργία σε tc, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο συνδέεται με την απόδοση της γεύσης. Ίσως μόνο αν επηρεάζει τη ροή του ρεύματος, βελτιώνοντάς την κι αυτό να αντανακλάται και στη γεύση. Αυτό ναι, θα μπορούσε να δίνει μια εξήγηση.
Το λιγότερο μέταλο από την άλλη σίγουρα επηρεάζει τη θερμοκρασία ατμοποίησης και λογικά την αυξάνει. Ισχύει αυτό Μπάμπη? Παράγει πιο ζεστό ατμό από τον προηγούμενο ή δε διακρίνεται διαφορά?
Απ' όλα όσα μου είπες πάντως, μόνο η διαφορετική εισαγωγή του αέρα στη βάση, μπορεί να δικαιολογήσει μια αισθητά αναβαθμισμένη γεύση, ειδικά αν υπάρχει διαφορά στην ταχύτητα ροής του αέρα. Αν είναι έτσι το καταλαβαίνω, γιατί στη γεύση αυτό το στοιχείο και η καμπάνα/τσιμινιέρα παίζει το σημαντικότερο ρόλο. Όταν άτμιζα με το skydrop για κανα χρόνο και μετά θυμήθηκα να ξαναδοκιμάσω με το μεγάλο τανκ, απογοητεύτηκα και ξαναγύρισα στο skydrop. Για μένα ήταν μεγάλη η διαφορά ανάμεσα στις διαφορετικές καμπάνες.

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline R by e-smokeguru
« Απάντηση #51 στις: Μαρτίου 30, 2021, 15:14 »
γιωργο η τροφοδοσια σε αυτον ειναι σε αλλο επιπεδο σε σχεση με τον προκατοχο του,αν ερθει καποια στιγμη στα χερια σου θα το καταλαβεις.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Skyline R by e-smokeguru
« Απάντηση #52 στις: Μαρτίου 30, 2021, 15:17 »
 Το λιγότερο μέταλο από την άλλη σίγουρα επηρεάζει τη θερμοκρασία ατμοποίησης και λογικά την αυξάνει. Ισχύει αυτό Μπάμπη? Παράγει πιο ζεστό ατμό από τον προηγούμενο ή δε διακρίνεται διαφορά?  
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα βέβαια, αλλά προσωπικά έχω καταλήξει στο ότι οι αγαπημένοι μου ατμοποιητές είναι αυτοί που χρησιμοποιούν το μέταλλο σπάταλα. Δεν ζεσταίνονται, δεν προκαλούν θερμικό σοκ σε χείλη & γλώσσα & (πάντα εντελώς προσωπικά) έχω την αίσθηση ότι δίνουν (συνολικά) καλύτερη ατμιστική εμπειρία (& σε γεύση).
* Αναφέρομαι σε...proper mtl άτμισμα.

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline R by e-smokeguru
« Απάντηση #53 στις: Μαρτίου 30, 2021, 15:18 »
Γιώργο τα Λουκία δεν είναι μόνο ευκολία αλλά το βαμβάκι πλεον είναι πιο νοικοκυρεμενο μεσα σε αυτα και οταν αυτο κουραστεί δεν κρεμάει τοσο πολύ οσο στον 1ο....δεν ξερω αν στο περιγράφω σωστα ωστε να καταλάβεις τι εννοώ...πιστεύω ότι η τροφοδοσία ειναι καλύτερη  και δεν υπάρχει πλέον το φαινόμενο με την μαυρίλα του 1ου που έβγαινε στο τανκ....

Θερμοκρασία δεν εχει παραπανω απο το 1ο με το ντροπ, ισως ο μεταλλικος ρυθμιστής να παίζει και το ρολο της ψυκτρας λογω μεγεθους.....

Το καλύτερο που εχεις να κανεις ειναι να περάσεις απο τον guru να το δεις απο κοντά και να το δοκιμάσεις γιατι οτι και να γράφουμε ισχύει για τα δικα μας γούστα.....
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 30, 2021, 17:53 από BABIS1098 »

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline R by e-smokeguru
« Απάντηση #54 στις: Μαρτίου 30, 2021, 15:32 »
μπαμπη εχει λιγοτερη θερμοκρασια απο τον πρωτο,ιδιο στησιμο ιδια βατ ο πρωτος σε απανωτες τζουρες εκαιγε αυτος ουτε καν.

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline R by e-smokeguru
« Απάντηση #55 στις: Μαρτίου 30, 2021, 15:40 »
Βαγγέλη σε αυτο παίζει ρολο και εκείνο που έγραφα για τα ποστ και τις βίδες καθόσον χάνετε λιγότερη ισχύς σε απώλειες οπου παραγουν θερμοκρασίες στο σώμα του ατμοποιητη....αυτο  που περιγραφω ηταν πολύ εντονο στους πρώτους φαινόμενο που είχαν το θετικό πολο δυο κομμάτια μεσα στην βαση  και το ρεύμα περνουσε μόνο με επαφή(δεν υπήρχαν σπείρωματα μεταξυ τους)

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline R by e-smokeguru
« Απάντηση #56 στις: Μαρτίου 30, 2021, 15:47 »
πλακα πλακα μπαμπη τωρα παρατηρησα αυτο που γραφεις παραπανω,οντως δεν επιστρεφει μαυριλα στο τανκ ,ιδιο αρωμα σε αλλο ατμο και φαινεται πιο σκουρο.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Skyline R by e-smokeguru
« Απάντηση #57 στις: Μαρτίου 30, 2021, 18:47 »
Το καλύτερο που εχεις να κανεις ειναι να περάσεις απο τον guru να το δεις απο κοντά και να το δοκιμάσεις γιατι οτι και να γράφουμε ισχύει για τα δικα μας γούστα.....
Το ξέρω το καλύτερο Μπάμπη και κάποτε που δούλευα πολύ κοντά, πέρναγα κάθε βδομάδα, μετά άλλαξε η δουλειά, ήρθε κι η πανδημία κι έχω να περάσω κανα χρόνο. Για καφέ δεν πήγα επίτηδες, γιατί θα έφευγα με το εργαλείο αλλά η πανδημία έφερε κι αναστολή και πάσχει το ταμείο! Κάτι θα βρω αργότερα από 2ο χέρι ή θα πάω στο Βασίλη να του καθαρίζω τα τζάμια, να μου κάνει σκόντο. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Skyline R by e-smokeguru
« Απάντηση #58 στις: Μαρτίου 30, 2021, 19:08 »
Να πας να γυαλίζεις τους ατμοποιητές να αφήσουν ελεύθερο κι αυτόν τον φουκαρά που είναι όλη μέρα κλεισμένος στην υπόγα και γυαλίζει μέταλλα... :laugh1:

Υπάρχει ολόκληρο κίνημα για την απελευθέρωση του.  :yes:



« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 30, 2021, 19:23 από cpbaroque »

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Skyline R by e-smokeguru
« Απάντηση #59 στις: Μαρτίου 30, 2021, 20:32 »
Μπορείτε να μου εξηγήσετε όσοι τον έχετε, τι είναι αυτό που κάνει τη διαφορά στον R σε σχέση με τον πρώτο skyline με το dropkit το οποίο έχει τη θολωτή καμπάνα, γιατί η πρώτη έκδοση είχε άλλη καμπάνα. Αν λοιπόν έχουν ίδια καμπάνα, τότε τι είναι αυτό που διαφοροποιεί τη γεύση? Δε νομίζω να είναι αρκετή η μικροδιαφορά στο ντεκ και στα δισκάκια που από peek έγιναν ss.
Ειδικά από σένα Σταύρο και επειδή δεν τον έχω δοκιμάσει, θα 'θελα να μου εξηγήσεις πώς είναι δυνατόν οι μικροδιαφορές στο εσωτερικό να δικαιολογούν τέτοια διαφορά στη γεύση, ώστε από μέτριος και παρακάτω για κάποιους, σε απόδοση να έχει εκτοξευτεί στην κορυφή?
Η τροφοδοσία είναι το βασικότερο πιστεύω και η καλύτερη ροή αέρα.
Ειδικά ο προηγούμενος αν δεν ζεσταινοταν γεύση και ανάλυση δεν έβγαζε ποτέ... Ειδικά με μονοκλωνο χωρίς παράλληλη απλά δεν...
Δεν έχει και το φαινόμενο του καραμελώματος υγρού που είχε ο προηγούμενος και μαρτυραγε το πρόβλημα της τροφοδοσίας. Ο προηγούμενος ξέρεις πολύ καλά πως με 2-3 τζούρες μου μπορούσα να το στεγνωσω το coil.
Του R δεν στεγνώνει εύκολα.
Δεν μπορώ να συγκρίνω τις καμπάνες του χαμηλοτάβανου classic με τον R πλέον καθώς τους έχω δώσει. Μόνο τον skyfall έχω απο ESG εκτός του R...
Φαντάζομαι όμως ότι και τα υλικά δεν πρέπει να είναι τα ίδια... Σίγουρα παίζουν και αυτά ρόλο

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8447 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180834 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34084 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537073 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59975 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237921 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 613 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16159 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136227 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085485 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35537 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10386 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12