vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

634 επισκέπτες, 9 χρήστες
infernity, Milarepa, Doubt, matkarap, camber, amdnikos, lemon78, gigelis78, teo77

Twitter

Παραδοσιακές μέθοδοι διακοπής καπνίσματος

Αποσυνδεδεμένος parisp

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Παραδοσιακές μέθοδοι διακοπής καπνίσματος
« στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 11:48 »
Διαβαζω το φόρουμ και τις παρενέργειες και κάποια πράγματα μου κάνουνε εντύπωση,Ημουνα φανατικός καπνιστής επί 20 σχεδόν χρόνια. ΑΠό τα 17 και τώρα ειμαι 37. Σε ενα φιλικό σπίτι σπίτι που ήμλουνα πριν από 15 μέρες υπήρχαν 2 ομάδες ανθρώπων. Οι "ατμιστές"¨που ήταν καμιά δεκαριά από οτι κατάλαβα και ένας μη καπνιστής. Συγκεκριμένα ήταν ένας μη καπνιστής 52 ετών που έχει κόψει το κάπνισμα 7 χρόνια παρά το ότι κάπνιζε 2 πακέτα 25άρια την ημέρα. Δεν κρύβω ότι η ιδέα του η.τ μου άρεσε. Δοκίμασα μια τζούρα από ένα φίλο και δεν με χάλασε (η μια τζούρα). Προσωπικά κάπνιζα 20 χρόνια Camel Και Camel lights. Η γυναίκα μου η φουκαριάρα αγανακτισμένη και απελπισμένη μαζί μου που το τσιγάρο το είχα κολημένο μονίμως στο στόμα μου λεει στο τραπέζι που καθόμασταν μέ όλους το άλλους, "βρε μωρό μου γιατί δεν δοκιμάζεις και εσύ αυτό το η.τ μπας και κόψεις σταδιακά το κ.τ". Εκεί μπαίνει λοιπόν στην μέση και ο κος ο μη καπνιστής και μου εξηγεί πως έκοψε το τσιγάρο σε μια νύχτα. Ο συγκεκριμένος είχε πάει στο antismoking center (antismoking.gr) και τέλως πάντων μου λεει το έκοψα με την μια. Λέω και εγω ρε γ@#ώτο μου δεν πάω να δοκιμάσω. Στην τελική αμα ειναι ή θα φουμάρω τα καμελάκια μου μου τα ξέρω τι σκατά είναι ή θα το κόψω τελείως. Με συγχωρείτε αλλά το να βάζω στο στόμα μου υγρά τα οποία δεν ξέρω καν τι είναι δεν το κάνω. Αποτέλεσμα ειναι ότι την περασμένη τετάρτη στις 15:50 κάπνισα το τελευταίο μου τσιγάρο. Στις 16:00 ειχα ραντεβού. Ημουνα δύσπιστος και έκανα τον βελονισμό από περιεργεια. Το αποτέλεσμα εινια ότι αυτή την στιγμή με ενοχλέι απίστευτα το τσιγάρο των άλλων και προσωπικά παρά τα προβλήματα που έχω δεν έχω καταφύγει στην λύση του τσιγάρου. Μήπως θέλετε να σας πω τις παρενέργεις που είχα? ???
α) Σταμάτησαν οι ταχυκαρδίες και οι πόνοι στο στήθος που είχα ειδικά το βράδυ. Μαζί σταμάτησαν και οι νυχτερινοί ιδρώτες.
β) Δεν βήχω και δεν σφυρίζει το στήθος μου
γ) Παίζω μπάλα με τα μωρά μου που είναι 20 μηνων και δεν λαχανιάζω. Πιστέψτε με λαχάνιαζα στον διαδρομο του σπιτιού μου.
δ) Δεν βρωμάει το στόμα μου, πίνω τον καφέ σχεδόν σκέτο γιατί πλέον μου αρέσει η γεύση του και όλως περιέργως έχω αποκτησει απίστευτη γεύση και όσφρηση.
Φϊλοι μου δεν κάνω διαφημιση σε κανένα.
Απλά σας λέω ότι ήθελα να κόψω το τσιγάρο. Αν θέλετε δοκιμάστε το και εσεις. Προσωπικά είμαι κατά των ημίμετρων. Η το κόβεις ή καπνίζεις. ¨ολα τα άλλα ειναι κολοκύθια και ειδικά όλα αυτά τα η.τ που ειλικρινά δεν έχουν καμιά πιστοποίηση ότι τα υγρά που παίρνεις δεν έχουν χημικά που ειναι χειρότερα από το τσιγάρο.
Προυποθεση πάντως για να κόψεις το τσιγάρο και να πετύχει η μέθοδος ειναι να το θέλεις. ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ ΜΗΝ ΤΟ ΚΆΝΕΙΣ. ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΚΕΙ.
Αυτά ως συμβουλες και καλή τύχη σε όλους
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 08, 2011, 13:54 από Λιάκουρας »

Αποσυνδεδεμένος Dio13

  • ***
  • 781
  • Φύλο: Άντρας
  • ProVari V1 - DD + A2 ss = \m/ Heavy Rock \m/
Απ: Παραδοσιακές μέθοδοι διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 12:03 »
βασικα υπαρχουν πολες ομαδες ανθρωπων και δεν θα τις αναφερω αυτη τη στιγμη, πολλοι ειναι δυνατοι στη θεληση και οτι λενε το κανουν, αλλοι θελουν μεταβατικα σταδια.

το καλυτερο που μπορει να κανει ενας καπνιστης ειναι να κοψει το τσιγαρο και τερμα. δεν χωραει αμφισβητηση.
απλα ας μην ειμαστε και τοσο απολυτοι για τις παρενεργειες που μπορει να προκαλει το η.τ. και ας περιμενουμε ερευνες να μας αποδειξουν τελικα αν ειναι καλο η κακο, παντως οι βελτιωσεις που αναφερεις στην υγεια σου τις αναφερουν και ολοι οσοι περασαν στο κοσμο του ατμου αρα? οπως κ εσυ ετσι κ εμεις κοψαμε το τσιγαρο....

στην αγορα υπαρχουν και υγρα τα οποια εχουν πιστοποιηθει απ το ΕΚΕΦΕ ΔΗμοκριτος και κανεις δεν μπορει ν αμφισβητησει τα αποτελεσματα αυτα.

για να μη μακρυγορω, οπως ο καπνιστης εχει τα δικα του δικαιωματα, ετσι τα εχει και ο μη καπνιστης ακομη και πλεον ο ατμιστης αρα, εαν δεν γνωριζουμε κατι και πως λειτουργει και γιατι και τι αντικαθιστα στον καθενα ας μην ειμαστε μηδενιστες και το απορριπτουμε. ας απορριπτουμε κατι που εχουμε δοκιμασει, οχι για κατι το οποιο δεν γνωριζουμε.

πολλοι καταφεραν και μεσω η.τ. να φτασουν στο να το σταματησουν και αυτο, αρα γιατι να μην υπαρχει σαν επιλογη και να πρεπει ολοι να παμε να τρυπηθουμε με χιλιαδες βελονες για να τα καταφερουμε? ας ειμαστε πιο δυνατοι και τις αποφασεις μας να τις κανουμε πραξη!

οποιος θελει να το κοψει πραγματικα, το κοβει, οποιος θελει βρισκει υποκαταστατο και οποιος θελει τραβιεται απο δω κ απο κει χωρις αποτελεσμα τις περισσοτερες φορες.

μακαρι οντως να το εκοψες και να μπεις στο φορουμ οταν περασει λιγο ο καιρος και να μας πεις οτι δεν εχεις βαλει ουτε ενα τσιγαρο στο στομα,,, τοτε προσωπικα θα σε παραδεχτω. :respect:

Φιλικα Διονυσης.

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παραδοσιακές μέθοδοι διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 12:12 »
φιλε parisp κατ αρχην να σε συγχαρω που εκοψες το τσιγαρο και μπραβο σου με οποιον τροπο και να το εκανες αυτο :yes: να σε ρωτησω ομως κατι, εφ οσον το εκανες αυτο με τον τροπο που το εκανες και χωρις να εχεις σχεση με το η.τ. , πως και μπηκες στον κοπο να το αναφερεις σε ενα φορουμ που ειναι αποκλειστικα χρηστες η.τ. ??? καθαρα απο περιεργεια ρωταω, μην παρεξηγηθω.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Παραδοσιακές μέθοδοι διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 12:13 »
Καλά έκανες και μπράβο σου.
Δυο παρατήρησεις μόνο:
To
" Στην τελική αμα ειναι ή θα φουμάρω τα καμελάκια μου μου τα ξέρω τι σκατά είναι ή θα το κόψω τελείως. Με συγχωρείτε αλλά το να βάζω στο στόμα μου υγρά τα οποία δεν ξέρω καν τι είναι δεν το κάνω."
Είναι μια αυτοκαταστοφική άποψη στην περίπτωση που το "θα το κόψω τελείως" δεν υπερίσχυε.
Μπορούσες να ενημερωθείς τι έχουν τα "υγρά" τα οποία αποτελούνται απο 2 ουσίες :PG ή VG+ Νικοτίνη.
 (Τα επιπλέον αρώματα είναι προαιρετικά και μπορείς να μην τα χρησιμοποιήσεις όπως πολλοι ατμιστές κάνουν),
 και όχι απο 2000+ που αποτελείται ο καπνός του τσιγάρου εκ των οποίων πάνω απο 50 είναι καρκινογόνες.


Προυποθεση πάντως για να κόψεις το τσιγάρο και να πετύχει η μέθοδος ειναι να το θέλεις. ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ ΜΗΝ ΤΟ ΚΆΝΕΙΣ. ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΚΕΙ.

Συμφωνώ. Το ίδιο ισχύει και για το η.τ. απλά χρειάζεται αρκετά μικρότερη δύναμη θέλησης.
Επίσης, πρέπει να περάσουν κάποια χρόνια απο την πρώτη ημέρα που είσαι άκαπνος για να μπορείς να πείς με σιγουριά ότι το έκοψες...


Αυτά ως συμβουλες και καλή τύχη σε όλους

Ανταποδίδω τις ευχές!

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Παραδοσιακές μέθοδοι διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 12:19 »
Αγαπητέ parisp υπάρχει και άλλη μια συνομωταξία της οποίας δέν νομίζω να είμαι το μόνο μέλος. Αυτοί που δέν θα τους χάλαγε να κόψουν το τσιγάρο λόγω των γνωστών παρενεργειών, αλλα θα τους χάλαγε να κόψουν το κάπνισμα.
Εγω ΔΕΝ ΘΕΛΩ και ΠΟΤΕ δεν θέλησα να κόψω το κάπνισμα. Το ευχαριστιέμαι, είναι παρεάκι, μου αρέσει κλπ. Στο ΗΤ βρήκα επιστροφή σε γεύσεις, μπορώ κα καπνίζω και να αισθάνομαι τις διαφορετικές γεύσεις, να φτιάχνω και δικές μου, και να μην ενοχλώ και κανέναν. Η οπτική "τα καμελάκια μου που ξέρω τι είναι" δεν ειναι μονο αυτοκαταστροφική ειναι και αφελής με το συμπαθειο παρ'ότι δικαιολογημένη.
Αλήθεια όμως, πώς και είσαι μέλος εδω?

Αποσυνδεδεμένος parisp

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παραδοσιακές μέθοδοι διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 12:43 »
Αγαπητέ parisp υπάρχει και άλλη μια συνομωταξία της οποίας δέν νομίζω να είμαι το μόνο μέλος. Αυτοί που δέν θα τους χάλαγε να κόψουν το τσιγάρο λόγω των γνωστών παρενεργειών, αλλα θα τους χάλαγε να κόψουν το κάπνισμα.
Εγω ΔΕΝ ΘΕΛΩ και ΠΟΤΕ δεν θέλησα να κόψω το κάπνισμα. Το ευχαριστιέμαι, είναι παρεάκι, μου αρέσει κλπ. Στο ΗΤ βρήκα επιστροφή σε γεύσεις, μπορώ κα καπνίζω και να αισθάνομαι τις διαφορετικές γεύσεις, να φτιάχνω και δικές μου, και να μην ενοχλώ και κανέναν. Η οπτική "τα καμελάκια μου που ξέρω τι είναι" δεν ειναι μονο αυτοκαταστροφική ειναι και αφελής με το συμπαθειο παρ'ότι δικαιολογημένη.
Αλήθεια όμως, πώς και είσαι μέλος εδω?
Ολοι ρωτάτε και απορείτε με το ίδιο πράγμα. Πως μπήκα εδώ μεσα. Ειλικρινά ήθελα να δώ αν αυτό το μαραφέτι έχει παρενέργειες. Θα μου πείς γιατί. Γιατί δεν κρύβω ότι πέρασε από το μυαλο μου να το δοκιμάσω ακόμα και τώρα που το έχω κόψει. Δεν έχω στερητικό νικοτίνης. Δηλαδή όπως λες και εσύ δεν μου λείπει το τσιγάρο αλλά το κάπμνισμα όπως πολύ σωστά το θέτεις. Ειλικρινά πάντως δεν πείθομαι για όλα αυτά τα υγρά και τις γεύσεις ότι ειναι και ότι καλύτερο. Επομένως μάλλον κατά πως φαίνεται θα συνεχίσω την προσπάθεια μου. Πάντως θα ήθελα να επισημάνω κάτι γιατί οι περισσότεροι μου την πέφτετε λες και είμαι λεπρός. Δεν μπήκα για να κάνω καμιά διαφήμιση σε κανένα. Μπήκα καθαρά απο περιέργεια. ΕΙμαι ενας άνθρωπος που κάπνιζε 30-40 τσιγάρα την ημερα και το σταμάτησα σε μια νύχτα. ΣΚέφτηκα να το γυρίσω στο η.τ ακόμα και τώρα αλλά δεν πείθομαι. Και το βασικότερο δεν με ενοχλεί το τσιγάρο που καπνίζεις εσύ. Δεν σκοπεύω να γίνω σπαστικός αντικαπνιστής. Και ξέρεις γιατί??? Εχω φλομώσει πολύ κόσμο στην ζωή μου και δεν με παίρνει να κάνω τον έξυπνο όσο και να με ενοχλέί τώρα το τσιγάρο γιατί με ενοχλει.
ΑΥτά τα έγραψα φιλικά και με καλή πρόθεση. Οποιος θέλει καπνίζει ότι θέλει. Γουστο και καπέλο του καθενός ειναι.

Αποσυνδεδεμένος Dio13

  • ***
  • 781
  • Φύλο: Άντρας
  • ProVari V1 - DD + A2 ss = \m/ Heavy Rock \m/
Απ: Παραδοσιακές μέθοδοι διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 12:47 »
μα το οξυμωρο που χρησιμοποιεις ειναι οτι καταφερες να το κοψεις μαχαιρι αλλα κ απ την αλλη να δοκιμαζεις κ η.τ. ωστε να μην σου ερθει η επιθυμια για κανονικο. αρα? προφανως η μεθοδος που χρησιμοποιησες και υποστιρηξες με τοσο στομφο δεν ηταν και τοσο ισχυρη ωστε να σε κανει να μην μπεις στη διαδικασια ΚΑΝ να συζητας εδω για ημιμετρα,,, δεν ξερω απλα εισαι λιγο μπερδεμενος, προσπαθησε να ξεκαθαρισεις με την δικη σου ψυχοσυνθεση κατ αρχην του τι πραγματικα θελεις κ εσυ κ ο οργανισμος σου κ εμεις εδω ειμαστε για οποια βοηθεις στο κοσμο του ηλεκτρονικου τσιγαρου!
Καλη Επιτυχια !!!

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Παραδοσιακές μέθοδοι διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 12:49 »
Η υποψία της διαφίμησης υπάρχει πάντα αλλα εξαλείφεται με κάθε επόμενο μήνυμά σου!!!  :)  Υπάρχουν κάμποσοι που ποσταρουν ενα μηνυμα και εξαφανίζονται. Προσωπικά δεν ξεχνώ οτι επρεπε να φτάσει στα μέσα της δεκαετίας του 70, για να παραδεχτούν ΕΠΙΣΗΜΑ οι καπνοβιομηχανίες οτι το προϊόν τους ήταν άκρως επικίνδυνο και καρκινογόνο, οπότε δεν βαυκαλίζομαι στην ιδέα του ΗΤ ως λύση. Απλα μου δίνει την ευκαιρία να καπνίζω και να το ευχαριστιέμαι ΞΑΝΑ! Και σε πιό ελαφρό τόνο, μην το λές οτι δεν θα γίνεις σπαστικός αντικαπνιστής, έχω ΠΟΛΛΟΥΣ φίλους που το είπαν και τελικά έγιναν! χαχαχα σου έυχομαι το αντίθετο! Φιλικά!  :)

Αποσυνδεδεμένος iceberg

  • **
  • 223
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παραδοσιακές μέθοδοι διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 12:52 »
Φίλε parisp συγχαρητήρια που το έκοψες και σου εύχομαι καλή δύναμη να το συνεχίσεις μια και ο δικός σου δρόμος είναι δυσκολότερος από το δικό μας αλλά σίγουρα με περισσότερο κέρδος για την υγεία σου.
Αναρωτιέμαι κι εγώ όμως για ποιο λόγο ψάχνεις εδώ μέσα. Και δεν λέω σε καμιά περίπτωση ότι δείχνεις ανεπιθύμητος ή κάτι τέτοιο, απλώς πιστεύω ότι είναι εντελώς ΛΑΘΟΣ μέρος για άτομα στην αρχή της ολικής απεξάρτησης από την νικοτίνη μια και εδώ είναι τόπος που συγκεντρώνονται άτομα που συνεχίζουν να τη λαμβάνουν με διαφορετικό τρόπο.
Πιστεύω ότι για σένα σε αυτή τη δύσκολη φάση το εδώ φόρουμ αποτελεί μια ύπουλη παγίδα που σου στήνει η εξάρτηση και καλύτερο θα ήταν να την αποφύγεις έως ότου περάσει αρκετός χρόνος και απαλλαγείς οριστικά.
Εμείς όλοι έχουμε επιλέξει να συνεχίσουμε μια βλαβερή εξάρτηση με μικρότερο όπως πιστεύουμε ή ελπίζουμε κόστος για την υγεία μας. Πουθενά δε θα δεις προτροπή προς κάποιον απεξαρτημένο να επιστρέψει στην εξάρτηση μια και πλέον βρήκαμε εγγυημένα ασφαλή ασφαλή οδό.
Το να το κόψει κανείς εντελώς είναι σαφώς καλύτερο για την υγεία και τέλος.
Αλλά βέβαια και κανείς δε θα δεχτεί εύκολα κριτική στις επιλογές μας μια και κανείς δεν είναι παιδάκι ή ανώριμος από τους συμμετέχοντες.
Καλή συνέχεια σου εύχομαι και ειλικρινά σε παρακαλώ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΟΥ από εδώ. Το να διαβάζεις για ντουμάνια, γεύσεις και ατμιστική απόλαυση ΔΕΝ θα σε βοηθήσει σε αυτή τη φάση αλλά θα σε δυσκολέψει αφάνταστα όταν το σύνδρομο σου χτυπήσει καμπανάκια.
Εδώ μέσα θα βοηθηθείς μόνο αν παρ' ελπίδα -και ειλικρινά εύχομαι να μη σου συμβεί- αποτύχει η προσπάθεια σου για ολική απεξάρτηση.
Μέχρι τότε είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν αρκετά και αξιόλογα φόρουμ ατόμων που βρίσκονται στην ίδια δύσκολη φάση με εσένα.
Καλή επιτυχία και πάλι!  :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Prince23

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παραδοσιακές μέθοδοι διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 12:55 »
Όλοι κάνουμε τις επιλογές μας! Το καλύτερο είναι να μην καπνίζουμε καθόλου. Οι περισσότεροι(και βάζω και τον εαυτό μου μέσα) έχουν τη συνήθεια της κίνησης που τους λείπει και προτίμησαν το η.τ και όχι τις τσίχλες ή τα έμπλαστρα νικοτίνης. Και εγώ είμαι άνθρωπος που το έκοψα 2 φορές αλλά λόγω πίεσης, άγχους και συνήθειας έκανα ξανά την κίνηση να καπνίσω. Με ενοχλεί το τσιγάρο λόγω αθλητισμού αλλά λόγω δουλειάς είναι μια παρέα που αδυνατώ να την κόψω! Ίσως να μην μπορώ και όχι να μην θέλω!! Με το η.τ κατάφερα να κόψω το κ.τ αλλά δεν μπορώ να πω οτι έχω δει σημαντικές βελτιώσεις στον οργανισμό μου γιατι λόγω έλλειψης χρόνου δεν έχω καταφέρει να μπω πάλι στο παλιό μου πρόγραμμα. Το κ.τ μου φέρνει αηδία και δεν θέλω πλέον ούτε να το μυρίζω! Έχω δει όμως τον εαυτό μου μετά απο λίγο χρονικό διάστημα να αρχίζει ο οργανισμός μου να επανέρχεται σε φυσιολογικά στάδια όπως πριν απο χρόνια που δεν κάπνιζα. Δεν απαιτώ δραστικές αλλαγές σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα αλλά εφόσων η επιλογή μου είναι να καπνίζω τουλ. να μην βάζω στον οργανισμό μου τπτ άλλο εκτός απο την νικοτίνη.
Χαίρομαι (και ζηλεύω) αυτούς που μπόρεσαν να το κόψουν μαχαίρι. Το προσπάθησα αλλά δεν τα κατάφερα. Οπότε εφόσων υπάρχει εναλλακτική βοήθεια για να σταματήσουμε αυτό το διάολο και σιγά σιγά να επανέλθουμε σε φυσιολογικούς ρυθμούς είναι πολύ θετικό. Σίγουρα εφόσων δεν υπάρχει επίσημη αναφορά και έλεγχοι πάνω στο η.τ. κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά αν έχει ή όχι παρενέργειες!! Αλλά θεωρώ οτι σίγουρα έχει πολύ λιγότερες απο το κ.τ.

Συγνώμη για το κατεβατό!

Φιλικά πάντα.

Αποσυνδεδεμένος parisp

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παραδοσιακές μέθοδοι διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 12:57 »
μα το οξυμωρο που χρησιμοποιεις ειναι οτι καταφερες να το κοψεις μαχαιρι αλλα κ απ την αλλη να δοκιμαζεις κ η.τ. ωστε να μην σου ερθει η επιθυμια για κανονικο. αρα? προφανως η μεθοδος που χρησιμοποιησες και υποστιρηξες με τοσο στομφο δεν ηταν και τοσο ισχυρη ωστε να σε κανει να μην μπεις στη διαδικασια ΚΑΝ να συζητας εδω για ημιμετρα,,, δεν ξερω απλα εισαι λιγο μπερδεμενος, προσπαθησε να ξεκαθαρισεις με την δικη σου ψυχοσυνθεση κατ αρχην του τι πραγματικα θελεις κ εσυ κ ο οργανισμος σου κ εμεις εδω ειμαστε για οποια βοηθεις στο κοσμο του ηλεκτρονικου τσιγαρου!
Καλη Επιτυχια !!!
Φίλε το πρόβλημα ειναι στο μυαλό πάντα. Προσωπικά αν θες την γνώμη μου η μέθοδος ειναι πολύ καλή. Οπως έγραψα προυπόθεση ειναι να το θές για να το πετύχεις. Προσωπικά είχω θέληση και το παλεύω. Προσπάθησε να καταλάβεις τον πόνο μου. Αν έκανα 2-3 τριγαράκια την ημέρα φίλε μου δεν θα το έκοβα καν. Απλά ειχα καταντήσει να έχω τάσεις για 2-3 πακετάκια την ημέρα και η υγεία μου άρχισε να βαράει κόκκινο. Γιαυτό το παλεύω. Δες το στην τελική ότι εδώ μεσα μπήκα από περιέργεια. Πάντως στο λέω όπως το είπα και ποιό πάνω. δεν μου λείπει το τσιγάρο αλλά το κάπνισμα ως διαδικασία. Αν μπορείς να το πιάσεις τι εννοώ θα με καταλάβεις. Την διαδικασία για την ώρα την υποκαθιστώ γράφωντας, διαβάζοντας μιλωντας πολύ αλλά οκ την παλευω και πάει καλά ως τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Dio13

  • ***
  • 781
  • Φύλο: Άντρας
  • ProVari V1 - DD + A2 ss = \m/ Heavy Rock \m/
Απ: Παραδοσιακές μέθοδοι διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 13:01 »
βασικα ΔΕΝ θελω να δοκιμασω γιατι ηδη εκοψα το καπνισμα !!!
απλα οπως ειπε καποιος φιλος πριν, ναι γουσταρω το ατμισμα και το απολαμβανω παρα πολυ!!! ποτε δεν ημουν της αποψης να κοψω το τσιγαρο αλλα εφ οσον βρηκα τροπο αν το αντικαταστησω με κατι πολυ πιο απολαυστικο κ καμποσες φορες πιο υγειηνο απ το τσιγαρο τοτε ναι, γουσταρω που ειμαι ατμιστης, σε λαθος ανθρωπο φιλε μου καλε προτεινεις βελονισμο για να κοψει το τσιγαρο, ολοι εδω μεσα ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΟΨΕΙ, απλα πρεπει να το καταλαβεις !!!

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παραδοσιακές μέθοδοι διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 13:01 »
δλδ μπηκες στο φορουμ να δεις παρενεργειες για το η.τ. και εαν διαπιστωσεις οτι δεν εχει ξερω γω θα το ξεκινησεις? ??? δεν εχω πολυκαταλαβει, παντως και παλι μπραβο που εκοψες το κ.τ. αλλα εαν ειναι να ξεκινησεις το η.τ. τωρα, κακος πηγες σε κεντρο διακοπης γιατι μπορουσες να ξεκινησεις το η.τ. χωρις να πας πουθενα, οπως εκανε και η πλειοψηφια εδω  :dontknow: καλη επιτυχια παντως

Αποσυνδεδεμένος parisp

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παραδοσιακές μέθοδοι διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 13:04 »
Όλοι κάνουμε τις επιλογές μας! Το καλύτερο είναι να μην καπνίζουμε καθόλου. Οι περισσότεροι(και βάζω και τον εαυτό μου μέσα) έχουν τη συνήθεια της κίνησης που τους λείπει και προτίμησαν το η.τ και όχι τις τσίχλες ή τα έμπλαστρα νικοτίνης. Και εγώ είμαι άνθρωπος που το έκοψα 2 φορές αλλά λόγω πίεσης, άγχους και συνήθειας έκανα ξανά την κίνηση να καπνίσω. Με ενοχλεί το τσιγάρο λόγω αθλητισμού αλλά λόγω δουλειάς είναι μια παρέα που αδυνατώ να την κόψω! Ίσως να μην μπορώ και όχι να μην θέλω!! Με το η.τ κατάφερα να κόψω το κ.τ αλλά δεν μπορώ να πω οτι έχω δει σημαντικές βελτιώσεις στον οργανισμό μου γιατι λόγω έλλειψης χρόνου δεν έχω καταφέρει να μπω πάλι στο παλιό μου πρόγραμμα. Το κ.τ μου φέρνει αηδία και δεν θέλω πλέον ούτε να το μυρίζω! Έχω δει όμως τον εαυτό μου μετά απο λίγο χρονικό διάστημα να αρχίζει ο οργανισμός μου να επανέρχεται σε φυσιολογικά στάδια όπως πριν απο χρόνια που δεν κάπνιζα. Δεν απαιτώ δραστικές αλλαγές σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα αλλά εφόσων η επιλογή μου είναι να καπνίζω τουλ. να μην βάζω στον οργανισμό μου τπτ άλλο εκτός απο την νικοτίνη.
Χαίρομαι (και ζηλεύω) αυτούς που μπόρεσαν να το κόψουν μαχαίρι. Το προσπάθησα αλλά δεν τα κατάφερα. Οπότε εφόσων υπάρχει εναλλακτική βοήθεια για να σταματήσουμε αυτό το διάολο και σιγά σιγά να επανέλθουμε σε φυσιολογικούς ρυθμούς είναι πολύ θετικό. Σίγουρα εφόσων δεν υπάρχει επίσημη αναφορά και έλεγχοι πάνω στο η.τ. κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά αν έχει ή όχι παρενέργειες!! Αλλά θεωρώ οτι σίγουρα έχει πολύ λιγότερες απο το κ.τ.

Συγνώμη για το κατεβατό!

Φιλικά πάντα.

Φίλε ειμαι μαζί σου 1000%.
Σε καταλαβαίνω και δεν μπορώ να σου πώ τίποτα. Αμα την παλεύεις έτσι με αυτό το σύστημα οκ. ΕΙναι πραγματικά διάολος όπως το λές. Στο μαγαζί μου δεν έχω τασάκι αλλά ειχα ένα μπουκαλάκι νερό που τα πέταγα μέσα. Οταν μαζεύονταν καμιά δεκαρια τσιγάρα μέσα και τα κοιτούσα έλεγα "πω πω ρε π#%$τη μου τι έχω βάλει μέσα μου σήμερα". Ντρεπόμουνα που τα πέταγα και με βλέπανε. ΕΙναι διαολόπραγμα αλλα τι να κάνεις. Θέλει πολύ προσπάθεια για να το κόψεις τελείως αλλά αξίζει τον κόπο. Δεν κάνω πλάκα αλλά όταν άρχισα να ψάχνω για το η.τ ήθελα να δώ αν μπορείς να βάλεις και αμπούλες με σκέτο νερό. Τουλάχιστον να έκανα συνεφάκια υγιεινά χωρίς αρώματα και φρου φρου αλλά μάλον δεν παίζει αυτό. Επομένως σου λέω θα το συνεχίσω να προσπαθώ και όσο αντέξω.

Αποσυνδεδεμένος iceberg

  • **
  • 223
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παραδοσιακές μέθοδοι διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 13:08 »
Παίζει και αυτό, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να ξεκινήσεις από αυτό!
Εγώ πάντως φίλε μου θα λυπηθώ αν επιλέξεις να ξεκινήσεις το ηλ. τσιγάρο ενώ ήθελες να κόψεις τα πάντα και θα χαρώ πολύ αν το επιλέξεις έχοντας αποφασίσει να ΜΗΝ ξαναγυρίσεις με τίποτα στο κανονικό.
Δική σου είναι η απόφαση και απ' ότι βλέπω δεν είναι ακόμα εντελώς ξεκάθαρη μέσα σου...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 108 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 121 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20527 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280857 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207854 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173949 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312578 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13811 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124647 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93464 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4151 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix