vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

276 επισκέπτες, 6 χρήστες
sakissalonika, dfoust, giorgos1999, manoslykos, lounik, Tazz

Twitter

Η δύσκολη λέξη...δίαιτα

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Η δύσκολη λέξη...δίαιτα
« στις: Ιουνίου 01, 2019, 07:17 »


Φίλες φίλοι, μάγκες και μαγκίτισσες...

Ωραία τα λέμε για στησίματα, υγρά, ατμοποιητές και μοντάκια αλλά θέλω να ακούσω γνώμες για εμπειρίες για τα δύκολα. 

Long story very short: τα τελευταία ~3 χρόνια έχω ξεφύγει άσχημα από θέμα βάρους, συμπτωματικά αυτό συμπέφτει με την αρχή του ατμίσματος σ'εμένα, όπως και με τις αυξανόμενες ευθύνες τόσο στην επαγγελματική όσο και στην προσωπική ζωή (2 παιδιά), κάποια στιγμή κατά το Πάσχα, μετά από μια ακόμα κραιπάλη αποφασίσαμε με τη γυναίκα μου να το δούμε σοβαρά και να μπούμε σε πρόγραμμα με επίβλεψη "επαγγελματία" (αν δεν έχεις χρόνο να λύσεις ένα πρόβλημα αλλά έχεις λεφτά για πέταμα, πέτα λεφτά στο πρόβλημα...δε θα κάτσω σ'αυτό το κομμάτι). Μέρος της ψυχολογικής προετοιμασίας ήταν παραγωγή πολλών ml από τα αγαπημένα μου υγρά, στήσιμο όλων των ντουμανιάρικων ατμοποιητών κλπ κλπ με το σκοπό να καλύψω οποιαδήποτε δυσκολία με σύννεφα ατμού. Αμ δε! Νεύρα σε βαθμό να φτάνω κοντά στο να πάρω τσιγάρα - ευτυχώς επικράτησε η λογική που λέει ότι το κάπνισμα είναι το #1 χειρότερο πράγμα που μπορεί να κάνει κανείς για την υγεία του, και 3 χρόνια είναι μεγάλη επιτυχία που δεν πρέπει να σπάσει πάνω από ένα πιάτο άνοστο φαγητό. 

Αλλά με έβαλε σε σκέψεις, όταν κάπνιζα, σαν τύπος που πολεμάει την κοιλιά του από 3 χρονών, και σε βάθος σχεδόν 40 χρόνων η κοιλιά μάλλον νικάει, θυμάμαι ότι ένα τσιγαράκι στα δύσκολα μάζευε την κατάσταση, ενώ το άτμισμα όχι. Προφανώς ξέρουμε όλοι ότι η νικοτίνη καταστέλλει την όρεξη, αλλά ατμίζουμε με νικοτίνη, άρα δεν μπορεί να είναι ΜΟΝΟ η νικοτίνη. 

Δεν ζητάω συμβουλές, η απόφαση έχει παρθεί και το πρόγραμμα τηρείται και έχει αποτελέσματα προφανώς αλλά θα ήθελα να ακούσω εμπειρίες. 

Υ.Γ. Καταλαβαίνω ότι "τα δύσκολα" όπως το λέω είναι first world problems, και υπάρχουν άνθρωποι, σίγουρα και σ'αυτό το φόρουμ που περνάνε πραγματικά δύσκολα, δεν θέλω να θίξω τα πραγματικά ζόρια που τραβάνε πολλοί. 

Απ: Η δύσκολη λέξη...δίαιτα
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 01, 2019, 10:24 »
Αφού έκανες το βήμα και πήγες σε διαιτολόγο (αυτό φαντάζομαι εννοείς με την επίβλεψη επαγγελματία), ήδη έχεις μπει σε καλό δρόμο. Υποθέτω ότι θα στο είπε και ο άνθρωπος που πήγες αλλά η φασούλα με το βάρος είναι σχετικά απλή:

Αν οι θερμίδες που καταναλώνεις ημερησίως είναι λιγότερες από τις θερμίδες που χρειάζεται το σώμα σου θα χάνεις βάρος. Αν είναι περισσότερες θα παίρνεις.

Πραγματικά δεν πάει πιο απλά από αυτό. Σε αυτό που θα σε βοηθήσει πολύ ο/η διαιτολόγος είναι να παίρνεις τις θερμίδες που πρέπει, χωρίς να χάνεις σε συστατικά που χρειάζεσαι. Βιταμίνες, ασβέστια και δεν συμμαζεύεται.

Αυτό που έκανα εγώ και βοήθησε δραματικά, είναι να αναγνωρίζω σιγά σιγά τις "τσάμπα" θερμίδες και να τις κόβω από την καθημερινότητά μου. Το μίλκο (και λοιπά παρόμοια) που έπαιρνα συχνά γιατί μου άρεσε ας πούμε, αν κοιτάξεις την ετικετούλα θα δεις ότι στο μπουκάλι πάει κάπου 300+ θερμίδες. Δεν είναι μπέργκερ, αλλά αν βάλεις και όλα τα χαζούλικα που μπορεί να τρως μέσα στη μέρα μαζεύονται.

Δεν ξέρω με τον αθλητισμό τι σχέση έχεις, αν είσαι σαν κι εμένα θα είναι κακή, αλλά βοηθάει να κάνεις κάτι, όχι μόνο από θέμα σωματικής υγείας, κυρίως ψυχολογικά. Εγώ έβγαινα για περπάτημα 2-3 φορές τη βδομάδα από καμιά ωρίτσα και αυτό με βοηθούσε για κάποιο λόγο να υπομείνω τη δίαιτα.

Κυρίως στόχευσε στο να μην πας για να χάσεις κιλά, αλλά να αλλάξεις συνήθειες. Έτσι η βελτίωση δεν θα είναι προσωρινή. Ας χάνεις μισό κιλό την εβδομάδα δεν έγινε κάτι, μετά θα έχεις αλλάξει τρόπο ζωής και θα είναι πιο εύκολο να διατηρήσεις το βάρος σου.

Τέλος, το γεγονός ότι την προσπάθεια αυτή την κάνεις μαζί με τη γυναίκα σου είναι για μένα το σημαντικότερο. Καλή επιτυχία αδερφέ :D

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η δύσκολη λέξη...δίαιτα
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 01, 2019, 11:21 »
Τη φάση την ξέρω, έχουμε θέματα όμως γιατί για 'μένα έκανε ένα τραγικό λάθος από την πρώτη μέρα που είναι κίνδυνος θάνατος για οποιονδήποτε στην παροχή υπηρεσιών: δεν άκουσε τον πελάτη της. Είμαι σύμβουλος επιχειρήσεων, αν πάω εγώ σε έναν πελάτη, ακούσω τις ανάγκες του και τι θέλει και δε θέλει και μετά παρουσιάσω ακριβώς αυτά που είπε ξεκάθαρα ότι δε θέλει ή ακόμα και τον εκνευρίζουν να ακούει θα πάρω τη δουλειά ή όχι; Μερικές φορές νομίζουμε ότι ξέρουμε καλύτερα τι χρειάζεται ο πελάτης μας από αυτόν, καμιά φορά (σπάνια) μπορεί και να ισχύει, αλλά δεν μπορούμε να καταλάβουμε μετά από μια συνάντηση 2-3 ωρών όλη τη δομή της εταιρίας του, την ιστορία, τι έχει κάνει ως τώρα, τους εργαζόμενούς του, τις εσωτερικές και εξωτερικές δυναμικές κλπ κλπ κλπ οπότε η δουλειά μας είναι να φέρουμε κάτι όσο πιο κοντά είναι στις ανάγκες που καταλαβαίνουμε για να γίνουμε συνεργάτης του και να δουλέψουμε μαζί μακροπρόθεσμα, κάνοντας αλλαγές και διορθώσεις ΑΦΟΥ είναι ο πελάτης on board. Όχι απλά ο μ@##κας εξωτερικός σύμβουλος που βγάζει ένα χαρτί από το φάκελό του και το πετάει στο τραπέζι. Οι καιροί είναι δύσκολοι, η αγορά πολύ σκληρή, και η υπομονή του κόσμου μικρή.

Αλλά δεν είναι εκεί το πρόβλημα και δεν θέλω να επεκταθούμε σ'αυτό, αυτό που μας αφορά στο φόρουμ είναι γιατί το άτμισμα δεν φαίνεται να (μου) δίνει τη "διέξοδο" που έδινε το τσιγάρο σε αντίστοιχες φάσεις, και αν άλλοι/ες εδώ έχουν παρόμοιες εμπειρίες. 

Απ: Η δύσκολη λέξη...δίαιτα
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 01, 2019, 11:26 »
Λογικό είναι ρε συ. Το τσιγάρο σου κατέστρεφε το στομάχι γι' αυτό δεν πεινούσες. Κι εγώ με τρία πακέτα τσιγάρα τη μέρα και 6-7 φραπέδες, 65 κιλά είχα φτάσει. Με το ατμιστήρι όμως όχι μόνο δεν επηρεάζεται τόσο το στομάχι, επειδή επανέρχεται η γλώσσα σου εκεί που ήταν κάποτε, καταλαβαίνεις καλύτερα γεύσεις και θες να δοκιμάσεις απ' όλα τα φαγητά :)


Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Η δύσκολη λέξη...δίαιτα
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 01, 2019, 11:58 »
Προφανώς ο σωματότυπος σου παίζει σοβαρό ρόλο στις δυσκολίες. Επίσης η ηλικία είναι ένας σημαντικός παράγοντας.
Λοιπόν, ο διαιτολόγος (διατροφολόγος σωστότερα) αυτό που μπορεί να κάνει ουσιαστικά είναι να σου εμπεδώσει μια σωστή κατεύθυνση διατροφής. Δεν θα είναι από πάνω σου για πάντα.
Επειδή δεν θα εννοείς 5-10 κιλά παραπάνω, δυστυχώς πρέπει να αλλάξεις εντελώς τις διατροφικές σου συνήθειες και να αναλάβεις ο ίδιος την ευθύνη για αυτές. Και βέβαια θα πρέπει να βάλεις την άσκηση στην καθημερινότητα σου.
Επειδή το έχω ζήσει με δικό μου άνθρωπο θα το εκτιμούσα ως την δυσκολότερη εξάρτηση εκτος ναρκωτικών.
Λυπάμαι που θα γίνω αντιπαθής αλλά θα είναι μια μόνιμη δύσκολη μάχη ενάντια στις επιθυμίες σου ανάλογα της περίπτωσης και του διάρκειας της.
Πρέπει να πάρεις το πάνω χέρι και να επιβληθείς στην κατάσταση. Και εδω δεν χρειάζεται να πείσεις κάποιον άλλον αλλά τον εαυτό σου που σε ξέρει.
Προσπάθεια, επιμονή και συνεργασία με τον διατροφολόγο σου που είναι επιστήμονας, σπούδασε ο άνθρωπος επιστήμες υγείας, θα μπορούσε να είναι γιατρός.
Ελπίζω να εννοείς διατροφολόγο όταν λες επαγγελματία.

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Η δύσκολη λέξη...δίαιτα
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 01, 2019, 12:06 »
Δεν σου έδινε καμία διέξοδο το τσιγάρο ούτε και το ατμισμα, τα προβλήματα δε λύνονται αναβοντας ένα τσιγάρο η κάνοντας σύννεφα ατμου παραμένουν εκεί. Στο μυαλό μας είναι η λύση και εκει πρέπει να την αναζητά με. 

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Η δύσκολη λέξη...δίαιτα
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 01, 2019, 12:34 »
'Ολα στο μυαλό είναι... ότι και να σου πουν εδώ δεν ισχύει τίποτα για σένα.
Ο "ειδικός" που λες ότι πήγες είναι μία πολύ καλή επιλογή διότι το έχει σπουδάσει και θα μάθεις αρκετά πράγματα, το πιό χρήσιμο θα είναι ο συνδυασμός των τροφών.
Το ότι το κάνεις μαζί με τη γυναίκα σου είναι το πιό σημαντικό και θα είναι μεγάλη βοήθεια προς τον τελικό στόχο.

Καλή επιτυχία. :)

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Η δύσκολη λέξη...δίαιτα
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 01, 2019, 16:48 »
Έχοντας σχετική εμπειρία στο ζήτημα έχω να σου δώσω δύο συμβουλές.
Πρώτον το βασικό είναι να αλλάξεις τρόπο ζωής και αυτό χλωμό να στο μάθει ένας διατροφολογος, πιο πολύ πρέπει να το ανακαλύψεις μονος σου.
Δεύτερον και εξίσου σημαντικό είναι να ξέρεις ότι η δίαιτα είναι πανεύκολη, ναι ξέρω τώρα με βρίζεις , το δύσκολο είναι να κάνεις μετά την δίαιτα γύρω στον ένα χρόνο συντήρηση ώστε να σταθεροποιηθει ο μεταβολισμός σου και να μην ξαναπαχυνεις επειδή έκανες μια δυο κρεπαλες κτλ.


Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η δύσκολη λέξη...δίαιτα
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 01, 2019, 20:33 »
Δεν σε βρίζω - έχω χάσει στο παρελθόν 15 κιλά και τα έβαλα σε περίπου 1 χρόνο που είναι λίγο τραγικό. Ούτε ο Μίμης έγινε αντιπαθής προφανώς! Εννοείται ότι η αλλαγή συνηθειών είναι απολύτως απαραίτητη, και όπως είπαν πολλοί όταν το κάνουν δύο μαζί είναι ευκολότερο γιατί ο ένας τόσο εμψυχώνει όσο και ελέγχει τον άλλο. Αλλά εγώ θέλω να το γυρίσω προς το άτμισμα... 

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η δύσκολη λέξη...δίαιτα
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 01, 2019, 20:57 »
Ακριβώς αυτό που λέει ο [member=15322]Σταύρος 63[/member]
Και να προσέξουμε επίσης και το σημείο που λέει ο [member=14215]mimis[/member], ότι είναι η δυσκολότερη εξάρτηση μετά τα ναρκωτικά.

Μιλώντας μόνον για εμένα, δεν έχω παρά να συμφωνήσω και με τους δύο.
Είχα ελάχιστη δυσκολία στο να αποχωριστώ το τσιγάρο και να στραφώ αποκλειστικά στο άτμισμα.
Όσον αφορά το φαγητό όμως, τα πράγματα τα βρήκα πολύ πολύ σκούρα...
Δεν μπορώ να "αποχωριστώ" καθόλου εύκολα την ανταμοιβή που παρέχει ο εγκέφαλος στην υπερκατανάλωση φαγητού.

Και αυτό, δεν έχει καμία σχέση ούτε με το τσιγάρο, ούτε με το άτμισμα, ή με κάποιο άλλο υποκατάστατο.
Το μυαλό μου πρέπει να πείσω ώστε να αλλάξει διατροφικές συνήθειες.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Η δύσκολη λέξη...δίαιτα
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 01, 2019, 21:38 »
Παιδιά, σαν γυναίκα, είμαι σίγουρη ... πρέπει να αλλάξουν κάποια δεδομένα του εγκεφάλου. Ναι, το μπρόκολο ΕΙΝΑΙ νόστιμο!  :))

Χρειάζεται να υπάρχει κίνητρο είτε ιατρικό είτε ... άλλο... :yes:

Ο ατμός, μετά από 5 χρόνια δεν μπορώ να πω ότι εμποδίζει το αδυνάτισμα.

Το μυαλό κι άλλες ψυχολογικές διεργασίες, μπορεί.

Ο διατροφολόγος οφείλει να λάβει υπόψη του και τις ατομικές - ψυχολογικές παραμέτρους.

Συμβουλή: μην περιμένεις θαύματα σε μικρό χρονικό διάστημα.

Είναι πολύπλοκη διαδικασία και θέλει μεγάλη υπομονή και επιμονή.

Edit: παρακαλείται ο φίλτατος [member=13885]cpbaroque[/member] να μη συμμετέχει στην κουβέντα.  :tongue_smilie:  

 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 01, 2019, 21:44 από ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Η δύσκολη λέξη...δίαιτα
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 01, 2019, 21:44 »
Γεννήθηκα ακριβώς 100 χρόνια αφού πέθανε ο Μακρυγιάννης.
Στον πρώτο θηλασμό ήπια 500ml γάλα (30ml ο μέσος όρος).
Ο μαιευτήρας είχε πάθει πλάκα.
Συνέχιζα να μεγαλώνω, στις 4 διαστάσεις.
Τα παιδιά δεν με έπαιζαν μπάλα...

Στην Α γυμνασίου έτυχε ένας απαιτητικός γυμναστής... -7 κιλά  8)
Μέχρι τα 23 έμεινα αδύνατος.
Μετά τις σπουδές, ξανάρχισε η βουλιμία.
Φαντάρος, πυρ και κίνηση... -19 κιλά  :o

Κάποτε τέλειωσε κι αυτό. Ξανά στο χλαπάκιασμα.
Όταν δεν μπορούσα πια να δέσω τα κορδόνια μου, αποφάσισα την πρώτη δίαιτα της ζωής μου.
Δεν πήγα σε διαιτολόγο, διάβασα μόνος μου.
Η δίαιτα κράτησε 2,5 χρόνια... -27 κιλά  :thumpup:

Ήρθε το άτμισμα.
Τον Ιούνιο του 2011 κατάλαβα ότι όλοι οι σουβλατζήδες άλλαξαν συνταγή προς το καλύτερο... +7 κιλά σε ένα μήνα  :thumpdown:

Συμπέρασμα:
Γεννήθηκα λαίμαργος - άτιμο DNA
Χάνω κιλά όταν πιέζομαι ή αυτοπειθαρχώ.
Το κάπνισμα σε κάνει να χάσεις ελάχιστες θερμίδες - τόσο οριακό όσο ο επηρεασμός της γονιμότητας
Η διακοπή του αυξάνει γενικά το βάρος τον πρώτο καιρό.

Από Δευτέρα όμως (την άλλη...) λέω να κάνω πάλι μια προσπάθεια.
Στόχος το -20.
Δεν νομίζω ότι το άτμισμα παίζει κύριο ρόλο, μόνο λίγη προσοχή τους πρώτους μήνες.
Θέμα θέλησης και πειθαρχίας προς τον εαυτό μας είναι.

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η δύσκολη λέξη...δίαιτα
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 01, 2019, 21:58 »
Προσωπικα οταν επρεπε να χασω 15+ κιλα εκοψα τα αναψυκτικα κ τα γλυκα(μαχαιρι)

Συνεχισα να τρωω κανονικα απο ολα αλλά μειωσα τη μεριδα στο μισο(ετρωγα σε μικροτερο πιατο στην αρχη - για ψυχολογικους λογους).

Αυξησα την καθημερινη ασκηση μου περπαντωντας 1-1μιση ωρα με τη σκυλα μου.

Επινα(κ συνεχιζω) να πινω πολυ νερο

Το μονο που δεν εκοψα ειναι η ζαχαρη στον καφε. Επινα κ πινω γλυκό.




Αποσυνδεδεμένος nickgr

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Spiro Vapo
Η δύσκολη λέξη...δίαιτα
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 02, 2019, 01:44 »
https://www.dietdoctor.com/low-carb/keto

Δες και αυτό

12 κιλά σε 4 μήνες εύκολα.
Καφέ σκέτο, ψωμί καθόλου και για σνακ στη δουλειά ελιές καλαμων (5-6 κιλά το μηνα), γιαούρτι αυγά και αμύγδαλα αντί για πιτογυρα. Ολα καλά.

ΥΓ
Και το πρωινό ζαχαρο απο 120-140
στα 90

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η δύσκολη λέξη...δίαιτα
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 02, 2019, 07:08 »
Παιδιά, σαν γυναίκα, είμαι σίγουρη ... πρέπει να αλλάξουν κάποια δεδομένα του εγκεφάλου. Ναι, το μπρόκολο ΕΙΝΑΙ νόστιμο!  :))



Edit: παρακαλείται ο φίλτατος [member=13885]cpbaroque[/member] [/b]να μη συμμετέχει στην κουβέντα.  :tongue_smilie:  

 (Image removed from quote.)
Έτσι κι αλλιώς ο τύπος δεν το έχει ανάγκη όπως και εσύ αν θυμάμαι καλά από εκείνη τη συνάντηση ατμιστών στο Κάραβελ (που είσαι ρε Σπύρο με τα ωραία σου). :) Βέβαια όπως συνήθως θα μπει να κάνει τα δικά του τα οποία έτσι κι αλλιώς τα έχουμε όλοι μας ανάγκη.
Μου άρεσε το πως πλησίασε το θέμα ο spectrum. Eνδεχομένως θα ήταν μία καλή ιδέα να τον καλέσουν για μετεκπαίδευση στο στρατό για 1-2 μήνες στην Αράχωβα,εννοείτε σε σκηνάκια στο βουνό και μακριά από ταβέρνες,τοστάδικα και σουβλατζίδικα. ;D

Με λίγα λόγια να πάμε και ον τόπιτς , αν είσαι νέος ναι συμφωνώ πρέπει να βρείς κατάλληλους τρόπους διαχείρισης του σωματικού σου βάρους για πολλούς και διάφορους λόγους με βασικό να βλέπεις να σώμα σου και να νοιώθεις πρώτα εσύ ωραία και να φορέσεις με άνεση το μαγιό στην παραλία ρε παιδί μου.

Για μας τους μεγαλύτερους καλή θα είναι μία όσο το δυνατόν πιο σωστή διατροφή με αρκετό περπάτημα ώστε να μην ξεφεύγουμε υπερβολικά από τα αποδεκτά όρια της ζυγαριάς.



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8234 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33863 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534538 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59689 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237164 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 528 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14023 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136075 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085090 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35286 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10040 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478692 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy