vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Φιλτρακι απο evo

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Φιλτρακι απο evo
« Απάντηση #15 στις: Αυγούστου 27, 2009, 02:30 »
Έτσι, ναι!
Αλλά παίζει ρόλο και το υγρό. Μερικά απορροφούνται πιο εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Φιλτρακι απο evo
« Απάντηση #16 στις: Αυγούστου 27, 2009, 02:38 »
Έτσι, ναι!
Αλλά παίζει ρόλο και το υγρό. Μερικά απορροφούνται πιο εύκολα.

Τα VG κάπως πιο εύκολα, επειδή είναι πιο "πηχτά"

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Φιλτρακι απο evo
« Απάντηση #17 στις: Αυγούστου 27, 2009, 02:39 »
Πιο δύσκολα θες να πεις;

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Φιλτρακι απο evo
« Απάντηση #18 στις: Αυγούστου 27, 2009, 02:45 »
Πιο δύσκολα θες να πεις;

Πιο ευκολα θέλω να πω!  ;D

Ναι, είναι ίσως λίγο πιο δύσκολο να γεμίσει το φίλτρο, αλλά το τελικό αποτέλεσμα (κατακράτηση από τον πολυεστέρα, σωστός διαμερισμός σε όλο το μήκος του φίλτρου, λιγότερα σταξίματα κλπ) σε αποζημιώνουν για τα 2-3 δευτερόλεπτα που θα κάνεις παραπάνω...

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Κρατήστε τα παλιά φιλτράκια του EVO
« Απάντηση #19 στις: Αυγούστου 29, 2009, 17:50 »
Μου φαίνεται ότι αντί να τα καλυτερεύουν τα φιλτράκια, όσο πάνε και τα χειροτερεύουν. Φαίνεται ο πολυεστέρας είναι πιο φτηνός από τα υγρά!  Τι να πω!

Τελευταία, μεταξύ άλλων παράγγειλα και 10 άδεια μαύρα φιλτράκια για M 401 από την Ruyandirect (Κίνα). Είχε αναφερθεί ήδη από πολλούς ότι το 401 είναι συμβατό με το EVO σε όλα τα εξαρτήματα. Με απογοήτευση όμως διαπίστωσα ότι τα μαύρα φιλτράκια του 401 είχαν μέσα το μικρό φυσίγγιο για το υγρό! Τελικά, σκέφτηκα, δεν μοιάζουν σε όλα τους εντελώς.

Τέλος πάντων, επειδή τα φιλτράκια αυτά κρατάνε λιγότερο, παράγγειλα μια 25άδα μαύρα για EVO από το Funstore αλλά (φαίνεται δεν είχαν 25άδα) μου έστειλαν πέντε πακετάκια σε πεντάδες. Κανένα πρόβλημα ως εδώ.

Ανοίγω το αλουμινόχαρτο και βλέπω μαύρα φιλτράκα με ροζ μαλακά καπάκια. Νέο φρούτο, σκέφτηκα, ας κοιτάξω και μέσα τι γίνεται. Σπρώχνω το φυσίγγιο και τι βλέπω; Πάλι το μικρό μέγεθος (όπως του 401). Πάω να βγάλω και τον πολυεστέρα μ' ένα τσιμπιδάκι και τον βλέπω που αντιστέκεται! Το "βαμβάκι" είχε κόλλα στον πάτο! Αυτό πραγματικά δε μου άρεσε καθόλου και δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο που το έκαναν αυτό στην Intellicig. Με την κόλλα πάνω τους, τα φιλτράκια, για μένα, είναι άχρηστα για ξαναγέμισμα. Τέλος πάντων, έβγαλα το βαμβάκι το οποίο πρέπει να πω ότι ήταν αρκετά μεγαλύτερο σε όγκο από αυτό του 401. Αυτό για μένα δε μετράει στα θετικά. Περισσότερος πολυεστέρας στο ίδιο φυσίγγιο σημαίνει λιγότερο υγρό, άρα και λιγότερη διάρκεια.

Τα μόνα φιλτράκια που περιέχουν ακόμα μέσα το μεγάλο φυσίγγιο, είναι τα καφέ της Inellicig, (ίσως και του 401, δεν ξέρω γιατί δεν έχω πάρει καφέ φιλτράκια για 401, αν έχει πάρει κάποιος, ας μου πει αν έχουν μικρό ή μεγάλο φυσίγγιο).

Το κακό της υπόθεσης ξέρετε ποιο είναι; Δεν μπορείς να βάλεις καφέ φυσίγγιο μέσα σε μαύρο φιλτράκι. Δεν χωράνε. Ίσως αν πιέσετε με πάρα πολύ δύναμη το φυσίγγιο στη μέση (τσαλακώνοντας και τον γεμισμένο με υγρό πολυεστέρα) να καταφέρετε να το πάτε στον πάτο, αλλά θέλει πολύ ζόρι και είναι δώρο - άδωρο γιατί θα έχει ξεχειλίσει και το υγρό μέσα στο φιλτράκι από το πάτημα.

Γι' αυτό λοιπόν. Αν θέλετε διάρκεια, κρατήστε τα παλιά μαύρα φιλτράκια σας. Κρατήστε όμως και τα καφέ σε περίπτωση που αλλάξουν κι αυτά.

Στην παρακάτω εικόνα βλέπετε με τη σειρά από πάνω προς τα κάτω:
1. Νέο μαύρο φιλτράκι του EVO
2. Μαύρο φιλτράκι για Μ 401
3. Καφέ φιλτράκι EVO


Η διαφορά στα μεγέθη των φυσιγγίων είναι εμφανέστατη. Το άσπρο που φαίνεται στο πρώτο σφουγγαράκι είναι κόλλα που ήταν στον πάτο του μαύρου φυσιγγίου για EVO. Το σφουγγαράκι του καφέ φίλτρου είναι κάπως πιο ταλαιπωρημένο γιατί έχει γεμίσει καμιά δεκαριά φορές ως τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Κρατήστε τα παλιά φιλτράκια του EVO
« Απάντηση #20 στις: Αυγούστου 29, 2009, 18:19 »
Πάω να βγάλω και τον πολυεστέρα μ' ένα τσιμπιδάκι και τον βλέπω που αντιστέκεται! Το "βαμβάκι" είχε κόλλα στον πάτο! Αυτό πραγματικά δε μου άρεσε καθόλου και δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο που το έκαναν αυτό στην Intellicig. Με την κόλλα πάνω τους, τα φιλτράκια, για μένα, είναι άχρηστα για ξαναγέμισμα.

Και όχι μόνο η Intellicig. Αυτο το καινούργιο φρούτο το είδα και στα προγεμισμένα φιλτράκια για pen style της Janty....

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Φιλτρακι απο evo
« Απάντηση #21 στις: Αυγούστου 29, 2009, 18:27 »
Αυτό (με την κόλλα στον πάτο) σε αποθαρρύνει κάπως να ξαναγεμίσεις, έτσι δεν είναι;

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Φιλτρακι απο evo
« Απάντηση #22 στις: Αυγούστου 29, 2009, 18:35 »
Αυτό (με την κόλλα στον πάτο) σε αποθαρρύνει κάπως να ξαναγεμίσεις, έτσι δεν είναι;

Εγω το έβγαλα, το επλυνα καλά (η περισσότερη κόλλα έφυγε με το ζεστο νερό) και λίγο ξεραμένο που έμεινε το εκοψα με ψαλιδάκι.
Μια χαρά γεμίσαν, αλλά εχεις δίκιο πως ήταν λίγο σπαστικό...

Νομίζω πως το κάνουν για να μην φευγει ο πολυεστέρας και κολλάει πάνω στο ατομάιζερ....

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Φιλτρακι απο evo
« Απάντηση #23 στις: Αυγούστου 29, 2009, 18:41 »
Ναι, γι' αυτό το κάνουν σίγουρα.
Η αλήθεια είναι ότι θα το προτιμούσα χωρίς κόλλα όμως κι ας φεύγει το σφουγγαράκι όταν βγάζω το φιλτράκι, πράγμα που δε συμβαίνει και πολύ συχνά.

Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιλτρακι απο evo
« Απάντηση #24 στις: Αυγούστου 29, 2009, 19:18 »
Μου φαίνεται ότι αντί να τα καλυτερεύουν τα φιλτράκια, όσο πάνε και τα χειροτερεύουν. Φαίνεται ο πολυεστέρας είναι πιο φτηνός από τα υγρά!  Τι να πω!

Τελευταία, μεταξύ άλλων παράγγειλα και 10 άδεια μαύρα φιλτράκια για M 401 από την Ruyandirect (Κίνα). Είχε αναφερθεί ήδη από πολλούς ότι το 401 είναι συμβατό με το EVO σε όλα τα εξαρτήματα. Με απογοήτευση όμως διαπίστωσα ότι τα μαύρα φιλτράκια του 401 είχαν μέσα το μικρό φυσίγγιο για το υγρό! Τελικά, σκέφτηκα, δεν μοιάζουν σε όλα τους εντελώς.

Τέλος πάντων, επειδή τα φιλτράκια αυτά κρατάνε λιγότερο, παράγγειλα μια 25άδα μαύρα για EVO από το Funstore αλλά (φαίνεται δεν είχαν 25άδα) μου έστειλαν πέντε πακετάκια σε πεντάδες. Κανένα πρόβλημα ως εδώ.

Ανοίγω το αλουμινόχαρτο και βλέπω μαύρα φιλτράκα με ροζ μαλακά καπάκια. Νέο φρούτο, σκέφτηκα, ας κοιτάξω και μέσα τι γίνεται. Σπρώχνω το φυσίγγιο και τι βλέπω; Πάλι το μικρό μέγεθος (όπως του 401). Πάω να βγάλω και τον πολυεστέρα μ' ένα τσιμπιδάκι και τον βλέπω που αντιστέκεται! Το "βαμβάκι" είχε κόλλα στον πάτο! Αυτό πραγματικά δε μου άρεσε καθόλου και δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο που το έκαναν αυτό στην Intellicig. Με την κόλλα πάνω τους, τα φιλτράκια, για μένα, είναι άχρηστα για ξαναγέμισμα. Τέλος πάντων, έβγαλα το βαμβάκι το οποίο πρέπει να πω ότι ήταν αρκετά μεγαλύτερο σε όγκο από αυτό του 401. Αυτό για μένα δε μετράει στα θετικά. Περισσότερος πολυεστέρας στο ίδιο φυσίγγιο σημαίνει λιγότερο υγρό, άρα και λιγότερη διάρκεια.

Τα μόνα φιλτράκια που περιέχουν ακόμα μέσα το μεγάλο φυσίγγιο, είναι τα καφέ της Inellicig, (ίσως και του 401, δεν ξέρω γιατί δεν έχω πάρει καφέ φιλτράκια για 401, αν έχει πάρει κάποιος, ας μου πει αν έχουν μικρό ή μεγάλο φυσίγγιο).

Το κακό της υπόθεσης ξέρετε ποιο είναι; Δεν μπορείς να βάλεις καφέ φυσίγγιο μέσα σε μαύρο φιλτράκι. Δεν χωράνε. Ίσως αν πιέσετε με πάρα πολύ δύναμη το φυσίγγιο στη μέση (τσαλακώνοντας και τον γεμισμένο με υγρό πολυεστέρα) να καταφέρετε να το πάτε στον πάτο, αλλά θέλει πολύ ζόρι και είναι δώρο - άδωρο γιατί θα έχει ξεχειλίσει και το υγρό μέσα στο φιλτράκι από το πάτημα.


Γι' αυτό λοιπόν. Αν θέλετε διάρκεια, κρατήστε τα παλιά μαύρα φιλτράκια σας. Κρατήστε όμως και τα καφέ σε περίπτωση που αλλάξουν κι αυτά.

Στην παρακάτω εικόνα βλέπετε με τη σειρά από πάνω προς τα κάτω:
1. Νέο μαύρο φιλτράκι του EVO
2. Μαύρο φιλτράκι για Μ 401
3. Καφέ φιλτράκι EVO

Η διαφορά στα μεγέθη των φυσιγγίων είναι εμφανέστατη. Το άσπρο που φαίνεται στο πρώτο σφουγγαράκι είναι κόλλα που ήταν στον πάτο του μαύρου φυσιγγίου για EVO. Το σφουγγαράκι του καφέ φίλτρου είναι κάπως πιο ταλαιπωρημένο γιατί έχει γεμίσει καμιά δεκαριά φορές ως τώρα.

Την τελευταία φορά που είχα κάνει παραγγελία από Intellicig.gr τα προγεμισμένα φιλτράκια καφέ χρώματος είχαν στρογγυλό εσωτερικό φιλτράκι...........
Πιάσε το αυγό κ κούρεφτο είναι η δουλειά με τους Κινέζους! :wall: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Φιλτρακι απο evo
« Απάντηση #25 στις: Αυγούστου 29, 2009, 20:22 »
τι να πω ρε παιδιά?
-γιά τα καφέ πάντα-.
πριν κανα δίμηνο αντιμετώπισα πρώτη φορά το στρογγυλό καφέ εσωτερικό. τα μίσησα. πιό εύκολα στο τράβηγμα, αλλά δεν είχαν καθόλου διάρκεια.

μετά ευτυχώς δεν τα ξανασυνάντησα, μέχρι .ομως την περασμένη βδομάδα με την τότε παραγγελία.
καί έβριζα.

ευτυχώς δεν έχω πετάξει κανένα από τα καλά "κυλιδρικά" φιλτράκια καί θα έχω ... γιά χρόνια  :) ;)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Φιλτρακι απο evo
« Απάντηση #26 στις: Αυγούστου 29, 2009, 20:32 »
Εμένα πριν δυο βδομάδες από Funstore μου έστειλαν τα καφέ με το μεγάλο φυσίγγιο.
Αυτή τη φορά θα τα κρατήσω για κάθε ενδεχόμενο.

Αποσυνδεδεμένος asala

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιλτρακι απο evo
« Απάντηση #27 στις: Αυγούστου 29, 2009, 22:27 »
Και εμενα στις προμηθεις του μηνα μου εστειλαν με το μικρο εσωτερικο .
Πηρα μαλιστα τηλεφωνο και μου ειπε η γνωστη ευγενικη κυρια οτι μονο αυτα της εστειλαν..
Τελως παντων λεω ασ τα δοκιμασουμε και αυτα...τι να χωρανε ομως...
παρατηρηση πρωτη.
Με ecopure που ειναι το βασικο μου υγρο περνει αρκετηωρα να αποροφησει, και να γεμισει
Γκρινιζα...ελεγα κοιτα τους τσιφουτηδες τα εκαναν πιο μικρα για να μην τα γεμιζουμε πολλες φορες κλπ.
ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ!!!!   τα νεα φιλτρακια χανουν λιγο σε διαρκεια και ευκολια πλυσηματος ΑΛΛΑ σημερα ατμιζα απ τις 5 το πρωι μεχρι τωρα με ενα φιλτρακι που του εσταζα καθε φορα 4-5 σταγονες.
Σιγα το πραγμα θα μου πειτε ...ναι ΑΛΛΑ  ουτε μια φορα δεν ειχα την γευση καμενου πολυεστερα που ειχα με τα ''μεγαλα ΄΄ φιλτρακια μετα το δευτερο,τριτο βαλε βγαλε.
Για μενα τα φιλτρακι ειναι βελτιωμενα σαν προιον απ τα προηγουμενα,σε κατι πολυ βασικο, στην πορεια του Η.Τ
Την ποιοτητα..Αν καποιος αδαης ατμιζε πολυεστερα μια δυο φορες..θα ελεγε..'Φτου κακα '' και θα τα παραταγε ισως...
Εαν οι τιμες επεφταν σε ανθρωπινα επιπεδα για το βιομηχανικο υλικο μηδενικου σχεδον κοστουςπ[,ενα κομματι πλαστικο σε καλουπι με πολυεστερα εχει αστειο  κοστος] θα μπορουσε να περασει και σε αλλα κοινωνικα και οικονομικα στρωματα με θετικα αποτελεσματα για ολους.

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Φιλτρακι απο evo
« Απάντηση #28 στις: Αυγούστου 29, 2009, 22:44 »
έτσι πού το θέτεις... θα με κάνεις να το ξαναδώ.

δεν μού άρεσε πού δεν είχε χωρητικότητα καί διάρκεια καί έτσι πολύ γρηγορα μπήκαν στο χρονοντούλαπο.
θα συμφωνήσω πάντως ότι είχαν πιό "καθαρή" γεύση καί ΠΟΛΥ πιό άνετο "τράβηγμα".

Αποσυνδεδεμένος asala

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιλτρακι απο evo
« Απάντηση #29 στις: Αυγούστου 29, 2009, 22:49 »
Τυχαια το καταλαβα..πηγα στην δουλεια το πρωι και μετα καπακι θαλασσα ,υγρα ειχα φρεσκα ,αλλα Ξεχασα να παρω φιλτρακια ...
ετσι χρησιμοποιησα αναγκαστικα απ τ απαραπεταμενα και ''προβληματικα'' καινουρια γιατι να οδηγας στην αττικη οδο και να σταζεις...μμμ δυσκολο,
με ευγαλε παλικαρι απλα δεν ειναι αναγκη να τα φουλαρεις .
Θα κανω τωρα πειραμα να τα βουτηξω σε υγρο [γλυκερινη] που εχω με τους...κουβαδες για πειραματα ..μηπως τελικα αν το βαπτισουμε ολο στο υγρο γεμιζει πιο ευκολα???

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63548 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92784 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3842 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1080 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172765 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15529 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14195 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9567 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43805 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 492 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36571 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex